PDA

View Full Version : Κόλληση ρωγμών σε παλιό λαδικό



2-Chri
12/01/2021, 01:02
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Έχω το παρακάτω λαδικό στο οποίο η τρόμπα του δουλεύει μια χαρά παρόλο που είναι αγορασμένο το 1973. Μπορούν αυτές οι ρωγμές να κολληθούν με καλάϊ που κολλάνε οι υδραυλικοί τις χαλκοσωλήνες ή έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο τρόπο. Με TIG ρώτησα ένα φίλο που ασχολείται ερασιτεχνικά και μου είπε ότι αυτό το μέταλλο που έχει θέλει ειδικό αέριο και TIG μηχανή που να βγάζει πολύ λίγα αμπέρ γιατί έχει ψιλή λαμαρίνα.

Acacius
12/01/2021, 02:16
Δε μπορώ να διακρίνω πολύ καλά στις φωτογραφίες αλλά μου φαίνεται ότι η εργοστασιακή ένωση των κομματιών είχε γίνει με μπρουντζοκόλληση ή κάτι παρόμοιο. Λογικά μπορείς να βρεις τεχνίτη να σου το φτιάξει. Αν μπορεί να γίνει με tig, θα θέλει μηχάνημα με παλμούς ή αυτό που οι Κινέζοι πουλάνε ως "cold welding" (με αμφίβολα αποτελέσματα) και οπτικά δε θα είναι το ίδιο.

doctor_john
12/01/2021, 09:05
Mε προπάνιο και 28% - 42% ασημοκόλληση επισκευάζεται. Θέλει προσοχή να είναι πολύ καθαρό απο λάδια και βόρακα για ασήμι.

Φτιάχθηκε με οξυγόνο - ασετιλίνη και μπρούτζο ~1280 C.
Με προπάνιο και ελαφρά κράματα ασήμι ~ 750 C ;)

H αντοχή θα είναι πολύ κοντά σε tig με αντίστοιχο κράμα σιδήρου, χωρίς ρίσκο να τρυπήσει ή ανάγκη αερίων για να αποκλείσουν το οξυγόνο.
Περίπου 4 φορές πιο ανθεκτική απο το μέταλλο που θα κολληθεί.

Κολλάει και με μπρούτζο αλλά θα πρέπει να πάει ψηλά χωρίς κάποιο κέρδος πέρα από μερικά ευρώ διαφορά που έχουν σαν υλικά οι βέργες.

Με βουτάνιο και κράμα μολύβι ~ 450 C μπορεί να κολληθεί αλλά η πρόσφυση της κόλλησης και η αντοχή της σε πεσίματα - κτυπήματα θα είναι πολύ μικρότερη και χαμηλής ποιότητας.

2-Chri
12/01/2021, 09:56
Mε προπάνιο και 28% - 42% ασημοκόλληση επισκευάζεται. Θέλει προσοχή να είναι πολύ καθαρό απο λάδια και βόρακα για ασήμι.

Φτιάχθηκε με οξυγόνο - ασετιλίνη και μπρούτζο ~1280 C.
Με προπάνιο και ελαφρά κράματα ασήμι ~ 750 C ;)

H αντοχή θα είναι πολύ κοντά σε tig με αντίστοιχο κράμα σιδήρου, χωρίς ρίσκο να τρυπήσει ή ανάγκη αερίων για να αποκλείσουν το οξυγόνο.
Περίπου 4 φορές πιο ανθεκτική απο το μέταλλο που θα κολληθεί.

Κολλάει και με μπρούτζο αλλά θα πρέπει να πάει ψηλά χωρίς κάποιο κέρδος πέρα από μερικά ευρώ διαφορά που έχουν σαν υλικά οι βέργες.

Με βουτάνιο και κράμα μολύβι ~ 450 C μπορεί να κολληθεί αλλά η πρόσφυση της κόλλησης και η αντοχή της σε πεσίματα - κτυπήματα θα είναι πολύ μικρότερη και χαμηλής ποιότητας.


Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις (μάρκα ή link) για ασημοκόλληση 28% - 42% και βόρακα/flux για ασήμι? Από ότι καταλαβαίνω η κλασική κόλληση καλάϊ για ηλεκτρονικά δεν κάνει γιατί αυτή το flux που έχει εσωτερικά είναι rosin και όχι acid και επίσης δεν έχουν την ίδια αναλογία.

doctor_john
12/01/2021, 11:16
Δεν ξέρω κάποια μάρκα, στο κοντινότερο κατάστημα με οξυγόνο και είδη συγκόλλησης θα βρείς βέργες κοντά στα 6ε/τεμ, χρειάζεσαι λεπτή (πχ 1.2mm)
και βόρακα μπορεί να έχει ανοικτό να σου δώσει σε σακουλάκι.

Μην επιμένεις με το MapGas σε σημείο, ζέσταινε περιμετρικά και μόλις γίνει διάφανος ο βόρακας έχεις περάσει τους 700C.
Toτε τοποθέτησε την βέργα πάνω και συνέχισε να ζεσταίνεις.

Τυπικά πρέπει το μέταλλο να είναι σε θερμοκρασία να λιώνει η βέργα πάνω του. Λόγο του ότι είναι λεπτό
σου προτείνω την παραπάνω κίνηση μιας που δεν θα στηρίξεις κιλά απλά θέλεις να επισκευάσεις την κόλληση.

Όταν τελειώσεις και θα κρυώσει, θα πλύνεις το βόρακα με ζεστό νερό και σύρμα να καθαρίσει καλά.

OldMan
12/01/2021, 12:52
Όταν τελειώσεις και θα κρυώσει, θα πλύνεις το βόρακα με ζεστό νερό και σύρμα να καθαρίσει καλά.

Και ενα ματσακονιασμα δεν θα εβλαπτε..;)

doctor_john
12/01/2021, 12:56
Είπαμε να μη μιλάμε πολιτικά και φυλάγομαι :lol:

2-Chri
12/01/2021, 15:25
Για θεσσαλονίκη μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί σε Μοναστηρίου ή κοντά στο κέντρο που να έχει βέργες ασημικολλησης 1,2mm 28% - 42% και βόρακα/flux για ασήμι?

doctor_john
12/01/2021, 15:52
Α, να πας στον Πέτρο!
https://www.xo.gr/profile/profile-911330922/el/

δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, πάρε τηλέφωνο πρώτα :lol:

μην φανείς αυστηρός με τα ποσοστά και αν έχει πιο χοντρές μπορείς να λεπτύνεις ένα κομμάτι 10cm πιάνοντας το στο δράπανο ενώ έχεις λίγο γυαλόχαρτο στο χέρι
να το τυλίγεις. Με γάντια καλύτερα.

daz
12/01/2021, 18:26
Nice! :beer:

2-Chri
12/01/2021, 21:38
Μια ακόμα ερώτηση... το 28% - 42% τι υλικά είναι οι αναλογίες αυτές (π.χ. άργυρος, χαλκός);

doctor_john
12/01/2021, 21:57
Ποσοστό ασημιού στην βέργα αλλά τα υπόλοιπα μέταλλα παρόλο που σχεδόν αναφέρονται είναι μέρος συνταγής του κάθε εργοστασίου
και ως εκ τούτου, εμπορικό μυστικό.

Έχουν πολλές παραμέτρους όπως η ροή που πετυχαίνει το κάθε ένα, τα MPa που μπορεί να πετύχει υπό συγκεκριμένες συνθήκες
το χρώμα που έχουν μετά, κ.α.

2-Chri
12/01/2021, 23:28
Από ότι διάβασα έχει πολύ πράγμα σχετικά με την ασημοκόλληση... είδα ότι υπάρχουν ράβδοι που έχουν επάνω τους βόρακα... γενικά είναι καλύτερες αυτές που έχουν ενσωματωμένο βόρακα ή καλύτερα είναι να χρησιμοποιεί κανείς ξεχωριστά βόρακα;

https://arctools.gr/

https://www.bourzougas.gr/%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/

doctor_john
13/01/2021, 00:27
Στην περίπτωση σου μάλλον θα φτάσει αλλά σε κατασκευές, που φαντάσου πόσο ακριβά μέρη έχουν για να δίνουμε κανα 50ε την ουγγιά κόλλησης,
θέλεις την ασφάλεια του πολύ παραπάνω βόρακα.

Ο βόρακας απολυμαίνει και ψιλοπροφυλάσει απο το οξυγόνο το μέταλλο. Αν ράβεις καινούρια πολυ πιθανά θα βγάζουν λάδια και ας τα έχεις απολαδώσει ψυχρά.
Γενικά είναι φθηνός, πρέπει να παίρνεις με προδιαγραφές για να μην είναι τοξικά τα αέρια και αν σου πάρει υγρασία προσθέτεις.
Αν σου πάρει υγρασία στη ράβδο τι θα προσθέσεις;

Είναι περισσότερο για έμπειρους και κολλήσεις που ταιριάζουν στο μέγεθος ράβδου.

Γενικά για να κολλάς με ασήμι και να ξεπερνάς την tig πρέπει να είσαι περίεργη φάρα.
Να μην σου αρκεί να κάνεις την δουλίτσα σου αν με καταλαβαίνεις.

Στις επισκευές είναι ευκολότερο αλλά και πάλι αρκετά ακριβότερο απο σιδηρούχα.

stefanos
13/01/2021, 11:54
Με προπάνιο και ελαφρά κράματα ασήμι ~ 750 C ;)


Παίζει κάποιο ρόλο το ποσοστό του αργύρου στη θερμοκρασία?

2-Chri
13/01/2021, 12:44
Παίζει κάποιο ρόλο το ποσοστό του αργύρου στη θερμοκρασία?

To σημείο τήξης του συγκολλητικού υλικού της ασημοκόλλησης επηρεάζεται άμεσα από την περιεκτικότητα σε άργυρο έτσι όσο το ποσοστό Ag είναι πιο μεγάλο τόσο το σημείο τήξης είναι πιο χαμηλό.

https://welder.gr/%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/

doctor_john
13/01/2021, 15:35
Εμπειρικά πάντως γιατι μου έδωσαν να δοκιμάσω μερικές πολύ μικρού ποσοστού, νομίζω 4% ή 8%, ήταν ελάχιστα (σε χρόνο θέρμανσης)
περισσότερη η θερμοκρασία. Στα τεστ που έκανα δεν κατάλαβα γιατί υπάρχουν, η αντοχή τους είναι πολύ μικρή και η πρόσφυση
στο μέταλλο περίεργη, σαν να έχεις κολλήσει κάτι πολύ βρώμικο.

OldMan
13/01/2021, 16:31
Το "προετοίμασες" το μεταλλο ρε τεμπελοσκυλο ..??

doctor_john
13/01/2021, 18:13
E, πως, πως, με το τρίψιμό του, το ασετον του, στα ωπα ωπα.
Μπορεί να είμαι λίγο προκατειλημμένος με τα πολύ μικρού ποσοστού γιατί είναι σκούρα και λυγίζουν αλλά δεν μου κάνουν πολύ χρήσιμα.
Η τιμή τους τα σπάει αλλά κάτι μου ξεφεύγει στην χρήση τους, κάποιο λόγο θα έχουν που κυκλοφορούν πολύ λεπτά.

υγ: Α! μήπως ασφαλίζουν βίδες με αυτά;