PDA

View Full Version : CFMOTO 800MT 2021



Σελίδες : [1] 2 3

lleonidas
11/01/2021, 19:22
Φοράει το δικύλινδρο κινητήρα LC8c των 799cc της KTM. Θα διατεθεί σε δύο εκδόσεις, μία με ακτινωτές ζάντες 19''-17'' και μία με αλουμινένιες ζάντες 19''-17''.
Πηγή (https://www.motorradonline.de/enduro/cf-moto-800mt-erlkoenig/)

424667

Mr_Overdose
12/01/2021, 13:49
Φοράει το δικύλινδρο κινητήρα LC8c των 799cc της KTM. Θα διατεθεί σε δύο εκδόσεις, μία με ακτινωτές ζάντες 19''-17'' και μία με αλουμινένιες ζάντες 19''-17''.
Πηγή (https://www.motorradonline.de/enduro/cf-moto-800mt-erlkoenig/)

424667

Αυτή η cfmoto.... Δηλαδη ελεος,τι χρωματα ειναι αυτα.. Και να θες να την παρεις δεεενν.....το χρωμα της ειναι τουλαχιστον καγκουροκιτσογυφτικο.

doctor_john
12/01/2021, 14:19
Δεν είναι ακριβώς χρώμα, λέγεται candy και είναι διαφανές. Πολλά φρέσκα μοντέλα auto είναι έτσι. Αν γρατζουνιστεί μπαλώνεται πολύ δύσκολα.

Mr_Overdose
12/01/2021, 15:01
Δεν είναι ακριβώς χρώμα, λέγεται candy και είναι διαφανές. Πολλά φρέσκα μοντέλα auto είναι έτσι. Αν γρατζουνιστεί μπαλώνεται πολύ δύσκολα.

Εγω βλεπω εμμονή απτην συγκεκριμενη εταιρεία σε ενα πολυ κακο μπλε, αλλα περι ορέξεως..

Parking
12/01/2021, 15:15
η μαγική λέξη για την Ελλάδα είναι ΤΙΜΗ

Αν είναι κάτω κάτω από τρέισερ κλπ όλο και κάποιος (γύφτουλας?) θα βρεθεί
:lol:

doctor_john
12/01/2021, 15:28
Σταθερότητα και επανάληψη είναι τα χαρακτηριστικά των μπλέ, ή απλά αυτό έχουν διαθέσιμο και το χρησιμοποιούν σαν πιο "σοβαρό"
επενδύοντας στο μεγαλύτερο ηλικιακά κοινό της συγκεκριμένης.

Εμένα η λεπτή σέλα μου φαίνεται δύσχρηστη αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει σαν σχέδιο το σύνολο.

doctoras
12/01/2021, 17:33
σε πρώτη ματιά βλέποντας και αυτό το χρώμα και τις λεπτομέρειες φαίνεται ακριβή και προσεγμένη κατασκευή. Και πολύ καλύτερη κατασκευαστικά προσπάθεια απο τα άλλα μοντέλα(της εταιρείας).


Αν παρατηρήσετε το νέο μπασιμο που κάνουν οι κινέζοι κατασκευαστές στα μοντέλα λίτρου, ουσιαστικά μέσω της κατασκευαστικής πτώσης των ευρωπαικών μοντέλων. bmw & ktm για παράδειγμα σε συγκεκριμένους κινητήρες προμηθευονται εξολοκλήρου απο την loncin, η loncin φυσικά λόφω κερδοφορίας δίνει και αλλου όπως η cfmoto. Και ο καταναλωτής στην μέση που ενώ ήθελε το συγκεκριμμένο bmw, μπορεί πια να το δει εναλλακτικά και σε οικονομικότερο πακέτο.

panavour
12/01/2021, 18:56
αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μέλι

νεοσσός
12/01/2021, 20:47
Μια χαρά, αντί για Goldwing. :p

Kickstart
12/01/2021, 21:36
Καλά το πάνε οι Κινέζοι, το λέμε χρόνια.
Έχουν όμως δρόμο ακόμα να διανύσουν μέχρι ο Ευρωπαίος αναβάτης να αγοράζει κινέζικο και να μην έχει ένα κάρο αναστολές και δεύτερες σκέψεις.

Parking
13/01/2021, 17:01
Καλά το πάνε οι Κινέζοι, το λέμε χρόνια.
Έχουν όμως δρόμο ακόμα να διανύσουν μέχρι ο Ευρωπαίος αναβάτης να αγοράζει κινέζικο και να μην έχει ένα κάρο αναστολές και δεύτερες σκέψεις.

όταν η τιμή και μόνο
(τα λεφτά που δεν έχεις δηλαδή)
καθορίζουν την αγορά δεν υπάρχει
καμία αναστολή !

dorso
13/01/2021, 17:38
Πολύ πιο ωραίο από πολλά ιαπωνικά..

BLiTzER
13/01/2021, 17:53
Αν βάλουν άλλα 6 προβολάκια μπροστά, θα κάνει πάταγο στον Νεοέλληνα.

toyar
13/01/2021, 18:05
τι εννοει φοραει τον κινητηρα της ΚΤΜ;
γιατι εγω ξερω οτι γινεται το αντιστροφο

AUFGEBRACHT
13/01/2021, 18:28
Η κινέζικη αντιγραφή του μήνα αφορά Africa Twin νομίζω...

doctoras
13/01/2021, 18:39
τι εννοει φοραει τον κινητηρα της ΚΤΜ;
γιατι εγω ξερω οτι γινεται το αντιστροφο
Η ktm εδωσε προδιαγραφες στην loncin να κατασκευασει για λογαριασνο της αυτο το 800ρι Ι2.
Η loncin που θα κραταει δικαιώματα ως κατασκευαστρια του κινητήρα το διανέμει και στη CFMoto (και οπου αλλου χρειαστεί).

toyar
13/01/2021, 20:30
οποτε ο κινητηρας δεν ειναι της KTM

doctoras
13/01/2021, 21:20
οποτε ο κινητηρας δεν ειναι της KTM
Σωστα, δεν τον κατασκευάζει η κτμ, ομως δινει προδιαγραφες το r&d τους πως το θελει.

Θυμίζω ακριβως το ιδιο εκανε η bmw με τον 900ρι Ι2 και μαλιστα απο οτι ακούγεται ειναι πολυ καλύτερος απο τον προκάτοχο ροταξ 850 απο πλευρας αποδοση/αξιοπιστία

doctor_john
13/01/2021, 22:22
Καλά τώρα, όταν θα πάρει πρωταθλήματα όπως οι rotax θα έχουμε εικόνα.

toyar
13/01/2021, 22:31
προφανως υπαρχει ΚΤΜ με κινητηρα Loncin αλλα οχι CFmoto με κινητηρα ΚΤΜ

panavour
13/01/2021, 23:09
Δεν ειναι γιαννης ειναι γιαννακης.Η ουσια ειναι οτι ειναι κινητηρας ΚΤΜ κατασκευασμενος στην ΚΙΝΑ.Τωρα τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε.Λες και η ρομποτικη εργαλιομηχανη η ο κινεζος εργατης εχει 4 δαχτυλα αντι για 5.

giorgosb
13/01/2021, 23:21
Δεν έχει διαφορά στο γόητρο; Είναι το ίδιο να πω ότι το ΚΤΜ μου, που πλήρωσα 15.000, έχει κινητήρα Loncin και το ίδιο ότι το CF Moto μου, των 8.000, έχει κινητήρα ΚΤΜ;

panavour
13/01/2021, 23:24
Δεν έχει διαφορά στο γόητρο; Είναι το ίδιο να πω ότι το ΚΤΜ μου, που πλήρωσα 15.000, έχει κινητήρα Loncin και το ίδιο ότι το CF Moto μου, των 8.000, έχει κινητήρα ΚΤΜ;

το θεμα γοητρου ειναι τι γραφει το τεποζιτο.

stefanos
14/01/2021, 00:47
Σωστα, δεν τον κατασκευάζει η κτμ, ομως δινει προδιαγραφες το r&d τους πως το θελει.

Θυμίζω ακριβως το ιδιο εκανε η bmw με τον 900ρι Ι2 και μαλιστα απο οτι ακούγεται ειναι πολυ καλύτερος απο τον προκάτοχο ροταξ 850 απο πλευρας αποδοση/αξιοπιστία

Το 750 και το 850 ήταν loncin.

toyar
14/01/2021, 06:54
Η διαφορά είναι ότι αν πάρω KTM με Loncin το σωστό είναι να πληρώσω με τιμές Κίνας κι όχι Αυστρίας όπως τα παλιά KTM

doctoras
14/01/2021, 07:24
Η διαφορά είναι ότι αν πάρω KTM με Loncin το σωστό είναι να πληρώσω με τιμές Κίνας κι όχι Αυστρίας όπως τα παλιά KTM

μελλοντικά εικάζω (με βάση την κίνηση αυτή των bmw ktm) να ακολουθησουν άλλοι ευρωπάιοι κατασκευαστές. Φανταζομαι οτι γίνεται για λόγους ανταγωνισμού, ενδέχεται βιοποριστικότητας λόγω καλύτερης κερδοφορίας.Κοστίζει να έχεις κάθετη μονάδα παραγωγής κινητήρων, απο το να το πάρεις έτοιμο.
Οι συγκεκριμένοι δεν έχουν στη γκάμα τους παπιά και σκουτερ να τους τζιράρουν, συνεπώς η βιωσιμόητητα κρίνεται σε κλωστή η επιτυχία απο την εμπορική αποτυχία ενός μοντέλου.

θα πάρεις κτμ για την συνολική κατασκευή, λόγω μπράντ, παράδοσης, καλύτερου στησίματος, επώνυμα περιφερειακά, το μοτερ να σου πω μπορεί να είναι και αβαντάζ που είναι loncin

toyar
14/01/2021, 07:32
υπαρχουν αλλοι ευρωπαιοι κατασκευαστες;:bawl:

doctoras
14/01/2021, 07:39
ε ναι
ντουκατι, τραιουμφ

toyar
14/01/2021, 07:50
φαντασου ντουκατι με loncin και 35000:facepalm:

panavour
14/01/2021, 08:24
φαντασου ντουκατι με loncin και 35000:facepalm:

Γιατι η μπεμπα το ιδιο δεν κανει?δεν γραφει ομως την κινεζοεταιρεια στα καπακια του κινητηρα.BMW γραφει.

doctor_john
14/01/2021, 08:33
Η διαφορά είναι ότι αν πάρω KTM με Loncin το σωστό είναι να πληρώσω με τιμές Κίνας κι όχι Αυστρίας όπως τα παλιά KTM

Έχεις δίκιο, αν και δεν ξέρουμε που φορολογείται η ktm γι' αυτά.

Είναι πολλά χρόνια ευδιάκριτο ότι ο μηχανισμός της παγκοσμιοποίησης επιβάλει να εργαζόμαστε λιγότερο και να αμειβόμαστε καλά
έτσι ώστε να μπορούμε να συντηρούμε τον παγκόσμιο κύκλο εργασιών.

Όλα αυτά που γίνονται με δήθεν κανόνες αγοράς και τεχνητές κρίσεις, προσπαθούν να ανακόψουν αυτό το κλίμα που δημιουργείται.

giorgosb
14/01/2021, 08:37
Το F900 της BMW, έχει 9.200 το γυμνό και 11.900 το XR. Η ΚΤΜ μέχρι πρότινος ζητούσε 12.000 για το Duke και 15.000 για το adv..

panavour
14/01/2021, 08:58
Έχεις δίκιο, αν και δεν ξέρουμε που φορολογείται η ktm γι' αυτά.

Είναι πολλά χρόνια ευδιάκριτο ότι ο μηχανισμός της παγκοσμιοποίησης επιβάλει να εργαζόμαστε λιγότερο και να αμειβόμαστε καλά
έτσι ώστε να μπορούμε να συντηρούμε τον παγκόσμιο κύκλο εργασιών.

Όλα αυτά που γίνονται με δήθεν κανόνες αγοράς και τεχνητές κρίσεις, προσπαθούν να ανακόψουν αυτό το κλίμα που δημιουργείται.

Γιατι?αφου θα πληγει το εμποριο?

doctor_john
14/01/2021, 09:18
Προσπάθησε να το δεις στο σύνολο του πλανήτη και στο σύνολο των εργασιών.
Κάθε σύστημα ρέπει προς την ισορροπία.

Σε αυτό που περιγράφω "ανοίξαμε" την αγορά προσθέτοντας πολλαπλάσιους εργαζόμενους σε σχέση με όσους
είχε ο δυτικός κόσμος, χωρίς να δίνουμε την αντίστοιχη ικανότητα απορρόφησης αγαθών και υπηρεσιών στους λαούς.
Επίσης μειώνουμε τεχνικά, την αγοραστική δύναμη του δυτικού κόσμου.

Αυτό είναι πολύ ουσιαστικό γιατί συντηρεί την ανισορροπία.
Αν καταφέρουμε να αυξηθούν οι αμοιβές των εργαζόμενων που εισήλθαν, θα έχουμε κάνει το μεγαλύτερο
βήμα προς την ισορροπία.

Αυτό σημαίνει ότι οι έχοντες θα έχουν μείωση στο ρυθμό κερδών και οι μη έχοντες αύξηση αντίστοιχα.

Είναι ευδιάκριτο ποιοι αντιστέκονται σε αυτή την φυσική κατάληξη και βλέπουμε σχεδόν 20 χρόνια τα αποτελέσματα
των κινήσεων που κάνουν για να την αποτρέψουν.

Κλοπές των πολλών μέσω χρηματιστηρίων, φορολογίας, δημιουργία πολέμων, τεχνητές κρίσεις, μειώσεις πληθυσμών κ.λπ.

stefanos
14/01/2021, 12:13
Η παγκοσμιοποίηση είναι καλό πράγμα θεωρητικά.
Πρακτικά οι πλουτοκράτες της Δύσης, εκμεταλλεύονται σε συνεργασία με τους ολιγάρχες της Ανατολής
το φτωχό εργατικό δυναμικό με μόνο σκοπό το κέρδος.
Αυτό οδηγεί σε αποβιομηχάνιση της Δύσης ,ανεργία, και φτώχεια χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθεί η ζωή του Ασιάτη εργάτη.
Όσο και φτηνά να γίνουν τα bmw και τα ktm ο άνεργος δεν θα μπορεί να τα αγοράσει.
Το σύστημα χυτήρια στην Ασία σχεδιαστές στην Ευρώπη διανομή από την Ευρώπη μοντάρισμα στην Ασία
πώληση στην Ευρώπη είναι πολύ περίπλοκο έχει κόστος και βασίζεται πολύ στις μεταφορές.

panavour
14/01/2021, 12:24
Η παγκοσμιοποίηση είναι καλό πράγμα θεωρητικά.
Πρακτικά οι πλουτοκράτες της Δύσης, εκμεταλλεύονται σε συνεργασία με τους ολιγάρχες της Ανατολής
το φτωχό εργατικό δυναμικό με μόνο σκοπό το κέρδος.
Αυτό οδηγεί σε αποβιομηχάνιση της Δύσης ,ανεργία, και φτώχεια χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθεί η ζωή του Ασιάτη εργάτη.
Όσο και φτηνά να γίνουν τα bmw και τα ktm ο άνεργος δεν θα μπορεί να τα αγοράσει.
Το σύστημα χυτήρια στην Ασία σχεδιαστές στην Ευρώπη διανομή από την Ευρώπη μοντάρισμα στην Ασία
πώληση στην Ευρώπη είναι πολύ περίπλοκο έχει κόστος και βασίζεται πολύ στις μεταφορές.

Οπως βελτιωθηκε το βιοτικο επιπεδο του ΔΥΤΙΚΟΥ εργατη ,ετσι θα βελτιωθει και του ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ,αυτο εξ αλλου γινεται αν δεις την αυξηση του βιοτικου επιπεδου και του κατα κεφαλην εισοδηματος στις στατιστικες.Τοσα χρονια τα σκηπτρα στην ερευνα και την τεχνολογια τα ειχε η ΔΥΣΗ ,και τα εκμεταλλευοταν δεοντως,τωρα ηρθε η ωρα του ηλιοβασιλεματος της ΔΥΣΗΣ διοτι σιγα σιγα ξεπερνιεται σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις,ειναι θεμα χρονου.Η ηλικιακη παρακμη φερνει και τα υπολοιπα,γι αυτο και η αγωνιωδης προσπαθεια των ΔΥΤΙΚΩΝ κυβερνησεων να ΕΠΙΚΟΙΣΟΥΝ την ΔΥΣΗ με ΝΕΟ αιμα ,για να σωσουν και τα ασφαλιστικα τους ταμεια που ΤΡΕΦΟΥΝ τον γηρασμενο πληθυσμο της.Τωρα αν η αντικατασταση πετυχει και σε ποιο βαθμο,αυτο θα το δουμε (αν το προλαβουμε εμεις οι ηλικιωμενοι) στο αμεσο μελλον.

typhoon
14/01/2021, 13:56
Ο ανατολικός εργάτης, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε ότι ζει σε καθεστώς "κομμουνιστικού καπιταλισμού", οπότε οι πιθανότητες να σηκώσει κεφάλι και να βελτιώσει αισθητά την ζωή του είναι εξαιρετικά λίγες.

Περί μοτέρ CFMoto και ΚΤΜ.
Θυμάμαι τα ΧΤΧ-R 660 του 2004. Επανάσταση σε σχέση με το παλιό Ιαπωνικό μοτέρ του ΧΤ600 , αλλά Minareli το 660. Δεν πείραξε κανένα, γαργάρα έγινε το "Ιαπωνικό μηχανάκι" με "Ιταλικό κινητήρα" και το "αυστριακό ψυγείο νερού"(ναι, το ψυγείο νερού του ΧΤΧ είναι κατασκευασμένο απο την ΚΤΜ)
Αντιθέτως επέλεγες ως υποψήφιος αγοραστής το ΧΤ660 , για την αξιοπιστία του ονόματος του. Το μοτέρ τελικά αποδείχθηκε διαμάντι και μπαίνει ακόμη στο Raptor 700.

Το ΚΤΜ μοιράζεται τον κινητήρα με το CF
Εκεί σταματάνε οι ομοιότητες.
Περιφερειακά, εξοπλισμός, βάρος, επιδόσεις και ηλεκτρονική διαχείριση (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τελευταίο) είναι αλλουνού παπά.
Όπως και η τιμόλογηση προφανώς.

Αλλά εδώ και μερικά χρόνια, στην αυτοκινητοβιομηχανία, ο καταναλωτής, πλήρωνε premium (Mercedes) και αγόραζε μοτέρ renault ! Το οποίο επίσης γαμάει και δέρνει (1.5dci) αλλά το ίδιο μοτερ φοράει το μερτσεντέ με το dacia!

panavour
14/01/2021, 14:02
Ο ανατολικός εργάτης, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε ότι ζει σε καθεστώς "κομμουνιστικού καπιταλισμού", οπότε οι πιθανότητες να σηκώσει κεφάλι και να βελτιώσει αισθητά την ζωή του είναι εξαιρετικά λίγες.

Περί μοτέρ CFMoto και ΚΤΜ.
Θυμάμαι τα ΧΤΧ-R 660 του 2004. Επανάσταση σε σχέση με το παλιό Ιαπωνικό μοτέρ του ΧΤ600 , αλλά Minareli το 660. Δεν πείραξε κανένα, γαργάρα έγινε το "Ιαπωνικό μηχανάκι" με "Ιταλικό κινητήρα" και το "αυστριακό ψυγείο νερού"(ναι, το ψυγείο νερού του ΧΤΧ είναι κατασκευασμένο απο την ΚΤΜ)
Αντιθέτως επέλεγες ως υποψήφιος αγοραστής το ΧΤ660 , για την αξιοπιστία του ονόματος του. Το μοτέρ τελικά αποδείχθηκε διαμάντι και μπαίνει ακόμη στο Raptor 700.

Το ΚΤΜ μοιράζεται τον κινητήρα με το CF
Εκεί σταματάνε οι ομοιότητες.
Περιφερειακά, εξοπλισμός, βάρος, επιδόσεις και ηλεκτρονική διαχείριση (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τελευταίο) είναι αλλουνού παπά.
Όπως και η τιμόλογηση προφανώς.

Αλλά εδώ και μερικά χρόνια, στην αυτοκινητοβιομηχανία, ο καταναλωτής, πλήρωνε premium (Mercedes) και αγόραζε μοτέρ renault ! Το οποίο επίσης γαμάει και δέρνει (1.5dci) αλλά το ίδιο μοτερ φοράει το μερτσεντέ με το dacia!

οταν η γιαμαχα ΑΓΟΡΑΣΕ και εξελιξε την μινα-μπουρδ-ελι,για να μπει στην αγορα της ιταλιας.

doctor_john
14/01/2021, 14:04
Έτσι! ομαδάρα, εφευρέτες και δημιουργοί, το πιο ταιριαστό μότο εβερ :wlae:



οταν η γιαμαχα ΑΓΟΡΑΣΕ και εξελιξε την μινα-μπουρδ-ελι,για να μπει στην αγορα της ιταλιας.

vergogna amico, pietà del tricolore ..

panavour
14/01/2021, 14:08
το μελλον ειναι κιτρινο
χωνεψτε το

doctor_john
14/01/2021, 14:14
424790

karellen
14/01/2021, 15:28
Θυμάμαι τα ΧΤΧ-R 660 του 2004. Επανάσταση σε σχέση με το παλιό Ιαπωνικό μοτέρ του ΧΤ600 , αλλά Minareli το 660. Δεν πείραξε κανένα, γαργάρα έγινε το "Ιαπωνικό μηχανάκι" με "Ιταλικό κινητήρα" και το "αυστριακό ψυγείο νερού"(ναι, το ψυγείο νερού του ΧΤΧ είναι κατασκευασμένο απο την ΚΤΜ) και συναρμολόγηση από Γάλλους (Motobecane)
Αντιθέτως επέλεγες ως υποψήφιος αγοραστής το ΧΤ660 , για την αξιοπιστία του ονόματος του. Το μοτέρ τελικά αποδείχθηκε διαμάντι και μπαίνει ακόμη στο Raptor 700.


Τριεθνές.

stefanos
14/01/2021, 15:54
Περί μοτέρ CFMoto και ΚΤΜ.
Θυμάμαι τα ΧΤΧ-R 660 του 2004. Επανάσταση σε σχέση με το παλιό Ιαπωνικό μοτέρ του ΧΤ600 , αλλά Minareli το 660. Δεν πείραξε κανένα, γαργάρα έγινε το "Ιαπωνικό μηχανάκι" με "Ιταλικό κινητήρα" και το "αυστριακό ψυγείο νερού"(ναι, το ψυγείο νερού του ΧΤΧ είναι κατασκευασμένο απο την ΚΤΜ)
Αντιθέτως επέλεγες ως υποψήφιος αγοραστής το ΧΤ660 , για την αξιοπιστία του ονόματος του. Το μοτέρ τελικά αποδείχθηκε διαμάντι και μπαίνει ακόμη στο Raptor 700.

Το ΚΤΜ μοιράζεται τον κινητήρα με το CF
Εκεί σταματάνε οι ομοιότητες.
Περιφερειακά, εξοπλισμός, βάρος, επιδόσεις και ηλεκτρονική διαχείριση (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τελευταίο) είναι αλλουνού παπά.
Όπως και η τιμόλογηση προφανώς.

Αλλά εδώ και μερικά χρόνια, στην αυτοκινητοβιομηχανία, ο καταναλωτής, πλήρωνε premium (Mercedes) και αγόραζε μοτέρ renault ! Το οποίο επίσης γαμάει και δέρνει (1.5dci) αλλά το ίδιο μοτερ φοράει το μερτσεντέ με το dacia!

Οι Ιταλοί ήταν τσαπατσούληδες με άχρηστα ηλεκτρικά αλλά ποτέ δεν βγάζανε κακούς ή αναξιόπιστους κινητήρες ή κακά πλαίσια ή κακές αναρτήσεις ,αντίθετα δείξανε το δρόμο στους γιαπωνέζους.
Οπότε μια χαρά είναι τα και τα xtx και τα τρανσαλπ και τα βαρα και τα ττ και τα sh και τα cb και όλα τα ιταλογαλλικοισπανικο-γιαπωνέζικα.
Υπήρχε εμπειρία και τεχνη και τεχνολογία στις χώρες αυτές.
Η ΚΤΜ και η cf δεν ξέρω τι σχέση έχουν με κινητήρες και κατά πόσο σχεδίασαν η κατασκεύασαν ποτέ κινητήρα, οπότε το πόσο καλός θα είναι μένει να το δούμε.
BMW-loncin πάντως δεν θα αγόραζα.

stefanos
14/01/2021, 15:55
το μελλον ειναι κιτρινο
χωνεψτε το

ΜΑΥΡΟ

AUFGEBRACHT
16/01/2021, 12:18
το μελλον ειναι κιτρινο
χωνεψτε το

Έχω χρόνια που το ακούω, αλλά δεν το βλέπω να έρχεται... αντίθετα, το μέλλον μας υπονομεύτηκε από το κίτρινο χτικιό που μας ταλαιπωρεί εδώ κι ένα χρόνο...

Πριν κάποια χρόνια κάποιοι υποστήριζαν ότι οι δρόμοι και οι ουρανοί θα είναι πλημμυρισμένοι από κινέζικα οχήματα και αεροπλάνα. Εννοείται πως δεν έχει συμβεί. Αντίθετα, ο όρος "κινεζιά" είναι εμφατικός και δηλωτικός της ποιότητας των κινεζικών προϊόντων. Οι Κινέζοι δεν είναι Κορεάτες, ούτε Ιάπωνες. Η φιλοσοφία τους είναι χτισμένη πάνω στη μαζική παραγωγή με ανταγωνιστικό πλεονέκτημα το κόστος στο οποίο προωθείται το προϊόν στον καταναλωτή. Η λογική τους είναι το κέρδος θα έρθει από τη μαζική πώληση σε μειωμένη τιμή, μόνο που για να έχει κέρδος, αυτό προέρχεται από το ανύπαρκτο εργατικό κόστος και τα υποδεέστερης ποιότητας υλικά.

Προσωπικά παρακολουθώ τον τομέα της αεροναυτικής κι έχω άποψη... οι Κινέζοι εδώ και χρόνια έχουν κάνει τεράστια άλματα όσον αφορά τον τομέα, ιδιαίτερα στα στρατιωτικά αεροσκάφη, μόνο που υπάρχει σημαντικός αστερίσκος. Αυτό επετεύχθη χάρις στη στυγνή αντιγραφή και το reverse engineering, ενώ όλα τα μεγαλεπήβολα σχέδια που έχουν παρουσιάσει έχουν ένα τεράστιο αδύναμο κρίκο: την αποτυχία και ανικανότητα να κατασκευάσουν ΜΟΝΟΙ τους έναν αξιόπιστο και αποδοτικό κινητήρα που να είναι Made in China και όχι Made in Russia, όπως συμβαίνει τώρα... Αυτό από μόνο του, κάτι λέει...

AUFGEBRACHT
16/01/2021, 12:38
Θυμάμαι τα ΧΤΧ-R 660 του 2004. Επανάσταση σε σχέση με το παλιό Ιαπωνικό μοτέρ του ΧΤ600 , αλλά Minareli το 660. Δεν πείραξε κανένα, γαργάρα έγινε το "Ιαπωνικό μηχανάκι" με "Ιταλικό κινητήρα" και το "αυστριακό ψυγείο νερού"(ναι, το ψυγείο νερού του ΧΤΧ είναι κατασκευασμένο απο την ΚΤΜ)
Αντιθέτως επέλεγες ως υποψήφιος αγοραστής το ΧΤ660 , για την αξιοπιστία του ονόματος του. Το μοτέρ τελικά αποδείχθηκε διαμάντι και μπαίνει ακόμη στο Raptor 700.

Αλλά εδώ και μερικά χρόνια, στην αυτοκινητοβιομηχανία, ο καταναλωτής, πλήρωνε premium (Mercedes) και αγόραζε μοτέρ renault ! Το οποίο επίσης γαμάει και δέρνει (1.5dci) αλλά το ίδιο μοτερ φοράει το μερτσεντέ με το dacia!


Γιατί το Funduro της BMW; Κινητήρας Rotax, συναρμολόγηση στο εργοστάσιο της Aprilia, περιφερειακά από μια πανσπερμία κατασκευαστών (Ιάπωνες, Ούγγροι, Πολωνοί, Σέρβοι, δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...), κι όμως έβαλε για τα καλά το BMW Motorrad στον μοτοσυκλετιστικό χάρτη, πούλησε σαν ζεστό ψωμάκι, έθεσε τη βάση για πολλά μελλοντικά μοντέλα και από τότε το ένα ρεκόρ σε κέρδη και μονάδες σπάει το ένα μετά το άλλο. Το ότι δεν κατασκευαζόταν στη Γερμανία και είχε αλυσίδα για μετάδοση χλευάστηκε από πολλούς, κατά ειρωνικό τρόπο όμως, ήταν ίσως το πιο αξιόπιστο μοντέλο (όπως και τα μετέπειτα F650GS) της εταιρείας. Μου είχε πει κάποτε ένας τεχνικός που εξειδικεύεται σε service της φίρμας, πως προ του Funduro σκέφτονταν να καταργήσουν το τμήμα Motorrad λόγω ανυπαρξίας κερδών και χαμηλών πωλήσεων. Το Funduro ήταν μια τολμηρή και ριψοκίνδυνη κίνηση που όχι απλά τους βγήκε, αλλά τους άνοιξε το δρόμο... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά το καταγράφω.

Για τα Merc με κινητήρα Remault έχω ακούσει ότι αφορά τα "εισαγωγικά" μοντέλα της σειράς Α κυρίως, χωρίς να είμαι σίγουρος, όπως κι ότι η ποιότητα έχει πάρει την κατιούσα, ακριβώς λόγω της γαλλογερμανικής συνεργασίας, όπως ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί με την Nissan, οι ιδιοκτήτες Qashqai αφηγούνται ιστορίες τρόμου για προβληματική ποιότητα κατασκευής και υλικών... έχω δει φωτό από κινητήρα Qashqai κι έχω πάθει πλάκα από τη φτήνια και την προχειρότητα της όλης συναρμολόγησης και κατασκευής... καλώδια και πλαστικά να κρέμονται από παντού και να είναι ατάκτως εριμμένα για να μειωθεί το κόστος... κι όμως, το Qashqai θεωρείται ο "ιδρυτής" της μόδας των SUV και συνεχίζει να πουλάει τρελά και να είναι σημείο αναφοράς... απλά οι Ιάπωνες για ένα περίεργο λόγο, έχουν καταφέρει να δημιουργούν ένα πέπλο σιωπής και ομερτά για την πάλαι ποτέ κραταιά ιαπωνική ποιότητα κατασκευής... οι ιδιοκτήτες Toyota με κινητήρα ΝR 1.3 σε κάτι Yaris και σε κάτι Auris που δεν προλαβαίνουν να συμπληρώνουν λάδια, ξέρουν καλά...

panavour
16/01/2021, 13:21
Έχω χρόνια που το ακούω, αλλά δεν το βλέπω να έρχεται... αντίθετα, το μέλλον μας υπονομεύτηκε από το κίτρινο χτικιό που μας ταλαιπωρεί εδώ κι ένα χρόνο...

Πριν κάποια χρόνια κάποιοι υποστήριζαν ότι οι δρόμοι και οι ουρανοί θα είναι πλημμυρισμένοι από κινέζικα οχήματα και αεροπλάνα. Εννοείται πως δεν έχει συμβεί. Αντίθετα, ο όρος "κινεζιά" είναι εμφατικός και δηλωτικός της ποιότητας των κινεζικών προϊόντων. Οι Κινέζοι δεν είναι Κορεάτες, ούτε Ιάπωνες. Η φιλοσοφία τους είναι χτισμένη πάνω στη μαζική παραγωγή με ανταγωνιστικό πλεονέκτημα το κόστος στο οποίο προωθείται το προϊόν στον καταναλωτή. Η λογική τους είναι το κέρδος θα έρθει από τη μαζική πώληση σε μειωμένη τιμή, μόνο που για να έχει κέρδος, αυτό προέρχεται από το ανύπαρκτο εργατικό κόστος και τα υποδεέστερης ποιότητας υλικά.

Προσωπικά παρακολουθώ τον τομέα της αεροναυτικής κι έχω άποψη... οι Κινέζοι εδώ και χρόνια έχουν κάνει τεράστια άλματα όσον αφορά τον τομέα, ιδιαίτερα στα στρατιωτικά αεροσκάφη, μόνο που υπάρχει σημαντικός αστερίσκος. Αυτό επετεύχθη χάρις στη στυγνή αντιγραφή και το reverse engineering, ενώ όλα τα μεγαλεπήβολα σχέδια που έχουν παρουσιάσει έχουν ένα τεράστιο αδύναμο κρίκο: την αποτυχία και ανικανότητα να κατασκευάσουν ΜΟΝΟΙ τους έναν αξιόπιστο και αποδοτικό κινητήρα που να είναι Made in China και όχι Made in Russia, όπως συμβαίνει τώρα... Αυτό από μόνο του, κάτι λέει...

ο καιρος γαρ εγγυς,το ποταμι δεν γυριζει πισω,το χρημα και η ερευνα ειναι το παν ,και το χρημα μαζευεται στην ΝΑ ΑΣΙΑ ,βαλε και την παραμετρο πληθυσμος και εδεσε το γλυκο.Ολα τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του (ευρωπη ,ηπα κλπ γηρασμενες δυναμεις)

stefanos
16/01/2021, 14:12
ο καιρος γαρ εγγυς,το ποταμι δεν γυριζει πισω,το χρημα και η ερευνα ειναι το παν ,και το χρημα μαζευεται στην ΝΑ ΑΣΙΑ ,βαλε και την παραμετρο πληθυσμος και εδεσε το γλυκο.Ολα τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του (ευρωπη ,ηπα κλπ γηρασμενες δυναμεις)

Το ότι θα έχουν χρήμα δεν σημαίνει ότι θα σου φτιάξουν και bimota.

panavour
16/01/2021, 14:21
Το ότι θα έχουν χρήμα δεν σημαίνει ότι θα σου φτιάξουν και bimota.

Οχι ακομα και οχι γιατι δεν μπορουν ,αλλα λογω brand name,διοτι κανεις δεν θα το αγοραζε λογω καταγωγης.Εσυ θα αγοραζες FERRA-LEE ή ferra-ri?Και η χονδα ειχε φτιαξει το NSX που ηταν εφαμιλλο, και σε πολλους τομεις καλυτερο απ το αντιστοιχο φερραρι ,αλλα ο αλλος εξω απ το καζινο του μοντε καρλο, ηθελε να μοστραρεται με φερραρι και οχι με χοντα,ασχετα αν μετα στο πιο κατω στενο φωναζε οδικη βοηθεια.

typhoon
16/01/2021, 14:37
απλά οι Ιάπωνες για ένα περίεργο λόγο, έχουν καταφέρει να δημιουργούν ένα πέπλο σιωπής και ομερτά για την πάλαι ποτέ κραταιά ιαπωνική ποιότητα κατασκευής... οι ιδιοκτήτες Toyota με κινητήρα ΝR 1.3 σε κάτι Yaris και σε κάτι Auris που δεν προλαβαίνουν να συμπληρώνουν λάδια, ξέρουν καλά...

Ωωωω τι είπες τώρα! Μεγάλη πληγή, που επισκιάζεται από τα αστειάκια με τα check engine των Γερμανών!
Έτυχε πρόσφατα να οδηγήσω auris του 18. Νοικιάρικο από το αεροδρόμιο για δύο ημέρες. Αν εξαίρεσω το μοτέρ που για 1.3 ατμόσφαιρα ήταν αξιοπρεπές, το υπόλοιπο αυτοκίνητο δεν μου δικαιολογουσε με τίποτα τα 17κ που ήθελε η Toyota για το όνομα θρύλο που πουλάει...

Όσο για τους Κινέζους.
Το εγγύς μέλλον φέρνει ηλεκτρικά, τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τα κόστη έρευνας κ εξέλιξης ενός συμβατικού κινητήρα σχεδιασμενου από λευκό χαρτί. Όπως επίσης κ το car sharing που έρχεται κ είναι το νεο airbnb των αυτοκινήτων.

Οι κινεζο μοτοσυκλέτες πάντως, τώρα περνάνε την περίοδο εδραίωσης τους. Κατά καιρούς έχουν περάσει διαφοροι διάττοντες αστέρες από την ελληνική αγορά κ τους έχει φάει το μαύρο χώμα.
Daytona(zontes), bazaj(αυτή που φέρνει η κτμ) cfmoto, vogue κλπ αν περάσουν την δεκαετία με παρουσία κ υποστήριξη θα αρχίσουν να τραβάνε πολλούς καταναλωτές

giorgosb
16/01/2021, 14:39
Αχνοφαίνεται η κίτρινη επέλαση, αλλά όχι ακόμα γιατί περιμένουμε να αποκτήσει κύρος η x-y CF Moto δηλαδή..

stefanos
16/01/2021, 15:07
Οχι ακομα και οχι γιατι δεν μπορουν ,αλλα λογω brand name,διοτι κανεις δεν θα το αγοραζε λογω καταγωγης.Εσυ θα αγοραζες FERRA-LEE ή ferra-ri?Και η χονδα ειχε φτιαξει το NSX που ηταν εφαμιλλο, και σε πολλους τομεις καλυτερο απ το αντιστοιχο φερραρι ,αλλα ο αλλος εξω απ το καζινο του μοντε καρλο, ηθελε να μοστραρεται με φερραρι και οχι με χοντα,ασχετα αν μετα στο πιο κατω στενο φωναζε οδικη βοηθεια.

Δηλαδή τι brand name έχει η suzuki ή η Honda η η yamaha ας πούμε που θα δώσει γόητρο στον κάτοχο του tdm ή του σκούτερ.
Μη παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας.
Πήρα honda γιατί αυτό στην συγκεκριμένη στιγμή που αγόρασα κάλυπτε τις ανάγκες μου.
Αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα sym που είναι φτηνότερο και επίσης καλύπτει τις ανάγκες μου.
Αν αύριο βγεί ανάλογο lifan benelli η cf φτηνότερο το πήρα.

panavour
16/01/2021, 15:29
Δηλαδή τι brand name έχει η suzuki ή η Honda η η yamaha ας πούμε που θα δώσει γόητρο στον κάτοχο του tdm ή του σκούτερ.
Μη παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας.
Πήρα honda γιατί αυτό στην συγκεκριμένη στιγμή που αγόρασα κάλυπτε τις ανάγκες μου.
Αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα sym που είναι φτηνότερο και επίσης καλύπτει τις ανάγκες μου.
Αν αύριο βγεί ανάλογο lifan benelli η cf φτηνότερο το πήρα.

Εσυ μπορει, να μην παραμυθιαζεσαι οπως λες, η πλειοψηφια ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ.Και οχι αδικα ΑΚΟΜΑ, λογω αποδεδειγμενης διαφορας ποιοτητος ΑΚΟΜΑ.Στο μελλον που η σχεση τιμης προς αποδοσιν ,θα γειρει προς το μερος των κινεζων,ολο και θα λιγοστεουν οι πουλ-μουρ θιασωτες.ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.Ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση.Εδω πουλαει η BURBERRY ρουχα και αξεσουαρ για οτιδηποτε ,εκμεταλλευομενη ενα σχεδιο -1 ομως- που θυμιζει τραπεζομαντηλο χασαποταβερνας 10ετιας 60-70.

doctoras
16/01/2021, 15:33
Το ότι θα έχουν χρήμα δεν σημαίνει ότι θα σου φτιάξουν και bimota.
Το θεμα ειναι οτι η bimota και η καθε "bimota"( ειναι πολλες πια οι εταιρείες) καταφεύγουν στη κινα ως άμεσο επενδυτή για την διάσωση-επιβιωση της εταιρειας του.

stefanos
16/01/2021, 17:32
Εσυ μπορει, να μην παραμυθιαζεσαι οπως λες, η πλειοψηφια ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ.Και οχι αδικα ΑΚΟΜΑ, λογω αποδεδειγμενης διαφορας ποιοτητος ΑΚΟΜΑ.Στο μελλον που η σχεση τιμης προς αποδοσιν ,θα γειρει προς το μερος των κινεζων,ολο και θα λιγοστεουν οι πουλ-μουρ θιασωτες.ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.Ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση.Εδω πουλαει η BURBERRY ρουχα και αξεσουαρ για οτιδηποτε ,εκμεταλλευομενη ενα σχεδιο -1 ομως- που θυμιζει τραπεζομαντηλο χασαποταβερνας 10ετιας 60-70.

Και θα συνεχίσει να πουλάει στα επόμενα 100 χρόνια. Το ίδιο και τα υπόλοιπα brandnames.
Τα μηχανάκια είναι για το λαό και ο λαός τώρα είναι η Ασία.
Αυτή την ποιότητα μπορούν να αγοράσουν στην Ασία αυτή θα υπάρχει.
Η μόνη ελπίδα είναι να αποκτήσουν οι Ασιάτες τα γούστα μας και ανάλογο πορτοφόλι και
να γκρινιάζουν για την ποιότητα βαφής, τα ψωριασμένα καλάμια, και τα γαλακτερά φανάρια.
Αν και πιθανότερο μου φαίνεται να φτωχύνουμε εμείς σε επίπεδο που να αγοράζουμε
μεταχειρισμένα lifan από την κίνα όπως παλιότερα αγοράζαμε τα 400αρια από την Ιαπωνία.:lol:

panavour
16/01/2021, 17:48
Και θα συνεχίσει να πουλάει στα επόμενα 100 χρόνια. Το ίδιο και τα υπόλοιπα brandnames.
Τα μηχανάκια είναι για το λαό και ο λαός τώρα είναι η Ασία.
Αυτή την ποιότητα μπορούν να αγοράσουν στην Ασία αυτή θα υπάρχει.
Η μόνη ελπίδα είναι να αποκτήσουν οι Ασιάτες τα γούστα μας και ανάλογο πορτοφόλι και
να γκρινιάζουν για την ποιότητα βαφής, τα ψωριασμένα καλάμια, και τα γαλακτερά φανάρια.
Αν και πιθανότερο μου φαίνεται να φτωχύνουμε εμείς σε επίπεδο που να αγοράζουμε
μεταχειρισμένα lifan από την κίνα όπως παλιότερα αγοράζαμε τα 400αρια από την Ιαπωνία.:lol:

Τα μηχανακια που αναφερεις με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα φτιαχνονται ΜΟΝΟ στην ΚΙΝΑ και κοστιζουν για τον κινεζο 300 ευρω
Τα υπολοιπα ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΗΣ ΦΙΡΜΑΣ που φτιαχνονται. μαλαισια,ινδονησια,κορεα,ταιβαν, και που εμεις αγοραζουμε 2500-3000 χιλιαδες (παπια) εκει κανουν την μιση τιμη.
Επισης τα μηχανακια ΔΕΝ ειναι για τον λαο.Τα φτηνα μικρα μηχανακια ειναι για την λαικη ταξη Τα υπολοιπα ειναι για την μεσαια και και μεγαλομεσαια ταξη.

bulmont
16/01/2021, 19:39
......Εδω πουλαει η BURBERRY ρουχα και αξεσουαρ για οτιδηποτε ,εκμεταλλευομενη ενα σχεδιο -1 ομως- που θυμιζει τραπεζομαντηλο χασαποταβερνας 10ετιας 60-70.


Αντε να το εξηγήσεις αυτό στην γυναίκα μου....

lleonidas
12/04/2021, 10:50
https://www.youtube.com/watch?v=3Nc9ov1MWX4

Κατά το καλοκαίρι θα έρθει στην Ελλάδα.

sapila racing
12/04/2021, 15:48
Το θεμα ειναι οτι η bimota και η καθε "bimota"( ειναι πολλες πια οι εταιρείες) καταφεύγουν στη κινα ως άμεσο επενδυτή για την διάσωση-επιβιωση της εταιρειας του.

Δεν υπάρχει άλλη σαν την bimota στην ιστορία της μοτοσυκλέτας και ποτέ δεν κατεφυγε στην Κίνα η bimota. Ειχε κλείσει για χρόνια και αγοραστηκε απο την Kawasaki
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια!!

sapila racing
12/04/2021, 15:52
Και μονο που ειδα αυτό το:

bimota και η καθε "bimota"( ειναι πολλες πια οι εταιρείες) καταφεύγουν στη κινα ως άμεσο επενδυτή για την διάσωση-επιβιωση της εταιρειας του

Ειμαι στο τσακ να το κανω delete όλο to thread.
:a02:

αν δεν ηταν ο lleonidas που ειναι και καλό παιδί θα εξαφανιζόταν εν ριπή οφθαλμού.

Parking
12/04/2021, 16:10
Και μονο που ειδα αυτό το:

bimota και η καθε "bimota"( ειναι πολλες πια οι εταιρείες) καταφεύγουν στη κινα ως άμεσο επενδυτή για την διάσωση-επιβιωση της εταιρειας του

Ειμαι στο τσακ να το κανω delete όλο to thread.
:a02:

αν δεν ηταν ο lleonidas που ειναι και καλό παιδί θα εξαφανιζόταν εν ριπή οφθαλμού.

τι είναι μπιμότα?
:D

Volpad
12/04/2021, 16:57
Είναι μία εταιρία που συναρμολογεί μηχανάκια.
Μερικές φορές μπερδεύονται και βάζουν το πίσω ψαλίδι μπροστά... :lol:

panavour
12/04/2021, 20:41
Η μηχανη κατ εμέ, πρωτιστως ειναι ο κινητηρας.Αυτο χαρακτηριζει και την ταυτοτητα του κατασκευαστη.
Λεμε bmw και εννοουμε πρωτιστως τον κινητηρα.
Αν ειναι ροταξ ΔΕΝ τον θεωρω BMW.

stefanos
12/04/2021, 21:21
τι είναι μπιμότα?
:D

Ένα δεκαρικάκι μόνο το αυτοκόλλητο.https://www.ebay.com/itm/BIMOTA-SB2-KB1-SB3-COLUMBUS-FRAME-COMPOSITION-DECAL-/372989439671
Φαντάσου οι σωλήνες :)

doctor_john
12/04/2021, 21:23
Εσυ μπορει, να μην παραμυθιαζεσαι οπως λες, η πλειοψηφια ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ.Και οχι αδικα ΑΚΟΜΑ, λογω αποδεδειγμενης διαφορας ποιοτητος ΑΚΟΜΑ.Στο μελλον που η σχεση τιμης προς αποδοσιν ,θα γειρει προς το μερος των κινεζων,ολο και θα λιγοστεουν οι πουλ-μουρ θιασωτες.ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.Ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση.Εδω πουλαει η BURBERRY ρουχα και αξεσουαρ για οτιδηποτε ,εκμεταλλευομενη ενα σχεδιο -1 ομως- που θυμιζει τραπεζομαντηλο χασαποταβερνας 10ετιας 60-70.


....Τη δεκαετία του 1920, η Burberry γνώρισε την επόμενη μεγάλη αναγνώριση της με τη δημιουργία του εμβληματικού καρό, ένα σχέδιο σκωτσέζικου ταρτάν με μπεζ βάση, τονισμένο από μαύρο, κόκκινο και λευκό. Αρχικά, το καρό ήταν ραμμένο μόνο στα παλτά της εταιρείας. Στην πραγματικότητα, θα χρειαστούν περισσότερα από σαράντα χρόνια από την δημιουργία του καρό για να γίνει το σχέδιο μόνο του μια δήλωση μόδας...

https://www.grailed.com/drycleanonly/history-of-the-burberry-check


Ένα δεκαρικάκι μόνο το αυτοκόλλητο.https://www.ebay.com/itm/BIMOTA-SB2-KB1-SB3-COLUMBUS-FRAME-COMPOSITION-DECAL-/372989439671
Φαντάσου οι σωλήνες :)

Δεν είναι τρελά ακριβοί οι συγκεκριμένοι, κανα 20ε το κομματι (~65cm), η ταυτότητα τους είναι η φθηνότερη columbus σίγουρα.
Ωραίοι σωλήνες, η ποιότητα τους σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς λεπτότερους, αντιστέκονται στην διαβρωση κ.λπ.

lleonidas
19/04/2021, 12:40
I2 κινητήρας 799cc, 94 ίππων και 7,85 kgm ροπής.

Σύστημα Ride by Wire, δικάναλο Cornering ABS & CBS, Riding Modes, Traction Control, Cruise Control, συνδεσιμότητα με δυνατότητες πλοήγησης.
Εργονομικοί διακόπτες, quickshifter, συμπλέκτης περιορισμένης ολίσθησης, smart key, immobiliser, έγχρωμη ψηφιακή TFT οθόνη οργάνων 7 ιντσών με IPS panel και ρύθμιση της θέσης της, φρένα της JJuan, ρεζερβουάρ καυσίμου 19 λίτρων.
Τα προβολάκια, τα θερμαινόμενα γκριπ, η θερμαινόμενη σέλα, τα κάγκελα κινητήρα, η ποδιά, και το τριβάλιτσο που φορά το 800ΜΤ στο περίπτερο της CFMOTO ανήκουν πιθανότατα στον έξτρα εξοπλισμό.

Οι ρυθμιζόμενες αναρτήσεις προέρχονται από την KYB, το ύψος σέλας είναι χαμηλό στα 825 mm, η μοτοσυκλέτα διαθέτει και σταμπιλιζατέρ, ενώ στο σαλόνι της Σανγκάης το 800ΜΤ παρουσιάστηκε και στις 2 εκδόσεις του, μια με 17άρες ζάντες με μπράτσα και μια με ζάντες με ακτίνες και μπροστινό 19 ιντσών.

Πηγή (https://www.bikeit.gr/nea-montela-cf-moto/item/26605-cfmoto-800mt-parousiastike-sto-saloni-auto-shanghai-2021-apokalypsi-ippodynamis-exoplismou-k-a?m=1)

S705
19/04/2021, 18:39
Ευτυχώς έχει μπόλικο βασικό εξοπλισμό, έτσι μέσα στην εβδομάδα όλο και κάτι θα δουλεύει από αυτά :bawl:

TONYBANDIT
20/04/2021, 12:08
Ευτυχώς έχει μπόλικο βασικό εξοπλισμό, έτσι μέσα στην εβδομάδα όλο και κάτι θα δουλεύει από αυτά :bawl:

Βρε το μοτέρ να δουλεύει γιατί ως γνωστόν engine is the best f@k the rest.
Υγ.παλιο χαρλεαδικο γνωμικό.

panavour
29/07/2021, 11:24
αρχισαν τα οργανα

https://2wo.gr/news/nea-montela/6999-cfmoto-800mt-epithetiki-timologiaki-politiki-se-olo-ton-kosmo?fbclid=IwAR247e5evMj5XSnxNVeHaBOobtuqNiUR6GLdIQu5yRFrXYkjRDPCUxxO_KU

Parking
30/07/2021, 17:05
σα να χει φάει μπουκέτο στα μούτρα είναι!

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 10:18
σα να χει φάει μπουκέτο στα μούτρα είναι!

Γενικά τα τελευταία χρόνια μου φαίνεται ότι οι εταιρείες κάνουν διαγωνισμό ποια θα παρουσιάσει την πιο άσχημη μούρη... Ινδοί και Κινέζοι έχουν την αδιαμφισβήτητη πρωτοκαθεδρία, αλλά κι οι Ευρωπαίοι κάνουν φιλότιμες προσπάθειες (τιμητική θέση οι ΗΠΑ για το Harley Panamerican).

doctoras
02/08/2021, 10:27
αρχισαν τα οργανα

https://2wo.gr/news/nea-montela/6999-cfmoto-800mt-epithetiki-timologiaki-politiki-se-olo-ton-kosmo?fbclid=IwAR247e5evMj5XSnxNVeHaBOobtuqNiUR6GLdIQu5yRFrXYkjRDPCUxxO_KU

13k & 14k ??
100% pure Απατο

doctor_john
02/08/2021, 10:30
έχε στο μπάνιο ένα μολύβι και ενα μπλοκ και κάνε την πρόταση σου.
Είναι ο καλύτερος τρόπος, με το μικρότερο κόστος για να προσπαθήσω να σου δείξω πως έφτασαν σε αυτό.

Εμένα μου αρέσει και βλέπω ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά σε αυτό. Το λογότυπο τους θεωρώ αισχρό σαν σύλληψη.

429956

katsar
02/08/2021, 10:32
Δολάρια Αυστραλίας είναι. Σε ευρό λέει είναι 8-8.7Κ ,δυνατή τιμή .

doctoras
02/08/2021, 10:38
έχε στο μπάνιο ένα μολύβι και ενα μπλοκ και κάνε την πρόταση σου.
Είναι ο καλύτερος τρόπος, με το μικρότερο κόστος για να προσπαθήσω να σου δείξω πως έφτασαν σε αυτό.

Εμένα μου αρέσει και βλέπω ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά σε αυτό. Το λογότυπο τους θεωρώ αισχρό σαν σύλληψη.

429956

Μα τοσο κανει το ktm 890 adve γιατι να προτιμήσω cfmoto οταν κοστιζει το ιδιο με ktm?

15k θα παρω versys 1000ρι ή vstrom1000xt ή multi 950

Δεν υπαρχει λογικη με τετοια τιμολογιακή πολιτική

Φανταζομαι τους λογους γιατι κοστιζει τοσο.. ειναι δικο τοτς προβλημα και δε με πείθει οταν δεν γνωρίζω καν το ποιον τους..
Ενω για παραδειγμα η sym εχει κερδίσει την ελληνικη εμπιστοσύνη ως εταιρεια.

giorgosb
02/08/2021, 10:44
Καλή τιμή αν ισχύσει και για Ευρώπη. 1000€ κάτω από το V-Strom 650 XT..

doctoras
02/08/2021, 10:46
Καλή τιμή αν ισχύσει και για Ευρώπη. 1000€ κάτω από το V-Strom 650 XT..

7.5k κανει στην χωρα παραγωγης του 13k στην ευρωπη

giorgosb
02/08/2021, 10:48
Το άρθρο έλεγε για δολάρια Αυστραλίας doctora

doctoras
02/08/2021, 12:11
Το άρθρο έλεγε για δολάρια Αυστραλίας doctora

Πασο δεν το προσεξα, αν εισαχθεί με τετοια τιμη θα εχει λογικη

peterTHErider
02/08/2021, 15:31
Μα τοσο κανει το ktm 890 adve γιατι να προτιμήσω cfmoto οταν κοστιζει το ιδιο με ktm?

15k θα παρω versys 1000ρι ή vstrom1000xt ή multi 950

Δεν υπαρχει λογικη με τετοια τιμολογιακή πολιτική

Φανταζομαι τους λογους γιατι κοστιζει τοσο.. ειναι δικο τοτς προβλημα και δε με πείθει οταν δεν γνωρίζω καν το ποιον τους..
Ενω για παραδειγμα η sym εχει κερδίσει την ελληνικη εμπιστοσύνη ως εταιρεια.

άσχετο,αλλά το περίεργο και γελοίο της υπόθεσης που δείχνει την κριτική ικανότητα της ελληνικής αγοράς είναι που η απαράδεκτη σε όλα τα επίπεδα sym έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη.
και ακόμα πιο αστείο είναι να συγκρίνεις την sym με την cfmoto.δες τι εστί cfmoto και ξαναμιλάμε.σε μια τιμή λίγο κάτω από τα 9κ το τσίμπαγα άνετα!

doctoras
02/08/2021, 17:43
άσχετο,αλλά το περίεργο και γελοίο της υπόθεσης που δείχνει την κριτική ικανότητα της ελληνικής αγοράς είναι που η απαράδεκτη σε όλα τα επίπεδα sym έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη.
και ακόμα πιο αστείο είναι να συγκρίνεις την sym με την cfmoto.δες τι εστί cfmoto και ξαναμιλάμε.σε μια τιμή λίγο κάτω από τα 9κ το τσίμπαγα άνετα!

Αν και δεν πειράζει, δε καταλαβες την αναγωγη, δεν εκανα αμεση σύγκριση μοντέλων. Αλλα
ανεφερα την sym η οποια αν και βραχεία παρουσια σε σχεση με τα παραδοσιακα εργοστασια εχει κερδισει την εμπιστοσύνη καταναλωτών. Οχι μονο στα σκουτερ αλλα και στα μικρα μοτο. Δεν το λεω εγω αλλα οι πωλησεις τα τελευταία 10 χρονια.
Τωρα για την cfmoto θα πρεπει να αποδείξει αξια της απο τις πωλησεις. Απο την ως τωρα παρουσια το δείγμα δεν ειναι αντιπροσωπευτικό

AUFGEBRACHT
02/08/2021, 21:46
άσχετο,αλλά το περίεργο και γελοίο της υπόθεσης που δείχνει την κριτική ικανότητα της ελληνικής αγοράς είναι που η απαράδεκτη σε όλα τα επίπεδα sym έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη.

Define το απαράδεκτη αν θες...

peterTHErider
02/08/2021, 22:09
Define το απαράδεκτη αν θες...

απαράδεκτη ποιότητα,απαράδεκτη αξιοπιστία,απαραδεκτο after sales πού ότι χάνουν από την χαμηλή τιμή τα παίρνουν πίσω από την μη κάλυψη εγγυήσεων και τις υπερβολικές τιμές των ανταλακτικών.
αν δεις πως είναι τα μηχανάκια μετά από 4-5 χρόνια θα καταλάβεις.

peterTHErider
02/08/2021, 22:18
Αν και δεν πειράζει, δε καταλαβες την αναγωγη, δεν εκανα αμεση σύγκριση μοντέλων. Αλλα
ανεφερα την sym η οποια αν και βραχεία παρουσια σε σχεση με τα παραδοσιακα εργοστασια εχει κερδισει την εμπιστοσύνη καταναλωτών. Οχι μονο στα σκουτερ αλλα και στα μικρα μοτο. Δεν το λεω εγω αλλα οι πωλησεις τα τελευταία 10 χρονια.
Τωρα για την cfmoto θα πρεπει να αποδείξει αξια της απο τις πωλησεις. Απο την ως τωρα παρουσια το δείγμα δεν ειναι αντιπροσωπευτικό

οι πωλήσεις δεν λένε πολλά γιατί είναι συνάρτηση τιμής και αγοραστικής ικανότητας.και επειδή τυχαίνει να έχω επαφή με το χώρο ένα τεράστιο ποσοστό που αγοράζουν sym ΠΡΩΤΑ κοιτάνε honda-yamaha και αν δεν βγαίνουν τα μπικικίνια επιλέγουν sym.σεβαστό αλλά αυτό δεν κάνει την sym καλή.όπως και εμπειρικά πάλι οι περισσότεροι όταν αλλάζουν μηχανάκι σπανίως ξαναπαίρνουν sym.
και τη cfmoto θα την δούμε αλλά ξέρεις πόσα χρόνια βγάζει και τι γουρούνες που τις έχουν λιώσει τα rent a car?επισης έχει πάρα πολλά χρόνια snowmobile,golf cars και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ side by side.είναι πάρα πολύ μεγάλη εταιρία που απλά δεν την ξέρουμε στην ελλάδα.
όσο για το μηχανάκι που κουβεντίαζουμε είναι κινητήρας και πλαίσιο το ktm 890.κάτι νομίζω λέει αυτό.

νεοσσός
02/08/2021, 22:46
Από μικρές συζητήσεις που έχω κάνει με κατόχους scooter Sym, δηλώνουν ευχαριστημένοι. Λίγο τα πλαστικά τρίζουν.

basilis_k6
03/08/2021, 01:14
αν η βασικη ερθει εδω 9κ θα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τιμη.

panavour
03/08/2021, 08:16
Η σχεση κοστους/ποιοτητας,ΠΑΝΤΑ αποτυπωνεται στις πωλησεις.
Και η ΣΥΜ το εχει καταφερει χρονια τωρα να ειναι στην ΚΟΡΥΦΗ.
Αυτο ενδιαφερει ΕΞ ΑΡΧΗΣ τις εταιρειες,σε ολα τα ειδη ,και σε ολο τον κοσμο.
Το αγοραστικο κοινο το γνωριζει αυτο.
Η CF moto ειναι σχετικα νεα εταιρεια στην Ελλαδα και μακαρι
να το αποδειξει.

AUFGEBRACHT
03/08/2021, 11:00
Η σχεση κοστους/ποιοτητας,ΠΑΝΤΑ αποτυπωνεται στις πωλησεις.

Εξαιρούνται οι GS, τα Golf και τα Yaris :rolleyes:

toyar
03/08/2021, 13:39
τα yaris;
τα yaris;
τα yaris;
μετα απο 21,5 χρονια με yaris νομιζω πως τους εκλεψα.............

AUFGEBRACHT
03/08/2021, 14:17
τα yaris;
τα yaris;
τα yaris;
μετα απο 21,5 χρονια με yaris νομιζω πως τους εκλεψα.............


Δεν μιλάω για το πρώτο Yaris... από τον οικογενειακό κ κοινωνικό κύκλο γνωρίζω 3 άτομα με Yaris 5ετίας, diesel όλα, ο ένας το πούλησε γιατί δεν άντεξε, οι άλλοι χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που το πήραν, μονίμως πρόβλημα με το φίλτρο dpf και τις αναγεννήσεις. Έχω 8 χρόνια diesel και δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι φίλτρου μισή φορά. Κάνε μια έρευνα για Yaris 10ετίας με τον κινητήρα 1ΝR-1.33 και να δεις πόσο ευχαριστημένοι είναι που καίει ένα λίτρο λάδι στα 1.000 χιλιόμετρα...

Panos76
03/08/2021, 14:22
μετα απο 21,5 χρονια με yaris νομιζω πως τους εκλεψα.............

Το γιάρις είναι μια μπράντα μόνο του. Το μόνο αμάξι που προτείνω σε σιδεροφάγους.

toyar
03/08/2021, 14:31
το dpf ειναι μια τεραστια μπαρουφα που τυρανναει κοσμο σε πολλες μαρκες και μοντελα
ηταν μια βεβιασμενη κινηση των κατασκευαστων να προσαρμοστουν στις προδιαγραφες για την αιθαλη στα diesel τα οποια τελικα καταργησαν
η ιαπωνικη πρωτη γενια yaris ειναι εξωγηινο αυτοκινητο σε θεμα αντοχης και οικονομιας συντηρησης
το γαλλικο facelift ειχε καποια ελαχιστα θεματακια γιατι τους υποχρεωσαν να βαλουν ευρωπαικα περιφερειακα

TONYBANDIT
03/08/2021, 14:46
το dpf ειναι μια τεραστια μπαρουφα που τυρανναει κοσμο σε πολλες μαρκες και μοντελα
ηταν μια βεβιασμενη κινηση των κατασκευαστων να προσαρμοστουν στις προδιαγραφες για την αιθαλη στα diesel τα οποια τελικα καταργησαν
η ιαπωνικη πρωτη γενια yaris ειναι εξωγηινο αυτοκινητο σε θεμα αντοχης και οικονομιας συντηρησης
το γαλλικο facelift ειχε καποια ελαχιστα θεματακια γιατι τους υποχρεωσαν να βαλουν ευρωπαικα περιφερειακα

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Κατοχος Yaris 2004 με 200000 χμ,το μοτέρ σκύλος μαύρος δεν καίει σταγόνα λάδι .
Τα περιφερειακά που είναι valeo από φανάρια μέχρι ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές όλο πρόβληματα.

AUFGEBRACHT
03/08/2021, 15:01
το γαλλικο facelift ειχε καποια ελαχιστα θεματακια γιατι τους υποχρεωσαν να βαλουν ευρωπαικα περιφερειακα

Όταν λες τους υποχρέωσαν; Ποιος τους υποχρέωσε; Η ΕΕ; Η γαλλική προεδρία; Ο Ερντογάν; (γιατί έχει και στην Τουρκία εργοστάσιο). Δεν νομίζω πως μπορούν να υποχρεώσουν μια αυτοκινητοβιομηχανία ποιος θα είναι ο προμηθευτής τους, αν δεν θέλει η ίδια η αυτοκινητοβιομηχανία... γτ άλλο είναι να έχεις το εργοστάσιό σου στην Ιαπωνία και ο προμηθευτής σου να 'ναι Ασιάτης, κι άλλος να έχεις το εργοστάσιο στη Γαλλία και στην Ουγγαρία και στην Τουρκία. Λογικό να επιλέξεις τον προμηθευτή από τη Σλοβακία και τη Βοσνία και τη Σερβία...

Dr.Monty
03/08/2021, 15:35
Το γιάρις είναι μια μπράντα μόνο του. Το μόνο αμάξι που προτείνω σε σιδεροφάγους.

Τι ειναι ο σιδεροφαγος? :)

Και εγω έχω το yaris to πρώτο. Σημερα κοιταξα (τυχαια) το βιβλιαρακι του σέρβις και ειδα οτι το ξεχασα ΠΑΡΑ πολυ (κατι Κ χιλιόμετρα).
Πηγα λοιπον στο μηχανικό, το βλέπει και μου λέει: "Ακόμα μια φορά, εχεις αμάξι γιατι ειναι yaris. Αλλιώς...".

Αισθητικά ειναι απαράδεκτο. Αλλα για τυπους σαν εμένα που το ξεχνανε ειναι μονοδρομος. Δεν παιζει να το αλλαξω ποτε. Οτι αμαξι και να αγοραστει στην οικογένεια, αυτο θα ειναι μεσα.

toyar
03/08/2021, 15:52
εδω και 20 χρονια δεν υπαρχουν στην ευρωπη ιαπωνικα αυτοκινητα made in japan
για λογους ανταγωνισμου η ευρωπαικη ενωση επιβαρυνε αυτα τα αυτοκινητα με υπερογκους δασμους εκτος εαν ειχαν ενα ποσοστο της κατασκευης τους σε ευρωπαικο εργοστασιο
σκεφτηκαν οτι αφου ο ευρωπαιος τα αγοραζει ας βγαζει και μεροκαματο με αυτα ωστε να μη μας παιρνουν ολο το χαρτι οι ασιατες
γι αυτο η toyota ανοιξε εργοστασια αρχικα σε γαλλια και αγγλια οπου εκανε συναρμολογηση χρησιμοποιωντας πληθος ευρωπαικων ανταλλακτικων
το yaris απο το 2001 και μετα ειναι ολο bosch και valeo
το ιδιο εκαναν η honda και η nissan
το ιδιο κανουν τωρα και οι κορεατες
το ιδιο μπουκοταζ τους εκαναν και οι ΗΠΑ τη δεκαετια του 80 για να μη διαλυθει η αυτοκινητοβιομηχανια τους
εδω λεμε ιστορικα οι ανθρωποι ειναι εξωγηινοι τεχνολογικα κι εσεις πατε ακομα και παιρνετε bmw και aprilia:bawl:

bulmont
03/08/2021, 17:22
εδω λεμε ιστορικα οι ανθρωποι ειναι εξωγηινοι τεχνολογικα κι εσεις πατε ακομα και παιρνετε bmw και aprilia:bawl:

Σου ξεφύγανε τα ΚΤΜ...........

doctoras
03/08/2021, 20:02
2 μοτερ ειχαν θεμα με μεγαλη κατανάλωση λαδιου οφειλόταν στα διάκενα των ελατηριων των πιστονιων.
Ενα το τρικιλυνδρο 2005-2013 και το Ι4 1.33 100hp ιδιας περιοδου.
H toyota με το φημισμένο αφτερ σειλς αργησε υπερβολικά πολυ με αποτέλεσμα να εχει δυσαρεστημένους κατοχους με το δικιο τους. Toyota και λαδιερα παει πολυ.
Πλεον εχω μαθει οτι εχει βγει εργοστασιακό κιτ που εξαλείφει το προβλημα κατανάλωσης.

Εγω ειμαι κάτοχος corolla '99 1.3 το ιαπωνικό.
Πιο yaris, ουτε λαμπα, μπετζινα και έφυγες, αλλα το αγαπαω με αγαπαει και το φροντίζω

Panos76
04/08/2021, 08:01
Τι ειναι ο σιδεροφαγος? :)

τύποι σαν τον παρακάτω: :bawl:




Σημερα κοιταξα (τυχαια) το βιβλιαρακι του σέρβις και ειδα οτι το ξεχασα ΠΑΡΑ πολυ (κατι Κ χιλιόμετρα).
Πηγα λοιπον στο μηχανικό, το βλέπει και μου λέει: "Ακόμα μια φορά, εχεις αμάξι γιατι ειναι yaris. Αλλιώς...".

Αλλα για τυπους σαν εμένα που το ξεχνανε ειναι μονοδρομος.

Έχω 1-2 φίλους που δεν δίνουν καμία προσοχή στο αμάξι, λάδια αλλάζουν στο βενζινάδικο, σέρβις κάνουν - όταν το θυμηθούν - σε συνοικιακό συνεργείο - του 50ρικου, δεν το πλένουν ποτέ, ο ένας έχει χτυπήσει κύλινδρο σε κατέβασμα ταχύτητας, κλπ.

Dr.Monty
04/08/2021, 09:19
τύποι σαν τον παρακάτω: :bawl:




Έχω 1-2 φίλους που δεν δίνουν καμία προσοχή στο αμάξι, λάδια αλλάζουν στο βενζινάδικο, σέρβις κάνουν - όταν το θυμηθούν - σε συνοικιακό συνεργείο - του 50ρικου, δεν το πλένουν ποτέ, ο ένας έχει χτυπήσει κύλινδρο σε κατέβασμα ταχύτητας, κλπ.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

XAaxaxax όλα αυτα ΑΚΡΙΒΩΣ! Χθες το έπλυνα μετα απο 1-2 χρόνια. Τελικα ειναι λιγο όμορφο. Το πιο απιστευτο ειναι οτι σε όλες τις εκφανσεις της ζωής μου ειμαι το ακριβως αντιθετο. Απλα στο αμάξι μου βγαίνει ακριβως αυτο που περιέγραψες. Τεσπα. Γελασα πρωι πρωι να εισαι καλα!