PDA

View Full Version : Καθαρισμος θαλαμου καυσεως



billyka
11/01/2021, 00:23
Καλησπερα συμφορουμιτες και συμφορουμιτισσες!Χρησιμοποιησα την αναζητηση του φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι οποτε παμε στην ερωτηση.Με ποιον τροπο μπορουμε να καθαρισουμε την καρβουνιλα απο τον θαλαμο καυσεως?Τι εργαλεια/υλικα χρειαζομαστε?Με ντρεμελακι γινεται?Επισης τι θα πρεπει να προσεξω μην κανω καμια ζημια?

leftos
11/01/2021, 09:23
Που έχεις τόσο καρβουνίλα που δεν βγαίνει με ενα σπρέυ καρμπυρατέρ;
Στην χειρότερη σπρέυ καρμπυρατέρ και σύρμα το πολυ λεπτό της κατσαρόλας που δέν χαράζει κάν.
Οτιδήποτε που αφήνει την παραμικρή υπόνοια γρατζουνιάς σε κύλινδρο σημαίνει καταστροφή του.
Τι έχεις πάθει και τί θέλεις να κάνεις;

karellen
11/01/2021, 10:25
Δεν εννοεί τον κύλινδρο αλλά το θάλαμο συμπίεσης-καύσης.

OldMan
11/01/2021, 13:59
Με ντρεμελακι γινεται αλλα χρειαζεται flexible μπρατσο (οχι απαραιτητα αλλα βολευει πολυ..) και βουρτσακια διαφορων σκληροτητων..

o_gavros
11/01/2021, 14:05
μεγάλη ανακάλυψη αυτός ο ελαστικός βραχίωνας που περιγράφει ο γέροντας απο πάνου !
Αλλά αλήθεια, πόση ζημιά έχεις που να ζητάει να τρίψεις χειροκίνητα (έστω και με βοήθεια εργαλείου) το θάλαμο καύσης (και σε τι μηχανάκι);

doctor_john
11/01/2021, 17:15
ουσιαστικά σε τι φάση είναι το μοτέρ, αν είναι λυμένο τα βάζεις και σε αποβαφικό.

billyka
15/01/2021, 17:39
Δεν εχει παθει τιποτα,δουλευει το μοτερ αλλα το κανω ενα rebuild,οχι ολικο-ολικο βεβαια αλλα αρκετα πραματα.Οταν δουλευε εχανε λαδι απο δεξια στην κεφαλη.Οταν ζεσταινοταν αρκετα δλδ σε αρκετα χλμ βολτα πχ 40-60 με εφτυνε καυτο λαδι στο δεξι καλαμι του ποδιου μου.Το μοτερ ειναι λυμενο.Οτι κανω το κανω στο σπιτι εξου και το χειροκινητο της υποθεσης, οχι για να γλυτωσω λεφτα αλλα για να ασχολουμαι και να μαθαινω.Καποιες δουλειες βεβαια δεν μπορω να τις κανω οποτε θα τις κανει το μηχανουργειο οπως αντικατασταση οδηγων βαλβιδων και εδρων εαν χρειαζονται αλλαγη.Εχω μηχανικο stand by για να δεσει το μοτερ οταν ερθει η ωρα.Οι βαλβιδες εκτος μια βαλβιδα εξαγωγης βγαινανε ζορικα,τις εκανα λιγο με 400αρι ντουκοχαρτο για να βγουνε.Αυτο νομιζω απο μονο του δειχνει οτι θελουν αντικατασταση,σωστα?Εχω το μανιουαλ απο το μηχανακι για να κανω τις μετρησεις αλλα δεν εχω ηλεκτρονικο παχυμετρο η μικρομετρο.Update:Εφυγε το 95% της μαυριλας απο τον θαλαμο εχει μεινει λιγο γυρω απο το μπουζι.Η κεφαλη ειναι απο χτ 600.Και οι εξαγωγες εχουν μαυριλα συν μια εισαγωγη που εχει κι αυτη απο χαλασμενο τσιμουχακι λογικα.Θα ανεβασω φωτογραφιες

billyka
15/01/2021, 17:58
424808 Ετσι ηταν..

billyka
15/01/2021, 18:07
Ετσι την εχω κανει μεχρι τωρα
424809

billyka
15/01/2021, 18:10
Εδω οι βαλβιδες.Πισω φαινονται της εξαγωγης,μπροστα της εισαγωγης.Μπροστα δεξια η βαλβιδα με το χαλασμενο τσιμουχακι της
424810

billyka
15/01/2021, 18:21
Εδω τα σημαδια εκει που γυρναει ο εκκεντροφορος..Με ανυσυχουν λιγο,αν και μαστορας που τα ειδε απο κοντα λεει πως δεν εχει θεμα,εχει δεσει πολυ χειροτερες κεφαλες χωρις θεμα
424811 424812 424813

billyka
15/01/2021, 18:23
Και μια ακομα με τους αυλους εισαγωγης οπου δεξια φαινεται η βαλβιδα με το κλαταρισμενο τσιμουχλακι και την λαδιλα
424814

billyka
15/01/2021, 18:30
Δειτε λιγο τον οδηγο της δεξιας βαλβιδας εισαγωγης στο πανω μερος του οπως φαινεται στην φωτο,ειναι φαγωμενος.
424815

ΓιώργοςΤΤ
15/01/2021, 20:25
Eλα να ετοιμάζεται η ΧΤαρα!!!

billyka
15/01/2021, 20:40
Eλα να ετοιμάζεται η ΧΤαρα!!!

Γεια σου Γιωργο!Απο τοτε που μιλησαμε τωρα το ξαναπιασα..Ελπιζω να τελειωσει φετος πριν το καλοκαιρι εχει γινει ποντιακο ανεκδοτο!!

Acacius
16/01/2021, 00:28
Ερώτηση για όποιους γνωρίζουν: όντως οι έδρες το εκκεντροφόρου είναι οκ σε τέτοια κατάσταση; Ειδικά αυτή πάνω από το μπουζί μου φαίνεται να έχει μεγάλο πρόβλημα.


Edit: Γιατί δε βγάζεις το μπουζί να καθαρίσεις τη γύρω περιοχή με την άνεσή σου;

andreaspetr
16/01/2021, 00:48
σιγουρα καποιος πηγε να κανει ροικη "εξελιξη" στην κεφαλη γιαυτο ειναι φαγωμενοι οι οδηγοι.
αν με τριψιμο οι βαλβιδες πατησουν σωστα τοτε δεν θα εχεις θεμα πιστευω.
η μαυριλα που εχει μεινει τριψε την με λιγο συρμα και θα φυγει αλλα και ετσι δεν ειναι πολυ.

billyka
16/01/2021, 09:05
Ερώτηση για όποιους γνωρίζουν: όντως οι έδρες το εκκεντροφόρου είναι οκ σε τέτοια κατάσταση; Ειδικά αυτή πάνω από το μπουζί μου φαίνεται να έχει μεγάλο πρόβλημα.


Edit: Γιατί δε βγάζεις το μπουζί να καθαρίσεις τη γύρω περιοχή με την άνεσή σου;

Και γω οταν τις ειδα φοβηθηκα.Κανονικα πρεπει να ειναι λειες.Εδειξα τις φωτο σε ενα μηχανικο γνωστο μου και μου ειπε οτι απο τις φωτο φαινεται να εχουμε προβλημα,μου πε να του την παω να την δει.Του πηγα μαζι και τον εκκεντροφορο και οταν την ειδε απο κοντα μου πε να μην με ανυσηχει καθολου,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,εχει δεσει κεφαλες με πολυ χειροτερες εδρες εκκεντροφορου απ αυτη.

billyka
16/01/2021, 09:09
σιγουρα καποιος πηγε να κανει ροικη "εξελιξη" στην κεφαλη γιαυτο ειναι φαγωμενοι οι οδηγοι.
αν με τριψιμο οι βαλβιδες πατησουν σωστα τοτε δεν θα εχεις θεμα πιστευω.
η μαυριλα που εχει μεινει τριψε την με λιγο συρμα και θα φυγει αλλα και ετσι δεν ειναι πολυ.

Ναι εχει γινει ροικη σε καποιον απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη της μοτο.Τωρα ειδικος δεν ειμαι να ξερω τι εκανε η πως το εκανε..Ψαχνοντας βεβαια χθες στο νετ ειδα οτι οντως τους τρωνε και σε περιπτωσεις οπου η κινηση των βαλβιδων δεν γινεται με κοκορακια τους τρωνε εντελως προσωπο με τους αυλους.Οι βαλβιδες ισως αλλαχτουν με καινουργιες ατσαλινες της proX.

ΓιώργοςΤΤ
16/01/2021, 10:30
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πήγαινε όλη την κεφαλή σε επαγγελματία. Θα την ελέγξει, θα την καθαρίσει σωστά και θα ελέγξει και τις βαλβίδες.

Τα σημάδια στα καβαλέτα δεν έπρεπε να υπάρχουν αλλά στην κατάσταση που είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προφανώς κάποιος δε το άφηνε να ζεσταθεί σωστά ή άλλαζε λάδια όποτε θυμόταν και έβαζε τηγανολαδο.

S705
16/01/2021, 11:24
Άσχετο και άχρηστη πληροφορία της ημέρας αλλά ας ευθυμήσουμε λίγο.
Στην βιομηχανία σε σεβαστού μεγέθους κουζηνετα υπάρχουν τέτοιες αυλακώσεις από κατασκευής για την "αποθήκευση" λαδιού.
Ας πούμε και ότι στην εδώ περίπτωση θα συμβεί το ίδιο αν και εφόσον υπάρχει σωστό λάδι σε σωστή ποσότητα!

toyar
16/01/2021, 11:27
κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ

S705
16/01/2021, 11:55
κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ

Τα ψηλά δεν την ακούν πιο εύκολα και γρήγορα από λίγο και κακο λάδι?

stefanos
16/01/2021, 12:17
κακο λάδι?

κακό λάδι δεν υπάρχει, χωρίς λάδι υπάρχει.

stefanos
16/01/2021, 12:50
Οι οδηγοί (είναι μπρούτζινοι?) μετριούνται με οπόμετρο και μικρόμετρο όπως και τα στελέχη των βαλβίδων οπότε μπορείς να δείς αν θέλει κάτι άλλαγμα.
Αν αλλάξεις βαλβίδες θα πρότεινα να πας σε μηχανουργείο που ασχολείται για να σου κόψει και τις έδρες να πατάνε σωστά.
Το ψευτοκάπακο να το δέσεις με μαμά φλάτζα και ροπόκλειδο όπως λέει το βιβλίο γιατί επηρεάζει το σχήμα και τις διαστάσεις των καβαλέτων του εκκεντροφόρου.
Καλό είναι να τσεκάρεις και την κεφαλή για επιπεδότητα.

S705
16/01/2021, 13:19
κακό λάδι δεν υπάρχει, χωρίς λάδι υπάρχει.

Ναι κούκλε μου. Εννοώ για λάδι χαμηλής εξ αρχής ποιότητας το οποίο έχει μείνει στο μοτέρ για πάρα πολλά χιλιόμετρα.

billyka
16/01/2021, 14:25
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πήγαινε όλη την κεφαλή σε επαγγελματία. Θα την ελέγξει, θα την καθαρίσει σωστά και θα ελέγξει και τις βαλβίδες.

Τα σημάδια στα καβαλέτα δεν έπρεπε να υπάρχουν αλλά στην κατάσταση που είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προφανώς κάποιος δε το άφηνε να ζεσταθεί σωστά ή άλλαζε λάδια όποτε θυμόταν και έβαζε τηγανολαδο.

Ο προηγουμενος Γιωργο,το ειχε κανει ρεκτιφιε μισο χιλιοστο.Τον ειχα ρωτησει για τα λαδια αν τα αλλαξε στα 500 χλμ και μου ειπε οχι,βασικα μου λεει δεν εχω κανει καν αλλαγη λαδιων!!Και πρεπει να ειχε κανει τουλαχιστον 5000 απο τοτε!

billyka
16/01/2021, 14:27
Άσχετο και άχρηστη πληροφορία της ημέρας αλλά ας ευθυμήσουμε λίγο.
Στην βιομηχανία σε σεβαστού μεγέθους κουζηνετα υπάρχουν τέτοιες αυλακώσεις από κατασκευής για την "αποθήκευση" λαδιού.
Ας πούμε και ότι στην εδώ περίπτωση θα συμβεί το ίδιο αν και εφόσον υπάρχει σωστό λάδι σε σωστή ποσότητα!

Στις φωτο δεν λεω για τις αυλακωσεις,αυλακωσεις φυσικα και εχει η κεφαλη σε εκεινα τα σημεια,λεω για τα γδαρσιματα που εχει εκει.Εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν καταλαβα σωστα

billyka
16/01/2021, 14:28
Οι οδηγοί (είναι μπρούτζινοι?) μετριούνται με οπόμετρο και μικρόμετρο όπως και τα στελέχη των βαλβίδων οπότε μπορείς να δείς αν θέλει κάτι άλλαγμα.
Αν αλλάξεις βαλβίδες θα πρότεινα να πας σε μηχανουργείο που ασχολείται για να σου κόψει και τις έδρες να πατάνε σωστά.
Το ψευτοκάπακο να το δέσεις με μαμά φλάτζα και ροπόκλειδο όπως λέει το βιβλίο γιατί επηρεάζει το σχήμα και τις διαστάσεις των καβαλέτων του εκκεντροφόρου.
Καλό είναι να τσεκάρεις και την κεφαλή για επιπεδότητα.

Δεν περνει φλατζα το ψευτοκαπακο αλλα φλατζοκολλα!

stefanos
16/01/2021, 14:41
Δεν περνει φλατζα το ψευτοκαπακο αλλα φλατζοκολλα!

Οπότε δεν έχεις και πρόβλημα.

billyka
16/01/2021, 14:46
Ναι κούκλε μου. Εννοώ για λάδι χαμηλής εξ αρχής ποιότητας το οποίο έχει μείνει στο μοτέρ για πάρα πολλά χιλιόμετρα.

εχει γινει αυτο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δεν του αλλαξε λαδια ουτε καν μετα το ρεκτιφιε.Οταν το πηρα εγω στα χερια μου εγινε η πρωτη αλλαγη λαδιων,μεχρι τοτε ειχε κανει σιγουρα 5000 χλμ με τα πρωτα λαδια!

S705
16/01/2021, 14:51
εχει γινει αυτο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δεν του αλλαξε λαδια ουτε καν μετα το ρεκτιφιε.Οταν το πηρα εγω στα χερια μου εγινε η πρωτη αλλαγη λαδιων,μεχρι τοτε ειχε κανει σιγουρα 5000 χλμ με τα πρωτα λαδια!

Τα 5000 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά ακόμα και για ένα τυπικό ορυκτελαιο μιας καλής εταιρίας.πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα. Πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα.ΑΛΛΆ τα 5000 χιλιόμετρα από ρεκτιφιέ με τα ίδια λάδια είναι πολλά. Απλά ότι ρινισματα έβγαλε το μοτέρ έμειναν μέσα και εκαναν την δουλειά τους!

billyka
16/01/2021, 14:57
κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ

Αυτο που μ εκανε να λυσω μοτερ ηταν η καταναλωση λαδιου,συν το οτι γνωριζα για την μη αλλαγη λαδιου απο τον προηγουμενο και ακουγα κροταλισμα πιστονιου.Πραγμα που μολις ανοιχτηκε το μοτερ(μεχρι και τον κυλινδρο) αποδειχτηκε αληθες,το πιστονι κροταλιζε.Ο κυλινδρος θελει σιγουρα ρεκτιφιε καθοτι βλεπω καθετες γραμμες,οπως και στο πιστονι.Αυτο που ηταν εξαρχης στο πλανο και εχουν ηδη αγοραστει ειναι,αλλαγη μπιελας με ρουλεμαν και κομβιο-αν και μαστορας μου πε οτι η μπιελα ειναι καλη,λεω να την αλλαξω προληπτικα-πιστονι 97χιλιοστα με τα ελατηρια του,καδενα,ολες οι φλατζες του μοτερ και τα τσιμουχακια των βαλβιδων του,ελατηρια και δισκοι συμπλεκτη.Αυτα τα εχω ηδη.Επισης οτι αλλο χρειαστει η κεφαλη,οπου λεω εκτος απο βαλβιδες οδηγους βαλβιδων και φρεζαρισμα εδρων να μπει ενας εκκεντροφορος και σκληρα ελατηρια με retainers τιτανιου.

billyka
16/01/2021, 14:59
Τα 5000 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά ακόμα και για ένα τυπικό ορυκτελαιο μιας καλής εταιρίας.πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα. Πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα.ΑΛΛΆ τα 5000 χιλιόμετρα από ρεκτιφιέ με τα ίδια λάδια είναι πολλά. Απλά ότι ρινισματα έβγαλε το μοτέρ έμειναν μέσα και εκαναν την δουλειά τους!

Ναι αυτο λεω κ γω κανεις ρεκτιφιε και το αφηνεις με τα πρωτα λαδια??Ξερω οτι στα πρωτα 500 μετα το ρεκτιφιε κανεις αλλαγη λαδιων οπως επισης και στα 1000χλμ..Τι να πω..Ρινισματα ειχε κατι λιγα στο σιτακι μπροστα στον σωληνα του σκελετου

ΓιώργοςΤΤ
16/01/2021, 15:46
Μισό χιλιοστό δεν είναι πολύ. Το ρεκτιφιε καθαρίζει την επιφάνεια που θα πατήσει η νέα φλάντζα κεφαλής και βεβαιώνεται πως η επιφάνεια είναι επίπεδη.

Φοβερός ο προηγούμενος, μπράβο του.

Ελατήρια τιτανίου σε αυτό το Set up είναι υπερβολή. Αφού τα ανοίγεις όλα, κάνε έλεγχο τα ρουλεμάν και τα γρανάζια του σασμάν.

97 χιλιοστά πιστόνι ελπίζω να έχεις αγοράσει φλατ. Αν δεν έχεις αγοράσει, πήγαινε στα 98 που είναι το μέγιστο για αυτό το μοτέρ ώστε να έχεις ομαλή λειτουργία και αξιοπιστία εργοστασιακού επιπέδου, χωρίς να το πληρώσεις για KTM 690.

Αν πάλι έχεις αγοράσει μπομπε, κάνε ρεκτιφιε ένα χιλιοστό το πιστόνι ώστε να πέσει λίγο η συμπίεση.

billyka
16/01/2021, 15:59
Μισό χιλιοστό δεν είναι πολύ. Το ρεκτιφιε καθαρίζει την επιφάνεια που θα πατήσει η νέα φλάντζα κεφαλής και βεβαιώνεται πως η επιφάνεια είναι επίπεδη.

Φοβερός ο προηγούμενος, μπράβο του.

Ελατήρια τιτανίου σε αυτό το Set up είναι υπερβολή. Αφού τα ανοίγεις όλα, κάνε έλεγχο τα ρουλεμάν και τα γρανάζια του σασμάν.

97 χιλιοστά πιστόνι ελπίζω να έχεις αγοράσει φλατ. Αν δεν έχεις αγοράσει, πήγαινε στα 98 που είναι το μέγιστο για αυτό το μοτέρ ώστε να έχεις ομαλή λειτουργία και αξιοπιστία εργοστασιακού επιπέδου, χωρίς να το πληρώσεις για KTM 690.

Αν πάλι έχεις αγοράσει μπομπε, κάνε ρεκτιφιε ένα χιλιοστό το πιστόνι ώστε να πέσει λίγο η συμπίεση.

Ελεγχος θα γινει οταν παω το μοτερ στον μαστορα,ελπιζω να μην βγαλει κι αλλα..Τα ελατηρια δεν θα χρειαστουν αναλογα τον εκκεντροφορο?Το πιστονι οχι δεν ειναι φλατ:rolleyes:

stefanos
16/01/2021, 16:25
Το πιστονι οχι δεν ειναι φλατ:rolleyes:

Και ο εκκεντροφόρος θα χρειάζεται ελατήρια τιτανίου φαντάζομαι :lol:

Αφού ανακατασκευάζεις τον κινητήρα μη τσιγκουνευτείς μια καινούργια τρόμπα λαδιού.

billyka
16/01/2021, 17:47
Και ο εκκεντροφόρος θα χρειάζεται ελατήρια τιτανίου φαντάζομαι :lol:

Αφού ανακατασκευάζεις τον κινητήρα μη τσιγκουνευτείς μια καινούργια τρόμπα λαδιού.

Tα παντα ολα!Εχουμε ριξει πολυ ευρω στο μοτο δεν θα τσιγκουνευτω την τρομπα!Θα το παντρευτω το ξερω :D

S705
16/01/2021, 17:54
Θα το παντρευτω το ξερω :D

Μην ανησυχείς, αυτή η γυναίκα δεν είναι σαν τις άλλες (τις ανθρώπινες), δεν θα σε αφήσει ποτέ! :bawl:

billyka
16/01/2021, 17:58
Μην ανησυχείς, αυτή η γυναίκα δεν είναι σαν τις άλλες (τις ανθρώπινες), δεν θα σε αφήσει ποτέ! :bawl:

Κι αν με αφησει κι αυτη απο τρομπα λαδιου?Απαπαπα

ΓιώργοςΤΤ
16/01/2021, 20:21
Γράψε τι έχεις σκοπό να κάνεις για να σου πω ακριβώς τι ανταλλακτικά να χρησιμοποιήσεις.

Κυρίως τι θέλεις να πετύχεις από άποψη απόδοσης.

billyka
17/01/2021, 00:31
Γράψε τι έχεις σκοπό να κάνεις για να σου πω ακριβώς τι ανταλλακτικά να χρησιμοποιήσεις.

Κυρίως τι θέλεις να πετύχεις από άποψη απόδοσης.

Αν θυμασαι Γιωργο ειχαμε μιλησει αλλα εχει καιρο.Σκοπος ειναι να γινει μια οχι ολικη ανακατασκευη του μοτερ,δλδ οτι ειναι να αλλαχθει και πρεπει,να αλλαχθει.Ανταλλακτικα εχω αρκετα αλλα οχι ολα οσα θα χρειαστω,και με αυτα θα ηθελα να προχωρησω,οπως:Kομπλε μπιελα proX,πιστονι je 97xιλιοστα 11.5,fcr 35ρια,φλατζα καυσεως χαλκινη,φλατζες σετ κεφαλης-κυλινδρου proX,δισκους συμπλεκτη wiseco,ελατηρια συμπλεκτη barnett,καδενα εκκεντροφορου morse.Χρειαζομαι επισης τον καταλληλο εκκεντροφορο που θα δουλεψει με το πιστονι και τα καρμπυρατερ που εχω.Και μαλλον βαλβιδες,οδηγους βαλβιδων συν ελατηρια βαλβιδων εαν χρειαζονται για τον εκκεντροφορο.Ισως και ενα ψυγειο λαδιου το οποιο πιστευω θα ειναι απαραιτητο με αυτο το σεταπ.Συν τις εργασιες του ρεκτιφιε για να ανοιχτει ο κυλινδρος,να μπει η μπιελα στον στροφαλο να ζυγιστει ο στροφαλος και οτι αλλο δεν μου ρχεται αυτην την στιγμη.Επισης,οτι μηχανουργικη εργασια χρειαστει η κεφαλη.Τωρα απο θεμα αποδοσης...Θελω ενα μοτερακι δυνατο,ροπατο,για καθημερινο αλλα οχι το κυριο μεσο μεταφορας(για τις μετακινησεις μου εχω το παπι),που να μην δουλευει μονο ψηλα.Το αν θα καιει μονο 100αρα λογω συμπιεσης δεν με απασχολει.Αυτο που με απασχολει ειναι το συνολο να δενει μεταξυ του.

billyka
17/01/2021, 13:17
Κατι αλλο,για αλλαγη βαλβιδων,οδηγων βαλβιδων και εδρες βαλβιδων τι κοστος υπολογιζεται συνολικα μαζι με την εργασια?

ΓιώργοςΤΤ
17/01/2021, 14:18
Θυμάμαι που τα λέγαμε αλλά λεπτομέρειες τις ξεχασα.

Το JE αν μπορείς να το αποφύγεις, κάντο και πάρε wiseco 98mm flat. Αν το έχεις αγοράσει ήδη, κατέβασε το μισό με ένα χιλιοστό. Πάει την συμπίεση πολύ ψηλά και θα έχεις θέμα στην εκκίνηση (κομπλερ, μίζα). Επίσης έχει πολύ απότομο δούλεμα εκτός αν βάλεις πολύ γρήγορο εκκεντροφόρο, όποτε εκεί το χρειάζεσαι για να αντισταθμίσει την απώλεια λόγω προπαίδειας του εκκεντροφόρου.

Αν πρόκειται να βάλεις FCR, πρέπει να ανοίξεις τις εισαγωγές τις κεφαλής στα 35 χιλιοστά (κανονικά είναι 33). Επίσης να πας σε δυναμομετρο να το ρυθμίσεις. Όσο και να προσπαθήσεις μόνος σου, δεν πρόκειται να το πετύχεις.

Εκκεντροφόρο μπορείς να κάνεις reprofile τον δικό σου. Διαφορετικά επέλεξε κάποιον από την σειρά της mega cycle.

Μπορείς να πάρεις προσφορά από διάφορα ρεκτιφιε. Σε εμένα οι εργασίες που έγραψες είχαν κοστίσει 70€ με δικά μου ανταλλακτικά.

ΓιώργοςΤΤ
17/01/2021, 14:20
Προφανώς έγραψα προπορειας εκκεντροφόρου, το auto correct το έκανε προπαίδειας και δεν μπορώ για κάποιο λόγω να κάνω επεξεργασία....

billyka
17/01/2021, 14:49
Θυμάμαι που τα λέγαμε αλλά λεπτομέρειες τις ξεχασα.

Το JE αν μπορείς να το αποφύγεις, κάντο και πάρε wiseco 98mm flat. Αν το έχεις αγοράσει ήδη, κατέβασε το μισό με ένα χιλιοστό. Πάει την συμπίεση πολύ ψηλά και θα έχεις θέμα στην εκκίνηση (κομπλερ, μίζα). Επίσης έχει πολύ απότομο δούλεμα εκτός αν βάλεις πολύ γρήγορο εκκεντροφόρο, όποτε εκεί το χρειάζεσαι για να αντισταθμίσει την απώλεια λόγω προπαίδειας του εκκεντροφόρου.

Αν πρόκειται να βάλεις FCR, πρέπει να ανοίξεις τις εισαγωγές τις κεφαλής στα 35 χιλιοστά (κανονικά είναι 33). Επίσης να πας σε δυναμομετρο να το ρυθμίσεις. Όσο και να προσπαθήσεις μόνος σου, δεν πρόκειται να το πετύχεις.

Εκκεντροφόρο μπορείς να κάνεις reprofile τον δικό σου. Διαφορετικά επέλεξε κάποιον από την σειρά της mega cycle.

Μπορείς να πάρεις προσφορά από διάφορα ρεκτιφιε. Σε εμένα οι εργασίες που έγραψες είχαν κοστίσει 70€ με δικά μου ανταλλακτικά.

Θα θελα να το χρησιμοποιησω το je,μιζα δεν εχω ειναι το μανιβελατο το μοτερ.Γι αυτο ψαχνω εναν εκκεντροφορο να ταιριαζει με αυτο,κοιταω απο webcam-megacycles ποιος θα ταιριαζει με το πιστονι.Fcr θα βαλω και θυμαμαι ολα αυτα που με ειπες για την κεφαλη και το δυναμομετρο.Καλη τιμη τα 70,ρωτησα καπου για τιμη με δικα του ανταλλακτικα(βαλβιδες,οδηγοι,εδρες) και μου πεσανε τα μαλλια...