PDA

View Full Version : CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)



Σελίδες : [1] 2 3

jimsakpt3
30/01/2021, 13:24
Χαιρετώ την παρέα!

θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτά τα δύο μηχανάκια... κυρίως στην πράξη... όχι τόσο στα χαρτιά!
που υπερτερεί το ένα και που το άλλο?
πόσο πιο δυσκολοοδηγητο είναι το NC στην πόλη?
πόσο πιο άνετο στην εθνική οδο?
ποια η διαφορά στην κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες?
διαφορά στο κόστος συντήρησης?
αν αξίζει να δώσει κάποιος 1.500€ παραπάνω για το NC...
γενικά όποιος έχει άποψη και για τα δύο θα ήθελα να την ακούσω...

πως μου ρθε να ανοίξω ένα τέτοιο συγκριτικό?
έχω σκοπό σε κανένα 2μηνο να πάρω την πρώτη μου μηχανή (μετάβαση από beverly) και έχω σχεδόν καταλήξει σε καινούριο cb500x... αλλά βλέποντας το NC μου μπαίνουν ιδέες...
η χρήση θα είναι για καθημερινή μετακίνηση σε επαρχία (μικρές αποστάσεις) και αραιά και που κανένα ταξιδάκι εως 200χλμ..

Δεν θέλω άλλες προτάσεις (τα έχουμε συζητήσει σε άλλο θέμα)... θέλω να εστιάσουμε σε αυτά τα δύο!

νεοσσός
30/01/2021, 13:58
NC750X από εμένα. Αν δεν απατώμαι, κατασκευάζεται ακόμα στην Ιαπωνία, σε αντίθεση με το CB500X που κατασκευάζεται στην Ταϋλάνδη.

Το NC750X είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα για ταξίδια, η κατανάλωση είναι κατά μόλις 10% μεγαλύτερη από το CB500X. Ο κινητήρας του είναι λίγο πιο δυνατός από του CB500X, δουλεύει καλά στις χαμηλές στροφές και είναι ήπιος για οδηγό που έχει εμπειρία σε scooter.

Το DCT, που δε θέλεις, λένε ότι δουλεύει υποδειγματικά και ίσως θα πρέπει να το σκεφθείς.

Με δεδομένο ότι δεν θα κινείσαι σε αστικούς μποτιλιαρισμένους δρόμους, ο όγκος δεν σε ενδιαφέρει τόσο, μη σου πω ότι είναι πλεονέκτημα για τη μετακίνηση σε επαρχιακούς δρόμους, λόγω της πιο άνετης θέσης οδήγησης.

Ως προς το βάρος, πλεονεκτεί σαφώς το CB500X (21 κιλά λιγότερο), κάτι το οποίο θα καταλάβεις σε επιτόπιους ελιγμούς, ειδικά σε δρόμους με κλίση. Σε σχέση με το scooter, θα χρειαστείς χρόνο εξεικείωσης.

Πάντως και τα δύο είναι κατάλληλα για τη χρήση που θέλεις και μάλιστα θεωρώ το CB500X καταλληλότερο ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Το θέμα της ποιότητας κατασκευής και μόνο όμως θα με έκανε να στραφώ στο ακριβότερο μοντέλο. Ο κινητήρας του NC, με σωστή συντήρηση, βγάζει αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, γεγονός ασυνήθιστο για μοτοσυκλέτα.

jimsakpt3
30/01/2021, 20:22
Το DCT, που δε θέλεις, λένε ότι δουλεύει υποδειγματικά και ίσως θα πρέπει να το σκεφθείς.

Με δεδομένο ότι δεν θα κινείσαι σε αστικούς μποτιλιαρισμένους δρόμους, ο μεγαλύτερος όγκος του NC, θεωρώ ότι θα είναι πλεονέκτημα για τη μετακίνηση σε επαρχιακούς δρόμους.

Το μοντέλο με το DCT δεν το σκέφτομαι γιατί δεν θέλω να δώσω ενα χιλιάρικο παραπάνω και γιατί δεν ξαναείχα μηχανη και θέλω να εξοικειωθώ με τον συμπλέκτη...

όντως η κίνηση στην επαρχία είναι χαλαρή αλλά ανάμεσα από σταματημένα αυτοκίνητα θα μπορώ να περνάω σχετικά εύκολα? ή τα 25 κιλά παραπάνω θα το κάνουν πολύ πιο δύσκολο?

νεοσσός
30/01/2021, 20:48
όντως η κίνηση στην επαρχία είναι χαλαρή αλλά ανάμεσα από σταματημένα αυτοκίνητα θα μπορώ να περνάω σχετικά εύκολα? ή τα 25 κιλά παραπάνω θα το κάνουν πολύ πιο δύσκολο?
Το βάρος δεν είναι ενοχλητικό όταν κινείσαι μέσα στην πόλη. Είναι πρόβλημα όταν χρειάζεται να σπρώξεις ή ακόμα χειρότερα να τραβήξεις τη μοτοσυκλέτα, σε επιτόπιους ελιγμούς που δεν χρησιμοποιείς τη δύναμη του κινητήρα, αλλά τη μυϊκή σου δύναμη, π.χ. κατά τη στάθμευση.

Για παράδειγμα, αν βρεθείς σε κατηφόρα, δεν μπορείς να κάνεις επιτόπου στροφή και θέλεις να κάνεις πίσω, έστω και λίγα μέτρα, θα σε ενοχλήσει το κάθε κιλό της μοτοσυκλέτας και κάθε εκατοστό ύψους της, αν δεν πατάς καλά κάτω. Φαντάζομαι θα έχεις μάθει και με το σκούτερ, να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις και να σκέφτεσαι ακόμα και το πώς παρκάρεις, αν ο δρόμος έχει κλίση.

Επίσης, αν η μοτοσυκλέτα πάρει μεγάλη κλίση στατικά και είναι βαριά, δύσκολα γλιτώνεις την πτώση της. Κι αυτό βέβαια το μαθαίνεις, ώστε να μη φτάσεις σε σημείο να συμβεί.

jimsakpt3
30/01/2021, 21:22
Το βάρος δεν είναι ενοχλητικό όταν κινείσαι μέσα στην πόλη. Είναι πρόβλημα όταν χρειάζεται να σπρώξεις ή ακόμα χειρότερα να τραβήξεις τη μοτοσυκλέτα, σε επιτόπιους ελιγμούς που δεν χρησιμοποιείς τη δύναμη του κινητήρα, αλλά τη μυϊκή σου δύναμη, π.χ. κατά τη στάθμευση.

Για παράδειγμα, αν βρεθείς σε κατηφόρα, δεν μπορείς να κάνεις επιτόπου στροφή και θέλεις να κάνεις πίσω, έστω και λίγα μέτρα, θα σε ενοχλήσει το κάθε κιλό της μοτοσυκλέτας και κάθε εκατοστό ύψους της, αν δεν πατάς καλά κάτω. Φαντάζομαι θα έχεις μάθει και με το σκούτερ, να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις και να σκέφτεσαι ακόμα και το πώς παρκάρεις, αν ο δρόμος έχει κλίση.

Επίσης, αν η μοτοσυκλέτα πάρει μεγάλη κλίση στατικά και είναι βαριά, δύσκολα γλιτώνεις την πτώση της. Κι αυτό βέβαια το μαθαίνεις, ώστε να μη φτάσεις σε σημείο να συμβεί.

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση...
έχω μάθει αρκετά πράγματα και με το beverly το οποίο και αυτό δεν είναι κανένα πούπουλο (κάπου στα 180 κιλά είναι γεμάτο) αλλά όπως και να το κάνουμε 40 κιλά περισσότερα σίγουρα θα φαίνονται...
το θέμα είναι πόσο αισθητή θα είναι η διαφορά απο τα 200 του cbx στα 220 του NC...

road spirit
30/01/2021, 21:56
Έχω κανει περίπου 3500 χλμ με CB500X μοντέλα '18 και ΄20 (η διαφορά τους είναι στον τροχό μπροστά και στο ύψος) και περίπου 1100 με NC750


Το NC είναι αρκετά ευκολοδήγητο στη πόλη, περισσότερο απο όσο φαντάζεται κανείς λόγω του βάρους του. Το πλεονέκτημα του είναι η πολύ ροπή που βγάζει απο πολύ χαμηλά και αυτό έχει όφελος στην καθημερινή χρήση, κάνοντας την κίνηση εύκολη. Το CB όμως είναι καλύτερο. Το βάρος του ΝC το καταλαβαίνεις στις επιτόπιες μανούβρες, είναι φυσιολογικό να δίνει αρκετά πιο βαριά αίσθηση απο το CB, το οποίο κάποιες φορές το αισθάνομαι παιχνίδι.


Σε εθνική οδό δεν υπάρχει σύγκριση, το NC750 ταξιδεύει πολύ πιο άνετα.


Σε στροφιλίκι το CB είναι πιο σβέλτο, όχι μόνο λόγω χαμηλότερου βάρους αλλα και λόγου διαφορετικής γεωμετρίας. Κανένα όμως απο τα 2 δεν είναι για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε. Οι αλλαγές στις κλήσεις στο NC θέλουν περισσότερη προσπάθεια (μιλάμε για φάση Επίδαυρο ... ).


Η κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες είναι εξαιρετική και στα δύο, στα CB έβλεπα πάντα μέσο όρο 3,8 με 3,9 λιτ/100. Στο ΝC αν το οδηγείς στις ροπές του, πετυχαίνεις τα ίδια νούμερα. Στην εθνική θα δείξει λίγο παραπάνω, γύρω στα 4,5.


Στο κόστος συντήρησης δεν υπάρχει διαφορά.


Το NC έχει πιο άνετη σέλα για μένα, πολλοί θα πουν ότι και τα δυο θέλουν βελτίωση. Του CB πάντως είναι αδικαιολόγητα σκληρή.


Μεγάλο πλεονέκτημα του NC στη καθημερινή χρήση αλλά και σε μια εκδρομή, ο αποθηκευτικός χώρος που έχει μπροστά.

Θέλω να δω το καινούριο NC (μοντέλο '21) το οποίο λόγω χαμηλότερων αναρτήσεων πιθανόν να συμπεριφέρεται καλύτερα σε στροφές, και επίσης να κάνει τις επιτόπιες μανούβρες ενα κλικ πιο εύκολες. Επίσης το γεγονός ότι είναι 4 κιλά ελαφρύτερο, με λίγο πιο δυνατό κινητήρα και πιο κοντές σχέσεις σε 1η-2α-3η θα του δώσουν πόντους σίγουρα.

jimsakpt3
30/01/2021, 22:49
Έχω κανει περίπου 3500 χλμ με CB500X μοντέλα '18 και ΄20 (η διαφορά τους είναι στον τροχό μπροστά και στο ύψος) και περίπου 1100 με NC750


Το NC είναι αρκετά ευκολοδήγητο στη πόλη, περισσότερο απο όσο φαντάζεται κανείς λόγω του βάρους του. Το πλεονέκτημα του είναι η πολύ ροπή που βγάζει απο πολύ χαμηλά και αυτό έχει όφελος στην καθημερινή χρήση, κάνοντας την κίνηση εύκολη. Το CB όμως είναι καλύτερο. Το βάρος του ΝC το καταλαβαίνεις στις επιτόπιες μανούβρες, είναι φυσιολογικό να δίνει αρκετά πιο βαριά αίσθηση απο το CB, το οποίο κάποιες φορές το αισθάνομαι παιχνίδι.


Σε εθνική οδό δεν υπάρχει σύγκριση, το NC750 ταξιδεύει πολύ πιο άνετα.


Σε στροφιλίκι το CB είναι πιο σβέλτο, όχι μόνο λόγω χαμηλότερου βάρους αλλα και λόγου διαφορετικής γεωμετρίας. Κανένα όμως απο τα 2 δεν είναι για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε. Οι αλλαγές στις κλήσεις στο NC θέλουν περισσότερη προσπάθεια (μιλάμε για φάση Επίδαυρο ... ).


Η κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες είναι εξαιρετική και στα δύο, στα CB έβλεπα πάντα μέσο όρο 3,8 με 3,9 λιτ/100. Στο ΝC αν το οδηγείς στις ροπές του, πετυχαίνεις τα ίδια νούμερα. Στην εθνική θα δείξει λίγο παραπάνω, γύρω στα 4,5.


Στο κόστος συντήρησης δεν υπάρχει διαφορά.


Το NC έχει πιο άνετη σέλα για μένα, πολλοί θα πουν ότι και τα δυο θέλουν βελτίωση. Του CB πάντως είναι αδικαιολόγητα σκληρή.


Μεγάλο πλεονέκτημα του NC στη καθημερινή χρήση αλλά και σε μια εκδρομή, ο αποθηκευτικός χώρος που έχει μπροστά.

Θέλω να δω το καινούριο NC (μοντέλο '21) το οποίο λόγω χαμηλότερων αναρτήσεων πιθανόν να συμπεριφέρεται καλύτερα σε στροφές, και επίσης να κάνει τις επιτόπιες μανούβρες ενα κλικ πιο εύκολες. Επίσης το γεγονός ότι είναι 4 κιλά ελαφρύτερο, με λίγο πιο δυνατό κινητήρα και πιο κοντές σχέσεις σε 1η-2α-3η θα του δώσουν πόντους σίγουρα.

σε ευχαριστώ για τη λεπτομερέστατη απάντηση!

ο αποθηκευτικός χώρος του NC είναι πραγματικά μεγάλο ατού! γλιτώνεις την μπαγκαζιέρα σε καθημερινή χρήση! και μπορώ να τρενάρω την αγορά της... πράγμα που στο CBX θα το έκανα κατευθείαν...
πιστεύω οτι χωράει ένσ backpack ή μια τσάντα laptop ή μια σακούλα απο το σούπερ μάρκετ!
και οι μπαγκαζιέρες χαλάνε πολύ την εμφάνιση κατα τη γνώμη μου...

για το βάρος μπορώ να το φανταστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη διαφορά... αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να μη σιχτιρίζω κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνω μερικά βήματα πίσω με τα πόδια ή να το κουνάω δυο μέτρα με τα χέρια... :(

εσύ ποιο θα αγόραζες για τη χρήση που το θέλω?
και αν τυχόν με το που έρθει το NC του 21 ρίξουν αυτό του 20 στα 8.000 πχ θα γέρνει περισσότερο η πλάστιγγα υπέρ του?

road spirit
30/01/2021, 23:10
σε ευχαριστώ για τη λεπτομερέστατη απάντηση!

ο αποθηκευτικός χώρος του NC είναι πραγματικά μεγάλο ατού! γλιτώνεις την μπαγκαζιέρα σε καθημερινή χρήση! και μπορώ να τρενάρω την αγορά της... πράγμα που στο CBX θα το έκανα κατευθείαν...
πιστεύω οτι χωράει ένσ backpack ή μια τσάντα laptop ή μια σακούλα απο το σούπερ μάρκετ!
και οι μπαγκαζιέρες χαλάνε πολύ την εμφάνιση κατα τη γνώμη μου...

για το βάρος μπορώ να το φανταστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη διαφορά... αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να μη σιχτιρίζω κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνω μερικά βήματα πίσω με τα πόδια ή να το κουνάω δυο μέτρα με τα χέρια... :(

εσύ ποιο θα αγόραζες για τη χρήση που το θέλω?
και αν τυχόν με το που έρθει το NC του 21 ρίξουν αυτό του 20 στα 8.000 πχ θα γέρνει περισσότερο η πλάστιγγα υπέρ του?

Κάνω πίσω μοτο 250 κιλά χωρίς πρόβλημα και δεν είμαι ούτε νταμάρι ούτε κάνας γυμνασμένος (το αντίθετο μάλλον). Θέλει τρόπο, όχι κόπο (γοφός να ακουμπάει στη σέλα, και σπρώχνεις με το γοφό, δεν τραβάς το τιμόνι πχ).


Για το αν χωράει λάπτοπ, δεν το έχω δοκιμάσει. 13άρι μάλλον ναι. Δεν το έχω σπιτι το μηχανάκι και δεν μπορώ να το τσεκάρω άμεσα για να σου πω τώρα.


Δεν μπορώ να σου πω τι θα αγόραζα στη θέση σου. Πχ γράφεις για καθημερινή χρήση επαρχία, αλλά για πόση κίνηση μιλάμε? Και για πόσα χλμ (ή πόση ώρα) σε πυκνή κίνηση? Σιχτηρίζεις εύκολα (πας CB) ή είσαι ανεκτικός (NC) ?
Αν τώρα μιλάμε για 3-4 χλμ για να πας σπίτι-δουλειά, τότε δεν υπάρχει διαφορα νομίζω, και το NC θα είναι - ναι μεν - ενας συμβιβασμός (απο θέμα βάρους, λιγότερης ευελιξίας) αλλά όταν θα βγείς βόλτα /ταξιδάκι θα είναι καλύτερα.


Εκτός και αν όταν βγεις παραέξω γουστάρεις να έχεις λίγο πιο παιχνιδιάρικη διάθεση σε στροφές (πας CB).


Η τιμή θα πέσει σίγουρα μόλις βγεί το νέο NC, και τότε η απόφαση για εμένα θα έγερνε πιο εύκολα προς το NC 2020.


Στη θέση μου, θα αγόραζα το νέο NC. (αλλά κρατάω και ένα σκούτερ 150)

typhoon
30/01/2021, 23:17
Ότι είπαν οι απο πάνω.
Επίσης εάν θες να το κρατήσεις για χρόνια προτίμησε το nc είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με το cb. Ταξιδεύει καλύτερα. Την διαφορά στο βάρος την συνηθίζεις. Κ τα δύο είναι γελάδια, αλλά εν κινήσει είναι πολύ σωστά ζύγισμενα κ δεν προβληματίζουν

jimsakpt3
30/01/2021, 23:40
Δεν μπορώ να σου πω τι θα αγόραζα στη θέση σου. Πχ γράφεις για καθημερινή χρήση επαρχία, αλλά για πόση κίνηση μιλάμε? Και για πόσα χλμ (ή πόση ώρα) σε πυκνή κίνηση? Σιχτηρίζεις εύκολα (πας CB) ή είσαι ανεκτικός (NC) ?
Αν τώρα μιλάμε για 3-4 χλμ για να πας σπίτι-δουλειά, τότε δεν υπάρχει διαφορα νομίζω, και το NC θα είναι - ναι μεν - ενας συμβιβασμός (απο θέμα βάρους, λιγότερης ευελιξίας) αλλά όταν θα βγείς βόλτα /ταξιδάκι θα είναι καλύτερα.


Εκτός και αν όταν βγεις παραέξω γουστάρεις να έχεις λίγο πιο παιχνιδιάρικη διάθεση σε στροφές (πας CB).

Στη θέση μου, θα αγόραζα το νέο NC. (αλλά κρατάω και ένα σκούτερ 150)

είμαι μετρίου αναστήματος.. 1,75 και έχω φτάσει τα 90 κιλά... αλλά ελπίζω να πέσω σύντομα... και γενικά θα με έλεγα υπομονετικό άνθρωπο...

η διαδρομή σπίτι - γραφείο είναι 2χλμ... την οποία την κάνω 2 φορές τη μέρα πήγαινε - έλα... αλλά αρκετές μέρες, πάλι λόγο δουλειάς, κάνω και κάποιες άλλες διαδρομές των 5-10 χλμ...
η πυκνή κίνηση είναι περίπου το ένα από τα δύο χλμ...
το ξέρω οτι είναι πολύ μικρή η διαδρομή και για τις δύο μοτοσυκλέτες αλλά αυτό που θέλω είναι να πάρω μια με την οποία να κάνω τη δουλειά μου στην πόλη αλλά και να μπορώ να κάνω άνετα ταξιδάκια και να μην μου φαίνεται "λίγη¨μετά από ένα χρόνο όπως έπαθα με το beverly...

καλά τα λες... για τη θέση σου μπορείς να μιλήσεις και όχι για τη δικιά μου... :p

έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?

Tallyban
31/01/2021, 09:42
Αν βάζετε συνεπιβάτη καλό θα είναι να κάνετε μαζί οδηγική δοκιμή για να δείτε θέματα χώρων,σέλας,μόνου δίσκου εμπρός,κτλ.

jimsakpt3
31/01/2021, 09:54
Αν βάζετε συνεπιβάτη καλό θα είναι να κάνετε μαζί οδηγική δοκιμή για να δείτε θέματα χώρων,σέλας,μόνου δίσκου εμπρός,κτλ.

θα την κάνω τη δοκιμή με την συνεπιβάτη αλλά στατικά στην αντιπροσωπεία... δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για test ride... ;)

road spirit
31/01/2021, 14:26
έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?
πριν 2 βδομάδες που τους ρώτησα δεν είχαν ιδέα

Nikos77
01/02/2021, 06:40
είμαι μετρίου αναστήματος.. 1,75 και έχω φτάσει τα 90 κιλά... αλλά ελπίζω να πέσω σύντομα... και γενικά θα με έλεγα υπομονετικό άνθρωπο...

η διαδρομή σπίτι - γραφείο είναι 2χλμ... την οποία την κάνω 2 φορές τη μέρα πήγαινε - έλα... αλλά αρκετές μέρες, πάλι λόγο δουλειάς, κάνω και κάποιες άλλες διαδρομές των 5-10 χλμ...
η πυκνή κίνηση είναι περίπου το ένα από τα δύο χλμ...
το ξέρω οτι είναι πολύ μικρή η διαδρομή και για τις δύο μοτοσυκλέτες αλλά αυτό που θέλω είναι να πάρω μια με την οποία να κάνω τη δουλειά μου στην πόλη αλλά και να μπορώ να κάνω άνετα ταξιδάκια και να μην μου φαίνεται "λίγη¨μετά από ένα χρόνο όπως έπαθα με το beverly...

καλά τα λες... για τη θέση σου μπορείς να μιλήσεις και όχι για τη δικιά μου... :p

έχεις ιδέα πότε θα είναι διαθέσιμο το NC του 21?για 2χλμ σπίτι δουλειά δε χρησιμοποιούμε μηχανή. Κουράζουμε εμάς και τη μηχανή! Αν ντε και καλά θες μηχανή τότε σκέψου και ένα παπί για αυτά τα 2χλμ. Πιο πολύ θα βολευτεις. Σιγά το κόστος κατοχής χρήσης που έχει.
Εγώ έχω σκούτερ για πόλη μικρό και μηχανή για βόλτες ταξίδια. Για μένα χτυπά το nc που είναι made japan με το χώρο στο τεποζιτο. Το 1000 παραπάνω αξίζει γιατί πέρα από τα παραπάνω άλογα ροπή παίρνεις και αξιόλογη ποιότητα. Μεταπώληση έχουν και τα δύο.
Να σου πετάξω και μια πρόταση:υπάρχει το Σουζούκι sv650 στα 6300. Καλό ποιοτικά και με δύναμη ροπή από ενα κινητήρα που φοριέται τουλάχιστον 20 χρόνια σε διάφορα μοντέλα όπως το vstrom το bandid.....

νεοσσός
01/02/2021, 07:57
Αν δεν ανέφερε τις διαδρομές 5-10 χιλιομέτρων που κάνει αρκετές μέρες λόγω δουλειάς, θα του έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν μοτοσυκλέτα. Δύο χιλιόμετρα επί τέσσερις φορές την ημέρα, είναι πολύ καλή σωματική άσκηση και θα τον βοηθήσει στην απώλεια βάρους που επιθυμεί. Ουσιαστικά μιλάμε για συνολικά μιάμιση ώρα τη μέρα περπάτημα, που κάνει καλό στην υγεία, αποβάλλει το άγχος και προσφέρει γενικότερα στην αίσθηση ποιότητας ζωής. Δύσκολο είναι μόνο αν βρέχει δυνατά ή έχει καύσωνα.

Επειδή όμως υπάρχουν οι επιπλέον διαδρομές των 5 και 10 χιλιομέτρων, χρειάζεται όχημα, έστω και το παπί που είπες. Αλλά έχει ήδη scooter που αναφέρει ότι δεν τον καλύπτει, οπότε καταλαβαίνουμε ότι αναζητά αλλαγή προς κάτι που του αρέσει. Ουσιαστικά αναζητά κάτι που θα ικανοποιήσει κάποια όνειρα και όχι κάτι χρηστικό, διαφορετικά θα κρατούσε το Beverly.

SAVVAS62
01/02/2021, 09:13
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
Ότι θέλεις ρώτησε.

Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

road spirit
01/02/2021, 10:55
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
Ότι θέλεις ρώτησε.

Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Λάθη?

Στο θέμα των αναρτήσεων και του παιχνιδιού: εξαρτάται απο το τι θεωρεί ο καθένας παιχνίδι και τι μέτρα σύγκρισης έχει.


Όταν για μέτρο σύγκρισης έχω "καταδρομικές" βόλτες με CBR RR, ή πραγματικά γρήγορες βόλτες με GS 1250 (το οποίο για το βάρος του και τον όγκο του στρίβει "τραίνο" και με εντυπωσιακή ακρίβεια και ταχύτητα), τότε το NC μπροστά τους είναι βάρκα. Και σε αυτό παίζει ρόλό όλο το πακέτο (βάρος, μεταξόνιο, γεωμετρία, και λειτουργία αναρτήσεων).


Μπορώ να το συγκρίνω - απο δική μου hands-on εμπειρία με αρκετές χιλ χλμ με άλλες μοτοσικλέτες, όχι απο λεγόμενα τρίτων - με πολλά ακόμα μοντέλα πέραν του CBR και του GS. Το NC δεν στρίβει όταν το βάζεις σε τέτοιο πλαίσιο σύγκρισης σε πραγματικά γρήγορο στροφιλίκι (πόσο εύκολα ακούει στο γυροσκοπικό, με τι ακρίβεια, με τι σταθερότητα, κλπ.).


Για να μη θεωρήσεις ότι σε θίγω για την επιλογή σου, για την προσωπική σου μοτοσικλέτα, αν αγόραζα σήμερα μοτο για καθημερινή και εκδρομική/ταξιδιωτική χρήση, και εγω NC θα έπαιρνα παρόλο που έχω πρόσβαση όποτε θέλω σε GS 1250! Είναι εξαιρετικό μηχανάκι σε πολλά πράγματα, και σε ταξίδι είναι ταμάμ. Αλλά γρήγορα δεν στρίβει (για τα δικά μου μέτρα).

SAVVAS62
01/02/2021, 11:27
Λάθη?

Στο θέμα των αναρτήσεων και του παιχνιδιού: εξαρτάται απο το τι θεωρεί ο καθένας παιχνίδι και τι μέτρα σύγκρισης έχει.


Όταν για μέτρο σύγκρισης έχω "καταδρομικές" βόλτες με CBR RR, ή πραγματικά γρήγορες βόλτες με GS 1250 (το οποίο για το βάρος του και τον όγκο του στρίβει "τραίνο" και με εντυπωσιακή ακρίβεια και ταχύτητα), τότε το NC μπροστά τους είναι βάρκα. Και σε αυτό παίζει ρόλό όλο το πακέτο (βάρος, μεταξόνιο, γεωμετρία, και λειτουργία αναρτήσεων).


Μπορώ να το συγκρίνω - απο δική μου hands-on εμπειρία με αρκετές χιλ χλμ με άλλες μοτοσικλέτες, όχι απο λεγόμενα τρίτων - με πολλά ακόμα μοντέλα πέραν του CBR και του GS. Το NC δεν στρίβει όταν το βάζεις σε τέτοιο πλαίσιο σύγκρισης σε πραγματικά γρήγορο στροφιλίκι (πόσο εύκολα ακούει στο γυροσκοπικό, με τι ακρίβεια, με τι σταθερότητα, κλπ.).


Για να μη θεωρήσεις ότι σε θίγω για την επιλογή σου, για την προσωπική σου μοτοσικλέτα, αν αγόραζα σήμερα μοτο για καθημερινή και εκδρομική/ταξιδιωτική χρήση, και εγω NC θα έπαιρνα παρόλο που έχω πρόσβαση όποτε θέλω σε GS 1250! Είναι εξαιρετικό μηχανάκι σε πολλά πράγματα, και σε ταξίδι είναι ταμάμ. Αλλά γρήγορα δεν στρίβει (για τα δικά μου μέτρα).

Δεν υπάρχει κανένα θίξιμο - παρεξήγηση ειδικά για τα σίδερα.

Προσπαθούμε να βοηθήσουμε έναν επίσης άγνωστο σύντροχο εδώ νομίζω.

Αν κάποιος σύντροχος λοιπόν θέλει να στρίβει όπως με SS με το NC ή το CB είναι βαθιά νυχτωμένος και έχει πάρει λάθος μοτοσυκλέτα.
Έχω την εντύπωση πως ο ενδιαφερόμενος προέρχεται από ένα Μπέβερλυ και ενδιαφέρεται για αυτά που λέει και όχι για απόλυτες συμπεριφορές πραγματικών εργαλείων όπως αυτά που αναφέρεις και αν τα καβαλήσει - προσπαθήσει έστω να τα ελέγξει αν και εφόσον είναι άπειρος ξεφεύγοντας, πολύ φοβούμαι πως η κατάληξη δεν θα είναι καθόλου καλή.

Εστιάζω στο κούνημα της ανάρτησης του NC που θεωρώ από την μέχρι σήμερα εμπειρία της κατοχής του πως διατυπώθηκε εσφαλμένα.
Δεν κουνάει απολύτως πουθενά και σε ταχύτητες έως και την τελική του και με μπαγκαζιέρα πάντα φορεμένη.

Εδώ που τα λέμε κιόλας άλλο ένα οτιδήποτε κοστίζει 7 ή 9 χιλιάρικα και άλλο ένα που κοστίζει 15-20-25 κοκ.
Συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις.

Ξεκαθαρίστηκε?

panavour
01/02/2021, 11:35
Παντως ο μπιλλυ 84 με φαγωμενα κρος καντρυ λαστιχα ,κατω απο 100 σε επαρχιακο γκρεμιδο-στροφιλικι δεν τον βλεπω πουθενα.Μια χαρα στριβει το NC αλλα θελει και κοτσια.Βεβαια το GS στριβει-φανταζομαι - καλυτερα και με λιγοτερο ρισκο.Και πως αλλιως αλλωστε αφου η σχεση τιμης ειναι 1/3.

road spirit
01/02/2021, 11:38
Δεν υπάρχει κανένα θίξιμο - παρεξήγηση ειδικά για τα σίδερα.

Προσπαθούμε να βοηθήσουμε έναν επίσης άγνωστο σύντροχο εδώ νομίζω.

Αν κάποιος σύντροχος λοιπόν θέλει να στρίβει όπως με SS με το NC ή το CB είναι βαθιά νυχτωμένος και έχει πάρει λάθος μοτοσυκλέτα.
Έχω την εντύπωση πως ο ενδιαφερόμενος προέρχεται από ένα Μπέβερλυ και ενδιαφέρεται για αυτά που λέει και όχι για απόλυτες συμπεριφορές πραγματικών εργαλείων όπως αυτά που αναφέρεις και αν τα καβαλήσει - προσπαθήσει έστω να τα ελέγξει αν και εφόσον είναι άπειρος ξεφεύγοντας, πολύ φοβούμαι πως η κατάληξη δεν θα είναι καθόλου καλή.

Εστιάζω στο κούνημα της ανάρτησης του NC που θεωρώ από την μέχρι σήμερα εμπειρία της κατοχής του πως διατυπώθηκε εσφαλμένα.
Δεν κουνάει απολύτως πουθενά και σε ταχύτητες έως και την τελική του και με μπαγκαζιέρα πάντα φορεμένη.

Εδώ που τα λέμε κιόλας άλλο ένα οτιδήποτε κοστίζει 7 ή 9 χιλιάρικα και άλλο ένα που κοστίζει 15-20-25 κοκ.
Συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις.

Ξεκαθαρίστηκε?

Επι της ουσίας δεν διαφωνούμε κάπου.
Τα μέτρα σύγκρισης τα αναφέρω γιατί βοηθούν τον συνομιλητή που δεν σε/με ξέρει, να καταλάβει πως αξιολογεί ο καθένας την εκάστοτε χρήση.

Δεν ανέφερα πουθενά όμως ότι το NC κουνάει στα πολλά ή και σε ταχύτητες μέχρι και την τελική του. Ναι είναι σταθερότατο. Αυτό που έγραψα είναι :


... για σοβαρό παιχνίδι σε στροφές, οι αναρτήσεις τους είναι πολύ μαλακές και όταν αρχίζεις να πιέζεις κουνάνε. Σε στροφές, με πίεση. Έχει μεγάλη διαφορά.
:wave2:

SAVVAS62
01/02/2021, 11:57
Δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά.;)
Προσωπικά το θέτω ακόμα αυστηρότερα, ούτε καν κατά την γνώμη μου θα μπει ποτέ στο παιχνίδι αναβάτης ιδίων ικανοτήτων με άλλον (για να μπει και ο παράγοντας αναβάτης μέσα) να κυνηγήσει μηχάνημα που ξέρει ότι δεν μπορεί.

Ο φίλος Βασίλης για παράδειγμα που αναφέρθηκε από τον σύντροχο παραπάνω είναι εξαιρετικό τιμόνι αλλά ξέρει και που πάει με το NC και όταν θέλει άλλα πράγματα παίρνει το επίσης κατεχόμενο CBR του έτσι? Γι' αυτό άλλωστε τάχει και τα δύο. Το καθένα για τη δουλειά του.

Για να επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας μήπως και βοηθηθεί ο ενδιαφερόμενος σύντροχος νομίζω όπως προανέφερα ότι το CB θα του ταιριάξει καλύτερα.
Παπί στην πόλη και μια χαρά στα στροφιλίκια επαρχιακού καθώς επίσης στην πορεία στην εθνική.

Για να γελάσουμε και λίγο ας δούμε και ένα μακρινό ταξίδι στις εποχές του COVID 19 με διανυκτέρευση (λόγο τεράστιας αποστάσεως) στο εξωτικό Σούνιο με το CB (πούναι και τετρακίνητο), NC (on board η κάμερα) GS που αρέσει στον παραπάνω σύντροχο και ένα νέο Αφρικανάκι να δει και ο ενδιαφερόμενος σύντροχος τι λένε τα υποψήφιά του σε ρυθμούς χαλαρής βόλτας :


https://www.youtube.com/watch?v=yEP_OsZ60mk

jimsakpt3
01/02/2021, 12:13
για 2χλμ σπίτι δουλειά δε χρησιμοποιούμε μηχανή. Κουράζουμε εμάς και τη μηχανή! Αν ντε και καλά θες μηχανή τότε σκέψου και ένα παπί για αυτά τα 2χλμ. Πιο πολύ θα βολευτεις. Σιγά το κόστος κατοχής χρήσης που έχει.
Εγώ έχω σκούτερ για πόλη μικρό και μηχανή για βόλτες ταξίδια. Για μένα χτυπά το nc που είναι made japan με το χώρο στο τεποζιτο. Το 1000 παραπάνω αξίζει γιατί πέρα από τα παραπάνω άλογα ροπή παίρνεις και αξιόλογη ποιότητα. Μεταπώληση έχουν και τα δύο.
Να σου πετάξω και μια πρόταση:υπάρχει το Σουζούκι sv650 στα 6300. Καλό ποιοτικά και με δύναμη ροπή από ενα κινητήρα που φοριέται τουλάχιστον 20 χρόνια σε διάφορα μοντέλα όπως το vstrom το bandid.....


Αν δεν ανέφερε τις διαδρομές 5-10 χιλιομέτρων που κάνει αρκετές μέρες λόγω δουλειάς, θα του έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν μοτοσυκλέτα. Δύο χιλιόμετρα επί τέσσερις φορές την ημέρα, είναι πολύ καλή σωματική άσκηση και θα τον βοηθήσει στην απώλεια βάρους που επιθυμεί. Ουσιαστικά μιλάμε για συνολικά μιάμιση ώρα τη μέρα περπάτημα, που κάνει καλό στην υγεία, αποβάλλει το άγχος και προσφέρει γενικότερα στην αίσθηση ποιότητας ζωής. Δύσκολο είναι μόνο αν βρέχει δυνατά ή έχει καύσωνα.

Επειδή όμως υπάρχουν οι επιπλέον διαδρομές των 5 και 10 χιλιομέτρων, χρειάζεται όχημα, έστω και το παπί που είπες. Αλλά έχει ήδη scooter που αναφέρει ότι δεν τον καλύπτει, οπότε καταλαβαίνουμε ότι αναζητά αλλαγή προς κάτι που του αρέσει. Ουσιαστικά αναζητά κάτι που θα ικανοποιήσει κάποια όνειρα και όχι κάτι χρηστικό, διαφορετικά θα κρατούσε το Beverly.

τώρα έχω ένα BEVERLY γι αυτή τη χρήση...
το ξέρω οτι είναι λίγα τα χιλιόμετρα για οποιοδήποτε μηχανάκι αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να την κάνω αυτή τη διαδρομή με τα πόδια κυρίως λόγο χρόνου... καλώς ή κακώς και λόγο της φύσης της δουλειάς θα έχω αρκετές "παρεμβάσεις" που θα με καθυστερούν στη διαδρομή...

κατά τα άλλα δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από τον φίλο νεοσσο... η αλλαγή θα γίνει περισσότερο για προσωπική ευχαρίστηση! απλά προσπαθώ αν βρω την καλύτερη λύση για να με βολεύει σε όλα...

Ωραίο το sv αλλά θέλω κάτι τύπου On-off... δεν τα μπορώ τα γυμνά...

jimsakpt3
01/02/2021, 12:25
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους συντρόχους !
Σύντροχε jimsakpt3 είμαι κάτοχος NC 750/DCT από τον Μάιο του 2016. Τώρα έχει 46.878 ταξιδιάρικα χλμ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Για την πόλη μέσα - κοντινές αποστάσεις έχω σκούτερ.
Ότι θέλεις ρώτησε.

Συνταξιδεύω επίσης με CB 500X/2016 που συνήθως είναι δικάβαλος με την σύζυγό του.

Διορθώνω μερικά από όσα διάβασα παραπάνω και συγκράτησα.
Όσο αφορά την κατανάλωση το NC είναι οικονομικότερο πάντα του CB.

Οι αναρτήσεις του NC είναι μια χαρά και σε παιχνίδι και σε ότι του ζητήσει ο κάτοχός του αν και είναι χωρίς ρυθμίσεις εκτός ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου στο πίσω.
Το CB ρυθμίζεται στο μπροστινό και η προφόρτιση πίσω.

Και τα δύο ελίσσονται άριστα σε διηθήσεις.
Αν ήθελα μοτό κυρίως για την πόλη χωρίς νάχω άλλο όπως αναφέρεις και για ταξιδάκια μέχρι 200 χλμ θάπαιρνα το CB γιατί το βάρος του NC δεν κουμαντάρεται εύκολα σε στρίμωγμα. Το CB είναι παπί !

Διαστήματα συντηρήσεως μεγάλα και για τα δύο και οικονομικά.

Από μένα λοιπόν για αυτά που το θέλεις η πρότασή μου είναι CB 500.

Ότι άλλο θέλεις ειδικά για το NC και όπου ξέρω και για το CB ρώτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
πιο πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το βάρος του NC... αν είναι τόσο δύσκολο να το μετακινείς με σβηστή μηχανή? ή αν απλά ζορίζεσαι λίγο παραπάνω...

πολύ ωράιο και το βιντεάκι!!!

SAVVAS62
01/02/2021, 12:48
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
πιο πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το βάρος του NC... αν είναι τόσο δύσκολο να το μετακινείς με σβηστή μηχανή? ή αν απλά ζορίζεσαι λίγο παραπάνω...

πολύ ωράιο και το βιντεάκι!!!

Νάσαι καλά, ελπίζω να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις όσο μπορώ καλύτερα.
Το δικό μου είναι 230 κιλά αλλά είναι το αυτόματο. Το χειροκίνητο είναι ελαφρύτερο κατά 10 κιλά οπότε πάει στα 220. Βάλε όμως κάτι στηρίγματα μπαγκαζιέρας, την μπαγκαζιέρα και άλλα που σίγουρα θα βάλεις πάνω θα πάει στα 230.

Κατ' αρχάς να ξεκινήσουμε με το ύψος.
Προσωπικά είμαι στο 1,72 (όσο γερνάς σουρώνεις κιόλας :D).
Για να πατήσω με το ένα πόδι πλήρως πρέπει να το γείρω ελαφρώς. Όρθιο όταν είναι πατάω με τις μύτες οπότε ούτε λόγος να μετακινηθεί με τα πόδια. Αν είσαι τουλάχιστον 1,76 και πάνω μπορείς σε επίπεδο έδαφος αλλιώς κατεβαίνεις και τραβάς.
Όμως αν υπάρχει εμπειρία και κλίση τότε φροντίζεις οι ελιγμοί σου νάναι με την μούρη μπροστά (στον ανήφορο) ούτως ώστε να εκμεταλλεύεσαι την κλίση υπέρ σου στους ελιγμούς.
Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το τιμόνι του κόβει λιγότερο από του σκούτερ σου.

Όχι δεν είναι τρομερά δύσκολο και αν το μετακινώ εγώ που βαδίζω τα 59 μου πλέον δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά μάλλον θάσαι νέο παλικάρι, δεν θάναι κάτι το τρομερό αλλά πρέπει να πούμε τα κιλά.

Επειδή έχω και σκούτερ να σου πω και κάτι άλλο που το κάνεις ίσως τώρα. Στο σκούτερ όταν θέλεις να μετακινηθείς προς τα πίσω και τα πόδια δεν φθάνουν τότε έρχεσαι λίγο εμπρός και έρχονται τα οπίσθιά σου στο εμπρός μέρος της σέλας και σμπρώχνεις και έτσι πανεύκολα έτσι δεν είναι?
Με μοτοσυκλέτα αυτά τα ξεχνάμε γιατί υπάρχει το τεπόζιτο εμπρός από τη σέλα και δεν υπάρχει χώρος να το κάνεις.

Γιαυτό λέμε πως είναι δύσκολο αλλά όχι φυσικά ακατόρθωτο.

Επίσης θα σε δυσκολέψει αν δεν πατάς καλά κάτω και το να ανέβει η συνεπιβάτης σου.
Θα πρέπει να τόχεις στο πλαϊνό σταντ και φυσικά για να σηκώσεις το πλαϊνό σταντ μετά θα πρέπει να μετακινήσεις το βάρος του μοτό καθώς επίσης της συνεπιβάτιδάς σου.

Υπάρχει η δυνατότητα εκεί που είσαι να τα δοκίμαζες και τα δύο έστω στατικά να δεις ποιο σου ταιριάζει σωματομετρικά ?

Υ.Γ. Το δικάβαλο που είδες στο βίντεο έκαναν μετάβαση από σκούτερ SYM 300άρι στο CB 500.

jimsakpt3
01/02/2021, 19:21
Νάσαι καλά, ελπίζω να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις όσο μπορώ καλύτερα.
Το δικό μου είναι 230 κιλά αλλά είναι το αυτόματο. Το χειροκίνητο είναι ελαφρύτερο κατά 10 κιλά οπότε πάει στα 220. Βάλε όμως κάτι στηρίγματα μπαγκαζιέρας, την μπαγκαζιέρα και άλλα που σίγουρα θα βάλεις πάνω θα πάει στα 230.

Κατ' αρχάς να ξεκινήσουμε με το ύψος.
Προσωπικά είμαι στο 1,72 (όσο γερνάς σουρώνεις κιόλας :D).
Για να πατήσω με το ένα πόδι πλήρως πρέπει να το γείρω ελαφρώς. Όρθιο όταν είναι πατάω με τις μύτες οπότε ούτε λόγος να μετακινηθεί με τα πόδια. Αν είσαι τουλάχιστον 1,76 και πάνω μπορείς σε επίπεδο έδαφος αλλιώς κατεβαίνεις και τραβάς.
Όμως αν υπάρχει εμπειρία και κλίση τότε φροντίζεις οι ελιγμοί σου νάναι με την μούρη μπροστά (στον ανήφορο) ούτως ώστε να εκμεταλλεύεσαι την κλίση υπέρ σου στους ελιγμούς.
Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το τιμόνι του κόβει λιγότερο από του σκούτερ σου.

Όχι δεν είναι τρομερά δύσκολο και αν το μετακινώ εγώ που βαδίζω τα 59 μου πλέον δεν ξέρω βέβαια πόσων χρονών είσαι αλλά μάλλον θάσαι νέο παλικάρι, δεν θάναι κάτι το τρομερό αλλά πρέπει να πούμε τα κιλά.

Επειδή έχω και σκούτερ να σου πω και κάτι άλλο που το κάνεις ίσως τώρα. Στο σκούτερ όταν θέλεις να μετακινηθείς προς τα πίσω και τα πόδια δεν φθάνουν τότε έρχεσαι λίγο εμπρός και έρχονται τα οπίσθιά σου στο εμπρός μέρος της σέλας και σμπρώχνεις και έτσι πανεύκολα έτσι δεν είναι?
Με μοτοσυκλέτα αυτά τα ξεχνάμε γιατί υπάρχει το τεπόζιτο εμπρός από τη σέλα και δεν υπάρχει χώρος να το κάνεις.

Γιαυτό λέμε πως είναι δύσκολο αλλά όχι φυσικά ακατόρθωτο.

Επίσης θα σε δυσκολέψει αν δεν πατάς καλά κάτω και το να ανέβει η συνεπιβάτης σου.
Θα πρέπει να τόχεις στο πλαϊνό σταντ και φυσικά για να σηκώσεις το πλαϊνό σταντ μετά θα πρέπει να μετακινήσεις το βάρος του μοτό καθώς επίσης της συνεπιβάτιδάς σου.

Υπάρχει η δυνατότητα εκεί που είσαι να τα δοκίμαζες και τα δύο έστω στατικά να δεις ποιο σου ταιριάζει σωματομετρικά ?

Υ.Γ. Το δικάβαλο που είδες στο βίντεο έκαναν μετάβαση από σκούτερ SYM 300άρι στο CB 500.


ήσουνα κατατοπιστικότατος!

εγώ είμαι 34 χρονών... 1,75 είμαι τώρα αλλά σε 25 χρόνια θα πέσω και εγώ λογικά στο 1,72... :D
είχα ανέβει στην αντιπροσωπεία και νομίζω οτι πατούσα καλά κάτω... αλλά θα ξαναπάω να τη δοκιμάσω περισσότερο...

πολύ σωστό αυτό που λες με τα σκουτερ και το κενό που έχουν στο χώρο της δεξαμενής... λογικά είναι εντελώς διαφορετική η λογική...

πες μου λίγο για το χώρο αποσκευών που έχει το NC... χωράει μέσα τσαντα λαπτοπ ή σάκος πλάτης?

νεοσσός
01/02/2021, 19:46
Θα πρότεινα να περιμένεις να δουν το νήμα και να σου απαντήσουν τα εξής άτομα:

1) o_gavros (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=11030): Καταπληκτικός administrator και περιστασιακός οδηγός του CB500X του αδερφού του.
2) McGyver (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=12974): Εξαιρετικός στο 3D printing και κάτοχος NC750X με βελτιστοποιημένο ηλεκτρικό κύκλωμα.
3) Panos76 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=39369): Φανταστικός συμφορουμίτης και κάτοχος CB500X.
4) billy84 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=53466): Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.

SAVVAS62
01/02/2021, 19:46
ήσουνα κατατοπιστικότατος!

εγώ είμαι 34 χρονών... 1,75 είμαι τώρα αλλά σε 25 χρόνια θα πέσω και εγώ λογικά στο 1,72... :D
είχα ανέβει στην αντιπροσωπεία και νομίζω οτι πατούσα καλά κάτω... αλλά θα ξαναπάω να τη δοκιμάσω περισσότερο...

πολύ σωστό αυτό που λες με τα σκουτερ και το κενό που έχουν στο χώρο της δεξαμενής... λογικά είναι εντελώς διαφορετική η λογική...

πες μου λίγο για το χώρο αποσκευών που έχει το NC... χωράει μέσα τσαντα λαπτοπ ή σάκος πλάτης?
Μετά τις διευκρινήσεις αυτές νομίζω ότι πλέον η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του NC καθαρά μιας και το ύψος σου είναι μια χαρά όσο και η ηλικία !

Όσο αφορά τον αποθηκευτικό χώρο τώρα.
Το δικό μου στο ψευτοτεπόζιτο έχει χώρο 22 λίτρων που χωρά μια χαρά ένα FULLFACE κράνος για να καταλάβεις πόσος είναι.
Το νέο τώρα (δεν ξέρω αν θα πας για το νέο ή για μεταχειρισμένο οπότε θα πω και για τα δύο) έχει ακόμα μεγαλύτερο στα 23 λίτρα. Επίσης το νέο είναι χαμηλότερο κατά 3 εκατοστά οπότε θα πατάς ακόμα καλύτερα και έχει και άλλα που δεν αναφέρω προς το παρόν αλλά αν πας για αυτό πες μου να στα πω.

Laptop δεν έχω βάλει μέσα. Τσαντάκι βάζω με διάφορα υλικά για κάμερα, power banks και πολλά μα πολλά άλλα. Είναι φοβερά χρηστικό και πλέον έχω πάθει εθισμό με αυτό.
Έχω βέβαια και 47άρα μπαγκαζιέρα πίσω και όταν ταξιδεύω μακριά βάζω και ένα 22άρι tank bag πούναι φτιαγμένο ειδικά για αυτό της GIVI καθώς επίσης και τσαντάκια στα κάγκελα για εργαλεία - αεροσυμπιεστή - booster που είναι απαραίτητα κατά τη γνώμη μου σε ταξίδι.
Με αυτά έβγαλα ταξίδι 4.000+χλμ.

Μια φωτό του χώρου από τότε που άνοιξα για να προσθέσω ρελέ και ασφάλεια για κάποια αξεσουάρ που τοποθέτησα για να πάρεις μια ιδέα :
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3fuz4z78wwtUiJbSwbkkeOdcQRKbvYCSnR4_rt6lLzgiBERTTbxnSbnUxWcjXC1XgL-lwmca0HqSoCXCA4fjvjKXm3E0zkzD3W8jVzmvISbTjkHpWscI3k0rm2ZC7XDZo2S9fBVWYaWs4TTZ17pW0Vp=w834-h625-no?authuser=0

Δεν ξέρω αν θα φανεί, το φόρουμ δεν δέχεται το λινκ.

Αν δεν φαίνεται ψάξε στο διαδίκτυο, έχει πολλές.

jimsakpt3
01/02/2021, 20:56
Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε σήμερα και ο καινούριος τιμοκατάλογος της honda...
στα 8.350 εριξαν το μοντέλο του 20 και στα 8.850 έχουν του 21..



Όσο αφορά τον αποθηκευτικό χώρο τώρα.
Το δικό μου στο ψευτοτεπόζιτο έχει χώρο 22 λίτρων που χωρά μια χαρά ένα FULLFACE κράνος για να καταλάβεις πόσος είναι.
Το νέο τώρα (δεν ξέρω αν θα πας για το νέο ή για μεταχειρισμένο οπότε θα πω και για τα δύο) έχει ακόμα μεγαλύτερο στα 23 λίτρα. Επίσης το νέο είναι χαμηλότερο κατά 3 εκατοστά οπότε θα πατάς ακόμα καλύτερα και έχει και άλλα που δεν αναφέρω προς το παρόν αλλά αν πας για αυτό πες μου να στα πω.

Laptop δεν έχω βάλει μέσα. Τσαντάκι βάζω με διάφορα υλικά για κάμερα, power banks και πολλά μα πολλά άλλα. Είναι φοβερά χρηστικό και πλέον έχω πάθει εθισμό με αυτό.
Έχω βέβαια και 47άρα μπαγκαζιέρα πίσω και όταν ταξιδεύω μακριά βάζω και ένα 22άρι tank bag πούναι φτιαγμένο ειδικά για αυτό της GIVI καθώς επίσης και τσαντάκια στα κάγκελα για εργαλεία - αεροσυμπιεστή - booster που είναι απαραίτητα κατά τη γνώμη μου σε ταξίδι.
Με αυτά έβγαλα ταξίδι 4.000+χλμ.

και εγώ το θεωρό απίστευτα πρακτικό αυτό το "ντουλαπάκι" γιατί δεν θα χρειάζεται να έχω σε καθημερινή βάση την μπαγκαζιέρα!
την είδα τη φώτο... ανοίγει το λινκ...
όταν ξαναπάω στην αντιπροσωπεία θα παρω μαζί μου τις τσάντες μου να το τσεκάρω επι τόπου... :D

τώρα για το αν πάω στο μοντέλο του 20 ή του 21 θα το δω από τις προσφορές που θα μου κάνουν.. αν είναι στο 500ρικο η διαφορά θα πήγαινα στο καινούριο πιστεύω...



Θα πρότεινα να περιμένεις να δουν το νήμα και να σου απαντήσουν τα εξής άτομα:

1) o_gavros (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=11030): Καταπληκτικός administrator και περιστασιακός οδηγός του CB500X του αδερφού του.
2) McGyver (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=12974): Εξαιρετικός στο 3D printing και κάτοχος NC750X με βελτιστοποιημένο ηλεκτρικό κύκλωμα.
3) Panos76 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=39369): Φανταστικός συμφορουμίτης και κάτοχος CB500X.
4) billy84 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=53466): Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.

θα περιμένω ναι... έτσι και αλλιώς για τον Απρίλιο τη βλέπω την αγορά... να φύγει ο χειμώνας και να δούμε και πως θα πάει η κατάσταση με τον κοβιντ...
300.000 χλμ?!?!?!!! Άρχοντας!!!

SAVVAS62
01/02/2021, 21:03
Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε σήμερα και ο καινούριος τιμοκατάλογος της honda...
στα 8.350 εριξαν το μοντέλο του 20 και στα 8.850 έχουν του 21..



και εγώ το θεωρό απίστευτα πρακτικό αυτό το "ντουλαπάκι" γιατί δεν θα χρειάζεται να έχω σε καθημερινή βάση την μπαγκαζιέρα!
την είδα τη φώτο... ανοίγει το λινκ...
όταν ξαναπάω στην αντιπροσωπεία θα παρω μαζί μου τις τσάντες μου να το τσεκάρω επι τόπου... :D

τώρα για το αν πάω στο μοντέλο του 20 ή του 21 θα το δω από τις προσφορές που θα μου κάνουν.. αν είναι στο 500ρικο η διαφορά θα πήγαινα στο καινούριο πιστεύω...




θα περιμένω ναι... έτσι και αλλιώς για τον Απρίλιο τη βλέπω την αγορά... να φύγει ο χειμώνας και να δούμε και πως θα πάει η κατάσταση με τον κοβιντ...
300.000 χλμ?!?!?!!! Άρχοντας!!!

Έτσι, η καλύτερη δουλειά που θα κάνεις θάναι η επιτόπου δοκιμή αν μπαίνουν όσα θέλεις.
Πάντως έτσι εγκυκλοπαιδικά σε ενημερώνω ότι σε οποιεσδήποτε συνθήκες η πίσω βαλίτσα δεν επηρεάζει στην οδική συμπεριφορά.

Οι 300.000 που λέει ο σύντροχος παραπάνω είναι σε σκληρό χώμα που πρέπει να δεις αν ψάξεις στα βίντεο του Βασίλη και στην άσφαλτο τάπα συνέχεια και τέλος όχι χάιδεμα στη συντήρηση αλλά λάδια κάθε 12.000 όπως προβλέπεται από Χόντα. Έχει αλλάξει μόνο ένα τεντωτήρα καδένας.
Αλλά περισσότερα ας πει ο Βασίλης όποτε μπορέσει.

AXL954
01/02/2021, 21:25
Καλησπερα και καλο μηνα.

Τα τελευταια 2 χρονια εχω το nc του 2017 με το dct.

Το μηχανακι αυτο το αγορασα καθαρα με το μυαλο. Η καρδια ελεγε αλλα. Ομως στα 44 και μετα απο αρκετα μηχανακια, εβαλα κατω ολα τα δεδομενα και την προσωπικη εμπειρια ως μοτοσυκλετιστης, που με το ιδιο οχημα παει δουλεια, κανει εκδρομες και ταξιδια σε ελλαδα και εξωτερικο.

Στην φαση που βρισκομαι, πραγματικα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσα να εχω.

Στην πολη ειναι παρα πολυ ανετο, ισως πιο ανετο απο ενα beverly που ειχα, και πολυ οικονομικο. Με επιλεγμενο το προγραμμα s1 (ελαφρυ σπορ), και με ταχυτητες 120-125, στη αθηνων-λαμιας που παω δουλεια 60 χλμ πηγαινε-ελα, καιει περιπου 3,8 (3.4 το καλοκαιρι). Σε κινηση ειμαι 3,9-4.1. Στην εθνικη αθηνα θεσσαλονικη με 130, περιπου 4.1. Σε ορεινο επαρχιακο τυπου αγραφα, 3.6. Καταναλωσεις σκουτερ δηλαδη. Με ενα ρεζερβουαρ, βγαζω περιπου 350 χλμ. Μπορει να κρατησει ταχυτητες 140+ στην εθνικη με ανεση χωρις να προβληματιζει καθολου και για ωρες. Στα δικαβαλα, λογω της ροπης, κινειται αξιοπρεπεστατα.

Ο κινητηρας εχει 55 αλογα, αλλα η ροπη ειναι αρκετη και απο χαμηλα, που στα φαναρια σε συνδυασμο με το dct, φευγεις πολυ γρηγορα.

Το dct με προβληματισε πολυ στην αγορα, κυριως απο προκαταληψη, αλλα πραγματικα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανεση. Δεν θα πω κατι αλλο.

Το μηχανακι ειναι βαρυ, αλλα η διαταξη του κινητηρα και η τοποθετηση του ρεζερβουαρ, ριχνει πολυ χαμηλα το κεντρο βαρους, δινωντας πιο ελαφρια αισθηση.

Ο αποθηκευτικος χωρος στο ρεζερβουαρ, σε συνδυασμο με μια καλη μπαγκαζιερα, κανει τα σολο ταξιδια, σαν βολτα στο σουνιο. Μπορεις να ταξιδεψεις 5 μερες χωρις πλαινες βαλιτσες και μπαγκαζια. Μεγαλη ευκολια. Απο την αλλη βεβαια, η ταπα βενζινης κατω απο την πισω σελλα, ειναι ενα βασικο μειονεκτημα,.

Η συντηρηση ειναι απλη, και γενικα το μηχανακι ειναι πολυ αξιοπιστο. Δεν θα βαλει φωτια στην ασφαλτο, δεν θα ξυνει μαρσπιεδες σε πιστες, ομως, θα τα κανει ολα πολυ καλα, πολυ οικονομικα, και θα σου χαρισει ενα τεραστιο χαμογελο.

o_gavros
01/02/2021, 21:25
αν και θα έπρεπε να σε μπαναρω συλλήβδην για τη δήλωση "δε μπορώ τα γυμνά", το αντιπαρέρχομαι και γίνομαι ένας ακόμα μπιλίμπερ του σιμπί.
Εμένα σκέψου η κατηγορία των ον/οφφ δεν μου λέει τιποτα αισθητικά.
Κι όμως οδηγώντας το σιμπί, δεν έχω κρύψει καθόλου ότι, το μηχανάκι με κέρδισε!
Καταρχάς να σου πω ότι καίει λίγο πάνω απο παπι! σημαντικό! Και το ενσι βέβαια νομίζω λίγο καίει αλλά εικάζω όχι τόσο λίγο.
Μετά, το μηχανάκι κάνει ότι του πεις χωρίς γρίνα. Το στίβεις για πλάκα στις στροφές αμα το'χεις γενικότερα με το στίψιμο και αυτό δεν δυσανασχετεί. Δε λέω, ξύνεις γόνατα,ε; να καταλαβαινόμαστε.
Απο φόρτωμα, άστο.
Δεν καταλαβαίνει ντιπ!
όπως νομίζω έχω γραψει και σε αλλο ποστ, σε δυο σημεία πονάει απο μαμα.
Στη σέλα και στη μαμά ζελατίνα για ύψη οδηγού προς το 1,80.
Και τα δυο φτιάχνονται με μικρό σχετικά κόστος και το μηχανάκι απογειώνεται.
Α, και πατάει και χώμα!

Ναι ξέρω, σα φανμπόη ακούγομαι. Σε διαβεβαιώ, δεν είμαι. Δε θα το αγόραζα εγω για μένα. Αυτά όμως είναι γούστα.
για το ενσι προσωπική εμπερία, δεν έχω.
Διαβαζω/ακουω όμως ότι πρόκειται για εξαίρετο μηχανάκι αν ξέρεις τι αγοράζεις.

jimsakpt3
01/02/2021, 22:06
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!!! είναι σημαντική για μένα η γνώμη σας από τη στιγμή που ούτε εμπειρία έχω ούτε ευκαιρία για Test ride...



4) billy84 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=53466): Θεϊκός ορειβάτης, κάτοχος του πιο διάσημου NC700X στην Ελλάδα. Έχει κάνει με αυτό κοντά στις 300.000 km, χωμάτινα και ασφάλτινα, σε απίστευτους ρυθμούς.

πόσο τυχαία μπορεί να είναι κάποια πράγματα? έριξα μία ματιά στο κανάλι του Βασίλη στο youtube και τα τελευταία βιντεάκια που έχει ανεβάσει είναι από την περιοχή που θα κάνω αυτά τα ταξιδάκια των 200 χλμ που έλεγα!!!


Καλησπερα και καλο μηνα.

Στην πολη ειναι παρα πολυ ανετο, ισως πιο ανετο απο ενα beverly που ειχα, και πολυ οικονομικο. Με επιλεγμενο το προγραμμα s1 (ελαφρυ σπορ), και με ταχυτητες 120-125, στη αθηνων-λαμιας που παω δουλεια 60 χλμ πηγαινε-ελα, καιει περιπου 3,8 (3.4 το καλοκαιρι). Σε κινηση ειμαι 3,9-4.1. Στην εθνικη αθηνα θεσσαλονικη με 130, περιπου 4.1. Σε ορεινο επαρχιακο τυπου αγραφα, 3.6. Καταναλωσεις σκουτερ δηλαδη. Με ενα ρεζερβουαρ, βγαζω περιπου 350 χλμ. Μπορει να κρατησει ταχυτητες 140+ στην εθνικη με ανεση χωρις να προβληματιζει καθολου και για ωρες. Στα δικαβαλα, λογω της ροπης, κινειται αξιοπρεπεστατα.

Καλό μήνα και σε σένα με υγεία!
με ενδιαφέρει η σύγκριση με το BEVERLY γιατί και εγώ ένα τέτοιο έχω τώρα... κυρίως θα ήθελα να μου πεις πως βίωσες τη διαφορά στο βάρος αναμεσα σε αυτά τα δύο και τη διαφορά τους μέσα στην πόλη και την κίνηση...


αν και θα έπρεπε να σε μπαναρω συλλήβδην για τη δήλωση "δε μπορώ τα γυμνά", το αντιπαρέρχομαι και γίνομαι ένας ακόμα μπιλίμπερ του σιμπί.

χαχα... συγχώρεσέ με! είναι οτι δεν τα μπορώ.. όχι οτι δεν μ αρέσουν! :D
τόσο ευχαριστημένος με το cb ε?
γενικά όλοι οι κάτοχοι των cbx είναι ευχαριστημένοι για κάποιο λόγο...

AXL954
01/02/2021, 22:43
Το beverly αν και πιο ελαφρυ, επειδη εχει την ποδια, δεν εχεις τοσο καλο πατημα για να κανεις για παραδειγμα οπισθεν. Ακομα και μπροστα σβηστο να μην σου πω. Σημειωσε δε, οτι ειμαι 1.69. Αντιθετα στο nc, πατας πολυ καλυτερα, και ετσι ελεγχεις καλυτερα το επιπλεον στατικο βαρος. Εγω βεβαια, ειχα και μερικα βαρια και ψηλα μηχανακια για το μποι μου, που τα κουλαντριζα (xr 600, africa twin, vstrom 1000) οποτε εχω καλυτερη εξοικιωση. Ομως στην κυληση, δεν συγκρινονται, αφου η αισθηση του nc ειναι πιο στιβαρη και εμπνεει περισσοτερη ασφαλεια. Κινεισαι πολυ ανετα αναμεσα απο τα αυτοκινητα. Το μονο που χανει, ειναι οταν πας να περασεις πχ καθετα τα σταματημενα ιχ, δεν μπορεις να κανεις το χαρακτηριστικο πλαγιασμα στο ενα ποδι για να χωθεις. Με το nc ειναι πιο δυσκολο και περιορισμενο. Ομως το σωζει καπως το χαμηλο κεντρο βαρους.

billy84
02/02/2021, 14:38
Καλησπέρα στον φίλο Δημήτρη που άνοιξε το θέμα και σε όλα τα παιδιά.Σάββα την αγάπη μου :beer:

Δημήτρη το 1.75 του ύψους σου το θεωρώ οριακό για να πατάς καλά στο NC,ανάλογα και τον σωματότυπο πάντα γιατί μπορεί τα πόδια σε έναν του ίδιου ύψους να είναι μακρύτερα ή κοντύτερα.Σαν αρχάριος σε τόσο βαριά μηχανάκια θα ήθελα να πατάς καλά και με τα δύο πόδια κάτω.Αν δεν πατάς καλά θα πρότεινα το CB500X σαν 1ο μηχανάκι.Βρες ένα NC σε ενα μαγαζί να το καβαλήσεις στατικά.

Διαφορές ιδιαίτερες σε κόστος χρήσης και συντήρησης δε θα δείς ανάμεσα στα 2.Στο NC το ψευδοτεπόζιτο,το DCT και ο ξεκούραστος τρόπος λειτουργίας του μοτερ για ταξίδια είναι αυτά που του δίνουν το κάτι παραπάνω έναντι του CB.Κατα τα άλλα για την πόλη δημιουργήθηκαν και τα 2.

Όσον αφορά την κατανάλωση θα παραθέσω την τοποθέτηση του φίλου του Σάββα που έχουν συνταξιδέψει πολλές φορές και τα έχουν δει στην πράξη.Σίγουρα δεν είναι χαώδεις οι διαφορές αλλά είναι σαφείς.

425236


Με τα περισσότερα πράγματα που παρατέθηκαν συμφωνώ εκτός απο το θέμα του στριψίματος στο οποίο διαφωνώ αλλά είναι off topic και δεν προσφέρει κάτι επί της ουσίας στον φίλο Δημήτρη που είναι αρχάριος και άνοιξε αυτό το θέμα για να βοηθηθεί πάνω στην επιλογή του.

SAVVAS62
02/02/2021, 14:41
Γειά σου Μπίλυ λεβεντιά ! :beer:

jimsakpt3
02/02/2021, 19:18
πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται μίλησα σήμερα με τον Σαρακάκη και μου είπαν οτι το καινούριο μοντέλο του 21 θα είναι διαθέσιμο τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου.

Επίσης να σας ρωτήσω αν πιστεύεται οτι θα φθείρονται αυτές οι δύο μηχανές αν για 2-3 συνεχόμενες μέρες κάνω μόνο τις αποστάσεις των δύο χιλιομέτρων ουσιαστικά με 1η - 2α -3η???



Καλησπέρα στον φίλο Δημήτρη που άνοιξε το θέμα και σε όλα τα παιδιά.Σάββα την αγάπη μου :beer:

Δημήτρη το 1.75 του ύψους σου το θεωρώ οριακό για να πατάς καλά στο NC,ανάλογα και τον σωματότυπο πάντα γιατί μπορεί τα πόδια σε έναν του ίδιου ύψους να είναι μακρύτερα ή κοντύτερα.Σαν αρχάριος σε τόσο βαριά μηχανάκια θα ήθελα να πατάς καλά και με τα δύο πόδια κάτω.Αν δεν πατάς καλά θα πρότεινα το CB500X σαν 1ο μηχανάκι.Βρες ένα NC σε ενα μαγαζί να το καβαλήσεις στατικά.

Διαφορές ιδιαίτερες σε κόστος χρήσης και συντήρησης δε θα δείς ανάμεσα στα 2.Στο NC το ψευδοτεπόζιτο,το DCT και ο ξεκούραστος τρόπος λειτουργίας του μοτερ για ταξίδια είναι αυτά που του δίνουν το κάτι παραπάνω έναντι του CB.Κατα τα άλλα για την πόλη δημιουργήθηκαν και τα 2.

Όσον αφορά την κατανάλωση θα παραθέσω την τοποθέτηση του φίλου του Σάββα που έχουν συνταξιδέψει πολλές φορές και τα έχουν δει στην πράξη.Σίγουρα δεν είναι χαώδεις οι διαφορές αλλά είναι σαφείς.

425236


Με τα περισσότερα πράγματα που παρατέθηκαν συμφωνώ εκτός απο το θέμα του στριψίματος στο οποίο διαφωνώ αλλά είναι off topic και δεν προσφέρει κάτι επί της ουσίας στον φίλο Δημήτρη που είναι αρχάριος και άνοιξε αυτό το θέμα για να βοηθηθεί πάνω στην επιλογή του.

Καλησπέρα φίλε Βασίλη! μαθαίνω οτι το NC σου είναι διάσημο! :D

Είχα καθίσει στην αντιπροσωπεία όταν είχα πάει να τσεκάρω το cb500x και νομίζω οτι πατούσα το ίδιο καλά όπως και στο cb.. θα ξαναπάω βέβαια καμια βόλτα γιατί τότε το NC το είδα μόνο για "εγκυκλοπαιδικούς λόγους"!
οπότε εσύ πιστεύεις οτι μέσα στην πόλη αν πατάω καλά δεν θα με δυσκολέψει πολύ περισσότερο σε σχέση με το cbx... σωστά?

SAVVAS62
02/02/2021, 19:25
Σε δύο χλμ ούτε να φύγει η υγρασία από τα λάδια δεν θα προλαβαίνει δυστυχώς.
Για τόσο μικρές αποστάσεις προσωπικά δεν θα κουνούσα καν 500 ή 750 κυβικά.
Γιαυτές χρειάζεται ένα μικρό ότι νάναι.

Αν παρ' όλα αυτά δεν είναι δυνατή η απόκτηση ενός μικρού προσωπικά θα άλλαζα τα λάδια στα 6.000 χλμ αντί για 12.000 και στους έξι μήνες αντί για χρόνο που προβλέπεται.

Δεν θα χρησιμοποιεί το NC μόνο 3 ταχύτητες μιας και στα 60-70 μπορείς να πας με 6η χωρίς πρόβλημα.

motojojo
02/02/2021, 20:45
Το πόσο καλά πατάς κάτω δεν παίζει κανένα ρόλο στην οδήγηση. Ίσως σε κάποιον επιτόπιο ελιγμό αλλά και αυτό είναι κάτι που το μαθαίνεις εύκολα.

jimsakpt3
03/02/2021, 08:36
Σε δύο χλμ ούτε να φύγει η υγρασία από τα λάδια δεν θα προλαβαίνει δυστυχώς.
Για τόσο μικρές αποστάσεις προσωπικά δεν θα κουνούσα καν 500 ή 750 κυβικά.
Γιαυτές χρειάζεται ένα μικρό ότι νάναι.

Αν παρ' όλα αυτά δεν είναι δυνατή η απόκτηση ενός μικρού προσωπικά θα άλλαζα τα λάδια στα 6.000 χλμ αντί για 12.000 και στους έξι μήνες αντί για χρόνο που προβλέπεται.

Δεν θα χρησιμοποιεί το NC μόνο 3 ταχύτητες μιας και στα 60-70 μπορείς να πας με 6η χωρίς πρόβλημα.

δεν θα είναι συνέχεια 2χλμ αλλά μπορεί να τύχει για κανα δυο μέρες...
το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά για κανα δυο χρόνια θα το χρησιμοποιώ καθημερινά... μετά αν δω οτι με ζορίζει μπορεί να πάρω ένα μεταχειρισμένο 125ρι με κανένα χιλιάρικο για την καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο...
σωστό και αυτό με τα λάδια... θα το έχω υπόψιν μου...

σκέφτηκα οτι λειτουργεί σαν το αυτοκίνητο γι αυτό είπα 1η-2α-3η... :D

SAVVAS62
03/02/2021, 09:00
δεν θα είναι συνέχεια 2χλμ αλλά μπορεί να τύχει για κανα δυο μέρες...
το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά για κανα δυο χρόνια θα το χρησιμοποιώ καθημερινά... μετά αν δω οτι με ζορίζει μπορεί να πάρω ένα μεταχειρισμένο 125ρι με κανένα χιλιάρικο για την καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο...
σωστό και αυτό με τα λάδια... θα το έχω υπόψιν μου...

σκέφτηκα οτι λειτουργεί σαν το αυτοκίνητο γι αυτό είπα 1η-2α-3η... :D

Το NC λειτουργεί σαν αυτοκίνητο α χα χα χα χα !
Έχει κόκκινα στις 6.500. Αλλά ντίζελ με ροπή πάρα πολύ καλή.

Πέραν της πλάκας (μη παρεξηγηθεί και κανάς κάτοχος) αν τύχει για κανά δύο μέρες δεν τρέχει και τίποτα αλλά προσωπικά αν το κυκλοφορούσα σε πόλη μέσα θα μείωνα τα διαστήματα αλλαγής λαδιών στο μισό όπως σούπα και θα το δώσεις μόνο γιατί θα το βαρεθείς όχι γιατί θα πάθει κάτι.

billy84
03/02/2021, 10:12
Εγώ οποιαδηποτε χρήση και να έκανα πάλι στις 12.000 θα άλλαζα τα λάδια. Πραγματικά μετά από 300.000km μου δειχνει ότι δε χαμπαριαζει τίποτα. Απλά σε τόσο μικρές διαδρομές θα χρειαστεί συχνά μπαταρία. Δε νομίζω ότι θα φορτίζει καλά τόσο σύντομα. Αν έχεις και συναγερμό βλέπω κάθε χειμώνα να χρειάζεται.

SAVVAS62
03/02/2021, 10:17
Εγώ οποιαδηποτε χρήση και να έκανα πάλι στις 12.000 θα άλλαζα τα λάδια. Πραγματικά μετά από 300.000km μου δειχνει ότι δε χαμπαριαζει τίποτα. Απλά σε τόσο μικρές διαδρομές θα χρειαστεί συχνά μπαταρία. Δε νομίζω ότι θα φορτίζει καλά τόσο σύντομα. Αν έχεις και συναγερμό βλέπω κάθε χειμώνα να χρειάζεται.

Βασίλη δεν χρειάστηκε τίποτα φίλε μου σε τόσα χλμ ?

billy84
03/02/2021, 10:26
Βασίλη δεν χρειάστηκε τίποτα φίλε μου σε τόσα χλμ ?

Απολύτως τίποτα πέραν του τεντωτηρα και της καδενας που θυμασαι. Πριν λίγα χιλιόμετρα είχε ξεκινήσει ο αισθητήρας κοντέρ και υποδουλευε. Αυτόν πάνω από το σασμαν εννοώ που διαβάζει και στέλνει στο κοντέρ ένδειξη . Είναι λογικό με τόσα χιλιόμετρα χωματόδρομου από το νταπα ντουπα να την ακούσει. Το πιάνω ως φυσιολογικη φθορά καθώς αν είχε πρόβλημα θα είχε χαλάσει πολύ νωρίτερα. Αλλαχτηκε με μεταχειρισμένο 50 ευρώ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το συγκεκριμένο μοτέρ πραγματικά και τα διαστήματα συντήρησης τα έχω αραιώσει πάρα πολύ!

SAVVAS62
03/02/2021, 10:35
Απολύτως τίποτα πέραν του τεντωτηρα και της καδενας που θυμασαι. Πριν λίγα χιλιόμετρα είχε ξεκινήσει ο αισθητήρας κοντέρ και υποδουλευε. Αυτόν πάνω από το σασμαν εννοώ που διαβάζει και στέλνει στο κοντέρ ένδειξη . Είναι λογικό με τόσα χιλιόμετρα χωματόδρομου από το νταπα ντουπα να την ακούσει. Το πιάνω ως φυσιολογικη φθορά καθώς αν είχε πρόβλημα θα είχε χαλάσει πολύ νωρίτερα. Αλλαχτηκε με μεταχειρισμένο 50 ευρώ. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το συγκεκριμένο μοτέρ πραγματικά και τα διαστήματα συντήρησης τα έχω αραιώσει πάρα πολύ!

Νάσαι καλά φίλε μου !
Να συμπληρώσω πως τόσα χλμ με σκληρό χωματόδρομο, όχι αστεία, τάπα σερί στην άσφαλτο και δεν χρειάστηκε ούτε ρουλεμάν τιμονιού είναι άκρως εντυπωσιακό !
Δεν κρύβω ότι το καταχαίρομαι μιας και ένας από τους λόγους κτήσεως για μένα ήταν πως ήθελα κάτι αλεξίσφαιρο και όπως φαίνεται από σένα είναι !

Μ' αρέσει πούχα αμφιβολίες τότε (γεράματα και χαζοπροβληματισμοί) μην τυχόν και η ιπποδύναμη είναι λίγη, δεν κρύβω ότι είδα και άλλα αρκετών εταιρειών αλλά τελικά δεν μου λείπει τίποτα ούτε έχω πλέον την αίσθηση μετά από τα δικά μου χλμ πως μου λείπει κάτι !

Τα διαστήματα συντηρήσεως τα ακολουθώ προσωπικά αλλά όχι υπερβολές.
Κάθε 12.000 λάδια ή ένα χρόνο όποιο έρθει πρώτο, κάθε 24.000 φίλτρα και στις 24.000 έκανα και ρύθμιση - έλεγχο βαλβίδων. Τώρα σε λίγο κανά 1.400άρι αν θυμάμαι καλά θα κάνω των 48.000 και θα αλλάξω λαδόξυδα, μπουζί και έλεγχο - ρύθμιση βαλβίδων (αν χρειάζεται). Το φίλτρο αέρος πούβγαλα στις 24.000 ήταν σχεδόν πεντακάθαρο και είπα πως θα το αφήσω παραπάνω. Δεν πάω και χώμα εγώ παρά λίγο αν είναι να δω κανά αξιοθέατο. Καμία σχέση με το τι κάνεις εσύ !

billy84
03/02/2021, 12:13
Ρουλεμάν τιμονιου αλλαχτηκε μια φορά στις 120.000km με πρωτοβουλία του μάστορα. Δεν είχα δει κάτι περίεργο προσωπικά να πω την αλήθεια . Μέχρι σήμερα δεν βλέπω ούτε να σκαλώνει ούτε τίποτα και φυσικά δεν έχει αλλαχτεί από τότε . Επίσης το μοχλικο στις 220.000km είχε πετρωσει (λογικό αφού ποτέ δε λαδωθηκε) και χρειαζόταν συντήρηση και αλλαγή ρουλεμάν κλπ. Δε με συνέφερε όμως καθώς βρήκα με 30 ευρώ ένα μοχλικο από τρακαρισμένο με λίγα χιλιόμετρα. Ρουλεμάν τροχων τσεκαρονται κάθε φορά που αλλάζω λάστιχα και δε χρειάζονται συχνά αλλαγή θα έλεγα.Έχω αλλάξει και την πλαστική ποδια με μια μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση καθώς τη δικιά μου την έκανα σωβρακο με τις τούμπες στα χώματα κυρίως. 30 ευρώ τη βρήκα και την ποδιά

Γενικά τέτοια πράγματα έχουν αλλαχτεί που είναι αναλωσιμα ουσιαστικά. Το εντυπωσιακό που θέλω εσύ να μου απαντήσεις μιας και κατέχεις τα τεχνικά είναι πως δεν εχουμ χαλάσει πηνία και ανορθωτής μετά από τόσα χιλιόμετρα και επίσης πως δεν έχει πάθει την παραμικρή βλάβη ή διαρροή το ψυγείο που μέχρι και στα αθάνατα τρανσαλπ κάποια στιγμή χάλαγε (πάνω από τις 150.000km).

SAVVAS62
03/02/2021, 12:35
Ρουλεμάν τιμονιου αλλαχτηκε μια φορά στις 120.000km με πρωτοβουλία του μάστορα. Δεν είχα δει κάτι περίεργο προσωπικά να πω την αλήθεια . Μέχρι σήμερα δεν βλέπω ούτε να σκαλώνει ούτε τίποτα και φυσικά δεν έχει αλλαχτεί από τότε . Επίσης το μοχλικο στις 220.000km είχε πετρωσει (λογικό αφού ποτέ δε λαδωθηκε) και χρειαζόταν συντήρηση και αλλαγή ρουλεμάν κλπ. Δε με συνέφερε όμως καθώς βρήκα με 30 ευρώ ένα μοχλικο από τρακαρισμένο με λίγα χιλιόμετρα. Ρουλεμάν τροχων τσεκαρονται κάθε φορά που αλλάζω λάστιχα και δε χρειάζονται συχνά αλλαγή θα έλεγα.Έχω αλλάξει και την πλαστική ποδια με μια μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση καθώς τη δικιά μου την έκανα σωβρακο με τις τούμπες στα χώματα κυρίως.

Γενικά τέτοια πράγματα έχουν αλλαχτεί που είναι αναλωσιμα ουσιαστικά. Το εντυπωσιακό που θέλω εσύ να μου απαντήσεις μιας και κατέχεις τα τεχνικά είναι πως δεν εχουμ χαλάσει πηνία και ανορθωτής μετά από τόσα χιλιόμετρα και επίσης πως δεν έχει πάθει την παραμικρή βλάβη ή διαρροή το ψυγείο που μέχρι και στα αθάνατα τρανσαλπ κάποια στιγμή χάλαγε (πάνω από τις 150.000km).

Αυτά είναι τα ωραία !
Μην πω σε άλλα μηχανάκια τι έχουμε δει με μοχλικά κλπ κλπ και κάθε πότε ανοίγουν, γρασάρουν και πολλά άλλα.
Επίσης ψυγεία και πολλά άλλα.

Κανένας ανορθωτής ή πηνία δεν έχει παρουσιάσει τίποτα παγκοσμίως που παρακολουθώ και στο Αμερικάνικο και στο Εγγλέζικο φόρουμ.
Ο ανορθωτής είναι MOSFET και αν χρησιμοποιούνται γενικά ποιοτικά υλικά κατά την κατασκευή δύσκολα να πάθει κάτι το οτιδήποτε.
Παράδειγμα : Πριν κάποιους μήνες άλλαξα ανορθωτή σε ένα YAMAHA CYGNUS πούχα σε σχετικά λίγα χλμ κανά 46.550 περίπου. Ξέρεις τι ήταν ? Τίποτα, no name και η τιμή του ανταλλακτικού στον Θεό ήτοι κανά 160άρι και βάλε όπως είδα στο διαδίκτυο σε μαγαζί όχι της Γιαμάχα αλλά το original ανταλλακτικό. Αλλαγή λοιπόν με γιαπωνέζικο με 46 ευρώ και τέλος.
Λες να ξαναχαλάσει πριν διαλύσει το σκουτεράκι? Δεν νομίζω.

Αλλαγή στα λάδια των καλαμιών πότε έκανες αν θυμάσαι Βασίλη?
Και τσιμούχες - ξύστρες?

billy84
03/02/2021, 14:02
Αυτά είναι τα ωραία !
Μην πω σε άλλα μηχανάκια τι έχουμε δει με μοχλικά κλπ κλπ και κάθε πότε ανοίγουν, γρασάρουν και πολλά άλλα.
Επίσης ψυγεία και πολλά άλλα.

Κανένας ανορθωτής ή πηνία δεν έχει παρουσιάσει τίποτα παγκοσμίως που παρακολουθώ και στο Αμερικάνικο και στο Εγγλέζικο φόρουμ.
Ο ανορθωτής είναι MOSFET και αν χρησιμοποιούνται γενικά ποιοτικά υλικά κατά την κατασκευή δύσκολα να πάθει κάτι το οτιδήποτε.
Παράδειγμα : Πριν κάποιους μήνες άλλαξα ανορθωτή σε ένα YAMAHA CYGNUS πούχα σε σχετικά λίγα χλμ κανά 46.550 περίπου. Ξέρεις τι ήταν ? Τίποτα, no name και η τιμή του ανταλλακτικού στον Θεό ήτοι κανά 160άρι και βάλε όπως είδα στο διαδίκτυο σε μαγαζί όχι της Γιαμάχα αλλά το original ανταλλακτικό. Αλλαγή λοιπόν με γιαπωνέζικο με 46 ευρώ και τέλος.
Λες να ξαναχαλάσει πριν διαλύσει το σκουτεράκι? Δεν νομίζω.

Αλλαγή στα λάδια των καλαμιών πότε έκανες αν θυμάσαι Βασίλη?
Και τσιμούχες - ξύστρες?


Χονδρικά ανα 50.000-60.000km αλλάζω λαδια στο μπροστινό και ότι άλλο χρειάζεται .Εχω και τα ελατηρια της ohlins μπροστά και δουλεύει μια χαρά.

Υπόψιν υπήρχαν κάποια λίγα μηχανάκια που είχαν φτάσει τα χιλιόμετρα μου πολύ πιο γρήγορα,θυμάμαι ενα στην Ισπανία και ένα στην Αγγλία.Επίσης αυτά δεν παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα απο οτι λένε οι κάτοχοι.Α να αναφέρω οτι έχω καθαρίσει μια φορά τρόμπα βενζίνης γιατί είχε βουλώσει και μια φορά δίσκους συμπλέκτη μόνο τους φιμπερένιους οι μεταλλικοί ήταν σούπερ.Αναλώσιμα και αυτά βέβαια που πέρασαν 280.000km για να χρειαστούν αλλαγή και καθαρισμό(η τρόμπα).Επίσης να πω οτι έχω ακόμα την εργοστασιακή δισκόπλακα μπροστά.Η πίσω αλλάχτηκε στις 230.000km γιατί είχε λιώσει(δουλεύω και πίσω λόγω του εξαιρετικού C-ABS).

SAVVAS62
03/02/2021, 18:02
Χονδρικά ανα 50.000-60.000km αλλάζω λαδια στο μπροστινό και ότι άλλο χρειάζεται .Εχω και τα ελατηρια της ohlins μπροστά και δουλεύει μια χαρά.

Υπόψιν υπήρχαν κάποια λίγα μηχανάκια που είχαν φτάσει τα χιλιόμετρα μου πολύ πιο γρήγορα,θυμάμαι ενα στην Ισπανία και ένα στην Αγγλία.Επίσης αυτά δεν παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα απο οτι λένε οι κάτοχοι.Α να αναφέρω οτι έχω καθαρίσει μια φορά τρόμπα βενζίνης γιατί είχε βουλώσει και μια φορά δίσκους συμπλέκτη μόνο τους φιμπερένιους οι μεταλλικοί ήταν σούπερ.Αναλώσιμα και αυτά βέβαια που πέρασαν 280.000km για να χρειαστούν αλλαγή και καθαρισμό(η τρόμπα).Επίσης να πω οτι έχω ακόμα την εργοστασιακή δισκόπλακα μπροστά.Η πίσω αλλάχτηκε στις 230.000km γιατί είχε λιώσει(δουλεύω και πίσω λόγω του εξαιρετικού C-ABS).

Ευχαριστώ φίλε μου.

Τέλειες χιλιομετρικές αποδόσεις για τα πάντα ! Πολύ καλά υλικά παντού η Χόντα. Μόνο παράπονο η αλυσίδα αρχικής τοποθέτησης που προσωπικά την πέταξα στις 24.000 γιατί έκανε κόμπους αν και την φρόντιζα πολύ. Τα γρανάζια τάχω ακόμα. Έχει τα εξαιρετικά SUNSTAR όπως και δισκόπλακες από το ίδιο εργοστάσιο.
Τα ξέρω για τους άλλους συντρόχους πούφτασαν τα ίδια χλμ και πόσοι άλλοι και να δεις που ταξιδεύουν. Παντού έχουν πάει με το εργαλείο! Δρόμους μεταξιού κλπ και με DCT και δικάβαλο!

Δίσκους συμπλέκτη έβαλες μάνα ή άλλη μάρκα?
Το πίσω αμορτισέρ πότε χρειάστηκε ανακατασκευή ή το άλλαξες και αυτό όπως τα μπροστινά ελατήρια που και εγώ όταν έρθει η ώρα θα βάλω OHLINS.

billy84
03/02/2021, 18:13
Ευχαριστώ φίλε μου.

Τέλειες χιλιομετρικές αποδόσεις για τα πάντα ! Πολύ καλά υλικά παντού η Χόντα. Μόνο παράπονο η αλυσίδα αρχικής τοποθέτησης που προσωπικά την πέταξα στις 24.000 γιατί έκανε κόμπους αν και την φρόντιζα πολύ. Τα γρανάζια τάχω ακόμα. Έχει τα εξαιρετικά SUNSTAR όπως και δισκόπλακες από το ίδιο εργοστάσιο.
Τα ξέρω για τους άλλους συντρόχους πούφτασαν τα ίδια χλμ και πόσοι άλλοι και να δεις που ταξιδεύουν. Παντού έχουν πάει με το εργαλείο! Δρόμους μεταξιού κλπ και με DCT και δικάβαλο!

Δίσκους συμπλέκτη έβαλες μάνα ή άλλη μάρκα?
Το πίσω αμορτισέρ πότε χρειάστηκε ανακατασκευή ή το άλλαξες και αυτό όπως τα μπροστινά ελατήρια που και εγώ όταν έρθει η ώρα θα βάλω OHLINS.


Δίσκους συμπλέκτη έβαλα μια σχετικά γνωστή αυτοκινητάδικη μάρκα αλλά δε θυμάμαι ρε γαμώτο πως τη λένε.Οι μαμά δίσκοι προφανώς δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτοι και δε θα υπάρχουν και στο μέλλον εφόσον τα περισσότερα NC που κυκλοφορούν θα τους χρειαστούν σε 15 χρόνια :lol:

Το πίσω αμορτισέρ ξέρασε τα λάδια του στις 110.000km και απο εκεί και μετά το πήγαινα για σέρβις αλλά έσκαγε πάλι ανα 40.000km με τη χρήση που έκανα.Στις 230.000km μπήκε ανάρτηση ohlins πίσω ακριβώς για αυτό το λόγο,επειδή ειχα κουραστεί να το πηγαίνω για σέρβις τόσο συχνά!:bawl:

SAVVAS62
03/02/2021, 18:21
Δίσκους συμπλέκτη έβαλα μια σχετικά γνωστή αυτοκινητάδικη μάρκα αλλά δε θυμάμαι ρε γαμώτο πως τη λένε.Οι μαμά δίσκοι προφανώς δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτοι και δε θα υπάρχουν και στο μέλλον εφόσον τα περισσότερα NC που κυκλοφορούν θα τους χρειαστούν σε 15 χρόνια :lol:

Το πίσω αμορτισέρ ξέρασε τα λάδια του στις 110.000km και απο εκεί και μετά το πήγαινα για σέρβις αλλά έσκαγε πάλι ανα 40.000km με τη χρήση που έκανα.Στις 230.000km μπήκε ανάρτηση ohlins πίσω ακριβώς για αυτό το λόγο,επειδή ειχα κουραστεί να το πηγαίνω για σέρβις τόσο συχνά!:bawl:

Ευχαριστώ και πάλι. Οι EBC είναι καλοί. Αυτοκινητάδικους δεν ξέρω αλλά βγάλανε πολύ χλμ και αυτοί οπότε όπως το λες είναι. Παραγγελία από μάνα όποιος θέλει και σε κανά 20ήμερο αλλά δεν νομίζω να συμφέρουν οι μάνα. Οι after κανά 70άρι πάνε μου φαίνεται αν θυμάμαι καλά.

Και το αμορτισέρ καλά χλμ έβγαλε! Αλλά μετά κάθε 40.000 140άρια δεν λέει γιατί απλά στις 110.000 χλμ έχεις πληρώσει ανακατασκευή τα 3/5 από ένα OHLINS οπότε προσωπικά αν τα φτύσει θα πετάξω απευθείας ένα OHLINS επάνω.

Το απλό έβαλες ή αυτό με τον ρυθμιστή προφόρτισης ? Προσωπικά μάλλον για το απλό θα πάω μιας και ταξιδεύω μονοκάβαλος πάντα σε μεγάλες αποστάσεις και δεν χρειάζεται ρυθμίσεις. Μέχρι τώρα δεν τόυχω δώσει ούτε ένα κλικ στην προφόρτιση σκέψου.

billy84
03/02/2021, 18:46
Ευχαριστώ και πάλι. Οι EBC είναι καλοί. Αυτοκινητάδικους δεν ξέρω αλλά βγάλανε πολύ χλμ και αυτοί οπότε όπως το λες είναι. Παραγγελία από μάνα όποιος θέλει και σε κανά 20ήμερο αλλά δεν νομίζω να συμφέρουν οι μάνα. Οι after κανά 70άρι πάνε μου φαίνεται αν θυμάμαι καλά.

Και το αμορτισέρ καλά χλμ έβγαλε! Αλλά μετά κάθε 40.000 140άρια δεν λέει γιατί απλά στις 110.000 χλμ έχεις πληρώσει ανακατασκευή τα 3/5 από ένα OHLINS οπότε προσωπικά αν τα φτύσει θα πετάξω απευθείας ένα OHLINS επάνω.

Το απλό έβαλες ή αυτό με τον ρυθμιστή προφόρτισης ? Προσωπικά μάλλον για το απλό θα πάω μιας και ταξιδεύω μονοκάβαλος πάντα σε μεγάλες αποστάσεις και δεν χρειάζεται ρυθμίσεις. Μέχρι τώρα δεν τόυχω δώσει ούτε ένα κλικ στην προφόρτιση σκέψου.


Για να είμαστε ακριβείς.110 πλήρωνα το σέρβις του πίσω μαζί με το βαλε βγάλε.80 αν το έβγαζα μόνος μου(ουτε καν).Εννοείται η ανάρτηση είναι επένδυση απο την οποία δε χάνεις πουθενά,ούτε στο οικονομικό γιατί σε περίπτωση που αλλάξεις μοτο την πουλάς σε καλή τιμη.

Το απλό ohlins έβαλα,δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις αρκετά παραπάνω για την προφόρτιση που θα χρειαστεί σφίξιμο μια φορά στο τόσο και αν.Με τιμή σχεδόν 540 τοποθετημένη έπρεπε να την είχα βάλει νωρίτερα.

SAVVAS62
03/02/2021, 19:13
Για να είμαστε ακριβείς.110 πλήρωνα το σέρβις του πίσω μαζί με το βαλε βγάλε.80 αν το έβγαζα μόνος μου(ουτε καν).Εννοείται η ανάρτηση είναι επένδυση απο την οποία δε χάνεις πουθενά,ούτε στο οικονομικό γιατί σε περίπτωση που αλλάξεις μοτο την πουλάς σε καλή τιμη.

Το απλό ohlins έβαλα,δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις αρκετά παραπάνω για την προφόρτιση που θα χρειαστεί σφίξιμο μια φορά στο τόσο και αν.Με τιμή σχεδόν 540 τοποθετημένη έπρεπε να την είχα βάλει νωρίτερα.

Μια χαρά τιμή σούκανε.
Έλεγα 140 από τελευταία εμπειρία από CROSSRUNNER που τη βγάλαμε - έγινε revalving- βάλαμε. 110 με το βγάλε - βάλε ούτε καν το συζητώ γιατί μας βγήκε το λάδι στο κρος. Τάδινα χωρίς σκέψη λέμε προκειμένου να αποφύγω αυτή τη νίλα.

Ναι φίλε μου ανάρτηση και φρένα είναι επενδύσεις όντως !
Και προσωπικά όπως είπα στο απλό προσανατολίζομαι όταν έρθει η ώρα.

Και πάλι ευχαριστώ φίλε μου χάρηκα που τάπαμε ξανά έστω διαδικτυακά και νομίζω πως η όλη συζήτηση έδωσε κάθε πληροφορία για όποιον ενδιαφέρεται που δύσκολα θα βρει οπουδήποτε !

Άντε να τελειώσει τούτο δω το κακό που ζούμε να ξαμοληθούμε στους δρόμους να γράψουμε κανά χλμ γιατί θα μας τη βαρέσει πολύ άσχημα.
Μέχρι τότε την αγάπη μου φίλε ! :beer:

Tallyban
05/02/2021, 07:43
Πόσες στροφές λειτουργεί ο κινητήρας του NC
με 100χαω σταθερά, τελευταία σχέση,στο αυτόματο και στο στο συμβατικό;έχουν διαφορά;

SAVVAS62
05/02/2021, 07:54
Πόσες στροφές λειτουργεί ο κινητήρας του NC
με 100χαω σταθερά, τελευταία σχέση,στο αυτόματο και στο στο συμβατικό;έχουν διαφορά;

Το DCT με το manual έχουν διαφορετικά γρανάζια.
Το DCT με 2.500 στροφές και 6η πάει με 88-90 χλμ. Αυτό το ξέρω γιατί τόσο πάω όσο ζεσταίνω. Μετά δεν ξέρω γιατί δεν το κοιτάζω καν.

Ο Βασίλης θα πει αν θυμάται για το manual.

jimsakpt3
05/02/2021, 09:11
Μια απορία που μου βγήκε από το μνμ του Tallyban...
η κατανάλωση έχει αισθητή διαφορά στο μοντέλο με το DCT και σε αυτό με τον συμπλέκτη?

billy84
05/02/2021, 10:46
Μια απορία που μου βγήκε από το μνμ του Tallyban...
η κατανάλωση έχει αισθητή διαφορά στο μοντέλο με το DCT και σε αυτό με τον συμπλέκτη?

Όχι δεν έχουν παρατηρηθεί αξιοσημειωτες διαφορες.

jimsakpt3
11/02/2021, 10:08
Ξαναπήγα χθες στην τοπική αντιπροσωπεία να τα δω και τα δύο... έδωσα περισσότερη προσοχή στο NC...

και στα δύο μηχανάκια πατούσα σχεδόν το ίδιο καλά κάτω... στο NC κατάλαβα μια μικρή διαφορά λόγο της πιο πλατιάς σέλας λογικά... αλλά και πάλι πατούσα αρκετά καλά!
Στο βάρος τώρα λίγο που τα κούνησα με τα χέρια για κανένα μέτρο μπρος πίσω δεν κατάλαβα καμια φοβερή διαφορά...
Οι επίσημες τιμές τους για μοντέλα του 20 είναι στα 7.000 το cb και στα 8.350 το NC...

Έχω σχεδόν καταλήξει στο NC... θα περιμένω να ρθει και το καινούριο να το δω και αυτό από κοντά αλλά το μοντέλο του 20 μου αρέσει περισσότερο... και το φανάρι του και η οθόνη του...

edit... είχα και συνεπιβάτη μαζί... η οποία μου είπε οτι ήταν πιο άνετα και με καλύτερη ορατότητα στο NC...

johnstef33
08/03/2021, 20:25
Στο nc του 2021 υπαρχει traction control??

STF
08/03/2021, 22:45
Στο nc του 2021 υπαρχει traction control??

Εδώ θα βρεις πολλές και ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες:
https://www.newsauto.gr/newsmoto/honda-nc750x-my2021-perissoteri-dinami-perissotera-ilektronika/

jimsakpt3
09/03/2021, 09:39
Στο nc του 2021 υπαρχει traction control??

υπάρχει! όπως υπάρχει και στο μοντέλο του 2020...

Akalestos
10/03/2021, 19:26
+1 NC 750 φοβερο εργαλειο δε το συζητω καλο και το CB 500 X αλλα μπροστα στο NC το ενα ειναι μηχαν-ακι και το αλλη σοβαρη μηχανη.Οπως επισης και το INTEGRA ειναι το the best στα μεγα σκουτερς. Αν το παρεις παρε το με DCT εννοειται!!!

Nikos77
10/03/2021, 22:24
Ξαναπήγα χθες στην τοπική αντιπροσωπεία να τα δω και τα δύο... έδωσα περισσότερη προσοχή στο NC...

και στα δύο μηχανάκια πατούσα σχεδόν το ίδιο καλά κάτω... στο NC κατάλαβα μια μικρή διαφορά λόγο της πιο πλατιάς σέλας λογικά... αλλά και πάλι πατούσα αρκετά καλά!
Στο βάρος τώρα λίγο που τα κούνησα με τα χέρια για κανένα μέτρο μπρος πίσω δεν κατάλαβα καμια φοβερή διαφορά...
Οι επίσημες τιμές τους για μοντέλα του 20 είναι στα 7.000 το cb και στα 8.350 το NC...

Έχω σχεδόν καταλήξει στο NC... θα περιμένω να ρθει και το καινούριο να το δω και αυτό από κοντά αλλά το μοντέλο του 20 μου αρέσει περισσότερο... και το φανάρι του και η οθόνη του...

edit... είχα και συνεπιβάτη μαζί... η οποία μου είπε οτι ήταν πιο άνετα και με καλύτερη ορατότητα στο NC...αν βάλεις ότι....
Το nc είναι καθαρό Ιαπωνία
Έχει χώρο αποθηκευτικό μέσα στο τεποζιτο
Είναι το ίδιο οικονομικό σε καύσιμα
Μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις
Ροπή άλογα παραπάνω
Τότε είναι μονοδρομος

jimsakpt3
12/03/2021, 09:15
+1 NC 750 φοβερο εργαλειο δε το συζητω καλο και το CB 500 X αλλα μπροστα στο NC το ενα ειναι μηχαν-ακι και το αλλη σοβαρη μηχανη.Οπως επισης και το INTEGRA ειναι το the best στα μεγα σκουτερς. Αν το παρεις παρε το με DCT εννοειται!!!


αν βάλεις ότι....
Το nc είναι καθαρό Ιαπωνία
Έχει χώρο αποθηκευτικό μέσα στο τεποζιτο
Είναι το ίδιο οικονομικό σε καύσιμα
Μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις
Ροπή άλογα παραπάνω
Τότε είναι μονοδρομος

Το έχω σχεδόν αποφασίσει για το NC... με συμπλέκτη βέβαια... είναι όντως πολλά τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με το CBX για τη διαφορά που έχουν στην τιμή!
Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για παραγγελία!!!

έλεγα να περιμένω να δω από κοντά και το καινούριο μοντέλο αλλά του 20 μ' αρέσει πολύ περισσότερο εμφανισιακά...

Υπάρχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα του καινούριου σε σχέση με το "παλιό" που θα έπρεπε να με κάνει να το ξανασκεφτώ?

Panos76
12/03/2021, 09:36
Το έχω σχεδόν αποφασίσει για το NC... με συμπλέκτη βέβαια... είναι όντως πολλά τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με το CBX για τη διαφορά που έχουν στην τιμή!
Μόλις αλλάξει ο μήνας πάω για παραγγελία!!!

έλεγα να περιμένω να δω από κοντά και το καινούριο μοντέλο αλλά του 20 μ' αρέσει πολύ περισσότερο εμφανισιακά...

Υπάρχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα του καινούριου σε σχέση με το "παλιό" που θα έπρεπε να με κάνει να το ξανασκεφτώ?

Με το καλό!

Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.

AristidisZ
12/03/2021, 09:49
Επειδή και εγώ το κοίταγα με την άκρη του ματιού το NC, αν ήμουν επαρχία πιθανόν να το είχα επιλέξει αντί του CB

Προτίμησα το πιο μικρό λόγω όγκου και ευκολίας στην κίνηση (οκ, και η χρηματική διαφορά παίζει το ρόλο της).

Επίσης επειδή λογικά δεν θα κινείσαι σε αστικό κύκλο, ίσως στη περίπτωσή σου το DCT να μην αξίζει τα παραπάνω χρήματα

jimsakpt3
12/03/2021, 09:58
Με το καλό!

Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.

Ευχαριστώ φίλε μου!

δίκιο έχεις για τη διαδρομή των αναρτήσεων... αν και δεν ξέρω πόση σχέση έχει και με το ύψος σέλας που έχει μειωθει...

χαχα... "ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει"!!! πολύ σωστο αυτό!!!


Επειδή και εγώ το κοίταγα με την άκρη του ματιού το NC, αν ήμουν επαρχία πιθανόν να το είχα επιλέξει αντί του CB

Προτίμησα το πιο μικρό λόγω όγκου και ευκολίας στην κίνηση (οκ, και η χρηματική διαφορά παίζει το ρόλο της).

Επίσης επειδή λογικά δεν θα κινείσαι σε αστικό κύκλο, ίσως στη περίπτωσή σου το DCT να μην αξίζει τα παραπάνω χρήματα

όντως, η "βαριά" κίνηση είναι σε ελάχιστα κομμάτια στην πόλη...

αλλά έτσι και αλλιώς δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή το DCT μόνο και μόνο για το λόγο οτι θέλω να μάθω να χρησιμοποιώ το συμπλέκτη!

Akalestos
12/03/2021, 10:32
Φιλε μου δε ξερω τα οικονομικα σου ουτε το γεγονος οτι θελεις να μαθεις με συμπλεκτη οκ σεβαστη η επιθυμια σου αλλα για 1.000€ διαφορα μπροστα στο συνολο του ποσου που θα δωσεις δεν αξιζει να το παρεις χειροκινητο.Η Χοντα εβγαλε το συγκεκρινενο μοτο με την λεξη μπροστα NC δλδ (new concept) που σημαινει μηχανοσκουτερ με λιγα λογια... και το ιντεγκρα αντιστοιχα σκουτερομηχανη... οποτε οταν πας για την συγκεκριμενη μοτο πας ΚΑΙ για το DCT (new concept που λεγαμε...) και για να σου δωσω ενα παραδειγμα ειναι σαν να πας να αγορασεις Mercedes και να την αγορασεις χειροκινητη... ε οχι!!! Δες τις γνωμες απο τα reviews και θα δεις τι πλεονεκτηματα εχει το DCT.

Οσο για το θεμα ζημιων κτλ δεν εχει ακουστει τιποτα εως τωρα! Εκτος αν εισαι ΚΑΝΙΒΑΛΟΣ αλλα και παλι με καινουρια μηχανη θα χεις και εγγυηση οποτε ΜΗ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ κατι αξιζει το DCT!!! Οσο για το "χαλαει" "σπαει" "μηπως και χαλασει" "ναι μωρε δε βαριεσαι ασε που εχει και 1000€ παραπανω" εγω θα πω : "οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..."

Η αποφαση δικη σου!

Tallyban
12/03/2021, 14:58
Άραγε ποια NC θα μείνουν περισσότερα χρόνια στους δρόμους;τα απλά ή τα dct;

Nikos77
12/03/2021, 16:45
Με το καλό!

Για εμένα είναι ''μειονέκτημα'' του νέου έναντι του παλιού οι μειωμένες διαδρομές των αμορτισέρ. Το έκαναν περισσότερο on road.

Προσωπικά ίσως και εγώ το επέλεγα χειροκίνητο καθώς έχεις μειωμένη τιμή, χαμηλότερο βάρος και ''ό,τι δεν υπάρχει δεν χαλάει''.
Ποτέ δεν ήταν off το nc ούτε κατά ελάχιστο.
Δες το καινούριο αν έχει καλή τιμή και χτύπα κατευθείαν αυτό.
Έχει παραπάνω άλογα,μεγαλύτερο κατά 1 λίτρο αποθηκευτικό χώρο, είναι σε όλα καλύτερο. Οθόνη πρέπει να έχει άλλη,ελάχιστα πιο οικονομικό. Δες rewiews

Akalestos
12/03/2021, 16:56
Άραγε ποια NC θα μείνουν περισσότερα χρόνια στους δρόμους;τα απλά ή τα dct;

Αν σκοπευει κανεις να κατσει να το εξακριβωσει αυτο μετα απο 30 χρονια και μετα απο 30 χρονια να λεει "ααα ειδες τελικα στα ελεγα,το NC με DCT αντεξε..." τι να πω,μονο που πρεπει και να ζουμε μετα απο 30 χρονια... το NC σιγουρα θα ζει εμεις?

Και στη τελικα δε καταλαβαινω,γιατι να χαλασει? Και αν δανειστω (χωρις να την ενστερνιζομαι βεβαια) την εκφραση πολλων εδω μεσα αλλα και ευρυτερα "Χοντα ειναι δε σπαει δε χαλαει" Λοιπον εγω λεω ας μη το πολυψυριζουμε,ας παρει ο φιλος οτι θελει!

haga1981
12/03/2021, 20:50
Για μένα ο φίλος πρέπει να το ξανασκεφτεί το DCT αν τον παίρνει οικονομικά.

Η ύπαρξη συμπλέκτη δεν είναι επιχείρημα για να αγοράσεις μηχανή δεδομένου ότι σε μία εβδομάδα θα τον έχεις μάθει (και πολύ λέω) και ήμουν στην ίδια φάση (πρώτη επαφή με συμπλέκτη) πρίν 9 μήνες..

Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι αν επιλέξεις non-DCT έκδοση ουσιαστικά καταποντίζεις την μεταπωλιτική αξία της μηχανής. Πιστεύω πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όσων την επιλέγουν το κάνουν για το DCT άρα όταν έρθει η ώρα του αποχωρισμού θα πρέπει είτε να πέσεις στην περίπτωση κάποιου που δεν τον ενδιαφέρει είτε να την σκοτώσεις (αναλογικά). Είναι σαν να έπαιρνες τώρα μια καινούργια μηχανή αλλά την έκδοση χωρίς ABS (υποθετικά αν γινόταν)...

Φυσικά αυτά έχουν σημασία μόνο αν σε ενδιαφέρει η μεταπωλιτική αξία της, αν όχι τότε ξέχνα τα όλα.

Choices...choices...

Akalestos
12/03/2021, 22:08
Quick shifter -> η γρηγορη και πιο φθηνη λυση για ελαχιστοποιηση της χρησης του συμπλεκτη για γρηγοροτερες αλλαγες.

Seamless gearbox -> η αγωνιστικη λυση που κατασκευασε 1η η Χοντα για ομαλοτερη αποδοση της δυναμης κατα την διαρκεια των αλλαγων ταχυτητων.Δεν χρησιμοποιειται ο συμπλεκτης μοναχα κατα την εκκινηση της μηχανης.Κατασκευαστηκε λογω του οτι η επιτροπη αγωνων μοτοσυκλετων δεν αφησε τους κατασκευαστες να φτιαξουν κιβωτια DCT για αγωνιστικη χρηση.Ηταν δλδ η αντιστοιχη απαντηση του Ιαπωνα μηχανικου της Χοντα.

DCT -> η καλυτερη λυση των ημιαυτοματων κιβωτιων με αποδεδειγμενη την πολυ καλη,γρηγορη και ευχρηστη λειτουργια τους.Πρωτη που το εφηυρε ηταν η Χοντα.Γρηγορες αλλαγες-ευκολια-χρηστικοτητα-και αποδεδειγμενα πολυ καλη λειτουργια.Σαν τα ημιαυτοματα των αυτοκινητων με τα πενταλς στο τιμονι.

Οπως αντιλαμβανεστε ο συμπλεκτης τεινει να εξαφανιστει στα επομενα (κοντινα) χρονια...

Αν καποιος δε θελει συμπλεκτη απλα δεν παιρνει NC.Οπως ειπε κι ο φιλος απο επανω χανει ολο της το "ειναι".Οσοι πανε για NC πανε για το DCT.Αλλιως χανει την μεταπωλιτικη της αξια και δεν υπαρχει λογος να αγορασεις την συγκεκριμενη μοτο.

Φιλε μου αληθεια ψαξου λιγο πριν την αγορασεις,για σενα το λεω... η τελικη επιλογη δικη σου κι ο,τι κι αν επιλεξεις βεβαια να σαι καλα να το χαρεις!

νεοσσός
13/03/2021, 06:54
Αν αγόραζα τώρα μοτοσακό, με δεδομένο ότι κινούμαι κυρίως στην πόλη, θα έπαιρνα το DCT μοντέλο, ενδεχομένως και scooter. Όμως καταλαβαίνω κάποιον που του έχει εντυπωθεί στο μυαλό η έννοια της μοτοσυκλέτας με κάποια χαρακτηριστικά, μεταξύ των οποίων και το χειρο-ποδοδοκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων.

Μερικά απωθημένα δεν πειράζει να βγουν, αν δεν θυσιάζεται η ασφάλεια, ακόμα κι αν κοστίσουν σε άνεση ή σε χρήματα στη μεταπώληση.

Tallyban
13/03/2021, 07:29
Λαμβάνοντας υπόψη ότι πολλοί πρώτοι ιδιοκτητες κράτησαν τα XLV600/650 για 15-20 χρόνια,σίγουρα παίζει ρόλο αν το απλό ή το dct θα έχουν την ίδια αντοχή,το ίδιο κόστος συντήρησης και επισκευής, απρόβλεπτες βλάβες λόγω πολυπλοκότητας,κλπ σε βάθος χρόνου.

SAVVAS62
13/03/2021, 08:14
To κιβώτιο διπλού συμπλέκτη υπόψη ότι έχει εφαρμογή στις μοτοσυκλέτες της Χόντα από το 2009 που χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο HONDA VFR 1.200F.
Έκτοτε έχει βγει η τρίτη γενιά του. Μετράμε ήδη 12 χρόνια σε παραγωγή - κυκλοφορία - εξέλιξη.
Για χιλιομετρική απόδοση χωρίς προβλήματα πάρτε μια γεύση εδώ από χρήστες που εργάζονται ως μεταφορείς με το συγκεκριμένο μοτό : http://www.nc700.co.uk/index.php?/topic/15665-how-many-miles-can-i-get-out-of-an-nc750/

Akalestos
13/03/2021, 12:52
Τα αυτοματα κιβωτια/ημιαυτοματα κιβωτια χρησιμοποιουνται χροοονια χωρις κανενα προβλημα οπως λεει κι ο φιλος @savvas62.Καμια πολυπλοκοτητα και καμια βλαβη δεν μπορουμε εμεις να τους προσαψουμε γιατι ετσι θελουμε.Εγω μιλαω με επιχειρηματα και με αποδειξεις απο μαρτυριες ιδιοκτητων αλλα και απο την ιδια την ιστορια.Ειναι το ιδιο να εισαι με μια βαρια μοτοσυκλετα 750 κυβικων μεσα στο κεντρο της Αθηνας η' σε κινηση στην πολη και να εχεις το ανεβαζε/κατεβαζε 1η-2α 2α/1η ?? Δε νομιζω...

Υ.γ Για οποιον εχει αμφιβολιες για τα αυτοματα/ημιαυτοματα κιβωτια ταχυτητων ας κανει μια αναζητηση ιστοριας στο διαδυκτιο και θα καταλαβει.

Υ.γ 2 @Νεοσσος καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες περι συμπλεκτη και ειναι σεβαστη η επιθυμια του καθενος αλλωστε εμεις οδηγουμε τις μοτο μας και κανενας αλλος.

Καλο ειναι οταν εκφερουμε γνωμη και ποσο μαλλον να κατηγορισουμε κατι ως προβληματικο η' ως οτι χαλαει η' οτι δεν θα αντεξει,καλο ειναι να μιλαμε ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ.

panavour
13/03/2021, 12:59
Δεν καταλαβαινω γιατι η χοντα μειωσε τις διαδρομες των αναρτησεων αφου ειχε μοντελλο με μειωμενες αναρτησεις το NC750S.
Μαλλον θα το καταργησει φαινεται.

SAVVAS62
13/03/2021, 13:17
Άγνωστο.
Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ.

billy84
13/03/2021, 21:08
Δεν καταλαβαινω γιατι η χοντα μειωσε τις διαδρομες των αναρτησεων αφου ειχε μοντελλο με μειωμενες αναρτησεις το NC750S.
Μαλλον θα το καταργησει φαινεται.


To NC750S είναι το γυμνό μοντέλο το οποίο φυσικά δεν έχει τις πωλήσεις του Χ.To X είναι λίγο ψηλό για αναβάτες 1.70-1.75 και αυτό είναι αποτρεπτικός παράγοντας αγοράς για αρκετούς άνδρες και γυναίκες .Το καινούργιο θα πάρει κομμάτι και απο αυτήν την πίτα.

jimsakpt3
14/03/2021, 11:05
Καλημέρα ατην παρέα και χρόνια πολλά!

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το DCT, και το σέβομαι σαν άποψη!
ίσως αν είχα στην κατοχή μου μια οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη για κανένα χρόνο πχ και μου είχε φύγει αυτό το "απωθημένο" για να μάθω να χρησιμοποιώ συμπλέκτη να έπαιρνα την έκδοση με το DCT...

Αλλά από τη στιγμή που θέλω συμπλέκτη το ερώτημα αλλάζει και διαμορφώνεται ως εξης:
αξίζει να αγοράσω το NC με συμπλέκτη ή να πάρω το CBX?`

panavour
14/03/2021, 11:47
Καλημέρα ατην παρέα και χρόνια πολλά!

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το DCT, και το σέβομαι σαν άποψη!
ίσως αν είχα στην κατοχή μου μια οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη για κανένα χρόνο πχ και μου είχε φύγει αυτό το "απωθημένο" για να μάθω να χρησιμοποιώ συμπλέκτη να έπαιρνα την έκδοση με το DCT...

Αλλά από τη στιγμή που θέλω συμπλέκτη το ερώτημα αλλάζει και διαμορφώνεται ως εξης:
αξίζει να αγοράσω το NC με συμπλέκτη ή να πάρω το CBX?`

αν θες συμλεκτη το 500 ,αν οχι το 750.

billy84
14/03/2021, 12:43
Καλημέρα ατην παρέα και χρόνια πολλά!

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το DCT, και το σέβομαι σαν άποψη!
ίσως αν είχα στην κατοχή μου μια οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη για κανένα χρόνο πχ και μου είχε φύγει αυτό το "απωθημένο" για να μάθω να χρησιμοποιώ συμπλέκτη να έπαιρνα την έκδοση με το DCT...

Αλλά από τη στιγμή που θέλω συμπλέκτη το ερώτημα αλλάζει και διαμορφώνεται ως εξης:
αξίζει να αγοράσω το NC με συμπλέκτη ή να πάρω το CBX?`


Ναι φυσικά και αξίζει σε αντίθεση με το τι έχει επικρατήσει.Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το NC δύο τρεις δημοσιογράφοι μοτοπεριοδικών έγραψαν οτι αυτό το μοτέρ δεν αξίζει χωρίς DCT,απο τότε καμια δεκαριά άτομα το αναπαρήγαγαν στα φόρουμ και ως συνήθως επικράτησε αυτή η τελείως λανθασμένη άποψη που πλέον αναπαράγεται και απο ανθρώπους που δεν έχουν καβαλήσει ούτε στατικά αυτό το μηχανάκι με κανονικό σασμάν.Και άντε στα παλιότερα ο κόφτης έμπαινε στις 6300,αρκετά νωρίς,απο το 2018 έχει φτάσει στις 7500 στροφές και είναι πλέον σπάνιο να μπεις στον κόφτη.

Η άποψη οτι το NC αξίζει μόνο σαν DCT αποδεικνύεται στην πράξη πόσο λανθασμένη είναι αφού οι μισές πωλήσεις παγκοσμίως αυτού του μοντέλου είναι με κανονικό σασμάν.

Το DCT είναι όντως πρωτοποριακό σύστημα και ουσιαστικά ''κράχτης'' για να στραφεί μια μερίδα κόσμου στο NC που προέρχεται απο σκούτερ.Όμως το NC δεν είναι μόνο το DCT και οι μισοί κάτοχοι το διάλεξαν με αυτόματο σασμάν έναντι οποιουδήποτε μοντέλου μεσαίων κυβικών για τους εξής λόγους

-Χαμηλόροπο μοτέρ με δύναμη απο τις 1500.Χαρακτηριστικό που συναντάς σε δικύλινδρες μοτοσυκλέτες 1000+ κυβικών.

-Αξιοπιστία Honda

-Εύκολη συντήρηση που την κάνεις μόνος σου αν κατέχεις λίγα πράγματα.Οι Αμερικάνοι έχουν πολλές φορές σαν βασική προϋπόθεση αυτό το χαρακτηριστικό.

-Πολύ αραιά διαστήματα συντήρησης.

-Επίσημη μέση κατανάλωση 3,6 λίτρα στα 100km με χαλαρή οδήγηση(πέφτει και κάτω απο 3 λίτρα με βενζίνες εξωτερικού)


-Χαμηλό κέντρο βάρους.218 κιλά που φαίνονται για 180 ακόμα και στατικά(οχι το κλασσικό που λένε όλοι οτι μόλις ξεκινήσει δεν τα καταλαβαίνεις).Το NC750 του 2021 είναι πλέον 214 κιλά και 59 άλογα(μόλις 5 λιγότερα απο το Versys).

-Χώρος για full face κράνος στο ψευδοτεπόζιτο.Χώρος απο σκούτερ δηλαδή χωρίς να θυσιάζεται ούτε στο ελάχιστο η θέση οδήγησης μιας κανονικής μοτοσυκλέτας.

-Το κανονικό σασμάν για έμπειρους οδηγούς που θέλουν να οδηγήσουν και γρήγορα σε στροφιλίκι όταν αυτό απαιτηθεί, είναι καλύτερο.

-Χαμηλόστροφος κινητήρας και ελάχιστοι κραδασμοί σε οποιαδήποτε ταχύτητα όταν σε κάθε δικύλινδρο μεσαίο μοτέρ στα 160 παθαίνεις πάρκινσον (δοκιμασμένο)



Απο μειονεκτήματα όσα θες,όπως και σε κάθε μοτοσυκλέτα.

SAVVAS62
14/03/2021, 12:51
Απλά δείτε όσοι ενδιαφέρεστε την ροπή του εξαίρετου κατά τα άλλα CB έναντι του NC και θα καταλάβετε αν αξίζει ή όχι.;)

Akalestos
14/03/2021, 13:09
Δεν ειναι οτι το NC αξιζει η' δεν αξιζει σαν μοτοσυκλετα.Ειναι το DCT που κανει την διαφορα.Αρα το ερωτημα μας ειναι με DCT η' χωρις.Προφανως για να γραψουν τα reviews και οσοι τα απεκτησαν με DCT να πουν μονο καλα λογια και ποσο ευκολια ειναι εναντι του συμπλεκτη αυτο απο μονο του τα λεει ολα! Αλλωστε ερχονται κι αλλα νεα μοντελλα με DCT δεν ειναι τυχαιο!

Αν θες στροφιλικι και γκαζια και επιθετικο στυλ οδηγησης και επιδοσεις προφανως εισαι σε λαθος κατηγορια! Δεν ειναι αυτος ο προορισμος του NC.

Το DCT δεν κατασκευαστηκε μοναχα για να τραβηξει κοσμο απο τα σκουτερ στις μοτοσυκλετες,προφανως ναι και αυτο αλλα κατασκευαστηκε σαν εφαρμογη/δοκιμη και για τα επομενα χρονια που ερχονται (του αμιγως ηλεκτρισμου) και τοτε ολα θα ειναι ειτε αυτοματα ειτε ημι/αυτοματα οπως το DCT.

Το γεγονος οτι οι μοτοσυκλετες εχουν πλεον παραγκωνισθει τα τελυταια χρονια για μετακινηση μες την πολη (εως και ταξιδια πλεον) απο τα σκουτερ και το γεγονος οτι οι εταιρειες εχουν ριξει πολυ βαρος στην εξελιξη των σκουτερ ειναι γι αυτον ακριβως τον λογο.Τον λογο της ευκολιας,της χρηστικοτητας,του αυτοματου σασμαν των χωρων,της προστασιας απο τα νερα,τον αερα κτλ. Πλεον οι μοτοσυκλετες και οσοι εχουν μοτοσυκλετες κυριως πανω απο 500cc και πανω απο 200 κιλα τις εχουν μονο για βολτες η' ταξιδια και αυτα ΠΡΟΦΑΝΩΣ οχι μεσα στο αστικο περιβαλλον.

SAVVAS62
14/03/2021, 19:14
Ναι αλλά η ερώτηση του ενδιαφερομένου είναι :<<Αλλά από τη στιγμή που θέλω συμπλέκτη το ερώτημα αλλάζει και διαμορφώνεται ως εξης:
αξίζει να αγοράσω το NC με συμπλέκτη ή να πάρω το CBX?`>>.

haga1981
14/03/2021, 20:29
Ναι αλλά η ερώτηση του ενδιαφερομένου είναι :<<Αλλά από τη στιγμή που θέλω συμπλέκτη το ερώτημα αλλάζει και διαμορφώνεται ως εξης:
αξίζει να αγοράσω το NC με συμπλέκτη ή να πάρω το CBX?`>>.

Για μένα από την στιγμή που η χρήση είναι η παρακάτω..

καθημερινή μετακίνηση σε επαρχία (μικρές αποστάσεις) και αραιά και που κανένα ταξιδάκι εως 200χλμ..

Όχι, δεν αξίζει να ξοδέψεις τα παραπάνω χρήματα για το non-DCT NC

Tallyban
15/03/2021, 08:42
Είχα ρωτήσει και παλιότερα,αλλά τώρα που έψαξα λίγο είδα ότι το dct έχει μακρύτερο γραναζωμα από το συμβατικό.Παραξενο γιατί στη πόλη το αντίθετο χρειάζεται φαντάζομαι.

νεοσσός
15/03/2021, 09:01
Είχα ρωτήσει και παλιότερα,αλλά τώρα που έψαξα λίγο είδα ότι το dct έχει μακρύτερο γραναζωμα από το συμβατικό.Παραξενο γιατί στη πόλη το αντίθετο χρειάζεται φαντάζομαι.
Ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά αντισταθμίζεται από το χαμηλόροπο κινητήρα. Η κλιμάκωση του κιβωτίου επιλέγεται με πρώτο στόχο να φθάνει πιο εύκολα ο κινητήρας στο φάσμα της ροπής του και δεύτερο κριτήριο την ταχύτητα που θα κινείται στο μεγαλύτερο ποσοστό το όχημα. Οι μηχανικοί αφενός ξέρουν ότι ο κινητήρας μπορεί να αποδώσει χαμηλά, αφετέρου θέλουν να κάνουν το NC700X άνετο σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου.

doctoras
15/03/2021, 09:15
Ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά αντισταθμίζεται από το χαμηλόροπο κινητήρα. Η κλιμάκωση του κιβωτίου επιλέγεται με πρώτο στόχο να φθάνει πιο εύκολα ο κινητήρας στο φάσμα της ροπής του και δεύτερο κριτήριο την ταχύτητα που θα κινείται στο μεγαλύτερο ποσοστό το όχημα. Οι μηχανικοί αφενός ξέρουν ότι ο κινητήρας μπορεί να αποδώσει χαμηλά, αφετέρου, θέλουν να κάνουν το NC700X άνετο σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου.

επιπλέον με τα παραπάνω, υπάρχουν δυο ακόμη χαρακτηριστικά που συνυπολογίζονται σε όλα τα νέα μοτερ για να πληρούν τα euro5

τα NC φοράνε υποτετράγωνα μοτερ (Bore × Stroke 77mm x 80mm) παράλληλα με μονό εκκεντροφόρο (sohc), αυτά τα χαρακτηριστικά δίνουν έμφαση στην ροπή χαμηλά έναντι της ευστροφίας στα ψηλά, πράγμα που σημαίνει και αποδείχθηκε ροπάτο με υποδειγματική ελαστικότητα χαμηλά, συνεπώς το κιβώτιο θα μπορούσε να γίνει αρκούντως μακρύ εφόσον το υποστηρίζει το μοτερ

απο τις εποχές που αυτά τα χαρακτηριστικά φαινόντουσαν παρωχημένα όσο αναφορά την απόδοση έχει στραφεί η τεχνολογία(euro5) ξανά πίσω στις λιγότερο βενζινοφόρες διατάξεις και τα βλέπουμε σε όλο ένα περισσότερες κατηγορίες

Tallyban
15/03/2021, 09:51
Συνεπώς όσοι έχουν το συμβατικό μοντέλο μπορούν άνετα να μακρύνουν το γραναζωμα για περισσοτερη οικονομία.

Nikos77
15/03/2021, 10:08
Για μένα από την στιγμή που η χρήση είναι η παρακάτω..

καθημερινή μετακίνηση σε επαρχία (μικρές αποστάσεις) και αραιά και που κανένα ταξιδάκι εως 200χλμ..

Όχι, δεν αξίζει να ξοδέψεις τα παραπάνω χρήματα για το non-DCT NC
Αξίζει να πάρει nc έστω και χωρίς dct γιατι:
Θα πάρει ένα made in japan και αυτό από μόνο του λέει πολλά.
Κοστίζει σκάρτο 1000.
Έχει πολύ παραπάνω ροπή.
Είναι το ίδιο οικονομικό και ίσως περισσότερο.
Έχει αποθηκευτικό χώρο στο ψευτοτοποζιτο.
Λεντ φώτα.
Μεταπώληση δε χάνεις αφού τα παραπάνω λεφτά θα τα πάρεις πίσω.
Μπουζί κάθε 48000 και γενικά αραιότερα σέρβις.
Απ' όπου και να το πιάσεις φωνάζει nc η απαντηση

haga1981
15/03/2021, 11:05
Αξίζει να πάρει nc έστω και χωρίς dct γιατι:
Θα πάρει ένα made in japan και αυτό από μόνο του λέει πολλά. - H αξιοπιστία έχει να κάνει με την μάρκα, όχι με την τοποθεσία κατασκευής (γνώμη μου πάντα)
Κοστίζει σκάρτο 1000. - Ναι αυτό είναι το πρόβλημα, αν μιλούσαμε για 15 ή 16 χιλιάρικα τα 1,000 Ευρώ δεν είναι κάτι, σε αυτήν όμως την κατηγορία τιμής είναι πιστεύω
Έχει πολύ παραπάνω ροπή. - Χωρίς να είμαι ειδικός αυτό είναι χρήσιμο αν πας στο χώμα που δεν νομίζω ο φίλος να σκοπεύει να πάει
Είναι το ίδιο οικονομικό και ίσως περισσότερο. - Κάπου διάβαζα το αντίθετο, καίει λίγο παραπάνω από το CB
Έχει αποθηκευτικό χώρο στο ψευτοτοποζιτο. - Σωστά, έχοντας όμως και το αντίστοιχο penalty σχεδόν 20 κιλών σε βάρος
Λεντ φώτα. - Δεν έχει led φώτα το CB?
Μεταπώληση δε χάνεις αφού τα παραπάνω λεφτά θα τα πάρεις πίσω. - Με την non-DCT έκδοση αμφίβολο και κανείς δεν ξέρει
Μπουζί κάθε 48000 και γενικά αραιότερα σέρβις. - Νομίζω οτι συνολικά έχουν παραπλήσιο κόστος συντήρησης
Απ' όπου και να το πιάσεις φωνάζει nc η απαντηση

Για μένα είναι overkill το NC για την χρήση που το προορίζει ο φίλος, δηλαδή ουτε και το DCT θα του πρότεινα. Πέρα από αυτό την DCT-εκδοχή της μηχανής την θεωρώ σούπερ για την καινοτομία που προσφέρει (την non-DCT όχι τόσο). Εύχομαι καλή επιλογή και καλά χιλιόμετρα.

doctoras
15/03/2021, 11:36
Συνεπώς όσοι έχουν το συμβατικό μοντέλο μπορούν άνετα να μακρύνουν το γραναζωμα για περισσοτερη οικονομία.

τα 155km/h τα έχει στις 4500rpm πόσο πιο μακρύ να γίνει, και σκέψου οτι μιλάμε για μεσαίας κατηγορίας μηχανάκι, τόσο μακρύ κιβώτιο μόνο δικύλινδρα 1200cc τουριστικά

νεοσσός
15/03/2021, 11:47
Ως προς την κατανάλωση το fuelly δίνει περίπου 3,6 L/100 km για το CB500X και 3,7 L/100 km για το NC700. Σχεδόν την ίδια δηλαδή και μάλιστα είναι αμφότερα οικονομικά για την κατηγορία.

Θα έλεγα ότι το CB500X πλεονεκτεί στο αισθητά μικρότερο βάρος, το μεγαλύτερο ντεπόζιτο (17 λίτρα το CB, έναντι 14 λίτρα του NC) και βέβαια τα 1.400€ της τιμής που είναι χαμηλότερη από τη χειροκίνητη έκδοση του NC. Η διαφορά ανεβαίνει στα 2400€ για την έκδοση DCT.

Το NC πλεονεκτεί σε ποιότητα κατασκευής, ροπή χαμηλά και αποθηκευτικό χώρο. Η διαφορά χρημάτων είναι μεγάλη, αλλά αν μπορούν να διατεθούν, θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι το NC750X DCT, ακόμα και το χειροκίνητο.

SAVVAS62
15/03/2021, 11:53
Καλές οι εφαρμογές αλλά θα σας έλεγα να μην τις δένετε κόμπο διότι συνταξιδεύουμε συνεχώς NC/DCT - CB500 και με τις ίδιες διαδρομές, ίδιες ταχύτητες αλλά με μεγαλύτερου βάρους αναβάτη το CB έχουμε διαφορά στα γεμίσματα 12 το NC και 16-17 το CB και σε λίτρα στα 100 μόνιμα περίπου 1-1,5 λίτρο παραπάνω το CB.

panavour
15/03/2021, 11:58
Καλές οι εφαρμογές αλλά θα σας έλεγα να μην τις δένετε κόμπο διότι συνταξιδεύουμε συνεχώς NC/DCT - CB500 και με τις ίδιες διαδρομές, ίδιες ταχύτητες αλλά με μεγαλύτερου βάρους αναβάτη το CB έχουμε διαφορά στα γεμίσματα 12 το NC και 16-17 το CB και σε λίτρα στα 100 μόνιμα περίπου 1-1,5 λίτρο παραπάνω το CB.

1 λιτρο στα εκατο (με τον ιδιο αναβατη) διαφορα με 1,5 ευρω τιμη βενζινης ειναι σε 100000 χλμ αποσβεση τιμης για το απλο και 160000 χλμ για το αυτοματο.
3 χρονια για τον μπιλλυ ,15 χρονια για τους υπολοιπους:lol:

SAVVAS62
15/03/2021, 12:01
1 λιτρο στα εκατο (με τον ιδιο αναβατη) διαφορα με 1,5 ευρω τιμη βενζινης ειναι σε 100000 χλμ αποσβεση τιμης για το απλο και 160000 χλμ για το αυτοματο.
3 χρονια για τον μπιλλυ ,15 χρονια για τους υπολοιπους:lol:

Ε ναι ψιλο-ψειρίζουμε τη μαϊμού τώρα αλλά λέμε...

Tallyban
15/03/2021, 12:02
Τα 155 στις 4500σαλ τα βγάζει το συμβατικό η το dct;

SAVVAS62
15/03/2021, 12:04
Προσωπικά ούτε καν κοιτάω (και πρεσβυωπία γαρ) οπότε δεν ξέρω, κάπου εκεί πάντως είναι το DCT.

νεοσσός
15/03/2021, 12:53
Έχουμε σχεδόν καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι σε πολλές περιπτώσεις το CB500X είναι οικονομικός συμβιβασμός, έναντι του ακριβότερου NC750X DCT. Δηλαδή όπως συμβαίνει συχνά στην επιλογή μίας μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, έναντι της αντίστοιχης καινούριας.