PDA

View Full Version : Suzuki DR 650 (dual sport)



Akalestos
30/01/2021, 19:56
(Κατα την αποψη μου) ενα απο τα καλυτερα (αν οχι ισως το καλυτερο) dual sport μοτο που κατασκευαστηκε ποτε.Εχει κυβικα τοσα οσα,εχει δυναμη τοση οση,εχει αξιοπιστια,εχει μιζα,εχει αφτερ μαρκετ υποστηριξη,εχει αεροελαιοψυξη,εχει βαρος τοσο οσο να ταξιδεψει στον ανοιχτο δρομο αλλα και να πατησει χωμα κ.α.

Κακως τοσα χρονια δεν την ειχα στα υποψιν μου.Θα προσπαθησω να την αποκτησω γνωριζοντας τα χρονια της και το γεγονος οτι ειναι τεχνολογικα "πισω" και οτι δε προκειται για "πολεμικη μηχανη" με την συχνη συντηρηση που μια πολεμικη μηχανη θελει,ολα αυτα λειτουργουν ΥΠΕΡ.

Συμφωνειτε/διαφωνειτε και γιατι.Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας.

toyar
30/01/2021, 20:10
το μοτερ του δεν εχει το freewind;

george.S
30/01/2021, 20:13
Ποιος είναι ο αντίπαλος του σήμερα?

Akalestos
30/01/2021, 20:13
το μοτερ του δεν εχει το freewind;

Ναι

Akalestos
30/01/2021, 20:26
Ποιος είναι ο αντίπαλος του σήμερα?

Το Honda CRF 300/CRF 300 Rally και τα καινουρια DR 650/DR-Z 400 S αλλα ολα αυτα απαιτουν και περιπου γυρω στα 6-7Κ ευρω.Ισως μετα καποια "κινεζικα" κτλ που προσωπικα δε θα παιρνα ποτε.

Acacius
30/01/2021, 20:27
Το Freewind έχει τον ίδιο κινητήρα με κάποιες αλλαγές (μεγαλύτερες βαλβίδες και δύο καρμπυρατέρ απ'όσο θυμάμαι)

toyar
30/01/2021, 20:32
υπαρχει καινουριο dr650;

Akalestos
30/01/2021, 20:34
υπαρχει καινουριο dr650;

Ναι αλλα οχι Ελλαδα

toyar
30/01/2021, 20:42
ισως φταιει η ηλικια μου και η εποχη που μεγαλωσα αλλα μηχανακια τυπου xt dr klr nx κλπ τα θεωρω ταμαμ για την ελλαδα διαχρονικα
υπαρχουν πολλα καλυτερα και πιο εξελιγμενα αλλα οχι καταλληλοτερα....

Akalestos
30/01/2021, 20:50
ισως φταιει η ηλικια μου και η εποχη που μεγαλωσα αλλα μηχανακια τυπου xt dr klr nx κλπ τα θεωρω ταμαμ για την ελλαδα διαχρονικα
υπαρχουν πολλα καλυτερα και πιο εξελιγμενα αλλα οχι καταλληλοτερα....

Κι εγω δεν ειμαι μεγαλος 36χρ ειμαι αλλα εχω καταλαβει οτι μηχανες σαν τις παλιες δεν ξαναβγαινουν.Εργαλεια ασπαστα με φθηνη και οχι τοσο συχνη συντηρηση.Και ναι δεν ειναι τυχαιο που ενω υπαρχουν πλεον πολυ πιο εξελιγμενα μοντελα κυριως σε MX/Enduro στην κατηγορια των Dual Sport βλεπεις να παραγεται ακομα "απαραλλαχτο" το παλιο καλο (κρασι) DR οπως ακομα παραγεται και το XT και το XR 650 L. Τυχαιο δε νομιζω.Εκαστος στο ειδος του βεβαια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/01/2021, 22:07
Αν και εχω το φριγουιντ δε ξέρω τι θα πει μια μοτοσικλέτα dual sport.

Γενικά τα ντιαρ ήταν και είναι σκυλιά. Ειμουν κάτοχος ενός 350 που θυμάμαι τις κακουχίες που έφαγε στα χέρια μου και με πιάνει ντροπή.
Το 650 είναι σίγουρα ένα μεγάλο παπί...

DrBig
30/01/2021, 22:42
(Κατα την αποψη μου) ενα απο τα καλυτερα (αν οχι ισως το καλυτερο) dual sport μοτο που κατασκευαστηκε ποτε.Εχει κυβικα τοσα οσα,εχει δυναμη τοση οση,εχει αξιοπιστια,εχει μιζα,εχει αφτερ μαρκετ υποστηριξη,εχει αεροελαιοψυξη,εχει βαρος τοσο οσο να ταξιδεψει στον ανοιχτο δρομο αλλα και να πατησει χωμα κ.α.

Κακως τοσα χρονια δεν την ειχα στα υποψιν μου.Θα προσπαθησω να την αποκτησω γνωριζοντας τα χρονια της και το γεγονος οτι ειναι τεχνολογικα "πισω" και οτι δε προκειται για "πολεμικη μηχανη" με την συχνη συντηρηση που μια πολεμικη μηχανη θελει,ολα αυτα λειτουργουν ΥΠΕΡ.

Συμφωνειτε/διαφωνειτε και γιατι.Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας.

Να το παρεις το κοριτσι αν το βρεις. Ολα οσα λες ειναι σωστα. Μεγαλο συν το οτι επειδη κατασκευαζεται ακομα και σημερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και για τα επομενα 20 χρονια. Αν καποτε θελησεις να το βελτιωσεις, απευθυνσου στον stefan hessler για καρμπυρατερ μηχανικο μικουνι ΤΜ και ψαξε στα μεταχειρισμενα για αναρτησεις απο drz.

ΥΓ το freewind εχει αλλη κεφαλη με 2 καρμπυρατερ και λιγα αλογακια παραπανω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/01/2021, 02:59
Να το παρεις το κοριτσι αν το βρεις. Ολα οσα λες ειναι σωστα. Μεγαλο συν το οτι επειδη κατασκευαζεται ακομα και σημερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και για τα επομενα 20 χρονια. Αν καποτε θελησεις να το βελτιωσεις, απευθυνσου στον stefan hessler για καρμπυρατερ μηχανικο μικουνι ΤΜ και ψαξε στα μεταχειρισμενα για αναρτησεις απο drz.

ΥΓ το freewind εχει αλλη κεφαλη με 2 καρμπυρατερ και λιγα αλογακια παραπανω.

Όταν λέμε dual sport τι εννοούμε?Δε ξέρω τί θα πει...

Kas_Tracer
31/01/2021, 06:58
Dualsport αποκαλούν οι Αμερικάνοι αυτά που κάποτε αποκαλούσαμε στην Ελλάδα ψευδο-Enduro
KLR650 , DR650 , XR650 , XT250!! πωλούνται ακόμα στη Αμερική , σχεδόν έτσι όπως γεννήθηκαν την δεκαετία το 80΄
Εάν μπεις στις αμερικάνικες ιστοσελίδες και τα δεις θα νομίζεις ότι ο χρόνος έχει σταματήσει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/01/2021, 07:25
Dualsport αποκαλούν οι Αμερικάνοι αυτά που κάποτε αποκαλούσαμε στην Ελλάδα ψευδο-Enduro
KLR650 , DR650 , XR650 , XT250!! πωλούνται ακόμα στη Αμερική , σχεδόν έτσι όπως γεννήθηκαν την δεκαετία το 80΄
Εάν μπεις στις αμερικάνικες ιστοσελίδες και τα δεις θα νομίζεις ότι ο χρόνος έχει σταματήσει.

Ευχαριστώ :beer:

stefanos
31/01/2021, 12:21
Ωραία τα DR KLR κλπ για τους μπαρμπάδες που το 80 είχαν το xl250 και δεν πήραν ποτέ το 600.
Αλλά για την Ελλάδα και την χρήση που κάνουμε εδώ είναι υπερβολή τα 600 και περιττός κόπος και έξοδα.
Ακόμα και τις εποχές που η χώρα μας ήταν γεμάτη από δαύτα ελάχιστα ήταν τα 600, η πλειοψηφία ήταν
250 - 400.
Και τα σύγχρονα 250 300 είναι και οικονομικότερα στη χρήση και αξιόπιστα και πιο εύκολα στο χώμα αν κάτι τέτοιο
έχουμε στο μυαλό μας και πιο εύκολα στην άσφαλτο.

toyar
31/01/2021, 14:02
Τα 600 όμως παίρνουν και δικαβάλο και φορτώνονται σαν γαιδουρια ενώ τα μικρότερα οχι

Akalestos
31/01/2021, 14:48
Ωραία τα DR KLR κλπ για τους μπαρμπάδες που το 80 είχαν το xl250 και δεν πήραν ποτέ το 600.
Αλλά για την Ελλάδα και την χρήση που κάνουμε εδώ είναι υπερβολή τα 600 και περιττός κόπος και έξοδα.
Ακόμα και τις εποχές που η χώρα μας ήταν γεμάτη από δαύτα ελάχιστα ήταν τα 600, η πλειοψηφία ήταν
250 - 400.
Και τα σύγχρονα 250 300 είναι και οικονομικότερα στη χρήση και αξιόπιστα και πιο εύκολα στο χώμα αν κάτι τέτοιο
έχουμε στο μυαλό μας και πιο εύκολα στην άσφαλτο.

Θεωρω οτι τα χεις μπερδεψει καπως.Αλλο το εντουρο αλλο το dual sport.Αλλο πραγμα το να μπορεσω να διασχισω χωματοδρομο κτλ κι αλλο το να κανω εντουρο η' ακομα αγωνιστικο enduro.Παμε τωρα στα κυβικα : there is no replacement for dispacement με αλλα λογια ενα 600 (dual sport) θα δουλεψει πιο "τεμπελικα" απο ενα μικροτερο 250-450 (enduro) με λιγοτερη φθορα και με φθηνοτερο κοστος στη συντηρηση.Κι οπως και να το κανουμε το καθενα στο ειδος του κι ο Λουμιδης στους καφεδες.Το 600αρι dual sport θα παει ταξιδι ολο τον κοσμο φορτωμενο με μια σταθερη ρελανς στην Ε.Ο ενω το enduro δεν ειναο καν φτιαγμενο γι αυτο το σκοπο.

Υ.γ Ασε που το για το DR εχει βγει και πολυ αφτερμαρκετ μπιχλιμπιδι που μεχρι και Rally/Dakar τυπου μπορεις να το μετατρεψεις.Πανω απ ολα ειναι τι θες να κανεις,για ποιο σκοπο το θες και απο εκει και περα ψαχνεις,κυβικα και και και...

sfd
31/01/2021, 14:54
Ειχα το DR 650 SE για πολλα χρονια και μετανιωσα πολυ που το πουλησα. Ιδανικη μοτοσυκλετα για την Ελλαδα. Απροβληματιστη με πολυ καλες επιδοσεις σε καθε τομεα. Ισως ειναι η μονη μοτοσυκλετα που παραγεται απαραλλακτη εδω και 25 ετη.

Akalestos
31/01/2021, 15:03
Να το παρεις το κοριτσι αν το βρεις. Ολα οσα λες ειναι σωστα. Μεγαλο συν το οτι επειδη κατασκευαζεται ακομα και σημερα, θα βρισκεις ανταλλακτικα και για τα επομενα 20 χρονια. Αν καποτε θελησεις να το βελτιωσεις, απευθυνσου στον stefan hessler για καρμπυρατερ μηχανικο μικουνι ΤΜ και ψαξε στα μεταχειρισμενα για αναρτησεις απο drz.

ΥΓ το freewind εχει αλλη κεφαλη με 2 καρμπυρατερ και λιγα αλογακια παραπανω.

Οντως οπως τα λες.Μεγαλο πραγμα το οτι παραγεται ακομα.Στο θρμα βελτιωσης ηδη το DR εχει ενα πολυ καλο και δυνατο κινητηρα στον οποιο οντως με ενα FCR αλλαζει η αποκριση και η αισθηση του γκαζιου και με ενα upside down απο DR-Z η απο KTM 450 EXC γινεται σουπερ.Αλλα και οπως ειναι τα μπροστινα του ειναι ηδη πολυ καλα για dual sport χρηση.Ας παω με το καλο εξωτερικο (γιατι φευγω απο Ελλαδα) και εκει θα βρω κανα καλο DR να παρω να κανω τις βολτες μου!

Parking
31/01/2021, 18:52
Δεν ξέρω πότε σταμάτησε να εισάγεται στην Ελλάδα αλλά μια μηχανή 20 ετών
δεν είναι για να πας για πόλεμο.
Έκτος κι αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη
ή τέλος πάντως αν διαθέσεις χρόνο και έχεις δικά σου εργαλεία
και χώρο και γνωστούς κλπ κλπ

Πάλι όμως στον πόλεμο που θα πας δεν ξέρεις τι μπορεί να σκάσει
:nono:

Για μένα ΟΧΙ

Akalestos
31/01/2021, 19:16
Δεν ξέρω πότε σταμάτησε να εισάγεται στην Ελλάδα αλλά μια μηχανή 20 ετών
δεν είναι για να πας για πόλεμο.
Έκτος κι αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη
ή τέλος πάντως αν διαθέσεις χρόνο και έχεις δικά σου εργαλεία
και χώρο και γνωστούς κλπ κλπ

Πάλι όμως στον πόλεμο που θα πας δεν ξέρεις τι μπορεί να σκάσει
:nono:

Για μένα ΟΧΙ

Κοιτα παντα μ αρεσε να κανω ο,τι πιανει το χερι μου και οσο φθανουν οι γνωσεις μου σε ο,τι κι αν πηρα.Αλλα δε παω δα και στον πολεμο!Ενα dual sport μοτο θελω να χει κυβικα/ροπη,να ειναι οσο το δυνατο αθανατο (αθανατο δεν ειναι κανενα),να χει αραιη και φθηνη συντηρηση (εξου να ναι απλο κι οχι πολυπλοκο οπως τα καινουρια πολεμικα εργαλεια),φθηνα ανταλλακτικα και σε αφθονια,οσο το δυνατον σε αυτη τη κατηγορια πιο ελαφρυ,με μιζα παντα, κτλ κτλ.Εαν τα βαλεις ολα αυτα κατω δεν υπαρχουν πολλα μοτο για να κανεις το χομπι σου.Γιατι δε θεωρω οτι πρεπει να σκασω ενα σκασμο λεφτα π.χ 8-10-13Κ ευρω για να παρω ενα ΚΤΜ μονο και μονο για να κανω την βολτα μου και να πατησω ενα χωματοδρομο μεσα στο δασος η' να περασω απεναντι ενα ποταμακι...Δε ψαχνω να κανω εντουρο ουτε σε αγωνες να μπω,ουτε να πηδαω τα κατσαβραχα και να μπαινω σε στενα μονοπατια.Μια βολτα η' ενα κοντινο ταξιδακι θελω να κανω φορτωμενος η' οχι,με καλη ταχυτητα στην Ε.Ο και να μπορω να παταω και χωμα.

Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.

DrBig
31/01/2021, 19:31
Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.

:beer:

sanctusan
31/01/2021, 20:31
Νομίζω οτι και το ΧΤ600 είναι στην ίδια κατηγορία.
Μοτόρι που ανταλλακτικά υπάρχουν σε καθε αποθήκη. Που όσο και να το σπάσεις, φτιάχνεται με τα ψιλά που έχεις στη τσέπη σου.

Επίσης νομίζω πως μια σύγχρονη έκδοση αυτής της κατηγορίας ειναι το ΧΤ660 TENERE.

Κατι τελευταίο, όσο πιο παλιό μηχανάκι αγοράζεις τόσα πιο πολλά λεφτά θέλει, είτε σε καύσιμο είτε σε σηντήριση.

Akalestos
31/01/2021, 20:52
Νομίζω οτι και το ΧΤ600 είναι στην ίδια κατηγορία.
Μοτόρι που ανταλλακτικά υπάρχουν σε καθε αποθήκη. Που όσο και να το σπάσεις, φτιάχνεται με τα ψιλά που έχεις στη τσέπη σου.

Επίσης νομίζω πως μια σύγχρονη έκδοση αυτής της κατηγορίας ειναι το ΧΤ660 TENERE.

Κατι τελευταίο, όσο πιο παλιό μηχανάκι αγοράζεις τόσα πιο πολλά λεφτά θέλει, είτε σε καύσιμο είτε σε σηντήριση.

Ναι το ειχα και το ΧΤ 600e αποδεδειγμενα σκυλι μοτο και καλο για αυτο που κατασκευαστηκε να κανει.Αλλα ενα ισως και δυο και τρια κλικ καλυτερο το DR και σε φρενα και σε αναρτησεις και σε κινητηρα.Το 660 Tenere ναι πολυ καλο αλλα ακριβο ακομα και με 206 κιλα δε το θεωρω καθολου καλη ιδεα (για τα δικα μου γουστα).Ειχα αρκετες μοτο εως τωρα και ολων των κατηγοριων και ολων των ιπποδυναμεων.Το μεγαλυτερο πραγμα που με ξενιζε παντα ηταν το βαρος.Πλεον θελω μια ΑΠΛΗ γριουλα που θα με κανει βολτα,χωρις να ζηταει και εγω με τη σειρα μου δεν απαιτω να φοραει "φανταχτερα ρουχα" (WP,Brembo,Ohlins κτλ κτλ).

Λευκάδιος
31/01/2021, 21:20
Πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ feedback στο διαδίκτυο και κάποτε παραλίγο να αποκτήσω ένα.
Έχει και αυτό (σαν όλες τις μοτοσυκλέτες) τις αστοχίες/αδυναμίες του αλλά οι περισσότερες θα έχουν λυθεί μετά από τόσα χρόνια.
Εκτός των υπολοίπων δώσε βάση στην 3η ταχύτητα του κιβωτίου .
Επισης αρκετοί αποφεύγουν τα μοντέλα '98-αρχές '99 λόγο κάποιας αλλαγής που έκανε η Suzuki στο σύστημα μιζας/κομπλερ. Υπήρξαν θέματα αξιοπιστίας και επέστρεψε στον αρχικό σχεδιασμό της μετά από 1-1.5 χρόνο.
Σε σχέση με το XT600Ε..καλό και χρυσό επίσης.. αλλά για μένα δεν υπάρχει σύγκριση, αλουμινένιο ψαλιδι/στεφανια τροχων, κύλινδρο νικασιλ (Scem το έλεγε η Suzuki), ψυγείο λαδιου, πλαίσιο νταμάρι δεν είχε ποτέ το XT600E.
Με 'φανταχτερά ρούχα' μπορεί να ικανοποιήσει και πιο 'ανησυχους' αναβάτες αλλά αφού το θες μόνο για βόλτες/ταξιδάκια μια χαρά θα είσαι και με τις στοκ αναρτήσεις (φτάνει να είναι καλοσυντηρημενες)

Akalestos
31/01/2021, 21:41
Πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ feedback στο διαδίκτυο και κάποτε παραλίγο να αποκτήσω ένα.
Έχει και αυτό (σαν όλες τις μοτοσυκλέτες) τις αστοχίες/αδυναμίες του αλλά οι περισσότερες θα έχουν λυθεί μετά από τόσα χρόνια.
Εκτός των υπολοίπων δώσε βάση στην 3η ταχύτητα του κιβωτίου .
Επισης αρκετοί αποφεύγουν τα μοντέλα '98-αρχές '99 λόγο κάποιας αλλαγής που έκανε η Suzuki στο σύστημα μιζας/κομπλερ. Υπήρξαν θέματα αξιοπιστίας και επέστρεψε στον αρχικό σχεδιασμό της μετά από 1-1.5 χρόνο.
Σε σχέση με το XT600Ε..καλό και χρυσό επίσης.. αλλά για μένα δεν υπάρχει σύγκριση, αλουμινένιο ψαλιδι/στεφανια τροχων, κύλινδρο νικασιλ (Scem το έλεγε η Suzuki), ψυγείο λαδιου, πλαίσιο νταμάρι δεν είχε ποτέ το XT600E.
Με 'φανταχτερά ρούχα' μπορεί να ικανοποιήσει και πιο 'ανησυχους' αναβάτες αλλά αφού το θες μόνο για βόλτες/ταξιδάκια μια χαρά θα είσαι και με τις στοκ αναρτήσεις (φτάνει να είναι καλοσυντηρημενες)

:beer:

Και ξερεις ποιο ειναι το γαμωτο? Οτι μοτο οι οποιες εχουν γραψει ιστορια και εχουν μοσχοπουλησει στους "εξω" σε εμας εδω στην Ελλαδα τρωνε "κραξιμο" και υποτιμηση ανευ λογω και αιτιας.Βλεπω βιντεο απο εξωτερικο με DR 650 και πινουν νερο στο ονομα τους κι οχι μονο στο DR αλλα και στο XR και σε αλλες θρυλικες μοτο των 90s 00s κι εμεις εδω μονο να κραξουμε την ιστορια ξερουμε. Αντι να θαυμαζουμε σαν λατρεις μηχανοβιοι την προιστορια των μοτο και να βλεπουμε παλια μοντελα και απλα να σεβομαστε.Αν δουμε παλια Dakar με XR,DR,TENERE,CAGIVA,BMW κτλ θα καταλαβουμε πολλα περισσοτερα για αυτες τις θρυλικες μοτο.

stefanos
31/01/2021, 22:02
Τα 600 όμως παίρνουν και δικαβάλο και φορτώνονται σαν γαιδουρια ενώ τα μικρότερα οχι

Το μόνο πλεονέκτημα, μαζί με τη θεωρητικά μεγαλύτερη τελική.
Θεωρητική τελική γιατί 50-50 λάστιχα και 150-160 χωρίς fairing με αυτά τα μηχανάκια σε άσφαλτο δεν είναι "ευχάριστο" κατά τα γούστα μου
και οπωσδήποτε δεν είναι σε καμιά περίπτωση εκδρομή.
Από εκεί και πέρα συγκριτικά με το WR του STF ας πούμε μόνο μειονεκτήματα.
Βαρύτερα , πιο αργή γεωμετρία, μεγαλύτερη κατανάλωση, συχνότερο και ακριβότερο σέρβις.
Οπότε τι μένει?
Διαλέγεις τι λάστιχο θα φορέσεις (περίεργο ε?):)

1. Σε πιο χωμάτινο στήσιμο με πολιτικό τακούνι χάνεις το πλεονέκτημα της τελικής και εκμεταλλεύεσαι της δυνατότητές
της μοτοσυκλέτας στο χώμα. (αυτό είναι και ο ορισμός του dual sport) αλλά εκεί ένα 250 ακολουθεί άνετα και είναι ευκολότερο παντού.

2. Σε πιο ασφάλτινο στήσιμο απλά περνάς από χωματόδρομους προσεκτικά μην ανοίξεις πολύ το γκάζι,
και εκεί πάνε χαμένα όλα τα πλεονεκτήματα ενός dual sport,
αλλά έχεις καλύτερες τελικές και ταξίδι στην άσφαλτο (αυτό όμως το κάνει καλύτερα ένα strom ας πούμε)

Αυτά για Ελλάδα χωρίς να εξετάσουμε που θα βρείς τέτοιο μηχανάκι και σε τι κατάσταση.
Για Αυστραλίες και Αμερικές, ατέλειωτοι χωματόδρομοι παντού, άλλη υπόθεση.
παίρνεις ένα κούτα του φοράς ΜΧ λαστιχάκια και πας όσο μπορείς.

Λευκάδιος
31/01/2021, 22:16
:beer:

Και ξερεις ποιο ειναι το γαμωτο? Οτι μοτο οι οποιες εχουν γραψει ιστορια και εχουν μοσχοπουλησει στους "εξω" σε εμας εδω στην Ελλαδα τρωνε "κραξιμο" και υποτιμηση ανευ λογω και αιτιας.Βλεπω βιντεο απο εξωτερικο με DR 650 και πινουν νερο στο ονομα τους κι οχι μονο στο DR αλλα και στο XR και σε αλλες θρυλικες μοτο των 90s 00s κι εμεις εδω μονο να κραξουμε την ιστορια ξερουμε. Αντι να θαυμαζουμε σαν λατρεις μηχανοβιοι την προιστορια των μοτο και να βλεπουμε παλια μοντελα και απλα να σεβομαστε.Αν δουμε παλια Dakar με XR,DR,TENERE,CAGIVA,BMW κτλ θα καταλαβουμε πολλα περισσοτερα για αυτες τις θρυλικες μοτο.

Θέμα μοτοσυκλετιστικής κουλτούρας και μόνο, καλώς ή κακώς είμαστε διαφορετικοί (και) σε αυτόν τον τομέα.

Λευκάδιος
31/01/2021, 22:20
Το μόνο πλεονέκτημα, μαζί με τη θεωρητικά μεγαλύτερη τελική.
Θεωρητική τελική γιατί 50-50 λάστιχα και 150-160 χωρίς fairing με αυτά τα μηχανάκια σε άσφαλτο δεν είναι "ευχάριστο" κατά τα γούστα μου
και οπωσδήποτε δεν είναι σε καμιά περίπτωση εκδρομή.
Από εκεί και πέρα συγκριτικά με το WR του STF ας πούμε μόνο μειονεκτήματα.
Βαρύτερα , πιο αργή γεωμετρία, μεγαλύτερη κατανάλωση, συχνότερο και ακριβότερο σέρβις.
Οπότε τι μένει?
Διαλέγεις τι λάστιχο θα φορέσεις (περίεργο ε?):)

1. Σε πιο χωμάτινο στήσιμο με πολιτικό τακούνι χάνεις το πλεονέκτημα της τελικής και εκμεταλλεύεσαι της δυνατότητές
της μοτοσυκλέτας στο χώμα. (αυτό είναι και ο ορισμός του dual sport) αλλά εκεί ένα 250 ακολουθεί άνετα και είναι ευκολότερο παντού.

2. Σε πιο ασφάλτινο στήσιμο απλά περνάς από χωματόδρομους προσεκτικά μην ανοίξεις πολύ το γκάζι,
και εκεί πάνε χαμένα όλα τα πλεονεκτήματα ενός dual sport,
αλλά έχεις καλύτερες τελικές και ταξίδι στην άσφαλτο (αυτό όμως το κάνει καλύτερα ένα strom ας πούμε)

Αυτά για Ελλάδα χωρίς να εξετάσουμε που θα βρείς τέτοιο μηχανάκι και σε τι κατάσταση.
Για Αυστραλίες και Αμερικές, ατέλειωτοι χωματόδρομοι παντού, άλλη υπόθεση.
παίρνεις ένα κούτα του φοράς ΜΧ λαστιχάκια και πας όσο μπορείς.

Σου έχει τύχει ποτέ να βιάζεσαι να γυρίσεις στο σπίτι μετά από ολοήμερη εκδρομή; Που να τρέχεις με το 250.. :p

bmwr1100gs
31/01/2021, 22:35
Καλησπέρα, θεωρώ πως δεν είναι θέμα κουλτούρας, περισσότερο ήταν και είναι θέμα αντιπροσωπείας.

Η Yamaha στην Ελλάδα πουλούσε λόγω αντιπροσωπείας όσοι έχουν μπλέξει στην λεωφόρο Αθηνών, έχουν να πουν τρελές ιστορίες . Το ίδιο και με τους υπόλοιπους Ιάπωνες κατασκευαστές.

Για ευρωπαϊκά του 80, 90 για καθημερινή απροβληματιστη και οικονομική χρήση δεν το συζητώ καν. Οπότε με αυτά τα δεδομένα, το ΧΤ γίνεται θρύλος και πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Akalestos
31/01/2021, 22:44
Το μόνο πλεονέκτημα, μαζί με τη θεωρητικά μεγαλύτερη τελική.
Θεωρητική τελική γιατί 50-50 λάστιχα και 150-160 χωρίς fairing με αυτά τα μηχανάκια σε άσφαλτο δεν είναι "ευχάριστο" κατά τα γούστα μου
και οπωσδήποτε δεν είναι σε καμιά περίπτωση εκδρομή.
Από εκεί και πέρα συγκριτικά με το WR του STF ας πούμε μόνο μειονεκτήματα.
Βαρύτερα , πιο αργή γεωμετρία, μεγαλύτερη κατανάλωση, συχνότερο και ακριβότερο σέρβις.
Οπότε τι μένει?
Διαλέγεις τι λάστιχο θα φορέσεις (περίεργο ε?):)

1. Σε πιο χωμάτινο στήσιμο με πολιτικό τακούνι χάνεις το πλεονέκτημα της τελικής και εκμεταλλεύεσαι της δυνατότητές
της μοτοσυκλέτας στο χώμα. (αυτό είναι και ο ορισμός του dual sport) αλλά εκεί ένα 250 ακολουθεί άνετα και είναι ευκολότερο παντού.

2. Σε πιο ασφάλτινο στήσιμο απλά περνάς από χωματόδρομους προσεκτικά μην ανοίξεις πολύ το γκάζι,
και εκεί πάνε χαμένα όλα τα πλεονεκτήματα ενός dual sport,
αλλά έχεις καλύτερες τελικές και ταξίδι στην άσφαλτο (αυτό όμως το κάνει καλύτερα ένα strom ας πούμε)

Αυτά για Ελλάδα χωρίς να εξετάσουμε που θα βρείς τέτοιο μηχανάκι και σε τι κατάσταση.
Για Αυστραλίες και Αμερικές, ατέλειωτοι χωματόδρομοι παντού, άλλη υπόθεση.
παίρνεις ένα κούτα του φοράς ΜΧ λαστιχάκια και πας όσο μπορείς.

1) Η συγκριση με το WR νομιζω αστοχη.
2) Με ενα ψηλο fairing θα ειναι μια χαρα.
3) Με 50/50 λαστιχα μια χαρα ταξιδευεις και πατας και το χωματακι σου η' εστω 60/40.
4) Ναι το 250αρι στο χωμα θα σε ακολουθησει αλλα οταν προκειται να φορτωθει? Οταν προκειται φορτωμενο να ταξιδεψει? Φορτωμα = αλλαγη συμπεριφορας πλαισιου,αναρτησεων,επιβαρυνση κινητηρα μειωση δυναμης.
5) Συντηρηση μηδαμινη μπροστα σε καθαροαιμα enduro που στη τελικη ΔΕΝ κανουν για το σκοπο που εγω θελω.
6) Και τελος και σημαντικοτερο η χρηματικη αξια αγορας της μοτο.Συμφωνω στο που θα το βρεις και σε τι κατασταση θα ειναι αλλα με λιγο ψαξιμο βρισκεις.Στο εξωτερικο που θα παω ισως βρω και πιο ευκολα σε καλυτερη κατασταση.

Υ.γ σε παροτρυνω να παρακολουθησεις κανα βιντεο στο youtube να δεις τι "παπαδες" κανουν οι "εξω" και ειδικα στα χερια πιο εμπειρων αναβατων.

Parking
31/01/2021, 23:33
Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.

Τα ίδια μου είπε και ο θείος μου για το ΧΤ του και μετά πήρε το μοτέρ στο χέρι
Μετά αγόρασε ένα μοτέρ με 550 ευρώ αφού άνοιξε 5 6 για να δει αν είναι καλά.
Οκ τώρα είναι χαρούμενος και με λέει θύμα του καπιταλισμού
Εγώ φυσικά γελάω γιατί του έχω μεγάλη αδυναμία αλλά όπως καταλαβαίνεις
αν είχε δώσει το ΧΤ 1300 και 550 το μοτέρ, κι ένα στροφόμετρο και μια πλεξούδα λάδια ξίδια εργατικά
θα είχε ένα 660 στα μούτρα του μάρκετιγκ και της κατανάλωσης :lol:
Λέω γω τώρα....

Από εκεί και πέρα αν γουστάρεις να μαστορεύεις ως χόμπι αλλάζει εντελώς το θέμα
αφού μόλις πεις τη φράση Γουστάρω κλείνει η κουβέντα.
:)

toyar
01/02/2021, 07:25
εγω θυμαμαι συναδελφο που εφερε dr 650 αγορασμενο για εναν τενεκε τυρι και μου ειχε πεσει το σαγονι με την αριστη κατασταση του μετα απο 20 χρονια στο δρομο

νεοσσός
01/02/2021, 08:16
Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.
:a20:

ptc
01/02/2021, 09:29
Σόρι αν θα γίνω περίεργος, αλλά αφού έχεις ήδη σχηματισμένη γνώμη (που δεν αλλάζει) ποιο το νόημα του θέματος; Κουβέντα να γίνεται ή για να διορθώσεις τους υπόλοιπους που κάνουμε λάθος;

zannisvel
01/02/2021, 09:41
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν παίρνουμε μηχανή μόνο για να είναι το μεταφορικό μας μέσο. Η επιλογή είναι βαθύτερη και σίγουρα επηρεάζεται KAI από το marketing.
#Follow your heart

p@nos
01/02/2021, 10:20
το προβλημα ειναι που θα βρεις καλο τετοιο μηχανακι, σαν καινουριο εχει σταματησει να πωλειται παρα πολλα χρονια στην Ελλαδα απ οσο ξερω...και δεν πουλησε και πολυ εδω

doctor_john
01/02/2021, 10:49
Αν το πάρεις σε χαμηλή τιμή, γιατί να είναι καλό; το κάνεις καινούριο και τελειώνει η υπόθεση.

panavour
01/02/2021, 11:08
παρε ενα βιντεακι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ DR προς πωλησιν για να φτιαχτεις λιγουλακι.


https://www.youtube.com/watch?v=Duus21nvs6c

Λευκάδιος
01/02/2021, 12:02
παρε ενα βιντεακι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ DR προς πωλησιν για να φτιαχτεις λιγουλακι.

video=youtube;Duus21nvs6c]https://www.youtube.com/watch?v=Duus21nvs6c[/video]

Και ένα ολικό Rebuild (σε timelapse) από δικά μας παιδιά που έχουν ιδιαίτερη αδυναμία στα DR650

https://youtu.be/lCRgOV3dtb0

Akalestos
01/02/2021, 12:51
Φοβερο μοτο και δεδομενου οτι μπορεις να το βρεις φθηνα και σε πολυ καλη κατασταση (στο εξωτερικο που θα παω εγω συγκεκριμενα) απο καποιον μερακλη και δεδομενου οτι παραγεται ακομα!!! αξιζει πολυ η αγορα του.Δεν εχω και δεν προκειται ΠΟΤΕ να σκασω για μηχανη πανω απο 2-3Κ ευρω μονο και μονο για το χομπι μου.Γιατι η μηχανη για μενα δεν ειναι εργαλειο του επαγγελματος μου απ την οποια θα βγαλω λεφτα αλλα τιποτε αλλο απο ενα χομπι μια ευχαριστηση της καρδια μου,μια ψυχικη ανανεωση πως αλλιως να το εκφρασω.

SeniorCanardo
02/02/2021, 13:12
Αν δεν το έχεις δει ήδη, δες εδώ τον "τρελό" τον Αυστραλό με όλα τα mods που έχει κάνει, αλλά που και πως το πάει.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLEQwA8Brt84qNpRZ8nknm7xU8Q8R6yTPS


https://www.youtube.com/watch?v=58vB-5urcJI&list=PLEQwA8Brt84qNpRZ8nknm7xU8Q8R6yTPS&index=1

Αυτά τα μηχανάκια τα κοιτάμε και τα γουστάρουμε γιατί έχουν εύκολη συντήρηση (χωρίς διαγνωστικά, εξειδικευμένα εργαλεία κλπ), θα πάνε αξιοπρεπώς τόσο στην άσφαλτο, όσο και στο χώμα, "χώμα" (όχι στην εξοχική ταβέρνα μέσω χωματόδρομου ή στην κοντινή παραλία), θα πέσουν και θα σηκωθούν πολλές φορές χωρίς να έχουμε ψυχοδράματα μετά, θα φορτωθούν, θα κακοποιηθούν και έχουν αποδείξει στο χρόνο ότι θα αντέξουν.

Τώρα για τις σύγχρονες προτάσεις, (άραγε ποιες είναι αυτές), μάλλον κάποιος πρέπει να χώσει το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη.:rolleyes:

billyka
02/02/2021, 20:10
αλλά μια μηχανή 20 ετών
δεν είναι για να πας για πόλεμο.

Διαφωνω.Χτ 600 92 μοντελο,μανιβελατο χωρις μιζα.Το πηρα σε κατασταση να χανει λαδι απο πανω δεξια στην κεφαλη απο τσιμουχακι,ο προηγουμενος το ειχε αλλαξει πιστονι ελατηρια και τα λαδια εκεινα τα πρωτα μεχρι να το παρω εγω δεν ειχαν αλλαχτει ποτε!!Το μηχανακι φορτωμενο σακιδια και δικαβαλο εκανε χιλιομετρα,ανεβηκε βουνα,πηγε χωμα σε παραλιες εκανε και ταξιδακι εγνατια με 110 σταθερα παροτι δεν ενδυκνειται 160χλμ αποσταση με 5 λεπτα σταση να ξεπιαστει λιγο ο κωλος μας.Δεν υπηρξε ουτε μια φορα που γυρναγες το κλειδι πατουσες μανιβελα και δεν μετραγε παπ-παπ-παπ-παπ...Παντα με παγωνια με ζεστη γυρναγες κλειδι,ανοιγες τσοκ,μια καλη σωστη μανιβελια και επερνε.Σκυλος!!Ξερεις ποσες φορες εκανα πατηρακι συγχρονα μηχανακια με την θειακω το ΧΤ??Χαχαχαχα!!

billyka
02/02/2021, 20:17
Θεωρω οτι το μαρκετινγκ μας εχει "αποχαυνωσει" μας εχει δημιουργησει "ψευτικες" αναγκες για μοτο με τις οποιες ναι μεν δε θα τις αξιοποιησουμε ποτε στο 100% αλλα και εκτος αυτου θεωρω αυτα που πληρωνεις με αυτα που σου δινουν δεν αξιζει την τοση χρηματικη διαφορα για να κανεις απλα το χομπι σου,μια βολτα με τη μηχανη σου πατωντας και χωμα.

Συμφωνω φουλ!!Δεν λεω καλη φαση το καινουργιο μηχανακι(ποτε δεν ειχα βεβαια καινουργιο) αλλα οσον αφορα το μαρκετινγκ που λες με βρισκει 100% συμφωνο!Ειδικα αυτο με τις αναγκες στο 100%.Τι να λεμε?Για τα ΚΤΜ τα 1290 σουπερ ντουπερ αντβεντσουρ που τα εχουν για δουλεια σπιτι??Ασε..Πλεον οι περισσοτεροι τα περνουνε για το πουλ-μουρ παρα για τις δυνατοτητες του μοντελου.Και κυριως αυτην την συμπεριφορα-νοοτροπια την βλεπω περισσοτερο σε πιτσιρικαδες που τωρα ειναι ας πουμε 25,συνεχως κοιτανε το καινουργιο,το καλυτερο,το δυνατοτερο-γρηγοροτερο,την ιδια στιγμη που ουτε καν μπορουνε να κανουνε μια μπαντα με το μηχανακι τους..Και μιλαμε για πιτσιρικαδες που εχουνε σουπερσπορτ μηχανακια...Θελουνε το καινουργιο Ρ1 γιατι βγαζει 2.8 αλογα παραπανω απο το παλιο και ζυγιζει 2.3 κιλα λιγοτερο..Λες και ειναι οι ροσι και μαρκεζ..Περισσοτερο αριθμολαγνοι ειναι και η φαση ολη ενα κυνηγι αριθμων που σε εμας τους κοινους θνητους δεν εχει κανενα νοημα

Akalestos
03/02/2021, 12:14
Συμφωνω φουλ!!Δεν λεω καλη φαση το καινουργιο μηχανακι(ποτε δεν ειχα βεβαια καινουργιο) αλλα οσον αφορα το μαρκετινγκ που λες με βρισκει 100% συμφωνο!Ειδικα αυτο με τις αναγκες στο 100%.Τι να λεμε?Για τα ΚΤΜ τα 1290 σουπερ ντουπερ αντβεντσουρ που τα εχουν για δουλεια σπιτι??Ασε..Πλεον οι περισσοτεροι τα περνουνε για το πουλ-μουρ παρα για τις δυνατοτητες του μοντελου.Και κυριως αυτην την συμπεριφορα-νοοτροπια την βλεπω περισσοτερο σε πιτσιρικαδες που τωρα ειναι ας πουμε 25,συνεχως κοιτανε το καινουργιο,το καλυτερο,το δυνατοτερο-γρηγοροτερο,την ιδια στιγμη που ουτε καν μπορουνε να κανουνε μια μπαντα με το μηχανακι τους..Και μιλαμε για πιτσιρικαδες που εχουνε σουπερσπορτ μηχανακια...Θελουνε το καινουργιο Ρ1 γιατι βγαζει 2.8 αλογα παραπανω απο το παλιο και ζυγιζει 2.3 κιλα λιγοτερο..Λες και ειναι οι ροσι και μαρκεζ..Περισσοτερο αριθμολαγνοι ειναι και η φαση ολη ενα κυνηγι αριθμων που σε εμας τους κοινους θνητους δεν εχει κανενα νοημα

Φιλε μου κι ομως δυστυχως αυτη τη νοοτροπια ειχαμε (κι εχουμε) ακομα.Εδω αλλοι εχουν κανει ταξιδαρες με πολλα χλμ πανω σε αυτα τα μοτο κι εμεις εδω δεν τα προτιμαμε γιατι δεν ειναι "καθαροαιμα εντουρο" δεν ειναι ξερω γω τοσο ευστροφα η' δε φορανε επωνυμη αναρτηση η' κτλ.Εγω λοιπον που θελω μια φθηνη μηχανη για αγορα μεχρι το πολυ 2-3Κ για να απολαυσω βολτα,ταξιδια,φορτωμα,δικαβαλο,αραιη και φθηνη συντηρηση,αλεξισφαιρο μοτερ,ροπη,οσο το δυνατον ελαφρυ,αφτερμαρκετ υποστηριξη και το σημαντικοτερο παραγωγη ακομα αρα δε τιθεται θεμα ανταλλακτικων ναι φιλε μου θα την προτιμησω.Και ισως στο εξωτερικο να καταφερω να την κανω εισαγωγη και να παρω κανα νεοτερο μοντελο.Παρτε κι ενα βιντεο με ενα ομορφο DR.Ετσι το θελω αλλα με εξατμιση και ενα Fcr κι εφυγαααα!!!:a08:

https://youtu.be/LJznVYMwtQA

doctor_john
03/02/2021, 12:48
H "ενόχληση" που προκαλείται όταν βλέπουμε κάποιον να έχει κάτι που δεν χρησιμοποιεί ή τελος πάντων θεωρούμε πως "δεν του αξίζει"
είναι απόρροια των ανακλαστικών μηχανισμών μας που τους διατηρούμε πέρα από το πεδίο χρήσης τους.

Δείτε το σαν την λειτουργία της μίζας, τι νόημα έχει να λειτουργεί όταν είναι σε λειτουργία ο κινητήρας;
Θα το αφήναμε ή θα τρέχαμε να το επισκευάσουμε;

Είμαι πλανεμένος απο το μαρκετινγκ και την χρήση του συστήματος αξιών έτσι όπως προσπαθούν να επιβάλουν.
Αγοράζω 30000 ένα υπερόπλο που γελάνε και τα τακάκια του με την χρήση που του κάνω.
Το στερώ απο κάποιον; οχι.
Μόλις βγει το επόμενο γυαλιστερό που θεωρώ ότι αξίζει το πουλώ σε χαμηλότερη τιμή δίνοντας την δυνατότητα
σε αυτον που δεν μπορούσε να διαθέσει 30000 να το αποκτήσει.

Τα χρήματα που μου περίσσευαν επιστράφηκαν στην κοινωνία και αυτός που το ήθελε αλλά δεν μπορούσε, τώρα το έχει.

Akalestos
03/02/2021, 13:27
H "ενόχληση" που προκαλείται όταν βλέπουμε κάποιον να έχει κάτι που δεν χρησιμοποιεί ή τελος πάντων θεωρούμε πως "δεν του αξίζει"
είναι απόρροια των ανακλαστικών μηχανισμών μας που τους διατηρούμε πέρα από το πεδίο χρήσης τους.

Δείτε το σαν την λειτουργία της μίζας, τι νόημα έχει να λειτουργεί όταν είναι σε λειτουργία ο κινητήρας;
Θα το αφήναμε ή θα τρέχαμε να το επισκευάσουμε;

Είμαι πλανεμένος απο το μαρκετινγκ και την χρήση του συστήματος αξιών έτσι όπως προσπαθούν να επιβάλουν.
Αγοράζω 30000 ένα υπερόπλο που γελάνε και τα τακάκια του με την χρήση που του κάνω.
Το στερώ απο κάποιον; οχι.
Μόλις βγει το επόμενο γυαλιστερό που θεωρώ ότι αξίζει το πουλώ σε χαμηλότερη τιμή δίνοντας την δυνατότητα
σε αυτον που δεν μπορούσε να διαθέσει 30000 να το αποκτήσει.

Τα χρήματα που μου περίσσευαν επιστράφηκαν στην κοινωνία και αυτός που το ήθελε αλλά δεν μπορούσε, τώρα το έχει.

Καλα τα λες,οποιος τα εχει και οποιος θελει να τα δωσει ειναι δικαιωμα του να κανει ο,τι θελει.Τωρα το αν αξιζει η' οχι κατι τοσο ακριβο για πετυχει καποιος αυτο που η ψυχουλα του θελει η' αν με κατι φθηνοτερο θα πετυχαινε την ιδια ψυχικη ικανοποιηση νομιζω κατα προσωπικη μου αποψη οχι δε το "χρειαζεται" αλλα και παλι ειναι μια αλλη συζητηση που ο καθενας θα πρεπει να την κανει κυριως με τον εαυτο του.Παιδια ο καθενας κανει ο,τι θελει κι αγοραζει ο,τι θελει το ειπα εξ αρχης.Αλλα δε συμφωνω με αυτους που σονι και ντε βγαζουν μια "θρυλικη μηχανη" που εχει αποδειξει χροοοονια τωρα περι τινος προκειται (που ετρεξε DAKAR,που στα χερια εμπειρων αναβατως εκανε "παπαδες" απο enduro εως κι εγω δε ξερω) αχρηστη πλεον μονο και μονο επειδη (χωρις να εχουν καταλαβει κι οι ιδιοι) εχουν πεσει θυματα της τεχνολογιας και του marketing.Καλως κακως εγω ειμαι καπου στη μεση ουτε τεχνολογια με νοιαζει τοσο ουτε μπλιμπλικια ουτε ουτε ουτε... αυτα καλες βολτες!

Akalestos
06/02/2021, 16:13
Τι να πω... ενα απ τα πιο ομορφα DR 650 με τις πιο ομορφες και πιο απαραιτητες "μοντιφιες" που καθε DR 650 σεβομενο τον (dual sport - lightweight adventure bike χαρακτηρα του) κατα τη γνωμη μου πρεπει να εχει! Πολυ μερακλης ο φιλος!


https://youtu.be/Kb4qhwHWZEA

George_M.
06/02/2021, 22:28
...

George_M.
06/02/2021, 22:29
Δεν ξέρω πότε σταμάτησε να εισάγεται στην Ελλάδα αλλά μια μηχανή 20 ετών
δεν είναι για να πας για πόλεμο.
Έκτος κι αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη
ή τέλος πάντως αν διαθέσεις χρόνο και έχεις δικά σου εργαλεία
και χώρο και γνωστούς κλπ κλπ

Πάλι όμως στον πόλεμο που θα πας δεν ξέρεις τι μπορεί να σκάσει
:nono:

Για μένα ΟΧΙ

Μην είσαι απολυτός, να σου δείξω το Τενερε του 91 που επανέφερα φέτος κ σάρωσα για πλακα Αρκαδία Αχαΐα από χώμα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/02/2021, 04:26
Μην είσαι απολυτός, να σου δείξω το Τενερε του 91 που επανέφερα φέτος κ σάρωσα για πλακα Αρκαδία Αχαΐα από χώμα

Αν λες το σουπερ το 750 τυχαίνει να το είχα ενα χρόνο. Με προβολέα ομίχλης απο τη μάνα του με μεγαλο στόμιο στο ντεπόζιτο για ανεφοδιασμό με κανιστρο και διπλό ρουμπινετο.Ενα από τα πιο αξιόπιστα και "ζόρικα "μηχανάκια που πέρασαν απ'τα χέρια μου.
Αν δε σου κάνει κόπος θα ήθελα να το δω!!!

George_M.
07/02/2021, 07:46
Αν λες το σουπερ το 750 τυχαίνει να το είχα ενα χρόνο. Με προβολέα ομίχλης απο τη μάνα του με μεγαλο στόμιο στο ντεπόζιτο για ανεφοδιασμό με κανιστρο και διπλό ρουμπινετο.Ενα από τα πιο αξιόπιστα και "ζόρικα "μηχανάκια που πέρασαν απ'τα χέρια μου.
Αν δε σου κάνει κόπος θα ήθελα να το δω!!!

Είναι το 660 φίλε, εξίσου ζόρικο μηχανάκι..κ μάλλον πιο αξιόπιστο..
https://i.ibb.co/ZM3jczb/IMG-20201007-104453.jpg

toyar
07/02/2021, 07:58
τετοια μηχανακια για 3 ζωες με τις οποιες αδυναμιες τους δεν φτιαχνονται πια
οχι γιατι δεν μπορουν αλλα γιατι δεν θελουν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/02/2021, 08:38
Είναι το 660 φίλε, εξίσου ζόρικο μηχανάκι..κ μάλλον πιο αξιόπιστο..
https://i.ibb.co/ZM3jczb/IMG-20201007-104453.jpg

Μπράβο ρε φίλε άν και η μια φωτογραφία δεν έφτασε ούτε μέχρι το λαιμό πού λένε. Είναι τούμπανο :beer:

George_M.
07/02/2021, 09:29
Ευχαριστώ αγόρια, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι με γούστο κ απλή λογική!! Θα βάλω κ άλλες αμα θέτε..η'μαλλον άσε θα γράψω την όλη ιστορία του σε νέο θέμα κ όλα όσα έχουν γίνει...

https://m.imgur.com/uxfnOvf
https://m.imgur.com/Le3iK8C

https://add.pics/image/xtz.aJ4ew

Akalestos
07/02/2021, 10:23
Ευχαριστώ αγόρια, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι με γούστο κ απλή λογική!! Θα βάλω κ άλλες αμα θέτε..η'μαλλον άσε θα γράψω την όλη ιστορία του σε νέο θέμα κ όλα όσα έχουν γίνει...

https://m.imgur.com/uxfnOvf
https://m.imgur.com/Le3iK8C

https://add.pics/image/xtz.aJ4ew

Πωπω μου τρεξαν τα σαλια κουκλα η μηχαναρα σου να τη χαιρεσαι φαινεται ο ανθρωπος αν ειναι μερακλης.Συμφωνω τετοιες μηχανες δε ξαναβγαινουν γι αυτο κι εγω ανεφερα το DR 650 που το παραγει ακομα.Εχω ανατριχιασει και μονο που το λεω,μηχανες οπως τα DR (και XR) να βγαινουν ακομα απλα τελειο!!!

sfd
07/02/2021, 12:55
Υπεροχο!