PDA

View Full Version : Χτύπησα ένα παππού



dhzou
12/12/2005, 19:39
Σήμερα το πρωί πήγαινα στη δουλειά μου στον Πειραιά με το παπί και όπως πήγαινα με 30-40 τέρμα αριστερά στην ακτή Πωσειδώνος με ένα άλλο μηχανακι λιγο μπροστα και δεξιά μου, βγήκε από ενα λεωφορείο ένας 80αρης παππούς, πέρασε κλασσικά μπροστά από το λεωφορείο και άρχισε να διασχίζει το δρόμο...

Ο άλλος οδηγός μηχανής τον είδε και σταμάτησε στο τσακ εγώ όμως δεν τον είδα γιατί η άλλη μηχανή μου εκρυβε το οπτικό πεδίο. Φρέναρα τελευταία στιγμή αλλά χτύπησα τον παππού στο πόδι με τη μπροστινή ρόδα.

Έπαθε ένα γερό τραύμα, δεν έσπασε όμως τίποτα, κι εγώ στραμπούλιξα τον αστράγαλο μου από το πέσιμο.

Κάλεσα αμέσως εκαβ και τροχαία και δώσαμε μια υποτυπόδη κατάθεση εγώ ο παππούς και μια κυρία που τα είδε όλα.

Λέτε να έχω τίποτα τραβήγματα; Έχω καμία ευθύνη (φταίξιμο) σε αυτήν την περίπτωση; Αν ξέρετε βοηθήστε.

zzr2005
12/12/2005, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou
Σήμερα το πρωί πήγαινα στη δουλειά μου στον Πειραιά με το παπί και όπως πήγαινα με 30-40 τέρμα αριστερά στην ακτή Πωσειδώνος με ένα άλλο μηχανακι λιγο μπροστα και δεξιά μου, βγήκε από ενα λεωφορείο ένας 80αρης παππούς, πέρασε κλασσικά μπροστά από το λεωφορείο και άρχισε να διασχίζει το δρόμο...

Ο άλλος οδηγός μηχανής τον είδε και σταμάτησε στο τσακ εγώ όμως δεν τον είδα γιατί η άλλη μηχανή μου εκρυβε το οπτικό πεδίο. Φρέναρα τελευταία στιγμή αλλά χτύπησα τον παππού στο πόδι με τη μπροστινή ρόδα.

Έπαθε ένα γερό τραύμα, δεν έσπασε όμως τίποτα, κι εγώ στραμπούλιξα τον αστράγαλο μου από το πέσιμο.

Κάλεσα αμέσως εκαβ και τροχαία και δώσαμε μια υποτυπόδη κατάθεση εγώ ο παππούς και μια κυρία που τα είδε όλα.

Λέτε να έχω τίποτα τραβήγματα; Έχω καμία ευθύνη (φταίξιμο) σε αυτήν την περίπτωση; Αν ξέρετε βοηθήστε.
εφόσον περνάει εκτός διάβασης δεν έχεις καμιά ευθύνη...εφόσον έχεις και μάρτυρες οκ...κινιόσουν σε λωρίδα κανονικά έτσι ??δεν προσπέρασες το λεωφορείο???

kapeos
12/12/2005, 20:08
Κλασσική περίπτωση πεζού που κατεβαίνει από λεωφορείο. Αφού ήρθε η τροχαία και κατεγραψε το γεγονος, τηλεφώνησες ΕΚΑΒ και δώσατε κατάθεση ΚΑΙ η μαρτυρας είσαι καθαρός. Αν γουστάρεις πάρε καλού-κακού και τον ασφαλιστή σου να τον ενημερώσεις. Ο παππούς δεν θα σου τηλεφωνήσει αλλά τα παιδιά του σύγουρα γιατί θα είναι ευκαιρία για ευρώ μέρες που είναι. :wave2: Πάντως μην φοβάσαι τίποτα :)

Θάνος
12/12/2005, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
αλλά τα παιδιά του σύγουρα γιατί θα είναι ευκαιρία για ευρώ μέρες που είναι. :wave2: Πάντως μην φοβάσαι τίποτα :)

Τώρα αυτό γιατί το λες; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να μη βγει έστω και ένας ελληνάρας να πετάξει την εξυπνάδα του;

Έγινε ατύχημα... αυτό βρήκες να πεις; :mad:

dhzou
12/12/2005, 21:27
Ο δρόμος εκεί έχει τρεις λωρίδες κι εγώ ήμουν τέρμα αριστερά. Ο παππούς ήρθε εντελώς αψυχολόγητα κατά πάνω μας (σε εμένα και το άλλο μηχανάκι) και άπλωσε και το χέρι του για να σταματήσουμε.... Στα 3 μέτρα! Λες και δεν υπάρχει αδράνεια στον πλανήτη μας...

sonic22
12/12/2005, 22:24
mia mera odigodas to daxaki mou se monodromo kai plisiazodas ena stavrodromi petagete enas papous mesa apo ta aftokinita... daji lew tha perasw apo piso tou..
(zwa kai anhtrwpous tous pername apo piso :D)

opote gernw to mixanaki pros ta dejia kai sinexizw xwris na kopsw poli (pigena me 60-65)

ela omws pou o papous thabothike apo tin omorfada mou kai apofasise na stathei mesa stin mesi tou dromou kai na me thaumasei!! :uplate: :uplate: :uplate:

gam@@seta... to perasa ton papou telika apo aristera me (diplo)anapodo kai blokarismeno ton piso troxo...
apo dejia den xwraga me tipota..

kai to xeirotero o en logo papous itan pateras tou melodikou mou afedikou :hypnotize :hypnotize

alla aftixos den me thimotane :D :D :D

gregorgeous89
12/12/2005, 23:39
Kala re paidia eimaste sovaroi? Vlepoume anthropo sto dromo (kai malista papou) kai kanoume slalom gia na ton perasoume ksista:mad: Pata toulaxiston freno re sonic22.Episis otan exei stamatisei leoforio prosexoume gia epivates poy pername apo mprosta.Eine dedomeno afto! Entaksi merika eine thema empirias ala vlepontas pos odigame(merikoi) tis mixanes nomizo oti eimaste pio epikidinoi apo toys aftokinitades:(

Akefalos
13/12/2005, 02:26
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο.Δε λέω πολλές φορές φταίνε οι πεζοί(ειδικά όταν περνάνε απο τη μέση του δρόμου και όχι απο φανάρι ή διάβαση) αλλά απ'ότι θυμάμαι εγώ στα σήματα,όταν δίναμε για δίπλωμα μία απο τις ερωτήσεις λέει:

''Τι κάνετε όταν είναι μπροστά σας σταματημένο λεωφορείο σε στάση;''

A.Περνάτε απο τα δεξιά του λεωφορείου
Β.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου
γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.

Μήπως θυμάστε ή έστω μπορείτε να φανταστείτε ποιά είναι η σωστή απάντηση?

Ξυπνάτε!!!!Όποτε βλέπετε πεζό να κόβετε γιατί συνήθως σταματάνε στη μέση του δρόμου.Θέλει προσοχή γιατί εάν υπάρχει τραυματισμός μπορεί να σας τρέχουνε φταίτε δε φταίτε...

makis206
13/12/2005, 09:14
Φίλε μου dhzou έχεις πμ.

:wave2:

crs-k
13/12/2005, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
.................
γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.
.................


+10




Περνοντας διπλα απο σταματημενο μεγαλο οχημα (οπου δεν εχουμε ορατοτητα μπροστα απο αυτο), πολυ δε περισσοτερο διπλα απο λεωφορειο, ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ και κοιταμε μπροστα απο αυτο, πριν περασουμε!

ΔΕΝ υπαρχει τιποτα αλλο !!!


Με την αλλη "λογικη" θα επρεπε να ειχα χτυπησει καμμια 50αρια πεζους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ζωη μου ... :wacko:

SF
13/12/2005, 09:36
Mε εξαίρεση τους κλειστούς αυτοκινητόδρομους και τις λεωφόρους, ο πεζός έχει προτεραιότητα βρέξει-χιονίσει (άσχετα αν κανένας οδηγός δε τη σέβεται). Εφόσον λοιπόν ήσουν Ποσειδώνος νομίζω πως είσαι ΟΚ, εκτός αν εκεί είχε διαγράμμιση διάβασης (έστω και στη μέση του πουθενά*) οπότε μπορεί να σε τρέξει. Ισως ο ΚΟΚ να έχει κι΄αλλα ψιλά που μας διαφεύγουν τώρα...

Αλλα νομίζω πως είσαι ΟΚ. :)

Πριν 2-3 χρόνια ένας γνωστός πάτησε γέροντα από λεωφορείο στην Πατησίων (ούτε διαβάσεις ούτε τίποτα), αλλά τον σκότωσε και την έφαγε κανονικά (με αναστολή).


* Υπάρχουν διάφορες τέτοιες στη Βουλιαγμένης και στην παραλιακή.

cityfly
13/12/2005, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο.Δε λέω πολλές φορές φταίνε οι πεζοί(ειδικά όταν περνάνε απο τη μέση του δρόμου και όχι απο φανάρι ή διάβαση) αλλά απ'ότι θυμάμαι εγώ στα σήματα,όταν δίναμε για δίπλωμα μία απο τις ερωτήσεις λέει:

''Τι κάνετε όταν είναι μπροστά σας σταματημένο λεωφορείο σε στάση;''

A.Περνάτε απο τα δεξιά του λεωφορείου
Β.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου
γ.Περνάτε απο τα αριστερά του λεωφορείου με προσοχή,ελλατώνοντας ταχύτητα και ελέγχοντας μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός.

Μήπως θυμάστε ή έστω μπορείτε να φανταστείτε ποιά είναι η σωστή απάντηση?

Ξυπνάτε!!!!Όποτε βλέπετε πεζό να κόβετε γιατί συνήθως σταματάνε στη μέση του δρόμου.Θέλει προσοχή γιατί εάν υπάρχει τραυματισμός μπορεί να σας τρέχουνε φταίτε δε φταίτε...


μιλάμε αλλά δεν καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται

καταρχάς το ότι η σωστή απάντηση είναι η τρία αυτό δε σημαίνει ότι έχει προτεραιότητα ο πεζός, καλώς είναι αυτή η σωστή βέβαια για να ψιλιαζόμαστε και να προσέχουμε
αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το παπί ήταν στην αριστερή λωρίδα και ο παπούς πετάχτηκε από τρεις λωρίδες δεξιά τι έπρεπε να κάνει δηλαδή επειδή είδε το λεωφορείο δέκα μέτρα δεξιά του να σταματάει να φρενάρει από πριν;

ο παπούς έφταιγε 100% και κανονικά πρέπει να πληρώσει και για τυχόν ζημιές στο παπί και για το στραμπούλιγμα

Tropeas
13/12/2005, 10:15
Κατα αρχάς απλά σαν άνθρωπος πάρε τηλ ή ακόμα καλύτερα πήγαινε και απο εκεί να δεις τον παπού, να δείξεις ενδιαφέρον, να δεις και εσυ πως πάει...


Τα υπόλοιπα , θα δεις στο μέλλον, μην ανησυχείς αν δεν έχει πάθει κάτι ιδιαίτερο...

ruyjin
13/12/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κατα αρχάς απλά σαν άνθρωπος πάρε τηλ ή ακόμα καλύτερα πήγαινε και απο εκεί να δεις τον παπού, να δείξεις ενδιαφέρον, να δεις και εσυ πως πάει...


Τα υπόλοιπα , θα δεις στο μέλλον, μην ανησυχείς αν δεν έχει πάθει κάτι ιδιαίτερο...


συμφωνω με το Λαμπρο
εσυ κανε αυτο που πρειπει, πηγαινε να δεις το παππου

και ολα τα αλλα θα τα δεις πως θα εξεληχθουν

:wave2:

akaposto
13/12/2005, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Με την αλλη "λογικη" θα επρεπε να ειχα χτυπησει καμμια 50αρια πεζους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ζωη μου ... :wacko:

σιγά το σκορ :lol: :lol: :lol:

πέρα απο την πλάκα όμως ,
ακόμα μια φορά φαίνεται η έλλειψη κυκλοφοριακής αγωγής.
(σιγά την διαπίστωση μεγάλε :lol: )
Και ως οδηγοί αλλά και ως πεζοί...
Τώρα απο τον παππού/γιαγιά τι ευθύνη να ζητήσεις???
Αφού δεν μπορεί να αντιληφθεί τον κίνδυνο (εδώ δεν καταλαβαίνουμε "διπλωματούχοι" οδηγοί )

Αφού δεν είχες χειρότερα ,πάλι καλά.
Περαστικά :wave2:

(Υ.Γ. βάλε brembo στην πάπια :cool: )

Gandalf dr685sm
13/12/2005, 10:42
Δυστυχώς στο Ελλάντα, ο πεζός απο όπου και αν περνάει έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ και ακόμα και αν είναι εκτός διάβασης, εσύ ευθύνεσαι σαν οδηγός.
Απο εκεί και πέρα, απλά δεν τον πληρώνει η ασφάλεια σου , αλλά το δικαστήριο γίνεται , όπου και αθωώνεσαι για τα ιατρικά τυχόν έξοδα , αλλά πληρώνεις μικρό πρόστιμο για παραβίαση ΚΟΚ.

Ακόμα και αν έχει 10 λωρίδες και την διασχίζει κάθετα ο παππούς highlander.

Δυστυχώς ο ΚΟΚ της Ελλάδος ΠΑΣΧΕΙ σε αυτό τον τομέα και οι πεζοί ενώ πραγματικά έχουν προτεραιότητα σε όλα, και υπάρχουν και κανονισμοί για αυτούς, ποτέ και κανείς τους δεν καταδικάστηκε , εκτός εκείνου του μήνα που τους έκοβαν πρόστιμα για παραβίαση σηματοδότη...χααχαχαχαχαχα... το θυμάται κανείς;... τους τροχαίους να κυνηγούν τους πεζούς;...


Έχουμε πεί, χωρίς οδική αγωγή ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ , δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Για τον φίλο με το ατύχημα, απο την στιγμή που έχεις αναφορά απο τροχαία , οτι και να κάνει η άλλη πλευρά , πας δικαστικά και το κερδίζεις... εφόσον πάντα δεν έχει αναγραφεί οτι είναι ευθύνη σου το ατύχημα.

Gandalf

adam_tsouk
13/12/2005, 10:46
Εγώ άρχισα να προσέχω περνώντας από σταματημένα λεωφορεία-τρόλευ όταν είδα ένα καροτσάκι με μωρό μροστά μου! Είχα λίγο καιρό τη πάπια τότε και ακόμα το θυμάμαι.

Όταν είμαι στην διαχωριστική ή ανάμεσα σε αυτοκίνητα πάντα ελλατώνω άμα δεν έχω ορατότητα. Είναι πολύ επικίνδυνο....


Και συμφωνόντας με τον Λάμπρο, δείξε λίγο ενδιαφέρον....

Cpt. Haddock
13/12/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Εγώ άρχισα να προσέχω περνώντας από σταματημένα λεωφορεία-τρόλευ όταν είδα ένα καροτσάκι με μωρό μροστά μου! Είχα λίγο καιρό τη πάπια τότε και ακόμα το θυμάμαι.

Όταν είμαι στην διαχωριστική ή ανάμεσα σε αυτοκίνητα πάντα ελλατώνω άμα δεν έχω ορατότητα. Είναι πολύ επικίνδυνο....


Και συμφωνόντας με τον Λάμπρο, δείξε λίγο ενδιαφέρον....

+1000

:wave2:

makis206
13/12/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δυστυχώς στο Ελλάντα, ο πεζός απο όπου και αν περνάει έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ και ακόμα και αν είναι εκτός διάβασης, εσύ ευθύνεσαι σαν οδηγός.
Απο εκεί και πέρα, απλά δεν τον πληρώνει η ασφάλεια σου , αλλά το δικαστήριο γίνεται , όπου και αθωώνεσαι για τα ιατρικά τυχόν έξοδα , αλλά πληρώνεις μικρό πρόστιμο για παραβίαση ΚΟΚ.
Ακόμα και αν έχει 10 λωρίδες και την διασχίζει κάθετα ο παππούς highlander.
Δυστυχώς ο ΚΟΚ της Ελλάδος ΠΑΣΧΕΙ σε αυτό τον τομέα και οι πεζοί ενώ πραγματικά έχουν προτεραιότητα σε όλα, και υπάρχουν και κανονισμοί για αυτούς, ποτέ και κανείς τους δεν καταδικάστηκε , εκτός εκείνου του μήνα που τους έκοβαν πρόστιμα για παραβίαση σηματοδότη...χααχαχαχαχαχα... το θυμάται κανείς;... τους τροχαίους να κυνηγούν τους πεζούς;...
Έχουμε πεί, χωρίς οδική αγωγή ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ , δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...
Για τον φίλο με το ατύχημα, απο την στιγμή που έχεις αναφορά απο τροχαία , οτι και να κάνει η άλλη πλευρά , πας δικαστικά και το κερδίζεις... εφόσον πάντα δεν έχει αναγραφεί οτι είναι ευθύνη σου το ατύχημα.
Gandalf

Με όλα θα συμφωνήσω θέλω όμως να πώ κάτι για την τελευταία παράγραφο.
Απο προσωπική εμπειρία έφτασα να το ψάξω λίγο παραπάνω αφού είχα ένα παρόμοιο ατύχημα με γεράκο, ένα ατύχημα στο οποίο είχα 100% δίκιο συν οτι είχα αυτόπτες μάρτυρες 2 τροχονόμους.

Αυτό φίλε μου που σου μένει να κάνεις είναι μόνο οι προσευχές να μήν πάθει κάτι ο άνθρωπος που χτύπησες. Εσύ δείξε κάποιο ενδιαφέρον για την υγεία του και μήν ζητήσεις τίποτα παραπάνω.

Όταν πήγα στην τροχαία για να μου δώσουν πληροφορίες γι'αυτές τις περιπτώσεις ξέρεις τί μου είπαν; (γνωστός μου τροχονόμος)
-Να τον πάρω ένα τηλέφωνο να δώ άν είναι καλά.
-Να μη ζητήσω τίποτα χρήματα για τις ζημιές της τότε μηχανής μου γιατί θα μπορούσε να με πάει δικαστικώς κι ενώ θα είχα 100% δίκιο -με αυτόπτες μάρτυρες τροχονόμους λέμε- το δικαστήριο θα μου έδεινε 70% άδικο.

Μου είπε κι αυτό που με άφησε άφωνο και μου πήρε μέρες απο τη ζωή μου:

-Πρέπει να έχω υπόψη μου, οτι για ένα διάστημα 3 μηνών απο την ημέρα καταγραφής του ατυχήματος, άν χτύπα ξύλο ο παππούς πάθει κάτι (πχ πέσει απο μια σκάλα) και πούν οι συγγενείς του οτι το έπαθε απο το ατύχημα με σένα, μπορούν να σε τρέξουν για αποζημιώσεις, απ'αυτές που δεν ξεπληρώνονται ποτέ !

Όλα αυτά με άφησαν κόκκαλο.
-Να έχω 100% δίκιο.
-Να έχω μάρτυρες τροχονόμους.
-Να έχω πάθει ζημιά 800 ευρώ και τέλος,
-Να μή μπορώ να βρώ το δίκιο μου ΠΟΥΘΕΝΑ και με ένα ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΟ ΑΓΧΟΣ να προστήθεται σε όλα τ'άλλα.

Για μένα το διάστημα αυτό πέρασε με πολύ άγχος μέσα μου κι ευτυχώς χωρίς περισσότερα βάσανα εκτός απο τις υλικές ζημιές που ελάφρυναν αρκετά την τσέπη μου, αλλά και μ'ένα γαμώτο να βρίσκεις το μπελά σου ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και να μή βρίσκεις δίκιο ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Γι'αυτό σου έστειλα σε πμ το κινητό μου φίλε μου να με πάρεις αν θες να στα πω και προφορικά.

:beer:

ktm640lc4
13/12/2005, 17:44
Εγω ξερω οτι απογορευεται δια νομου να περνας μπροστα απο λεωφορειο για να διασχισεις το δρομο.

kapeos
13/12/2005, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τώρα αυτό γιατί το λες; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να μη βγει έστω και ένας ελληνάρας να πετάξει την εξυπνάδα του;

Έγινε ατύχημα... αυτό βρήκες να πεις; :mad:

Εσύ ελληνάρα όπως με αποκάλεσες, τι βρήκες και έγραψες στο thread? το σχολιό σου για μένα? αυτο σου προκάλεσε εντύπωση? :dizzy:

dhzou
13/12/2005, 18:10
Α! ήταν και ένας μ@!#@ς στη στάση, σταθμάρχης του ΟΑΣΑ που τράβαγε τον παππου με το κινητό του ότάν του δίνανε τις πρώτες βοήθειες.

kapeos
13/12/2005, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τώρα αυτό γιατί το λες; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να μη βγει έστω και ένας ελληνάρας να πετάξει την εξυπνάδα του;

Έγινε ατύχημα... αυτό βρήκες να πεις; :mad:

έλα ντε ? και εσύ αυτό βρήκες?? συμπάσχουμε μου φαίνεται :uplate:

xtapodias
13/12/2005, 18:19
Λοιπόν επειδή έχω προσωπική εμπειρία για το θέμα να πώ τήν εξής ιστορία. Ενας συνάδελφος μου στο γραφείο κάνει μεταξύ άλλων και εξωτερικές εργασίες. Μια μέρα στην Θηβών στο Αιγάλεω στο ρεύμα προς Περιστέρι και στο ύψος του γηπέδου του Αιγάλεω περίπου έγινε το εξής : Ο δρόμος έχει δύο λωρίδες στην μέση νησίδα συνεχόμενη με χορτάρι μέσα και μετά αντίθετο ρεύμα. Στα δεξιά υπάρχει φορτηγό που πάει να ξεκινήσει. Το παιδί πήγαινε με λίγα 30-40 το πολύ, βλέπει το φορτηγό που πάει να ξεκινήσει και κόβει, το φορτηγό όμως σταματάει και αποφασίζει να περάσει κανονικά από τα αριστερά στην ελέυθερη λωρίδα. Ο λόγος που το φορτηγό σταμάτησε ήταν γιατι πετάχτηκε παππούς μπροστά του. Ο παππούς έσπρωχνε και καρότσι λαικής (όχι έσερνε). Δεν υπήρχε φυσικά διάβαση ή φανάρι. Το παιδί τελικά χτύπησε με τους τροχούς το διάζωμα για να τον αποφύγει. Το ρεζουμέ ήταν ότι το παιδι είχε άγιο γιατι έπεσε στο χορτάρι (ξεκράνοτος μαλακία του) και δεν πέρασε στο αντίθετο. Εμεινε μια βδομάδα στο λαικό με πολλούς μώλωπες στο πρόσωπο και στο σώμα, και κάποια ραμματα. Ο γέρος επαθε ρήξη σπλήνας. Εκανε εγχείρηση, μπήκε εντατική και βγήκε. Οταν λοιπόν έγινε η δικογραφία και ο δικηγόρος του ανέλαβε την υπόθεση έγινε το εξής : Αφου δεν είχε ούτε 1% συνυπευθυνότητα στο ατύχημα (όριο ταχύτητας, παράνομη προσπέραση κλπ) επιβαιβεωμένο απο μάρτυρες, ο δικηγόρος επικοινώνησε με το γέρο για να δει τις προθέσεις του. Ο γέρος ειχέ ζητήσει κι αυτός συμβουλές από δικηγόρο και είχε κουμπωθεί. Επειδή όμως στην αρχή έκανε κάτι κουλά (για να κονομήσει) ο δικηγόρος του έκανε κανονικά αγωγή κατά του ιδίου και της περιουσίας του (αφου δεν έχει ασφάλεια χα,χα) για τα νοσοκομεία του παιδιού και για τη μηχανή. Ο γέρος τώρα παρακαλάει το παιδί για να μη του πάρει την σύνταξη για κανα χρόνο. Οι εποχές που λέγανε οτι και απο τον ουρανο να σου πέσει ο πεζος έχει προτερεότητα περάσανε. Αρκεί να είσαι 100% νόμιμος.
Αυτά. Οι μπάτσοι όταν ήρθαν στο ατύχημα είπαν "τι μαλακία έκανε πάλι ο παππούς?" και αφού ξέρουμε όλοι οτι υπάρχει ένα κλίμα κατά τον μηχανών (αληταράδες κλπ) όλοι οι παρευρισκόμενοι λέγανε "το παιδί δεν έτρεχε, κρίμα, μα πως πέρασε έτσι ο παππούς", και άλλα.

gregorgeous89
14/12/2005, 14:27
Ne re paidia.Pera apo ta nomika omos.Apli logiki eine.Stamatimeno leoforio ksefortonei Ellines oi opoioi (eine dedomeno) tha ormiksoun pros oles tis kateythinsis les kai toys kinigaei kapios.Ti kanoume? Edo eine to erotima.Zoume stin Ellada kai odigoume simfona me ta dika mas dedomena.An odigoume simfona me to eime h oxi nomimos vgazoume den vgazoume mina!!!

hornet
14/12/2005, 14:48
Λοιπον πρινν χρονια πολλα πατησα με το γιαγια (gpz550) εναν παπου σε διπλης κατευθυνσης οταν αποφασισε να περασει το δρομο κοιτωντας μονο απο το αντιθετο με αποτελεσμα να τον χτυπησω (εξαρθρωση ωμου)

Κινησεις:
1.καλεις ασθενοφορο!
2.Καλεις ΤΟΤΑ
3.Πας νοσοκομειο για ελεγχο τον παπου ετσι ωστε να υπαρχει χαρτι που να λεει οτι ο παπου επαθε αυτο η τιποτα
4.πας τροχαια δινεις καταθεση
5.Παιρνει η τροχαια καταθεση απο τον παπου που λεει εαν επιθυμει την ποινικη διωξη του οδηγου (στη δικια μου περιπτωση δεν ζητηθηκε,ο παπους πρωην αστυνομικος)
6.τον εχεις απο κοντα για ενα χρονικο διαστημα για να βλεπεις πως πηγαινει (οι παπουδες γκρινιαζουν οποτε σε βλεπει και με αλλο ματι εαν ενδιαφερεσαι για αυτον)
7.Αυτο ειναι καθενος προσωπικη επιλογη αλλα εισαι 1000% καλυμενος...κανεις θετικη δηλωση στην ασφαλεια σου εστω και αν το bonus σου πεσει αλλα δεν προκειται να σου ζητησει ποτε λεφτα με οποιαδηποτε δικαιολογια...εσυ εισαι καλυμενος και παει μετα να τα βρει με την ασφαλεια (σκουρα τα πραγματα γι αυτον ετσι και ζητησει αδικαιολογητα χρηματα) κατι που μπορει να το κανει σε εσενα εαν δεν εχεις κανει δηλωση


Αυτα εκανα εγω ακριβως και με ευλαβικη σειρα και δεν ετρεξε καστανο!!

makis206
14/12/2005, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Αυτα εκανα εγω ακριβως και με ευλαβικη σειρα και δεν ετρεξε καστανο!!

Και ακούγονται και απόλυτα λογικά. :a013:

:beer:

crs-k
14/12/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
..........................
7.Αυτο ειναι καθενος προσωπικη επιλογη αλλα εισαι 1000% καλυμενος...κανεις θετικη δηλωση στην ασφαλεια σου εστω και αν το bonus σου πεσει αλλα δεν προκειται να σου ζητησει ποτε λεφτα με οποιαδηποτε δικαιολογια...εσυ εισαι καλυμενος και παει μετα να τα βρει με την ασφαλεια (σκουρα τα πραγματα γι αυτον ετσι και ζητησει αδικαιολογητα χρηματα) κατι που μπορει να το κανει σε εσενα εαν δεν εχεις κανει δηλωση
........................


Ολα σωστα!

Αυτο που τονιζω ειναι απλως ενα λαθος που γινεται μονιμα ... :sick:

ΔΕΝ υπαρχει "θετικη" ή "αρνητικη" δηλωση στην ασφαλεια!

Υπαρχει απλα δηλωση των συμβαντων.
Τωρα αναλογα με την δηλωση σου, η ιδια η ασφαλεια κρινει (για τον εαυτο της) οτι φταις (θετικη) ή οτι δεν φταις (αρνητικη).

Αν τωρα την εχει καταταξει στις "αρνητικες" και περασει κι ενα εξαμηνο (ή κατι τετοιο) και δεν εχει συρθει σε δικαστηρια ή οτιδηποτε αλλο, κατα την κριση της, σε επιστρεφει στο Bonus που ησουν, το οποιο εχει ανεβασει με την δηλωση σου και μονο!


Προς ενημερωση ... :cool: :wave2:

adam_tsouk
14/12/2005, 16:06
απλα εσύ δηλώνεις ότι "θεωρεις" πως φταις...

άσχετα αν οι αφαλιστικές μας έχουν όλους στα @ τους.....

tassosrr
20/12/2005, 18:38
gia na min se kinigisoun ta paidia toy.......xtipa ta kai ayta!!!:rotflmao:

jb21
21/12/2005, 14:51
Το 2002 μου έτυχε παρόμοιο περιστατικό, παππούς πετάχτηκε μπροστά από λεωφορείο στη λεωφόρο Αλεξάνδρας και τον χτύπησα με τον καθρέφτη. Έπεσε κάτω ακίνητος και νόμιζα ότι την είχε κάνει για αλλού…
Σταμάτησαν 3 άτομα με μηχανές που ερχόντουσαν ακριβώς πίσω μου και είδαν όλο το γεγονός. Κάλεσα 166, ήρθε πήρε τον παππού, κάλεσα 100 και δήλωσα το ατύχημα. Όταν ήρθε η ΤΟΤΑ κατέγραψε το περιστατικό και κράτησε τα στοιχεία των μαρτύρων. Πήγα μαζί με την ΤΟΤΑ στο νοσοκομείο που είχαν πάει τον παππού. Μου έκαναν αλκοτέστ και με ρώτησαν για το συμβάν και μου είπαν να πάω από την τροχαία την τάδε ημερομηνία να δώσω κατάθεση. Πήγαν μίλησαν και με τον παππού και έφυγαν. Εγώ μίλησα με τον παππού, κάλεσα κάποιον συγγενή του που ήρθε μετά από λίγο και αργότερα έφυγα.
Πήγα στην ασφαλιστική και έκανα δήλωση για το ατύχημα. (πρώτα με ρώτησαν αν έφταιγα, τους είπα όχι, μου είπαν δεν χρειάζεται δήλωση, τους είπα ότι τράκαρα με πεζό και τότε είπανε εντάξει να κάνω δήλωση).
Πήγα έδωσα κατάθεση, είχα κάνει και σχεδιάγραμμα για να καταλάβουν ακριβώς τι έγινε. Τους ρώτησα πότε περίπου μπορώ να ζητήσω τη δικογραφία της υπόθεσης.
Τηλεφώνησα στους αυτόπτες μάρτυρες και μου είπαν ότι δεν έφταιγα και πως είχαν κληθεί να δώσουν κατάθεση στην οποία θα με υποστήριζαν.
Τηλεφώνησα στον παππού και πήγα 2 φορές και τον επισκέφτηκα. Επίσης μίλησα στο τηλέφωνο 2 φορές και με το συγγενή του. Ο παππούς είχε κάταγμα στο ένα χέρι, κάποιο πρόβλημα στο ένα αυτί και ίσως κάτι ακόμη που δεν το θυμάμαι.
Μετά τέλος η επικοινωνία με τον παππού.
Η ασφαλιστική μάλλον γείωσε τον παππού που όπως μου είχε πει είχε βάλει δικηγόρο να ζητήσει αποζημίωση από την ασφαλιστική.
Μετά από 2 μήνες περίπου πήγα στην τροχαία και έκανα αίτηση για να μου δώσουν τη δικογραφία της υπόθεσης. Όταν πήγα και την πήρα διάβασα στην κατάθεση του παππού ότι δεν ζητούσε την ποινική μου δίωξη, αλλά την υλική (αν θυμάμαι καλά) αποζημίωση του.
Πριν από 1 χρόνο μου ήρθε κάλεσμα για αγωγή (ειρηνοδικείο) που έκανε ο παππούς σε εμένα και την ασφαλιστική και ζητούσε 3.000 ? αποζημίωση.
Το δικαστήριο έγινε φέτος. 15 ημέρες πριν την εκδίκαση της αγωγής τηλεφώνησα στην ασφαλιστική και ρώτησα ποιος δικηγόρος τους έχει αναλάβει την υπόθεση (δεν είχα νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο). Επικοινώνησα με το δικηγόρο του είπα ότι έχω τη δικογραφία και του την πήγα. Μου είπε να επικοινωνήσω με τους μάρτυρες αν μπορεί κάποιος να είναι στο δικαστήριο. (Το δικαστήριο αυτό δεν ήταν για το ποινικό της υπόθεσης οπότε δεν καλεί μάρτυρες τους καλείς εσύ.)
Στο δικαστήριο ήρθε ένας μάρτυρας μου, και μιλήσαμε μαζί και με το δικηγόρο για το τι θα έλεγε στην κατάθεση του ο μάρτυρας.
Ο παππούς έφερε ένα συγγενή του που είπε ότι δεν ήταν αυτόπτης μάρτυρας αλλά του είχε πει ο παππούς τι είχε συμβεί (τον είχε δασκαλέψει ο δικηγόρος του παππού τι να πει). Αφού τα είπαν οι μάρτυρες, τελειώσαμε και περιμένουμε πότε θα βγει απόφαση!!!

JB

cityfly
21/12/2005, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Αν τωρα την εχει καταταξει στις "αρνητικες" και περασει κι ενα εξαμηνο (ή κατι τετοιο) και δεν εχει συρθει σε δικαστηρια ή οτιδηποτε αλλο, κατα την κριση της, σε επιστρεφει στο Bonus που ησουν, το οποιο εχει ανεβασει με την δηλωση σου και μονο!




επί του διαδιακαστικού καλύτερα να μην επαναπαυθείτε στην ίδια την ασφαλιστική για αυτό

εμένα μου είχε τύχει τρακάρισμα με αμάξι που τελικά επειδή ήταν αλουνού και διάφορα άλλα παλαβά με πλήρωσε για τις ζημιές σε μετρητά (για την ακρίβεια πλήρωσε απευθείας το συνεργείο) στο μεταξύ είχε γίνει "αρνητική δήλωση" έτσι ακριβώς μου την είχε πει ο ασφαλιστής να κάνω. Μόνο που σχεδόν 8 μήνες μετά το νέο ασφάλιστρο ήταν αυξημένο λόγο μπόνους μάλους

τους πήρα τηλέφωνο και τελικά χρειάστηκε να πάω ο ίδιος να κάνω ανάκληση της δήλωσης για να μου επιστρέωψουν τη διαφορά

Υ.Γ. το θεωρώ απαράδεκτο να σου αλλάζουν το μπόνους μάλους χωρίς να έχει τελεσιδικίσει απόφαση εις βάρος σου. Τώρα είμαι σε άλλη ασφαλιστική γιατί εκτός των άλλων αποδείχτηκε και πανάκριβη

the_passenger
21/12/2005, 17:08
Παιδιά πολύ ενδιαφέροντα τα περιστατικά και οι γνώμες που διάβασα.
:winka:

Ήθελα να τονίσω οτι ο τρόπος που οδηγώ προσωπικά έχει να κάνει με τη μεγαλύτερη δυνατή προσοχή που μπορώ να έχω στη ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ:
-Πεζοί αόρατοι μέσα στη νύχτα περνούν λεοφόρους
-κουτιά πάνε σα μεθυσμένα πατώντας λωρίδες
-κουτιά αλλάζουν λωρίδες χωρίς φλάς/χωρίς να κοιτάξουν
-κουτιά (αλλά ακόμα και μηχανές!?!?) σε προσπερνούν από δεξιά ξυστά!!!
-κοπελίτσες / κοπέλια σταματούν χωρίς αλάρμ και ανοίγουν την πόρτα ΝΑ!
-μια ντουζίνα αυτοκίνητα κατα μέσο όρο (αποδεδειγμένο στατιστικά λέω εγώ) περνά το φανάρι όχι με βαθύ πορτοκαλί αλλά με κόκκινο
-και άλλα αμέτρητα
:eek:


Όλα τα παραπάνω τα περιμένω συνέχεια, συμβαίνουν ούκ ολίγες φορές μπροστά μου και φυσικά ..αν οδηγείς σύμφωνα με το γράμμα του νόμου - και μόνο (μια και έγινε - δικαίως - αναφορά σε νόμους) δε σου φτάνουν ούτε οι 7 ψυχές της γάτας! (αναφέρθηκε πάλι αλλά το τονίζω..)

Πέρα από το να τα προλαμβάνω, προσωπικά προσπαθώ να δίνω και "μαθήματα" στους παράτυπους - πχ θα "τρομάξω" αυτόν που πέρασε με κόκκινο περνόντας πολύ κοντά του αφού φύγω με το πράσινο, παίζοντας φώτα και κόρνα - ίσως λέω έτσι τον "συμμορφώσω" για το επόμενο φανάρι - δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι αλλά αυτό μου βγαίνει στο δρόμο...

Οπότε μεγάλη προσοχή, οχι τρεξίματα και να είστε πάντα σε ετοιμοτητα για ..ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!!!!!!

:wave2:

ps: Όλοι κάνουμε λάθη όπως κι εγώ, οπότε να με προσέχετε αν τύχει προσέχοντας τη ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, αυτός ο ΑΛΛΟΣ να είμαι εγώ. Και τούμπαλιν.

EKEINOS
24/12/2005, 11:18
Στην ευρωπη χτυπας πεζο σε διαβαση πας αδιαβαστος σε αλλη κουλτουρα οδηγων και πεζων αν τον χτυπησης εκτος διαβασης ακομα και οι κληρονομοι του σε πληρωνουν και για ψυχολογικα τραυματα. Εδω συνηθως στην καλυτερη περιπτωση δεν θα σε βγαλουν 100% υπευθυνο κυριως σε τι ειδους δικαστη θα πεσεις,οι χειροτεροι ειναι οι ανω των 50 και οι γυναικες. Οταν υπαρχει τραυματισμος η διωξη ειναι αυτεπαγγελτη. Αν ζητηθη και η ποινικη σου διωξη απο τον παθοντα ακομα χειροτερα.Ενα απο τα χαρακτιριστικα του ελληνα σε τροχαιο ειναι το γνωστο μαζεμα ολων γυρω απο το ατυχημα και η ξαφνικη τους αναχωρηση οταν ζητηθουν αυτοπτες. Δηλωνονται 2 κατηγοριες μονο,οι ευσυνηδητοι (σπανοιοτατοι ) και οι φανατικοι ειται υπερ εσου μηχανοβοιοι η' συμπαθουντες η' οι γνωστοι συνηθως ηλικιωμενοι για τους αλητες καμικαζι με τα μηχανακια,αυτοι ευτυχως σπανια εμφανιζονται στα δικαστηρια. Οταν υπαρχει τραυματισμος η εκθεση της τροχαιας ειναι πολυ πιο αναλυτικη. Αν εισαι ανεπαφος σωματικα τηλεφωνεις σε δυο φιλους και πρεπει να φθασουν στο σημειο σε μιση ωρα ωστε να δηλωθουν σαν αυτοπτες,καταθεση δεν δινουν εκεινη την ωρα γιατι οι αστυνομικοι εχουν φορτο εργασιας αλλα τους καλουν στο τμημα αργοτερα αυτοι οι μαρτυρες εχουν ολο το βαρος αργοτερα στο δικαστηριο. Οταν εμφανιστουν ΔΕΝ θα σας μιλησουν μαζι σας ουτε μεταξυ τους,θα παρκαρουν μακρυτερα απο το ατυχημα γενικα να μην γινει αισθητη η αφιξη τους.Ας μαθουν απο τους γυρω λεπτομερειες χωρις να ρωτανε μετα θα τα μαγειρεψετε. Αν ειναι σοβαρο να ζητατε αλκοτεστ η' να πατε στο νοσοκομειο να κανετε μονοι σας( τα παραπανω τα γραφω γι'αυτους που βλεπω τσαμπουκα να σπανε τα φαναρια να στεκονται στην μεση της λωριδας η' να κανουν σημα στην μεση του δρομου να σταματησουν ολοι για να περασουν) ο πεζος εχει μονο το κορμι του να ελενξει ενω ο οδηγος εχει και τ'οχημα.Αν τραυματιστητε και δεν φορατε κρανος και χωρις να φταιτε θα εχετε συνεπαιτιοτητα. Το αναθεμα ειναι να χτυπησεις παιδι που ειναι πιο απροβλεπτο απο τον γερο γι'αυτο κοψτε τις σφηνες εκει που δεν εχετε ΑΠΟΛΥΤΗ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ. Μια περιπτωση ειναι απο την μ@λ@κια του πεζου να πεσετε χωρις να τον χτυπησετε, τοτε σταματηστε τον και φωναξτε τροχαια η' παρτε τα στοιχεια του να ζητησετε αποζημειωση. Αν αμαξι σας τρομαξει και πεσετε χωρις επαφη των οχηματων προσποιηθητε τον τραυματισμενο ( ποναει το κεφαλι μου) ωστε ητροχαια να κανει εκθεση τραυματισμου και να εχετε τα στοιχεια του οχηματος, ποτε μην επαναπαυστε σε υποσχεσεις τυπου μην ανησυχεις φιλε η' πωπω τι εκανα γιατι 3 μερες αργοτερα τα φιλικα θα πεθανουν και η πλακα θ'αλαξει λες και θα πληρωσουν απο την τσεπη τους η το Bonus malus θα αυξηθει τρελα.
Υ.Γ. Αν τρακαρετε με ανατολικες πινακιδες ζητηστε να κρατηθη τ'οχημα με οτι εχει μεσα για αποζημειωση. Στους ταξιτζηδες-φορτηγατζηδες-ασφαλειες τα δικαστηρια ειναι εχθρικα συνηθως.
εχετε το τηλεφωνο του δικηγορου σας στο κινητο παντα. Εχω παθει αρκετα και εχω μερικη γνωση

dhzou
28/02/2006, 12:20
Τελικά ο γέρος μου έκανε μύνηση και επιθυμεί την ποινική μου δίωξη. (επειδή οδηγούσα την μηχανή μου στον δρόμο του :confused: ) Ο ασφαλιστής μου είπε ότι θα του προσφέρουν 2k ευρώ (αυτός ζητάει πολύ περισότερα) και αν τα δεχτεί έχει καλώς αλλιώς τρέχουμε δικαστήρια.
Την όλη ιστορία την χειρίζεται ο γαμπρός του (προσπαθεί να πλουτίσει), κλασική περίπτωση πιστεύω...

kapeos
28/02/2006, 17:16
Φτου ρε φούστη. Κοντά έπεσα ήταν ο γαμπρός και όχι κάποιο παιδί του. Πιστευω ότι δεν πρέπει να ανυσυχείς για κάτι. Ηταν πεζός, δεν πρόσεξε το δρόμο, ήσουν ασφαλισμένος, ενήργησες σωστά δηλ. δεν την κοπάνησες.


Όλα καλά θα πάνε :beer:

EKEINOS
28/02/2006, 20:40
Πρωτα γινεται το αστικο μερος και αν το παρει λογικα θα χασεις και το ποινικο.Βαλε δικηγορο και πηγαινε τον ενα μαρτυρα δεν δεχονται δευτερο,τον οποιον τον κρατας για το ποινικο. Θα ακυρωσει ευκολα ο δικηγορος σου τον μαρτυρα εξ ακοης που θα φερουν,με ερωτησεις τυπου τι χρωμα 'η ειδος μηχανης καβαλουσες
που εγινε μικρολεπτομεριες τις οποιες ρωτα ο δικηγορος με αυστηρο υφος.Ο μαρτυρας σου να μιλαει αργα σταθερα και ν'ακουγεται κοιτωντας τον δικαστη.Σε καμια περιπτωση μην εκνευρειστει 'η ειρωνευτει τον αντιδικο.ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΥΝΗΣΗ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ και αν ο δικηγορος σου πει οχι γραψτων, το πολυ να χασεις 500ευρω ενω ζητα 7-8χιλ βαλε γιαλια που σπασανε,φωτογραφικη που κουβαλουσες μαζι σου κ.τ.λ. παραπανω στειλε email.
Υ.Σ Υποθετω μιλας για Αθηναικα δικαστηρια

hidefnick
28/02/2006, 22:20
pantos afti i mal...a na ftei sxedon panta to troxoforo mono stin ellada pezi

to gegonos oti o papous mpori na min kseri pou briskete apo to alzheimer (pssssssssss) ke tin presbiopia ke ta pedia tou ton afinoun na kiklofori den exi kamia simasia sta dikastiria

dhzou
28/02/2006, 23:57
EKEINOS 1on den epatha zimia sto mixanaki mono to podi mou strampouliksa (pragma pou den apodyknietai sto dikastirio giati den piga sto nosokomeio). Kai 2on den thelo na paro lefta apo to gero, kakomoiris fanike... 3on i martyras leei to idio pou leme ego kai o geros< den leei kaneis psemata gia to symvan
Apla aftoi stirizontai s'afto pou leei o wiredgr oti i dikaiosyni dinei dikio ston pezo opoies ki an einai oi synthikes...

Leipsippos
01/03/2006, 10:38
Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε ενα νομικο συστημα και μια φιλοσοφια η οποια δεν προστατευει αυτον που ενεργει σωστα αλλα αυτον που ειναι "αδυνατος". Και με οτι συνεπαγεται αυτο στη δκαστικη αιθουσα και στην καθημερινη ζωη. Η ευκολη και απερισκεπτη εξαγωγη συμπερασματων βαση στερεοτυπων.
Αν δλδ χτυπησει μηχανη ενα γερο ή ενα παιδι η πρωτη σκεψη ολων ειναι οτι ετρεχε το μηχανακι και δεν τον ειδε. Αν χτυπησει αμαξι (ειδικα αν ειναι και ακριβη μαρκα) το μηχανακι, φταει το αυτοκινητο γιατι οι ασυνειδητοι σκοτωνουν τα παιδια μας.
Ασχετο βεβαια που ο γεροντας , στην πρωτη περιπτωση, μπορει να περναγε την Κηφησιας σαν να ηταν ο δρομος στο χωριο του και στη δευτερη, το παπακι να ερχοταν αναποδα , βραδυ χωρις φωτα σε σκοτεινο δρομο και ουτε καν εκανε τον κοπο να κοιταξει γιατι παιζει να μιλαγε στο κινητο με το ενα χερι και να ειχε το αλλο στο γκαζι.

Για να μην πω το κλασσικο "ξεπροβαλει καροτσακι με μωρο αναμεσα απο τα αυτοκινητα στα καλα καθουμενα" Προφανως η μαμα του θελει να ειναι σιγουρη οτι το παιδι της θα ειναι τυχερο στη ζωη του και θελει να το τεσταρει απο μικρο.

Ου μπλεξεις βασικα...

EKEINOS
01/03/2006, 14:27
Φιλε μαλον δεν εχεις περαση αρκετα.Ο κακομοιρης γερος ζηταει λευτα και την ποινικη σου διωξη. Τι αλλο θα ζητηση το νεφρο σου?
Αυτος λεει οτι δεν ακουει εσυ πες οτι φοβασαι τα μηχανακια. Και στο κατω κατω αν κερδισεις ενα τετοιο δικαστηριο, κανεις και κοινωνικη πολιτικη δημιουργωντας προηγουμενο,για συμορφωση των υπολοιπων και αν εισαι μεγαλοψυχος, μολις τραβηξη την μυνηση του τραβα και εσυ την δικια σου. Οταν δεις τι λενε στο δικαστηριο θα καταλαβεις.Χρηματα θα χασεις ετσι κι'αλλιως κοιτα νην αρπαξεις και κανενα εξαμηνο και λερωσεις το μητρωο σου,μην το παιρνεις αξηφηστα