PDA

View Full Version : αξονας μπροστινου τροχου



interceptor
28/01/2021, 18:24
καλησπερα στην παρεα να ρωτησω γιατι στις μηχανες δρομου ο αξονας του μπροστινου τροχου
βρισκεται στην ακρη του πηρουνιου ενω στα on-off και εντουρο βρισκεται ελαχιστα ποιο πανω και
οχι στην ακρη; γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα που εξυπηρετει;

telegonos
28/01/2021, 18:45
καλησπερα στην παρεα να ρωτησω γιατι στις μηχανες δρομου ο αξονας του μπροστινου τροχου
βρισκεται στην ακρη του πηρουνιου ενω στα on-off και εντουρο βρισκεται ελαχιστα ποιο πανω και
οχι στην ακρη; γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα που εξυπηρετει;

Οι μηχανές εκτός δρόμου, χρειάζονται μεγάλη διαδρομή αναρτήσεων. Αυτό σημαίνει ότι το καλάμι (το μέσα) πρέπει να μπαίνει βαθειά μέσα στην μπότα (το έξω) της ανάρτησης.

Αν ο άξονας περνάει στο κέντρο της μπότας, του κόβει τον δρόμο ο άξονας.

Αν όμως ο άξονας είναι μπροστά, εκτός μπότας, τότε το καλάμι μπορεί να μπαίνει και πιο κάτω απο εκεί, λειτουργόντας έτσι η ανάρτηση στο μήκος που θέλει ο κατασκευαστής. Χαρακτηριστικά θα δεις ότι η μπότα σε αυτές τις περιπτώσεις, συνεχίζει και πιο κάτω από τον άξονα, για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Στις στριτάδικες αναρτήσεις, που δεν υπάρχει ανάγκη για τόσο μεγάλη διαδρομή, και ''χωράει'' η διαδρομή του καλαμιού να είναι πάνω από τον άξονα, ο άξονας δεν εμποδίζει κάτι, οπότε και είναι μέσα στην μπότα.

425118

karellen
28/01/2021, 18:47
Δεν είναι ο αξονας πιο πάνω αλλά η μπότα κατεβαίνει πιο κάτω. Ειναι το λεγόμενο 'νυχι' και δινει λίγα εκατοστά διαδρομής ακομα στην ανάρτηση των ον οφ.

doctor_john
28/01/2021, 18:59
Η διαφορά του κέντρου εμπρός από τα καλάμια προσφέρει διαφορετική διαχείριση των ανωμαλιών του δρόμου;
Μεγαλώνει το μεταξόνιο προς όφελος μας εφόσον μεγαλώνει και ο τροχός, η διαφορά του όμως δεν λειτουργεί αντίστοιχα με το offset
που έχουν τα καλάμια εμπρός από τον άξονα του λαιμού;

kostaskk
28/01/2021, 19:27
Με τον άξονα εμπρός περνάει καλητερα πάνω από ανωμαλίες (πέτρες) και είναι ποιο σταθερό το τιμόνι όταν ο τροχός χτυπάει κάτι η σε υψηλές ταχύτητες, ίσως προσφέρει και καλητερο ελενχο όταν γληστραει το πίσω με τον άξονα πίσω =τα αντίθετα, για αυτό σε εκτός δρόμου έχουν τον άξονα μπροστά και σε street στην μέση, εκτός του χωρου για την διαδρομή ανάρτησης,κάτι που ίσως δεν υσχιει σε upside down.Να είναι πίσω δεν το βλέπω πολύ, μόνο σε σκούτερ?

interceptor
28/01/2021, 19:35
παιδια εχετε εντυπωσιακες γνωσεις ειστε επιστημονες

Kas_Tracer
28/01/2021, 20:32
Εγώ νομίζω ότι είναι γεωμετρικοί οι λόγοι.
Ο 21' τροχός εμπρός δημιουργεί μεγάλο ίχνος (trail) οπότε με το νύχι όπως το λέμε εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα
κρατάς το ίχνος στα όρια που έχει φανταστεί ο σχεδιαστής.
Trail , γωνία πηρουνιού , Offset πλακών πηρουνιού , μεταξόνιο καθορίζουν μεταξύ τους την ευελιξία-σταθερότητα της μηχανής

interceptor
28/01/2021, 21:06
Εγώ νομίζω ότι είναι γεωμετρικοί οι λόγοι.
Ο 21' τροχός εμπρός δημιουργεί μεγάλο ίχνος (trail) οπότε με το νύχι όπως το λέμε εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα
κρατάς το ίχνος στα όρια που έχει φανταστεί ο σχεδιαστής.
Trail , γωνία πηρουνιού , Offset πλακών πηρουνιού , μεταξόνιο καθορίζουν μεταξύ τους την ευελιξία-σταθερότητα της μηχανής

ναι οπως λετε συνδυάζονται πολλα πραγματα

DrBig
29/01/2021, 05:30
Εγώ νομίζω ότι είναι γεωμετρικοί οι λόγοι.
Ο 21' τροχός εμπρός δημιουργεί μεγάλο ίχνος (trail) οπότε με το νύχι όπως το λέμε εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα
κρατάς το ίχνος στα όρια που έχει φανταστεί ο σχεδιαστής.
Trail , γωνία πηρουνιού , Offset πλακών πηρουνιού , μεταξόνιο καθορίζουν μεταξύ τους την ευελιξία-σταθερότητα της μηχανής

Αυτο.