PDA

View Full Version : Εξάτμιση για CBF-250



Alchimistis
12/12/2005, 23:24
Πρώτον!Απαράδεχτοι ολοι τα παρατησαμε τα ποστ του cbf!
Ημουν στον τσάκ να κανω ανταλλαγη τη μικρή μου με μια cbr 600 αλλα λογω αφραγκίας το αναβάλω!
Και σκεφτομαι να της βάλω καμια εξάτμιση για να μου φύγει ο "νταλγκας".
Εχει βάλει κανεις εξατμιση στη καλη του (250)...
Πηγα ρωτησα για την racetec και μου είπε 300 ευρω απο λαιμό...μιυ φανηκε τσιμπημένη η τιμη και θελω να ψαξω και αλλου οποιος εχει τπτ υπο ψην του

Alexander
13/12/2005, 09:00
Έχεις ρωτήσει για χειροποίητη;

BILLY FILTH
13/12/2005, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Πρώτον!Απαράδεχτοι ολοι τα παρατησαμε τα ποστ του cbf!
Ημουν στον τσάκ να κανω ανταλλαγη τη μικρή μου με μια cbr 600 αλλα λογω αφραγκίας το αναβάλω!
Και σκεφτομαι να της βάλω καμια εξάτμιση για να μου φύγει ο "νταλγκας".
Εχει βάλει κανεις εξατμιση στη καλη του (250)...
Πηγα ρωτησα για την racetec και μου είπε 300 ευρω απο λαιμό...μιυ φανηκε τσιμπημένη η τιμη και θελω να ψαξω και αλλου οποιος εχει τπτ υπο ψην του

εγώ στη θέση σου αφού σκέφτεσαι να αλλάξεις τη μηχανή δε θα άλλαζα εξάτμιση. Πρώτον γιατί δεν πρόκειται να σου αγοράσουν ακριβότερα τη μηχανή λόγω εξάτμισης και δεύτερον πέρα από τον ήχο δε νομίζω ότι θα δεις σημαντική διαφορά στην απόδοση.

oulas
14/12/2005, 10:24
Εχεις στοιχεια οτι σιγουρα θα δεις καποια διαφορα στο μηχανακι, η τοσα ευρο για αλλαγη θορυβου μονο; Παντως παιδια μια χαρα χρυσο μηχανακι, αλλα μεσα σε 6 μηνες εχω ξενερωση απο τα 20.5 αλογα του!

ΙΠΠΕΑΣ
14/12/2005, 10:43
Κάτσε να δούνε τα ματάκια σου περίεργες καταστάσεις στο δρόμο και θα καταλάβεις ότι δεν είναι άσχημο να έχεις μηχανή με 250 κ.ε. Για εμένα βέβαια το καλύτερο είναι να έχεις μία μηχανή μεταξύ 400-600 κ.ε. και εφόσον έχεις οδηγήσει παπί η 250άρα για μερικά χρόνια. Γενικά πιστεύω ότι πάνω από 600 κ.ε η μηχανή είναι δυό φορές ρίσκο ...

Rezeguet
14/12/2005, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Κάτσε να δούνε τα ματάκια σου περίεργες καταστάσεις στο δρόμο και θα καταλάβεις ότι δεν είναι άσχημο να έχεις μηχανή με 250 κ.ε. Για εμένα βέβαια το καλύτερο είναι να έχεις μία μηχανή μεταξύ 400-600 κ.ε. και εφόσον έχεις οδηγήσει παπί η 250άρα για μερικά χρόνια. Γενικά πιστεύω ότι πάνω από 600 κ.ε η μηχανή είναι δυό φορές ρίσκο ...

kala re ayto to paidi akoma na parei mhxanh??? ti gyrevei edo telos pantwn??
:lol: :lol: :lol: :lol:


xoris pareksigisi e? apla eprepe na to rotiso :lol:

ΙΠΠΕΑΣ
16/12/2005, 07:33
Είμαι σκεπτικός γενικά :uplate:

Βγήκε πάλι χθες ο υπουργός Αλογομπερές και είπε ότι θα αυξήσει το 2006 τον ειδικό φόρο για τα καύσιμα κατά 20% :eyepop: και θα αυξάνει κάθε χρόνο καθώς υποχρεούμαστε να φτάσουμε στα επίπεδα φορολόγησης της Ένωσης. :cry:

Ελπίζω να βγάλουν τα 400άρια πάλι στην αγορά γιατί με τις αλεπάλληλες αυξήσεις δεν θα μπορεί πολύς κόσμος να συντηρεί μηχανή πάνω από 500-600 κυβικά, παρα μόνο αυτοί που έχουν αποδεχτεί ότι θα έχουν αποκλειστικά μηχανή και όχι αυτοκίνητο. Όποιος αναβάτης λέει ότι αδιαφορεί για την κατανάλωση καυσίμου ... εδώ που φτάσαμε :( , μάλλον εθελοτυφλεί.

Όλα θα ξεκαθαρίσουν σε 2 χρόνια ( :lol: ) που το παπί μου θα έχει γράψει 60-70.000 και θα είμαι στο δίλημα νέο παπί(χαμηλά έξοδα- πόνεμα πισινού) ή Μικρή Μηχανή(άνεση για ταξιδάκια - υψηλό κόστος συντήρησης) :rotflmao: :rotflmao: