PDA

View Full Version : Ηλεκτρονικό Παράβολο για μεταβίβαση μηχανής



lostregr
03/02/2021, 18:37
ρε παιδια επειδή έχω χαωθεί που το βγάζω;
η πως το βγάζω;
κάθε βοηθεια δεκτή.

KAWAMANRIDER
03/02/2021, 19:28
ρε παιδια επειδή έχω χαωθεί που το βγάζω;
η πως το βγάζω;
κάθε βοηθεια δεκτή.

εδώ μπαίνεις με κωδικούς taxisnet :

http://www.aade.gr/polites/e-parabolo/e-parabolo-me-kodikoys-taxisnet

και εδώ χωρίς κωδικούς :

https://www.aade.gr/polites/e-parabolo/e-parabolo-horis-kodikoys-taxisnet

προτιμότερο είναι να μπεις με κωδικούς taxisnet για να μην κάνεις κάποιο λάθος ή να μην συμπληρώνεις όλα τα πεδία

ζήτα από ένα κεπ να σου πουν και τον τετραψήφιο κωδικό που χρειάζεται για την έκδοση του παραβόλου , τον βάζεις στο πεδίο πάνω πάνω και σου τα φέρνει όλα έτοιμα και προχωράς στην έκδοση είναι κάτι εύκολο , αν πάλι δεν τα καταφέρεις ζήτα βοήθεια από τον λογιστή σου

lostregr
03/02/2021, 20:25
εδώ μπαίνεις με κωδικούς taxisnet :

http://www.aade.gr/polites/e-parabolo/e-parabolo-me-kodikoys-taxisnet

και εδώ χωρίς κωδικούς :

https://www.aade.gr/polites/e-parabolo/e-parabolo-horis-kodikoys-taxisnet

προτιμότερο είναι να μπεις με κωδικούς taxisnet για να μην κάνεις κάποιο λάθος ή να μην συμπληρώνεις όλα τα πεδία

ζήτα από ένα κεπ να σου πουν και τον τετραψήφιο κωδικό που χρειάζεται για την έκδοση του παραβόλου , τον βάζεις στο πεδίο πάνω πάνω και σου τα φέρνει όλα έτοιμα και προχωράς στην έκδοση είναι κάτι εύκολο , αν πάλι δεν τα καταφέρεις ζήτα βοήθεια από τον λογιστή σου

δυστηχώς δεν εμφανίζει πουθενά κατηγορία για μεταβιβαση (Υπουργειο Μεταφορών)

ptc
03/02/2021, 20:26
Περνα απο ενα ΚΕΠ ή στειλε τους mail και ζητα το ΙΒΑΝ του λογαριασμου της Περιφερειας οπου πρεπει να γινει καταθεση. Αυτος αλλαζει αναλογα με την περιοχη που θα γινει η μεταβιβαση. Μπορεις να το βρεις και με ενα γκουγκλαρισμα λογικα αλλα για σιγουρια ζητα το απο τα ΚΕΠ. Μετα μεσα απο ebanking κανεις μεταφορα το ποσο που αντιστοιχει στη μηχανη που σε ενδιαφερει (αναλογα με τα κυβικα παει το ποσο, αν δεν το βρισκεις ζητα το κι αυτο απο τα ΚΕΠ ή ρωτα εδω). Σημαντικο , στην αιτιολογια καταθεσης πρεπει να γραψεις ονοματεπωνυμο αγοραστη και αριθμο κυκλοφοριας της μηχανης που θα μεταβιβαστει.

Αρα αν πχ η μηχανη ειναι 250 κυβικα θα κανεις καταθεση 39€ στο ΙΒΑΝ της περιφερειας σου με αιτιολογια καταθεσης "Μιχαλης Μιχαηλιδης, ΝΝΝ333"

(οπου Μιχαλης Μιχαηλιδης το ονομα του αγοραστη και ΝΝΝ333 η πινακιδα)

Αν εχεις καποια απορια σε αυτα που σου ειπα ξαναρωτα. Διασταυρωμενο αυτο που σου λεω, το εχω κανει.

edit: Παραθετω και την επικοινωνια που ειχα μεσω mail με ΚΕΠ


Γεια σας. Θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η διαδικασια εκδοσης παραβολου για μεταβιβαση μοτοσυκλετας. Μπορω να το εκδωσω μονο με τη φυσικη μου παρουσια στην τραπεζα Πειραιως ή μπορει να γινει και καταθεση του ποσου σε λογαριασμο της Περιφερειας Μακεδονιας μεσω ebanking; Αν ισχυει το δευτερο, ποιο ειναι το ΙΒΑΝ και τι πρεπει να γραφτει στην αιτια καταθεσης; Ευχαριστω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΣΩ EBANKING ΣΤΟ ΙΒΑΝ (GR1401712150006215030024603). ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

lostregr
04/02/2021, 10:39
Περνα απο ενα ΚΕΠ ή στειλε τους mail και ζητα το ΙΒΑΝ του λογαριασμου της Περιφερειας οπου πρεπει να γινει καταθεση. Αυτος αλλαζει αναλογα με την περιοχη που θα γινει η μεταβιβαση. Μπορεις να το βρεις και με ενα γκουγκλαρισμα λογικα αλλα για σιγουρια ζητα το απο τα ΚΕΠ. Μετα μεσα απο ebanking κανεις μεταφορα το ποσο που αντιστοιχει στη μηχανη που σε ενδιαφερει (αναλογα με τα κυβικα παει το ποσο, αν δεν το βρισκεις ζητα το κι αυτο απο τα ΚΕΠ ή ρωτα εδω). Σημαντικο , στην αιτιολογια καταθεσης πρεπει να γραψεις ονοματεπωνυμο αγοραστη και αριθμο κυκλοφοριας της μηχανης που θα μεταβιβαστει.

Αρα αν πχ η μηχανη ειναι 250 κυβικα θα κανεις καταθεση 39€ στο ΙΒΑΝ της περιφερειας σου με αιτιολογια καταθεσης "Μιχαλης Μιχαηλιδης, ΝΝΝ333"

(οπου Μιχαλης Μιχαηλιδης το ονομα του αγοραστη και ΝΝΝ333 η πινακιδα)

Αν εχεις καποια απορια σε αυτα που σου ειπα ξαναρωτα. Διασταυρωμενο αυτο που σου λεω, το εχω κανει.

edit: Παραθετω και την επικοινωνια που ειχα μεσω mail με ΚΕΠ

δεν απαντάνε ούτε με μπράντεφερ...

ashton
18/10/2022, 21:51
δυστηχώς δεν εμφανίζει πουθενά κατηγορία για μεταβιβαση (Υπουργειο Μεταφορών)

Αυτο βλέπω κι εγώ..

Manalishi
21/11/2022, 17:13
Να κάνω μια ερώτηση που με εχει προβληματίσει???

Το παράβολο το πληρώνει ο πωλητής? Αυτο το παράβολο, είναι "η μεταβίβαση"που λέγαμε παλιά σωστά, που την πλήρωνε ο αγοραστής πάντα ( εκτός και συμφωνήθηκε διαφορετικά)?
Αν το πληρώσει ο πωλητής, ζητάει τα λεφτά απο τον αγοραστή, τί γίνεται?

ptc
21/11/2022, 19:03
Ναι, του αγοραστή είναι αυτό. Αν το έχει πληρώσει ο πωλητής θα προστεθεί στην τιμή που είχε συμφωνηθεί.