PDA

View Full Version : Σωματική διάπλαση και πρώτη μηχανή



Dr.Monty
20/01/2021, 13:20
Καλησπέρα,

Είμαι 35 χρονών και αποφάσισα να πάρω και εγώ μηχανή. Η χρήση θα ειναι κυρίως αναψυχή, βολτες κτλ.
Έχω καταλήξει μετα απο πολύ ψάξιμο ότι αυτο που θα ήθελα ειναι μια μικρή on/off.

Το θέμα μου είναι η σωματική μου διάπλαση.

Είμαι 1,76 και 58 κιλά. Δηλαδή αρκετά αδύνατος.

Έχω καταλήξει στην Voge 300ds (300cc / 155κιλα / 810mm υψος σέλας)
https://voge.gr/bike/300ds/

Ακόμα βλέπω την vstorm250 (250cc / 178kg / 790mm υψος σέλας)
https://www.car.gr/10919561-suzuki-v-strom-250

Τη μοναδική μηχανή που έχω δει και έχω κάτσει πάνω είναι η benelli tkr251 (250cc / 153kg / 835mm).
https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-251/
Τη συγκεκριμένη την απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου ποιοτικά από κοντά.
Παρόλα αυτά όταν έκατσα πάνω πατούσα και με τα δυο πέλματα.

Τα θετικά της vstorm για μένα που δεν εχω ειδικές γνώσεις προφανώς είναι η αξιοπιστία και τα αρνητικά είναι ότι α) δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά (με την voge είμαι ερωτευμένος) και β) ότι είναι και 1000 πιο ακριβή (ποσοστιαία είναι μεγάλη διαφορά).
Σκέφτομαι να κανω την κινηση στους αμέσως επόμενους μηνες, και η ερώτηση μου ειναι η εξής..

Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να ξεκινήσω με μια από τις δυο μηχανές λόγω σωματικής διάπλασης; Είναι μεγάλο λάθος να ξεκινήσω από αυτές;
Επίσης να προσθέσω οτι να πάρω κάτι για αρχή και να το πουλήσω μετα κτλ κτλ κτλ ειναι ενα σενάριο που δεν βλέπω γιατί δεν μπορώ πολύ τις διαδικασίες.

billy84
20/01/2021, 13:45
Θεωρώ πως αν πατάς καλά δε θα έχεις πρόβλημα με αυτές τις μοτοσυκλέτες.Είναι σουπερ για entry level οπότε μην το σκέφτεσαι καν.

Στα των μηχανών τώρα.Το Vstrom είναι Suzuki για αυτό είναι ακριβότερο.Το Voge είναι όντως πολύ πιο όμορφο αλλά είναι κινέζικο με ότι συνεπάγεται αυτό.Τα 1000 ευρώ που κοστίζει το Suzuki παραπάνω όταν έρθει η ώρα να πουλήσεις και τα 2 θα αντιληφθείς οτι είναι μικρή διαφορά καθώς το Κινέζικο θα πουληθεί πολύ φθηνότερα καθώς θα χάνει μεγαλύτερη αξία με τον καιρό.

Απο προβλήματα δεν έχω ιδέα τι βγάζει το Voge,μπορεί να είναι αξιόπιστο δεν ξέρω.Σίγουρα όμως δε θα έχει μεταπώληση.

Σε κάθε περίπτωση γνώμη μου είναι οτι αν θες κάτι για να πεις οτι το κρατάς χρόνια,το Suzuki είναι η πιο safe λύση.

CorpseAlive
20/01/2021, 14:02
Καλησπέρα,

Είμαι 35 χρονών και αποφάσισα να πάρω και εγώ μηχανή. Η χρήση θα ειναι κυρίως αναψυχή, βολτες κτλ.
Έχω καταλήξει μετα απο πολύ ψάξιμο ότι αυτο που θα ήθελα ειναι μια μικρή on/off.

Το θέμα μου είναι η σωματική μου διάπλαση.

Είμαι 1,76 και 58 κιλά. Δηλαδή αρκετά αδύνατος.

Έχω καταλήξει στην Voge 300ds (300cc / 155κιλα / 810mm υψος σέλας)
https://voge.gr/bike/300ds/

Ακόμα βλέπω την vstorm250 (250cc / 178kg / 790mm υψος σέλας)
https://www.car.gr/10919561-suzuki-v-strom-250

Τη μοναδική μηχανή που έχω δει και έχω κάτσει πάνω είναι η benelli tkr251 (250cc / 153kg / 835mm).
https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-251/
Τη συγκεκριμένη την απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου ποιοτικά από κοντά.
Παρόλα αυτά όταν έκατσα πάνω πατούσα και με τα δυο πέλματα.

Τα θετικά της vstorm για μένα που δεν εχω ειδικές γνώσεις προφανώς είναι η αξιοπιστία και τα αρνητικά είναι ότι α) δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά (με την voge είμαι ερωτευμένος) και β) ότι είναι και 1000 πιο ακριβή (ποσοστιαία είναι μεγάλη διαφορά).
Σκέφτομαι να κανω την κινηση στους αμέσως επόμενους μηνες, και η ερώτηση μου ειναι η εξής..

Θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να ξεκινήσω με μια από τις δυο μηχανές λόγω σωματικής διάπλασης; Είναι μεγάλο λάθος να ξεκινήσω από αυτές;
Επίσης να προσθέσω οτι να πάρω κάτι για αρχή και να το πουλήσω μετα κτλ κτλ κτλ ειναι ενα σενάριο που δεν βλέπω γιατί δεν μπορώ πολύ τις διαδικασίες.

Ανάμεσα στα 2 suzuki 100%.
Για όσα προαναφέρθηκαν σχετικά με μεταπώληση κλπ.
Θα πρόσθετα και το Honda cb500x στην θέση σου. Είναι All rounder και σχετικά κοντά στις διαστάσεις/κιλά που το θες.

motojojo
20/01/2021, 14:46
Που ζυγιζεσαι να έρθω να ζυγιστώ κι εγώ? :eek:

Νομίζω πως από τη στιγμή που πατάς κάτω σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην αρχή ίσως είσαι λίγο σφιγμένος αλλά σύντομα θα βρεις την ισοροπία σου και θα μπορεις να κάνεις επιτόπιους ελιγμούς.

Άπαξ και γείρει υπερβολικά η μηχανή δε νομίζω να υπάρχουν πολλά περιθώρια να την κρατήσεις όσο κι αν ζυγίζεις.

Έχω δει κόσμο να πατά στις μύτες και να μην έχει πρόβλημα, ακόμα και κοπελίτσες που μυικά υστερούν σε σχέση με τους άνδρες.

Volpad
20/01/2021, 15:02
Μίας και είμαι πολύ κοντά στον όγκο σου (1,72, 55kg) θα σου πώ και εγώ την άποψή μου.

Το ύψος της μοτοσυκλέτας, όταν έχεις συνηθίσει, δεν έχει καμία σημασία. Έχω οδηγήσει βαραντέρο, με το οποίο σε φανάρι, έπρεπε να κάνω στην άκρη το ένα κωλομέρι για να μπορεί να πατήσει κάτω το ένα πόδι.
Το πρώτο μου "σοβαρό" μηχανάκι (εννοώ όχι 125), ήταν ένα KLE 500 το οποίο με δισκόλεψε αρκετά τους πρώτους 1-2 μήνες.
Μετά όμως, συνήθισα το πώς πρέπει να διαχειρίζομαι τον όγκο και το βάρος του και δεν είχα πλέον κανένα πρόβλημα.

Μέχρι τότε όμως, μου έπεσε στατικά 3-4 φορές, με αποτέλεσμα να πάθει ζημιές στα πλαστικά (και τη μία φορά που μου έπεσε σε μία ράμπα στη προσπάθειά μου να κάνω όπισθεν για να ξεπαρκάρω, άνοιξε το ντεπόζιτο στη βάση του).

Οπότε η συμβουλή μου είναι να μη φοβηθείς το ύψος και το βάρος, αλλα να πάρεις μία μοτοσυκλέτα στην αρχή, που δεν θα φοβάσαι να σου πέσει.
Μετά απο κάνα χρόνο, που θα έχεις μάθει, το πουλάς και παίρνεις ότι θές.

Dr.Monty
21/01/2021, 11:00
Ευχαριστώ πολυ όλους για τις εκτενείς απαντήσεις!

ptc
23/01/2021, 08:34
Κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Η Suzuki απ' το 2019 (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρει 4ετη εγγύηση στις μηχανές της. Κοινώς ένα μεταχειρισμένο v-strom του 19 θα έχει ίδιο υπόλοιπο εγγύησης (ή και ελαφρώς μεγαλύτερο) με ένα καινούριο voge. Έχε λίγο το νου σου στο car αν βγει κάτι.

Για τα κινέζικα δεν έχω γνώμη, το Suzuki πάντως θα είναι πολύ καλή πρώτη μηχανή και είναι πολύ χαμηλό. Και το θέμα της μεταπώλησης είναι πολύ σοβαρό, ειδικά σε πρώτη μηχανή που μπορεί σχετικά γρήγορα να σου "τελειώσει" οπότε θα ψάχνεις για το επόμενο.

Dr.Monty
23/01/2021, 11:08
Κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Η Suzuki απ' το 2019 (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρει 4ετη εγγύηση στις μηχανές της. Κοινώς ένα μεταχειρισμένο v-strom του 19 θα έχει ίδιο υπόλοιπο εγγύησης (ή και ελαφρώς μεγαλύτερο) με ένα καινούριο voge. Έχε λίγο το νου σου στο car αν βγει κάτι.

Για τα κινέζικα δεν έχω γνώμη, το Suzuki πάντως θα είναι πολύ καλή πρώτη μηχανή και είναι πολύ χαμηλό. Και το θέμα της μεταπώλησης είναι πολύ σοβαρό, ειδικά σε πρώτη μηχανή που μπορεί σχετικά γρήγορα να σου "τελειώσει" οπότε θα ψάχνεις για το επόμενο.

Σε ευχαριστώ. Το ειχα υπόψη μου το σγκεκριμένο. Γενικά η suzuki έχει ενα θέμα με τα euro4. Πριν κανα δυο μερες πέρασα απο επίσημο αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης για να ρωτήσω διαδικαστικά και να δω το μαυρο και με ενημέρωσε ότι εχει μονο 2 τελευταία (ενα κίτρινο και ενα μπλε.).

Όταν τον ρώτησα "τι σημαινει τελευταία", μου ειπε οτι τα 250 ειναι euro4 και δεν παιζει να ξαναφέρουν, οποτε οτι υπαρχει στην αγορα ειναι στόκ. Δηλαδή μου λέει μεσα το 2021 δεν παιζει να ερθουν καινουργια.

Επομένως ειδα στο car έχει δυο. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πανάσχετος και χωρις ασφαλείς γνωριμίες στην Αθήνα για να μπορέσει να το δει μηχανικός που δεν θα με κοροιδέψει. Γιαυτο και εξαρχης έχω μείνει στο καινουργιο. Τωρα η εγγυηση ειναι μια ασφάλεια, αλλα τι να το κανεις αν το μηχανάκι ειναι πρόβληματικο για τον αβ λογο.

panavour
23/01/2021, 11:15
Σε ευχαριστώ. Το ειχα υπόψη μου το σγκεκριμένο. Γενικά η suzuki έχει ενα θέμα με τα euro4. Πριν κανα δυο μερες πέρασα απο επίσημο αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης για να ρωτήσω διαδικαστικά και να δω το μαυρο και με ενημέρωσε ότι εχει μονο 2 τελευταία (ενα κίτρινο και ενα μπλε.).

Όταν τον ρώτησα "τι σημαινει τελευταία", μου ειπε οτι τα 250 ειναι euro4 και δεν παιζει να ξαναφέρουν, οποτε οτι υπαρχει στην αγορα ειναι στόκ. Δηλαδή μου λέει μεσα το 2021 δεν παιζει να ερθουν καινουργια.

Επομένως ειδα στο car έχει δυο. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πανάσχετος και χωρις ασφαλείς γνωριμίες στην Αθήνα για να μπορέσει να το δει μηχανικός που δεν θα με κοροιδέψει. Γιαυτο και εξαρχης έχω μείνει στο καινουργιο. Τωρα η εγγυηση ειναι μια ασφάλεια, αλλα τι να το κανεις αν το μηχανάκι ειναι πρόβληματικο για τον αβ λογο.

Aν εννοεις το σουτζουκι, ΔΕΝ ειναι προβληματικο.Αν εννοεις αλλο μηχανακι ,οποιαδηποτε αυξημενη εγγυηση καλον ειναι να υπαρχει ΕΙΔΙΚΑ αν το μηχανακι βγαζει προβληματα.Οσον αφορα τα χρωματα της σουζουκι το μπλε μ αρεσει πιο πολυ απ το κιτρινο,και νομιζω αν ΑΡΧΙΚΑ δεν σ αρεσει ,ειναι και το χρωμα που συνηθιζεις ευκολωτερα.Περι ορεξεως βεβαιως ,σπανακοτυροπιττα(μ αρεσει πιο πολυ απ την κολοκυθοπιττα).:lol:

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 12:58
ότι και να πάρεις κοίτα για ένα καλό κράνος οπωσδήποτε , τώρα για το suzuki σίγουρα μετράει η αξιοπιστία και προφανώς αν έχει εξτρά εγγύηση , για το voge δεν γνωρίζω να σου πω. Επίσης θα σου πρότεινα να δεις και το kawasaki versys x 300 , σίγουρα αξιόπιστο μηχανάκι και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με abs , πάντως όπου και να καταλήξεις καλορίζικος και καλοτάξιδος :beer:

Lioulios
23/01/2021, 13:25
Το καβασακι που λεει ο φιλος πιο πανω ειναι οντως πολυ καλο για 1η μηχανη στα κυβικα που θες και πρωσοπικα μου ερεσει πολυ

Sebastian1980
25/01/2021, 19:33
Να προσθέσω άλλη μια επιλογή που έχεις.
Sym NH-T 200.
Το ξερω οτι δεν είναι και η πιο όμορφη μοτοσικλέτα.
Όμως είναι οικονομική σε αγορά, έχει καλές αναρτήσεις, αρκετά γρήγορη, κατανάλωση 3 l/100, μπαίνει σε χωματόδρομο.
Επίσης για το υψος και τα κιλά σου δεν θα σε προβληματίσει καθόλου.
Είμαι 1.78 , 75 κιλά και πατάω και τα δυό μου πόδια, άνετα κάτω. Πολυ ελαφρύ σε αίσθηση και ευκολο.
Σχετικά καλό service από την αντιπροσωπεία sym σε σχέση πιστευω με την VOGE.
Έχω κάνει 2350 χιλιόμετρα και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
Φυσικά όμως το suzuki είναι πιο ποιοτικό σε όλα.
Με κάτοχο v-strom 250 που μίλησα ήταν παρα πολυ ευχαριστημένος( όταν τον ρώτησα είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά)και το μόνο παράπονο που είχε ήταν η μικρή τελική ταχύτητα (120). Αυτό που του είχε αρέσει περισσότερο ήταν η ποιότητα κύλισης στο δρόμο ειδικά στα 80-100 χιλιόμετρα/ώρα.
Σκεφτόμουν και εγώ το Kawasaki versys x 300 αλλά με είχε προβληματίσει το υψος σέλας στα 845mm.

ptc
25/01/2021, 20:00
Με κάτοχο v-strom 250 που μίλησα ήταν παρα πολυ ευχαριστημένος( όταν τον ρώτησα είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά)και το μόνο παράπονο που είχε ήταν η μικρή τελική ταχύτητα (120). Αυτό που του είχε αρέσει περισσότερο ήταν η ποιότητα κύλισης στο δρόμο ειδικά στα 80-100 χιλιόμετρα/ώρα.


Μια διορθωση αν μου επιτρεπεται, τα 120 δεν ειναι η τελικη της μηχανης προφανως. Η τελικη ειναι τα 140 και ερχονται στον κοφτη της εκτης. Τα 120 ειναι ας πουμε η μεγιστη ταχυτητα ανετου ταξιδιου. Δηλαδη μεχρι αυτην την ταχυτητα (120) οι στροφες του μοτερ στην εκτη ειναι σε επιπεδο που δεν κουραζουν και δεν ανεβαζουν πολυ την καταναλωση. Η μηχανη ανεβαζει ταχυτητα πανω απο τα 120 (και μαλιστα αρκετα προθυμα λογω κοντου γραναζωματος), απλα απο εκει και περα εχεις την αισθηση οτι την πιεζεις χωρις λογο.

Sebastian1980
25/01/2021, 22:06
Μια διορθωση αν μου επιτρεπεται, τα 120 δεν ειναι η τελικη της μηχανης προφανως. Η τελικη ειναι τα 140 και ερχονται στον κοφτη της εκτης. Τα 120 ειναι ας πουμε η μεγιστη ταχυτητα ανετου ταξιδιου. Δηλαδη μεχρι αυτην την ταχυτητα (120) οι στροφες του μοτερ στην εκτη ειναι σε επιπεδο που δεν κουραζουν και δεν ανεβαζουν πολυ την καταναλωση. Η μηχανη ανεβαζει ταχυτητα πανω απο τα 120 (και μαλιστα αρκετα προθυμα λογω κοντου γραναζωματος), απλα απο εκει και περα εχεις την αισθηση οτι την πιεζεις χωρις λογο.

Ακολουθεί απόσπασμα από το περιοδικό ΜΟΤΟ 587 Οκτωβρίος 2018.


ULTIMATE MINI ON-OF TEST 2018
BMW G 310GS vs HONDA CRF 250 Rally vs KAWASAKI Versys-X300 vs Suzuki V-strom 250


Σελ. 31 Suzuki V-strom 250
..... του πίνουμε το αίμα στον κόφτη, ο οποίος επεμβαίνει μόλις το κοντέρ δείξει 138 χιλιόμετρα. Που λέει ο λόγος 138, γιατί στην πραγματικότητα είναι ελάχιστα πάνω από 120.

ptc
25/01/2021, 22:16
Δηλαδη εσυ μιλας για χιλιομετρα απο GPS και οχι κοντερισια.

Στο νημα για το sym ελεγες οτι το NH-T παει πορεια με 100χλμ στις 6000 στροφες αν θυμαμαι καλα. Δλδ κοντερ θα βλεπεις καμια 120 στις 6000. Εντυπωσιακο.

Sebastian1980
26/01/2021, 17:50
Δηλαδη εσυ μιλας για χιλιομετρα απο GPS και οχι κοντερισια.

Στο νημα για το sym ελεγες οτι το NH-T παει πορεια με 100χλμ στις 6000 στροφες αν θυμαμαι καλα. Δλδ κοντερ θα βλεπεις καμια 120 στις 6000. Εντυπωσιακο.

Μπερδεύεσαι λίγο.
Εγώ γράφω για το suzuki V-strom 250.
Το είχαν μετρήσει ότι είχε πραγματική τελική 120 χιλιόμετρα/ώρα.
Τώρα τι σχέση έχει το NH-T , δεν μπορώ να καταλάβω.
Σε όποιο μότο ανεβαίνω δεν είμαι με ένα GPS στο χέρι. Απλά επειδή θυμόμουν την δοκιμή γι'αυτό το έγραψα.
Αφού το θέλεις έτσι : Το sym NH-T 200 παει πορεια με 100 στις 6.000 στροφές Κοντερισια.
ΟΚ.

ptc
26/01/2021, 18:25
Φυσικο δεν ειναι φιλε μου να μπερδευτω οταν γραφεις ως τελικη νουμερο απο GPS χωρις να το διευκρινιζεις;
Οπως πολυ σωστα εγραψες σε μοτο δεν ανεβαινει κανεις με GPS στο χερι. Αμα διαβασω σε φορουμ οτι μια μηχανη εχει τελικη 120 θα νομιζω οτι θα με προσπερνανε και τα παπακια. Ειναι οντως λιγο πιο αργο απο τον ανταγωνισμο το suzuki αλλα προς Θεου, εξαταχυτη μηχανη 250 κυβικα ειναι. Παρεμπιπτοντως το κοντερ του suzuki ειναι απο τα φειδωλα παντως, ~8% κλεβει.

Για να το κλεισουμε εδω, δεν απαντησα γιατι εχω ορεξη για κοντρα. Απλα οπως αποδειχτηκε χρειαζοταν μια διευκρινιση αυτο που ειχες γραψει. :beer:

Sebastian1980
26/01/2021, 18:37
Έχεις δίκιο ptc, άλλη φορά θα το διευκρινίζω.

Dr.Monty
03/07/2021, 16:57
Καλησπέρα,

Είμαι 35 χρονών και αποφάσισα να πάρω και εγώ μηχανή. Η χρήση θα ειναι κυρίως αναψυχή, βολτες κτλ.
Έχω καταλήξει μετα απο πολύ ψάξιμο ότι αυτο που θα ήθελα ειναι μια μικρή on/off.

Το θέμα μου είναι η σωματική μου διάπλαση.

Είμαι 1,76 και 60 κιλά. Δηλαδή αρκετά αδύνατος.

Έχω καταλήξει στην Voge 300ds (300cc / 155κιλα / 810mm υψος σέλας)
https://voge.gr/bike/300ds-e5/


Επανέρχομαι αφου μετα απο την καραντινα σε λίγο θα εχω το διπλωμα στα χερια μου.

Θα συνοψίσω στο οτι είμαι στο παρα πέντε να παρω την 300cc

Βρίσκομαι όμως τώρα σε ένα άλλο διλημμα. Και εξηγω..

Ολες τις πληροφορίες τις εχω πάρει μεχρι στιγμής απο το φόρουμ. Ξεκίνησα ομως να το συζητάω και με φίλους το εγχειρημα. 3/3 άτομα (χρόνια μοτοσυκλετιστές) που εμπιστεύομαι και το συζήτησα μου είπαν ξεκαθαρα πανε στο 500αρι. Μάλιστα ο ένας πηγε για χαρη μου και εκανε και τεστ ride και ηταν κατηγορηματικός. Καμια σχέση. το 500 με κλειστα ματια. Μετά διαβασα και την κριτική του panavour.

Βάζω και το λινκ του 500 για να δειτε

https://voge.gr/bike/500ds-acc-e5/

Επισης μου ειπαν χαρακτηριστικά οτι μεσα στην τιμή ειναι ολα (καγκελα, σταντ, τριβάλιτσο, μπλα μπλα μπλα). Δεν βαζω ουτε ενα ευρω παραπανω

Συνοψίζω βαζοντας ολες τις παραμέτρους

-Γενικά εχω το προφίλ του υπερβολικά συνετου οδηγού (στο αμάξι).
-Ειμαι σχετικά αδύνατος 176-60κιλά (στο 300cc πατουσα κανονικα κατω)
-Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα.
-Ολοι μου λένε οτι τα 300cc θα τα βαρεθεις πάρα πολυ γρήγορα γιατι ειναι αδυναμο.
-Δεν ειμαι ανθρωπος που θα μπει στη διαδικασια να πουλήσει να αγοράσει. Για το λογο αυτο οι φίλοι μου μου ειπαν "παρε το 500αρι και θα σου παει 5-6 χρόνια χαλαρα. Δεν θα το αλλαξεις"
-Το 500αρι ειναι +30 κιλά.
-Η διαφορά στη τιμή ειναι κατι που αντέχω (300αρι: 4000+1000βαλιτσσες=5000. Το 500αρι 6800 με τριβάλιτσο)

Οποτε για να μην το κουράζω. Καταλαβαίνετε οτι κλινω πλεον προς το 500αρι.

Θα ήθελα πραγματικα τη γνωμη σας. Πιστευετε οτι υπαρχει κατι που ΔΕΝ σκεφτομαι (λόγω απειρίας) και κάνει λάθος την επιλογη να παω στο 500? (π.χ. οτι με τα κιλα μου δεν θα τα καταφέρω, οτιδήποτε!)

EDIT: Δίπλωμα κάνω με ενα suzuki sv660 με 90 άλογα - 200 κιλά. Και δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα. Βεβαια ειναι ΠΟΛΥ πιο χαμηλή (αλλα και χαμηλωμένη)

panavour
03/07/2021, 17:23
Οπου πατας κατω με ολες τις πατουσες σου.Ασφαλεια πρωτα.Εισαι και σπινος ρε φιλε.Ακου 60 κιλα :lol:
Τα υποδιπλασια μου.(δεν πιστευω να παρεξηγηθεις):bawl:
Αρα 300αρι απο μενα.

Volpad
03/07/2021, 17:38
Εγώ που είμαι 1.72 και 55 κιλά, λέω πάρε το 500.

rainmike
03/07/2021, 17:57
Οπου πατας κατω με ολες τις πατουσες σου.Ασφαλεια πρωτα.Εισαι και σπινος ρε φιλε.Ακου 60 κιλα :lol:
Τα υποδιπλασια μου.(δεν πιστευω να παρεξηγηθεις):bawl:
Αρα 300αρι απο μενα.

Ρε, πορτιέρη :tooth:

stefanos
04/07/2021, 08:54
Να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι και θέλεις.
Αν πάρεις παραπάνω απ ότι χρειάζεσαι θα το "κουβαλάς" παντού χωρίς λόγο.
Από εκεί και πέρα θέμα σωματικής διάπλασης στην μοτοσυκλέτα δεν υπάρχει.
Ούτε περιορισμός, ούτε καν να το σκέφτεσαι.
Μόνο βαριά ή ελαφρά μηχανάκια υπάρχουν.

panavour
04/07/2021, 11:34
Να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι και θέλεις.
Αν πάρεις παραπάνω απ ότι χρειάζεσαι θα το "κουβαλάς" παντού χωρίς λόγο.
Από εκεί και πέρα θέμα σωματικής διάπλασης στην μοτοσυκλέτα δεν υπάρχει.
Ούτε περιορισμός, ούτε καν να το σκέφτεσαι.
Μόνο βαριά ή ελαφρά μηχανάκια υπάρχουν.

Συγγνωμη γιατι θα χασω και τις τελευταιες τριχες απο το καραφλομπουκλέ κρανιο μου.
Δηλαδη μια κοπελιτσα 1,60 και 45 κιλα μπορει το ιδιο ευκολα και με ασφαλεια να κουμανταρει ενα 50ρακι σκουτερακι διχρονο των 70 κιλων ,με μια ΧΟΝΤΑ CROSSTOURER 1200 των 320 κιλων με βαλιτσες ,αξεσουαρ ,και βενζινες.???????
:eek::eek:

toyar
04/07/2021, 15:32
Αν βαζεις συχνα δευτερο ατομο να παρεις το μεγαλο
Αν δε βαζεις δεν ξερω..
(εγω παντως 5 κι 6 κι 7 χιλιαρικα για κινεζικο δεν θα εδινα)

Nostradamus
04/07/2021, 15:49
Δεν κατάλαβα το "ένας πήγε για χάρη μου, έκανε test ride και μου είπε το 500"..

Αληθεια τώρα? Έτσι κατέληξες στο τι να πάρεις? Ελπίζω να μην παίρνεις γενικά αποφάσεις με αυτόν τον τρόπο στην ζωή σου.. :lol:

Πάρε το δίπλωμα, πήγε κάνε εσύ το test ride, και πάρε αυτό που θες εσύ..

stefanos
04/07/2021, 16:47
Συγγνωμη γιατι θα χασω και τις τελευταιες τριχες απο το καραφλομπουκλέ κρανιο μου.
Δηλαδη μια κοπελιτσα 1,60 και 45 κιλα μπορει το ιδιο ευκολα και με ασφαλεια να κουμανταρει ενα 50ρακι σκουτερακι διχρονο των 70 κιλων ,με μια ΧΟΝΤΑ CROSSTOURER 1200 των 320 κιλων με βαλιτσες ,αξεσουαρ ,και βενζινες.???????
:eek::eek:

Και εσύ και εγώ και η κοπελίτσα θα οδηγήσουμε ακριβώς το ίδιο όλα τα πιθανά μηχανάκια που θα βρεθούν μπροστά μας
Απλά η κοπελίτσα θα μας ρίχνει στ αυτιά λόγω καλύτερης αναλογίας κιλών - ίππων.

AristidisZ
04/07/2021, 16:53
Και εσύ και εγώ και η κοπελίτσα θα οδηγήσουμε ακριβώς το ίδιο όλα τα πιθανά μηχανάκια που θα βρεθούν μπροστά μας
Απλά η κοπελίτσα θα μας ρίχνει στ αυτιά λόγω καλύτερης αναλογίας κιλών - ίππων.
Απλά μη χρειαστεί πουθενά να σταματήσει σε κανα φανάρι

Dr.Monty
04/07/2021, 17:51
Δεν κατάλαβα το "ένας πήγε για χάρη μου, έκανε test ride και μου είπε το 500"..

Αληθεια τώρα? Έτσι κατέληξες στο τι να πάρεις? Ελπίζω να μην παίρνεις γενικά αποφάσεις με αυτόν τον τρόπο στην ζωή σου.. :lol:

Πάρε το δίπλωμα, πήγε κάνε εσύ το test ride, και πάρε αυτό που θες εσύ..

Χααχαχ. Αλήθεια τωρα? Αυτό καταλαβες απο όλο το ποστ?

Και ναι. Στην ζωή μου παντα παιρνω την γνώμη των ανθρώπων που εμπιστευομαι. Δεν εχω χασει. Δοκιμασε το και εσυ.

Κανε εικόνες.
Μπυρες.
--Πετρο θα παρω μηχανη.
--Ηξερα οτι θα κανεις μαλακια. Εισαι νούμπης. Ποια θα παρεις?
--Την Α ή την Β.
--Δεν σου ειπα οτι θα κανεις μαλακια? Θα παω να τις δω και εγω για να σου πω.
Και πηγε. Και μου είπε. Και με βοήθησε.

Τεσπα. Θενξ για το χρόνο που αφιερωσες

Nostradamus
04/07/2021, 18:21
Από το ποστ κατάλαβα το εξής.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για μοτοσακο. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ, όλοι έτσι ξεκινάμε.

Από εκεί και πέρα όμως ποιος θα σου πει τι να πάρεις? 300 η 500?οι τρεις φίλοι (παλιοί μηχανόβιοι)? Με ποιο κριτήριο? Ότι σε ξέρουν χρόνια και είσαι συνετός οδηγός αυτοκινήτου?
Δηλαδή? Πας με το όριο σε όλους τους δρόμους, βγάζεις φλας πάντα και σέβεσαι γενικά τον ΚΟΚ εννοείς? Τι θα πει δεν με απασχολεί η ταχύτητα? Δεν θα πας πάνω από το όριο?

Και τι σχέση έχει η σύνεση με τα κυβικά? Δεν είσαι 15, 35 είσαι.

Που μένεις? Που θα οδηγείς? Για τι χρήση το θες? Αναψυχή και βόλτες είναι γενικό και αόριστο. Εντός ή εκτός Αττικής? Και το 300 και 500 θα το κάνει.

Αφου μαζεύεις γνώμες πάρε το φθηνότερο (300). Είναι πρώτο μηχανάκι, δεν έχεις ιδέα τι θα κάνεις με αυτό, διαλεξες εταιρία που ακόμη δοκιμάζεται οπότε το "5-6 χρόνια" , δεν ξέρεις πως μεταφράζεται στα vogue, μάζεψε χιλιόμετρα και αποφασίζεις αργότερα.

Επίσης, στατιστικά (αυθαίρετα, δεν έχω στοιχεία) οι περισσότεροι θα έχουν ψιλό πτώσεις. Ειδικά στις αρχές. Στατικές, με λίγα, κτλ. Οπότε πάρε το φθηνότερο.

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

P. S. Παίρνω γνώμες ανθρώπων που εμπιστεύομαι, με την ερώτηση να μπαίνει, στο μεγαλύτερο δημόσιο φόρουμ μοτοσυκλετών στην Ελλάδα. Νταξει, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτά δύο δεν πάνε μαζι.

Dr.Monty
05/07/2021, 08:34
Πάρε το φθηνό γιατί θα το ρίξεις. Είναι και αυτό μια άποψη. Noted.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς την έννοια το μαζεύω γνώμες. Από όλους. Και αυτό φαίνεται και από το τελείως άστοχο ps.

rainmike
05/07/2021, 08:47
Πάρε το φθηνό γιατί θα το ρίξεις. Είναι και αυτό μια άποψη. Noted.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς την έννοια το μαζεύω γνώμες. Από όλους. Και αυτό φαίνεται και από το τελείως άστοχο ps.

Οτι θα το ρίξεις θα το ρίξεις,μα στατικος μα εν κινήσει μα απο φρένα μα γιατι ξεχασες το δισκοκλειδο πάνω και πηγες να ξεκινήσεις για ένα κάρο λογους.
Ολοι έχουμε μια ψιλοπτώση η και περισσοτερες στο ενεργητικό μας :)

telegonos
05/07/2021, 09:08
--Πετρο θα παρω μηχανη.
--Ηξερα οτι θα κανεις μαλακια. Εισαι νούμπης. Ποια θα παρεις?
--Την Α ή την Β.
--Δεν σου ειπα οτι θα κανεις μαλακια? Θα παω να τις δω και εγω για να σου πω.
Και πηγε. Και μου είπε. Και με βοήθησε.



Χασίσια
---Ρε συ Πέτρο, δεν ξέρω ποιά από τις δύο να διαλέξω. Και οι δυο μου αρέσουν.
---Ποιές ρε; Για πε
---Και η Σίσσυ μου αρέσει και η Βασούλα.
---Ρε συ η μια είναι ψηλή, γυμνασμένη, βυζαρού, η άλλη είναι κοντούλα, μικροκαμωμένη, ομορφούλα, τσαχπινούλα, πως μπορεί να σου αρέσουν τόσο διαφορετικές;
---Δεν ξέρω, μου αρέσουν και οι δύο
---Καλά μείνε ήσυχος, θα πάω εγώ να τις δοκιμάσω και τις δύο και θα σου πω
---Ουφ, ευχαριστώ ρε, είσαι φίλος.

panavour
05/07/2021, 09:53
Ολοι σε ζηλευουν ρε μπαγασα γιατι ειναι πτωχαντζες,και ΔΕΝ μπορουν να αγορασουν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ :lol::bawl:
ΑΓΟΡΑΣΕ οτι σου γουσταρει περισσοτερο,ουτως η αλλως η διαφορα μεταξυ τους ειναι μικρη.
Προσεχε 2 φορες λογω απειριας,και ολα θα πανε καλα.
Καλα χιλιομετρα,και να ξερεις οτι το φροντιζεις και το αγαπας,θα στο ανταποδωσει

PaNick67
05/07/2021, 09:56
Πάρε το φθηνό γιατί θα το ρίξεις. Είναι και αυτό μια άποψη. Noted.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς την έννοια το μαζεύω γνώμες. Από όλους. Και αυτό φαίνεται και από το τελείως άστοχο ps.

Γιατι εσυ που αγοραζεις την πρωτη σου μοτοσυκλετα δεν εχεις καμια ιδεα για το πως θα σου φανει αυτη μετα. Δεν ξερεις αν και ποσο θα σε βολεψει σε αυτο που θες να κανεις. Πολλες φορες η πρωτη μας επιλογη δεν μας ταιριαξε και το πλησιασαμε στην δευτερη ή το βρηκαμε στην τριτη.

Για παραδειγμα, αγορασα την πρωτη μου μηχανη καινουργια και την εριξα τον πρωτο μηνα το οποιο με πονεσε. Επισης την κρατησα 14 μηνες και εχασα χρηματα. ΑΝ ειχα παρει μεταχειρη, θα εχανα λιγοτερα χρηματα στην αγοραπωλησια και στο κοστος της επισκευης.
Ξερω ανθρωπους που δεν πηγαν πανω απο 2-3 μεγαλες βολτες εκτος πολης γιατι ζεσταινονταν, τους ενοχλουσε ο αερας, τα εντομα, κλπ παροτι γι' αυτο την αγορασαν. Η μοτο πουληθηκε συτομα και εγινε παπι για καθε μερα.
Μπορω να σου λεω συνεχως παραδειγματα....

Για να καταληξω, η γνωμη αυτου που οδηγει χρονια, εχει εμπειρια, και αρκετες αλλαγες μοτο, εκφραζει αυτον περισσοτερο και οχι εσενα. Σου λεει αυτος τι θα εκανε. Αλλα εσυ δεν εισαι αυτος. και η επιλογη του δεν ειναι απαραιτητα σωστη για εσενα

panavour
05/07/2021, 10:03
Επειδη τα παλαια μεταχειρισμενα μοντελλα ΔΕΝ εχουν ABS ,εσυ σαν νεος παρε καινουργιο,που εχει ABS, γιατι ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ στοιχειο ασφαλείας.
Ασφαλεια πρωτα απ ολα.
Τα σιδερα φτιαχνονται τα ΚΟΚΚΑΛΑ δυσκολα ,και αφηνουν κουσουρια.:wave2::wave2:

Nostradamus
05/07/2021, 14:31
Πάρε το φθηνό γιατί θα το ρίξεις. Είναι και αυτό μια άποψη. Noted.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς την έννοια το μαζεύω γνώμες. Από όλους. Και αυτό φαίνεται και από το τελείως άστοχο ps.

Εσυ δυσκολευεσαι να αντιληφθεις οτι αυτα που γραφω ειναι αυτο που ζητας. Γνωμη. Να στο ξανα σπασω αν και στο ειπανε και αλλοι και για ανθρωπος που λες οτι μαζευεις γνωμες δεν φαινεται οτι πραγματικα το κανεις..

Το "μαζευω γνωμες απο ανθρωπους που εμπιστευομαι" (εν προκειμενω τρεις φιλους μηχανοβιους) το ειπες εσυ. Σου ειπα δεν εχει λογικη τοτε να γραφεις σε δημοσιο φορουμ αφου δεν ξερεις κανεναν οποτε ποιον εμπιστευεσαι? Τελικα αποφασισες να το κανεις "γνωμες απο ολους" οποτε ακυρωνεις τον ιδιο σου τον εαυτο. Ο εγωισμος σου, δεν σου επιτρεπει να παραδεχτεις οτι φασκεις και αντιφασκεις.

Η μεχρι τωρα δικη σου συμβολη στην μελλοντικη σου μοτοσυκλετα ειναι οτι διαλεξες τι σου αρεσει (σημαντικο δεν λεω αλλα οχι αρκετο). Απο εκει και περα, δεν τα εχεις οδηγησει, αλλοι τα δοκιμασαν για σενα. Επισης δεν εχεις οδηγησει τιποτα γενικοτερα απο οτι λες, εκτος οσων χιλιομετρων εχεις κανει για το διπλωμα. Ο φιλος σου, ο παναβουρ εδω που διαβασες το review του, εγω και οι αλλοι 10-15 που γραψαμε, διαφερουμε μαζι σου σε αυτο. Οτι εχουμε, αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο, σημαντικα καλυτερη εικονα για το θεμα μοτοσακο.

Απο την στιγμη που μαζευεις γνωμες, η γνωμη ΜΟΥ ειναι να παρεις το φθηνοτερο απο τα δυο. Εξηγω ξανα. Η μηδενικη σου εμπειρια δεν σου επιτρεπει να ξερεις τι θελεις και τι χρειαζεσαι. Η γνωμη μου βασιζεται στο οτι και εγω, οταν πηρα το πρωτο μου μεγαλο (δικο μου, οχι τι επεφτε στα χερια μου, ουτε τα παπια και λοιπα daxx, dt, ts, που ειχα απο 16 χρονων -επαρχια γαρ-) το πηρα γιατι μου αρεσε εμφανησιακα. Οχι ομως γιατι ηταν αυτο πoυ ηθελα, η χρειαζομουν. Οταν καταλαβα (πολυ συντομα το λαθος) εχασα χρηματα που θα ειχα γλυτωσει αν δεν το ειχα παρει καινουργιο. Επισης για το συγκεκριμενο, οι δυο στατικες πτωσεις και μια φορα που μου το ριξανε, ηταν αρκετες για να πληρωσω επιπλεον γαμησιατικα. Σε τροχαιο που αυτοκινητο παραβιασε στοπ, με αλλο μηχανακι, δεν βγηκε ολικη. Επισκευαστηκε. Ηταν μεταχειρισμενο. Δεν με πονεσε οσο θα με πονουσε αν ηταν καινουργιο και επισκευασμενο.

Χρηση που θα κανεις. Αν δεν καταληξεις τι θες να κανεις, δεν εχεις ιδεα τι μηχανακι χρειαζεσαι (πολυ πιθανο να μην θες ουτε το 300 ουτε το 500) αλλα παπι η σκουτερ. Η μπουσα. Για να καταληξεις ομως πρεπει να γραψεις χιλιομετρα εντος και εκτος για να δεις τι σου αρεσει να κανεις. Αυτο ειναι loop. Αρα υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να παρεις κατι λαθος. Αν δεν καταλαβαινεις το trιαl end error στα 35 σου, τοτε η πολυ τυχερος ησουν στην ζωη σου μεχρι τωρα, η ολα τα δοκιμαζαν αλλοι για εσενα μεχρι στιγμης :bawl:

Απομονωσες και μεταφερεις σαν δικη μου φραση το " παρε το φθηνο γιατι θα το ριξεις".. Ξερεις και μονος σου οτι δεν ειπα αυτο. Αλλα οπως αποφευγεις να απαντησεις σε ολα οσα εγραψα ετσι και σε αυτο. Θα στο ξανα πω. Ο εγωισμος σου δεν σου επιτρεπει να αντιληφθεις οτι ολα τα παραπανω ειναι για να σε βοηθησουν. Απο εμενα και απο καθε εναν που εχει γραψει σε αυτο το νημα.

Προσωπικα το αφηνω εδω. ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα και παντα ορθιος.

katsar
05/07/2021, 15:30
Να πω και εγώ μια άποψη και κράχτε ελεύθερα μετά.
Και το 300 και το 500 και κάθε άλλη μοτοσυκλέτα 300-500κε με αυτά τα μοτέρ 2κ,τα πολιτισμένα Ε5 ,τα σκάρτα 45 αλογάκια, σε άτομα σαν τον Μοντι απευθύνονται.
Για να είμαι πιο σωστός και σε αυτά τα άτομα.
Το μόνο που μπορεί να σε ζορίσει είναι το βάρος τους,από εκεί και πέρα πάρε όποιο σου αρέσει ,δεν κάνεις επένδυση σε μπιτκοιν,ένα παλιομηχανάκι θα πάρεις να βγάλεις τα γούστα σου
και να μπεις στον κόσμο των 2 τροχών.
Από την στιγμή που δεν έχεις καβαλήσει ούτε παπάκι σαν έφηβος και το 300 είναι μια χαρά.Όταν,αν το βαρεθείς πράξε ανάλογα.
Καλώς ή κακώς οι εμπειρίες δεν αποκτούνται με συμβουλές και βόλτες άλλων ,χρειάζεται να επενδύσεις σε χρόνο και χρήμα ώστε να σχηματίσεις την δικιά σου άποψη.
Θεωρίες του ''θα χάσω τόσα στην μεταπώληση μετά από 2 χρόνια αν δεν μου κάνει'' τις ακούω βερεσέ ,φυσικά και θα χάσεις χρήμα μέχρι να καταλήξεις στο τι σου ταιριάζει βάση των δυνατοτήτων και των αναγκών σου.
Από την άλλη τόσος και τόσος κόσμος που στα 18 από το παπάκι πήγε σε 600ρια πιστιάρικα ,όχι αυτά τα μοντέρνα τα κυριλέ ,πως τα κατάφερε ;
Αυτά ,τίποτα άλλο ,καλές βόλτες Μοντυ με ότι πάρεις τελικά!

EDIT παίρνεις δίπλωμα και καινούργια μηχανή σύντομα,μην αγχώνεσαι και διασκέδασε το!!!
ΕΔΙΤ νο2 Εγώ θα έπαιρνα το 500 αν ήμουν 18 ξανά και είχα λεφτά για τέτοια αγορά! Καλύτερα να περισσεύει παρά να λείπει !!!

Dr.Monty
05/07/2021, 16:37
Εσυ δυσκολευεσαι να αντιληφθεις οτι αυτα που γραφω ειναι αυτο που ζητας. Γνωμη. Να στο ξανα σπασω αν και στο ειπανε και αλλοι και για ανθρωπος που λες οτι μαζευεις γνωμες δεν φαινεται οτι πραγματικα το κανεις..

Το "μαζευω γνωμες απο ανθρωπους που εμπιστευομαι" (εν προκειμενω τρεις φιλους μηχανοβιους) το ειπες εσυ. Σου ειπα δεν εχει λογικη τοτε να γραφεις σε δημοσιο φορουμ αφου δεν ξερεις κανεναν οποτε ποιον εμπιστευεσαι? Τελικα αποφασισες να το κανεις "γνωμες απο ολους" οποτε ακυρωνεις τον ιδιο σου τον εαυτο. Ο εγωισμος σου, δεν σου επιτρεπει να παραδεχτεις οτι φασκεις και αντιφασκεις.

Η μεχρι τωρα δικη σου συμβολη στην μελλοντικη σου μοτοσυκλετα ειναι οτι διαλεξες τι σου αρεσει (σημαντικο δεν λεω αλλα οχι αρκετο). Απο εκει και περα, δεν τα εχεις οδηγησει, αλλοι τα δοκιμασαν για σενα. Επισης δεν εχεις οδηγησει τιποτα γενικοτερα απο οτι λες, εκτος οσων χιλιομετρων εχεις κανει για το διπλωμα. Ο φιλος σου, ο παναβουρ εδω που διαβασες το review του, εγω και οι αλλοι 10-15 που γραψαμε, διαφερουμε μαζι σου σε αυτο. Οτι εχουμε, αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο, σημαντικα καλυτερη εικονα για το θεμα μοτοσακο.

Απο την στιγμη που μαζευεις γνωμες, η γνωμη ΜΟΥ ειναι να παρεις το φθηνοτερο απο τα δυο. Εξηγω ξανα. Η μηδενικη σου εμπειρια δεν σου επιτρεπει να ξερεις τι θελεις και τι χρειαζεσαι. Η γνωμη μου βασιζεται στο οτι και εγω, οταν πηρα το πρωτο μου μεγαλο (δικο μου, οχι τι επεφτε στα χερια μου, ουτε τα παπια και λοιπα daxx, dt, ts, που ειχα απο 16 χρονων -επαρχια γαρ-) το πηρα γιατι μου αρεσε εμφανησιακα. Οχι ομως γιατι ηταν αυτο πoυ ηθελα, η χρειαζομουν. Οταν καταλαβα (πολυ συντομα το λαθος) εχασα χρηματα που θα ειχα γλυτωσει αν δεν το ειχα παρει καινουργιο. Επισης για το συγκεκριμενο, οι δυο στατικες πτωσεις και μια φορα που μου το ριξανε, ηταν αρκετες για να πληρωσω επιπλεον γαμησιατικα. Σε τροχαιο που αυτοκινητο παραβιασε στοπ, με αλλο μηχανακι, δεν βγηκε ολικη. Επισκευαστηκε. Ηταν μεταχειρισμενο. Δεν με πονεσε οσο θα με πονουσε αν ηταν καινουργιο και επισκευασμενο.

Χρηση που θα κανεις. Αν δεν καταληξεις τι θες να κανεις, δεν εχεις ιδεα τι μηχανακι χρειαζεσαι (πολυ πιθανο να μην θες ουτε το 300 ουτε το 500) αλλα παπι η σκουτερ. Η μπουσα. Για να καταληξεις ομως πρεπει να γραψεις χιλιομετρα εντος και εκτος για να δεις τι σου αρεσει να κανεις. Αυτο ειναι loop. Αρα υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να παρεις κατι λαθος. Αν δεν καταλαβαινεις το trιαl end error στα 35 σου, τοτε η πολυ τυχερος ησουν στην ζωη σου μεχρι τωρα, η ολα τα δοκιμαζαν αλλοι για εσενα μεχρι στιγμης :bawl:

Απομονωσες και μεταφερεις σαν δικη μου φραση το " παρε το φθηνο γιατι θα το ριξεις".. Ξερεις και μονος σου οτι δεν ειπα αυτο. Αλλα οπως αποφευγεις να απαντησεις σε ολα οσα εγραψα ετσι και σε αυτο. Θα στο ξανα πω. Ο εγωισμος σου δεν σου επιτρεπει να αντιληφθεις οτι ολα τα παραπανω ειναι για να σε βοηθησουν. Απο εμενα και απο καθε εναν που εχει γραψει σε αυτο το νημα.

Προσωπικα το αφηνω εδω. ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα και παντα ορθιος.

Καλα κανεις και το αφήνεις εδω. Δεν υπαρχει επαφή.

Ο λογος που το αφηνω και εγω είναι γιατι συνεχως ρε φιλε πετάς εξυπναδες επι προσωπικου. Τι εχω κανει εγω στα 35 μου, τι κανω στη ζωη μου με μπαρμπαδιστικο στυλ. Και εισαι μονο 40. Μπορει να ειμαι ο περιπτερας της γειτονια σου, μπορει και να ειμαι ο ανθρωπος που κανει μαθημα το γιο σου στο πανεπιστημιο. Λες να μπηκα εδω μεσα για συμβουλες ζωης;

Τεσπα σε ευχαριστω για τα 15 λεπτα που αφιερωσες. Ολα καλα!

panavour
05/07/2021, 17:31
επειδη ρωτησα προλαβαινεις-δεν προλαβαινεις το 300αρι,εχουν μεινει ελαχιστα -αν οχι κανενα-και μετα απο σεπτεμβριο.
υπαρχουν μεγαλα προβληματα σε ολες τις εταιριες που εισαγουν απο κινα λογω κορωνο'ι'ου,και 10πλασιασμου των μεταφορικων. ΚΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ

cityfly
05/07/2021, 18:10
Πάρε το φθηνό γιατί θα το ρίξεις. Είναι και αυτό μια άποψη. Noted.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς την έννοια το μαζεύω γνώμες. Από όλους. Και αυτό φαίνεται και από το τελείως άστοχο ps.

Καλά κάνεις και μαζεύεις γνώμες αλλά οδήγησέ το και εσύ και στάθμισε τη δικιά σου παραπάνω.
Αν θες τη γνώμη μου ως προς το «θα το βαρεθείς» είναι πολύ σχετικό

Εγώ ξεκίνησα με 125 μεγάλος σχετικά 26-27 δε θυμάμαι ακριβώς, ουσιαστικά δεν το βαρέθηκα ποτέ απλά κάποια στιγμη μετά από κάποια χρόνια και σχεδόν 40.000 χιλιόμετρα (μπορεί και παραπάνω τώρα δε θυμάμαι) δεν με κάλυπτε πια..
Αλλά άλλο 125 άλλο 300. Μετά πήγα στο freewind που (1,74 εγώ αλλά 60 δεν ήμουν ποτέ, πες μέσος όρος 80 όσο το είχα να είσαι μέσα) μέχρι να το συνηθίσω στις στατικές μετακινήσεις μου πήρε λιγάκι
Αν δεν σε νοιάζει το πολύ γκάζι και αυτά που θες να κάνεις τα κάνεις άνετα δεν θα το βαρεθείς ποτέ.
Αν λοιπόν το ένα το κουμαντάρεις άνετα σταματημένο και το άλλο σε αγχώνει εγώ θα πήγαινα στο άνετο.
Πρώτα οπμως θα προσπαθούσα να τα οδηγήσω και τα δύο

Dr.Monty
05/07/2021, 18:25
επειδη ρωτησα προλαβαινεις-δεν προλαβαινεις το 300αρι,εχουν μεινει ελαχιστα -αν οχι κανενα-και μετα απο σεπτεμβριο.
υπαρχουν μεγαλα προβληματα σε ολες τις εταιριες που εισαγουν απο κινα λογω κορωνο'ι'ου,και 10πλασιασμου των μεταφορικων. ΚΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ

Ευχαριστω για την πληροφορία. Τα επιβεβαιώνω όλα. Τα 300αρια έχουν τελειώσει. Δεν έχει ούτε να το δεις. Το 500αρι υπάρχει για τεστ σε μια αντιπροσωπία. Το μόνο ασφαλές μου είπαν είναι να κάνω παραγγελία για την επόμενη άφιξη. Και τα δύο από Σεπτέμβρη. Πριν λίγες μέρες έγινε παραλαβή και όλα έχουν ήδη πουληθει

CorpseAlive
05/07/2021, 21:24
Ευχαριστω για την πληροφορία. Τα επιβεβαιώνω όλα. Τα 300αρια έχουν τελειώσει. Δεν έχει ούτε να το δεις. Το 500αρι υπάρχει για τεστ σε μια αντιπροσωπία. Το μόνο ασφαλές μου είπαν είναι να κάνω παραγγελία για την επόμενη άφιξη. Και τα δύο από Σεπτέμβρη. Πριν λίγες μέρες έγινε παραλαβή και όλα έχουν ήδη πουληθει

Αν εξαιρέσεις το θέμα μεταπώλησης , ανάμεσα στα δύο θα έπαιρνα το 500x.
Είναι μια μικρομεσαία μηχανή και σχετικά ποδήλατο για μέσα στην πόλη.
Σαν συμβουλή ως νέος οδηγός προς άλλον νέο οδηγό , τους πρώτους μήνες γράψε ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ @@ ΣΟΥ. Να πηγαίνεις όσο νιώθεις άνετα και να μην παίρνεις ρίσκα για διηθήσεις. Θεώρησε τους όλους τρελούς a priori και προσπάθησε να γράψεις αρκετά χλμ για να νιώσεις ασφαλής πάνω στο μηχανάκι.
Καλή αγορά!

Tallyban
06/07/2021, 09:46
Να γράψει τους πάντες στο δρόμο *χ÷ του;;;

CorpseAlive
06/07/2021, 09:56
Να γράψει τους πάντες στο δρόμο *χ÷ του;;;

Εξήγησα επαρκώς στην ακριβώς επόμενη πρόταση.
''αν συμβουλή ως νέος οδηγός προς άλλον νέο οδηγό , τους πρώτους μήνες γράψε ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ @@ ΣΟΥ. Να πηγαίνεις όσο νιώθεις άνετα και να μην παίρνεις ρίσκα για διηθήσεις.''

Tallyban
06/07/2021, 10:16
Σοβαρευτείτε,σκοτώνεται κόσμος εκεί έξω...

CorpseAlive
06/07/2021, 10:32
Σοβαρευτείτε,σκοτώνεται κόσμος εκεί έξω...

Τι εννοείς σοβαρευτείτε? Είπα κάτι που σου φάνηκε μη σοβαρό?

panavour
06/07/2021, 10:32
Εξήγησα επαρκώς στην ακριβώς επόμενη πρόταση.
''αν συμβουλή ως νέος οδηγός προς άλλον νέο οδηγό , τους πρώτους μήνες γράψε ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ @@ ΣΟΥ. Να πηγαίνεις όσο νιώθεις άνετα και να μην παίρνεις ρίσκα για διηθήσεις.''

μα και συ ρε avvocato,πεστο λιγο πιο στρογγυλεμενα,ετσι οπως τοπες και γω θα το παρεξηγουσα,λες και δεν ξερεις να το στρογγυλεψεις .:lol::bawl:

CorpseAlive
06/07/2021, 10:35
μα και συ ρε avvocato,πεστο λιγο πιο στρογγυλεμενα,ετσι οπως τοπες και γω θα το παρεξηγουσα,λες και δεν ξερεις να το στρογγυλεψεις .:lol::bawl:

Το έγραψα για να δώσω έμφαση στο μείνε εντός των δικών σου ορίων (ικανότητας και αντίληψης) και μην μπεις στο τρυπάκι επειδή οι υπόλοιποι κάνουν διηθήσεις και μανούρες να κάνεις και εσύ από κομφορμισμό/κόρνες/πίεση κλπ κλπ.
Ξεκάθαρος ήμουν, απλά ο φίλος Tallyban διυλίζει τον κώνωπα .

Tallyban
09/07/2021, 08:55
Επειδή είδα σε άλλο νημα ότι προσφερθηκατε ανιδιοτελως να συνεισφέρετε μια γνώμη για κάποιο συμβόλαιο (σε πμ) και λαμβάνοντας υποψη τη χρήσιμη συμβουλή σας σε νέο αναβάτη να γράψει τους πάντες *Χ÷ του (στο δρόμο),υποθέτω ότι θα είστε ταπεινός λειτουργός του νομικού πολιτισμού,θα ζηταγα την (υψηλής αξίας)γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί:
Έχω ένα γείτονα που όταν λείπω στη δουλειά έρχεται και ζητάει συνέχεια στη γυναίκα μου δανεικό ένα δυναμοκλειδο (παρά το ότι έχει ολόκληρο συνεργείο σπίτι του).
Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Αν του δανείσω το κινέζικο ,χωρίς προδιαγραφές,δυναμοκλειδο (*Χ÷ μου η γυναίκα μου) και σφίξει καπάκι ανεπιτυχώς τι ποινικές και αστικές ευθύνες έχω απέναντι του;

rainmike
09/07/2021, 09:02
Επειδή είδα σε άλλο νημα ότι προσφερθηκατε ανιδιοτελως να συνεισφέρετε μια γνώμη για κάποιο συμβόλαιο (σε πμ) και λαμβάνοντας υποψη τη χρήσιμη συμβουλή σας σε νέο αναβάτη να γράψει τους πάντες *Χ÷ του (στο δρόμο),υποθέτω ότι θα είστε ταπεινός λειτουργός του νομικού πολιτισμού,θα ζηταγα την (υψηλής αξίας)γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί:
Έχω ένα γείτονα που όταν λείπω στη δουλειά έρχεται και ζητάει συνέχεια στη γυναίκα μου δανεικό ένα δυναμοκλειδο (παρά το ότι έχει ολόκληρο συνεργείο σπίτι του).
Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Αν του δανείσω το κινέζικο ,χωρίς προδιαγραφές,δυναμοκλειδο (*Χ÷ μου η γυναίκα μου) και σφίξει καπάκι ανεπιτυχώς τι ποινικές και αστικές ευθύνες έχω απέναντι του;

Νομιζω οτι με το δυναμοκλειδο δεν κινδυνευεις αλλα αμα ζητησει ζαχαρη να το προσεξεις.

AristidisZ
09/07/2021, 09:10
Επειδή είδα σε άλλο νημα ότι προσφερθηκατε ανιδιοτελως να συνεισφέρετε μια γνώμη για κάποιο συμβόλαιο (σε πμ) και λαμβάνοντας υποψη τη χρήσιμη συμβουλή σας σε νέο αναβάτη να γράψει τους πάντες *Χ÷ του (στο δρόμο),υποθέτω ότι θα είστε ταπεινός λειτουργός του νομικού πολιτισμού,θα ζηταγα την (υψηλής αξίας)γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί:
Έχω ένα γείτονα που όταν λείπω στη δουλειά έρχεται και ζητάει συνέχεια στη γυναίκα μου δανεικό ένα δυναμοκλειδο (παρά το ότι έχει ολόκληρο συνεργείο σπίτι του).
Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Αν του δανείσω το κινέζικο ,χωρίς προδιαγραφές,δυναμοκλειδο (*Χ÷ μου η γυναίκα μου) και σφίξει καπάκι ανεπιτυχώς τι ποινικές και αστικές ευθύνες έχω απέναντι του;

Αν η λαλακία ήταν εργόχειρο, θα είχαμε φτιάξει την προίκα μας...

karellen
09/07/2021, 09:16
Η ορθογραφία και η συνοχή του λόγου σου δηλώνει σπουδαγμένο άνθρωπο.
Πως γίνεται να είσαι τόσο ανόητος?

CorpseAlive
09/07/2021, 11:31
Επειδή είδα σε άλλο νημα ότι προσφερθηκατε ανιδιοτελως να συνεισφέρετε μια γνώμη για κάποιο συμβόλαιο (σε πμ) και λαμβάνοντας υποψη τη χρήσιμη συμβουλή σας σε νέο αναβάτη να γράψει τους πάντες *Χ÷ του (στο δρόμο),υποθέτω ότι θα είστε ταπεινός λειτουργός του νομικού πολιτισμού,θα ζηταγα την (υψηλής αξίας)γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί:
Έχω ένα γείτονα που όταν λείπω στη δουλειά έρχεται και ζητάει συνέχεια στη γυναίκα μου δανεικό ένα δυναμοκλειδο (παρά το ότι έχει ολόκληρο συνεργείο σπίτι του).
Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Αν του δανείσω το κινέζικο ,χωρίς προδιαγραφές,δυναμοκλειδο (*Χ÷ μου η γυναίκα μου) και σφίξει καπάκι ανεπιτυχώς τι ποινικές και αστικές ευθύνες έχω απέναντι του;

Το ενδιαφέρον είναι ότι πιστεύεις ότι αυτά που γράφεις είναι όντως αστεία, πράγμα που με κάνει να κατανοήσω γιατί ο Σεφερλής έχει βγάλει λεφτά και επιτυχία στην Ελλάδα.
Μπορεί και όχι, πάμε παρακάτω.

Tallyban
14/07/2021, 09:38
Scripta Mennen.

panavour
14/07/2021, 09:54
Scripta Mennen.

scripta manent verba volant

fixed

AristidisZ
14/07/2021, 10:10
Mennen

429475

CorpseAlive
14/07/2021, 10:55
scripta manent verba volant

fixed

asinus asinum fricat

Εδιτ δεν πάει σε σένα.

CorpseAlive
14/07/2021, 10:59
Mennen

429475

Μου θύμισε στρατό αυτό που όλοι πήραμε After shave ληγμένα από καψιμι γιατί μας είχαν κατάσχει τα δικά μας .