PDA

View Full Version : Ταχύτητα σκούτερ



kiriakos230978
21/01/2021, 08:23
Έχω μια απορία γιατί στα σκούτερ τα χιλιόμετρα στο κοντέρ είναι λιγότερο του πραγματικού υπάρχει κάποιος λόγος; Είναι λάθος αυτή η άποψη; Υπάρχουν πανάκριβα σκούτερ που δεν δικαιολογεί αυτή την διαφορά στην ταχύτητα γιατί συμβαίνει;

Bowleno
21/01/2021, 08:33
Καλημέρα μάλλον κάποιο λάθος κανείς, ανάποδα τα λες τα πραγματικά είναι λιγότερα από τα αναγραφόμενα στο κοντέρ.
Αυτό ισχύει για όλα τα οχήματα. Από 5 ως 10% "χάνουν" για ευνόητους λόγους....

panavour
21/01/2021, 09:39
Ειδικα στα σκουτερ ειναι το αναποδο που γραφεις φιλτατε.το κοντερ δειχνει περισσοτερα απ τα πραγματικα.Το κοντερ γραφει 100 και πηγαινεις με 88.Αυτο γινεται σκοπιμως απο τις εταιρειες ,επειδη το σκουτερ απευθυνεται κυριως σε θερμοαιμους νεαρους για να ''νομιζουν'' οτι τρεχουν ενω στην πραγματικοτητα πανε πιο αργα.Για λογους ασφαλειας.

kiriakos230978
21/01/2021, 18:15
Αυτό που λέτε και εσείς ήθελα να πω είναι λιγότερο από αυτό που δείχνει στο κοντέρ λάθος στη διατύπωση.. παρόλαυτα δεν δικαιολογεί την διαφορά αυτή ούτε γιατί έχει θερμόαιμους νεαρούς οι εταιρίες λογικά..έχουν χρέος να φτιάχνουν σωστές μηχανές γι'αυτό δεν πληρώνει κάποιος άλλωστε;; επίσης δεν υπάρχει επίσημα δημοσιευμένη αυτή η περίεργη διάφορα στην ταχύτητα που κανονικά θα όφειλαν..είναι λίγο παράξενο γενικά..να λες ψέματα δημόσια ως βιομηχανία οχημάτων για την ταχύτητα του οχήματος που πουλάς..

kiriakos230978
21/01/2021, 18:17
Θεωρώ ότι δεν είναι καλό φυσικό όπως το λες για ευνόητους λόγους τουλάχιστον θα όφειλαν να ενημερώσουν γισυτη την διαφορά

kiriakos230978
21/01/2021, 18:19
Δεκτό ο λόγος ασφαλείας..αλλά έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν πληρώνεις για να πάρεις αυτό που σου λένε οι βιομηχανίες ότι διαθέτει το μηχανάκι

panavour
21/01/2021, 18:53
Συμφωνω ως προς την δεοντολογια του πραγματος,αλλα ατυπως επικροτω για την τελικη του προθεση και αποτελεσματικοτητα.Ο (καλος αυτη την φορα) σκοπος αγιαζει τα μεσα.:flowers:

Bowleno
21/01/2021, 19:17
Αυτό που λέτε και εσείς ήθελα να πω είναι λιγότερο από αυτό που δείχνει στο κοντέρ λάθος στη διατύπωση.. παρόλαυτα δεν δικαιολογεί την διαφορά αυτή ούτε γιατί έχει θερμόαιμους νεαρούς οι εταιρίες λογικά..έχουν χρέος να φτιάχνουν σωστές μηχανές γι'αυτό δεν πληρώνει κάποιος άλλωστε;; επίσης δεν υπάρχει επίσημα δημοσιευμένη αυτή η περίεργη διάφορα στην ταχύτητα που κανονικά θα όφειλαν..είναι λίγο παράξενο γενικά..να λες ψέματα δημόσια ως βιομηχανία οχημάτων για την ταχύτητα του οχήματος που πουλάς..


Θεωρώ ότι δεν είναι καλό φυσικό όπως το λες για ευνόητους λόγους τουλάχιστον θα όφειλαν να ενημερώσουν γισυτη την διαφορά


Δεκτό ο λόγος ασφαλείας..αλλά έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν πληρώνεις για να πάρεις αυτό που σου λένε οι βιομηχανίες ότι διαθέτει το μηχανάκι

Είναι και υποχρεωτικό από την Ε.Ε. αυτό. Και ισχύει για ΟΛΑ τα οχήματα. Ούτε κλεψιά είναι....

Volpad
21/01/2021, 23:30
Γενικα δεν καταλαβαίνω το κόλλημα που έχουν κάποιοι με την ακρίβεια του ταχυμέτρου στα οχήματά τους.
Εγώ δεν το κοιτάω ποτε, ούτως ή άλλως...
Δείχνει δε δείχνει σωστά, έτσι και αλλιώς εγώ θα πάω με όσα νοιώθω άνετα.

doctor_john
22/01/2021, 00:55
Είναι λίγο εκνευριστικό αν θες να ακολουθείς τα όρια του κάθε δρόμου..

kiriakos230978
22/01/2021, 04:02
δεν ειναι κολλημα αλλα βλακεια να γραφει το κοντερ σου 70 και στην πραγματικοτητα να ειναι 60 οπως και οι λογοι που το κανουν επιπλεον οταν δινεις 14 χιλιαρικα για ενα σκουτερ θελεις λογικα να λειτουργει αψογα δεν ειναι λιγα λεφτα ουτε εγω δινω μεγαλη σημασια στο κοντερ και οδηγω οπως νειωθω ανετα αλλα θα προτιμουσα να το ελεγαν επισημα οτι συμβαινει αυτο

kiriakos230978
22/01/2021, 04:04
ετσι κιαλλιως ειναι γνωστο πλεον σχεδον απο ολλους αυτη η διαφορα .,,,,,

Acacius
22/01/2021, 06:19
Πάντα θεωρούσα ότι βασική μέριμνα των κατασκευαστών ήταν, αν το όριο ταχύτητας είναι Χ και εσύ πηγαίνεις με Χ στο κοντέρ, να μην υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στις χίλιες να φας κλήση, ασχέτως θερμοκρασιών ή προφίλ ελαστικού.

DoctoR_k6
22/01/2021, 09:45
Δειτε το οριο κ να τρεχετε με +10 κ ειστε οκ.
Απλα πραγματα.
Αν κ στα 70 δεν χανουν τα καινουρια μοτο 10 χλμ...

GogosLux
22/01/2021, 10:10
Γενικα δεν καταλαβαίνω το κόλλημα που έχουν κάποιοι με την ακρίβεια του ταχυμέτρου στα οχήματά τους.
Εγώ δεν το κοιτάω ποτε, ούτως ή άλλως...
Δείχνει δε δείχνει σωστά, έτσι και αλλιώς εγώ θα πάω με όσα νοιώθω άνετα.

Η μόνη αξία που έχει ειναι για τις κάμερες σε ταξίδι εθνική, εντάξει οχι Ελλαδα.

nikonian
22/01/2021, 21:37
Κάποτε είχα παραβάλει τα Hornet μου με το garmin μου και τα κοντέρ έδειχναν σταθερά +7-8% σε όλες τις ταχύτητες.

Μου έτυχε όμως και Modenas Kriss που ξαφνικά μόλις περνούσε το κοντέρ τα 110, έδινε μια και πήγαινε 140. Σαν να σου έλεγε " να , είδες αυτό που ήθελες, κλείσε τώρα το γκάζι, μην έχουμε άλλα".

Το αποδέχεσαι σαν σύμβαση, ό,τι κι αν πάρεις.

doctor_john
23/01/2021, 08:26
Κατά την αγορά, όταν είναι δικό σου το διορθώνεις αν νομίζεις ότι έχει νόημα.

Bowleno
23/01/2021, 08:57
Κατά την αγορά, όταν είναι δικό σου το διορθώνεις αν νομίζεις ότι έχει νόημα.

Πώς ακριβώς το "διορθώνεις"; Έπειτα, χαιρετάς την εγγύηση καθώς πρόκειται για επέμβαση μη εγκεκριμένη από το εργοστάσιο...

doctor_john
23/01/2021, 10:33
Μετά την εγγύηση λοιπόν εφόσον σε νοιάζει τόσο. Αν είναι ηλεκτρονικό αλλάζουν τιμές σε εφαρμογή που βλέπει τον κώδικά του (σε εξαδικό έχω παράδειγμα)
αν είναι μηχανικό υπολογίζεις το σφάλμα με το gps και αντικαθιστάς το γραναζι. Πολύ μεγάλη επέμβαση, θα χάσεις την εγγύηση του κινητήρα.

Pew
24/01/2021, 02:30
Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!:p

kiriakos230978
24/01/2021, 06:36
Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!:p

οχι και μυστικο...ηταν καποτε οχι πλεον..

panavour
24/01/2021, 17:50
Μετα το er-5 που ειχε αποκλιση 4% στα 100 χλμ/ωρα δηλαδη εδειχνε 96 πραγματικα μετρημενα με gps ,αποφασισα σημερα να κανω μετρηση στο νεοαποκτηθεν σκουτερακι μου που εδειξε 92 χλμ στα 100χλμ/ωρα δηλαδη αποκλιση 8%,και 112 χλμ στα 120χλμ/ωρα δηλαδη αποκλιση 6,66666%.Αρα η μοτοσυκλεττα ηταν πιο ακριβης απ το σκουτερ,οπως το πιστευα.

motojojo
24/01/2021, 21:26
Μήπως η ακρίβεια έχει να κάνει και με την ποιότητα του κοντέρ?
Στα παλιά μηχανάκια τα όργανα ήταν κουκουρουκου, οπότε και έδειχναν ότι ναναι. Στα καινουργια εφόσον διαθέτουν μηχανικά όργανα δε νομίζω να έχουν τραγικές βελτιώσεις.

Σε μοτοσυκλέτες όμως που η μέτρηση γίνεται ηλεκτρονικά θα περίμενα η ακρίβεια να είναι καλύτερη, ή έστω σταθερή σε όλο το φασμα του κοντέρ. Ειδικά αυτά που εφοδιάζονται με ABS η μέτρηση λογικά είναι αρκετά ακριβής και το σφάλμα θα προστίθεται εκ των υστέρων.

Όσοι έχετε υπολογιστή ταξιδιου στη μηχανή κάντε το παρακάτω τεστ. Σε δρόμο (χωρίς κίνηση κατά προτίμηση) πηγαίνοντας με σταθερή ταχύτητα, μηδενίστε τον υπολογιστή. Ρολάρετε για κανα χιλιόμετρο με σταθερή ταχύτητα και δείτε τι μέση ταχύτητα θα υπολογίσει.
Το είχα κάνει κάποτε στο αυτοκίνητο και όντως η μέση που υπολογίστηκε ήταν λίγο μικρότερη από την ένδειξη του κοντέρ.

doctor_john
24/01/2021, 21:44
Στα πολύ φθηνά ή σε τρακαρισμένα εννοείς γιατί τα όργανα που έχω πετύχει >1950 δούλευαν πολύ καλά και συνεχίζουν με σταθερότητα.

Σταθερή είναι η μέτρηση στα ηλεκτρονικά, εμείς εμπλέκουμε ταχύτητες στο σασμαν.
Μπορείς να φανταστείς ότι γίνεται πράξη για να παρουσιάζεται σφάλμα; δεν θα ήταν αποδεικτικό στοιχείο ενάντια στην καλή λειτουργία;
Ποιο εύκολα αλλοιώνεις το σήμα ή τα δεδομένα όπως το βήμα, την διάμετρο του τροχού και είναι αστοχία ρυθμίσεων αν σοβαρέψουν τα πράγματα.

tzimidis
24/01/2021, 21:48
οχι και μυστικο...ηταν καποτε οχι πλεον..

Εφόσον δεν ειναι μυστικό πλέον αλλά γνωστό σε όλους,
επομένως εχει de facto ακυρωθεί ο σκοπός του,
τότε ποιος ο λόγος να συνεχίζει να εφαρμόζεται???

doctor_john
24/01/2021, 22:00
Το πόσο καλά λειτουργεί και ρεαλιστικά πάμε με λιγότερα :blush:

motojojo
24/01/2021, 22:10
Ούτε φτηνά ουτε τρακαρισμένα. Δεν ξέρω τι μηχανές του 50 ήταν αυτές και ουτε αποκλειεται καποιες με ποιοτικά οργανα να είχαν σωστές ενδείξεις.
Δεν μπορουμε να περιμένουμε ικανοποιητική ακρίβεια από ένα παπι ή ένα σκουτερ που κάνει μέτρηση με ντίζα από τον τροχό. Στις τελικές παίζει να χάνουν και 20χλμ, δεν το λες ακρίβεια αυτό.
Εχω δει στο καζερ 120 κοντεράτα, αποκλείεται να ήταν τόσα. Και τα 110 που επιανε πάντα αναθεμα αν ήταν 90-95 στην καλύτερη.
Στο μπαντιτ μέτρησα 110 με ένδειξη 120, μεγάλη απόκλιση θεωρώ. Θα το ξαναμετρήσω την άνοιξη σε περισσότερες ταχύτητες.

Για το σφάλμα γι'αυτό πρότεινα το τεστ με το τριπ κομπουτερ. Κάθε όχημα τιγκαρισμένο στα ηλεκτρονικά έχει ακριβή μέτρηση της ταχύτητας. Ειδικά στο ABS, TCS, ESP και λοιπους διάολους χρειάζεται να έχουν ακριβή εικόνα της ταχύτητας μιας και ενδεχομένως η συμπεριφορά του συστήματος να επηρεάζεται από αυτή και επιπλέον να μετράνε την παραμικρή απόκλιση για τους υπολογισμούς τους. Δεν έχει σημασία το σαζμάν, τι σχέση έχεις κλπ, η μέτρηση γίνεται με βάση τη διάσταση του ελαστικού που (πρέπει) να φοράει το όχημα. Αν αυτή αλλάξει προφανώς και η τιμη της μετρησης θα είναι άλλη, η μέτρηση όμως αυτή καθεαυτή θα είναι ακριβέστατη.

Προσωπικά θεωρώ μέχρι τα 5χαω αρκετά καλή ακρίβεια, απο εκει και πάνω ξεφεύγει νομίζω.

Ενα εντιτ με κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. Όσοι έχετε obdΙΙ και έχετε το ασύρματο τσουτσουνάκι για τη διασύνδεση με το κινητό, κάντε μια φορά μια σύγκριση της ταχύτητας που δίνει η obd με την ένδειξη του κοντέρ. Πιθανότατα δεν θα είναι η ίδια.

nidok
25/01/2021, 00:26
Oπως προειπωθηκε, ειναι "κοινο μυστικο" αποδεκτο απ'ολους εδω και δεκαετιες.
Ολα τα κοντερ "κλεβουν" προς τα επανω, αλλα λιγο, αλλα πολυ.

Επομενως για τους ψυχαναγκαστικους των ζυγων αριθμων, ειναι μεγαλο προβλημα.
Ειναι μεγαλη η καταπιεση να θες να πας με 100 και να αναγκαζεσαι να βλεπεις τη γαμωβελονα στα 110.
Ειδικα οταν η βελονα του κοντερ στα 120 ας πουμε (ζυγος) βρισκεται ακριβως στις 90 μοιρες και τρελαινεσαι γιατι αναγκαζεσαι να πας με 130.

Τα προβληματα ειναι πολυ σοβαρα!:p

Υπάρχει ακόμα αυτό?

kiriakos230978
25/01/2021, 04:21
θα δοκιμασω σημερα το gps speedometer στο σκουτερ 2020 μοντελο της yamaha θελω να δω απο πια ταχυτητα αρχιζει να χανει την ακριβεια

doctor_john
25/01/2021, 07:31
Υπάρχει ακόμα αυτό?


:)
Υπάρχει αλλά κοστίζει πολλαπλάσια και βάζουν στα μοντέλα που θέλουν να δώσουν έμφαση στην ποιότητα.
Δημιουργείται και επενδυτικό περιθώριο στην αγορά, αν σε ενδιαφέρει στείλε pm.

oti nanai
25/01/2021, 07:51
Ούτε φτηνά ουτε τρακαρισμένα. Δεν ξέρω τι μηχανές του 50 ήταν αυτές και ουτε αποκλειεται καποιες με ποιοτικά οργανα να είχαν σωστές ενδείξεις.
Δεν μπορουμε να περιμένουμε ικανοποιητική ακρίβεια από ένα παπι ή ένα σκουτερ που κάνει μέτρηση με ντίζα από τον τροχό. Στις τελικές παίζει να χάνουν και 20χλμ, δεν το λες ακρίβεια αυτό.
Εχω δει στο καζερ 120 κοντεράτα, αποκλείεται να ήταν τόσα. Και τα 110 που επιανε πάντα αναθεμα αν ήταν 90-95 στην καλύτερη.
Στο μπαντιτ μέτρησα 110 με ένδειξη 120, μεγάλη απόκλιση θεωρώ. Θα το ξαναμετρήσω την άνοιξη σε περισσότερες ταχύτητες.

Για το σφάλμα γι'αυτό πρότεινα το τεστ με το τριπ κομπουτερ. Κάθε όχημα τιγκαρισμένο στα ηλεκτρονικά έχει ακριβή μέτρηση της ταχύτητας. Ειδικά στο ABS, TCS, ESP και λοιπους διάολους χρειάζεται να έχουν ακριβή εικόνα της ταχύτητας μιας και ενδεχομένως η συμπεριφορά του συστήματος να επηρεάζεται από αυτή και επιπλέον να μετράνε την παραμικρή απόκλιση για τους υπολογισμούς τους. Δεν έχει σημασία το σαζμάν, τι σχέση έχεις κλπ, η μέτρηση γίνεται με βάση τη διάσταση του ελαστικού που (πρέπει) να φοράει το όχημα. Αν αυτή αλλάξει προφανώς και η τιμη της μετρησης θα είναι άλλη, η μέτρηση όμως αυτή καθεαυτή θα είναι ακριβέστατη.

Προσωπικά θεωρώ μέχρι τα 5χαω αρκετά καλή ακρίβεια, απο εκει και πάνω ξεφεύγει νομίζω.

Ενα εντιτ με κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. Όσοι έχετε obdΙΙ και έχετε το ασύρματο τσουτσουνάκι για τη διασύνδεση με το κινητό, κάντε μια φορά μια σύγκριση της ταχύτητας που δίνει η obd με την ένδειξη του κοντέρ. Πιθανότατα δεν θα είναι η ίδια.

δεν νομίζω να έχει σχέση με την ένδειξη ταχύτητας ο τρόχος γιατί αυτά που παίρνουν σήμα από τον τροχό το παίρνουν από το κέντρο και όχι από την περιφέρεια και ούτε το abs αντισπιν κτλ κτλ έχουν σχέση με την ταχύτητα αυτά μετράνε την διαφορά στροφών ανάμεσα στους 2 τροχούς

george.S
25/01/2021, 07:57
Το speedometer πρέπει να πηγαίνεις με σταθερή ταχύτητα όταν τσεκάρεις

Στο αμάξι είχα βάλει όργανο έξτρα με την φύσα από κάτω (Δεν θυμάμαι πως τη λένε σαν "scart")
Για την θερμοκρασία το είχα στην ρυμουλκηση γιατί τα όργανα του αυτοκινήτου έδειχναν στο περίπου
Είχε 4 ενδείξεις να βλέπεις και διάλεξα στροφές,ταχύτητα,θερμοκρασία και δεν θυμάμαι τι είχα βάλει 4ο

Η ταχύτητα σε αυτό το όργανο ήταν ίδια με GPS
Στο κοντέρ του αυτοκινήτου έκλεβε περίπου 10 χιλιόμετρα

Επίσης σε ένα παπι astrea φίλου είχε χαλάσει η βελόνα και αντί για 0 ξεκινούσε από τα 20
Όσοι το έπαιρναν βόλτα εντυπωσιαζοντουσαν και τον ρωτούσαν τι έχει κάνει....

toyar
25/01/2021, 08:03
στα κοντερ που παιρνουν σημα απο τροχο επηρεαζει η διαμετρος οποτε στην πραξη ενα ελαστικο με χαμηλοτερη πιεση βγαζει και μεγαλυτερη ταχυτητα
εγω οταν στις 7000 με 6η εχω παραπανω απο 100 καταλαβαινω οτι θελει αερα το μπροστινο λαστιχο:p

oti nanai
25/01/2021, 09:15
εξήγησε το λίγο αυτό γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω , αφού παίρνει από το κέντρο πως αλλάζει η ένδειξη

motojojo
25/01/2021, 09:35
δεν νομίζω να έχει σχέση με την ένδειξη ταχύτητας ο τρόχος γιατί αυτά που παίρνουν σήμα από τον τροχό το παίρνουν από το κέντρο και όχι από την περιφέρεια και ούτε το abs αντισπιν κτλ κτλ έχουν σχέση με την ταχύτητα αυτά μετράνε την διαφορά στροφών ανάμεσα στους 2 τροχούς

Τα ABS και λοιπά έχουν άμεση σχέση με την ταχύτητα. Δε θα είναι η ίδια η παρεμβατικότητα στα 50, 100 και 150χαω. Δεν αρκει μόνο η διαφορά περιστροφής των τροχών, πρέπει να ξέρει το σύστημα και πόσο γρήγορα περιστρέφονται. Γενικότερα τα δεδομένα εισόδου είναι πολύ περισσότερα απόσα φανταζόμαστε, όπως και οι προδιαγραφές ασφάλειας που πρέπει να πληρούν.

Από το κέντρο του τροχού διαβάζεις γωνιακή ταχύτητα. Για δεδομένο τροχό υπολογίζεις με ακρίβεια εκατοστων την απόσταση που διανύει. Απλά μαθηματικά είναι.

Acacius
25/01/2021, 13:16
εξήγησε το λίγο αυτό γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω , αφού παίρνει από το κέντρο πως αλλάζει η ένδειξη

Ένα ξεφούσκωτο λάστιχο (ή ένα χαμηλότερου προφίλ) κάνει τον τροχό να έχει μικρότερη διάμετρο, οπότε και περίμετρο. Για να καλύψει την ίδια απόσταση Χ, αντί για 100 περιστροφές ο τροχός χρειάζεται πλέον π.χ. 110. Άρα στην ίδια ταχύτητα, ο τροχός περιστρέφεται συχνότερα σε σχέση με πριν, κάτι που μεταφράζεται σε υψηλότερη ένδειξη και στο κοντέρ.

toyar
25/01/2021, 17:52
ο ατερμονας ειναι στο κεντρο αλλα μετραει γωνιακη ταχυτητα η οποια εξαρταται απο τη γραμμικη ταχυτητα και την ακτινα
οπως ειπε ο παραπανω συναγωνιστης ενα λαστιχο με χαμηλη πιεση παραμορφωνεται περισσοτερο στο πελμα και μειωνεται η αποσταση απο το κεντρο (ακτινα) οποτε κανει μερικες μοιρες περιστροφης παραπανω σε καθε μετρο που διανυει