PDA

View Full Version : China vs all..!



doctor_john
09/02/2021, 23:54
Και η Yost έχει ουσιαστικά την ίδια μέγγενη:
https://www.amazon.com/Yost-750E-Rotating-Bench-Vise/dp/B00SIQ1DHM/ref=pd_lpo_469_t_2/141-1710373-2382421?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B00SIQ1DHM&pd_rd_r=c6d87d30-0d72-4bf0-85fd-2d143bd834a3&pd_rd_w=lILYX&pd_rd_wg=fdacq&pf_rd_p=16b28406-aa34-451d-8a2e-b3930ada000c&pf_rd_r=GB1246J08W00ATQRN4MR&psc=1&refRID=GB1246J08W00ATQRN4MR
Λογικά είναι όλες Κίνας (καλής ποιότητας ωστόσο).

αν είναι δυνατον, καλύτεροι άνθρωποι, αυτάρκεις στο σύνολο των αναγκών τους, πανε στο φεγγαρι, ακόμα και οι γυναικες τους εχουν λιγότερες τριχες και εμείς εκεί :lol:

Με βαση τους έλληνες που ξέρουν, πολιτικούς και μετανάστες, τι σκατά θα έπρεπε να λενε για εμάς;


daz χίλια συγνώμη, έκανα quote τον φίλο αν θέλεις να μας μεταφέρεις απο εδώ και κάτω στο καφενείο.

lazarefa
10/02/2021, 06:49
Καλημέρα. Φίλε doctor_john αν το σχόλιό σου αφορούσε προηγούμενο δικό μου περί κινέζικης κατασκευής διαφόρων μεγγενών, να ξεκαθαρίσω (εφόσον παρανοήθηκε η σχετική αναφορά μου) ότι δεν τραβάω κάποιο ζόρι με τους κινέζους και την τεχνολογία τους, απλά θα προτιμούσα (κατά το δυνατόν) να αγοράζω ως καταναλωτής ποιοτικά δυτικά προϊόντα που είναι κατασκευασμένα σε δυτικές χώρες και ποιοτικά κινέζικα brands που είναι proudly made in China (όπως πχ κάνουν οι Xiaomi, Huawei κλπ κινέζοι στα ηλεκτρονικά).
Με λίγα λόγια εφόσον οι κινέζοι κατασκευαστές έχουν (σαφέστατα) το know how για να φτιάχνουν εξαιρετικά προϊόντα (και μέγγενες προφανώς) θα προτιμούσα τη Χ ποιοτική κινέζικη εταιρεία/εργοστάσιο να λανσάρει τα προϊόντα της με το δικό της σήμα δίπλα σε όσα δυτικά παράγονται ακόμα στη δύση, αντί το 70-80% των δυτικών εταιρειών να δίνουν φασόν στην Κίνα και μετά να μεταπωλούν με τα δικά τους σήματα (και με το ανάλογο νταβατζιλίκι στις τιμές προφανώς). Και μη μου πει κάποιος ότι οι δυτικοί κάνουν το design και οι κινέζοι απλά κατασκευάζουν, γιατί πλέον δεν το δέχομαι ούτε αυτό. Δε μπορεί από τη μια να δεχόμαστε ότι οι κινέζοι ως υπερδύναμη μπορούν να κατασκευάσουν το καλύτερο προϊόν στα εργοστάσια τους, αλλά την ίδια στιγμή δεν μπορούν κάνουν αξιόλογο design και πρέπει να τους δώσουν οι δυτικές εταιρείες τις προδιαγραφές για να κατασκευάσουν (οπότε και το προϊόν να πωλείται με δυτικό σήμα). Αυτό μπορεί να ίσχυε πριν 15-20 χρόνια, σίγουρα όχι την τελευταία 5ετία+.

doctor_john
10/02/2021, 08:42
Καλημέρα! μου κτύπησε πολύ αδικο να θεωρούμε εκ πρώτης πως δεν έχουν ποιότητα ;)

Όσον αφορά το design λογότυπων και γενικότερα, έχει να κάνει με τα στοιχεία του πολιτισμού που έχουμε συνηθίσει.
Το ότι είναι δημοφιλείς φασονατζήδες έχει πάλι να κάνει με την πολιτική των τελευταίων δεκαετιών.
Δεν έχουν πρόβλημα να σχεδιάσουν, εμείς (οι δυτικοί) έχουμε άλλες αξίες λόγω του πολιτισμού που έχουμε διαμορφώσει.
Αυτό έχει λυθεί με την ανάπτυξη της επικοινωνίας, προσλαμβάνουν σχεδιαστές απο όλο τον κόσμο εύκολα και γρήγορα
όταν θέλουν να δημιουργήσουν για την δυτική κουλτούρα.

Πολλά απο τα προϊόντα που είναι γνωστά στην δύση είναι δικές τους ιδέες ή προτάσεις εξέλιξης σε δυτικούς.
Πολλές δυτικές "εταιρείες" είναι δικές τους παραγγελίες που έχουν χρηματοδοτήσει.

Το ότι είναι τόσο δυνατοί και εξελιγμένοι σε σχέση με εμάς, έχει να κάνει με τον αυτοσεβασμό και την παιδεία τους.
Δεν προδίδουν τον διπλανό τους ούτε τον φθονούν για την επιτυχία του τόσο εύκολα όσο εμείς.
Επίσης δεν χρησιμοποιούν ψεύτικες αξίες, αποτελέσματα "αποφάσεων" των λίγων που μοναδικό σκοπό έχουν να συντηρήσουν
ψέματα, να καταστείλουν τους πολλούς, να διατηρήσουν την "υπεραξία" των λίγων και να πιστεύουν αυτό το σύστημα ώς τον μοναδικό
δρόμο για την επιβίωση του πολιτισμού.

Εμείς δεχόμαστε ψεύτικες αξίες λίγων και ανήθικων απέναντι στο ανθρώπινο είδος και τα κάνουμε σημαία πιστεύοντας πως έτσι ανήκουμε
στο σύνολο των λίγων που ελέγχουν τους πολλούς και έχουν μεγαλύτερη αξία απο αυτούς.

Πόσο μεγαλύτερη πλάνη απο το να πιστεύει κάποιος πως η δική του ζωή αξίζει περισσότερο απο κάποιου άλλου;

lazarefa
10/02/2021, 10:35
Δεν θα διαφωνήσω εν γένει με τα γραφόμενά σου, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κατά τα προηγούμενα χρόνια, οι ίδιοι οι κινέζοι ιστορικά ήταν εκείνοι που μαζικά παρήγαγαν χαμηλής ποιότητας (και τιμής προφανώς) προϊόντα, ως κι επικίνδυνα για τον ίδιο το χρήστη αρκετές φορές, από ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια μέχρι εργαλεία, με συνέπεια να φορτωθούν τη ρετσινιά του "φτηνιάρη".
Το αν αυτό ήταν συνειδητή εμπορική τακτική τους για να διεισδύσουν στις δυτικές αγορές (το συζητάμε ενδεχομένως αυτό) ή απλά μια αδυναμία τους τις εποχές εκείνες να ενστερνιστούν τις δυτικές αξίες και πρότυπα, σε συνδυασμό και με ελλείψεις σε know how, δεν αλλάζει το γεγονός ότι η αρνητική χροιά του πρόσφατου παρελθόντος σε κάθε τι ανέγραφε το Made in China, ήταν, δυστυχώς, εν πολλοίς δικαιολογημένη στα μάτια του κόσμου (για τη μεγάλη πλειονότητα των τότε αγαθών εκ Κίνας).

doctor_john
10/02/2021, 13:56
Θα με πυροβολήσει με καρφιά ο daz, όχι τίποτε άλλο θα είναι και καλό το καρφωτικό :rolleyes:

Περιγράφεις το λάθος που έκαναν να εφαρμόζουν τάχα μου κομμουνιστική αντίληψη στην διαδικασία σχεδιασμού αγαθών.
Δεν υπάρχει ελπίδα για οτιδήποτε επιτρέπει "συμβούλια" να ορίζουν το τελικό "προϊόν".
Δεν είναι μια δημοκρατική διαδικασία όταν κατακερματίζεται η ευθύνη της απόδοσης.
Αν το δούμε αλλιώς: όπως και η δημοκρατία εκφυλίζεται σε πλήθος άνω των 30000 ατόμων, έτσι και η διαδικασία του σχεδιασμού
μπορεί να είναι δημοκρατική όταν συμβαίνει με δύο ή τρείς.

Μπορούν να συμμετάσχουν πολλοί μόνο με σκοπό την εκπαίδευση, ενημέρωση, ενδυνάμωση του ενός που θα πάρει τις αποφάσεις.
Η "δημοκρατία" φτάνει μέχρι την επιλογή του ενός, απο εκεί και πέρα αυτός οφείλει να διευθύνει τις ιδέες και τους πόρους που είναι διαθέσιμοι.

Πλέον αυτά έχουν περάσει ανεπιστρεπτί για την κίνα. Όταν μπορούν να βάλουν σε παραγωγή σε έξι μήνες, θαύματα μηχανικής που ο δημιουργός
τους μπόρεσε να κατασκευάσει ένα (1) σε δύο χρόνια, καταλαβαίνουμε πόσο τεράστια είναι η ποιότητα της δύναμής τους.
Απο εκεί και πέρα είναι δική μας ευθύνη (του τελικού χρήστη) να θέλει να αμείψει τον παραδοσιακό κατασκευαστή και το στύλ ζωής
που εκείνος επιλέγει ή την αντίστοιχη παραγωγή με όφελος το μικρότερο κόστος.

Με λίγα λόγια, αν ζητήσεις συγκεκριμένη ποιότητα θα την έχεις.
Αν θέλουμε να φέρουμε ισορροπία στον πλανήτη θα πρέπει να απαιτήσουμε ίσες αμοιβές για τους "κινέζους" εργαζόμενους.
Όταν με κακεντρέχεια προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε το ότι κάποιοι εργάζονται για ψίχουλα, θα έχουμε χαμηλής ποιότητας προϊόντα
και θα δίνουμε το δικαίωμα στους λίγους να μας παραμυθιάζουν ότι τάχα ανταγωνιζόμαστε την παραγωγή των "κινέζων", που είναι όχι
απλά αδύνατο, δεν μπορούμε να το ορίσουμε ουτε μεταφυσικά, μόνο υπερφυσικά.

stefanos
10/02/2021, 15:25
Gedore και facom υπήρχαν από πολύ παλιά ήταν καλά και ακριβά.
Εγώ που ήμουν φτωχός DIY δεν είχα να τα πάρω ή δεν δικαιολογούσαν το κόστος τους για την χρήση που τα ήθελα.
Εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν "κινέζικα" υπήρχαν κορεάτικα και Ταϊβανέζικα, εξίσου φτηνά με τα αντίστοιχα σημερινά κινέζικα και με την ίδια χάλια ποιότητα
που τα πουλάγαν στα καλάθια.
Πλέον την ανάγκη του φτηνότατου την καλύπτουν οι Κινέζοι.
Δεν είναι ότι δεν ξέρουν απαραίτητα ή δεν μπορούν να μάθουν ή οτιδήποτε τέτοιο.
Είναι ότι η αγορά ζητάει το φτηνότατο έστω και μιας χρήσης, και αυτό ΔΕΝ μπορούν να το πουλήσουν οι παραδοσιακά "καλοί" κατασκευαστές
οπότε το πουλάνε οι Κινέζοι και είμαστε όλοι χαρούμενοι.

daz
10/02/2021, 15:58
Παιδιά δεν έχω τώρα το χρόνο να μεταφέρω τίποτα. Ούτε τα σχόλιά σας δε διάβασα. Συνεχίστε και θα κάνω ότι χρειάζεται όταν μπορέσω. :)

lazarefa
10/02/2021, 18:41
Παιδιά επί της ουσίας δεν διαφωνούμε σε κάτι. Κι εγώ είμαι υπέρμαχος της άποψης ότι σαφώς και ο κινέζος εργαζόμενος πρέπει να αμείβεται ανάλογα με τον δυτικό (τουλάχιστον συγκριτικά με το δικό του κόστος ζωής κατ' ελάχιστον), προκειμένου εμείς οι "δυτικοί" να απαιτούμε εν συνεχεία την ανάλογη ποιότητα σε ότι παράγει. Στην πράξη, πλέον τα καλά κινέζικα προϊόντα κοστολογούνται σε τιμές πάνω κάτω ανάλογες των δυτικών, άντε ένα 10% κάτω (και πολύ λέω). Τώρα αν αυτό το κόστος το καρπούνται αναλογικά και οι εργαζόμενοι της εταιρείας ή μόνο τα αφεντικά, αυτό ένας θεός το ξέρει.
Προφανώς και θα ήμουν εντελώς παράλογος και αφελής αν ανέμενα το 2021 να αγοράσω κινεζικά προϊόντα εφάμιλλης τιμής με τα δυτικά στο 50-60% της τιμής των τελευταίων. Και πάλι όμως δεν είναι όλα τα αγαθά όμοια. Σε κάποια βαρύνει περισσότερο το αρχικό κόστος σχεδιασμού και στησίματος της γραμμής παραγωγής, σε κάποια το κόστος Α΄υλών και κατεργασίας υλικών, σε κάποια άλλα ίσως έχει σημαντικό ρόλο και το κόστος ενέργειας ή/και μεταφορικών (ειδικά όταν μιλάμε για μεταφορές μεταξύ Κίνας και Ευρώπης ή ΗΠΑ), και τέλος σε κάποιες περιπτώσεις είναι σημαντικό και το εργατικό κόστος (αν και με την αυτοματοποίηση αυτό όλο και φθίνει, αν μιλάμε για υλικά αγαθά μαζικής παραγωγής).
Ότι και να λέμε πάντως, από όποια οπτική κι αν βλέπουμε τα αίτια της κακής, από πλευράς ποιότητας, εικόνας ή και προκατάληψης, που έχουν οι περισσότεροι δυτικοί για τα κινεζικά προϊόντα, δε χωράει αμφιβολία ότι οι ίδιοι οι κινέζοι έδωσαν τα πατήματα για αυτό πριν μερικές δεκαετίες (σε κάποιους τομείς μέχρι και σήμερα, αλλά πλέον συνειδητά και καθαρά λόγω χαμηλού κόστους προκειμένου να παίξουν σε low entry κατηγορίες).
Και όπως και αν το κάνουμε, έχω την ισχυρή πεποίθηση ότι αν πχ το 1990-95 έψαχνε κάποιος για ποιοτικό/αξιόπιστο/ανθεκτικό αμιγώς κινεζικό προϊόν (ήτοι 100% κινεζικής σχεδίασης και παραγωγής) πιθανότατα θα επρόκειτο για το πιο σύντομο ανέκδοτο.

stefanos
10/02/2021, 19:19
Ότι και να λέμε πάντως, από όποια οπτική κι αν βλέπουμε τα αίτια της κακής, από πλευράς ποιότητας, εικόνας ή και προκατάληψης, που έχουν οι περισσότεροι δυτικοί για τα κινεζικά προϊόντα, δε χωράει αμφιβολία ότι οι ίδιοι οι κινέζοι έδωσαν τα πατήματα για αυτό πριν μερικές δεκαετίες (σε κάποιους τομείς μέχρι και σήμερα, αλλά πλέον συνειδητά και καθαρά λόγω χαμηλού κόστους προκειμένου να παίξουν σε low entry κατηγορίες).

Δεν ξέρω τι παίζει με την οπτική των δυτικών, αλλά είναι σίγουρα λάθος μιας και τα περισσότερα προϊόντα πλέον είναι κινέζικα ή Ανατολίτικα,
η παραγωγή στη Δύση φθίνει, θα ακολουθήσει και η τεχνογνωσία τεχνολογία, και παραμένει μόνο η πολιτική να βάλει κάποιο φραγμό (προσωρινά)
στην επέλαση του Ανατολίτη εργάτη απέναντι στον Δυτικό εργάτη.

daz
10/02/2021, 20:46
Πόσες Κινέζικες μάρκες εργαλείων ξέρετε?

stefanos
10/02/2021, 20:58
Πόσες Κινέζικες μάρκες εργαλείων ξέρετε?

Εγώ ξέρω αλλά δεν έχω κατάλληλο πληκτρολόγιο:lol:
Κάτι θα έχουν οι άνθρωποι,
φτιάχνουν πράγματα με εργαλεία φαντάζομαι πάρα πολλά χρόνια.

daz
10/02/2021, 21:27
Δε ξέρω τι λέτε αλλά αν δεν ήταν η Κίνα και η Ταιβαν, ακόμα οι καστάνιες θα είχαν από 24 μέχρι 32 δόντια και τα κλειδιά καστάνιας θα ήταν ακόμα έτσι...

425422


Όλη η εξέλιξη των τελευταίων 10ετιών, στα εργαλεία, δεν προήλθε ούτε από Γάλλους ούτε από Γερμανούς ούτε απ' τους Αμερικάνους.

panavour
10/02/2021, 21:33
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CF%87%CF%89%CF%81%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BD%C E%AC_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC_%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%BD_%CE%91%CE%95%CE%A0_(%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C)

lazarefa
10/02/2021, 21:58
Δε ξέρω τι λέτε αλλά αν δεν ήταν η Κίνα και η Ταιβαν, ακόμα οι καστάνιες θα είχαν από 24 μέχρι 32 δόντια και τα κλειδιά καστάνιας θα ήταν ακόμα έτσι...

425422


Όλη η εξέλιξη των τελευταίων 10ετιών, στα εργαλεία, δεν προήλθε ούτε από Γάλλους ούτε από Γερμανούς ούτε απ' τους Αμερικάνους.

Τώρα πας γυρεύοντας για τρολάρισμα...
Κάτι καστάνιες Gedore παρωχημένης σχεδίασης/τεχνολογίας (λίγα δόντια κλπ) σκέφτεσαι να τις δώσεις κοψοχρονιά για να πάρεις πρωτοποριακές ταιβανέζικες; (που όντως είναι καλές, πχ Gearwrench, Toptul, Kingtony, Seneca κλπ); :D

daz
11/02/2021, 00:37
Τώρα πας γυρεύοντας για τρολάρισμα...
Κάτι καστάνιες Gedore παρωχημένης σχεδίασης/τεχνολογίας (λίγα δόντια κλπ) σκέφτεσαι να τις δώσεις κοψοχρονιά για να πάρεις πρωτοποριακές ταιβανέζικες; (που όντως είναι καλές, πχ Gearwrench, Toptul, Kingtony, Seneca κλπ); :D

Βασικά δεν έχω καστάνιες με λίγα δόντια (ούτε όμως με πολλά), εκτός από μια stahlwille και κανα δυο koken. Το ότι είναι παρωχημένης σχεδίασης/τεχνολογίας, δε χωρά αμφιβολία.
Η gearwrench απ' τη δεκαετία του 90 βγάζει καστάνιες με 90 δόντια και αργότερα με 120 κτλ.
Η stahlwille μεχρι πριν 2 χρόνια είχε τα κλειδιά καστάνιας που έβαλα παραπάνω. Η κοκέν αυτά έχει ακόμα. Αυτό στη φωτό είναι κοκέν που υπάρχει κανονικότατα στον κατάλογό της ακόμα και σήμερα, αν και δε νομίζω να το κατασκευάζει η ίδια. Η gearwrech νομίζω πρωτη φορά έβγαλε γερμ/νο καστάνιας κάπου κοντά στο 2000. Μετά έβγαλε και με αναστερφόμενη καστάνια.
Ο σχεδιασμός με τις σρογγυλεμένες γωνίες στα καρυδάκια, για να μη χαλάνε οι γωνίες στη βίδα? Ταιβάν! Μανέλες καστάνιας για φιλιέρες? Το ίδιο.

Καμία απ' τις μεγάλες δεν έκαναν τίποτα. Ούτε καν η snap on. Στην Ευρώπη ότι γινόταν, γινόταν απ' την facom. Νομίζω πρώτη αυτή έφτιαξε την στρογγυλοκέφαλη καστάνια με τα 72 δόντια. Οι Γερμανοί, ύπνο με τα τσαρούχια. Τα γερμανοπωλύγωνα καστάνιας που πουλάνε οι Hazet και stahlwille, τα φτιάχνουν σχιστομάτιδες. Το ίδιο και οι πρώτες παρτίδες απ' τα gedore.

Mini bit ratchet, κατσαβίδια καστάνιας? Το ίδιο!

Οι γερμανοί κατασκευάζουν εξαιρετικής ποιότηας εργαλεία. Οι άλλοι μπορούν να αντισταθμίσουν την διαφορά με τις νέες τεχνολογίες έχοντας όφελος στο κόστος κατασκευής.

Φυσικά και μπορούν να φτιάξουν εξαιρετικής ποιότητας εργαλεία οι Κινέζοι. Ότι θέλεις μπορούν να φτιάξουν. Και την τεχνογνωσία που δεν είχαν κάποτε, την απέκτησαν απ' τις 100αδες εταιρίες που τους την έδωσαν για τα φθηνά εργατικά τους.

Όλα αυτά τα φθηνά Κινέζικα που υπάρχουν στην αγορά είναι επειδή αυτό "τους ζητάει, ο πελάτης", όχι επειδή δε μπορούν καλύτερα.

daz
11/02/2021, 00:45
Το σύστημα δουλεύει ως εξής...

Create your product Specs. ...
Sourcing the right manufacturer in China. ...
Contacting Chinese Suppliers for Quotes. ...
Creating a list of Potential China Manufacturers. ...
Verify your Chinese Supplier. ...
Visit the best 3 Suppliers. ...
Get Samples made.

Θα το βρείς και στο google.

Αυτό το "Create your product Specs", είναι όλα τα λεφτά.