PDA

View Full Version : αλλαζω λαστιχα



ruyjin
12/12/2005, 14:49
στο ψητο κατευθειαν...

Metzeler Roadtec Z6
or
Pirelli Strada
??????

ελεγα για αλλαγη να δοκιμασω την Πιρελι, αν και η Μετζελερ με εχει αφησει απολυτα ικανοποιημενο.

Απλα επειδη η Πιρελι εχει δουλεψει τα τελευταια χρονια καλα, φανταζομαι πως και στα τουρινγκ ελαστικα θα εχει κανει καλη δουλεια, γι αυτο λεω για τα Strada.

γνωμες?
ετσι για να παρω και την αποψη σας παιδες....

hornet
12/12/2005, 14:55
Τα strada αλλα και τα Z6 ειναι αμιγως touring λαστιχα και για την ελλαδιτσα μας πιστευω οτι ειναι κατατι λιγο σκληρα αλλα και παλι εχει να κανει με τη χρηση που θες να κανεις νασο.

Εγω εμενω στα diablo σκετα στο λαστιχα που ρωτησα για τα stada μου πε..... μεινε με τα diablo

Αλλα στα λαστιοχα εχουμε πει εαν δεν δοκιμασεις δεν μαθαινεις τι θες

ruyjin
12/12/2005, 15:03
τα diablo ποσα χλμ σου βγαζουνε Σταθη?

σκεψου οτι ανεβαινω Λαμια 1 φορα στον 1 με 1μιση μηνα και η διαδρομη που ειναι ολο ευθεια, φθειρει το πελμα αρκετα, γι αυτο σκεφτομαι για πιο σκληρο.

gregorgeous89
12/12/2005, 23:10
Ta Diablo poy eixe to vfr prin to paro (metaxirismeno) eixe to pelma epipedo kai emina ekpliktos otan ematha oti kikloforise mono merikous mines!!!:confused:

ruyjin
13/12/2005, 09:59
και τωρα τι λαστιχα εχεις βαλει?

Tropeas
13/12/2005, 10:31
Τα strada ruyjin είναι για αυτοκινητοδρομους και χιλιόμετρα, με λίγα λόγια για εξωτερικό... ;)

ruyjin
13/12/2005, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Τα strada ruyjin είναι για αυτοκινητοδρομους και χιλιόμετρα, με λίγα λόγια για εξωτερικό... ;)

αρα Λαμπρο??????????????????

Tropeas
13/12/2005, 10:58
Αν τα βάλεις ζεσταίνονται ποιο αργά άρα όχι για Αθήνα,
αλλα για απάνω που θες 1 φορά τον ενάμιση μήνα δεν ξέρω μιας και θα έχουν ήδη φάει μια διαδρομή , και θα ειναι ζεστά...
δεν μπορώ και να σου πω προσωπική γνώμη αλλά ούτε και με την Βέφα σου για τα Diablo (μιας και τα περπάτισα ελάχιστα) αν και μου άφησαν καλές και πολύ καλύτερες εντυπώσεις απο τα sport touring Dunlop D208ZR.

Απο την άλλη ξέρω ότι αν φάνε τα Diablo πολλές ευθείες και φαγωθούν κεντρικά γίνονται ποιο απότομα και μόνο υπο καλή κλίση και τρομάζουν-φοβίζουνλίγο τον οδηγό, αλλά κρατάνε σε πρόσφυση...

hornet
13/12/2005, 12:21
το λιγοι μηνες δεν λεει κατι παντως
Γιατι σε 3 μηνες καποιος μπορει να μαζευει 12000 χλμ ας πουμε ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε!!!

zeli
13/12/2005, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
στο ψητο κατευθειαν...αλλαζω λαστιχα



ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:a23: :a23:


:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:

ruyjin
15/12/2005, 10:54
αποφάσησα!!!!!!!!!!

την αλλη εβδομαδα παω και βαζω Pirelli Strada
μου ειπε 340€

εγω παντως απο την τιμη χαρηκα μιας και περιμενα κοντα 400


και μολις τα βαζω φευγω για Λαμια :D

γιουπι!!!!!!!!!!!!!!

ruyjin
22/12/2005, 11:24
τα εβαλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:beer: :beer:

Pirelli Strada!!!

σουπερ!!!!

μεγεια μου :D

:wave2:

cbanthropos
22/12/2005, 11:31
μπραβο Νασο. Το φρεσκο λαστιχακι ειναι η καλυτερη επενδυση..

sotokan
29/03/2006, 09:10
τελικά τι λένε φίλε Νάσο τα strada στο vfr???
Μιας και τα 014 που φόραγα εγώ βγάλανε τα λινά τους μετά από 11000 χλμ (και την τελευταία βόλτα στον μπράλο) πρέπει να τ αλλάξω άμεσα.

ruyjin
29/03/2006, 12:25
ελα ρε σωτηρη
κοιτα εγω για τον τροπο που οδηγω, που δε μπαινω σε πιστα, ουτε που το στριβω τρελα, αλλα που χρειαζομαι λαστιχα και για εθνικη, μιας και ανεβαινω 1 φορα στο μηνα περιπου Λαμια - αυτο σημαινει 170 σταθερα αρα φαγωμα του ελαστικου στο κεντρο - μου χρειαζεται ενα λαστιχο πιο σκληρο να κραταει λιγο παραπανω απο τα μαλακα
το Strada που πηρα ειναι παρα πολυ καλο γι αυτο που το θελω

βλεπεις τι θες και μετα αποφασιζεις
για πιο μαλακο λαστιχο δε ξερω

εγω παντως δε προκειται να βαλω αλλο λαστιχο εκτος απο σκληρο
δεν εχω και λεφτα να αλλαζω λαστιχα καθε 6μηνες επειδη θα τρωγονται απο την εθνικη εξαλλου
:wave2:

και βεβαια το Strada με 180-200 στριβει καταπληκτικα.....

sotokan
29/03/2006, 17:25
χμ ??? Καλά σίγουρα και σε μένα δεν τρέχουν καθόλου τα φράγκα,άσε που είμαι και παντρεμένος και καταλαβαίνεις τι μουρμούρα θα πέφτει.Και εγώ το ίδιο παθαίνω τρώγωνται στην μέση τα λάστιχα,για αυτό λέω να δοκιμάσω κανα τουριστικό ,(strada ή bt020).Απλά επειδή πολλές φορές οι βόλτες μας είναι σε ορεινό κλειστό στροφιλίκι πέφτει καθόλου το μηχανάκι ή δείχνει απρόθυμο?Άσε που φέτος είχα υπ όψιν μου να πάω και κανα riding school.......

ruyjin
29/03/2006, 17:29
εχω την εντυπωση πως στα γρηγορα κλειστα στροφιλικια λογο κορωνας μαλλον δε πεφτει πολυ γρηγορα - αυτο ειναι σχετικο τωρα -
το αν κανεις και κανενα κλειστο ορεινο δε λεει τιποτα
το θεμα ειναι η μεγαλυτερη χρηση που γινεται

τωρα αν θες να μπεις σε σχολειο, μαλλον ειναι αλλο θεμα και ας πουν τη γνωμη τους οσοι εχουν κανει σχολειο
ο Σταθης που εχει κανει μαλλον θα ξερει καλυτερα

:wave2:

nassosxlvbros
29/03/2006, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
τα εβαλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:beer: :beer:

Pirelli Strada!!!

σουπερ!!!!

μεγεια μου :D

:wave2:


μεγειες και καλοφαγωτα συνονοματε !!!

zolotas
29/03/2006, 22:06
καλοριζικα τα λαστιχα.........ποσα κμ ειχες κανει με τα προηγουμενα?? και ποσο καιρο τα ειχες πανω??:smilea:

ruyjin
30/03/2006, 09:46
ειναι τα πρωτα λαστιχα που αλλαζω
το πηρα μεταχειρισμενο και ειχε τα μαμισια πανω που απο την ακινησια ειχαν σκληρηνει

αυτα τα εχω απο τα χριστουγεννα
αλλα δεν εχω κανει και πολλα χλμ, μη φανταστειτε

σημερα απογευμα φευγω για Λαμια, οποτε θα γραψουν μια 500αρα μεχρι την Κυριακη που επιστρεφω

:D