PDA

View Full Version : Καθαρισμός μηχανής εσωτερικά



Giannik5
17/01/2021, 23:21
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Θα ήθελα.να ρωτήσω κάτι. Έχω μια κλε 500 είχα ένα πρόβλημα κ αναμείχθηκε το αντιψυκτικό με το λάδι .θα ήθελα τρόπους για να το καθαρίσω. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω λάδια αρκετές φορές. Αλλά τίποτα. Έχω βάλει και τα χημικά για μοτοσυκλέτες αλλά νταξει όχι κάτι ιδιαίτερο υπάρχει κάτι άλλο . Ένας πιο φτηνός τρόπος ? Ευχαριστώ πολύ .

Volpad
17/01/2021, 23:26
Πως αναμείχθηκε το παραφλου στο λαδι;
Τη φλατζα που είναι το προβλημα την έφτιαξες και συνεχίζει να μπλέκει το ψυκτικό στο λαδι;
Ή απλά είδες νερό στο λαδι και φαντάστηκες ότι είναι τυχαιο και θα στρώσει με αλλαγή λαδιων;

Giannik5
17/01/2021, 23:56
Πως αναμείχθηκε το παραφλου στο λαδι;
Τη φλατζα που είναι το προβλημα την έφτιαξες και συνεχίζει να μπλέκει το ψυκτικό στο λαδι;
Ή απλά είδες νερό στο λαδι και φαντάστηκες ότι είναι τυχαιο και θα στρώσει με αλλαγή λαδιων;

Το μηχανάκι το αγόρασα.μεταχειρισμενο. τελικά αποδείχτηκε ότι απλά ήταν καμένο. Τέρμα. Η φλατζα είχε κάνει η αντλία του νερού είχε χαλάσει. Με τα πολλά φιαχτηκε. Βγήκε η φλατζα βγάλαμε την κεφαλή την ισιωσαμε γιατί είχε πάρει από την ζέστη κ τρομπες κ λοιπά φτιάχτηκε. Και τώρα απλά δεν μπορώ να το καθαρίσω μέσα . Όπως είπα έχουν γίνει πολλές προσπάθειες. Και απλά ρώτησα άμα ξέρεις κάνει καμία ιδέα για να καθαρίσει αποτελεσματικά. Δεν γίνεται τυχαία να έχει ασπριλα φυσικά!

Volpad
18/01/2021, 00:05
Οκ λοιπόν....

Δεν ξέρω κάποιον τρόπο, αλλά εγώ θα ζεσταινα το μηχανάκι και θα αδειαζα το λάδι ενώ είναι ακόμα σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Μετά από 1-2 αλλαγές έτσι, φαντάζομαι ότι θα καθαριζε.

Giannik5
18/01/2021, 00:15
Το έχω δοκιμάσει φίλε μου δνε ξέρω πόσες . Μιλάμε πολύ δουλειά κ τίποτα γαμωτο. Με δυσκολεύει το Κάρτερ. Διότι κρατάει λάδι μέσα κ κρατάει σχεδόν όλο αυτό το γαλακτερό το είχα ανοίξει μια φορά και το καθάρισα. Πολύ πριν από αυτο βέβαια . Ήταν λίγο μανίκι γιατί δνε έχω κάτι να το σηκώσω πιο ψηλά ξέρω εγώ. Και είμαι κοάλα κάτω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/01/2021, 06:17
Υποθέτω.
Αν με ανοιχτή τη τάπα του καρτερ βάζεις λάδι απο πάνω?Αν πάρεις κανένα φτηνόλαδο και το δοκιμάσεις κάποια στιγμή δε θα βγει το παλιό?Λέω εγώ τώρα.

Bowleno
18/01/2021, 07:05
ΑΝ έχουν γίνει οι πρέπουσες εργασίες, ΑΝ έχουν γίνει και σωστά (αυτό εσύ και ο μάστορας που ασχολήθηκε το ξέρετε) αγόρασε 2-3 σετ φτηνές αλλαγές λαδιών, δούλεψε την κάθε αλλαγή 500-600 χλμ. σε μέτριες στροφές και δουλεύοντας όλες τις σχέσεις του σαζμάν λογικά θα καθαρίσει μια χαρά. Με στατικά ζεστάματα και αλλαγές δεν θα κάνεις τίποτα.

Giannik5
18/01/2021, 09:04
ΑΝ έχουν γίνει οι πρέπουσες εργασίες, ΑΝ έχουν γίνει και σωστά (αυτό εσύ και ο μάστορας που ασχολήθηκε το ξέρετε) αγόρασε 2-3 σετ φτηνές αλλαγές λαδιών, δούλεψε την κάθε αλλαγή 500-600 χλμ. σε μέτριες στροφές και δουλεύοντας όλες τις σχέσεις του σαζμάν λογικά θα καθαρίσει μια χαρά. Με στατικά ζεστάματα και αλλαγές δεν θα κάνεις τίποτα.

Κοίτα ναι έτσι γίνεται . Κανονικά. Αλλά τώρα τέτοια εποχή δνε κάνει χιλιόμετρα και είναι κακό να αφήσεις μέσα ένα λάδι με νερό. Οπότε προσπαθώ να βρω ένα τρόπο Λιγο πιο σύντομο. Μπήκα σε ένα άλλο φόρουμ ξένο. Και ένας είπε κηροζίνη η πετρέλαιο . Τώρα δνε ξέρω η αλήθεια είναι ότι το πετρέλαιο καθαρίζει κ είναι κάπως λιπαντικό όχι πολύ στεγνό. Αλλά τι να πω.

Giannik5
18/01/2021, 09:05
Όχι φίλε μου το έχω δοκιμάσει. Βγαίνει πεντακάθαρο. Γιατί ο δρόμος που παίρνει από την τάπα της εισόδους μέχρι την έξοδο είναι πολύ σύντομος

doctor_john
18/01/2021, 09:46
Έχεις δοκιμάσει κάποιο (https://autoplanet.gr/el/protheta-veltiwtika/katharistiko-kinhthra-pro-line-engine-flush-liqui-moly-500ml-p-58317.html?gclid=CjwKCAiAgJWABhArEiwAmNVTB9F0pKre5ULJ8fNc0lAPTcx-D8L0oJWAenzC0NPWfwQ3P0lKn79ZexoCnhUQAvD_BwE)καθαριστικό;

S705
18/01/2021, 16:06
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!

Parking
18/01/2021, 16:44
oiωιωι μαναμ

toyar
18/01/2021, 18:20
αν το μοτερ φτιαχτηκε σωστα και δεν εχει διαρροη απο φλατζα κεφαλης ή τρομπα τοτε το νερο του γαλακτωματος θα εξατμιστει με το δουλεμα
βεβαια θελει θερμοκρασια και στροφες κανονικης λειτουργιας κι οχι στατικα
ριξε μια ματια στο σωληνακι αναθυμιασεων απο το καρτερ στο φιλτροκουτι οτι γινεται σωστη αναπνοη
αν ολα ειναι οκ ειναι θεμα λιγου χρονου να καθαρισει μονο του
αν δεν καθαριζει πιθανον η διαρροη συνεχιζεται

Bowleno
18/01/2021, 19:46
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!

Να ανοίξει Κάρτερ λες; Το κόστος φτάνει πολύ πολύ ψηλά.... Αυτό που έγραψα πιο πάνω και και η ενδεδειγμένη λύση.
Όπως είπα, ΑΝ έχουν γίνει όλα σωστά, σε 2 αλλαγές θα στρώσει.
Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν εκτός και αν βάλεις το χέρι (πολύ....) Βαθιά στην τσέπη. ;)

viper1
18/01/2021, 20:28
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Όταν επισκευαστηκε το μοτέρ γιατί δεν ανοίχτηκε να καθαριστεί όπως πρέπει!

Έπεσε πλανισμα στην κεφαλή. Δεν άνοιξαν κάτω

S705
18/01/2021, 21:59
Έπεσε πλανισμα στην κεφαλή. Δεν άνοιξαν κάτω

Ναι βρε κατάλαβα τι έκανε, το γράφει εξελου. Αλλά δεν θα ήταν πιο καλά να άνοιγαν τουλάχιστον τα πλαϊνά καπάκια να καθάριζα τα πολλά? Τυχόν εξωτερικούς σωλήνες λαδιού και ότι άλλο ήταν εύκολο.

Bowleno
18/01/2021, 22:09
Ναι βρε κατάλαβα τι έκανε, το γράφει εξελου. Αλλά δεν θα ήταν πιο καλά να άνοιγαν τουλάχιστον τα πλαϊνά καπάκια να καθάριζα τα πολλά? Τυχόν εξωτερικούς σωλήνες λαδιού και ότι άλλο ήταν εύκολο.

Κοστίζουν αυτά, καρντιά μου, δεν κερνάνε όλοι το καθάρισμα που κάνεις εσύ....:beer:

viper1
18/01/2021, 22:14
Ναι βρε κατάλαβα τι έκανε, το γράφει εξελου. Αλλά δεν θα ήταν πιο καλά να άνοιγαν τουλάχιστον τα πλαϊνά καπάκια να καθάριζα τα πολλά? Τυχόν εξωτερικούς σωλήνες λαδιού και ότι άλλο ήταν εύκολο.

Πελατη ήταν το μηχανάκι οχι δικο του