PDA

View Full Version : Sym ή Kymco ?



road spirit
09/01/2021, 19:42
Δεν ρωτάω για μένα αλλά για έναν φίλο απο το χωριό, δεν τον ξέρετε ... :a38:

Η ερώτηση έχει να κάνει περισσότερο με το αν υπάρχουν διαφορές που να είναι άξιες λόγου για τα παρακάτω:
- αξιοπιστία ή/και ποιότητα κατασκευής
- εξυπηρέτηση after sales


και άρα αν υπάρχει εν τέλει λόγος να επιλέξει μεταξύ της μιας ή της άλλης εταιρείας εξ αιτίας αυτών των κριτηρίων

Lioulios
09/01/2021, 20:46
Νομιζω πως η Sym ειναι ενα σκαλι παραπανω σαν αξιοπιστια ...απο οτι ακουω δηλ .
Απο προσωπικη εμπειρια εχω αλλαξει 4 sym και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις ποτε καμια βλαβη.
Τον τελευταιο καιρο ομως ενεβαινει και η κυμκο απο οτι βλεπω .

nikonian
10/01/2021, 09:19
Πέρασαν από τα χέρια μου 4 Kymco για 3-4 μήνες το καθένα και έβγαλαν πολλά προβλήματα.
Πέρασαν από τα χέρια μου 2 Sym citicom για 2-3 χρόνια το καθένα και δεν ζήτησαν ούτε ευρώ.

yannis24
10/01/2021, 09:53
Και εγώ για την sym θα δώσω ενα θετικό ψήφο... δεν έχω απο η για την Kymko, αλλά απο το GTS250 που έχω, μετά απο 160.000 είμαι μια χαρά !!!

Sebastian1980
10/01/2021, 10:54
Είχα το sym GTS 300 για 1,5 χρόνο με 0 προβλήματα.
Εχω το sym citycom 300 με 7.400 χιλιόμετρα με 0 προβλήματα.
Εχω το sym NH-T 200 με 2.150 χιλιόμετρα με ένα χαζό πρόβλημα στο δεξί μπροστά φλας που ποτε ποτε από συντονίζεται και το οποίο θα λυθεί στο επόμενο σέρβις.
Μπορεί στο sym που είχα και έχω, να μην είναι με πολλα χιλιόμετρα για να μπορώ να πω την γνώμη μου( όπως ο yannis24 με 160.000 χιλιόμετρα) αλλά πιστεύω ότι η sym είναι τίμια εταιρεία για τα χρήματα που ζητάει.
Τα πλαστικά δεν μπορούν να συγκριθούν βέβαια με τα πλαστικά άλλων ακριβών εταιριών π.χ ( Honda) ουτε η συναρμογή τους είναι η καλύτερη, απλά όσον αφορά τους κινητήρες της, έχει φτάσει πλέον να θεωρούνται αξιόπιστη.
Για την εξυπηρέτηση after sales τώρα, πιστεύω μεγάλη σημασία έχει από πιο μαγαζί θα το αγοράσεις και τι άνθρωπος είναι ο ιδιοκτήτης του.
Αν είναι σωστός επαγγελματίας δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.