PDA

View Full Version : Το προφίλ δύο μαστόρων και ποιον να διαλέξω



johnpan
12/12/2005, 13:05
Στη γειτονιά μου υπάρχουν δύο συνεργεία μοτο που έχω ξεχωρίσει. Ας τα λέμε το συνεργείο του Νικόλα και των συνεργείο "των παιδιών" (είναι δυο αδέρφια). Από "τα παιδιά" παρήγγειλα και τη μηχανή, αλλά το πρώτο σέρβις το έκανα στο Νικόλα γιατί τον ήξερα και από παλιότερα, του πήγαινα το AX-1 και έχουμε φιλική σχέση.

Ο προβληματισμός μου είναι σε ποιον να κάνω το δεύτερο σέρβις.

Πήγα πρώτα στο Νικόλα και ρώτησα, του λέω θέλω αλυσίδα - γρανάζια και το σέρβις των 12.000 χωρίς τα λάδια, που θα τα φέρω εγώ. Μου υπολόγισε το σέρβις 100 και αλυσ-γραν 150 για μια καλή μάρκα, Afam ή DID, ό,τι ήθελα εγώ. Του λέω οκ, και συνεχίζουμε την κουβέντα. Εκεί που τα λέγαμε του λέω μπορεί να περάσω την ώρα του σέρβις για παρέα. Μου απαντάει ότι όταν λέει μετράει καπελότα δε θέλει κανέναν και ακόμα κατεβάζει και το τηλέφωνο. Εγώ στράβωσα λίγο γιατί εννοείται δεν είχα σκοπό να κάθομαι πάνω από το κεφάλι του, αλλά δεν είπα τίποτα, απλά οκ. Τότε αποφάσισα και πήγα και ρώτησα στα παιδιά. Μου είπαν σέρβις 50 (χωρίς τα λάδια) και αλυσ-γραν DID 80Ε ειδική τιμή για μένα γιατί τους είχα κάνει κάποιο τζίρο με τη μηχανή όταν είχαν πρωτοανοίξει, υποθέτω. Και δεν εχουν και πρόβλημα να καθομαι εκει και σε 4 ώρες θα ειναι ετοιμη.

Ο Νικόλας έχει οικογένεια και πολλά έξοδα που τρέχουν, ενώ τα παιδιά είναι πιο άνετα οικονομικά, και επειδή έχω και λίγο πιο στενή σχέση με το Νίκο, έλεγα να πάω σε αυτόν, αλλά ρε παιδιά είναι μεγάλη η διαφορά. Ισως τα παιδιά να μην είναι τόσο σχολαστικά αλλά και πάλι η διαφορά δεν καλύπτεται.

Εσείς τι λέτε ?

tifoefs
12/12/2005, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Στη γειτονιά μου υπάρχουν δύο συνεργεία μοτο που έχω ξεχωρίσει. Ας τα λέμε το συνεργείο του Νικόλα και των συνεργείο "των παιδιών" (είναι δυο αδέρφια). Από "τα παιδιά" παρήγγειλα και τη μηχανή, αλλά το πρώτο σέρβις το έκανα στο Νικόλα γιατί τον ήξερα και από παλιότερα, του πήγαινα το AX-1 και έχουμε φιλική σχέση.

Ο προβληματισμός μου είναι σε ποιον να κάνω το δεύτερο σέρβις.

Πήγα πρώτα στο Νικόλα και ρώτησα, του λέω θέλω αλυσίδα - γρανάζια και το σέρβις των 12.000 χωρίς τα λάδια, που θα τα φέρω εγώ. Μου υπολόγισε το σέρβις 100 και αλυσ-γραν 150 για μια καλή μάρκα, Afam ή DID, ό,τι ήθελα εγώ. Του λέω οκ, και συνεχίζουμε την κουβέντα. Εκεί που τα λέγαμε του λέω μπορεί να περάσω την ώρα του σέρβις για παρέα. Μου απαντάει ότι όταν λέει μετράει καπελότα δε θέλει κανέναν και ακόμα κατεβάζει και το τηλέφωνο. Εγώ στράβωσα λίγο γιατί εννοείται δεν είχα σκοπό να κάθομαι πάνω από το κεφάλι του, αλλά δεν είπα τίποτα, απλά οκ. Τότε αποφάσισα και πήγα και ρώτησα στα παιδιά. Μου είπαν σέρβις 50 (χωρίς τα λάδια) και αλυσ-γραν DID 80Ε ειδική τιμή για μένα γιατί τους είχα κάνει κάποιο τζίρο με τη μηχανή όταν είχαν πρωτοανοίξει, υποθέτω. Και δεν εχουν και πρόβλημα να καθομαι εκει και σε 4 ώρες θα ειναι ετοιμη.

Ο Νικόλας έχει οικογένεια και πολλά έξοδα που τρέχουν, ενώ τα παιδιά είναι πιο άνετα οικονομικά, και επειδή έχω και λίγο πιο στενή σχέση με το Νίκο, έλεγα να πάω σε αυτόν, αλλά ρε παιδιά είναι μεγάλη η διαφορά. Ισως τα παιδιά να μην είναι τόσο σχολαστικά αλλά και πάλι η διαφορά δεν καλύπτεται.

Εσείς τι λέτε ?

Τυχερος εισαι που δε μενεις Ολλανδια να σουρθει το σερβις που θες 800 γιουργια και να μην εχεις και επιλογες !!

:smokin:

gojakla
12/12/2005, 13:11
Εγω ενα σχολιο εχω να κανω...
ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ μαστορες που δεν με αφηνουν να βρισκομαι παρων στο χωρο την ωρα που ανοιγεται/πειραζεται το μηχανακι μου...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ουτε εγω καθομαι πανω απο το κεφαλι κανενος... μπορω να καταλαβω ομως οταν ειμαι παρων:
1. Πως συμπεριφερεται στο μηχανακι μου
2. Τι βαζει επανω (αν ειναι αυτα που παραγγειλα, αν τα ανοιγει απο το κουτι τους, δλδη καινουργια κλπ κλπ...)

johnpan
12/12/2005, 13:57
κι εμένα σα να με χάλασε, παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη, με χτύπησε άσχημα που δε θέλει να είμαι παρών

GST
12/12/2005, 14:03
ενδιαφερον θεμα αν και απο το νετ δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα και να προσανατολησεις καποιον θα πω την προσωπικη μου αποψη απο τα 15 χρονια που εχω γυρισει αρκετα συνεργεια στην αθηνα...
λοιπον ο μαστορας η ειναι καλος η δεν ειναι ...δηλαδη αν κανει σωστη δουλεια την κανει τι και αν εισαι εκει τι κι αν οχι....το καταλαβαινω γιατι και εγω το εκανα παλια και ηθελα να βλεπω το μηχανακι μου κατα την εκτελαση των εργασιων και παρολα αυτα την εχω πατησει....αλλα ειναι τα αρχικα κριτιρια και δεν ισχυουν παντα...
-για μενα ενα καλο συνεργειο δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο...πολλα μηχανακια ..πολλοι βοηθοι ...πολλα χερια :nono:
μικρο ο μαστορας και 1-2 βοηθοι να τους ελεγχει και να γινεται σωστη δουλεια ...
-να υπαρχει ταξη στην εργαλειοθηκη να μην ειναι ολα στο παγκο χυμα λυμα δειγμα η τσαπατσουλιας η πολυς δουλεια ...μονταρετε να τελειωνουμε ,, αμαν μου εφυγε το καπακι:bigcry:
-να εχεις παρει γνωμη και απο αλλους ...αν και ειναι υποκειμενικο με την αγνοια που κυκλοφορει στις μερες μας:lol:
-η ρυθμιση των βαλβιδων στη ελλαδα ειναι αξια ανεκτιμητη και δυστηχως ενω δεν ειναι και επιστημη ..λιγοι εχουν την πειρα για σωστη δουλεια...οποτε αυτος που σου ειπε οτι θελει την ησυχια του των επικροτω:beer: ....αν βεβαια οντως κανει καλη δουλεια και δεν κοροιδευει...:ninja:
-ολα αυτα βεβαια ειναι λαχειο εκτος βεβαια και αν ο μαστορας ειναι φιλος σου κολλητος απο πριν ....γιατι πιστεψε με ειναι πολυ κακο να γινεται φιλοι μετα ....ελπιζω να καταλαβαινεις το λογο .... θα σε εχει του κλοτσου και του μπατσου ...μια ενδιαμεση κατασταση ειναι οτι καλυτερο ....να σε γνωριζει για να σε σεβαιται


τωρα το τι θα επιλεξεις .....καλη τυχη και τα χλμ θα δειξουν ....:wave2:



σας αγαπαω πολυ φιλοι μου συνεργειαδες:smokin:

adam_tsouk
12/12/2005, 14:12
στα "παιδιά" δαγκωτό!:lol: :lol:

Η "φιλική" τιμή που σου κάνει ο τύπος είναι Χ2 η προσφορά των "παιδιων"!!!!

Και στην τελική δεν έχεις τπτ να χάσεις..... Κάτσε και από πάνω τους μην κάνουν καμιά μλκια και όλα ΟΚ.

(ή εναλλακτικά πήγαινέτ το στον γνωστό σου την ώρα που μετράει καπελότα πάρ'τον τηλέφωνο να δεις αν το έχει κατεβάσει):lol: :lol:

GST
12/12/2005, 14:19
συγνωμη που επεμβενω παλι ...αλλα το να θες σωνει και καλα να εισαι απο πανω στο σερβις δεν σημαινει οτι θα σου κανει σωστη δουλεια ασε που ειναι αποδεδειγμενο μαθηματικα οτι θα τον ζαλισεις και επισεις καρφωνεσε οτι εισαι εσχετος επι των μηχανολογικων ....υποκειμενικα ολα αυτα μην παρεξηγηθουμε κιολας:lol: :wave2:

Gandalf dr685sm
12/12/2005, 14:23
Ακριβώς επειδή έχει έξοδα και ανάγκες και δεν συμμαζεύεται , θα έπρεπε να είναι και πιο προσιτός... πόσο μάλλον με ενα παλιό πελάτη που ξέρει οτι δεν θα τον ζαλίζει.

Τα 100 euro για εργατικά δεν είναι λίγα. Ούτε και πάρα πολλά όμως...
Αλλά και το να ρυθμίσεις τώρα βαλβίδες και καπελότα , δεν είναι και νευρο-χειρουργική επέμβαση... μην τρελαθούμε τώρα. Άλλωστε δεν είναι ανάγκη να είσαι απο πίσω του ακριβώς όταν ρυθμίζει.. μπορεί και να είσαι στον πάγκο και να πίνεις καφέ...

Είναι καθαρά δικό σου θέμα το τι θα κάνεις.

Αν μιλάμε για μένα...

Ο μάστορας που επιλέγω είναι πρώτα καθαρά στο οικονομικό και μετά στο τι κάνει, ...μιας και ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ , θα την κάνουν.... δυστυχώς ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Οπότε και κοιτάω πρώτα την τσέπη μου , και μετά αν έχουν κάνει κάτι στραβό το φτιάχνω μόνος μου.

johnpan
12/12/2005, 14:31
Φίλε GST, δεν είναι το ότι θέλω να είμαι από πάνω του, είναι ότι ΑΥΤΟΣ ΔΕ θέλει. Εγώ δεν είχα σκοπό να πάω, ΑΛΛΑ γιατί να μου λέει όχι? Στον πάγκο για καφέ θα καθόμουν άλλωστε...

banditgr
12/12/2005, 18:18
adelfe oute ego sti douleia mou thelo na exo kapoion na perimenei pos kai pos na teleioso...oute esi nomizo.O anthropos exei to dikio tou.Douleyoume kalitera me tin isixia mas oloi.Ektos an milame gia skitzi opote alazoun ola.Oso gia tis times,ta 100e tou service an perilamvanoun rithmisi valvidon pisteyo einai kala.Tora gia ta alisidogranaza na 3ereis oti yparxoun kai poiotites...i DID px. exei kai pio ftines kai pio kales akrives...den 3ereis an tha sou valoun tin idia kai oi 2 (prosexe na einai pertsinomeni kai oxi me asfaleia ee)

ela ela
12/12/2005, 21:41
Aμα εχει εξοδα πρεπει να ειναι ποιο προσιτος,και τι σημαινει "οταν μετραω καπελοτα δεν θελω κανεναν"αμα του ερθει κανενα Μουν@κι θα πει τα ιδια?
Να σου πω εγω-Π@π@ρια
και σιγα μην του κλεψεις και την τεχνη.....
Στα παιδια ρε φιλε

Xlitos
12/12/2005, 23:49
Johnpan προτείνω ν'αλλάξεις.Φίλος όταν λες τι εννοείς;Τα πίνετε μαζί κτλ ή απλά πελατειακή φιλία;Γιατί αν είναι το δεύτερο το ξέρουμε το παραμύθι,πας την πρώτη φορά κάτσε μην του παρω πολλά και ωπ..γλυκάθηκες εσύ...''ωραίος αυτός'' λες αρχίζουν οι συμπάθειες,οι φιλίες..πας την δευτερη φορά..μμμ..'νταξει μην τον δαγκώσω ακόμα τον ''φίλο μου''..και όταν το πας για κάτι σοβαρό,άλλαξε αυτό άλλαξε εκείνο άλλαξε και τ'αλλο..ΝΑ ΤΗ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ..ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΙΑ ΧΛΩΜΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ/ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ..ΚΑΙ ΣΕ ΣΦΑΖΕΙ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ.

Γενικά καλό είναι ν 'αλλάζεις συχνά γιατί όπως είπαμε συνήθως όταν ο μάστορας βλέπει καινούργια φάτσα προσπαθεί να τον κερδίσει και του κάνει καλή τιμή στην αρχή.Οπότε παίζεις κι εσύ το παιχνίδι σου..αυτό των ελιγμών και του ''υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές..'' Μόνο ρώτα πρώτα πριν πας σε κάποιον,ΠΟΤΕ στα τυφλά..

dirtbird
13/12/2005, 05:43
Μία παρατήρηση.
Τι μηχανάκι λεχεις και θέλει ρύθμιση καπελότων στα 12000 χλμ. ?

stefanos
13/12/2005, 08:30
Και στη ρύθμιση τι ρυθμίζουνε?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
13/12/2005, 09:18
μετράνε τα καπελότα με μικρόμετρο και βλέπουν αν θέλουν αλλαγή ρε παιδιά, δεν έχει να ρυθμίσεις τίποτα άλλο.

akaposto
13/12/2005, 09:41
αν υποθέσουμε (χάρην εργασίας) ότι έχουμε 2 καλά συνεργεία ,που κάνουν σωστή δουλεία,
μικρότερη πιθανότητα να κάνει λάθος
έχει αυτός που έχει περισσότερη ησυχία ,
αρα και ποιο συγκεντωμένος.

Τώρα βέβαια ,όπως είπε ο Gandalf ,όλοι κάνουν λάθη.Φυσιολογικό και αυτό.
Η γνώμη μου είναι ότι η παρουσία σου στο
συνεργείο ,μόνο στα ανταλλακτικά βοηθάει μην κάνει π@@στιά,γιατί αμα ήξερες πότε κάνει μαλακία στο servis,θα to έκανες και μόνος σου,νομίζω.

BILLY FILTH
13/12/2005, 10:00
φίλε κανένας δε νοιάζεται για σένα από όλους αυτούς τους μηχανικούς και εμπόρους.Οπότε όποιον βρεις πιο φθηνό και πιο καλό πηγαίνεις.Άμα αρχίσεις να αγχώνεσαι για το τι σου βάζει και πως δε θα βρεις την ησυχία σου ποτέ. Σίδερα είναι και πληρώνουμε για να τα φτιάχνουμε. Εμείς να είμαστε καλά και να τα πληρώνουμε για να κάνουμε τη δουλεία μας και την κ@ύλ@ μας.

devil's animal
13/12/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
φίλε κανένας δε νοιάζεται για σένα από όλους αυτούς τους μηχανικούς και εμπόρους.Οπότε όποιον βρεις πιο φθηνό και πιο καλό πηγαίνεις.Άμα αρχίσεις να αγχώνεσαι για το τι σου βάζει και πως δε θα βρεις την ησυχία σου ποτέ. Σίδερα είναι και πληρώνουμε για να τα φτιάχνουμε. Εμείς να είμαστε καλά και να τα πληρώνουμε για να κάνουμε τη δουλεία μας και την κ@ύλ@ μας.


+1
:beer:
:wave2:

jimmis77
14/12/2005, 19:20
Μας γραφεις οτι ο ενας εχει δυσκολιες,οικογενεια κτλ και δεν θελει
να εισαι παρων στο σερβις.ρε συ john ξερεις κατι?και εγω εχω
οικογενεια(ανυπαντρος βεβαια αλλα συνυσφερω και εγω)και δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια,και μαζι με μενα ισως και εσυ
και σιγουρα το μισο moto.gr. ισα-ισα που για μενα επρεπε να σε
αφησει να εισαι παρων στο σερβις δεδομενου τις οικονομικες
δυσκολιες που εχει και δεδομενου οτι ολος ο κοσμος θελει να ειναι
παρων στο σερβις του οχηματος του.τεσπα μιας και που εχεις μια πιο στενη φιλια μαζι του ζητησε του να σου κανει καλυτερες
τιμες και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να εισαι παρων στο σερβις αλλιως πηγαινε
στον αλλον. αν ηταν αυτος στην θεση σου θα εκανε το ιδιο?:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

johnpan
15/12/2005, 10:53
σωστά τα λες φίλε μου.

Παιδιά τελικά έκλεισα για σήμερα στα "παιδιά" και αν χρειαστεί θα συνεχίσω το θρεντ... Ευχαριστώ για την προσοχή σας :beer: :beer: :beer: :beer: είστε πολύ εντάξει!:beer: :beer:

oulas
15/12/2005, 11:06
Ρε συ γιατι αλλαζεις τοσο νωρις αλυσιδα και γραναζια;