PDA

View Full Version : νέο Varadero - λάστιχα



the_passenger
12/12/2005, 13:33
Καλημέρα και πάλι σε όλους!

Δεν έχω ακόμα στρώσει το Varadero (400χλμ) και σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω τα μαμίσια (Bridjestone) με τα Michelin Anakee. Ο λόγος οτι τα τελευταία τα είχα στο Transalp που μόλις έδωσα, και είχα συνηθίσει σε άλλα επίπεδα κρατήματος - φρεναρίσματος, ενώ τα μαμίσια του Vara μου μπλόκαραν μπροστινό :uplate: σε κατηφόρα μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερο ζόρι... άλλο λάστιχο το Anakee... :cool:

Ξέρει κανείς κάποιον με καλή τιμή για τα Anakee? Ακομα, θα ενδιαφερόταν κανείς/κάπου να κρατήσει/ανταλλάξει τα μαμίσια ωστε να μου γίνει κάποια έκπτωση από τη διαφορά;

Κατα τα άλλα οι εντυπώσεις μου από το τέρας είναι άριστες - ανυπομονώ να αλλάξω τα πρώτα λαδάκια για να το ανοίξω!!! :smokin:

Ευχαριστώ και καλά χιλιόμετρα!!!

DRAKOS1
12/12/2005, 15:16
φιλε δεν ξερω για εσενα αλλα τα μπριντζεστον δεν τα αλλαζω με τιποτα. μια φορα εβαλα μετζελερ και δεν το ευχαριστηθηκα.

the_passenger
12/12/2005, 15:29
Φιλε μου εννοείς τα μαμίσια κι όλας; (δε θυμάμαι και τι μοντέλο είναι ).. Δεν ξέρω αλλά με 1-2 μπλοκαρίσματα που είχα όταν το ζόρισα, αισθάνθηκα οτι έχω σημαντικά μικρότερη δυνατότητα μεταβολής της ορμής μου - και άρα λιγότερο ασφαλής (σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει με τα anakee). όλα αυτά γύρω στα 300 - 400 πρώτα χλμ, οπότε τα λάστιχα έχουν πατηθεί θα έλεγα και δεν θα πρέπει να περιμένω κάτι καλύτερο.. σωστά;

DRAKOS1
12/12/2005, 15:33
τα λαστιχα ειναι τα bridgestone tw 152 kai 101 radial.
και εμενα οταν ειναι κρυα ετσι κανουν αλλα οταν ζεσταθουν ειναι απολαυση.

zeli
13/12/2005, 12:00
Στρώσε και μάθε πρώτα το μηχανάκι και αφού στρώσουν και τα λάστιχα τότε αρχίζεις τις δοκιμές:wave2:

the_passenger
19/12/2005, 21:13
Φίλε μου νομίζω οτι η γνώμη σου είναι πολύ φρόνιμη.. Ας το μάθω πρώτα και μετα πειραματίζομαι..αν χρειαστεί κι όλας. άσε που ήδη αρχίζω να το συνιθίζω αρκετά το σύνολο, πλησιάζω τα 1000 χλμ... :D
:wave2: