PDA

View Full Version : ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΑΔΑ



PapaDDoS
28/01/2021, 11:52
Καλημέρα στην ομάδα,

ελπίζω να είστε όλοι καλά!
KAWASAKI ER-6N 2010 ABS
Ήρθε η ώρα για το πρώτο service της στα χέρια μου, αυτό των 48.000 χλμ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν αρκετά σχολαστικός και την πήγαινε μόνο σε αντιπροσωπεία Kawasaki (Μέρμυγκας, Μπαλτσαβιάς). Εμένα προσωπικά από αντιπροσωπεία Kawasaki είναι λίγο κοντά μου μόνο ο Κονίδης.
Για να τα πάρω με τη σειρά, στο service θέλω να κάνω :
- Λάδια, φίλτρο λαδιού (αν έχετε κάποιο λάδι να προτείνετε, θα το εκτιμούσα)
- Μπουζί
- Καθαρισμός / αλλαγή φίλτρου αέρα
- Υγρό φρένων και ψυγείου
- Τακάκια εμπρός
- Ένας μάστορας που ρώτησα για τιμές, μου είπε αφού θα αλλάξεις υγρά φρένων θα δούμε και τη μονάδα ABS (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Έψαξα αρκετά από το ίντερνετ, είδα αξιολογήσεις και μίλησα και από κοντά με 2 συνεργεία.
Έχω καταλήξει στα παρακάτω :

1. Παρσοτάκης --> Καλές κριτικές Google + σχετικά κοντά μου
2. Μπρατάκος Drag Factory --> Παρότρυνση γνωστού μου + κοντά μου
3. Γιαννέας Moto --> Καλές κριτικές Google + σχετικά κοντά μου
4. Motorevolution --> πρόταση από kawasaki bikers facebook + μακριά από τη περιοχή μου
5. Riders Guild --> πρόταση από kawasaki bikers facebook + κοντά μου
6. Κονίδης --> official kawasaki + σχετικά κοντά μου
7. Μέρμυγκας --> αναφέρουν αρκετοί ότι είναι πολύ επαγγελματίας + official kawasaki + μακριά από τη περιοχή μου

Αν υπάρχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω, αν τα έχετε επισκεφτεί ή κάποιος γνωστός σας, θα εκτιμούσα να το μοιραστείτε μαζί μου.
Εννοείται είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις.
Προσωπικά θέλω έναν έμπιστο μάστορα ώστε να ξεκινήσουμε μία υγιή συνεργασία, να μου λέει θα αλλάξω τακάκια και θα βάλουμε NISSIN και να μην χρειάζεται να είμαι εκεί για να είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει ή πχ άλλαξα φίλτρο αέρα και απλά το καθάρισε.
Όπως εμένα δεν μου αρέσει να έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου όταν δουλεύω, έτσι μπορώ να σεβαστώ και τους μηχανικούς που δεν θέλουν.

Αυτά, αρκετά κούρασα με το σεντόνι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και καλές μας βόλτες!

doctor_john
28/01/2021, 12:10
Θα ξεκίναγα απο τον κοντινότερο με συστάσεις.
Ρωτάς αν μπορεί να σε αναλάβει by the book* και γνωρίζεστε.

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα βαλβίδες, θα κάνεις οπότε ζήτησε απο το μηχανικό τα διάκενα που θα βρει και αυτά
που θα πετύχει, να τα καθαρογράψεις και να τα έχεις στο βιβλίο.

Αν σε ενδιαφέρει, η τροφοδοσία του είναι πολύ φτωχή, συζήτησε το με το μηχανικό σου.
Αν έχεις φίλτρο ή εξάτμιση επιδεινώνεται αυτό και έχεις αρκετή θερμοκρασία στην κεφαλή.

*όσα γράφεις πιθανά είναι του service αλλά υπάρχουν αρκετά περισσότερα στο service book (https://www.manualslib.com/manual/769041/Kawasaki-Er-6n.html#manual).

PapaDDoS
28/01/2021, 12:37
Θα ξεκίναγα απο τον κοντινότερο με συστάσεις.
Ρωτάς αν μπορεί να σε αναλάβει by the book* και γνωρίζεστε.

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα βαλβίδες, θα κάνεις οπότε ζήτησε απο το μηχανικό τα διάκενα που θα βρει και αυτά
που θα πετύχει, να τα καθαρογράψεις και να τα έχεις στο βιβλίο.

Αν σε ενδιαφέρει, η τροφοδοσία του είναι πολύ φτωχή, συζήτησε το με το μηχανικό σου.
Αν έχεις φίλτρο ή εξάτμιση επιδεινώνεται αυτό και έχεις αρκετή θερμοκρασία στην κεφαλή.

*όσα γράφεις πιθανά είναι του service αλλά υπάρχουν αρκετά περισσότερα στο service book (https://www.manualslib.com/manual/769041/Kawasaki-Er-6n.html#manual).

Καλησπέρα, ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Βαλβίδες έκανε στις 42.000 στο Μπαλτσαβιά και φαίνεται πράγματι ότι έχει ανοιχτεί ο κινητήρας (φαίνεται και η φλατζόκολλα - αν το λέω σωστά).
Δυστυχώς τότε δεν κράτησαν σημειώσεις από τα διάκενα.
Αυτό με τη τροφοδοσία που αναφέρεις; Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο παραπάνω;
Φίλτρο και εξάτμιση όχι δεν έχω.

Τέλος, όσα γράφω ναι τα έχω δει από το manual, μεταξύ αυτών αναφέρει και :

- Τζόγο - επιστροφή γκαζιου --> δεν το ανέφερα γιατί θεωρώ ότι συγκαταλέγεται στο γενικό έλεγχο που θα κάνει ο μηχανικός ?
- Έλεγχος / αλλαγή τρόμπα βενζίνης --> οι μάστορες συμφωνούν ότι όταν είσαι για τρόμπα θα το καταλάβεις, είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό για προληπτική αλλαγή -- νομίζω συμφωνώ
- Έλεγχος αλυσίδας --> γίνεται και από εμένα και φαντάζομαι συγκαταλέγεται στο γενικότερο έλεγχο
- Ρουλεμάν τροχού και τιμονιού --> αυτό έχεις δίκιο θα πρέπει να το αναφέρω
- Έλεγχος σωληνάκια φρένων --> φαντάζομαι θα γίνει αφού θα αλλάξουμε και υγρά ?

doctor_john
28/01/2021, 12:54
Το στήσιμο του κινητήρα μέχρι το '10 (με 38mm ψεκασμούς), δίνει λίγο καύσιμο χαμηλά και ψηλά στον δεξί και ακόμα λιγότερο στον αριστερό, με αποτέλεσμα
να έχεις θερμοκρασίες στην κεφαλή.

Ο "γενικός" έλεγχος είναι κάτι που αλλάζει ανάλογα τον κ. Γενικό..
Στο μηχανικό πάς με το service manual και φωτοτυπία όλες τις ρουτίνες - αλλαγές να του είναι εύκολο να τις διαγράφει.

Αν μπορείς βάλε σωληνάκια υψηλής στα φρένα. Δεν είναι ιδιαίτερα καλά τα φρένα έτσι και αλλιώς, θα δεις διαφορά.

PapaDDoS
28/01/2021, 13:03
Το στήσιμο του κινητήρα μέχρι το '10 (με 38mm ψεκασμούς), δίνει λίγο καύσιμο χαμηλά και ψηλά στον δεξί και ακόμα λιγότερο στον αριστερό, με αποτέλεσμα
να έχεις θερμοκρασίες στην κεφαλή.

Ο "γενικός" έλεγχος είναι κάτι που αλλάζει ανάλογα τον κ. Γενικό..
Στο μηχανικό πάς με το service manual και φωτοτυπία όλες τις ρουτίνες - αλλαγές να του είναι εύκολο να τις διαγράφει.

Αν μπορείς βάλε σωληνάκια υψηλής στα φρένα. Δεν είναι ιδιαίτερα καλά τα φρένα έτσι και αλλιώς, θα δεις διαφορά.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες γνώσεις σου που μοιράζεσαι.
Θα το αναφέρω και στο μηχανικό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, εξαρτάται από το κ. Γενικό.

Όσον αφορά τα σωληνάκια υψηλής, θα το δω σε 2ο χρόνο, πράγματι έχω διαβάσει ότι έχει μεγάλη διαφορά.

Και πάλι ευχαριστώ.

DoctoR_k6
28/01/2021, 14:02
Το στήσιμο του κινητήρα μέχρι το '10 (με 38mm ψεκασμούς), δίνει λίγο καύσιμο χαμηλά και ψηλά στον δεξί και ακόμα λιγότερο στον αριστερό, με αποτέλεσμα
να έχεις θερμοκρασίες στην κεφαλή.

Ο "γενικός" έλεγχος είναι κάτι που αλλάζει ανάλογα τον κ. Γενικό..
Στο μηχανικό πάς με το service manual και φωτοτυπία όλες τις ρουτίνες - αλλαγές να του είναι εύκολο να τις διαγράφει.

Αν μπορείς βάλε σωληνάκια υψηλής στα φρένα. Δεν είναι ιδιαίτερα καλά τα φρένα έτσι και αλλιώς, θα δεις διαφορά.

Υπαρχει καποιος που παει την μοτο του στον μηχανικο με το service manual κ φωτοτυπιες τις ρουτινες (aka checklist)? :confused:

toyar
28/01/2021, 14:17
διαλεξε καποιον τυχαια
ετσι κι αλλιως απο την τριτη φορα θα θες να αλλαξεις:bawl:

panavour
28/01/2021, 14:23
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΙΔΗΣ
ΕΓΓΥΗΣΗ,οσα χρονια ειχα το ερ-5 εκει το πηγαινα.
ΓΝΩΣΤΗΣ.

PapaDDoS
28/01/2021, 14:43
διαλεξε καποιον τυχαια
ετσι κι αλλιως απο την τριτη φορα θα θες να αλλαξεις:bawl:

χαχα τόσο χάλια ε ; :P

PapaDDoS
28/01/2021, 14:46
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΙΔΗΣ
ΕΓΓΥΗΣΗ,οσα χρονια ειχα το ερ-5 εκει το πηγαινα.
ΓΝΩΣΤΗΣ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. Πράγματι έχει καλές κριτικές, βέβαια μιλώντας στο τηλ μαζί του για μία πρόχειρη
προσφορά, μου είπε ένα 160-170 χωρίς τα τακάκια.
Φαντάζομαι είναι πιο ακριβός λόγω ότι είναι kawasaki official..

doctor_john
28/01/2021, 14:57
Υπαρχει καποιος που παει την μοτο του στον μηχανικο με το service manual κ φωτοτυπιες τις ρουτινες (aka checklist)? :confused:

Απο μνήμης θα τα θυμάται όλα τα τσεκ και τις αλλαγές; μόνο εμένα έχει; :D

Ρωτάω αν δω ότι χρησιμοποιεί pc, το email του να του στείλω το pdf. Παλιότερα τύπωνα τα βιβλία και τα έδινα μαζί με τη μοτό.
Αν δεν κάνει εκείνος το τσεκ θα πρέπει να το κάνω εγώ στην πληρωμή, πολύ ευκολότερο να το έχει σαν μπούσουλα ο ίδιος.

Volpad
28/01/2021, 15:13
Θα σου προτείνω και εγώ τον Κονίδη.

Τον ξέρω πολλά χρόνια και εκεί πήγαινα και το KLE 500 που είχα κάποτε.

Πολύ σωστός μάστορας.

PapaDDoS
28/01/2021, 15:19
Θα σου προτείνω και εγώ τον Κονίδη.

Τον ξέρω πολλά χρόνια και εκεί πήγαινα και το KLE 500 που είχα κάποτε.

Πολύ σωστός μάστορας.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Από τιμές πως θα τον χαρακτήριζες; πχ 20% πάνω από το συνεργείο τη γειτονιάς;
Να αναφέρω ότι δεν ψάχνω το τέλειο με ψίχουλα προφανώς, αν είναι κάποιος σωστός και τα αξίζει ας είναι και λίγο πιο ακριβός.

Ευχαριστώ!

o_gavros
28/01/2021, 15:24
Ότι αναφέρεις προς σερβαρισμα,είναι πράγματα που μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις και μόνος σου.το έχεις σκεφτεί;

PapaDDoS
28/01/2021, 15:41
Ότι αναφέρεις προς σερβαρισμα,είναι πράγματα που μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις και μόνος σου.το έχεις σκεφτεί;

Καλησπέρα, το έχω σκεφτεί και ξέρω ότι θα γλίτωνα αρκετά χρήματα.
Να σου πω την αλήθεια, με τόση πληροφορία στο ίντερνετ δεν θα είναι πολύ δύσκολο. Λάδια και φίλτρο λαδιού πχ έχω αλλάξει με φίλο.
Αλλά πες το χαζομάρα, πες το χαμηλή αυτοπεποίθηση, πες το ότι θεωρώ "καινούργια" (μην παρεξηγηθώ, εννοώ τη πήρα πρόσφατα και είναι σε πάρα πολύ κατάσταση) τη μηχανή,
δεν νιώθω έτοιμος να βάλω χέρι ακόμα.
Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα το κάνω, τουλάχιστον για τα απλά.

o_gavros
28/01/2021, 16:34
Μα οι εργασίες που ζητάς είναι τα "απλά".
Δεν στο λέω μόνο για την οικονομία του πράγματος.
Εχει και μια γλύκα να μαστορευεις το μοτορι σου.
Στις εργασίες που παραθέτεις στο αρχικό ποστ, ίσως μόνο τα μπουζί να είναι λίγο πιο μπελαλιδικα. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πόσο προσβάσιμα είναι στο μηχανάκι σου. Στο δικό μου Καβασάκι (Ζ750) πρέπει να βγάλω το ντεπόζιτο,να λύσω όλο το σύστημα του ψυγείου από πάνω (να έχω αδειάσει υγρά εννοείται) ώστε να μου δωθεί πρόσβαση στον δύσκολο τρίτο κύλινδρο. Ε δεν είναι και δουλειά του αψε σβήσε αλλά ούτε και πυρηνική φυσική που μπορεί να γίνει ζημιά.
Αν λίγο τα χέρια σου πιάνουν και έχεις μερικά βασικά εργαλεία, για μένα μη το σκέφτεσαι. Α, και όλα αυτά,γίνονται πιο ευχάριστα με παρέα. Πες στον κολλητό σου "την Κυριακή αράζουμε πυλωτη και γαργαλαμε το μηχανάκι".

Volpad
28/01/2021, 17:02
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Από τιμές πως θα τον χαρακτήριζες; πχ 20% πάνω από το συνεργείο τη γειτονιάς;
Να αναφέρω ότι δεν ψάχνω το τέλειο με ψίχουλα προφανώς, αν είναι κάποιος σωστός και τα αξίζει ας είναι και λίγο πιο ακριβός.

Ευχαριστώ!

Θα συμφωνήσω με τον Γαύρο.

Όσο για το κόστος του Κονίδη έχω να σου πώ το εξής.
Πρίν τον Κονίδη, το πήγαινα σε ένα συνεργείο της γειτονιάς απο το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος. Σε αυτόν, είχα αναπτύξει μία φιλική σχέση, με αποτέλεσμα, για 5-6 μήνες ενώ ήμουν φοιτητής, να πηγαίνω κάθε μέρα (όταν είχα χρόνο) και να τον βοηθάω σε επισκευές μοτοσυκλετών πελατών του. Με αυτό το τρόπο εκείνος είχε έναν δωρεάν βοηθό και εγώ μάθαινα πράγματα και έκανα service στο KLE χωρίς κόστος εργατικών.
Όμως, το συνεργείο του ήταν κοντά στο σπίτι της γκόμενάς μου και πολύ μακριά απο το δικό μου.

Το πήγα κάποια στιγμή στον Κονίδη γιατι ήταν κοντά στο σπίτι μου και γιατι τον πρότεινε σύσσωμο το kawasaki-bikers.gr.
Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για τις 2-3 φορές που το πήγα.
Γενικά τα έκανα όλα μόνος μου και κάθε 3-4 service που έκανα εγώ, το πήγαινα και 1 φορά στον Κονίδη, για να κάνει το service και να ρίξει και μία ματιά σε αυτά που είχα κάνει μόνος μου (μήν έχω κάνει καμία μαλακία).
Οι τιμές του δεν μου φάνηκαν υψηλότερες απο αυτές που έπαιρνε ο "φίλος μου" απο τους πελάτες του και παρόλο που ήμουν φοιτητής και δεν είχα μία, το πήγαινα σε αυτόν ενώ μπορούσα να το πάω στο φίλο μου, 15Km πιο μακριά, που δεν θα πλήρωνα εργασία.

Πολλές φορές χρειάστηκε να τον πάρω τηλέφωνο και να τον ρωτήσω πώς γίνεται κάτι για να το κάνω μόνος μου και πάντα η απάντησή του ήταν κατατοπιστική και δεν αρνήθηκε ποτέ να με βοηθήσει ενώ γνώριζε οτι θα το κάνω μόνος μου και δεν θα έχει κανένα κέρδος.

Μετά πούλησα το KLE και άφησα τον άνθρωπο ήσυχο... :P

Έχω και άλλα παραδείγματα να σου πώ αλλα δεν υπάρχει λόγος να κουράσω.


Απλά τον συστήνω με κλειστά τα μάτια.

KAWAMANRIDER
28/01/2021, 19:05
κι εγώ Κονίδη προτείνω αν σε βολεύει σε απόσταση να πας σε αυτόν

typhoon
28/01/2021, 19:27
Κονίδης θα προτείνω κι εγώ χωρίς να έχω όμως εμπειρία απο τους υπόλοιπους.

Οσον αφορά τις τιμές, αυτό που έχω καταλήξει χρόνια τώρα, καλός και φθηνός δεν υπάρχει. Κι απο ότι έχω δεί (μιλάμε για μεγάλα μηχανάκια ε, όχι καθημερινής χρήσης comuter) όταν προσπαθείς να γλιτώσεις τίποτα ψιλά σε αναλώσιμα, τελικά μάλλον μια ή άλλη βγαίνεις με τα γνήσια σε βάθος χρόνου και χρήσης , άσε που έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

PapaDDoS
28/01/2021, 22:17
Μα οι εργασίες που ζητάς είναι τα "απλά".
Δεν στο λέω μόνο για την οικονομία του πράγματος.
Εχει και μια γλύκα να μαστορευεις το μοτορι σου.
Στις εργασίες που παραθέτεις στο αρχικό ποστ, ίσως μόνο τα μπουζί να είναι λίγο πιο μπελαλιδικα. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πόσο προσβάσιμα είναι στο μηχανάκι σου. Στο δικό μου Καβασάκι (Ζ750) πρέπει να βγάλω το ντεπόζιτο,να λύσω όλο το σύστημα του ψυγείου από πάνω (να έχω αδειάσει υγρά εννοείται) ώστε να μου δωθεί πρόσβαση στον δύσκολο τρίτο κύλινδρο. Ε δεν είναι και δουλειά του αψε σβήσε αλλά ούτε και πυρηνική φυσική που μπορεί να γίνει ζημιά.
Αν λίγο τα χέρια σου πιάνουν και έχεις μερικά βασικά εργαλεία, για μένα μη το σκέφτεσαι. Α, και όλα αυτά,γίνονται πιο ευχάριστα με παρέα. Πες στον κολλητό σου "την Κυριακή αράζουμε πυλωτη και γαργαλαμε το μηχανάκι".

Συμφνώ και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσω σε αυτό το επίπεδο.
Απλά τη 1ή άντε και τη 2η φορά θα ήθελα αυτός ο κολλητός που θα είναι μαζί μου να σαι εσύ που μάλλον είσαι γνώστης :P

PapaDDoS
28/01/2021, 23:05
κι εγώ Κονίδη προτείνω αν σε βολεύει σε απόσταση να πας σε αυτόν

Δεν είναι πολύ μακριά, μάλλον κλείνω προς τα εκεί, μιας και το προτείνουν αρκετοί σύντροχοι :D


Κονίδης θα προτείνω κι εγώ χωρίς να έχω όμως εμπειρία απο τους υπόλοιπους.

Οσον αφορά τις τιμές, αυτό που έχω καταλήξει χρόνια τώρα, καλός και φθηνός δεν υπάρχει. Κι απο ότι έχω δεί (μιλάμε για μεγάλα μηχανάκια ε, όχι καθημερινής χρήσης comuter) όταν προσπαθείς να γλιτώσεις τίποτα ψιλά σε αναλώσιμα, τελικά μάλλον μια ή άλλη βγαίνεις με τα γνήσια σε βάθος χρόνου και χρήσης , άσε που έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Εντάξει νομίζω ότι παντού ότι πληρώνουμαι παίρνουμε.
Σύμφωνώ να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να σου βγάλει πχ παραπάνω χιλιόμετρα συν ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως λες.

Ευχαριστώ!

PapaDDoS
28/01/2021, 23:07
Θα συμφωνήσω με τον Γαύρο.

Όσο για το κόστος του Κονίδη έχω να σου πώ το εξής.
Πρίν τον Κονίδη, το πήγαινα σε ένα συνεργείο της γειτονιάς απο το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος. Σε αυτόν, είχα αναπτύξει μία φιλική σχέση, με αποτέλεσμα, για 5-6 μήνες ενώ ήμουν φοιτητής, να πηγαίνω κάθε μέρα (όταν είχα χρόνο) και να τον βοηθάω σε επισκευές μοτοσυκλετών πελατών του. Με αυτό το τρόπο εκείνος είχε έναν δωρεάν βοηθό και εγώ μάθαινα πράγματα και έκανα service στο KLE χωρίς κόστος εργατικών.
Όμως, το συνεργείο του ήταν κοντά στο σπίτι της γκόμενάς μου και πολύ μακριά απο το δικό μου.

Το πήγα κάποια στιγμή στον Κονίδη γιατι ήταν κοντά στο σπίτι μου και γιατι τον πρότεινε σύσσωμο το kawasaki-bikers.gr.
Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για τις 2-3 φορές που το πήγα.
Γενικά τα έκανα όλα μόνος μου και κάθε 3-4 service που έκανα εγώ, το πήγαινα και 1 φορά στον Κονίδη, για να κάνει το service και να ρίξει και μία ματιά σε αυτά που είχα κάνει μόνος μου (μήν έχω κάνει καμία μαλακία).
Οι τιμές του δεν μου φάνηκαν υψηλότερες απο αυτές που έπαιρνε ο "φίλος μου" απο τους πελάτες του και παρόλο που ήμουν φοιτητής και δεν είχα μία, το πήγαινα σε αυτόν ενώ μπορούσα να το πάω στο φίλο μου, 15Km πιο μακριά, που δεν θα πλήρωνα εργασία.

Πολλές φορές χρειάστηκε να τον πάρω τηλέφωνο και να τον ρωτήσω πώς γίνεται κάτι για να το κάνω μόνος μου και πάντα η απάντησή του ήταν κατατοπιστική και δεν αρνήθηκε ποτέ να με βοηθήσει ενώ γνώριζε οτι θα το κάνω μόνος μου και δεν θα έχει κανένα κέρδος.

Μετά πούλησα το KLE και άφησα τον άνθρωπο ήσυχο... :P

Έχω και άλλα παραδείγματα να σου πώ αλλα δεν υπάρχει λόγος να κουράσω.


Απλά τον συστήνω με κλειστά τα μάτια.

Κατατοπιστική η ιστορία σου μπορώ να πω.
Εντύπωση πάντως μου κάνει που σε βοήθησε αρκετές φορές.
Και εμένα από κοντά μου φάνηκε κατατοπιστικός και διαθέσιμος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, κλείνω προς τα εκεί μάλλον!

PapaDDoS
29/01/2021, 00:19
Μιας που μάλλον ψιλό κλείνω σε Κονίδη, έχουμε καμία πρόταση για τακάκια;
Ο κονίδης πρότεινε EBC ημί μεταλλικά, περίπου 35 ευρώ το ζευγάρι
Από τη μάνα του φοράει Tokico μεταλλικα, τα οποία κοστίζουν περίπου στα 65 ευρώ το ζευγάρι.
Η διαφορά όπως βλέπετε στη τιμή, είναι αισθητή.
Η διαφορά ωστόσο σε απόδοση (χλμ φρενα και φθορά στη δισκόπλακα), σύμφωνα πάντα με το μάστορα δεν θα είναι τόσο αισθητή.
Τώρα τι να σας πω, φαντάζομαι τον νοίαζει να δίνει τα EBC περισσότερο; Δεν ξέρω.
Ωστόσο, καλώς ή κακώς τα Tokico είναι ακριβά.

Ευχαριστώ και πάλι!

doctor_john
29/01/2021, 08:32
Ποια tokico 65e, καλά σου λέει EBC. εκτός και αν θες κάποια πολύ μαλακά για αυτή την περίοδο κ.λπ.

Έχε υπόψιν ότι το ίδιο σενάριο θα παίξει και στα ρουλεμαν τροχών τα οποία έχουν ~40ε και τα 5 πολύ καλής ποιότητας.
Μπορείς να βρείς και φθηνότερα σε επίσης πολύ καλή ποιότητα κ.λπ.
Γενικά, ενα εργοστάσιο δεν δημιουργεί τα πάντα, ελέγχει τι υπάρχει σε παραγωγή με τις προδιαγραφές του.

Διάβασε το service manual, στην αρχή μοιάζουν πολλά αλλά μπαίνεις στην λογική συντήρησης.

PapaDDoS
29/01/2021, 10:35
Ποια tokico 65e, καλά σου λέει EBC. εκτός και αν θες κάποια πολύ μαλακά για αυτή την περίοδο κ.λπ.

Έχε υπόψιν ότι το ίδιο σενάριο θα παίξει και στα ρουλεμαν τροχών τα οποία έχουν ~40ε και τα 5 πολύ καλής ποιότητας.
Μπορείς να βρείς και φθηνότερα σε επίσης πολύ καλή ποιότητα κ.λπ.
Γενικά, ενα εργοστάσιο δεν δημιουργεί τα πάντα, ελέγχει τι υπάρχει σε παραγωγή με τις προδιαγραφές του.

Διάβασε το service manual, στην αρχή μοιάζουν πολλά αλλά μπαίνεις στην λογική συντήρησης.

Προσωπικά δεν έχω κάποια προτίμηση, μιας που πιστεύω ότι λόγω μικρής εμπειρίας δεν θα καταλάβω μεγάλη διαφορά.
Για αυτό άλλωστε συμβουλεύομαι και εσάς αλλά και διάφορους μαστόρους.
Θα το ερευνήσω/αναφέρω και για τα ρουλεμαν τροχού και τιμονιού, τουλάχιστον για έλεγχο και αν χρειαστεί αλλαγή,
καθώς το manual το αναφέρει στο Service των 48.000.

Γενικά το διαβάζω το manual και θα προσπαθήσω να κάνω τη συντήρηση κατά γράμμα, στα πλαίσια του δυνατού.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές!

strokt up
29/01/2021, 12:08
Προσωπικά δεν έχω επισκεφτεί κανέναν απο τους παραπάνω μάστορες. Πολύ καλός μου φίλος με z800 το πάει απο την αρχή στον Μέρμυγκα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Υπόψιν, το μηχανάκι του έχει περί τις 120.000χμ

PapaDDoS
29/01/2021, 14:11
Προσωπικά δεν έχω επισκεφτεί κανέναν απο τους παραπάνω μάστορες. Πολύ καλός μου φίλος με z800 το πάει απο την αρχή στον Μέρμυγκα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Υπόψιν, το μηχανάκι του έχει περί τις 120.000χμ

Από όσο έχω καταλάβει και ο Μέρμυγκας είναι αρκετά αξιόλογος επαγγελματίας.
Δυστυχώς μου είναι αρκετά πιο μακριά από το Κονίδη.
Βέβαια θα τον έχω σίγουρα στα υπόψιν!

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Merciless
30/01/2021, 08:52
Εγώ θα σου προτείνω τον Παρσωτακη εκεί πηγαίνω το δικό μου.... Δεν έχω κανένα παράπονο το αντίθετο θα έλεγα....δίνει προσοχή αρκετή σε αρκετά πράγματα που άλλοι δεν δίνουν λόγω το ότι τα κάνουν όλα μηχανικά... Επίσης είναι ο μόνος από αυτούς που έχω πάει πού οταν πήγα για ένα σερβις και τον ρώτησα τι χρειάζεται σε αυτά τα χιλιόμετρα....άνοιξε το σέρβις μανουαλ και έκανε όλα αυτά που ήταν τσεκαρισμενα από την εταιρεία... Επίσης κάτι που μου αρέσει πολύ είναι ότι χρησιμοποιεί ροποκλειδο κάτι που όσοι άλλοι είχα πάει το κάνανε με τα χέρια....

o_gavros
31/01/2021, 17:26
Για αρχή κατέβασε το μανιουαλ της μηχανης σου.
Μπορείς να ξεκινήσεις μαλακωσά, να αλλάξεις πχ πρώτα τα λάδια ή/και το φίλτρο.
Ενα κατάλληλο γερμανικό κλειδί, ένα λεκανάκι για να συλλέξεις τα παλιά, ένα εργαλείο αφαίρεσης φίλτρου και τις ποσότητες λαδιού που προκύπτουν απο το μάνιουαλ. Αυτα χρειαζεσαι.
Αν γλυκαθείς, θα το ξέρεις.
Αν όχι, δεν έχεις κάνει κάπου ζημιά και μπορείς πάντα να πας στο συνεργείο για τα επίλοιπα.

PapaDDoS
01/02/2021, 10:46
Εγώ θα σου προτείνω τον Παρσωτακη εκεί πηγαίνω το δικό μου.... Δεν έχω κανένα παράπονο το αντίθετο θα έλεγα....δίνει προσοχή αρκετή σε αρκετά πράγματα που άλλοι δεν δίνουν λόγω το ότι τα κάνουν όλα μηχανικά... Επίσης είναι ο μόνος από αυτούς που έχω πάει πού οταν πήγα για ένα σερβις και τον ρώτησα τι χρειάζεται σε αυτά τα χιλιόμετρα....άνοιξε το σέρβις μανουαλ και έκανε όλα αυτά που ήταν τσεκαρισμενα από την εταιρεία... Επίσης κάτι που μου αρέσει πολύ είναι ότι χρησιμοποιεί ροποκλειδο κάτι που όσοι άλλοι είχα πάει το κάνανε με τα χέρια....

Καλημέρα, θα συμφωνήσω καθώς τον είδα και από κοντά το Παρσωτάκη και όντως τα έκανε αυτά.
Ειδικά με το Manual.
Μάλλον βέβαια θα καταλήξω στο Κονίδη, μιας και βγαίνουν πάνω κάτω ίδιες οι τιμές και είναι Kawasaki.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

PapaDDoS
01/02/2021, 11:18
Για αρχή κατέβασε το μανιουαλ της μηχανης σου.
Μπορείς να ξεκινήσεις μαλακωσά, να αλλάξεις πχ πρώτα τα λάδια ή/και το φίλτρο.
Ενα κατάλληλο γερμανικό κλειδί, ένα λεκανάκι για να συλλέξεις τα παλιά, ένα εργαλείο αφαίρεσης φίλτρου και τις ποσότητες λαδιού που προκύπτουν απο το μάνιουαλ. Αυτα χρειαζεσαι.
Αν γλυκαθείς, θα το ξέρεις.
Αν όχι, δεν έχεις κάνει κάπου ζημιά και μπορείς πάντα να πας στο συνεργείο για τα επίλοιπα.

Εννοείται το έχω το manual και μάλιστα σε Hard Copy από το προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Και εννοείται ότι το διαβάζω.
Για παράδειγμα, στην αλλαγή λαδιών αναφέρει :

- 1.7 Λίτρα αν δεν αλλάξεις φίλτρο
- 1.9 Λίτρα αν αλλάξεις φίλτρο
- 2.4 Όταν η μηχανή είναι στεγνή

Θα μου πεις, αν αλλάξεις φίλτρο, βάλε 1.9, μέτρα την, βάλε μπροστά να δουλέψει και ξανα μέτρα να δεις αν εισαι οκ.

Ωστόσο, τι εννοεί με το στεγνή μηχανή;

Επίσης, το φίλτρο λαδιού, βγαίνει μόνο με φιλτρόκλειδο ή υπάρχει κανένα άλλο tip?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

panavour
01/02/2021, 11:26
Εννοείται το έχω το manual και μάλιστα σε Hard Copy από το προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Και εννοείται ότι το διαβάζω.
Για παράδειγμα, στην αλλαγή λαδιών αναφέρει :

- 1.7 Λίτρα αν δεν αλλάξεις φίλτρο
- 1.9 Λίτρα αν αλλάξεις φίλτρο
- 2.4 Όταν η μηχανή είναι στεγνή

Θα μου πεις, αν αλλάξεις φίλτρο, βάλε 1.9, μέτρα την, βάλε μπροστά να δουλέψει και ξανα μέτρα να δεις αν εισαι οκ.

Ωστόσο, τι εννοεί με το στεγνή μηχανή;

Επίσης, το φίλτρο λαδιού, βγαίνει μόνο με φιλτρόκλειδο ή υπάρχει κανένα άλλο tip?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

σε περιπτωση γενικης επισκευης ,οταν εχει ανοιχτει το μοτερ.

doctor_john
01/02/2021, 11:36
Το φίλτρο βγαίνει με το εργαλείο του, γεμίζεις το φίλτρο με λάδι πριν το βιδώσεις.
Ο κινητήρας κρατάει μισό λίτρο σε σημεία που δεν στραγγίζουν.

PapaDDoS
01/02/2021, 11:37
σε περιπτωση γενικης επισκευης ,οταν εχει ανοιχτει το μοτερ.


Το φίλτρο βγαίνει με το εργαλείο του, γεμίζεις το φίλτρο με λάδι πριν το βιδώσεις.
Ο κινητήρας κρατάει μισό λίτρο σε σημεία που δεν στραγγίζουν.

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο, κατατοπιστικοί όπως πάντα!

karellen
01/02/2021, 11:46
Το φίλτρο βγαίνει με το εργαλείο του, γεμίζεις το φίλτρο με λάδι πριν το βιδώσεις.
Ο κινητήρας κρατάει μισό λίτρο σε σημεία που δεν στραγγίζουν.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά το 99% των υπολοίπων πουθενά δε λέει να γεμίζουμε το φίλτρο εμείς πριν το βιδώσουμε.Αυτό το αναλαμβάνει το ίδιο το μοτέρ,γι αυτό άλλωστε το μάνιουαλ δίνει αυτή τη διαφορά των 200 ml.

doctor_john
01/02/2021, 11:56
Βρίσκεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά αυτή την τεχνική;

karellen
01/02/2021, 12:03
Όχι αλλά ένας αδαής θα πρέπει να είναι προσεκτικός ώστε να μην βάλει επιπροσθέτως 200 ml + το γεμάτο φίλτρο.
Επίσης πώς θα καταφέρει να μην χύσει λάδι όταν το φίλτρο τοποθετείται οριζόντια.

panavour
01/02/2021, 12:10
Βρίσκεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά αυτή την τεχνική;

ναι,στο οτι οταν πας να κουμπωσεις το φιλτρο το λαδι θα σου χυθει.
εξ αλλου δεν χρειαζεται διοτι αμεσως θα κυκλοφορησει το λαδι και θα γεμισει μονο του το φιλτρο μολις το βαλεις μπρος.

PapaDDoS
01/02/2021, 12:13
Προσωπικά, αυτό που βλέπω και στο manual, αναφέρει ότι εφαρμόζεις μία λεπτή στρώση στη κορώνα (δηλ γύρω γύρω στο φίλτρο) και ύστερα το κουμπώνεις.

DoctoR_k6
01/02/2021, 12:16
Βρίσκεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά αυτή την τεχνική;

Βαλε μας την σελιδα του μανιουαλ που το λεει αυτο...
Αλλο βαζω με το δαχτυλο λιγο λαδακι στο oring του φιλτρου κ αλλο γεμισε το.

doctor_john
01/02/2021, 13:05
Για ποιο λόγο; την έχω βάλει πολλές φορές ή μήπως είπα ότι έτσι λέει το εργοστάσιο;

Βάλτε λάδι όπως αγαπάτε, απλό είναι.

DoctoR_k6
01/02/2021, 13:58
Για ποιο λόγο; την έχω βάλει πολλές φορές ή μήπως είπα ότι έτσι λέει το εργοστάσιο;

Βάλτε λάδι όπως αγαπάτε, απλό είναι.

Το θεμα ειναι να μην δωσουμε καποια πληροφορια που δεν εχει σχεση με την ολη διαδικασια.
Επειδη δεν γνωριζει κ λεμε/νε ολοι ακολουθα το μανιουαλ καλο θα ηταν να μην τον μπερδευουμε με αλλα (που μπορει να μην ισχυουν).

doctor_john
01/02/2021, 14:17
Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις και γιατί. Υπάρχει πρόβλημα να πληρωθεί με λάδι το φίλτρο πριν την εγκατάσταση;
Έχει γίνει ποτέ ζημιά όσες δεκαετίες εφαρμόζεται; Αντίστοιχα με το φίλτρο γεμάτο αέρα έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα;

Δεν γνωρίζει, μαθαίνει, έχει τόσο ρίσκο να το κάνει σωστότερα;

DoctoR_k6
01/02/2021, 14:23
Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις και γιατί. Υπάρχει πρόβλημα να πληρωθεί με λάδι το φίλτρο πριν την εγκατάσταση;
Έχει γίνει ποτέ ζημιά όσες δεκαετίες εφαρμόζεται; Αντίστοιχα με το φίλτρο γεμάτο αέρα έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα;

Δεν γνωρίζει, μαθαίνει, έχει τόσο ρίσκο να το κάνει σωστότερα;

Οκ αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε.
Ο καθενας ας το κανει οπως νομιζει/πιστευει/λεει ο κατασκευαστης.

o_gavros
01/02/2021, 19:09
Κι εγώ δε το βάζω άδειο το καινούριο φίλτρο στην αλλαγή.
Δε το τιγκαρω βέβαια γιατί θα τα κάνει πουτανα όλα, αλλά μέχρι λίγο πάνω από τη μέση του ρίχνω.
Κρυφτε ωρε τα γιαταγάνια.
Εδώ βοηθάμε τον νεο, δεν μαλλιοτραβιομαστε.

DoctoR_k6
02/02/2021, 09:41
Κι εγώ δε το βάζω άδειο το καινούριο φίλτρο στην αλλαγή.
Δε το τιγκαρω βέβαια γιατί θα τα κάνει πουτανα όλα, αλλά μέχρι λίγο πάνω από τη μέση του ρίχνω.
Κρυφτε ωρε τα γιαταγάνια.
Εδώ βοηθάμε τον νεο, δεν μαλλιοτραβιομαστε.

Δεν υπαρχουν γιαταγανια...ολα cool.
Απλα θεωρω σε χρηστες που δεν ξερουν τα βασικα ας ανοιξουν το μανουαλι για αρχη κ να κανουν οτι λεει ο κατασκευαστης.
Μετα γινεται μεγαλυτερο μπερδεμα αν λεμε δικα μας ''κολπα''.

Εγω παντως οσα χρονια κανω αλλαγες λαδιων σε μικρα/μεγαλα μοτο ποτε δεν εχω βαλει σταγονα λαδι στο φιλτρο κ κανω την κλασικη διαδικασια.
Κ που σε κατι εποχες που αλλαζαμε τα λαδια ανα 3Κ κ το φιλτρο μαζι (απλες). :D

dankannn
02/02/2021, 10:59
Φίλε μου, δες να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου , οπως βλέπω οτι προσπαθεις να κανεις
Λάδια, φίλτρα, παραφλου, μπουζί με λίγα εργαλεία τα κάνεις εύκολα και με ασφάλεια αρκεί να έχεις το manual. ( κάνεις ότι λέει και δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα)
Για βαλβίδες ας το πας κάπου αφού μαζέψεις γνώμες.
Αλλά και πάλι θα καταλάβεις ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα άνθρωπο που να τον εμπιστευτείς.
Συγγνώμη αν θίγω τους επαγγελματίες που υπάρχουν αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
Όσο περισσότερο θα ασχολείσαι μόνος σου τόσο ποιο εύκολο θα είναι να αντικρούσεις και να εντοπίσεις βλακείες που θα σου πουν και θα κάνουν στην μοτοσυκλέτα σου.
Ξέρουν ότι γνωρίζω το μηχανάκι μου απέξω και ανακατωτά. Το πάω για αλλαγή ρουλεμάν μπροστινού , πάω να το πάρω και έχουν βάλει το σωληνάκι πίσω από τον σταυρό με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος να τσαλακωθεί ανάμεσα σε σταυρό και το στοπ του πλαισίου.
Τα καλάμια σε σχέση με τις πλάκες σε λάθος ύψος , φυσικά άκουσαν γκάζια και το έφτιαξαν.
Αν εγώ όμως δεν ήξερα , και δεν παρατηρούσα και ζουμπα ζουμπα το τιμόνι στραπατσάριζα το σωληνάκι και έφευγα σε καμιά στροφή ,και έχανα τα φρένα θα με έκλαιγαν οι ρέγκες.
Ότι μπορείς μόνος σου και όλα τα αλλα με καλό έλεγχο κατά την παραλαβή.
Η μηχανή δεν είναι αμάξι , πρέπει να ξέρουμε αρκετά πράγματα για να την οδηγήσουμε.
Τέλος μια τάπα λαδιού που την έχουν σφίξει λάθος η μια χαλαρή αλυσίδα μπορεί να μας προκαλέσει θανατηφόρο ατύχημα

PapaDDoS
02/02/2021, 12:31
Καλησπέρα καλησπέρα, κανένα γιαταγάνι κουβέντα κάνουμε.
Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας guys.
Συμφωνώ ότι σαν νέος καλό θα είναι να ακολουθείς το manual και σιγα σιγά προσθέτεις και κάποια tips!

PapaDDoS
02/02/2021, 12:35
Φίλε μου, δες να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου , οπως βλέπω οτι προσπαθεις να κανεις
Λάδια, φίλτρα, παραφλου, μπουζί με λίγα εργαλεία τα κάνεις εύκολα και με ασφάλεια αρκεί να έχεις το manual. ( κάνεις ότι λέει και δεν θα εχεις ποτε πρόβλημα)
Για βαλβίδες ας το πας κάπου αφού μαζέψεις γνώμες.
Αλλά και πάλι θα καταλάβεις ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα άνθρωπο που να τον εμπιστευτείς.
Συγγνώμη αν θίγω τους επαγγελματίες που υπάρχουν αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
Όσο περισσότερο θα ασχολείσαι μόνος σου τόσο ποιο εύκολο θα είναι να αντικρούσεις και να εντοπίσεις βλακείες που θα σου πουν και θα κάνουν στην μοτοσυκλέτα σου.
Ξέρουν ότι γνωρίζω το μηχανάκι μου απέξω και ανακατωτά. Το πάω για αλλαγή ρουλεμάν μπροστινού , πάω να το πάρω και έχουν βάλει το σωληνάκι πίσω από τον σταυρό με συνέπεια να υπάρχει κίνδυνος να τσαλακωθεί ανάμεσα σε σταυρό και το στοπ του πλαισίου.
Τα καλάμια σε σχέση με τις πλάκες σε λάθος ύψος , φυσικά άκουσαν γκάζια και το έφτιαξαν.
Αν εγώ όμως δεν ήξερα , και δεν παρατηρούσα και ζουμπα ζουμπα το τιμόνι στραπατσάριζα το σωληνάκι και έφευγα σε καμιά στροφή ,και έχανα τα φρένα θα με έκλαιγαν οι ρέγκες.
Ότι μπορείς μόνος σου και όλα τα αλλα με καλό έλεγχο κατά την παραλαβή.
Η μηχανή δεν είναι αμάξι , πρέπει να ξέρουμε αρκετά πράγματα για να την οδηγήσουμε.
Τέλος μια τάπα λαδιού που την έχουν σφίξει λάθος η μια χαλαρή αλυσίδα μπορεί να μας προκαλέσει θανατηφόρο ατύχημα

Προφανώς αν έχεις φτάσει σε τέτοιο επίπεδο σχέσης με τη μηχανή σου εσύ είσαι ο πλέον αρμόδιος.
Ωστόσο και ο εκάστοτε μάστορας θεωρώ έχει μία Χ εμπειρία, άλλο αν σου κάνει μαλ..ια από βιασύνη για να αδειάσει η μπάρα για το επόμενο.
Απλά δυστυχώς αν έχουμε αυτή τη νοοτροπία, δεν θα μπορέσουμε να εμπιστευτούμε κανέναν και όχι μόνο για μηχανή αλλά οποιδήποτε μάστορα.
Να σκεφτούμε και ότι για παράδειγμα εγώ πρωινά που θα πάει η μηχανή για service, εργάζομαι και Σάββατα τα περισσότερα συνεργεία δεν δουλεύουν.
Αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να είμαι μπροστά στο σερβις.

Εννοείται το πρόβλημα λύνεται αν τα κάνεις όλα μόνος σου :D

ratamahatta
02/02/2021, 13:07
Όταν είχα το er6n και εγώ στον Κονίδη πήγαινα για σέρβις, είναι σοβαρός μηχανικός.
Βέβαια μπορείς λάδια φίλτρα να τα κάνεις μόνο σου και μια στο τόσο να πηγαίνεις από το συνεργείο για αλλά τύπου βαλβίδες κλπ.

Kickstart
03/02/2021, 10:47
ειναι και που θα πέσεις τα μαστορια...εννοώ σε τι φάση θα τους βρεις και πόσο θα το προσέξουν το μηχανάκι σου τη συγκεκριμένη μέρα που θα το πας..

εγώ κάνω σχεδόν τα πάντα μόνος μου στο χωμάτινο μηχανάκι μου...χρειάστηκε όμως πρόσφατα να κάνω προληπτικά πιστόνι, καδένα εκκεντροφόρου κτλ..

ε πήγα σε συνεργείο του χώρου με πολύ εμπειρία και αγωνιζόμενους ιδιοκτήτες που τα ξέρουν τα χωμάτινα απέξω και ανακατωτά...

όλα έγιναν όπως πρέπει κατά το άνοιγμα και κλείσιμο του μοτέρ (λύσιμο περιφερειακών κτλ) αλλά δυστυχώς μάλλον ο πιτσιρικάς του συνεργείου που κλήθηκε να σκύψει να λύσει μια γαμη...@#$@ βίδα από κάτω του καρτερ λαδιού την σοδόμισε κανονικά και ετσι χάνει καποιες σταγόνες τις οποίες εδώ και ένα χρόνο μπαλώνω με παπαριες λόγω οτι δεν βρίσκω χρονο να το πάω κάπου για χελικοϊλ...(μόνος μου δεν μπαίνω καν στη διαδικασία, θα τα κάνω ταναπού)

έξι χρόνια που αλλάζω λάδια μόνος μου (μιλάμε για ψυχαναγκαστικές αλλαγές, κάθε δεύτερη άντε τρίτη βόλτα-προπονηση αλλάζω λαδια-φιλτρο) δεν είχε κάνει τσικ το καρτερ...μόλις πήγε στους έμπειρους...κλώτσησε.

doctor_john
03/02/2021, 11:53
Γιατι δεν τους το λες ζητώντας να το φτιάξουν; επι πληρωμή, κανονικά.
Αν είναι επαγγελματίες θα το εκτιμήσουν.

Αν δείς πως σημαδεύουν δυσεύρετα ανταλλακτικά σε ανακατασκευή για να μην τα αλλάξει "κατά λάθος" ο μάγκας που θέλει να φτιάξει το δικό
του ή να το παίξει ο τα βρίσκω όλα στην παρέα του, θα φρίξεις.

Kickstart
03/02/2021, 15:02
Γιατι δεν τους το λες ζητώντας να το φτιάξουν; επι πληρωμή, κανονικά.
Αν είναι επαγγελματίες θα το εκτιμήσουν.

Αν δείς πως σημαδεύουν δυσεύρετα ανταλλακτικά σε ανακατασκευή για να μην τα αλλάξει "κατά λάθος" ο μάγκας που θέλει να φτιάξει το δικό
του ή να το παίξει ο τα βρίσκω όλα στην παρέα του, θα φρίξεις.
η τακτική μου είναι να μην ξαναπατήσω στο εν λόγω..

και δεν είναι καμιά τεράστια ζημιά, μπορεί να συμβεί στον καθένα που είναι λίγο...αφηρημένος, δεκα λεπτά υπόθεση είναι η επισκευή για κάποιον που ξέρει τι κάνει..με χάλασε που έκαναν τον κινεζο..

PapaDDoS
04/02/2021, 12:50
Βασικά αυτό είναι το χειρότερο, να σου κάνει το κινέζο.
Εμένα μου έχει τύχει στο αμάξι, ευτυχώς δεν ήταν κάτι που θα με έφερνε σε κίνδυνο, μια γρατζουνια ήταν.
Αλλά του είπα, το έκανες εσυ και οκ έγινε λάθος πάνω στη δουλεία μπορεί να συμβεί.
Παραδέξου το τουλάχιστον για το θεο. Τι να πεις.

Πάντως αν εχω καταλήξει κάπου από αυτό το θέμα είναι ότι τα απλά θα πρέπει να τα μάθω και να τα κάνω μόνος μου
και τα πιο σύνθετα ας υπάρχει ένας έμπιστος μάστορας γιατί ίσως δει και κάτι παραπάνω το πιο έμπειρο μάτι του, που εγώ
ενδεχομένως να έχω παραλείψει.

Ευχαριστώ guys!