PDA

View Full Version : Προφήτης Ηλίας(Άργους&Ασίνης)-Αραχναίο-Κάστρο Γκύκλου 17-1-2021



billy84
20/01/2021, 18:00
Ο Λέανδρος όπως είδατε και εσείς δεν αστειεύεται.Έφαγα αρκετή ώρα μελετώντας τις θερμοκρασίες που θα είχε την Κυριακή και προσπαθούσα να δω σε ποιο βουνό θα μπορούσα να ανέβω.Οι θερμοκρασίες ήταν απαγορευτικές ακόμη και στα χαμηλά υψόμετρα.Πιο βόρεια έβλεπα θερμοκρασίες τύπου -7 το μεσημέρι.Στην Πελοπόννησο υπήρχαν βουνά που θα μπορούσα να ανέβω αλλά με τόσο χιόνι που έριξε δεν έβγαινε για μονοήμερο καθώς αναγκαστικά θα σταματούσα πολύ χαμηλά και θα χρειαζόμουν πολλές ώρες για να ανέβω-κατέβω απο την κορυφή.Σε όλα αυτά προσθέστε οτι θα έπρεπε να ξεκινήσω πολύ νωρίς απο την Αθήνα και ο παγετός δεν αστειεύεται.

Τελικά έκανα μια όχι και πολύ διαφορετική εξόρμηση απο τις συνήθεις που κάνω απλά δεν ανέβηκα σε κάποιο ψηλό βουνό και κινήθηκα παραλιακά μέχρι τις μεσημεριανές ώρες.Το κρύο ήταν τσουχτερό.Ξεκίνησα με το θερμόμετρο να γράφει 0 βαθμούς,όμως ήμουν πολύ καλά ντυμένος και δεν ένιωσα κρύο πουθενά.Άλλες φορές που απο βλακεία δεν έχω ντυθεί σωστά έχω κρυώσει με πολύ ψηλότερες θερμοκρασίες.Αυτό είναι ενδεικτικό του σωστού(και όχι απαραίτητα ακριβού) εξοπλισμού για αυτές τις συνθήκες.

Απο παλιά εθνική έφτασα κοντά στις Μυκήνες.Ενδεικτικό του ψύχους τα πολύ χαμηλά χιονισμένα βουνά τριγύρω.



https://www.youtube.com/watch?v=OYdW5p-BbKA&feature=emb_title

billy84
20/01/2021, 18:04
Απο τις Μυκήνες πήγα πολύ σύντομα στο Ηραίο Άργους το οποίο είναι κλειστό φυσικά. Απο εκεί όμως είχα εντοπίσει παλιότερα έναν χωματόδρομο που ανέβαινε στο εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία το οποίο βρίσκεται στην κορυφή του ομώνυμου βουνού.Εξαιρετική η διαδρομή σε συνδυασμό με την πεντακάθαρη ατμόσφαιρα μου χάρισε φανταστικές εικόνες.



https://www.youtube.com/watch?v=Upmsp23EgQ0&feature=emb_title



424890


Εδώ στο τέλος του δρόμου.Διακρίνεται η παραλία Καράθωνα στο βάθος δεξιά


424891


Στο βάθος διακρίνεται ο Κτενιάς,Το Αρτεμίσιο,Η Αρμενία,το Τραχύ και διάφορα άλλα.


424892


Προς τα δεξιά το πολύ χιονισμένο και ψηλότερο βουνό της περιοχής η Ζήρεια


424893



Απο εδώ συνεχίζω με τα πόδια σε αρκετά μεγάλη κλίση.Μου θυμίζει ψηλότερα βουνά που έχω ανέβει.Το κακό είναι οτι είμαι ντυμένος σαν αστροναύτης και βαριέμαι πολύ να γδυθώ με τέτοιο κρύο για να είμαι πιο άνετα.Αν ήταν μεγάλη η απόσταση σίγουρα θα γδυνόμουν χωρις σκέψη.Σε κάθε περίπτωση,ακόμη και αυτή η σύντομη ανάβαση είναι ζόρικη με τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα


424894


Η Θέα ως συνήθως είναι ανάλογη του ύψους.Οσο ανεβαίνεις τόσο βελτιώνεται.


424895


Κάποια στιγμή φτάνω σε απροσπέλαστα βράχια τα οποία παρακάμπτω απο δεξιά.


424896



Σύντομα αλλά όχι και εύκολα,λόγω ρουχισμού,φτάνω στο εκκλησάκι.


424897


Υπάρχει τριγωνομετρικό στην κορυφή.Το ύψος εδώ ειναι 702m


424898

billy84
20/01/2021, 18:06
Πανόραμα βουνών!


424899


Το εκκλησάκι και ο κάμπος χαμηλά


424900


Διακρίνεται η Πρόσυμνα. Εκεί έφτασα μέσω αυτού του μίνι ορεινού πάσου


424901


Διακρίνεται η πορεία του χωματόδρομου μέχρι εδώ


424902



https://www.youtube.com/watch?v=9i74w4BOs3E&feature=emb_title

billy84
20/01/2021, 18:08
Κατάβαση μέχρι να βρώ τη διασταύρωση.Αυτό το σημείο ξεχωρίζει και είναι εντυπωσιακό.


424903


Απο εκεί συνέχισα μέχρι την Πρόσυμνα ολοκληρώνοντας έτσι αυτό το μικρό χωμάτινο ορεινό πάσο.



https://www.youtube.com/watch?v=y3L3peFsq3w


Προς το τέλος της διαδρομής συνάντησα κάποια Ρωμαϊκα Λουτρά.Εχει πολύ ''αρχαιολογικό'' ψωμί η περιοχή γενικότερα.


424904

billy84
20/01/2021, 18:12
Επόμενος στόχος ήταν το όρος Αραχναίο και πιο συγκεκριμένα το κάστρο Γκύκλου.Το είδα χιονισμένο απο την κορυφή του Προφήτη Ηλία και αναρωτιόμουν αν θα καταφέρω να φτάσω κοντά.Τελικά ο δρόμος πέρναγε λίγο οριακά μέχρι που σε μια λίγο παγωμένη ανηφόρα σταμάτησα.Δεν είχα και λάστιχο ουτως ή άλλως αλλά βρισκόμουν σε κοντινή απόσταση απο το κάστρο στο οποίο συνέχισα με τα πόδια.Απολαύστε χιονισμένη τη διαδρομή!



https://www.youtube.com/watch?v=QpS2kra_Xzk&feature=emb_title


Εδώ σταμάτησα!


424905


Με σλικ μπροστινό ρολάρει καλύτερα στο χιόνι:D


424906


424907


υνέχεια σε χιονισμένο τοπίο που το απολαμβάνω πάντα.

Εδώ θα παραθέσω ένα απόσπασμα του αείμνηστου Δημήτρη Λιαντίνη του οποίου ήμουν και συνεχίζω να είμαι θαυμαστής.

«Είμαστε απλοί και καθαροί - όπως απλός είναι κι ο κόσμος. Τι ζητάμε; Να μπορούμε μια φορά τον χειμώνα να βλέπουμε τα χιονισμένα βουνά και μια φορά το θέρος να γνεφοχαιρετούμε το πρόσωπο της αρμυρής θάλασσας. Αυτό είναι μια ολόκληρη ζωή, τόσο πλούσια, που καταντάει παραμύθι.»


424908


424909


Σύντομα έφτασα στο κάστρο Γκύκλου.Διακρίνονται κομμάτια απο το τείχος του.


424910

billy84
20/01/2021, 18:14
Το Αραχναίο ήταν στρατηγικό σημείο από την αρχαιότητα δεδομένου ότι ήλεγχε το πέρασμα από Κορινθία προς Αργολίδα.Το κάστρο είναι σίγουρα μεσαιωνικό, αλλά η χρονική περίοδος κατασκευής του δεν είναι γνωστή ούτε κατά προσέγγιση. Η τεχνοτροπία του πάντως παραπέμπει στην περίοδο ηγεμονίας του Όθωνα Ντελαρός που τα πρώτα χρόνια της Φραγκοκρατίας (1212-1225) είχε στην κατοχή του, μεταξύ των άλλων, και την περιοχή του Αραχναίου. Ίσως το φρούριο να κτίστηκε τότε για να χρησιμοποιηθεί στον πόλεμο του εναντίον του Λέοντα Σγουρού, για να παρεμποδίσει την επικοινωνία με τα δύο προπύργια του Σγουρού, το Ναύπλιο και την Ακροκόρινθο.


424911


Μαγική θέα απο την άλλη πλευρά.Καθαρός καιρός,χιόνι,ήλιος!Τι άλλο να ζητήσει κανείς?Να έχει ζέστη θα μου πεις...όμως αν είχε ζέστη τι εικόνες θα έβλεπες?


424912



https://www.youtube.com/watch?v=3nwtAkjpdJw&feature=emb_title

billy84
20/01/2021, 18:17
Συνέχεια του ασφάλτινου πάσου που συνδέει το χωριό Αραχναίο με το Λυγουριό.



https://www.youtube.com/watch?v=-6a35hRqKBg&feature=emb_title


Επόμενος στόχος μου ήταν ένας ακόμη Προφήτης Ηλίας τον οποίον είχα τσεκάρει απο καιρό, ο οποίος βρίσκεται σε ένα επιβλητικό βραχώδες ύψωμα στην Ασίνη.Στο δρόμο λίγο μετά το Λυγουριό συνάντησα και ακόμη ένα χωριό της ''Οικογένειας της Honda''.Γιαμαχάκηδες,Σουζουκάκηδες,Καβασάκηδες και ΣΙΑ τελειώσατε! :lol:


424913


Σύντομα έφτασα στον επιβλητικό Προφήτη Ηλία.Κεντρίζει το ενδιαφέρον απο όπου και να τον κοιτάξει κανείς.


424914



Αυτός ο βραχώδης λόφος έχει ύψος πάνω απο 200m και για να φτάσει κανείς στην κορυφή πρέπει να περπατήσει 499 σκαλοπάτια!Μπορεί να ακούγονται πολλά αλλά πιστέψτε με η δυσκολία θα ήταν πολύ μεγάλη χωρίς αυτά.


424915


Κερδίζοντας ύψος αρχίζω και αντιλαμβάνομαι τη μαγική θέα που θα αντικρίσω στην κορυφή


424916


Μεγάλη κλίση σε πολλά σημεία


424917

424918

billy84
20/01/2021, 18:20
Διακρίνεται το εκκλησάκι στην κορυφή.Λίγα σκαλοπάτια απομένουν


424919


Χωρίς λόγια η θέα απο την κορυφή.Φανταστικός χώρος για άραγμα,καφέ ή και πικ νικ.


424920



https://www.youtube.com/watch?v=pi_8slvx3wM&feature=emb_title


424921

424922



Διακρίνεται το όμορφο Βιβάρι απο ωραία οπτική γωνία


424923

424924

424925

billy84
20/01/2021, 18:22
Επιστροφή απο Βιβάρι-Κάντια με μια χωμάτινη παράκαμψη μέχρι την Πέλεη και απο εκεί,Επίδαυρος και η συνέχεια γνωστή.Η χωμάτινη διαδρομή ξεκινά απο τα Καρνεζαίικα,περνάει απο τη μονή Αυγού και συνεχίζει μέχρι την Πέλεη.Απολαύστε.



https://www.youtube.com/watch?v=DAT8C8w2ZD4&feature=emb_title


424926




Οι εξορμήσεις που βγαίνουν τόσο δυνατές και όμορφες,κόντρα σε Θεούς και Δαίμονες(βλέπε Λέανδρος,lockdown κλπ),τελικά νομίζω οτι δίνουν έξτρα ευχαρίστηση.


Πάντα όρθιοι!:beer:

azar41
20/01/2021, 19:28
Αυτή η ευκρίνεια και η κρυστάλλινη θέα που απολαμβάνεις απο τα ψηλά κάποιες ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα,αξίζουν όλη την ταλαιπωρεία και το κρύο για να φτάσεις εκεί!
Να είσαι καλά να μας ταξιδεύεις!

ptc
20/01/2021, 20:10
Ηθελα να δω πού θα εφτανες αν ΕΙΧΕΣ λαστιχα... :beer:


...Ξεκίνησα με το θερμόμετρο να γράφει 0 βαθμούς,όμως ήμουν πολύ καλά ντυμένος και δεν ένιωσα κρύο πουθενά.Άλλες φορές που απο βλακεία δεν έχω ντυθεί σωστά έχω κρυώσει με πολύ ψηλότερες θερμοκρασίες.Αυτό είναι ενδεικτικό του σωστού(και όχι απαραίτητα ακριβού) εξοπλισμού για αυτές τις συνθήκες.

Θα μπορουσες λιγο να το αναλυσεις αυτο; Τι θεωρεις σωστο εξοπλισμο, με βαση την εμπειρια σου;

giorgosb
20/01/2021, 22:18
:beer: :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/01/2021, 23:29
Μπράβο Βασίλης. Για άλλη μια φορά.
Ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει λόγος που τα εκκλησάκια του προφήτη Ηλία είναι πάντα σε κορυφές?Και εδω Κρήτη αυτό συμβαίνει.

Προσωπικά Βασίλη απολαμβάνω σχεδόν πάντα το βουνό χωρίς χιόνι. Το χιόνι είναι όμορφο αλλά βαρετό. Το βουνό έχει να σου δείξει περισσότερα ξεσκεπαστο.

Και στην άλλη με υγεία :beer:

karellen
21/01/2021, 08:49
Μπράβο Βασίλης. Για άλλη μια φορά.
Ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει λόγος που τα εκκλησάκια του προφήτη Ηλία είναι πάντα σε κορυφές?Και εδω Κρήτη αυτό συμβαίνει.

Επειδή,σύμφωνα με τη θρησκεία,αντί να πεθάνει αναλήφθηκε στους ουρανούς οπότε το πιο κοντινό στον ουρανό μέρος για λατρεία είναι οι κορυφές των βουνών.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/01/2021, 10:32
Επειδή,σύμφωνα με τη θρησκεία,αντί να πεθάνει αναλήφθηκε στους ουρανούς οπότε το πιο κοντινό στον ουρανό μέρος για λατρεία είναι οι κορυφές των βουνών.

Δε το ήξερα. Ευχαριστώ :beer:

billy84
21/01/2021, 11:08
Ηθελα να δω πού θα εφτανες αν ΕΙΧΕΣ λαστιχα... :beer:



Θα μπορουσες λιγο να το αναλυσεις αυτο; Τι θεωρεις σωστο εξοπλισμο, με βαση την εμπειρια σου;



Αν είχα καινούργιο πισινό σίγουρα θα έφτανα μέχρι το Κάστρο και ας είχε 20 πόντους χιόνι !:lol:


Οσον αφορά το κρύο τώρα.Εννοείται μοτοσυκλετιστικές κορντούρες πάνω κάτω με τις επενδύσεις τους.Απο μέσα και κάτω, ένα ισοθερμικό αρκεί για μένα σε συνδυασμό με κάλτσες του σκι. Απο πάνω κατάσαρκα θερμική μπλούζα(εχω μια Tucano Urbano) και ένα fleece με φερμουάρ και ήμουν κομπλέ.Προσοχή,οχι ισοθερμικές αλλά θερμικές μπλούζες.2 θερμικές μπλούζες ουσιαστικά σε συνδυασμό πάντα με το αδιάβροχο μόνιμα φορεμένο απο πάνω απο το μπουφάν.

Στα γάντια τώρα που είναι πάρα πολύ σημαντικά,προσωπικά έχω βρει την υγειά μου με γάντια σκι.Ναι θα μου πει κάποιος οτι δεν έχεις την τέλεια αίσθηση αλλά θα απαντήσω οτι και ένα σουπερ χειμωνιάτικο μοτοσυκλετιστικό γάντι να πάρεις πάλι δε θα έχεις την αίσθηση ενός πιο λεπτού ανοιξιάτικου.Ισα ισα τα γάντια είναι πολύ μαλακά και βοηθάει αυτό στην αίσθηση.Μετά υπάρχει το θέμα της ασφάλειας και θα συμφωνήσω εν μέρει, όμως όσες φορές έπεσα το χειμώνα με τέτοια χοντρά γάντια (χωρίς ιδιαίτερες προστασίες) το υλικό σκίστηκε μεν αλλά το χέρι μου προστατεύτηκε(μετράει βέβαια και το είδος της τούμπας).Εναλλακτικά μπορεί κανείς με κανονικά χειμωνιάτικα μοτοσυκλετιστικά γάντια να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα αδιάβροχες γκέτες χερίων. Δοκιμασμένη και αυτη η λύση με άριστα αποτελέσματα.Προσωπικά όμως έχοντας δοκιμάσει και τις 2 λύσεις προτιμώ την 1η απο άποψη αίσθησης.

Συνοψίζοντας,πάντα αδιάβροχα πάνω απο τα μπουφάν.Κάνουν θαύματα!Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που φορούσα με τέτοιες θερμοκρασίες ήμουν μόνιμα ζεστός ακόμη και στα χέρια και θα μπορούσα να ταξιδεύω μέχρι το βράδυ άνετα.

Σε ότι έγραψα εννοείται οτι παίζει ρόλο και ο ανθρώπινος παράγοντας.Αν κάποιος δεν αντέχει το κρύο,θα τον βοηθήσουν πολύ τέτοιες λύσεις αλλά σε βάθος χρόνου σίγουρα θα κρυώσει και πάλι.

karellen
21/01/2021, 11:11
Εννοείται πως αν διαβάσεις Νταίνικεν το πύρινο άρμα που ανελήφθη εις τους ουρανούς δεν ήταν άρμα αλλά διαστημόπλοιο.
Αλλά αυτό μια είναι άλλη ιστορία,να μη χαλάμε και το οδοιπορικό του Βασίλη.:lol:

billy84
21/01/2021, 11:23
Εννοείται πως αν διαβάσεις Νταίνικεν το πύρινο άρμα που ανελήφθη εις τους ουρανούς δεν ήταν άρμα αλλά διαστημόπλοιο.
Αλλά αυτό μια είναι άλλη ιστορία,να μη χαλάμε και το οδοιπορικό του Βασίλη.:lol:

Φον Νταίνικεν και Τσαρλς Μπερλιτζ!!!!Τι μου θύμησες ρε φίλε.Ο παππούς μου διάβαζε αυτα τα βιβλία για χαβαλέ και ακόμα πρέπει να έχω ένα κάπου ξεχασμένο.Το ''Μυστήρια απο ξεχασμένους κόσμους''!


Εγκυκλοπαιδικά πάντως να σας πω οτι δεν υπάρχουν απλά χιλιάδες εκκλησάκια σε ψηλά σημεία των βουνών με ονομα Προφήτης Ηλίας,αλλά υπάρχουν πάρα πολλά βουνά με ύψος όπως αυτό του οδοιπορικού που έχουν ονομαστεί επίσης Προφήτης Ηλίας χωρίς να έχουν καν εκκλησάκι στις κορυφές τους!:D

karellen
21/01/2021, 11:43
Φον Νταίνικεν και Τσαρλς Μπερλιτζ!!!!Τι μου θύμησες ρε φίλε.Ο παππούς μου διάβαζε αυτα τα βιβλία για χαβαλέ και ακόμα πρέπει να έχω ένα κάπου ξεχασμένο.Το ''Μυστήρια απο ξεχασμένους κόσμους''!


Χαχα νάτος.

424932

gaslion
21/01/2021, 12:10
Μπράβο φιλαράκο!

kostas_1100gs
21/01/2021, 13:55
ωραία διαδρομή.

katsar
21/01/2021, 14:05
Συμφωνώ και εγώ με τον Billy,πέρυσι τον Ιανουάριο τέτοιες μέρες πάνω κάτω έκανα το Ηλεία-Καβάλα.
Φορούσα γάντια σκι πάνω από τα λεπτά καλοκαιρινά δερμάτινα,δεν κρύωσα ακόμα και στον Μπράλο (σε ένα μαγαζάκι που σταμάτησα για καφέ εκεί το θερμόμετρο έλεγε 2c )
Συμφωνώ επίσης και στην χρήση αδιάβροχου από πάνω ,με έχει σώσει και κάτι βράδια καλοκαιριού στα βουνά.
Στα του κυρίως θέματος Billy είσαι ωραίος :beer:

George_M.
21/01/2021, 15:05
Λαγωνικό πάντος καιρού σταθερά!!
Keep riding, hiking and exploring Bill.

Όσο για τον Άη Λία ένας άλλος
(θρησκευτικος..? ) μύθος λέει ότι μαζί με τον Άη Νιλολα ταξιδεύανε στην θάλασσα κ έπιασε μια δυνατή φουρτούνα που όμοια της δεν είχαν ματαδει.
Όταν σταμάτησε, ο ΑηΛιας είπε ότι πήρε τέτοια τρομάρα που θα ζει πλέον όσο πιο μακρυά κ ψηλά μπορεί..

Dr.Monty
22/01/2021, 12:31
Τελεια βόλτα, τέλεια περιγραφή οπως πάντα!

:beer::beer::beer: