PDA

View Full Version : kawasaki ninja 2020 krt edition



KAWAMANRIDER
23/01/2021, 13:13
424998

αυτό το ninja λοιπόν , δηλαδή το kawasaki ninja 650cc 2020 krt edition , για να το πούμε σωστά , ήρθε τον Οκτώβριο του 2020
για να με συντροφεύσει στα επόμενα από τα 24 μοτοσυκλετιστικά μου χρόνια και ξανά πάλι με kawasaki βέβαια . Και επί ευκαιρία κάνω
και εγώ μια επαναφορά στο φόρουμ μας. Για την μοτοσυκλέτα προς το παρόν οι εντυπώσεις είναι λίγες , μιας και δεν έχω κάνει ακόμα
τα 1000 χλμ , αλλά είμαι κοντά . Σίγουρα γεμάτο σε χαμηλές και μεσαίες , γραμμικός δικύλινδρος κινητήρας , η προσθήκη των ψηλών
κλιπον και όλο το σύνολο της μοτοσυκλέτας προσφέρουν μια άνετη θέση οδήγησης , πολύ σταθερό με άριστη προς το παρόν συμπεριφορά στις
στροφές και λέω προς το παρόν γιατί χάριν στρωσίματος δεν μπορώ να δω πολλά πράγματα ακόμα με μεγαλύτερες ταχύτητες , πιο
εξελιγμένο από τον προκάτοχο του το erf και σίγουρα έχω όλο το περιθώριο μπροστά μου για να συνεχίσω με περισσότερες λεπτομέρειες .

ptc
23/01/2021, 17:49
Πολυ ωραιο το εργαλειο φιλε! Να το χαρεις και παντα ορθιος.

Αν επιτρεπεται ποσο σου βγηκε με το κλειδι στο χερι; Και κατι ακομα, με τι λαστιχα το πουλανε;

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 19:25
Πολυ ωραιο το εργαλειο φιλε! Να το χαρεις και παντα ορθιος.

Αν επιτρεπεται ποσο σου βγηκε με το κλειδι στο χερι; Και κατι ακομα, με τι λαστιχα το πουλανε;


σε ευχαριστώ φίλε μου , λοιπόν καινούριο με συναγερμό 8.590,00 και τα λάστιχα που φοράει είναι τα dunlop sprotmax roadsport 2

o_gavros
23/01/2021, 19:38
Αυτό είναι ο διάδοχος του er???
Σαν να το τουμπανιασαν πέραν του δέοντος δείχνει.
Πολύ όμορφο πάντως και να το χαρείς.

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 19:50
Αυτό είναι ο διάδοχος του er???
Σαν να το τουμπανιασαν πέραν του δέοντος δείχνει.
Πολύ όμορφο πάντως και να το χαρείς.

ναι είναι ο διάδοχος του erf , με αλλαγή σε κλιπόν (ψηλά) αντί για τιμόνι , νέο ψαλίδι , νέο πλαίσιο , καινούρια πίσω ανάρτηση , όργανα , έχει στάνταρ το abs και led φωτισμό και μενού με ηλεκτρονική πληροφόρηση και νέα οπωσδήποτε παρέμβαση στον κινητήρα για να αποδίδει καλύτερα σε χαμηλομεσαίες και να είναι συμβατό με προδιαγραφές euro 5, επίσης κατά 35 κιλά ελαφρύτερο

slzr
23/01/2021, 20:01
Πολύ όμορφο, να το χαρείς! :beer:

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 20:08
Πολύ όμορφο, να το χαρείς! :beer:

ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά

motojojo
23/01/2021, 20:45
Καλορίζικο και πάντα όρθιος!

Νόμιζα ότι το ονομα ninja αφορουσε τα τετρακύλινδρα supersport, βλέπω αυτό είναι δικύλινδρο, τι έγινε?

ptc
23/01/2021, 20:53
Καλορίζικο και πάντα όρθιος!

Νόμιζα ότι το ονομα ninja αφορουσε τα τετρακύλινδρα supersport, βλέπω αυτό είναι δικύλινδρο, τι έγινε?

Υπαρχουν και μονοκυλινδρα: Ninja 125, Ninja 250SL (μοτερ βασισμενο σ'αυτο του KLX250). Δικυλινδρα υπαρχουν και τα Ninja 250r/300/400.

billyka
23/01/2021, 21:24
Με λιγα λογια..το χει γαμ...ησει το θεμα η Kawasaki και σε ολα τα μοντελα κοτσαρει και ενα Ninja..Ελεος δλδ ολοκληρος κολοσσος εταιρια να κανει σουπα το ονομα για λογους εμπορικοτητας-μαρκετινγκ.Ασε που λεξη Ninja στα ιαπωνικα δεν υπαρχει και ειναι απο μονη της μαρκετινγκ αμερικλανικο.Αλλα αντε αφου ετσι τα μαθαμε ας ειναι κ ετσι.Ας ονομαζει τουλαχιστον Ninja τα supersport-πιστας μοντελα της,εστω και μικρου κυβισμου αλλα να ειναι πιστας ξεκαθαρα,οχι ορθια μοντελα με τιμονια κτλ..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/01/2021, 21:36
Είναι πανέμορφο. Να το χαρείς.
Σίγουρα θα γαζωνει...

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 21:47
Με λιγα λογια..το χει γαμ...ησει το θεμα η Kawasaki και σε ολα τα μοντελα κοτσαρει και ενα Ninja..Ελεος δλδ ολοκληρος κολοσσος εταιρια να κανει σουπα το ονομα για λογους εμπορικοτητας-μαρκετινγκ.Ασε που λεξη Ninja στα ιαπωνικα δεν υπαρχει και ειναι απο μονη της μαρκετινγκ αμερικλανικο.Αλλα αντε αφου ετσι τα μαθαμε ας ειναι κ ετσι.Ας ονομαζει τουλαχιστον Ninja τα supersport-πιστας μοντελα της,εστω και μικρου κυβισμου αλλα να ειναι πιστας ξεκαθαρα,οχι ορθια μοντελα με τιμονια κτλ..

η kawasaki λανσάρει προφανώς το ninja γιατί πλέον δίνει σε αυτά μηχανάκια περισσότερα χαρακτηριστικά sport μοτοσυκλέτας και έχει εντάξει σε διάφορες κατηγορίες αγώνων αυτά τα μηχανάκια , σίγουρα είναι και θέμα μαρκετινγκ αλλά και καθιέρωσης του ονόματος ninja στις sport μοτοσυκλέτες

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 21:51
Είναι πανέμορφο. Να το χαρείς.
Σίγουρα θα γαζωνει...

σε ευχαριστώ , να είσαι καλά , είναι ένας πολύ καλός δικύλινδρος χαρακτήρας με γεμάτες χαμηλομεσαίες και νομίζω ένα καλό σύνολο που τον συνοδεύει , δεν ξέρω αν γαζώνει αλλά σίγουρα θα σου προσφέρει από νωρίς την δύναμη του χωρίς να κρεμάει πουθενά και ψηλά θα τελειώνει νωρίς χωρίς να περιμένεις εξωπραγματικές τελικές, θα το δούμε στην πράξη τι και πως

DrBig
23/01/2021, 21:55
Ασε που λεξη Ninja στα ιαπωνικα δεν υπαρχει και ειναι απο μονη της μαρκετινγκ αμερικλανικο

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ninja

billyka
23/01/2021, 22:23
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ninja

Ok,λαθος μου,ηξερα το shinobi οτι ειναι ιαπωνικα οχι το νιντζα.:D

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:19
λοιπόν πλέον με χίλια και κάτι ψιλά χιλιόμετρα , έγινε το σερβις των χιλίων χιλιομέτρων σε εξουσιοδοτημένο , πήραμε και την σφραγίδα μας :D και συνεχίζουμε , ευλαβικά έχω ακολουθήσει τις υποδείξεις του κατασκευαστή για το στρώσιμο του κινητήρα , εντάξει χρειάζεται λίγη υπομονή για να γίνει σωστά , αλλά βοηθάει αρκετά το γεγονός ότι είναι δικύλινδρο με πολύ γεμάτες χαμηλομεσαίες και καλή ροπή από χαμηλά οπότε στην καθημερινή μετακίνηση είναι εύκολο να παραμείνεις στο όριο στροφών που προβλέπεται , εντυπώσεις , πολύ καλά φρένα , για το abs θα το δούμε , αχρείαστο να είναι , συμπεριφορά στον δρόμο άψογη , σταθερό σε πορεία και σε στροφές , συντονισμούς προς το παρόν και στο εύρος των στροφών που το πάω δεν έχει , ανεμοκάλυψη καλή αν και δεν έχω οδηγήσει ακόμα με πολύ δυνατό άνεμο , ΄στην οδήγηση δεν με κουράζει , θα αναφέρω στο μέλλον όταν θα κάνω μεγαλύτερες αποστάσεις , sport χαρακτηριστικά και πολύ ευκολοδήγητο , πολύ άνετο μέσα στην κίνηση , θεωρώ από τα καλύτερα sport all around στην κατηγορία και σίγουρα κατάλληλο για καθημερινή χρήση , πολύ άνετο επίσης και στις μανούβρες σε στάση , το προτείνω ανεπιφύλακτα σε νέους αναβάτες για την είσοδο τους στην sport μεσαία κατηγορία , αλλά και για πιο έμπειρους αναβάτες που θέλουν κάτι πιο εύκολο και καθημερινό με ροπή από χαμηλά και επιλέγουν να μείνουν στις sport μοτοσυκλέτες , κατανάλωση δεν έχω μετρήσει ακόμα , φαντάζομαι θα έχω καλύτερη εικόνα όταν ανοίξει περισσότερο ο κινητήρας , σίγουρα ένα ταξιδάκι είναι απαραίτητο , θα γίνει μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες και ελπίζω για το μέλλον να το δούμε πως πάει και σε πίστα , για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω στην πορεία , καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους μας , παρακάτω φωτογραφίες από την "κάμπια" :D μετά το σέρβις σε εξουσιοδοτημένο , το πλύσιμο , το γυάλισμα και την λίπανση σε εξειδικευμένο πλυντήριο μοτο

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:20
426580

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:22
426583

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:24
426584

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:25
426586

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:26
426589

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:27
426592

katsar
23/03/2021, 12:28
Α ρε Καβασαρα.Ωραίο,καλά γούστα.

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:30
και εννοείται ότι η αγορά της μοτοσυκλέτας συνοδεύεται με το απαραίτητο κράνος - εντάξει τα ταίριαξα λίγο :D - για την ζωή και την ασφάλεια μας

426593

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:30
426594

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 12:31
426595

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 13:36
να συμπληρώσω το επόμενο σέρβις στα 6.000 χιλιόμετρα

doctor_john
23/03/2021, 14:26
Mε πέθανες στην ορθότητα..
Εχει slip συμπλέκτη αυτό; πως τον είδες;
Υπαρχει καπου η ρουτίνα του στρωσίματος;
Σκέφτεσαι ρυθμίσεις σε καύσιμα - αέρα κ.λπ. για μετα;

DrBig
23/03/2021, 14:55
Mε πέθανες στην ορθότητα..


:lol:

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 14:58
Mε πέθανες στην ορθότητα..
Εχει slip συμπλέκτη αυτό; πως τον είδες;
Υπαρχει καπου η ρουτίνα του στρωσίματος;
Σκέφτεσαι ρυθμίσεις σε καύσιμα - αέρα κ.λπ. για μετα;

ο συμπλέκτης είναι πολύ μαλακός και όπως τον αναφέρει η εταιρεία : Υγρός πολύδισκος, manual

για το στρώσιμο μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα πρέπει να γίνει ως εξής όπως προτείνει ο κατασκευαστής : μέχρι τα 800 χλμ με 4 χιλιάδες στροφές , μέχρι τα 1.600 χλμ με 6 χιλιάδες στροφές και μετά ανεβάσεις προοδευτικά τις στροφές , φαντάζομαι θα αναφέρεται και στο manual

δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός και αν γίνει απαραίτητο για κάποιο λόγο

DrBig
23/03/2021, 14:59
λοιπόν πλέον με χίλια και κάτι ψιλά χιλιόμετρα , έγινε το σερβις των χιλίων χιλιομέτρων σε εξουσιοδοτημένο , πήραμε και την σφραγίδα μας :D και συνεχίζουμε , ευλαβικά έχω ακολουθήσει τις υποδείξεις του κατασκευαστή για το στρώσιμο του κινητήρα , εντάξει χρειάζεται λίγη υπομονή για να γίνει σωστά , αλλά βοηθάει αρκετά το γεγονός ότι είναι δικύλινδρο με πολύ γεμάτες χαμηλομεσαίες και καλή ροπή από χαμηλά οπότε στην καθημερινή μετακίνηση είναι εύκολο να παραμείνεις στο όριο στροφών που προβλέπεται , εντυπώσεις , πολύ καλά φρένα , για το abs θα το δούμε , αχρείαστο να είναι , συμπεριφορά στον δρόμο άψογη , σταθερό σε πορεία και σε στροφές , συντονισμούς προς το παρόν και στο εύρος των στροφών που το πάω δεν έχει , ανεμοκάλυψη καλή αν και δεν έχω οδηγήσει ακόμα με πολύ δυνατό άνεμο , ΄στην οδήγηση δεν με κουράζει , θα αναφέρω στο μέλλον όταν θα κάνω μεγαλύτερες αποστάσεις , sport χαρακτηριστικά και πολύ ευκολοδήγητο , πολύ άνετο μέσα στην κίνηση , θεωρώ από τα καλύτερα sport all around στην κατηγορία και σίγουρα κατάλληλο για καθημερινή χρήση , πολύ άνετο επίσης και στις μανούβρες σε στάση , το προτείνω ανεπιφύλακτα σε νέους αναβάτες για την είσοδο τους στην sport μεσαία κατηγορία , αλλά και για πιο έμπειρους αναβάτες που θέλουν κάτι πιο εύκολο και καθημερινό με ροπή από χαμηλά και επιλέγουν να μείνουν στις sport μοτοσυκλέτες , κατανάλωση δεν έχω μετρήσει ακόμα , φαντάζομαι θα έχω καλύτερη εικόνα όταν ανοίξει περισσότερο ο κινητήρας , σίγουρα ένα ταξιδάκι είναι απαραίτητο , θα γίνει μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες και ελπίζω για το μέλλον να το δούμε πως πάει και σε πίστα , για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω στην πορεία , καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους μας , παρακάτω φωτογραφίες από την "κάμπια" :D μετά το σέρβις σε εξουσιοδοτημένο , το πλύσιμο , το γυάλισμα και την λίπανση σε εξειδικευμένο πλυντήριο μοτο

Ρε συ, ποιο σωστο στρωσιμο και καβασακι αλογα, στα πρωτα 100κμ οτι ηταν να στρωσει εστρωσε. Μιλαμε εγω που απλα διαβαζω κι εχω λυσσαξει. Αν ημουνα η μηχανη σου θα σε ειχα πεταξει απο τη σελα :lol:

DrBig
23/03/2021, 15:00
ο συμπλέκτης είναι πολύ μαλακός και όπως τον αναφέρει η εταιρεία : Υγρός πολύδισκος, manual

για το στρώσιμο μου είπαν από το εξουσιοδοτημένο ότι θα πρέπει να γίνει ως εξής όπως προτείνει ο κατασκευαστής : μέχρι τα 800 χλμ με 4 χιλιάδες στροφές , μέχρι τα 1.600 χλμ με 6 χιλιάδες στροφές και μετά ανεβάσεις προοδευτικά τις στροφές , φαντάζομαι θα αναφέρεται και στο manual

δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός και αν γίνει απαραίτητο για κάποιο λόγο

Συνταξιοδοτικο πλανο εχει το μανιουαλ?

sapila racing
23/03/2021, 15:05
ναι είναι ο διάδοχος του erf , με αλλαγή σε κλιπόν (ψηλά) αντί για τιμόνι , νέο ψαλίδι , νέο πλαίσιο , καινούρια πίσω ανάρτηση , όργανα , έχει στάνταρ το abs και led φωτισμό και μενού με ηλεκτρονική πληροφόρηση και νέα οπωσδήποτε παρέμβαση στον κινητήρα για να αποδίδει καλύτερα σε χαμηλομεσαίες και να είναι συμβατό με προδιαγραφές euro 5, επίσης κατά 35 κιλά ελαφρύτερο

Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα, να την χαρείς! :beer:
Εγω θα ηθελα να ειχαν βαλει 4πιστονες δαγκάνες, δεν θα ανεβαινε και τόσο το κόστος. Ειδικά σε εκδοση που την ονομάζει KRT οι 2πιστονες φανταζουν φτωχές κι ας ειναι αναβαθμιση σε σχεση με αυτες που ειχε το παλιό μοντέλο.
Αυτό με τα 35 κιλά ελαφρύτερο που εγραψες μου φαίνεται τελείως λάθος πάντως, απο που προκυπτει? :confused:

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 15:11
Πολύ ωραία μοτοσυκλέτα, να την χαρείς! :beer:
Εγω θα ηθελα να ειχαν βαλει 4πιστονες δαγκάνες, δεν θα ανεβαινε και τόσο το κόστος. Ειδικά σε εκδοση που την ονομάζει KRT οι 2πιστονες φανταζουν φτωχές κι ας ειναι αναβαθμιση σε σχεση με αυτες που ειχε το παλιό μοντέλο.
Αυτό με τα 35 κιλά ελαφρύτερο που εγραψες μου φαίνεται τελείως λάθος πάντως, απο που προκυπτει? :confused:


συμφωνώ απόλυτα για τις τετραπίστονες όπως και καλό θα ήταν ένα ανεστραμμένο , σχετικά με το βάρος το er6-f αν θυμάμαι καλά ήταν 230 - 220 κιλά ενώ αυτό στα 195

KAWAMANRIDER
23/03/2021, 15:15
μιλάω για το er6-f του 2009 , αλλά μάλλον έχεις δίκιο , έκανα λάθος , μπήκα από περιέργεια να το δω στο site και του 2011 το δίνει στα 208 κιλά με abs

KAWAMANRIDER
21/04/2021, 18:24
όλα καλά, όλα ωραία με το μηχανάκι, αλλά αυτά τα dunlop ρε kawa τι τα θες. Ας έβαζες δυο κατοστάρικα παραπάνω στην τιμή και ας το έβγαζες με bridgestone batlax. Εντάξει δεν είναι και εντελώς τραγικό σαν ελαστικό αλλά δεν μου προσφέρει απόλυτη εμπιστοσύνη. Αργεί αρκετά να ζεσταθεί και δεν έχει και το καλύτερο πάτημα στον δρόμο ειδικά σε σημεία που είναι πιο γλιστερός ο δρόμος. Και από προηγούμενη εμπειρία με dunlop σε καινούριο μηχανάκι - πάλι kawa - δεν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις. Βέβαια εκείνα ήταν ακόμα χειρότερα. Από την προηγούμενη σειρά er6-n-f, το ξεκίνησε με dunlop, μετά έβαζε από την αρχή bridgestone batlax που ήταν μια χαρά ελαστικά. Τι έπαθαν και έβαλαν ξανά dunlop, δεν ξέρω. Υπομονή κανά χρόνο και μετά αλλαγή.

billyka
21/04/2021, 18:43
ποια dunlop φοραει?

KAWAMANRIDER
21/04/2021, 19:17
ποια dunlop φοραει?

Dunlop Sportmax Roadsport 2

και σκέφτομαι την αλλαγή σε Bridgestone Battlax s22

billyka
21/04/2021, 20:25
Μου προτειναν τα Dunlop D212 αλλα πραγματικα απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για λαστιχα εχω ''χαθει'' :D

doctoras
22/04/2021, 07:24
Καλορίζικο το εργαλείο πολυ όμορφο!!
Το μουτρο ειναι πολυ σπέσιαλ!

Λάστιχα τουρισταδικα φοραει, ενδείκνυνται για δρόμο, στην πολη στους καθρέφτες δρόμους θα γλιστράει λιγο, αλλα ειναι καλο λαστιχο
Εκτος απο τα ss και καποια sport naked ευρωπαικα, ολα τα μηχανακια δρόμου ερχονται με τουρισταδικα λαστιχα