PDA

View Full Version : ΚΤΜ 390 ADVENTURE VS BENELLI TRK 502X



newmember41
14/02/2021, 15:14
Γεια σε όλα τα παιδιά του foroum. Ενδιαφερομαι για την αγορα καινούργιας, μίας εκ των δύο αναγραφομενων μοτ/των. Η αγορά προγραμματίζεται για το καλοκαίρι. Θα ήθελα απόψεις, κριτικές, θετικα και αρνητικά,για τα 2 μοντέλα, μιας και είναι στην ίδια περίπου τιμή, και από κατόχους των μοντέλων, με τις εντυπώσεις του. Η χρήση της θα είναι σχεδόν καθημερινή, σε επαρχία που μένω και κυρίως για ασφαλτο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

KAWAMANRIDER
14/02/2021, 15:31
425497

KAWAMANRIDER
14/02/2021, 15:32
425499

KAWAMANRIDER
14/02/2021, 15:36
στα ανέβασα και τα δύο έτσι για να τα βλέπουμε :), για εμένα το benelli μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένο σαν μοτοσυκλέτα συμπεριλαμβανομένου και του παράγοντα ταξίδια και δεύτερο άτομο , φόρτωμα κτλ , από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις και οπωσδήποτε ότι και να επιλέξεις να το συνοδεύσεις με ένα καλό κράνος

panavour
14/02/2021, 15:40
Χοντρικα ktm πιο ελαφρυ πιο ''χωματινο'' , benelli πιο βαρυ πιο ''ασφαλτινο''.Καντα και τα 2 τεστ ντραιβ ,και οποιο σου κατσει καλυτερα.

newmember41
14/02/2021, 16:03
Σας ευχαριστώ παιδιά, για το χρόνο και τις συμβουλες σας.

teo_g7
14/02/2021, 16:05
Το Benelli είναι πολύ βαρύ και φαίνεται παντού το βάρος του. Δες και το Maverick 500 που φέρνει ο Γκοργκολης.

newmember41
14/02/2021, 16:33
Από πλευρά αξιοπιστίας ποιο θεωρείτε καλύτερο όμως KTM ή BENELLI ?

ptc
14/02/2021, 17:25
Δεν ξέρω ποιο είναι πιο αξιόπιστο αλλά το Benelli έχει πλεονέκτημα υπέρ του ktm στην εγγύηση.

Τέσσερα χρόνια ή 40000 χλμ για τον κινέζο.

doctoras
14/02/2021, 17:27
Αυτο που σου αρεσει πιο πολυ να παρεις

Η κτμ εχει σαφως μεηαλυτερη εμπειρία αλλα στις συγκεκριμένες σειρες δεν διαφοροποιείται σε ποιοτητα απο το trk, οπότε στα ιδια. Αξιοπιστία: μακρόχρονη διαδρομή δεν εχουν, αλλα και τα δυο πουλανε, τοσο η μπινελι με το μπεστ σελερ της, οσο και η κτμ με την σειρα μονοκυλικδρων συμπεριλαμβάνοντας και το duke 390 που ειναι ιδιο μηχανακι με 17ρες 20mm κοντυτερες διαδρονες απο το adve.
Δεν εχουν βγαλει κατι σοβαρο που να χρήζει επισήμανσης.
Το κτμ για καθεμερα & χωμα το μπινελι για τις ταξιδιωτικες δυνατότητες

fatsas35
14/02/2021, 21:35
Κοίτα κ τα maverick 500 κ voge ds500..Ποιοτικές κατασκευές..Πολύ πιο ελαφριά μηχανάκια από το TRK κ πιο φθηνά στην αγορά με ποιοτικά επώνυμα περιφερειακά..
Αν η επιλογή είναι μόνο γ το ktm κ το TRK θα σ έλεγα να πάρεις το ktm που είναι πολύ πιο εξοπλισμένο κ ποιοτικό μηχανάκι όμως εξαρτάται κ από την χρήση..
Αν θες μια καθημερινή all around μηχανή πιο ελαφριά κ παιχνιδαρα πάρε το ktm..
Αν θες κ πιο μακρινά ταξίδια κ φόρτωμα τότε TRK

newmember41
14/02/2021, 21:51
Οντως σ΄αυτο έχεις δίκιο το ΚΤΜ, εχει περισσότερο και πλουσιότερο εξοπλισμό από το BENELLI. Επίσης το θέλω πιο πολύ για καθημερινή μετακίνηση και όχι για ταξίδια (βλέπεις στην οικογένεια έχουμε ήδη 2 αυτοκίνητα και ένα yamaha townmate (παπί 50αρι) και ζω στην επαρχία και όχι σε μεγάλη πόλη, με ότι αυτο συνεπάγεται.

fatsas35
14/02/2021, 22:53
Οντως σ΄αυτο έχεις δίκιο το ΚΤΜ, εχει περισσότερο και πλουσιότερο εξοπλισμό από το BENELLI. Επίσης το θέλω πιο πολύ για καθημερινή μετακίνηση και όχι για ταξίδια (βλέπεις στην οικογένεια έχουμε ήδη 2 αυτοκίνητα και ένα yamaha townmate (παπί 50αρι) και ζω στην επαρχία και όχι σε μεγάλη πόλη, με ότι αυτο συνεπάγεται.
Αφού την θέλεις για καθημερινή μετακίνηση KTM με διαφορα!!

Akalestos
15/02/2021, 09:49
KTM φιλε μου μη μπλεκεις με βαριες μουοσυκλετες.Συν το γεγονος της μεταπωλησης.Μια χαρα ταξιδευει και το μικρο πορτοκαλι,μια χαρα φορτωνεται,πολλα αξεσουαρ εχει ηδη απο την PowerParts (KTM) οποτε εγω θα σου προτεινα ΚΤΜ.Αλλα ανεβαινεις πανω τα βλεπεις και παιρνεις αυτο που θελει η ψυχη σου στη τελικη παρα τις αποψεις μας.Ο,τι κι αν παρεις με το καλο!

Parking
15/02/2021, 11:09
χόντα 300 ράλι :D

STF
15/02/2021, 13:06
Και γιατί να μη παντρέψεις τις δυο επιλογές σου με κάτι σαν και αυτό:

425509

Είναι σχετικά ελαφρύ (λίγο βαρύτερο από το KTM και πολύ ελαφρύτερο από το Benelli), έχει δύναμη, είναι αξιόπιστο και από μια μεγάλη εταιρεία.

kordix
15/02/2021, 14:24
Και γιατί να μη παντρέψεις τις δυο επιλογές σου με κάτι σαν και αυτό:

425509

Είναι σχετικά ελαφρύ (λίγο βαρύτερο από το KTM και πολύ ελαφρύτερο από το Benelli), έχει δύναμη, είναι αξιόπιστο και από μια μεγάλη εταιρεία.

Μόνο το πιρουνάκι με χαλάει. Για το αμορτισέρ δε γνωρίζω τι φοράει το 300 αλλά για να συνεργάζεται με αυτό το πιρούνι δε θα ναι και τίποτα φοβερό.

Tα άλλα δύο έχουν αναρτησάρες, όπως και το Maverick 500.

Vstrommer71
15/02/2021, 14:37
'Οπως και στις περισσότερες κατηγορίες,υπάρχουν δύο επιλογές:
Το ΚΤΜ ή τα άλλα:lol:

(Τώρα βέβαια προστίθενται και τα ενδοοικογενειακά ζητήματα:890 ή Norden 901?690 Enduro ή 701?:D )

STF
15/02/2021, 16:48
Μόνο το πιρουνάκι με χαλάει. Για το αμορτισέρ δε γνωρίζω τι φοράει το 300 αλλά για να συνεργάζεται με αυτό το πιρούνι δε θα ναι και τίποτα φοβερό.

Tα άλλα δύο έχουν αναρτησάρες, όπως και το Maverick 500.

Μια χαρά είναι για τη χρήση που το θέλει το παλικάρι Κωστή. Δεν είναι δυνατό όλες οι μοτοσυκλέτες να έχουν ποιοτικές αναρτήσεις σε αυτή τη κατηγορία τιμής.
Το αντισταθμίζει με έναν πολύ καλό κινητήρα η Kawasaki.

kordix
15/02/2021, 17:31
Μια χαρά είναι για τη χρήση που το θέλει το παλικάρι Κωστή. Δεν είναι δυνατό όλες οι μοτοσυκλέτες να έχουν ποιοτικές αναρτήσεις σε αυτή τη κατηγορία τιμής.
Το αντισταθμίζει με έναν πολύ καλό κινητήρα η Kawasaki.

Εξαρτάται από την τιμή, πόσο κοστίζει το Kawasaki?

newmember41
15/02/2021, 17:48
Το kawasaki ξεκινάει από 5.990 Ευρω (λίγο πιο φθηνό, από KTM και BENELLI), όμως με χαλάει λίγο το σουλούπι του, προσωπικά. Πάντως σας ευχαριστώ όλους παίδες, για τις απόψεις σας. Θα συνεχίσω την ερευνα μου, μέχρι το καλοκαίρι, που θα προβώ με το καλό σε αγορά (covid 19 θέλοντος) και βλέπουμε, μπας και βγει και καμια προσφορά σ΄αυτά τα μοτόρια και πάλι ευχαριστώ.

kordix
15/02/2021, 22:35
Το kawasaki ξεκινάει από 5.990 Ευρω (λίγο πιο φθηνό, από KTM και BENELLI), όμως με χαλάει λίγο το σουλούπι του, προσωπικά. Πάντως σας ευχαριστώ όλους παίδες, για τις απόψεις σας. Θα συνεχίσω την ερευνα μου, μέχρι το καλοκαίρι, που θα προβώ με το καλό σε αγορά (covid 19 θέλοντος) και βλέπουμε, μπας και βγει και καμια προσφορά σ΄αυτά τα μοτόρια και πάλι ευχαριστώ.

Καλό θα είναι να κάνεις test drive οποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει για να δεις που κουμπώνεις καλύτερα. Ότι και να διαβάσεις εδώ αν δεν έχεις ο ίδιος άποψη δε λέει. Και έχεις μπόλικο χρόνο ως τότε.



Το 390 το έχει φίλος και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Δες και το Maverick 500 είναι μια πολύ καλή πρόταση που έχει καλές κριτικές εντός και εκτός συνόρων.

doctoras
16/02/2021, 07:27
το maverick πως ονομάζεται έξω ξέρουμε? διότι έψαξα και δε βρήκα κάτι στο εξωτερικό.
το θέμα στα daytona που πρέπει να εξεταστεί είναι αν σταματήσει η αντιπροσώπευση σε συγκεκριμένο μοντέλο αν δύναται η δυνατότητα να επικοινωνήσεις με αντιπρόσωπο στο εξωτερικό για ανταλλακτικά ή τεχνική υποστήριξη.

Είναι άλλο να αγοράσεις κάτι για την πλάκα σου (και yolo) βαριά εώς τα 3k και να αποσυρθεί το μοντέλο, και άλλο στα 6k είναι που είναι ένα αξιοσέβαστο νούμερο για να το παίξεις κορόνα γράμματα

Τα Zontes βγαίνουν απο την εξίσωση γιατί είναι ανεξάρτητο brand(δεν ειναι daytona) και όπως φαίνεται καλύπτεται απο διεθνή δίκτυο


Επίσης κάτι που αναφέρθηκε, στο trk 502 το 50ρι όχι επώνυμο πιρούνι και αμορτισέρ όσο και αν ακούγονται εντυπωσιακά για αυτο που έχουν να διαχειριστούν, τόσο λειτουργικά όσο και αποδοτικά δεν διαφέρουν καθόλου απο απλά συμβατικά περιφερειακά που προτιμούν οι ιάπωνες, ενώ μειονεκτούν στο επιπλέον αναρτώμενο βάρος


το 390 είναι καλό πακέτο και μάλιστα με μπόλικα ηλεκτρονικά, αλλά το μοτερ είναι ktm σε λειτουργία και παραγόμενο θόρυβο
το versys 300 είναι λίγο κλαιν εμφανισιακά και με πιρούνι που (εμφανισιακά) σε αποτρέπει για αντβε, όμως συνολικά είναι ομογενές τα πάει πολύ καλά σε χώμα και το μοτερ του αν και αισίως 40ετών με ότι συνεπάγεται για την αξιοπιστία του αλλά και την αποδοση που ακόμη και σήμερα στροφάρει δυνατά

απο τα υπόλοιπα κινέζικα brands δεν ξέρω για το δίκτυο της voge μιας και είναι η πιο νεοεισερχόμενη, αλλά οι cfmoto & benelli είναι πιο μπροστά και πιο έτοιμες για υποστήριξη (διεθνώς πάντα)

teo_g7
16/02/2021, 07:43
Νομίζω είναι Hunter Maverick 500

doctoras
16/02/2021, 08:10
Νομίζω είναι Hunter Maverick 500

η μονη hunter motorcycles που βρίσκω είναι αυτή https://www.huntermotorcycles.com.au/index.php
cruiser λέει κατασκευάζει

DrBig
16/02/2021, 09:21
το maverick πως ονομάζεται έξω ξέρουμε? διότι έψαξα και δε βρήκα κάτι στο εξωτερικό.
το θέμα στα daytona που πρέπει να εξεταστεί είναι αν σταματήσει η αντιπροσώπευση σε συγκεκριμένο μοντέλο αν δύναται η δυνατότητα να επικοινωνήσεις με αντιπρόσωπο στο εξωτερικό για ανταλλακτικά ή τεχνική υποστήριξη.

Είναι άλλο να αγοράσεις κάτι για την πλάκα σου (και yolo) βαριά εώς τα 3k και να αποσυρθεί το μοντέλο, και άλλο στα 6k είναι που είναι ένα αξιοσέβαστο νούμερο για να το παίξεις κορόνα γράμματα

Τα Zontes βγαίνουν απο την εξίσωση γιατί είναι ανεξάρτητο brand(δεν ειναι daytona) και όπως φαίνεται καλύπτεται απο διεθνή δίκτυο


Επίσης κάτι που αναφέρθηκε, στο trk 502 το 50ρι όχι επώνυμο πιρούνι και αμορτισέρ όσο και αν ακούγονται εντυπωσιακά για αυτο που έχουν να διαχειριστούν, τόσο λειτουργικά όσο και αποδοτικά δεν διαφέρουν καθόλου απο απλά συμβατικά περιφερειακά που προτιμούν οι ιάπωνες, ενώ μειονεκτούν στο επιπλέον αναρτώμενο βάρος


το 390 είναι καλό πακέτο και μάλιστα με μπόλικα ηλεκτρονικά, αλλά το μοτερ είναι ktm σε λειτουργία και παραγόμενο θόρυβο
το versys 300 είναι λίγο κλαιν εμφανισιακά και με πιρούνι που (εμφανισιακά) σε αποτρέπει για αντβε, όμως συνολικά είναι ομογενές τα πάει πολύ καλά σε χώμα και το μοτερ του αν και αισίως 40ετών με ότι συνεπάγεται για την αξιοπιστία του αλλά και την αποδοση που ακόμη και σήμερα στροφάρει δυνατά

απο τα υπόλοιπα κινέζικα brands δεν ξέρω για το δίκτυο της voge μιας και είναι η πιο νεοεισερχόμενη, αλλά οι cfmoto & benelli είναι πιο μπροστά και πιο έτοιμες για υποστήριξη (διεθνώς πάντα)

Ετσι ακριβως εχουν τα πραμματα. Το versys ειναι πολυ καλο μηχανακι και κανει τα παντα με λιγα εξοδα χρησης. Το κτμ οδηγικα θα ειναι σιγουρα πιο καλο, αλλα οταν τα χμ αρχισουν να ανεβαινουν τοσο θα ανεβαινει και το κοστος χρησης, σερβις, αναγκες ανταλλακτικων κλπ. Το κοστος αποκτησης ειναι η μια πλευρα του νομισματος.
Οποτε η αποψη μου ειναι πως αν τα $ δεν ειναι το πρωτο ζητουμενο τοτε 390. Αν παλι θες ενα λιγο κατωτερο οδηγικα πλην ομως αξιοπρεπεστατο συνολο που θα καταπινει χιλιομετρα χωρις πονοκεφαλους, τοτε βερσυς.

Triathlon 7
16/02/2021, 15:15
Επίσης κάτι που αναφέρθηκε, στο trk 502 το 50ρι όχι επώνυμο πιρούνι και αμορτισέρ όσο και αν ακούγονται εντυπωσιακά για αυτο που έχουν να διαχειριστούν, τόσο λειτουργικά όσο και αποδοτικά δεν διαφέρουν καθόλου απο απλά συμβατικά περιφερειακά που προτιμούν οι ιάπωνες, ενώ μειονεκτούν στο επιπλέον αναρτώμενο βάρος
"Όποιος έχει φθηνό (κινέζικο) πιπέρι, βάζει και στα λάχανα".
50ρι πιρούνι δεν έχουν μηχανάκια πολλαπλάσιας ιπποδύναμης και κόστους. Ούτε τα μεγάλα και βαριά ADV των KTM και Ducati, ούτε τα αγωνιστικά.
Η απόλυτη ακαμψία δοκιμάστηκε και απορρίφθηκε εδώ και πολλά χρόνια. Το ζητούμενο είναι οι ελεγχόμενες ελαστικότητες, κάτι που απαιτεί μακρόχρονη τεχνογνωσία και πολλές δοκιμές.

katsar
16/02/2021, 17:03
Μηχανές με 40τόσα αλογάκια και 200τόσα κιλά.Ενδιαφέρον αν μιλάμε για τσόπερ/cruiser, κατά τ'άλλα....
Χίλιες φορές versys ή το 390 ,άποψη μου.

Vstrommer71
16/02/2021, 20:06
Μηχανές με 40τόσα αλογάκια και 200τόσα κιλά.Ενδιαφέρον αν μιλάμε για τσόπερ/cruiser, κατά τ'άλλα....
Χίλιες φορές versys ή το 390 ,άποψη μου.



(Τώρα έρχεται το αγαπημένο 690 στην κουβέντα.148 κιλά και 75 άλογα.Μάλλον καλά θα πηγαίνει:lol:
Εκτός συζήτησης βέβαια στο συγκεκριμένο θέμα)


ΥΓ Παρεμπιπτόντως το Versys δεν θα το έλεγες και άσχημο αισθητικά,κρίνοντας από τα μεγαλύτερα αδέρφια του.

mtsop
17/02/2021, 09:08
Να εξετάσεις και το θέμα σέρβις στη πόλη που είσαι, αν καλύπτονται και τα 3 μοντέλα από κάποιον.

Leon67
18/02/2021, 10:56
Αν σε ενδιαφερει η μεταπώληση μονο το Kawasaki.

kordix
18/02/2021, 18:59
Διάβασα τα τελευταία μηνύματα και δεν διαφωνώ σε κάτι.

Μόνο να προσθέσω πως το 390 δουλεύει ήρεμα και δεν κάνει φασαρία, είναι σαφώς πιο πολιτισμένο από τα παλιότερα ΚΤΜ και περισσότερο all around και αυτό φαίνεται και στις πωλήσεις.

Το versys και μένα μου αρέσει κι αν του έβαζαν το μοτέρ του nitza 400 με τις απαραίτητες ρυθμίσεις θα με έβαζε σε πειρασμό.

Το TRX 500 X δεν με τρέλανε οδηγικά αλλά για δικαβαλο ταξίδι είναι ταμάμ σε αυτά τα κυβικά.

Eιναι ωραίο που ξύπνησαν οι κατασκευαστές και παρουσιάζουν νέα μοντέλα σε μια ξεχασμένη κατηγορία.

fatsas35
19/02/2021, 09:31
το maverick πως ονομάζεται έξω ξέρουμε? διότι έψαξα και δε βρήκα κάτι στο εξωτερικό.
το θέμα στα daytona που πρέπει να εξεταστεί είναι αν σταματήσει η αντιπροσώπευση σε συγκεκριμένο μοντέλο αν δύναται η δυνατότητα να επικοινωνήσεις με αντιπρόσωπο στο εξωτερικό για ανταλλακτικά ή τεχνική υποστήριξη.

Είναι άλλο να αγοράσεις κάτι για την πλάκα σου (και yolo) βαριά εώς τα 3k και να αποσυρθεί το μοντέλο, και άλλο στα 6k είναι που είναι ένα αξιοσέβαστο νούμερο για να το παίξεις κορόνα γράμματα

Τα Zontes βγαίνουν απο την εξίσωση γιατί είναι ανεξάρτητο brand(δεν ειναι daytona) και όπως φαίνεται καλύπτεται απο διεθνή δίκτυο


Επίσης κάτι που αναφέρθηκε, στο trk 502 το 50ρι όχι επώνυμο πιρούνι και αμορτισέρ όσο και αν ακούγονται εντυπωσιακά για αυτο που έχουν να διαχειριστούν, τόσο λειτουργικά όσο και αποδοτικά δεν διαφέρουν καθόλου απο απλά συμβατικά περιφερειακά που προτιμούν οι ιάπωνες, ενώ μειονεκτούν στο επιπλέον αναρτώμενο βάρος


το 390 είναι καλό πακέτο και μάλιστα με μπόλικα ηλεκτρονικά, αλλά το μοτερ είναι ktm σε λειτουργία και παραγόμενο θόρυβο
το versys 300 είναι λίγο κλαιν εμφανισιακά και με πιρούνι που (εμφανισιακά) σε αποτρέπει για αντβε, όμως συνολικά είναι ομογενές τα πάει πολύ καλά σε χώμα και το μοτερ του αν και αισίως 40ετών με ότι συνεπάγεται για την αξιοπιστία του αλλά και την αποδοση που ακόμη και σήμερα στροφάρει δυνατά

απο τα υπόλοιπα κινέζικα brands δεν ξέρω για το δίκτυο της voge μιας και είναι η πιο νεοεισερχόμενη, αλλά οι cfmoto & benelli είναι πιο μπροστά και πιο έτοιμες για υποστήριξη (διεθνώς πάντα)

Hunter ,brixx κ colove νομιζω

teo_g7
19/02/2021, 17:14
Επίσης κάτι που αναφέρθηκε, στο trk 502
απο τα υπόλοιπα κινέζικα brands δεν ξέρω για το δίκτυο της voge μιας και είναι η πιο νεοεισερχόμενη, αλλά οι cfmoto & benelli είναι πιο μπροστά και πιο έτοιμες για υποστήριξη (διεθνώς πάντα)

Τη Voge τη φέρνει η Μοτό Trend που φέρνει τα Kymco