PDA

View Full Version : Airbag Vest



haf
15/01/2021, 12:54
Χαιρετώ..
Είμαι σε σκέψη να κάνω μία επένδυση και να αγοράσω Airbag γιλέκο και συγκεκριμένα το Dainese Smart D-Air Airbag Vest

Ο λόγος που σκέφτομαι γιλέκο και όχι μπουφάν με airbag είναι γιατί αφενός τα μπουφάν ξεκινούν από 1000 € και πάνω αλλά κι από την άλλη Έχω ήδη χειμερινό, καλοκαιρινό και δερμάτινο μπουφάν τα οποία θέλω να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ.

Έχει αγοράσει κάποιος γιλέκο με airbag για να μου πει εντυπώσεις;

motojojo
15/01/2021, 13:44
Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?

Διάβαζα για το αντίστοιχο της alpinestars, έλεγε ότι το μπουφάν δεν πρέπει να είναι στενό αλλά ελάχιστα cm πιο φαρδύ (4 αν θυμάμαι καλά) για να έχει χώρο ο αερόσακος όταν ανοίξει.
Μάλιστα το βίντεο του δημοσιογράφου που το φορούσε το είδα εδώ (έπαθε ατύχημα σε γύρισμα).

yes-u
15/01/2021, 13:54
Πιστεύω κι εγώ πως η επόμενη αναβάθμιση ασφαλείας που θέλω να κάνω είναι ένα γιλέκο αερόσακος. Παλαιότερα, εδώ στο moto είχα ζητήσει κάτι παρόμοιο, αλλά δεν πήρα απάντηση είτε γιατί δεν έχει σχετική εμπειρία κάποιος συμφορουμίτης, είτε γιατί βαριέται να γράφει (κατανοητό, το κάνω κι εγώ..) Εδώ (https://hikesandmotorbikes.com/best-motorcycle-airbag-vest-jacket-reviews/) υπάρχει ένα ενημερωμένο συγκριτικό κάποιων προϊόντων με αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για να πάρει κάποιος μια γεύση.
Το μειονέκτημα είναι ότι δε μπορούμε να έχουμε εμπειρία "δια ζώσης", όπως έχει γίνει της μόδας να λέμε nowadays, από αυτά, αλλά να παραγγείλουμε στα τυφλά κάτι ακριβό που ίσως να μη βολεύει με το ρουχισμό που ο καθένας μας διαθέτει...
Παρακολουθώ....

yes-u
15/01/2021, 13:58
Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?

Διάβαζα για το αντίστοιχο της alpinestars, έλεγε ότι το μπουφάν δεν πρέπει να είναι στενό αλλά ελάχιστα cm πιο φαρδύ (4 αν θυμάμαι καλά) για να έχει χώρο ο αερόσακος όταν ανοίξει.
Μάλιστα το βίντεο του δημοσιογράφου που το φορούσε το είδα εδώ (έπαθε ατύχημα σε γύρισμα).

Ρεαλιστικά, συμβαίνει το αντίθετο, εξ' αιτίας του νήματος για τις ψησταριές, βεβαίως-βεβαίως

haf
15/01/2021, 14:12
Τι εντυπωσεις? Αν....δουλεύει?

Εννοω βαρος, διαπνοη κατω απο καλοκαιρινο Jacket? απο χρηση δηλαδη

zannisvel
26/03/2021, 09:48
Άλλος ένα που ενδιαφέρεται.
Έχω και αρχίσει και κοιτάζω για airbag vest ή αλλιώς αερόσακο.
Κοιτάζω για γιλέκο γιατί όπως ειπώθηκε και παραπάνω έχω το εξοπλισμό που με βολεύει.

Κοιτάζοντας τις επιλογές, οι γενικές κατηγορίες είναι 2. Τα μηχανικά και τα ηλεκτρονικά.

Στα μηχανικά, τα σκήπτρα έχει η Helite, που φυσικά εκτός από το δικό της γιλέκο ενσωματώνεται και σε jacket και γιλέκα από γνωστές μάρκες όπως η Held, Bering, etc.

Στα ηλεκτρονικά παίζει πολύ η In&Motion μονάδα που συμπεριλαμβάνεται σε πολλά γιλέκα όπως της Klim, Bering, Alpinestars, etc.
Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.

Δεν αναλύω περισσότερο, οι πληροφορίες υπάρχουν εκεί έξω.

Νομίζω κλίνω προς τα μηχανικά γιλέκα με το δέσιμο στη μοτοσυκλέτα και που μπαίνουν πάνω από τον εξοπλισμό. Το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και δεν είναι και κάτι δοκιμασμένο από πολλούς για να έχω feedback και να κάνω την όσο πιο σωστή επιλογή γίνεται.

Αν θέλετε συνεχίζουμε την κουβέντα.

Κλίνω περισσότερο

peterTHErider
26/03/2021, 11:34
καλησπέρα,
έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!

doctor_john
26/03/2021, 12:06
Μπορεί να γίνει ξανα λειτουργικό μετά από κάποιο πέσιμο; Προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δεν αναφέρουν κατι.

bmwr1100gs
26/03/2021, 12:10
καλησπέρα,
έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!

Καλησπέρα,

το αγόρασες από Ελλάδα; Ποιά είναι η τιμή του; χρειάζεται συνδρομή που αναφέρθηκε παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

motojojo
26/03/2021, 13:04
Μπορεί να γίνει ξανα λειτουργικό μετά από κάποιο πέσιμο; Προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δεν αναφέρουν κατι.

Φίλος μου που έχει το dainese με τον ενσωματωμένο αερόσακο μου είπε ότι επισκευάζεται. Αλλά αυτό είναι μπουφάν.

peterTHErider
26/03/2021, 13:04
Καλησπέρα,

το αγόρασες από Ελλάδα; Ποιά είναι η τιμή του; χρειάζεται συνδρομή που αναφέρθηκε παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

από ελλάδα ναι.την αντιπροσωπεία της alpinestars την έχει η μοτοδυναμική και ιντερνετικά το motodirect.
όχι δεν θέλει κάποια συνδρομή.
ως προς τις πτώσεις που μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ,μέχρι 3 φορές έχει επιδιόρθωση και επαναγέμισμα από τον τεχνικό τους με κόστος περίπου 200ε.μετά την 3η φορά πηγαίνει για άλλαγμα όλη η πλάτη που περιέχει το σύστημα με κόστος περίπου 400ε και μετά έχεις πάλι αλλα 3 ανοίγματα των 200ε.
κόστος αγοράς συστήματος 699.

υγ.τιμη 599.

haf
26/03/2021, 13:30
Φίλος μου που έχει το dainese με τον ενσωματωμένο αερόσακο μου είπε ότι επισκευάζεται. Αλλά αυτό είναι μπουφάν.

πριν κανα 2 μηνο που ειχα ρωτησει καταστημα dainese μου ανεφεραν οτι πλεον στην νεοτερη γενια επισκευαζετε και το γιλεκο και μαλιστα δεν το στελνουν Ιταλια αλλα στην Ελλαδα.

DIG
26/03/2021, 18:57
Έχω πάρει και εγώ το γιλέκο της alpinestars το Tech Air Race εδώ και 1μιση χρόνο. Το πήρα από fcmoto (ου μπλέξεις!!) μιας που τότε δεν το έφερνε η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Είναι η έκδοση race (για πίστα) αλλά μπορείς μέσω σύνδεσης σε υπολογιστή και ίντερνετ να του εγκαταστήσεις και το λογισμικό road για χρήση στον δρόμο. Φυσικά ισχύουν αυτά που είπε ο PeterTHErider σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του και την κάλυψη που προσφέρει. Κάθε 2 χρόνια χρειάζεται να γίνεται έλεγχος της μονάδας από εξουσιοδοτημένο με κόστος γύρω στα 200€. Τώρα που το φέρνει και η Ελληνική αντιπροσωπεία, σε ερώτηση μου, αναλαμβάνουν και αυτοί τον έλεγχο.

Η χρήση που του έχω κάνει είναι 2 φορές στην πίστα και όπως έχει ήδη ειπωθεί καλό είναι η στολή (ή το μπουφάν) να είναι λίγο μεγαλύτερο για να μπορεί να ανοίξει ο αερόσακος. Βέβαια, ο εξοπλισμός της Alp που είναι συμβατός με το γιλέκο,είναι σχεδιασμένος έτσι ώστε να μπορεί να εκτονωθεί ο αερόσακος όταν ανοίξει.

Η τιμή του αρκετά τσιμπημένη (1200€) αλλά δεν είμαι να ρισκάρω για τυχόν τραυματισμούς.

Διάβασα ότι η αίσθηση που έχεις όταν ενεργοποιηθεί και ανοίξει (μακρυά από μας!) ο αερόσακος είναι σαν να σου πιέζουν στιγμιαία έντονα το στήθος και σαν να σου κόβεται η ανάσα για λίγα δευτερόλεπτα.

Ένα μειονέκτημα που έχει είναι το βάρος του. Αν θυμάμαι καλά ζυγίζει γύρω στα 6 κιλά.

zannisvel
26/03/2021, 20:45
καλησπέρα,
έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!

Πολύ καλές πληροφορίες!!
Κάθε πότε ρειάζεται φόρτιση;
Είναι εύκολο στο βάλες βγάλε για καθημερινή μετακίνηση?
Σε πάχος είναι σαν να φοράς ένα φούτερ μέσα από το μπουφάν?
Το καλοκαίρι θα παλεύεται?

νεοσσός
26/03/2021, 21:15
Στα ηλεκτρονικά παίζει πολύ η In&Motion μονάδα που συμπεριλαμβάνεται σε πολλά γιλέκα όπως της Klim, Bering, Alpinestars, etc.
Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.
Η συνδρομή τι σου προσφέρει;

Μου κάνει θετική εντύπωση που έχουν ήδη αγοράσει μερικοί συμφορουμήτες τέτοιο γιλέκο.

dimnast
26/03/2021, 21:40
Καλησπέρα και από εμένα. Αν και δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για τέτοια αγορά, ορίστε ένα σχετικό βιντεάκι με τον αγαπημένο Καναδό: https://www.youtube.com/watch?v=N2jZryt607U&ab_channel=FortNine

DrIoannis
26/03/2021, 21:54
καλησπέρα,
έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!

Να ρωτήσω επειδή το ψάχνω καιρό τώρα. Τι βάρος έχει το Tech Air 5; Πώς είναι το Καλοκαίρι;

peterTHErider
27/03/2021, 10:22
Πολύ καλές πληροφορίες!!
Κάθε πότε ρειάζεται φόρτιση;
Είναι εύκολο στο βάλες βγάλε για καθημερινή μετακίνηση?
Σε πάχος είναι σαν να φοράς ένα φούτερ μέσα από το μπουφάν?
Το καλοκαίρι θα παλεύεται?

καλοκαίρι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα καθώς το έχω κανά 2 μήνες αλλά το βλέπω φούλ διάτρητο και με ένα πλήρες διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν πιστέυω εως τους 30-32 βαθμούς θα αντέχεται.αλλά αυτό πρέπει να το δούμε.βάρος έχει και το νιώθεις αλλά δεν είναι κάτι τρομερό.χωρίς να το έχω ζυγίσει το υπολογίζω στα 2,5 κιλά.
το έχω φορέσει σε βόλτα 1.5-2 ώρες συνεχόμενα και με κούρασε ελάχιστα μπορώ να πω.στο βάλε-βγάλε είναι πολύ εύκολο αλλά το φοράω με λεπτό ισοθερμικό.
όχι στο πάχος δεν είναι σαν φούτερ γιατί μπροστά και στα μανίκια είναι πολύ λεπτό απλά έχεις έναν χοντρό και λίγο βαρύ κροκόδειλο στην πλάτη.απλά να υπολογίζεις να έχεις λίγο χώρο μέσα και ενδεχόμενο άνοιγμα.να καταλάβεις εγώ αντικατέστησα όλα μου τα μπουφάν γιατί τα είχα πολύ εφαρμοστά.
η δίαρκεια της μπαταρίας είναι περίπου 25 ώρες ενεργό.αλλά απλά ξεκουμπώνοντας το το απενεργοποιείς και δεν καταναλώνεις ενέργεια.

zannisvel
27/03/2021, 10:33
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου!!

Πρέπει να πάω να το δω από κοντά.
Θέλω κάτι που να μπορώ να το φοράω εύκολα και στη καθημερινή μου μετακίνηση με τη vespa που πραγματικά πιστεύω η έκθεση στον κίνδυνο είναι μεγαλύτηρη αλλά και στη βόλτα της Κυριακής.

Το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο για το Helite και το Alpinestars που λες, οπότε πρέπει να τα δω και να δω πιο με βολευει περισσότερο.

typhoon
27/03/2021, 23:44
Αν έχω καταλάβει σωστά, τα smart γιλέκα, χρειάζονται σήμα gps, εξ ου κ η συνδρομή που χρειάζονται κ λειτουργούν με μπαταρία.
Απ το gps παίρνουν δεδομένα για την ταχύτητα κίνησης του αναβάτη κ από το επιταχυνσιομετρο τους, ανιχνεύουν απότομες μεταβολές της ταχύτητας.
Προφανώς το gps τους χρειάζεται να είναι εξαιρετικης ακριβείας για να έχεις πραγματικά δεδομένα ταχύτητας κ όχι σαν του κινητού κ αυτό να γίνεται πάρα πολλες φορές ανά δεύτερολεπτο, ειδικά αν σκεφτούμε τι επιδόσεις έχουν οι super sport μοτοσυκλέτες.
Οπότε η μπαταρία έχει ζόρικο έργο να βγάλει σε πέρας.

Πάντως ο fortnite καταλήγει ότι σε χρήση εκτός πίστας δεν έχει ιδιαίτερο νόημα ένα smart σύστημα, όχι τόσο λόγω συνδρομής, αυτό εξαρτάται από το πορτοφόλι του καθενός, όσο από θέμα μπαταρίας κ σήματος gps. Δηλαδή σε μια απίθανη περίπτωση μπορεί το σύστημα απλά να μην δουλέψει.
Αντ αυτού το κλασικό σύστημα με το κορδονάκι που δένεται στη μηχανή κ στο μπουφάν είναι εντελώς fail proof.

Επίσης ένα ζήτημα που θέτει είναι το αέριο που χρησιμοποιείται. Στα κλασικά βάζουν αμπούλα Co 2 που είναι φθηνή. Τα smart βάζουν αργκον(τουλάχιστον έτσι λέει στο βίντεο ε) κ γι αυτό χρειάζεται να τα στείλεις σε συγκεκριμένα καταστήματα με το ανάλογο κόστος, όπως επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να το στείλεις για γεμισμα κ να σου πουν, ξέρεις έχει μια αμυχή κ αυτό μπορεί να θέσει σε κίνδυνο όλο το σύστημα, οπότε δεν το φτιάχνουμε πρέπει να αγοράσεις καινούργιο.
Αυτά λέει στο βίντεο επαναλαμβάνω

DIG
28/03/2021, 07:51
Να διευκρινίσω ότι της Alpinestars το γιλέκο δεν λειτουργεί με σήμα gps αλλά με επιταχυνσιόμετρα και αλγόριθμους.
Οπότε δεν υπάρχει θέμα μην "χάσει το σήμα".

Τώρα όσον αναφορά την αμπούλα, δεν ξέρω τι αέριο χρησιμοποιεί η Alp. αλλά η λειτουργία του δεν είναι τόσο απλή όσο αυτή ενός γιλέκου με κορδόνι, που απλά τραβιέται το κορδόνι και ενεργοποιεί την αμπούλα.
Οπότε πέραν απο το οικονομικό όφελος της εταιρείας που θα έχει με τα σέρβις ή το επαναγέμισμα, σου λέει για να αποφευχθεί κάνα ατύχημα με καταλάθος άνοιγμα του αερόσακου κατά την διάρκεια της αλλαγής της αμπούλας από τον ιδιοκτήτη, στείλε την καλύτερα σε ένα εξουσιοδοτημένο.
Φυσικά είναι μειονέκτημα αυτό για εμάς, αφενός για το κόστος και αφετέρου γιατί ξεμένεις από το γιλέκο.

Τώρα σχετικά με αυτό που λέει στο βίντεο ότι δήθεν έχει μια αμυχή το γιλέκο και πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρο, ναι θα μπορούσε να γίνει, αλλά θέλω να πιστεύω οτι είναι επαγγελματίες και σοβαρές εταιρείες, και όχι κατσαπλιάδες. Εξάλλου δεν με υποχρεώνει κανείς να πάρω άλλο γιλέκο εάν τυχόν μου πουν ότι δεν επισκευάζεται.

DrIoannis
28/03/2021, 08:49
Ίσως κάποια πράγματα που έχουν αναφερθεί εδώ να μην είναι ακριβώς έτσι για την Dainese. Το γιλέκο της συγκεκριμένης εταιρίας δουλεύει με γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα, ακριβώς όπως και της Alpinestars (προφανώς με άλλους αλγόριθμους κλπ). Επίσης προστατεύει και όταν είσαι ακίνητος και σε χτυπήσει κάποιος. Το GPS ενδεχομένως το έχουν για να το χρησιμοποιεί ο αναβάτης και η εταιρία όταν θα γυρίσει πίσω σε περίπτωση πτώσης για να πάρει ακόμη περισσότερα στοιχεία. Η ταχύτητα ανανέωσης του GPS σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβάλει στην προστασία από πτώση ή σύγκρουση, λόγω της χαμηλής ταχύτητας ανανέωσης και άλλων περιορισμών της τεχνολογίας.

Η τεχνολογία του αερόσακου, τα τελευταία 2 χρόνια έγινε σχετικά προσιτή και είμαι σίγουρος στο μέλλον όλα τα μπουφάν/στολές θα πωλούνται με αυτά τα ωραία "καλούδια" and more.

νεοσσός
28/03/2021, 09:43
Το GPS δεν χρειάζεται συνδρομή για να λειτουργήσει στις καταναλωτικές συσκευές. Υπάρχει δίκτυο δορυφόρων που στέλνει σήμα προς τη γη και συσκευές χρηστών που λαμβάνουν το σήμα και με τριγωνισμό βρίσκουν την τοποθεσία και το υψόμετρο. Αρκούν 4 δορυφόροι, αλλά οι επιπλέον δίνουν καλύτερη ακρίβεια.

Εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει σε τι χρειάζεται η συνδρομή. Για αναβαθμίσεις του λογισμικού; Για την υποστήριξη από αναγομώσεις αερίου; Μήπως υπάρχει υπηρεσία που στέλνει ασθενοφόρο στον τόπο του ατυχήματος, λαμβάνοντας δεδομένα από το GPS, όπως π.χ. έχουν κάποια αυτοκίνητα;

zannisvel
28/03/2021, 12:15
Νεοσσέ εδώ μπορείς να δεις τη διαφορά της ενοικίασης από την αγορά για το in&motion που έγραψα παραπάνω.
https://www.inemotion.com/myinemotion/en/moto-membership

typhoon
28/03/2021, 15:30
Ωπα παίδες, αυτό λέει ότι η συνδρομή είναι για ενοικίαση του εξοπλισμού.
Άλλη φάση αυτό.
Leasing, σα να το νοικιάζεις δηλαδή, πολύ καλή περίπτωση

zannisvel
28/03/2021, 15:48
Αφού αγοράσεις το γιλέκο βεβαια full price .

typhoon
28/03/2021, 21:45
Αααααα είναι αυτό που γράφεις κ παραπάνω αλλά δεν το είχα προσέξει

Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.

Σημαντικοτατη πληροφορία

peterTHErider
29/03/2021, 11:43
Ίσως κάποια πράγματα που έχουν αναφερθεί εδώ να μην είναι ακριβώς έτσι για την Dainese. Το γιλέκο της συγκεκριμένης εταιρίας δουλεύει με γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα, ακριβώς όπως και της Alpinestars (προφανώς με άλλους αλγόριθμους κλπ). Επίσης προστατεύει και όταν είσαι ακίνητος και σε χτυπήσει κάποιος. Το GPS ενδεχομένως το έχουν για να το χρησιμοποιεί ο αναβάτης και η εταιρία όταν θα γυρίσει πίσω σε περίπτωση πτώσης για να πάρει ακόμη περισσότερα στοιχεία. Η ταχύτητα ανανέωσης του GPS σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβάλει στην προστασία από πτώση ή σύγκρουση, λόγω της χαμηλής ταχύτητας ανανέωσης και άλλων περιορισμών της τεχνολογίας.

Η τεχνολογία του αερόσακου, τα τελευταία 2 χρόνια έγινε σχετικά προσιτή και είμαι σίγουρος στο μέλλον όλα τα μπουφάν/στολές θα πωλούνται με αυτά τα ωραία "καλούδια" and more.

επειδή τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα η εικόνα αυτή της dainese είναι λίγο μαρκετινίστικη δες λίγο τι λέει το manual του!εμένα πάντως δεν μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη.

για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.
πήγαινε στο λινκ στη σελίδα 45 και θα καταλάβεις
https://dainese-share.thron.com/content/?id=06fd227b-57ea-464b-a360-4c00f16a7681&pkey=ikckel

typhoon
30/03/2021, 15:37
Θα δεχτώ ότι πρόκειται για ένα πρωτοποριακό ας πούμε προϊόν με την έννοια της αυταρκειας, χωρίς κορδόνι κ του smart χαρακτήρα.
Αλλά δυστυχώς οι περιορισμοί εκ σχεδιασμού του είναι πάρα πολλοί, έχει φτιαχτει για χρήση σε πίστα ή για χρήση δρόμου που προσομοιάζει με πίστα.

Άκρως ενδιαφέρον πάντως το manual τα το μελετήσω

peterTHErider
30/03/2021, 21:29
Θα δεχτώ ότι πρόκειται για ένα πρωτοποριακό ας πούμε προϊόν με την έννοια της αυταρκειας, χωρίς κορδόνι κ του smart χαρακτήρα.
Αλλά δυστυχώς οι περιορισμοί εκ σχεδιασμού του είναι πάρα πολλοί, έχει φτιαχτει για χρήση σε πίστα ή για χρήση δρόμου που προσομοιάζει με πίστα.

Άκρως ενδιαφέρον πάντως το manual τα το μελετήσω

το αντίστοιχο της alpinestars πού πήρα εγώ δεν έχει τους περιορισμούς πού έχει της dainese.

haf
23/05/2022, 11:47
Μηπως καποιος εχει το Helite Turtle 2 Airbag Vest να μας πει εντυπωσεις?

zannisvel
23/05/2022, 12:00
Έχω το 1, κοντά στον χρόνο τώρα με καθημερινή χρήση. Δε μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει. Είναι πολύ εύκολο στο βάλε βγάλε. Κανά δυο φορές που είχα ξεχαστεί στην αρχή πήγα να κατέβω χωρίς να ξεκουμπώσω αλλά δεν άνοιξε (Ευτυχώς).
Τo μόνο μειονέκτημα είναι ότι δυσκολεύεσαι αν φοράς backpack. Το καλοκαίρι αν κάνω καμιά μικρή διαδρομή θα το φορέσω και πάνω από το tshirt.
Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.

haf
23/05/2022, 12:12
Έχω το 1, κοντά στον χρόνο τώρα με καθημερινή χρήση. Δε μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει. Είναι πολύ εύκολο στο βάλε βγάλε. Κανά δυο φορές που είχα ξεχαστεί στην αρχή πήγα να κατέβω χωρίς να ξεκουμπώσω αλλά δεν άνοιξε (Ευτυχώς).
Τo μόνο μειονέκτημα είναι ότι δυσκολεύεσαι αν φοράς backpack. Το καλοκαίρι αν κάνω καμιά μικρή διαδρομή θα το φορέσω και πάνω από το tshirt.
Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.

Απο που το πηρες? Κόστος? Το φορας πανω η μεσα απο το μπουφαν?
Ευχαριστω

zannisvel
24/05/2022, 00:20
Το είχα πάρει 450 ευρώ από FC-MOTO.
Μέσα από το μπουφάν δε φοριέται μόνο από πάνω.

DrIoannis
24/05/2022, 08:40
Πρόσφατα αγόρασα ένα Alpinestar Tech Air 5 και πραγματικά δεν ξέρω γιατί να πάει κάποιος σε αερόσακο με κορδόνι πέραν ίσως του οικονομικού. Είναι λίγο πιο ακριβοί προς το παρόν αλλά δεν υπάρχει σύγκριση στην ευκολία και ίσως στην προστασία. Από μπαταρία πραγματικά είναι σχεδόν 30 ώρες αυτονομία οδήγησης και με GPS να καταγράφει την διαδρομή.
Καλημέρα.

yes-u
24/05/2022, 12:12
Για αυτή τη δικαστική διαμάχη (https://www.webbikeworld.com/munich-court-of-appeals-determines-alpinestars-infringed-on-daineses-european-patent/) και τον αντίκτυπο στην αγορά του γιλέκου της Alpinestar, ξέρουμε κάτι;

montechristo
25/05/2022, 15:01
Μηπως καποιος εχει το Helite Turtle 2 Airbag Vest να μας πει εντυπωσεις?

To εχω παρει κι εγω απο FC-MOTO κοντα ενα χρονο τωρα. Μαλιστα απο λαθος στο μεγεθος, εχω παρει δυο, μιας και το πρωτο ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι χρειαζομουν.

Εντυπωσεις: ευκολο στην χρηση, σου δινει μια αισθηση ασφαλειας, χωρις τις απαιτησεις φορτισης κτλ. Διαφορες απο το 1 εχει περισσοτερο αισθητικες απο οτι καταλαβα.

ΥΓ Οποιος θελει, πωλειται το πρωτο που πηρα σε κατασταση καινουργιου (χρωμα μαυρο, μεγεθος ΧL L). Τιμη απο 600ευρω που εχει στο fc-MOTO, 500ΕΥΡΩ...

Ilias_83
10/09/2022, 08:43
επειδή τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα η εικόνα αυτή της dainese είναι λίγο μαρκετινίστικη δες λίγο τι λέει το manual του!εμένα πάντως δεν μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη.

για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.
πήγαινε στο λινκ στη σελίδα 45 και θα καταλάβεις
https://dainese-share.thron.com/content/?id=06fd227b-57ea-464b-a360-4c00f16a7681&pkey=ikckel

Επειδή και εγώ το ψάχνω τον τελευταίο καιρό, λέει πως απενεργοποιείται όταν συμβούν ταυτόχρονα 2 πράγματα.
Η ταχύτητά σου είναι 0 και ταυτόχρονα οι αισθητήρες δεν εντοπίζουν δόνηση από τη μηχανή.
Μάλιστα αναφέρει πως όταν το σήμα του GPS χαθεί, το σύστημα κρατάει την τελευταία γνωστή ταχύτητα.
Λέει πως το σύστημα μπορεί να μην δουλέψει σε μηχανές με Start-Stop όταν είσαι σταματημένος, καθώς δεν εντοπίζεται δόνηση από τη μηχανή και προτρέπει να το απενεργοποιήσεις.

Ψάχνω να βρω σενάρια που θα το κάνουν να μην δουλέψει, αλλά όλα έχουν σαν προαπαιτούμενο να έχεις σβήσει την μηχανή ή να σου σβήσει πχ η μηχανή σε φανάρι.

Το Link είναι η φωτογραφία από τη συγκεκριμένη σελίδα του manual:
https://i.postimg.cc/KmRGjBtm/D-Air.png

Από εκεί και πέρα, ενώ έχω 2 μπουφάν, καλοκαιρινό και χειμερινό, προσανατολίζομαι στο να πάρω ένα που να έχει ενσωματωμένο τον αερόσακο καθώς θα είμαι σίγουρος πως έχει αρκετό χώρο να δουλέψει όπως πρέπει...

Τέλος για εμένα το μεγάλο μειονέκτημα του D-Air σε σχέση ας πούμε με το Helite είναι η προστασία των ώμων και του αυχένα. Το Helite τουλάχιστον από τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω δει φαίνεται να σταθεροποιεί σε μεγάλο βαθμό τον αυχένα σου.

Ilias_83
20/10/2022, 20:31
Απαντώ μόνος μου απλά για την ενημέρωση.

Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες το Dainese Racing 3 D-Air. Ο αερόσακος είναι κανονικά ενεργοποιημένος στα φανάρια όσο είσαι σταματημένος, συνεπώς είναι έτοιμος να σε προστατεύσει αν κάτι έρθει πάνω σου.
Μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να μην σε προστατεύσει είναι να σου σβήσει στο φανάρι η μηχανή, να αργήσεις να την βάλεις μπροστά για 10-15 δευτερόλεπτα (τόσο περίπου θέλει να αλλάξει Status όταν αρχίσει να νιώθει ή σταματήσει να νιώθει κραδασμό από το μοτέρ), να απενεργοποιηθεί ο αερόσακος και να σε χτυπήσει κάτι πριν προλάβει να ενεργοποιηθεί ξανά αφού βάλεις μπροστά. Δηλαδή να έχεις αφήσει ένα παράθυρο 10-15 δευτερόλεπτα σβηστή τη μηχανή (στο οποίο σε προστάτευε), να βάλεις μπροστά και μέχρι να περάσουν τα νέα 10-15 δευτερόλεπτα να πέσει κάποιος πάνω σου.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο σενάριο κατά το οποίο δεν θα σε προστατεύσει...

haf
21/10/2022, 08:11
Απαντώ μόνος μου απλά για την ενημέρωση.

Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες το Dainese Racing 3 D-Air. Ο αερόσακος είναι κανονικά ενεργοποιημένος στα φανάρια όσο είσαι σταματημένος, συνεπώς είναι έτοιμος να σε προστατεύσει αν κάτι έρθει πάνω σου.
Μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να μην σε προστατεύσει είναι να σου σβήσει στο φανάρι η μηχανή, να αργήσεις να την βάλεις μπροστά για 10-15 δευτερόλεπτα (τόσο περίπου θέλει να αλλάξει Status όταν αρχίσει να νιώθει ή σταματήσει να νιώθει κραδασμό από το μοτέρ), να απενεργοποιηθεί ο αερόσακος και να σε χτυπήσει κάτι πριν προλάβει να ενεργοποιηθεί ξανά αφού βάλεις μπροστά. Δηλαδή να έχεις αφήσει ένα παράθυρο 10-15 δευτερόλεπτα σβηστή τη μηχανή (στο οποίο σε προστάτευε), να βάλεις μπροστά και μέχρι να περάσουν τα νέα 10-15 δευτερόλεπτα να πέσει κάποιος πάνω σου.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο σενάριο κατά το οποίο δεν θα σε προστατεύσει...


Κόστος Αγορας? καταστημα? Επίσης τι μεγεθος επελεξες και ποσα Kg εισαι?

Ilias_83
21/10/2022, 22:47
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Κόστος αγοράς σε προσφορά από 1200 (1250 λέει η Dainese) στα 695€, από τον Παπασταύρου.
Μέγεθος 50 και είμαι 72-73 κιλά.

yes-u
28/04/2023, 13:17
από ελλάδα ναι.την αντιπροσωπεία της alpinestars την έχει η μοτοδυναμική και ιντερνετικά το motodirect.
όχι δεν θέλει κάποια συνδρομή.
ως προς τις πτώσεις που μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ,μέχρι 3 φορές έχει επιδιόρθωση και επαναγέμισμα από τον τεχνικό τους με κόστος περίπου 200ε.μετά την 3η φορά πηγαίνει για άλλαγμα όλη η πλάτη που περιέχει το σύστημα με κόστος περίπου 400ε και μετά έχεις πάλι αλλα 3 ανοίγματα των 200ε.
κόστος αγοράς συστήματος 699.

υγ.τιμη 599.

Σήμερα θα προχωρήσω στην αγορά του tech air 5 από Μοτοδυναμική με κόστος 645€, και μάλλον θα υπάρξει και μια έκπτωση 10%. Καταλήγω σε αυτό το γιλέκο γιατί έχει το πιο γρήγορο άνοιγμα και την μεγαλύτερη κάλυψη στο σώμα από τα υπόλοιπα, επίσης είναι άνετο στη χρήση. Της Held είδα ότι υπερτερεί στην προστασία αυχένα, αλλά ανήκει στα μοντέλα με τον ενοικιαζόμενο επεξεργαστή, οπότε απορρίφθηκε. Στο θέμα του κόστους συντήρησης, μου είπαν ότι μετά από καθημερινή χρήση, στα δύο με τρία χρόνια χρειάζεται έναν έλεγχο από την εταιρία (στην Ιταλία), χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μόνο με μια χρονική καθυστέρηση κάποιων ημερών μέχρι να επιστραφεί. Κόστος αναγόμωσης μετά από άνοιγμα (χωρίς φθορά) της τάξης των 50€. Καλορίζικο!...

peterTHErider
28/04/2023, 14:18
Σήμερα θα προχωρήσω στην αγορά του tech air 5 από Μοτοδυναμική με κόστος 645€, και μάλλον θα υπάρξει και μια έκπτωση 10%. Καταλήγω σε αυτό το γιλέκο γιατί έχει το πιο γρήγορο άνοιγμα και την μεγαλύτερη κάλυψη στο σώμα από τα υπόλοιπα, επίσης είναι άνετο στη χρήση. Της Held είδα ότι υπερτερεί στην προστασία αυχένα, αλλά ανήκει στα μοντέλα με τον ενοικιαζόμενο επεξεργαστή, οπότε απορρίφθηκε. Στο θέμα του κόστους συντήρησης, μου είπαν ότι μετά από καθημερινή χρήση, στα δύο με τρία χρόνια χρειάζεται έναν έλεγχο από την εταιρία (στην Ιταλία), χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μόνο με μια χρονική καθυστέρηση κάποιων ημερών μέχρι να επιστραφεί. Κόστος αναγόμωσης μετά από άνοιγμα (χωρίς φθορά) της τάξης των 50€. Καλορίζικο!...

Το κόστος μετά από άνοιγμα είναι 130ε.τόσα πλήρωσα.με τα υπόλοιπα συμφωνώ,εξαιρετική επιλογή!

Vassilis
18/03/2024, 20:32
Έκανα κίνηση και πήρα το Tech Air 5 το Σάββατο. Δεν δούλευε σωστά (δεν άναβε στην ουσία), είχα φρικάρει, είπα να ξεβιδωσω το καπάκι και δεν είχαν συνδέσει το κύριο καλώδιο :lol: Μάλλον το είχαν αποσυνδέσει από το μαγαζί και το είχαν ξεχάσει. Όλα καλά τώρα αχρείαστο να είναι!

peterTHErider
19/03/2024, 06:41
Έκανα κίνηση και πήρα το Tech Air 5 το Σάββατο. Δεν δούλευε σωστά (δεν άναβε στην ουσία), είχα φρικάρει, είπα να ξεβιδωσω το καπάκι και δεν είχαν συνδέσει το κύριο καλώδιο :lol: Μάλλον το είχαν αποσυνδέσει από το μαγαζί και το είχαν ξεχάσει. Όλα καλά τώρα αχρείαστο να είναι!

Μεγεια και αχρείαστος!

asxetost
19/03/2024, 09:14
Με γειά φίλος και αχρείαστο!!! Φαντάζομαι θέλει πολλή προσοχή να μην ξεχαστείς και κατέβεις με αναμμένο μηχανάκι και ανοίξει.
Εντάξει συνήθεια είναι όλα θα μου πεις.
Ωραίος!!

Vassilis
19/03/2024, 09:24
Ευχαριστω πολυ παιδια! Δεν συνδεεται με κορδονι, εχει αισθητηρες για ν ανοιξει

spyrval
19/03/2024, 09:44
Όπως το βλέπεις θα μπορείς να το φοράς το καλοκαίρι μέσα από καλοκαιρινό μπουφάν; Λογικά με τη ζέστη θα είναι ανυπόφορα τα πράγματα..

Vassilis
19/03/2024, 13:04
Ειναι ελαφρυ υφασμα και αεριζομενο οποτε θεωρητικα θα ειναι οκ. Πρακτικα θα το μαθουμε :lol: Βεβαια επειδη πρεπει ν αλλαξω και μπουφαν λογω μεγεθους για καλοκαιρινο/ανοιξιατικο θα παρω κατι περισσοτερο αεριζομενο αυτη την φορα.

mike_4
19/03/2024, 15:25
Αχρείαστο να είναι φίλε, μεγειές!
Να ρωτήσω σε τι σε κέρδισε περισσότερο σε σχέση με το DAinese?
Το ψάχνω αρκετά να πάρω ένα τέτοιο μαραφέτι και η πρακτικότητα του dainese μου αρέσει πολύ.

yes-u
19/03/2024, 15:34
Όπως το βλέπεις θα μπορείς να το φοράς το καλοκαίρι μέσα από καλοκαιρινό μπουφάν; Λογικά με τη ζέστη θα είναι ανυπόφορα τα πράγματα..

Το καλοκαίρι είναι όντως στην πόλη εξαντλητικό. Η πλάτη του, λόγω αυξημένου βάρους από το μηχανισμό, ζεσταίνει περισσότερο και απο τουριστικές προστασίες πλάτης, αν και είναι διάτρητο. Το φορώ πάντα με καλοκαιρινό μπουφάν.
Σε ταξίδι είναι υποφερτό και σε πολύωρη οδήγηση. Τον τελευταίο χρόνο που το εχω δεν εχω ψάξει αν έχει προκύψει κάτι νεωτέρου στο χώρο του αερόσακου, πάντως μου δίνει αίσθηση ασφαλείας και δε θα το αποχωριζόμουν.

asxetost
19/03/2024, 15:36
Ευχαριστω πολυ παιδια! Δεν συνδεεται με κορδονι, εχει αισθητηρες για ν ανοιξει

Οπότε υπάρχει κίνδυνος να ενεργοποιηθεί και από καγκουράμαξα που θα περάσουν κοντά σου με τέρμα μπάσα ή η τεχνολογία έχει προχωρήσει παραπέρα;

husky21
19/03/2024, 16:31
με επιταχυνσιομετρα δουλευουν νομιζω
πρεπει δλδ να καταλαβουν αποτομη αυξηση της
ταχυτητας,οτι δηλαδη πεταχτηκες με λιγα λογια

Manalishi
19/03/2024, 16:42
Δηλαδή κομμένο το "Πετάγομαι στο περίπτερο?"
ή, "Γιώργηηηηη....πάνε πέταξε τα σκουπίδια//"

:D

harris_x
19/03/2024, 16:42
Δηλαδή κομμένο το "Πεταγόμαι στο περίπτερο?"
ή, "Γιώργηηηηη....πάνε πέταξε τα σκουπίδια//"

:D

:bawl::bawl::bawl:

Vassilis
19/03/2024, 18:06
Αχρείαστο να είναι φίλε, μεγειές!
Να ρωτήσω σε τι σε κέρδισε περισσότερο σε σχέση με το DAinese?
Το ψάχνω αρκετά να πάρω ένα τέτοιο μαραφέτι και η πρακτικότητα του dainese μου αρέσει πολύ.

Να 'σαι καλά φίλε μου, σ ευχαριστώ! Το προτίμησα λόγω της μεγαλύτερης επιφανειας προστασίας. Καλύπτει επιπλέον ώμους και πλευρά.

Vassilis
19/03/2024, 18:09
Οπότε υπάρχει κίνδυνος να ενεργοποιηθεί και από καγκουράμαξα που θα περάσουν κοντά σου με τέρμα μπάσα ή η τεχνολογία έχει προχωρήσει παραπέρα;

χαχα όχι εντάξει, επιταχυνσιομετρα έχει και γυροσκοπια

asxetost
19/03/2024, 18:14
με επιταχυνσιομετρα δουλευουν νομιζω
πρεπει δλδ να καταλαβουν αποτομη αυξηση της
ταχυτητας,οτι δηλαδη πεταχτηκες με λιγα λογια

Και που ξερρΡει αυτό τι μαι γω, α;
Με έχετε δει στην εκκίνηση τώρα τελευταία; (7:30 το πρωί γιατί είναι πήχτρα ο ηλεκτρικός)
Μας λέει και αργούς δηλαδή το airvest?





Πολύ καλό φίλε, πιστεύω είναι επένδυση. Πολλοί θα ξινισουν, στη φαση οτι αν θες ασφάλεια πάρε αμάξι, αλλά αν μπορείς να κάνεις πράγματα στο πλαίσιο του βασικού εξοπλισμού- δεν είναι δα και τόσο επεμβατικό, ίσα που το καταλαβαίνει κάποιος που το βλέπει- γιατί να μην το κάνεις..?
Ανυπομονώ και γω στο μέλλον να πάρω.
Δεν θα έχω μηχανάκι από οτι φαίνεται, αλλά θα ντύνομαι σούπερ προβλεπέ μηχανόβιος στις απόκριες!

spyrval
19/03/2024, 18:33
Δηλαδή κομμένο το "Πετάγομαι στο περίπτερο?"
ή, "Γιώργηηηηη....πάνε πέταξε τα σκουπίδια//"

:D

Θα απαντήσω "πάνε πέτα τα μόνη σου μωρή" για να τεστάρω και πόσο προστατεύει ο αερόσακος :D

mike_4
20/03/2024, 08:10
Να 'σαι καλά φίλε μου, σ ευχαριστώ! Το προτίμησα λόγω της μεγαλύτερης επιφανειας προστασίας. Καλύπτει επιπλέον ώμους και πλευρά.

Ώμους το είχα εντοπίσει, πλευρά δεν το χα προσέξει και πράγματι είναι σημαντική αναβάθμιση στην ασφάλεια εάν το Dainese δεν καλύπτει!
Στο μεταξύ η τιμή του στα ελληνικά καταστήματα είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη και επιπλέον σου δίνουν τη δυνατότητα για πολλές άτοκες δόσεις με πιστωτική. Αναμένω την έκθεση μήπως τα δω/ δοκιμάσω και τα δύο απο κοντά. Όταν έχεις μία πρώτη εντύπωση ως προς τη χρηστικότητά του, γράψε δύο λογάκια εδώ αν έχεις την καλοσύνη.

Ilias_83
20/03/2024, 09:59
Έχω εδώ και 1,5 χρόνο δερμάτινο μπουφάν της D-Air Dainese και ενώ έχω δύο ακόμα μπουφάν, ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό, φοράω σχεδόν στο 95% των περιπτώσεων το μπουφάν με τον αερόσακο.
Μόνο σε πάρα πολύ κρύο (που δεν θα ανέβω εύκολα στη μηχανή) ή σε πάρα πολύ ζέστη και μόνο όταν ξέρω πως θα κινηθώ εντός πόλης δηλαδή με σταμάτα-ξεκίνα (που δεν θα το κάνω εύκολα ούτε αυτό) θα βάλω άλλο μπουφάν.

Γενικά σου δίνει μια αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας και επειδή σε αυτό είναι και το μοναδικό που δεν θέλω να κάνω εκπτώσεις, πάντα ανεβαίνω στη μηχανή ακόμα και για την πιο μικρή βόλτα, όσο καλύτερα ντυμένος επιτρέπουν οι συνθήκες.

Ο λόγος που προτίμησα το Dainese ήταν πως το βρήκα σε προσφορά στα 695€ και δεν είχα δερμάτινο.

Βρίσκω το Tech-Air της AlpineStars να υπερτερεί σε κάλυψη και αν υπολογίσουμε το γεγονός πως μπορεί να φορεθεί κάτω από οποιοδήποτε μπουφάν το κάνει πολύ πιο εύχρηστο. Νομίζω η εικόνα βοηθάει λίγο να καταλάβουν και οι υπόλοιποι:
451645

Ο μόνος προβληματισμός όπως το βλέπω εγώ είναι πως υπάρχει μια σημαντική σημείωση στο Tech-Air πως για χρήση με οποιοδήποτε μπουφάν πρέπει αυτό να έχει 5cm περιθώριο στην περιοχή του στήθους για να επιτρέψει στον αερόσακο να ανοίξει.
Κάτι τέτοιο θεωρώ πως κάνει το μπουφάν αρκετά αεράτο και ίσως ενοχλεί στη μηχανή.
Οι χρήστες θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν σχετικά.

Vassilis
20/03/2024, 10:01
Ώμους το είχα εντοπίσει, πλευρά δεν το χα προσέξει και πράγματι είναι σημαντική αναβάθμιση στην ασφάλεια εάν το Dainese δεν καλύπτει!
Στο μεταξύ η τιμή του στα ελληνικά καταστήματα είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη και επιπλέον σου δίνουν τη δυνατότητα για πολλές άτοκες δόσεις με πιστωτική. Αναμένω την έκθεση μήπως τα δω/ δοκιμάσω και τα δύο απο κοντά. Όταν έχεις μία πρώτη εντύπωση ως προς τη χρηστικότητά του, γράψε δύο λογάκια εδώ αν έχεις την καλοσύνη.

Ναι οντως εχει πολυ καλη τιμη. Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι τελειωνει το αποθεμα και δεν ξερω ποσο γρηγορα φερνουν αν παραγγειλει το καταστημα.

Τρεις μερες τωρα που το χρησιμοποιω το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι πιεζει λιγο ψηλα στην πλατη εκει που ειναι ο μηχανισμος αν φορας σακιδιο και εχω τα λουρια τερμα χαλαρα οποτε θεωρητικα το σακιδιο ειναι χαμηλα. Επισης παρατηρησα οτι συνεχομενη μια ωρα χρησης ζεσταινει λιγο στο ιδιο σημειο. Το ανεφερε και αλλο ενα παιδι. Βεβαια δεν ειναι αβολο, απλα κατι καινουργιο. Νομιζω θα τα συνηθισω ολα αυτα. Κάτι άλλο, επειδη εχω αφαιρεσει πλατη, ωμους και στηθος απο το μπουφαν, εχει ελαφρυνει αρκετα οποτε συνολικα με το γιλεκο ερχεται στα ιδια περιπου που ηταν το μπουφαν πριν μονο του.

Vassilis
20/03/2024, 10:05
Ο μόνος προβληματισμός όπως το βλέπω εγώ είναι πως υπάρχει μια σημαντική σημείωση στο Tech-Air πως για χρήση με οποιοδήποτε μπουφάν πρέπει αυτό να έχει 5cm περιθώριο στην περιοχή του στήθους για να επιτρέψει στον αερόσακο να ανοίξει.
Κάτι τέτοιο θεωρώ πως κάνει το μπουφάν αρκετά αεράτο και ίσως ενοχλεί στη μηχανή.
Οι χρήστες θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν σχετικά.

Γι αυτον τον λογο αναγκάστηκα ν αλλαξω μπουφαν. Αλλα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα. 1 νουμερο πανω πηγα. Δεν ειναι αερατο σε σημειο που να προβληματιζει. Ειναι απλα λιγο πιο ανετο. Αν πηγαινα ακομα ενα νουμερο πανω θα ηταν αερατο.

peterTHErider
20/03/2024, 17:37
Το χρησιμοποιώ κοντά 2 χρόνια, φαντάσου πως αν ένα μπουφάν σου είναι τέλειο με την χειμερινή επένδυση βγάζοντας την σου είναι λίγακι άνετο. Τόσο πρέπει να είναι για να είναι κομπλέ με τον αερόσακο.
Στο πολύ κρύο πλέον αντί για την χειμερινή επένδυση του μπουφάν φοράω κάτω από το γιλέκο ισοθερμικό και μια ψιλή χειμερινή επένδυση που σε συνδιασμό με το γιλέκο με κρατάει ζεστό.
Τωρα παράγγειλα τον tech air 10 για χρήση πίστας!