PDA

View Full Version : Συνεργείο για suzuki θεσσαλονικη



Galkar
28/01/2021, 16:23
Μιας και έρχετε ο καιρός να πάει για service η gousourou, και μιας που είναι και η πρώτη επαφή με συνεργείο γιατί την έχω στην κατοχή μου για 3000km. Αυτή την στιγμή έχει σχεδόν 36000km και σε 1000κμ θα πάει για λαδάκι και ότι άλλο προκύψει μιας και δεν έχω βιβλίο service από τον προηγούμενο κάτοχο.
Έχετε να προτείνειτε κανένα καλό συνεργείο και έμπιστο καλό μαστορα για suzuki στην Θεσσαλονίκη? (υπάρχει ένας μάστορας στον σταθμό στα τρένα(ρακκας) που μου έχουνε πει καλά λόγια).
Ρίξτε καμία εμπειρία σας οι σουζουκοκατοχη να βγάλουμε άκρη ;):)

Pew
28/01/2021, 17:36
Εαν πιανουν και στο ελάχιστο τα χέρια σου, καλο θα ειναι να μαθεις να τα αλλάζεις μονος σου.
Τα εργαλεία για αλλαγη λαδιων και φιλτρου ειναι πολυ "basic" και τα κανεις αποσβεση ακομα και στο 1ο σέρβις.
Εαν δεν το 'χεις, μπορει καποιος απο κοντα να σου υποδειξει το τι να προσεξεις, ειδικα στο μηχανακι σου, το οποιο ειναι γυμνο... υποθεση 10 λεπτων!

Με αφορμη, το οτι ψαχνεις "εμπιστο συνεργειο" να πω το εξης:
Η εμπιστοσυνη χτίζεται εν καιρω και οχι επειδη ο Pew σου πρότεινε τον ταδε με τον οποιο ο ιδιος μπορει να ειναι 100% happy, αλλα εσύ η οποιοσδηποτε να μην!

Κανε μια βολτα σε οσα συνεργεια βρηκες και παρε τιμή ή συζητησε με τον αρχιμηχανικο / ιδιοκτήτη, θα δειξει αν καποιος σου κανει το "κλικ".
Μια αλλαγη λαδιων μπορει να την κανει ο καθενας, αλλα απο την εξυπηρετηση, το μιλητό κλπ, θα φανει αν θα ειναι η αρχη της "σχεσης" σας.

Αποψη μου ετσι;

Galkar
30/01/2021, 13:46
Ναι έχεις δίκιο κάτι τέτοιο θα κάνω. Βασικά δεν νομίζω πως είναι δύσκολο μια αλλαγή λαδιων βγάζουμε παλιά βάζουμε φίλτρο καινούργια νομίζω τοχω.
Τι εργαλεία χρειάζονται? Το θέμα νομίζω σε όλο αυτό είναι η προσοχή της βίδας στο σφίξιμο να μην χαλάσουν τα πάσα. Ουτοσιαλος θα πάει η μηχανή στον μηχανικό που πήγαινε μια φορά για να δω και εγώ όντως τι εργασίες έχουνε γίνει έως τώρα.
*** τα λάδια τα τσεκάρουμε με ζεστή μηχανή σωστά? Γιατί τώρα με το κρύο τα δικά μ στο τζαμακι δεν μου κάνουνε κούκου μέχρι να ζεσταθεί :p

katsar
31/01/2021, 08:10
Για να κάνεις μόνος βασικές εργασίες συντήρησης θα χρειαστείς σίγουρα τα manual της μηχανής,θα σε βοηθήσουν πολύ.
Εκεί θα δεις και πόσο σφίξιμο θέλουν οι βίδες,θα αγοράσεις ένα δυναμόκλειδο και θα κάνεις την δουλειά χωρίς φόβο αλλά με πάθος.
Βασικές εργασίες δεν εννοώ μόνο την αλλαγή λαδιώνε αλλά διάφορα γρασαρίσματα,ελέγχους σε ρουλεμάν για τζόγο,ντίζες,ρύθμιση αλυσίδας κ.α
Δεν είναι κακό φυσικά να το πηγαίνεις σε ένα μάστορα που θα δείξει σεβασμό για αυτές τις εργασίες.

Εδώ πχ https://www.manualslib.com/manual/860672/Suzuki-Gsr600.html?page=30#manual
425202

OldMan
02/02/2021, 12:10
Στον Ρακά να πας με κλειστα τα ματια αλλα ΜΟΝΟ αν δεν εχει ξυρισει το μουστακι του..
(τους καιρους που το περιμενει να μεγαλωσει δεν ειναι ουτε για "Καλημερα"..)

Υ.Γ.
Στον Μιχαλη να πας για καμια σοβαρη δουλεια..
Λαδια-ξυδια κ.λ.π. καντα μονος σου, οπως ειπαν παραπανω..