PDA

View Full Version : Versys300X Benelli trk502



Giannis04
02/02/2021, 12:28
Καλησπέρα σε όλους. Σύντομα (ελπίζω) θα είμαι κάτοχος του διπλώματος Α2 και είμαι στην αναζήτησή της πρώτης μηχανής. Ως τώρα καταλήγω ανάμεσα στην Versys300x και το trk502. Η χρήση που θέλω είναι λίγο από όλα.. καθημερινή μετακίνηση στην πόλη, εκδρομές αλλά και ταξιδάκι μέχρι 250km. Επίσης έχω τον προβληματισμό ότι θέλω μεν μια εμφανίσιμη με «καλό μέγεθος» μηχανή αλλά φοβαμαι μήπως έχω θέμα στην οδήγηση της (είμαι 1,80 στα 80 κιλά) καθώς δεν έχω την εμπειρία προηγούμενης μηχανής! Συγνωμη αν σας κούρασα και ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!!

doctor_john
02/02/2021, 12:39
Δεν υπάρχει θέμα ύψους και στα δύο. Φυσικά θα τις καβαλήσεις πριν διαλέξεις αλλά δεν θα σε απασχολήσει.

Kickstart
02/02/2021, 12:55
Κιλά και ύψος είσαι μια χαρά, μην σε αγχώνει καθόλου το θέμα..

Οπωσδήποτε προσπάθησε να τα πάρεις βόλτα (τεστ ραϊντ) προτού αποφασίσεις.

Panos76
02/02/2021, 12:55
Δεν υπάρχει θέμα ύψους και στα δύο.

Υπάρχει όμως θέμα βάρους, 51 κιλά διαφορά έχουν :uplate:

Από εμένα kawa μόνο και μόνο για τις ακτίνες και τον 19'αρη μπροστά :cool:

doctor_john
02/02/2021, 14:18
:lol:, τι να σου πω, ουτε την kawasaki εμπιστεύομαι ότι πέτυχε με τόσα πράγματα 175kg με υγρά αλλά ούτε και θεωρώ πρόβλημα τις μοτό με 230kg.

panavour
02/02/2021, 14:21
οδηγησε και τις δυο και παρε οποια σου καθεται καλυτερα,απο μενα καβασακι λογω καταγωγης.

doctor_john
02/02/2021, 14:25
συγχωριανοί;

panavour
02/02/2021, 14:27
κοντοχωριανοι

PaNick67
02/02/2021, 14:30
:lol:, τι να σου πω, ουτε την kawasaki εμπιστεύομαι ότι πέτυχε με τόσα πράγματα 175kg με υγρά αλλά ούτε και θεωρώ πρόβλημα τις μοτό με 230kg.

Δεν ξερω ποση αληθεια λεει η Καβα για τα 175 αλλα τα 230 κιλα ηταν πολλα πριν 25 χρονια στην Africa, οχι σε μοτοσυκλετα του 2020. Προβλημα βεβαια ουτε εγω ειχα αλλα η μοτο αγοραστηκε τοτε για δικαβαλα ταξιδια και φορτωματα οποτε υπηρξε συμβιβασμος αν και δεν υπηρχαν πολυ ελαφρυτερα.
Σημερα τα 230 κιλα σε μηχανη 500 κεκ δεν βρισκω κανενα λογο υπαρξης τους.


Απο εμενα το versys

doctor_john
02/02/2021, 14:35
Η africa με το κέντρο βάρους που είχε και 30 κιλά λιγότερα την ίδια συμπεριφορά θα είχε.
Το gs μου ήταν 225+23 κ.λπ. παπί. Μη νομίζεις ότι είχε τρελή διαφορά στην φυσιολογική κίνηση.

Giannis04
02/02/2021, 15:12
Κιλά και ύψος είσαι μια χαρά, μην σε αγχώνει καθόλου το θέμα..

Οπωσδήποτε προσπάθησε να τα πάρεις βόλτα (τεστ ραϊντ) προτού αποφασίσεις.

Ουσιαστικά αυτό που με αγχώνει είναι το κατά ποσό θα μπορώ να «κουμαντάρω» μια σχετικά μεγάλη μηχανή λόγω μικρής εμπειρίας. Το πρώτο διάστημα δηλαδή

Giannis04
02/02/2021, 15:14
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις.. όσων αφορά στο test drive που θα πρέπει να απευθυνθώ; Γιατί από όσο ξέρω πχ στον βυνιο δεν γίνεται

Mr_Overdose
02/02/2021, 15:19
Ουσιαστικά αυτό που με αγχώνει είναι το κατά ποσό θα μπορώ να «κουμαντάρω» μια σχετικά μεγάλη μηχανή λόγω μικρής εμπειρίας. Το πρώτο διάστημα δηλαδή

Για ελαφρί και A2 ΜΙΑ ειναι η λυση "KTM 390 ADVENTURE"

doctoras
02/02/2021, 19:10
δεν ξέρω πως τα κατάφερε η καβα αλλά όντως μετρημένα στο συγκριτικό του motomag βερσυς 300 και 390 αντβε(μιας και αναφέρθηκε) εχουν τα ίδια κιλά 175kg γεμάτα

απο μένα βερσυς, το άλλο όμως αντικειμενικά είναι πιο όμορφο να το βλέπεις

doctor_john
02/02/2021, 19:41
Ουσιαστικά αυτό που με αγχώνει είναι το κατά ποσό θα μπορώ να «κουμαντάρω» μια σχετικά μεγάλη μηχανή λόγω μικρής εμπειρίας. Το πρώτο διάστημα δηλαδή

Με το που τσουλήσουν τα κουμαντάρεις εύκολα.
Αν μιλάς για πεζοδρόμια, κίνηση ανάμεσα σε πεζούς, παρκάρισμα με τα μούτρα σε κατηφόρα ( ποτέ) και τέτοια, θα πρέπει να της πάρεις τον αέρα και να είσαι τυπικός.
Τυπικός σημαίνει βασικές αρχές όπως καβαλάμε κάθετα το εμπόδιο (όπως γραμμές τραίνου) ξεκινώντας δίπλα του και όχι με φόρα, παρκάρουμε βλέποντας την ανηφόρα κ.λπ.
Αποφεύγεις κίνηση ανάμεσα σε πεζούς αλλά αν το κάνεις, τσουλώντας με πολυ μικρή ταχύτητα, τα σκαλιά είναι άλλο κεφάλαιο κ.λπ.

Δες ποια σου αρέσει και το συζητάμε ξανά, δεν πρόκειται να έχεις θέμα. Αυτές οι μοτο απευθύνονται στο γενικό πληθυσμό που συχνά δεν είναι 1.80 ουτε ξυρίζεται. ;)

ptc
02/02/2021, 20:12
Το μικρο βαρος ειναι σημαντικη παραμετρος σε οποιο δικυκλο, με επιπλεον βαρυτητα οταν αυτο ειναι το πρωτο μας. Kawasaki κι απο μενα.

Mr_Overdose
02/02/2021, 20:38
οι ακτίνες και ο 19αρης είναι προνόμιο; κι αν ναι. Πάνω σε τι.

Και καλα για το χωμα που δεεεν ειναι ολαυτα τα μηχανακια που προαναφερθηκαν για χωμα αλλα να χαμε να λεγαμε ασ όψεται η νεα μοδα με τα on off...

Mr_Overdose
02/02/2021, 20:43
δεν ξέρω πως τα κατάφερε η καβα αλλά όντως μετρημένα στο συγκριτικό του motomag βερσυς 300 και 390 αντβε(μιας και αναφέρθηκε) εχουν τα ίδια κιλά 175kg γεμάτα

απο μένα βερσυς, το άλλο όμως αντικειμενικά είναι πιο όμορφο να το βλέπεις

Εεεε οχι μονο ομορφια γιατρε μου έχει παραπανω κυβικα παραπανω αλογα παραπανω ηλεκτρονικα μπλιμπλικια ανεστραμενα πιρουνια ρυθμιζομενα led φωτισμο...

PaNick67
03/02/2021, 08:33
Εεεε οχι μονο ομορφια γιατρε μου έχει παραπανω κυβικα παραπανω αλογα παραπανω ηλεκτρονικα μπλιμπλικια ανεστραμενα πιρουνια ρυθμιζομενα led φωτισμο...

Λογω προελευσης αυτα τα ηλεκτρονικα δεν ξερει κανεις ποσο θα αντεξουν στον χρονο. Αν ειναι να δωσεις 1.000€ παραπανω, προσωπικα θα επαιρνα το cb 500x που εχει ολα αυτα που λες. Στα ματια μου δε, ειναι ασυγκριτα πιο ομορφο απο το trk.


Οπως ειπα ομως και πριν, καλυτερα το Versys και την διαφορα ταξιδια και εκδρομες

doctor_john
03/02/2021, 08:53
ουτε να σε ακουγαν Νίκο, το άλλαξαν (https://www.motomag.gr/news/nea-montela/benelli-trk-502-kai-502h-2021-riziki-allagi) και πλέον μοιάζει περισσότερο με μη ευρωπαϊκό...

PaNick67
03/02/2021, 09:09
ουτε να σε ακουγαν Νίκο, το άλλαξαν (https://www.motomag.gr/news/nea-montela/benelli-trk-502-kai-502h-2021-riziki-allagi) και πλέον μοιάζει περισσότερο με μη ευρωπαϊκό...

Ομορφηνε μεν αλλα και παλι.....Honda θα επαιρνα.
Αν ειναι να φορτωθω ογκο και βαρος καλο θα ηταν να εχει αρκουδογκαζο να ξεχνιεμαι ( ξερεις κατι ΚΤΜ, κατι 1250 ) :lol:

Kickstart
03/02/2021, 10:11
όσων αφορά στο test drive που θα πρέπει να απευθυνθώ; Γιατί από όσο ξέρω πχ στον βυνιο δεν γίνεται

Για το Καβασακι μίλα απευθείας με την ΤΕΟΜΟΤΟ, αν δεν έχουν δικό τους μηχανάκι θα σε ρωτήσουν που κοντά είσαι και θα σε στείλουν σε συνεργάτη τους που έχει μηχανάκι για τεστ.

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει πάνω-κατω με το benelli, αν και το δίκτυο είναι κάπως πιο...μυστήριο.

Να ξέρεις όμως το ότι είσαι νέος οδηγός μπορεί να τους κάνει κάπως επιφυλακτικούς στο να στα δώσουν βόλτα...τεσπα ρώτα και βλέπεις.

antouan 81
03/02/2021, 13:32
Ήμουν ανάμεσα απο versys, 390 και trk για την "επαναφορά" μου στο μοτοσυκλετικό κόσμο μετα από μια δεκαετία....
Τα δοκίμασα και τα τρία και εύκολα έμειναν δυο πιθανές επιλογές, αφου το benelli εμένα δεν με βόλεψε.
Τελικά μετα από πολύ σκέψη κατέληξα στο kawa....
Θεωρώ πως το ktm είναι πολύ πιο σύγχρονο μηχανάκι αλλά τα προσωπικά μου γούστα ήταν υπέρ του versys το όποιο και απόκτησα.
Δεν θα έχεις κανένα θέμα με το ύψος και την διαχείριση της μοτο.
ότι θες ρωτάς

Lioulios
03/02/2021, 13:48
Το καινουριο τρκ ειναι καλη περιπτωση,πιο ελαφρυ απο το παλιο και πιο μηχανη απκ τα υπολοιπα του ανταγωνισμου .
Εγω εκει θα πηγαινα .

Giannis04
03/02/2021, 17:52
Ήμουν ανάμεσα απο versys, 390 και trk για την "επαναφορά" μου στο μοτοσυκλετικό κόσμο μετα από μια δεκαετία....
Τα δοκίμασα και τα τρία και εύκολα έμειναν δυο πιθανές επιλογές, αφου το benelli εμένα δεν με βόλεψε.
Τελικά μετα από πολύ σκέψη κατέληξα στο kawa....
Θεωρώ πως το ktm είναι πολύ πιο σύγχρονο μηχανάκι αλλά τα προσωπικά μου γούστα ήταν υπέρ του versys το όποιο και απόκτησα.
Δεν θα έχεις κανένα θέμα με το ύψος και την διαχείριση της μοτο.
ότι θες ρωτάς



Καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ κλείνω προς το βερσυς! Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το τρκ αλλά σε όλα τα αλλα kawa.. Όσον αφορά τα ταξίδια γύρω στα 200χλμ θα έχει μεγάλο μειονέκτημα (λόγω των 200cc κάτω);;;

Giannis04
03/02/2021, 17:54
Για το Καβασακι μίλα απευθείας με την ΤΕΟΜΟΤΟ, αν δεν έχουν δικό τους μηχανάκι θα σε ρωτήσουν που κοντά είσαι και θα σε στείλουν σε συνεργάτη τους που έχει μηχανάκι για τεστ.

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει πάνω-κατω με το benelli, αν και το δίκτυο είναι κάπως πιο...μυστήριο.

Να ξέρεις όμως το ότι είσαι νέος οδηγός μπορεί να τους κάνει κάπως επιφυλακτικούς στο να στα δώσουν βόλτα...τεσπα ρώτα και βλέπεις.


Καλησπέρα!! Ναι το φοβαμαι και εγώ ότι δεν θα το δώσουν εύκολα, και είναι το πιο βασικό κριτήριο στην επιλογή..

Giannis04
03/02/2021, 17:59
Λογω προελευσης αυτα τα ηλεκτρονικα δεν ξερει κανεις ποσο θα αντεξουν στον χρονο. Αν ειναι να δωσεις 1.000€ παραπανω, προσωπικα θα επαιρνα το cb 500x που εχει ολα αυτα που λες. Στα ματια μου δε, ειναι ασυγκριτα πιο ομορφο απο το trk.


Οπως ειπα ομως και πριν, καλυτερα το Versys και την διαφορα ταξιδια και εκδρομες


Είναι πιο όμορφο το τρκ είναι η αλήθεια.. γιατί δεν φέρνουν το versys ρε γαμωτο στα χρώματα που υπάρχουν στο εξωτερικό;; Το άσπρο είναι έρωτας..

KAWAMANRIDER
03/02/2021, 19:03
το kawasaki για πρώτη μοτοσυκλέτα είναι προτιμότερο , πιο ευκολοδήγητο και με ένα κλικ παραπάνω χωμάτινο προσανατολισμό από το benelli σε περίπτωση που θες να δοκιμάσεις και μια χωμάτινη διαδρομή για να αποκτάς σιγά σιγά και περισσότερες μοτοσυκλετιστικές εμπειρίες και επίσης το θέμα αξιοπιστίας χωρίς να θάβω το benelli βέβαια. Σε ταξίδι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το kawa , δικύλινδρο , υδρόψυκτο και δεν έχει και λίγα άλογα για 300 κυβικά . Ότι και να επιλέξεις πάντως ένα καλό κράνος να συνοδεύσει την επιλογή σου .

doctor_john
03/02/2021, 21:46
versys φιλε μου.στις ρεπριζ φευγει μπροστα απ τα 500αρια.και με ενα γραναζακι ενα δοντι μπροστα περισσοτερο.απλωνει ακομα ποιο πολυ.

:lol:
αν το αφήσεις να ησυχάσει κανα 4ωρο απλώνει περισσότερο

fatsas35
04/02/2021, 00:25
KTM 390 adv..Full εξοπλισμένη..
Ανάμεσα στις 2 αν κ δεν έχω οδηγήσει το versys 300 θα έλεγα κ γω να πάρεις το versys..Η trk (πρώην κάτοχος) είναι μια πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα όμως η συνάρτηση βάρους δύναμης δεν είναι καλη..H maverick φαίνεται καλύτερη από την trk κ είναι κ πολύ πιο ελαφριά με tubelles ελαστικά αναρτήσεις kyb κ φρένα της nissin

Tallyban
04/02/2021, 07:45
Versys 300x.Αψογο για Ελλάδα.Συνδυασμος χώρων, ισχύος,αξιοπιστιας,άνεσης αναρτήσεων,τιμής μεταπωλησης, διακριτική εμφάνισης σε συμπαθητική τιμή.

doctor_john
04/02/2021, 08:03
ΤRK 502. Αψογο για Ελλάδα. Συνδυασμός χώρων, ισχύος, αξιοπιστίας, άνεσης αναρτήσεων, έντονη εμφάνιση με προσωπικότητα και
δεν μοιάζει με χόντα ή αδύναμο KLE με face lifting :lol:

sapila racing
04/02/2021, 08:50
Ουσιαστικά αυτό που με αγχώνει είναι το κατά ποσό θα μπορώ να «κουμαντάρω» μια σχετικά μεγάλη μηχανή λόγω μικρής εμπειρίας. Το πρώτο διάστημα δηλαδή

Στην πράξη το πρώτο διάστημα θα σου πέσει σίγουρα κάτω σε κάποια μανούβρα.
Γι αυτό για πρώτη μηχανή καλύτερη ειναι μια ελαφριά και μεταχειρισμένη. Ελαφριά για να ειναι πιο εύκολη και μεταχειρισμένη για να μην κλαίς.
Αν είναι η πρώτη σου μηχανή 230 κιλά, καλύτερα να κυκλοφορείς με παρέα γιατί αν σου πέσει ισως και να μην μπορείς να την σηκώσεις μόνος σου.
Αν ξέρεις πως να την σηκώσεις ΟΚ θα τα καταφέρεις, αλλιώς μπορεί να μείνεις κει μεχρι να σε βοηθήσει κάποιος.

Αυτα που γραφτηκαν παραπάνω οτι δεν πειράζει αν ειναι 230 κιλά γιατι οταν τσουλήσει ειναι σαν παπί δεν ισχύουν με την καμμία.
Κι αυτό γιατί στην καθημερινότητά σου πολλές φορές θα πρέπει να την κουμαντάρεις σε επιτοπιες μανούβρες παρκαρίσματος κλπ.

jimsakpt3
04/02/2021, 09:28
νομίζω οτι είναι διαφορετικά μηχανάκια αυτά τα δύο...
εγώ από αυτά θα έπαιρνα το kawasaki...
αλλά αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το μπατζετ σου κοίτα και το honda cb500x...

antouan 81
04/02/2021, 09:59
Καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ κλείνω προς το βερσυς! Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το τρκ αλλά σε όλα τα αλλα kawa.. Όσον αφορά τα ταξίδια γύρω στα 200χλμ θα έχει μεγάλο μειονέκτημα (λόγω των 200cc κάτω);;;

Ταξίδι με τρκ δεν έκανα. Αλλά στη δοκιμή του με χάλασε πάρα πολύ το βάρος του. Δεν είναι μονο τα έξτρα κιλά, είναι και το οτι αυτά είναι αρκετά ψηλότερα απο το kawa.
Δεν ξέρω αν το λες ταξίδι αλλά μια βόλτα 250 + 250 την έκανα με το versys.
Για εμένα μια χαρά, πολύ καλή κάλυψη (είμαι 1.73), ωραίο κράτημα και αν πηγαίνεις ήρεμα αρκετά οικονομικό.
Με το μαμα γρανάζωμα η ταχύτητα πάνω απο 110 km έχει αρκετό θόρυβο με τις στροφές πάνω απο τις 8.000. ένα ζευγάρι ωτοασπίδες χρειάζεται για μεγαλύτερες ταχύτητες ή αλλαγή στο γρανάζι. εγώ το γουστάρω, για άλλους λόγους και δεν θα το αλλάξω όμως κάνω 2 μεγάλες εκδρομές το χρόνο

antouan 81
04/02/2021, 10:10
ΤRK 502. Αψογο για Ελλάδα. Συνδυασμός χώρων, ισχύος, αξιοπιστίας, άνεσης αναρτήσεων, έντονη εμφάνιση με προσωπικότητα και
δεν μοιάζει με χόντα ή αδύναμο KLE με face lifting :lol:

όχι μοιάζει περισσότερο με multi και λίγο gs...
και κάνει για την Ελλάδα σίγουρα, φτάνει να κινούνται τα αυτοκίνητα δίπλα του γιατί στην φράκα, λίγο τα ωραία του κάγκελα λίγο το ψηλό κβ, κολλήσαμε...:).

doctor_john
04/02/2021, 10:31
Παίζω με την φράση του προηγούμενου για να είναι εύκολα αντιληπτό ότι το βασικότερο είναι η οπτική γωνία του καθενός.
Εμένα μου μοιάζει ανούσιο να αγοραστεί καινούρια η πρώτη μοτό κάποιου για πολλούς λόγους.

antouan 81
04/02/2021, 11:03
Παίζω με την φράση του προηγούμενου για να είναι εύκολα αντιληπτό ότι το βασικότερο είναι η οπτική γωνία του καθενός.
Εμένα μου μοιάζει ανούσιο να αγοραστεί καινούρια η πρώτη μοτό κάποιου για πολλούς λόγους.


Το κατάλαβα doc απλά είπα να δώσω συνέχεια... :rolleyes:

Mr_Overdose
04/02/2021, 13:27
Παίζω με την φράση του προηγούμενου για να είναι εύκολα αντιληπτό ότι το βασικότερο είναι η οπτική γωνία του καθενός.
Εμένα μου μοιάζει ανούσιο να αγοραστεί καινούρια η πρώτη μοτό κάποιου για πολλούς λόγους.

Μου θυμίσες τον παππού μου που ηθελε ντε και καλα να με βαλει να μαθω να οδηγω στο αγροτικο του αυτοκινητο(προπολεμικου τυπου) διχως abs υδραυλικο τιμονι αναρτησεις φρενα και γενικα ενα ερειπιο οπως τα περισσοτερα μεταχειρισμενα που κυκλοφορουν στη ελλαδα!μετα που εβγαλα διπλωμα και πηρα το δικο μου καινουργιο αμαξι νομιζα οτι οδηγουσα διαστημοπλοιο και απορουσα πως και δεν σκοτωθηκα με το χρεπι του παππου και ποσο λαθος ηταν να μαθω να οδηγω πανω σε ενα οχημα κακων προδιαγραφων! Θα μου πεις δεν υπάρχουν καλα μεταχειρισμενα;σαφως και υπαρχουν,εαν δωσεις μια περιουσια και κοντα στην τιμη ενός καινουργιου τοτε για ποιον λογο να μν παρω το καινουργιο κατευθιαν;οποτε απτην αλλη οπτικη εμενα μου μοιαζει ανουσιο να παρω μεταχειρισμενο και να μπω σε περιπετειες με συνεργεια και βαζοντας σε κινδυνο την ζωη μου απτη στιγμη που εχω την δυνατοτητα να αγορασω καινουργιο!καλυτερα να την ριξω και να κλαιω που θα πληρωνω πλαστικα παρα να κλαιω στα συνεργεια η ακομα
χειροτερα να με ριξει αυτη και να με κλαινε οι ρεγγες!Εκτος αυτου υπαρχουνε και ανθρωποι που ειναι αλλεργικοι στα μεταχειρισμενα(εμου του ιδίου)καθως αυτη η μυρωδια του καινουργιου ειναι αξεπεραστη!!!Παντα φιλικα και καλα χιλιομετρα!

Thakokk6
04/02/2021, 17:55
Το benelli είναι τεράστιο στον ογκο σίγουρα θα σε δυσκολεύει στις μανούβρες γιατί δεν πας σε κάτι μικροτερο πχ. 250 που είναι πιο ευκολοδηγητα

Giannis04
04/02/2021, 18:58
Το benelli είναι τεράστιο στον ογκο σίγουρα θα σε δυσκολεύει στις μανούβρες γιατί δεν πας σε κάτι μικροτερο πχ. 250 που είναι πιο ευκολοδηγητα
Εντάξει άλλη ομορφιά και πολύ πιο εντυπωσιακά τα προαναφερθέντα.. +ότι θέλω να κάνω και κάποια ταξιδάκια.. αλλιώς και πάλι από 250ρι θα πήγαινα σε σκούτερ..