PDA

View Full Version : Budget ακτινική τρόμπα φρένου 14*18. (adelin - racing boy)



ptc
15/02/2021, 18:13
Εχω σκοπο να κανω ενα μικρο upgrade στα φρενα απο το 250αρι. Περα απο τακακια, σωληνακια κοιταξα και για ακτινικη τρομπα. Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθειμενος να παω σε ποσα 250€+ οποτε Brembo κ Σια δε συζητιουνται. Εχω βρει την adelin (κινεζικη "επωνυμη") και την Racing Boy (ταϊλανδεζικη). Για την πρωτη εχω διαβασει καλα πραγματα, η δευτερη ειναι πιο γνωστη σαν εταιρεια (σε ειδη για παπια και μικρες μηχανες κυριως) αλλα για την τρομπα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο. Ο δισκος ειναι 290mm και η δαγκανα διπιστονη οποτε κοιταω για 14Χ18. Εχει κανεις καμια γνωμη για τις συγκεκριμενες;

425518

425519

Υπαρχει και μια αλλη σκεψη, για τετραπιστονη δαγκανα απο ss που μπορει να μπει με custom bracket (εχω βρει μηχανουργειο που ασχολειται σοβαρα με το αντικειμενο). Εκει φυσικα ανεβαινει το κοστος και δεν ξερω αν υπαρχει λογος για τοσο μεγαλη παρεμβαση.

425520

Τελος γνωριζω οτι στο θεμα πεδησης εξισου σημαντικα ειναι το λαστιχο και η αναρτηση. Το λαστιχο ειναι καλο (s22) και η αναρτηση επισης ειναι στα σχεδια, οποτε η σκεψη αυτη τη στιγμη επικεντρωνεται καθαρα στο συστημα πεδησης. Καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

sapila racing
15/02/2021, 18:29
Αν θέλεις να αναβαθμίσεις τα φρένα του μικρού GSX νομίζω το καλύτερο θα ήταν να πάρεις όπως είπες μια μεταχειρισμένη 4πίστονη δαγκάνα και μια αντίστοιχη μεταχειρισμένη τρόμπα.
Κινέζικη τρόμπα δεν θα αγόραζα, καλύτερα μου κάθεται μια μεταχείρω που θα της αλλάξω το εμβολάκι για σιγουριά.

Προσοχή η τρόμπα απο το SS με τις 2 4πιστονες δεν σου κάνει! Θέλεις τρόμπα για 4 εμβολα και οχι για 8.
Εγώ πχ εχω βάλει στο Pantah που έχει 2 διπίστονες εμπρός μια brembo απο Duke 690 και το αποτέλεσμα ειναι άριστο. Πιστεύω οτι μια τέτοια ειναι υπεραρκετή και θα την βρείς και φτηνα.
Συνολικά δεν θα σου παει πανω απο 100 Ευρω για δαγκάνα και τρόμπα πιστεύω. Το πλακάκι επίσης αν μπορείς να μετρήσεις σωστά θα στο φτιάξουν πολύ φτηνά.

Αν τωρα θέλεις ακτινική για bling factor παω πασσο.

ptc
15/02/2021, 18:41
Ευχαριστω Αρη. Το εχω καταλαβει οτι δε γινεται να μπει η μαμα τρομπα που δουλευε με δυο τετραπιστονες για τη μια που θα εχω εγω. Κι εγω σκεφτηκα ποια μοντελα με μονο δισκο εχουν καλο συστημα πεδησης και ειχα καταληξει στα ΚΤΜ (640-690). Δυστυχως εχουν το δισκο απο τα αριστερα (εγω απ΄τα δεξια) οποτε δεν μπορω να ξεσηκωσω ολο το κιτ. Η τρομπα τους παντως ειναι 16mm απ'οσο εχω δει οποτε λογικα θα μου κανει.

Το bling factor ειναι ανυπαρκτος ορος για μενα, η σκεψη της ακτινικης ειναι καθαρα απο πλευρας αισθησης. Δεν ειχα ποτε μηχανη με ακτινικη οποτε δεν ξερω αν οντως υπαρχει σοβαρη διαφορα που να δικαιολογει την αλλαγη.

telegonos
16/02/2021, 00:37
Έχε υπόψιν σου, ότι η σχέση μοχλισμού στα υδραυλικά κυκλώματα, πάει ως αναλογιία με τα εμβαδά των εμβόλων, και όχι με τις διαμέτρους. Διπλάσια διάμετρος εμβόλου τρόμπας, δεν κάνει 1/2 (μισό) τον υδραυλικό μοχλισμό, τον κάνει 1/4 (ένα τέταρτο).

Επίσης, όταν αλλάζεις τρόμπα, πρέπει να μετρήσεις και την μηχανική σχέση μοχλισμού της μανέτας, η οποία δουλεύει παραγοντικά στην υδραυλική σχέση μοχλισμού.

Παράδειγμα, χωρίς να πειράξεις δαγκάνες, βάζεις τρόμπα με 10% μεγαλύτερης διάμετρος έμβολο, η υδραυλική σχέση μοχλισμού μειώνεται κατά 1.1*1.1=1.21 φορές. Αν όμως η μανέτα της ακτινικής, σαν μηχανικός μοχλός, έχει σχέση πρωτεύοντος προς δευτερεύοντος μοχλού 10:1 ενώ η αρχική είχε 7.5:1, δλδ 1.3333 φορές μεγαλύτερη, τότε συνολικά, η νέα τρόμπα με την μανέτα της, σου αυξάνει κατά 1.33333/1.21=1.1 φορές τον συνολικό μοχλισμό του φρένου σου.

Αν βάλεις μια τρόμπα που δούλευε με 2 τετραπίστονες, σε μια τετραπίστονη, ο μοχλισμός προφανώς μειώνεται στο μισό, οπότε για να πετύχεις την ίδια δύναμη στο φρενάρισμα, θα βάζεις διπλάσια δύναμη στην μανέτα με το χέρι σου και η μανέτα θα κάνει μισή διαδρομή. Για να διατηρήσεις την σχέση μοχλισμού ίδια, από δυο δαγκάνες σε μία, πρέπει η τρόμπα που θα βάλεις στην μονή δαγκάνα, να έχει μισό εμβαδό εμβόλου σε σχέση με την τρόμπα για δύο δαγκάνες.

Volpad
16/02/2021, 08:03
Έχε υπόψιν σου, ότι η σχέση μοχλισμού στα υδραυλικά κυκλώματα, πάει ως αναλογιία με τα εμβαδά των εμβόλων, και όχι με τις διαμέτρους. Διπλάσια διάμετρος εμβόλου τρόμπας, δεν κάνει 1/2 (μισό) τον υδραυλικό μοχλισμό, τον κάνει 1/4 (ένα τέταρτο).

Επίσης, όταν αλλάζεις τρόμπα, πρέπει να μετρήσεις και την μηχανική σχέση μοχλισμού της μανέτας, η οποία δουλεύει παραγοντικά στην υδραυλική σχέση μοχλισμού.

Παράδειγμα, χωρίς να πειράξεις δαγκάνες, βάζεις τρόμπα με 10% μεγαλύτερης διάμετρος έμβολο, η υδραυλική σχέση μοχλισμού μειώνεται κατά 1.1*1.1=1.21 φορές. Αν όμως η μανέτα της ακτινικής, σαν μηχανικός μοχλός, έχει σχέση πρωτεύοντος προς δευτερεύοντος μοχλού 10:1 ενώ η αρχική είχε 7.5:1, δλδ 1.3333 φορές μεγαλύτερη, τότε συνολικά, η νέα τρόμπα με την μανέτα της, σου αυξάνει κατά 1.33333/1.21=1.1 φορές τον συνολικό μοχλισμό του φρένου σου.

Αν βάλεις μια τρόμπα που δούλευε με 2 τετραπίστονες, σε μια τετραπίστονη, ο μοχλισμός προφανώς μειώνεται στο μισό, οπότε για να πετύχεις την ίδια δύναμη στο φρενάρισμα, θα βάζεις διπλάσια δύναμη στην μανέτα με το χέρι σου και η μανέτα θα κάνει μισή διαδρομή. Για να διατηρήσεις την σχέση μοχλισμού ίδια, από δυο δαγκάνες σε μία, πρέπει η τρόμπα που θα βάλεις στην μονή δαγκάνα, να έχει μισό εμβαδό εμβόλου σε σχέση με την τρόμπα για δύο δαγκάνες.

Το τετράγωνο είναι στην ακτινα.
10% στην διαμετρο είναι 5% στην ακτινα, άρα είναι 1.05Χ1.05 και όχι 1.1Χ1.1

Οχι οτι παιζει κανένα ρόλο σε αυτό που λες, αλλά τέλος πάντων...

telegonos
16/02/2021, 08:26
10% στην διαμετρο είναι 5% στην ακτινα, άρα είναι 1.05Χ1.05 και όχι 1.1Χ1.1



Για ξανασκέψου το λίγο αυτό που έγραψες και θα το βρεις το λαθος.

(ότι αλλάζει η διάμετρος, το ίδιο πάντα αλλάζει και η ακτίνα, καθότι η αναλογία τους είναι πάντα ίση με 2)

Το εμβαδό είναι π*R^2 όπου R η ακτίνα, ενώ αν το κάνεις με διάμετρο Δ γίνεται π*Δ^2/4. Συγκρίνοντας όμως λόγους εμβαδών πριν και μετά μια αλλαγή διαμέτρου π.χ. από Δ1 σε Δ2, τα π και τα 4 εξαλείφονται στον λόγο, και είτε συγκρίνεις με διάμετρο, είτε με ακτίνα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

katsar
16/02/2021, 08:49
Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.

ptc
16/02/2021, 09:02
Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.

Θύμισέ μου λίγο αν θες τη μετατροπή σου Νίκο. Στο tdm ήταν με σύστημα από R1;

Αυτό που λες είναι πολύ λογικό πάντως.

DrBig
16/02/2021, 09:05
Από δικιά μου εμπειρία με αλλαγές σε δαγκάνες και τρόμπα σε άλλη μοτο να αναφέρω απλά έτσι για την κουβέντα πως ναι μεν έχω δυνατότερο φρένο που πιάνει με απλό χάιδεμα της μανέτας
αλλά έχει και ένα μειονέκτημα.
Ενώ με ''πολλά'' χλμ 120-130+ η διαφορά είναι μεγάλη σε αίσθηση και απόδοση με λίγα ο τροχός μπλοκάρει εύκολα,2 χιλιοστά παραπάνω και μπλόκαρε.Το μαθαίνεις φυσικά αλλά δεν είναι να ξεχνιέσαι και να καρυδώνεις το μπροστά.

Απο ποσα χιλιοστα στοκ τρομπα πηγες σε ποσα?

Volpad
16/02/2021, 09:11
Για ξανασκέψου το λίγο αυτό που έγραψες και θα το βρεις το λαθος.

(ότι αλλάζει η διάμετρος, το ίδιο πάντα αλλάζει και η ακτίνα, καθότι η αναλογία τους είναι πάντα ίση με 2)

Το εμβαδό είναι π*R^2 όπου R η ακτίνα, ενώ αν το κάνεις με διάμετρο Δ γίνεται π*Δ^2/4. Συγκρίνοντας όμως λόγους εμβαδών πριν και μετά μια αλλαγή διαμέτρου π.χ. από Δ1 σε Δ2, τα π και τα 4 εξαλείφονται στον λόγο, και είτε συγκρίνεις με διάμετρο, είτε με ακτίνα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Ναι όντως... μαλάκια είπα...
Δεν ξέρω πως το σκέφτηκα.... να με συμπαθας... δεν είχα πιει καφέ ακομα..

katsar
16/02/2021, 10:49
Στο δικό μου παιδιά δεν έβαλα τρόμπα τελικά,έβαλα μόνο σωληνάκια και δαγκάνες από παλιό R1,ναι.
Του αδερφού μου όμως το TDM 850 φοράει και τρόμπα νομίζω από cbr1000rr,το έχω οδηγήσει πολλές φορές και ισχύουν αυτά που έγραψα πριν σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό.Με απλό χάιδεμα works like charm
που λένε αλλά αν ξεχαστείς ή τρομάξεις και το καρυδώσεις λίγο παραπάνω με λίγα χλμ :cry:
Θα μου πεις ότι ισχύει γενικά αυτό αλλά η αλλαγή amplifies it.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τις διαστάσεις με ακρίβεια ,ωραία αλλαγή γενικά το δυνατό φρένο απλά το ανάφερα σαν γεγονός.
Δεν σημαίνει πως θα γίνει και το δικό σου έτσι απλά υπάρχει νομίζω σαν πιθανότητα.
Προσωπικά το προτιμώ έτσι από το πριν αλλά αν το καβαλήσει κάποιος που δεν το ξέρει για πρώτη φορά :priest::lol:
Βασικά το σουζουκι έχει και abs έτσι δεν είναι;

telegonos
16/02/2021, 10:51
Ναι όντως... μαλάκια είπα...
Δεν ξέρω πως το σκέφτηκα.... να με συμπαθας... δεν είχα πιει καφέ ακομα..

Τυχαίνουν αυτά, καλημέρα :)

ΓιώργοςΤΤ
16/02/2021, 13:22
Όταν λέμε ότι μια αντλία φρένου είναι πχ 14Χ18, αυτό τι σημαίνει?

Τις φτηνές κινέζικες δεν τις εμπιστεύομαι, αλλά οι Adeline δουλεύουν σε μοτοσυκλέτα φίλους καθημερινά χωρίς το παραμικρό θέμα και η φθορά λόγω καιρικών συνθηκών δεν είναι τέτοια που να πεις ότι η ποιότητα υλικών είναι ευτελής.

giorgos.boun
16/02/2021, 13:28
14mm piston 18mm αποσταση απο pivot point.

ptc
16/02/2021, 14:12
Μια διορθωση, η RCB (https://racingboy.com.my/) ειναι απο Μαλαισια οχι Ταϊλανδη οπως εγραψα πιο πανω. Οσο ψαχνω για αυτην βρισκω παντως θετικα reviews. Μιλησα και με κατοχο της τρομπας που μου ειπε καλα λογια. Γενικα φαινεται ποιοτικη κατασκευη (https://www.youtube.com/watch?v=afCDgaQDFF8&t=7s). Μεγαλο θετικο οτι την βρισκω και Ελλαδα (και μαλιστα Θεσσαλονικη), ενω η Adeline μονο απο Κινα (που μεταφραζεται σε 2-3 μηνες αναμονης με τα χαλια των ΕΛΤΑ-τελωνειων).

Οσο ψαχνω το σεναριο αλλαγης δαγκανας απογοητευομαι παντως με τα κοστη. Δεν ξερω αν κοιταω εγω λαθος αλλα τα 100 συνολο για τρομπα και δαγκανα μαζι που αναφερθηκε δεν τα βρισκω με τιποτα. Μαλλον κοντα στο διπλασιο παιζουν οι τιμες. Κατι ακομα που με προβληματιζει στην περιπτωση τοσο μεγαλης παρεμβασης ειναι οτι ουσιαστικα θα ριξω λεφτα στη μηχανη για να της χαμηλωσω τη μεταπωλητικη αξια. Εννοω οτι ειναι μεγαλη παρεμβαση η οποια περιλαμβανει και το κομματι "πατεντα", κατι που ξερω οτι δεν χτυπαει καλα στο ματι του αγοραστη. Ενω το να βαλεις μια ακτινικη με σωληνακι και ενα καλο τακακι ειναι ενα clean upgrade που χτυπαει θετικα ακομα και στο απαιδευτο ματι. Ειναι παραμετρος που δεν απασχολει τους περισσοτερους, αλλα για μενα που αλλαζω μηχανη καθε χρονο (και συχνοτερα) ειναι κι αυτο κατι που το λαμβανω υποψιν. Ειναι γνωστο οτι οι βελτιωσεις ειναι λεφτα που δεν τα παιρνεις ποτε πισω, αλλα τουλαχιστον να μη σου ριχνουν την αξια της μηχανης.

ΥΓ: Σε τακακι κοιταω για sintered ΗΗ, σωστα;

telegonos
16/02/2021, 14:32
RCB φέρνει και ο Τόγελος, στην Αθήνα και λογικά θα έχουν κιάλλοι. Μια χαρά μου φαίνονται εμένα, έχουν και ωραίο-εφφετζίδικο φινίρισμα με ανοδιώσεις. Αν ήταν μάπα, δεν θα τα φαίρνανε, κανένας μεγάλος έμπορος δεν τον συμφέρει να έχει προιόν που βγάζει προβλήματα και του το γυρνάνε πίσω.

Οι αλλαγές εξαρτημάτων συνήθως είναι αναστρέψιμες αν έχεις κρατήσει σε μια κούτα τα γνήσια πράγματα. Οπότε στην χειρότερη περίπτωση, τα ξαναβάζεις όταν είναι να το πουλήσεις και δίνεις τα εξτρά πράγματα χωριστά.

ΓιώργοςΤΤ
16/02/2021, 14:46
Ευχαριστώ Γιώργο!!!!

Ψάχνω να αλλάξω την παπισια τρόμπα από το ΤΤ που την έβαλα για προσωρινή λύση και την έχω ήδη δύο χρόνια. Το είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά τώρα που έκανε θέμα ο Πέτρος το θυμήθηκα ξανά.

Διπιστονη δαγκάνα με γλιστρα έχεις οπότε λογικά και εγώ για 14X18 να ψάξω;

giorgos.boun
16/02/2021, 15:56
Ευχαριστώ Γιώργο!!!!

Ψάχνω να αλλάξω την παπισια τρόμπα από το ΤΤ που την έβαλα για προσωρινή λύση και την έχω ήδη δύο χρόνια. Το είχα βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά τώρα που έκανε θέμα ο Πέτρος το θυμήθηκα ξανά.

Διπιστονη δαγκάνα με γλιστρα έχεις οπότε λογικά και εγώ για 14X18 να ψάξω;

Το rs125 τετραπιστονη εχει και εβαλα οντως 14x18. Δοκιμασα και 16x? που ειχα βγαλει απο το daytona αλλα δεν μου αρεσε.
Ο πετρος εχει διπιστονη με γλυστρα. Και αυτος ψαχνει την ιδια.

billy84
16/02/2021, 18:04
Θα δοκίμαζα τη Racing Boy σε μικρό μηχανάκι μόνο.Είναι αρκετά γνωστή,την άλλη δεν τη γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια.Σε παπί έχω βάλει κινέζικη και ήταν μια χαρά σε απόδοση αλλά σίγουρα δεν αντέχουν το ίδιο.

doctor_john
17/02/2021, 19:56
Αν θέλει κάποιος έχω τρόμπα nissin του er6n που είναι 14 και δίνω μαζί και τις tokico δαγκάνες με τα σωληνάκια τους και τις βάσεις.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157750

ptc
17/02/2021, 21:01
Αν θέλει κάποιος έχω τρόμπα nissin του er6n που είναι 14 και δίνω μαζί και τις tokico δαγκάνες με τα σωληνάκια τους και τις βάσεις.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157750

H τιμη ειναι πολυ τιμια, αλλα αν βλεπω σωστα ειναι 14αρα συμβατικη και 2 διπιστονες, σωστα;

doctor_john
18/02/2021, 08:09
Nαι, δεν είναι ακτινική (; ) και διαχειρίζεται 2 διπίστονες.

Αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω: πως έχει διαφορά η τρόμπα ανάλογα το πλήθος των δαγκανών, δεν το έχω ξανακούσει
δεν είδα αλλαγή όταν χρειάστηκα να ακυρώσω την μία σε ταξίδι και είδα ελάχιστα καλύτερη λειτουργία τις φορές που δίνω απο την
δαγκάνα δύο αυτόνομες γραμμές για δύο δαγκάνες.

Την αλλάζω γιατί οι νέες δαγκάνες διαχειρίζονται με 16.5 το λιγότερο.

Kas_Tracer
18/02/2021, 08:18
Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

giorgos.boun
18/02/2021, 09:32
Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

νομιζω πως ακριβως το αντιθετο συμβαινει.
Απο προσωπικη εμπειρια. Πηρα το 125 και ο τυπος ειχε για τρομπα απο r1. Αξονικη. Το φρενο ηταν σαν πατας διακοπτη ON/OFF.
Τρωω και μια γιατι μπλοκαρε ο εμπρος τροχος οταν προσπαθησα να κρατησω λιγο τα φρενα μεσα στην στροφη.
Αρχισα να το ψαχνω, εβαλα μια 16αρα brembo ακτινικη που ειχα βγαλει απο το triumph, βελτιωθηκε λιγο αλλα και παλι ειχα την αισθηση του διακοπτη.
Οταν αγορασα την 14 ηταν η χρυση τομη που εψαχνα. Οσο πατας τοσο δυναμωνει το φρενο. Επιτελους εχω αισθηση ποσο φρενο παταω.
Καλημερα!

DrBig
18/02/2021, 09:51
Το σύνολο της επιφάνειας επαφής των πιστόνι Ν στα τακάκια θα ήταν πιο σωστό, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά. Περισσότερα πιστόνια = μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής μπακαλιστικα.
Οι κατασκευαστές αναφέρουν που ταιριάζει τι. Βασικά αν βάλεις τρόμπα που ταιριάζει σε διπιστονη δαγκανα, (να την βάλεις σε τετραπιστονη δηλαδή) τα μπλοκάρισματα θα πηγαινουν σύννεφο.
Τα σωστά φρένα έχουν σωστή αίσθηση. Οι υπερβολές έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

Για τον υπολογισμο της διαμετρου της τρομπας μετρας μονο τα πιστονια της μιας πλευρας. Δηλαδη τετραπιστονη και διπιστονη sliding με ιδια διαμετρο (καθ'ενος) πιστονιου θελουν την ιδια τρομπα.

doctor_john
18/02/2021, 10:14
Σόρυ Κas αλλά μπερδεύομαι, έτσι δεν συζητάμε κόντρα στο θεώρημα του Μπερνούλι;
Εφόσον το εργοστασιακό στήσιμο είναι σε σειρά οι δαγκάνες και όταν δίνω κατευθείαν απο την τρόμπα στην κάθε μία αλλάζει ελάχιστα
δεν αποδεικνύει ότι η σχέση των διόδων ορίζει την μεταξύ τους λειτουργία και όχι το εμβαδό των πιστονιών;

Έχω αλλάξει τρόμπα ή και δαγκάνες σε πολλές μοτο είτε γιατί ήθελα πιο δυνατό φρένο ή καλύτερη διαχείριση.
Πάντα είχα σαν αναφορά το μέγεθος της τρόμπας που είχα δοκιμάσει ή είχε συνδυάσει το εργοστάσιο
και ποτέ το πόσες δαγκάνες διαχειρίζεται.

Έχω πολλά παραδείγματα, δεν θα κουράσω γιατί δεν θυμάμαι νούμερα αλλά νόμιζα πως δεν "γεμίζω" κάτι κάθε φορά που εφαρμόζω φρένο
τα υγρά είναι ήδη εκεί και απλά μεταφέρεται η πίεση με μόνη απώλεια την ελαστικότητα απο τα σωληνάκια και τα υγρά (άν έχουν).

telegonos
18/02/2021, 10:40
Σόρυ Κas αλλά μπερδεύομαι, έτσι δεν συζητάμε κόντρα στο θεώρημα του Μπερνούλι;
Εφόσον το εργοστασιακό στήσιμο είναι σε σειρά οι δαγκάνες και όταν δίνω κατευθείαν απο την τρόμπα στην κάθε μία αλλάζει ελάχιστα
δεν αποδεικνύει ότι η σχέση των διόδων ορίζει την μεταξύ τους λειτουργία και όχι το εμβαδό των πιστονιών;

Έχω αλλάξει τρόμπα ή και δαγκάνες σε πολλές μοτο είτε γιατί ήθελα πιο δυνατό φρένο ή καλύτερη διαχείριση.
Πάντα είχα σαν αναφορά το μέγεθος της τρόμπας που είχα δοκιμάσει ή είχε συνδυάσει το εργοστάσιο
και ποτέ το πόσες δαγκάνες διαχειρίζεται.

Έχω πολλά παραδείγματα, δεν θα κουράσω γιατί δεν θυμάμαι νούμερα αλλά νόμιζα πως δεν "γεμίζω" κάτι κάθε φορά που εφαρμόζω φρένο
τα υγρά είναι ήδη εκεί και απλά μεταφέρεται η πίεση με μόνη απώλεια την ελαστικότητα απο τα σωληνάκια και τα υγρά (άν έχουν).

Τα έχεις μπερδέψει.

Η ενίσχυση της δύναμης σε ένα υδραυλικό μοχλό, είναι ανάλογη του εμβαδού των δαγκανών και αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της τρόμπας.

Αν έχει ένα σύστημα με δυο δαγκάνες, και καταργήσεις την μια, το συνολικό εμβαδό των πιστονιών μειώνεται στο μισό, άρα και η ενίσχυση της δύναμης πάει στο μισό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.

giorgos.boun
18/02/2021, 10:47
Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.

Μα δεν το εχει κανει σε μια περιπτωση. Απο τα λεγομενα του σε πολλες.

Αυτο που ειπε το παλικαρι πιο πανω για το οτι υπολογιζεις παντα την μια πλευρα ισχυει? Γιατι πρωτη φορα το ακουω και δεν μπορω να το κατανοησω απο τα μαθηματικα που γνωριζω...

DrBig
18/02/2021, 10:49
Τα έχεις μπερδέψει.

Η ενίσχυση της δύναμης σε ένα υδραυλικό μοχλό, είναι ανάλογη του εμβαδού των δαγκανών και αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της τρόμπας.

Αν έχει ένα σύστημα με δυο δαγκάνες, και καταργήσεις την μια, το συνολικό εμβαδό των πιστονιών μειώνεται στο μισό, άρα και η ενίσχυση της δύναμης πάει στο μισό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ισχυρίζεσαι ότι έκανες μια τόσο τεράστια αλλαγή και δεν κατάλαβες τίποτα στην αίσθηση. Μια λογική εξήγηση είναι να ήταν εντελώς κολλημένη η δαγκάνα που έβγαλες και έτσι κι αλλοιώς δούλευες με την μια, οπότε και για αυτό να μην κατάλαβες διαφορά, πράγμα εξίσου δραματικό σαν σενάριο βέβαια.

Ενω εχεις δικιο σε αυτο που λες, το θεμα ειναι λιγο πιο περιπλοκο γιατι υπεισερχεται και ο παραγωντας της κλιμακωσης της δυναμης. Ενδεχομενως λογω μεγαλυτερης ταχυτητας των πιστονιων και της ακαριαιας τριβης που αυτο δημιουργει.
Για παραδειγμα αν βαλεις μεγαλυτερη τρομπα, τοτε τρως χυμες για πλακα σε μικρες ταχυτητες με απλο χαιδεμα της μανετας. Εχω προσωπικη εμπειρια απο 950adv με ακτινικη μεγαλυτερη απο στοκ και το φρενο ηταν επικινδυνο.

doctor_john
18/02/2021, 12:28
@ telegonos και giorgos.boun

Θυμάμαι 2 φορές να ακύρωσα την μία δαγκάνα, την πρώτη σε ταξίδι γιατί έσπασε το ένα σωληνάκι και την δεύτερη μέσα στην πόλη γιατί μπλόκαρε
η κλειδαριά και έβγαλα την δισκόπλακα. Σε διαφορετικές μοτό.
Ο έλεγχος ήταν ίδιος, η "δύναμη" των φρένων μικρότερη, φαντάζομαι λόγο του ότι χρησιμοποιούσα πλέον μία δαγκάνα.

Σε όσες μοτό έχω κατευθείαν δύο ανεξάρτητα σωληνάκια απο την τρόμπα, η διαφορά ήταν ανάλογη αυτής που παρατηρώ όταν αλλάζω σωληνάκια με υψηλής.

@ DrBig

H τρόμπα παράγει πίεση Α στο σημείο που ξεκινά το σωληνάκι, θεωρητικά αν πούμε ότι δεν έχω απώλειες απο σωληνακια και υγρα, μπορώ να περιμένω
την ίδια πίεση στα άκρα απο τα σωληνάκια πρίν συνδεθούν στις δαγκάνες;

Δηλαδή: αν έχω ένα απλό σύστημα σαν Υ, ομοιογενές, αδιάσταλτο κ.λπ. η πίεση που εφαρμόζω στο κάτω άκρο δεν φτάνει ίδια στο σημείο
που διακλαδώνεται;
Αν, υποθετικά πάντα, ο διακλαδωτής στενεύει εσωτερικά στο μισό και φαρδύνει ξανά στα σημεία που θα συνδεθούν τα σωληνάκια, δεν είναι λογικό
να περιμένω την ίδια πίεση που εφάρμοσα αρχικά στο κάτω άκρο;

σορυ που τα απλοποιώ τόσο αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που διαφέρει σε μια τρόμπα για μία δαγκάνα, σε σχέση με μια τρόμπα για δύο
δαγκάνες, αν υφίσταται κάτι τέτοιο, ενώ έχουν και οι δύο το ίδιο μέγεθος πιστονιού.

sapila racing
18/02/2021, 13:23
doctor_john τα έχεις μπερδέψει αρκετά.

Φυσικά και παίζει ρόλο το πόσα έμβολα έχει το σύστημα, βασικά η συνολική επιφάνεια μας νοιάζει.

Επίσης το να έχεις 2 σωληνάκια απ ευθείας απο το ρακόρ ή ενα με διακλάδωση σε 2 δεν κάνει καμμια διαφορά απολύτως.
Μαλλον είδες διαφορά επειδή άλλαξες τα original με υψηλής.


Δες ενα απλό διάγραμμα και την εξίσωση που σου δίνει την δύναμη που εξασκείται σε κάθε έμβολο.
Διάβασε εδω τα βασικά.
https://ashutoshbhadouria.wordpress.com/2015/02/01/hydraulic-systems/

doctor_john
18/02/2021, 15:58
Έχω την εντύπωση ότι λέω τα ίδια.. θα προσπαθήσω να το αποδείξω:

Δεδομένα η πίεση P1 = δύναμη F1 / εμβαδό Α1 και η P1 = P2 στο πιστόνι εξόδου.

Στο παράδειγμα μας, έστω 10Nm δύναμης / εμβαδό πιστονιού 14mm (3,14*7mm2) θα το υπολογίσω με τις διαμέτρους αντί του εμβαδού για ευκολία.
Εφόσον P1=P2 (στο σύνολο πιστονιών εξόδου) βλέπω πως F1/A1 = F2/A2

Έτσι (έστω ότι έχω δύο διπίστονες με 32mm πιστονια ) ---> P1= 10Nm / 14mm (P1=0,71Nm) που είναι ίση με P2= F2 / 128mm
(και F2 = 0,71Nm * 128mm για να βρούμε την δύναμη που πολλαπλασιάζει το σύστημα ---> F2 = 90,88Nm )

Aν αφαιρέσω την μία δαγκάνα θα έχω Α2=64mm και έτσι F2 = 0,71Nm * 64mm ----> F2 = 45,44Nm

Εφαρμόζοντας λοιπόν 10Nm στο σύστημα των δύο διπίστονων πετυχαίνω πολλαπλασιασμό δύναμης F2 = 90,88Nm
Πόσα x Nm θα χρειαστεί να πιέσω για να πετύχω πολλαπλασιασμό δύναμης F2 = 45,44Nm ?

(10Nm * 45,44Nm) / 90,88Nm = 5Nm η F1 που χρειάζεται να εφαρμόσω πλέον

Η δύναμη που χρειάζεται να εφαρμόσω αλλάζει, δεν αλλάζει η διαδρομή όταν χρησιμοποιώ την ίδια τρόμπα για 2 ή 1 δαγκάνες.

Η διαδρομή αλλάζει μόνο όταν αλλάξω διάμετρο πιστονιού εισόδου (της τρόμπας).

stefanos
18/02/2021, 17:45
Πιό εύκολη βελτίωση από όλες κατά τη γνώμη μου είναι να αλλάζουμε δισκόπλακα με καλύτερη και ακριβότερη και σωληνάκια "υψηλής" .
Νομίζω είναι δύσκολο να είναι λάθος το εργοστάσιο σε επιλογή τρόμπας δαγκάνας.
Στην τελική καλύτερη δαγκάνα πιο άκαμπη, ελαφριά, ακριβότερη κλπ αλλά στα ίδια νούμερα.

DrBig
18/02/2021, 19:35
@ telegonos και giorgos.boun

Θυμάμαι 2 φορές να ακύρωσα την μία δαγκάνα, την πρώτη σε ταξίδι γιατί έσπασε το ένα σωληνάκι και την δεύτερη μέσα στην πόλη γιατί μπλόκαρε
η κλειδαριά και έβγαλα την δισκόπλακα. Σε διαφορετικές μοτό.
Ο έλεγχος ήταν ίδιος, η "δύναμη" των φρένων μικρότερη, φαντάζομαι λόγο του ότι χρησιμοποιούσα πλέον μία δαγκάνα.

Σε όσες μοτό έχω κατευθείαν δύο ανεξάρτητα σωληνάκια απο την τρόμπα, η διαφορά ήταν ανάλογη αυτής που παρατηρώ όταν αλλάζω σωληνάκια με υψηλής.

@ DrBig

H τρόμπα παράγει πίεση Α στο σημείο που ξεκινά το σωληνάκι, θεωρητικά αν πούμε ότι δεν έχω απώλειες απο σωληνακια και υγρα, μπορώ να περιμένω
την ίδια πίεση στα άκρα απο τα σωληνάκια πρίν συνδεθούν στις δαγκάνες;

Δηλαδή: αν έχω ένα απλό σύστημα σαν Υ, ομοιογενές, αδιάσταλτο κ.λπ. η πίεση που εφαρμόζω στο κάτω άκρο δεν φτάνει ίδια στο σημείο
που διακλαδώνεται;
Αν, υποθετικά πάντα, ο διακλαδωτής στενεύει εσωτερικά στο μισό και φαρδύνει ξανά στα σημεία που θα συνδεθούν τα σωληνάκια, δεν είναι λογικό
να περιμένω την ίδια πίεση που εφάρμοσα αρχικά στο κάτω άκρο;

σορυ που τα απλοποιώ τόσο αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που διαφέρει σε μια τρόμπα για μία δαγκάνα, σε σχέση με μια τρόμπα για δύο
δαγκάνες, αν υφίσταται κάτι τέτοιο, ενώ έχουν και οι δύο το ίδιο μέγεθος πιστονιού.

Η πιεση στο κυκλωμα δεν εχει να κανει με τις διαμετρους των σωληνακιων. Στενωση, φαρδεμα κλπ δεν εχει σημασια γιατι στην στατικη κατασταση που φρεναρεις με ακινητη μανετα το υγρο εχει πρακτικα ταχυτητα 0.
Τωρα μια δαγκανα vs δυο δαγκανες με την ιδια τρομπα σαφως και εχει διαφορα. Το φρεναρισμα δεν ειναι απλα μια κατασταση ακινητων εμβολων εναντι της δισκοπλακας. Υπαρχει μια σταδιακοτητα στην κινηση των εμβολων, τα παντα συμπιεζονται, το υγρο, ελαστικοτητες στα μεταλα, οποτε ο υδραυλικος μοχλος εχει σημασια. Επισης μεγαλο μερος της διαδρομης της μανετας καταναλωνεται στην κινηση των εμβολων καθως πλησιαζουν την δισκοπλακα. Καποια στιγμη την ακουμπανε, αλλα η μανετα συνεχιζει να κινειται καθως οι ελαστικοτητες του συστηματος εξαντλουνται. Απιστευτα φρενα οπως πχ s1000xr που με μηδεν σχεδον δυναμη τρως εντο, σημαινει ελαχιστες μηχανικες ελαστικοτητες στο συστημα. Οπουδηποτε αλλου χρειαζεσαι τον υδραυλικο μοχλο οχι για να πιεσεις με δυναμη τα εμβολα, αλλα για να υπερνικησεις τις ελαστικοτητες.
Δεν ξερω αν καταφερνω να σε καλυψω.

giorgos.boun
18/02/2021, 21:46
Η πιεση στο κυκλωμα δεν εχει να κανει με τις διαμετρους των σωληνακιων. Στενωση, φαρδεμα κλπ δεν εχει σημασια γιατι στην στατικη κατασταση που φρεναρεις με ακινητη μανετα το υγρο εχει πρακτικα ταχυτητα 0.
Τωρα μια δαγκανα vs δυο δαγκανες με την ιδια τρομπα σαφως και εχει διαφορα. Το φρεναρισμα δεν ειναι απλα μια κατασταση ακινητων εμβολων εναντι της δισκοπλακας. Υπαρχει μια σταδιακοτητα στην κινηση των εμβολων, τα παντα συμπιεζονται, το υγρο, ελαστικοτητες στα μεταλα, οποτε ο υδραυλικος μοχλος εχει σημασια. Επισης μεγαλο μερος της διαδρομης της μανετας καταναλωνεται στην κινηση των εμβολων καθως πλησιαζουν την δισκοπλακα. Καποια στιγμη την ακουμπανε, αλλα η μανετα συνεχιζει να κινειται καθως οι ελαστικοτητες του συστηματος εξαντλουνται. Απιστευτα φρενα οπως πχ s1000xr που με μηδεν σχεδον δυναμη τρως εντο, σημαινει ελαχιστες μηχανικες ελαστικοτητες στο συστημα. Οπουδηποτε αλλου χρειαζεσαι τον υδραυλικο μοχλο οχι για να πιεσεις με δυναμη τα εμβολα, αλλα για να υπερνικησεις τις ελαστικοτητες.
Δεν ξερω αν καταφερνω να σε καλυψω.

Αν σε ενα συστημα που με σχεδον μηδεν δυναμη τρως εντο το λες απιστευτα φρενα εγω τα λεω μια βλακεια και επικινδυνα.
Καπου το χανεις νομιζω. Οταν επιλεγεις τρομπα ή δεν ξερω εγω τι αλλο στο συστημα δεν σκευτεσαι την μηχανολογικη ελαστικοτητα τις δαγκανας. Ουτε νομιζω πως εχει διαφορα τα brembo τις σειρας που παιζουμε εμεις με τα αντιστοιχα nissin στην ελαστικοτητα του αλουμινιου. Τι ελαστικοτητες να υπερνικησεις?

@sapila racing
Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....

ptc
18/02/2021, 21:56
Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....

https://youtu.be/diN-DmdNFXI?t=752

giorgos.boun
18/02/2021, 22:20
https://youtu.be/diN-DmdNFXI?t=752

ναι το φανταζομαι οπως ειχαμε πει για μια κινεζικη σε σχεση με επωνυμη. Αλλα με 2 brembo ή braking οπως το παραδειγμα μου επανω παλι ισχυει?

DrBig
18/02/2021, 22:35
Αν σε ενα συστημα που με σχεδον μηδεν δυναμη τρως εντο το λες απιστευτα φρενα εγω τα λεω μια βλακεια και επικινδυνα.
Καπου το χανεις νομιζω. Οταν επιλεγεις τρομπα ή δεν ξερω εγω τι αλλο στο συστημα δεν σκευτεσαι την μηχανολογικη ελαστικοτητα τις δαγκανας. Ουτε νομιζω πως εχει διαφορα τα brembo τις σειρας που παιζουμε εμεις με τα αντιστοιχα nissin στην ελαστικοτητα του αλουμινιου. Τι ελαστικοτητες να υπερνικησεις?

Μηχανες με τετοια φρενα ξερεις εχουν και abs και tc.. Χωρις αυτα προφανως και σκοτωνεσαι. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Μαλλον εχεις μεινει 2 δεκαετιες πισω.

giorgos.boun
18/02/2021, 22:45
Μηχανες με τετοια φρενα ξερεις εχουν και abs και tc.. Χωρις αυτα προφανως και σκοτωνεσαι. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Μαλλον εχεις μεινει 2 δεκαετιες πισω.

αχ ναι συγνωμη. Μαλλον εχεις δικιο.
θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια αν με αξιωσει ο θεος να καταλαβω και εγω πως ειναι τα σωστα φρενα με abs, tc και imu.

doctor_john
18/02/2021, 23:30
Δες το λογικά και έχε παράλληλα υπόψιν τι χρησιμοποιείται απο τα εργοστάσια σε μοντέλα με προσανατολισμό την πίστα.

Το κράμα που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές:
αντοχή σε θερμοκρασία, σε κτύπημα, στην διάβρωση, στην στρέβλωση, σε απότομη μεταβολή θερμοκρασίας, στην τριβή κ.λπ.
Θέλουμε σταθερότητα στα χαρακτηριστικά του σε όλο το φάσμα λειτουργίας του και θέλουμε να μπορούμε να το κατασκευάσουμε
όσο το δυνατόν πιο αυτοματοποιημένα, αν είναι δυνατόν με ένα εργαλείο.
Θέλουμε επίσης να υπάρχει σαν κράμα και όχι να το δημιουργήσουμε, κάτι που θα εκτόξευε το κόστος.

Αν συνδυάσεις τα παραπάνω θα δεις πως, θεωρητικά, καλύπτεσαι από ένα μικρό φάσμα στην κλίμακα που ορίζεται από πολύ μαλακό
ατσάλι έως το ανοξείδωτο.
Ρεαλιστικά στην αγορά πρώτων υλών αν βρεις πάνω απο δύο κράματα πολύ κοντά μεταξύ τους θα είναι θαύμα.
Και αυτά τα δύο που υποθετικά αναφέρω, δεν είναι απαραίτητο πως τα χρειαζόμαστε, μπορεί να υφίστανται έχοντας τους ίδιους στόχους
ενώ κατασκευάζονται με διαφορετικούς πόρους - διαδικασίες κ.λπ.

Εύκολα μπορεί κάποιος να αντιληφθεί, πως τα μηχανικά χαρακτηριστικά των δίσκων: διάμετρος, πάχος, διάτρηση, εξωτερική επιφάνεια,
είναι ευκολότερο να διαμορφωθούν και να ελεγχθούν από τα χημικά.

Προσωπικά δεν το χωρά ο νούς μου ότι μπορεί να υφίσταται κράμα ατσαλιού που θα καλύπτει τις ίδιες προδιαγραφές με ένα άλλο και
η σύσταση του θα του προσφέρει μεγαλύτερη τριβή για χρήση σε δίσκους φρένων. Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, μπορεί να κάνω και λάθος.

Μεγαλύτερη τριβή απο την πλευρά των δίσκων, επιτυγχάνεται μόνο με περισσότερη επιφάνεια.

Και εδώ ερχόμαστε στο τι χρησιμοποιείται απο τα εργοστάσια σε μοντέλα με προσανατολισμό την πίστα.
Δες τις επιλογές τους, διάβασε τα διάφορα τέστ και την γνώμη όσων τα χρησιμοποιούν και βγάλε τα συμπεράσματα σου.

ptc
18/02/2021, 23:53
Παντως αφου ο Γιωργος ρωτησε συγκεκριμενα για performance δισκους, ισως το πιο σημαντικο ειναι η συμπεριφορα του υλικου σε υψηλες θερμοκρασιες και καταπονηση διαρκειας και οχι ενα στεγνο νουμερο Χ συντελεστη τριβης.

Λεει πχ η Brembo

The SuperSport Rotor’s friction surface is made of tempered martensitic steel which is capable of withstanding extreme thermo-mechanical stresses leading to more consistent performance over its lifecycle.

Kas_Tracer
19/02/2021, 05:31
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα φρένα είναι η απόβολη θερμότητας.
Η αίσθηση να χάνεις επιβραδυνση φρεναροντας από τα 150+ είναι απλά τρομακτική.

DrBig
19/02/2021, 06:43
αχ ναι συγνωμη. Μαλλον εχεις δικιο.
θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια αν με αξιωσει ο θεος να καταλαβω και εγω πως ειναι τα σωστα φρενα με abs, tc και imu.

Αχ μην ξεχασεις να γραψεις τις εντυπωσεις σου

sapila racing
19/02/2021, 08:26
@sapila racing
Μια σοβαρη ερωτηση να σου κανω ή σε οποιον γνωριζει σοβαρα. Να ρωτησω με παραγειγμα.
Εχουμε 2 δισκους full floating brembo και οι 2. Ας πουμε ο ενας serie Oro και ο αλλος supersport.
Εκτος απο τις προφανης διαφορες σε παχος, βαρος ή εδραση υπαρχει περιπτωση το ατσαλι που χρησιμοποιουν να εχει διαφορετικο συντελεστη τριβης?
Το ακουσα σαν υποθεση και δεν μπορω να το πιασω. Εγκυκλοπαιδικα ρωταω, οχι οτι φτασαμε σε επιπεδο να μας ενοχλει ο δισκος....



Δεν ξέρω τις διαφορές στα σημερινα brembo serie oro και supersport, αλλά το υλικό κατασκευής των δίσκων φυσικά παίζει ρόλο.

Οι δίσκοι brembo full floating serie oro που έχω στο bimota ειναι πιο παλαιάς κοπής και είναι χυτοσίδηροι. Είναι αρκετά πιο βαρείς σε σχέση με σημερινούς ατσάλινους αλλά προσφέρουν καλύτερο φρενάρισμα γιατί σε συνδυασμό με το σωστό τακάκι δίνουν υψηλότερο συντελεστή τριβής απο ενα αντίστοιχο συστημα με ατσάλινους.
Αυτοί οι δίσκοι θέλουν προσεκτική επιλογή στα τακάκια και σκουριάζουν επιφανειακά χωρίς αυτό να τους δημιουργεί πρόβλημα.
Νομίζω όμως οτι καταργήθηκαν πλέον.

ptc
23/02/2021, 21:12
Μια πρωτη ενημερωση: αγοραστηκε η RCB S1 τελικα. Μου φανηκε ποιοτικο προϊον κατασκευαστικα. Ειναι νωρις για review αφου πρεπει πρωτα να στρωσουν τα φρενα, αλλα σαν αισθηση μου αρεσει και εχει ρυθμιση αποστασης. Η μαμα τελικα ηταν 1/2" (12,7mm) -το εγραφε απο την κατω πλευρα- οποτε σαν δυναμη λογικα εχουμε ενα μικρο upgrade.

Ενα σημαντικο αρνητικο ωστοσο ειναι οτι στη συσκευασια δεν περιλαμβανεται η βιδα banjo για συνδεση με το φως στοπ, ουτε υπαρχει καποιος διακοπτης. Κοινως με ο,τι περιλαμβανεται στο κουτι δε θα αναβει το στοπ οταν πατας το φρενο. Το κοστος της βιδας ειναι μικρο μεν, αλλα ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει ως πιθανοτητα (να μην υπαρχει δλδ προβλεψη για το στοπ). Φαουλ απο εμενα για την RCB.

ptc
07/04/2021, 18:59
Πλεον τα φρενα (τακακια/δισκος) εχουν πατηθει και μπορω να πω οτι η βελτιωση ειναι αισθητη. Παιζοντας με το μπροστινο φρενο σε διαφορα επιπεδα προσφυσης, η αισθηση που δινει η ακτινικη στο τι συμβαινει με τον μπροστα τροχο ειναι οντως βελτιωμενη. Μεγαλη διαφορα στο φρεναρισμα εκανε παντως και η βελτιωση στην μπροστινη αναρτηση με το κιτ της YSS. Εκει εχω λιγη δουλιτσα ακομα στη ρυθμιση (θα ανοιχτουν ξανα τα καλαμια), αλλα ηδη ο τροπος που βυθιζεται το μπροστινο εμπνεει μεγαλη εμπιστοσυνη.

426966

p@nos
11/04/2021, 23:09
Αdelin τρομπες εχω παρει εγω, πηρα 2 για να δοκιμασω διαστασεις, ποιο μεγεθος και μοχλικο μου αρεσει περισσοτερο σε αισθηση για να παρω την αντιστοιχη επωνυμη.

Η τιμη τους ειναι ξεφτίλα και αγοραζεις ''πολυ'' τρομπα για τα λεφτα. 50ε και το πακετο τα εχει ολα και οι τρομπες ειναι αρκετα ποιοτικές. 40ε κανει μονο το κιτ της μπρεμπο με δοχειο, λαστιχακι και κλιπακια (ΛΟΛ). Θα ελεγα οτι ειναι στο 70-80% της ποιοτητας μιας μπρεμπο ας πουμε, με το 10% της τιμης. Πριν τις παρω δεν σκεφτομουν καν να τις κρατησω, τελικα πηρα επωνυμη αποκλειστικα και μονο γιατι ηθελα χαρτια πιστοποιησης για ΜΟΤ. Φυσικα σε αποδοση θα πρεπει να περιμενει κανεις ακριβως τα ιδια με μια αντιστοιχου εμβαδου και αποσταση εμβολου και αξονα τρομπας.


https://youtu.be/diN-DmdNFXI?t=752

Ο brake shop ειναι εντελως ασχετος. Γενικα δεν θελω να χαρακτηριζω κοσμο ετσι, αλλα ειμαστε και δημοσια εδω οποτε αν θελει μπορει να μπει να απαντησει. Περα απο το υφος και το στυλ που, οκ, ας το αφησουμε εκτος, προσπαθουσα κανα 10λεπτο να του εξηγησω γιατι η μικροτερη τρομπα ειναι πιο ''δυνατη'' απο μια μεγαλυτερη, δεν το καταλαβε ποτε (η ισως διαβασε και εμαθε, δεν ξερω αλλα το ελπιζω).

dankannn
12/04/2021, 20:23
Αdelin τρομπες εχω παρει εγω, πηρα 2 για να δοκιμασω διαστασεις, ποιο μεγεθος και μοχλικο μου αρεσει περισσοτερο σε αισθηση για να παρω την αντιστοιχη επωνυμη.

Η τιμη τους ειναι ξεφτίλα και αγοραζεις ''πολυ'' τρομπα για τα λεφτα. 50ε και το πακετο τα εχει ολα και οι τρομπες ειναι αρκετα ποιοτικές. 40ε κανει μονο το κιτ της μπρεμπο με δοχειο, λαστιχακι και κλιπακια (ΛΟΛ). Θα ελεγα οτι ειναι στο 70-80% της ποιοτητας μιας μπρεμπο ας πουμε, με το 10% της τιμης. Πριν τις παρω δεν σκεφτομουν καν να τις κρατησω, τελικα πηρα επωνυμη αποκλειστικα και μονο γιατι ηθελα χαρτια πιστοποιησης για ΜΟΤ. Φυσικα σε αποδοση θα πρεπει να περιμενει κανεις ακριβως τα ιδια με μια αντιστοιχου εμβαδου και αποσταση εμβολου και αξονα τρομπας.

Ο brake shop ειναι εντελως ασχετος. Γενικα δεν θελω να χαρακτηριζω κοσμο ετσι, αλλα ειμαστε και δημοσια εδω οποτε αν θελει μπορει να μπει να απαντησει. Περα απο το υφος και το στυλ που, οκ, ας το αφησουμε εκτος, προσπαθουσα κανα 10λεπτο να του εξηγησω γιατι η μικροτερη τρομπα ειναι πιο ''δυνατη'' απο μια μεγαλυτερη, δεν το καταλαβε ποτε (η ισως διαβασε και εμαθε, δεν ξερω αλλα το ελπιζω).


Δεν τις είχα ακούσει αυτές τις τρόμπες (Αdelin) , προφανώς αν ψάχνεις κάτι οικονομικό και όχι για σοβαρά μηχανάκια τότε τις αγοράζεις. Τώρα αν αφορά σοβαρό μηχανάκι όπως κάνα haybusa - R1- CBR1000rr απλά τις προσπερνάς και επιλέγεις brembo.
H άποψη μου είναι αυτή φυσικά .

Ρε p@nos γιατί δεν κατάλαβα και αν θες εξήγησε το μου. Από ποτε οι μικρότερες τρόμπες φρενάρουν καλύτερα? Δεν το λέω για να παρεξηγηθούμε απλά για να καταλάβω. :beer:
Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα
Όλοι μας ξεκινάμε κάπως έτσι :

Πρώτα αλλάζεις τακάκια , σύνθεση της πάστας και βλέπεις πως σου κάθονται ανάλογα με την χρήση που κάνεις.

Μετά βάζεις σωληνάκια υψηλής πίεσης για να εξαλείψεις το ενοχλητικό φαινόμενο της μειωμένης αίσθησης , αφού έχουν σχεδόν μηδενική παραμόρφωση και το υγρό μεταφέρεται καλύτερα.

Τέλος αλλάζεις την τρόμπα
Οι τρόμπες φρένου, χωρίζονται σε αξονικές και ακτινικές. Στις αξονικές τρόμπες η πίεση εφαρμόζεται με γωνία ενενήντα μοιρών, ενώ στις ακτινικές, το έμβολο μετακινείται σε διεύθυνση παράλληλη με τον μοχλό του φρένου και έτσι υπάρχει μεγαλύτερη ακαμψία και ο αναβατής έχει μια πιο ακριβή αίσθηση στο φρενάρισμα.
Συνήθως αλλάζοντας και βάζοντας μια ακτινική τρόμπα επιλέγεις να έχει και μεγαλύτερη διάμετρο εμβόλου

Πάντα μιλώ για μηχανάκια όπως haybusa - R1- CBR1000rr , τώρα στα μικρά μηχανακια αν αλλαξεις τακάκια και σωληνάκια θα είναι ολα μια χαρά.

Volpad
12/04/2021, 21:20
Δεν έγραψε ότι φρεναρουν καλύτερα οι μικρές τρομπες.
Έγραψε ότι η μικρές τρομπες είναι πιο "δυνατες", και έχει δίκιο.

Με μικρότερη τρόμπα, μεγαλώνει η διαδρομή και μειώνεται η δύναμη που χρειάζεται να ασκήσεις στη μανετα, για να επιτυχείς την ίδια δύναμη στη δαγκάνα. Αρα αν κρατήσεις σταθερή τη δύναμη που ασκείς στη μανέτα, τότε στης μικρότερης διαμέτρου τρόμπα, έχεις μεγαλύτερη δύναμη στη δαγκάνα, αλλά με μεγαλύτερη διαδρομή.

Παρόλα αυτά, με μεγαλύτερο έμβολο, έχεις καλύτερη αίσθηση.
Όμως η αίσθηση είναι το ίδιο σημαντική με τη δύναμη.

Έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα που δεν είναι σίγουρος ότι είναι σωστό αλλά θα το γράψω.

Οι ακτινικές τρομπες, έχουν μεγαλύτερο μοχλό στη μανετα, λόγω σχεδιασμού, με αποτέλεσμα, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο έμβολο στην τρόμπα (για καλύτερη αισθηση), αλλά η δύναμη που χρειάζεται να ασκήσεις στην μανετα, είναι η ίδια ή μικρότερη από αυτή μιας αξονικης με 2-3 mm μικρότερης διαμέτρου έμβολο, για να επιτυχείς την ίδια δύναμη στις δαγκάνες.

Για αυτό και αν έχεις 16mm αξονική, βάζεις 19mm ακτινική.

giorgos.boun
12/04/2021, 23:07
Δεν βαζεις κουτουρου απλα μεγαλυτερη τρομπα.
Η σωστη επιλογη τρομπας γινετε συμφωνα με την διαμετρο και τον αριθμο των εμβολων στις δαγκανες.

Απο προσωπικο παραδειγμα
brembo m4 - 19
stylema - 17

η adelin για μενα που το εψαξα πολυ πριν την παρω και την χρησιμοποιω μονο πιστα μια χαρα ειναι. Με λιγα λεφτα εφτασα τα φρενα του μικρου εκει που ηθελα απο οταν το πηρα. (αφου εφαγα μια ψιλη λογο φρενων)

dankannn
13/04/2021, 09:29
Δεν βαζεις κουτουρου απλα μεγαλυτερη τρομπα.
Η σωστη επιλογη τρομπας γινετε συμφωνα με την διαμετρο και τον αριθμο των εμβολων στις δαγκανες.

Απο προσωπικο παραδειγμα
brembo m4 - 19
stylema - 17

η adelin για μενα που το εψαξα πολυ πριν την παρω και την χρησιμοποιω μονο πιστα μια χαρα ειναι. Με λιγα λεφτα εφτασα τα φρενα του μικρου εκει που ηθελα απο οταν το πηρα. (αφου εφαγα μια ψιλη λογο φρενων)

Όχι ,εγω δεν έγραψα για κουτουρού επιλογή .
Εγώ έγραψα
(Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα)
Ακόμα ευχαριστώ τον Volpad για ωραία απάντηση του.

Τέλος, πάλι καθαρά δική μου άποψη είναι ότι μηχανικά δεν με αφορά αν η δύναμη είναι μεγαλύτερη στην μικρή τρόμπα και μικρότερη στην μεγαλύτερη όπως λέτε.
Αυτό που θέλει ο αναβάτης είναι η αίσθηση , και με το πάτημα της μανετας αυτή η ενέργεια να μεταφέρετε όσο γίνετε αυτούσια στα εμβολα και με την σειρά της στους δίσκους , έτσι ώστε να ξέρω ποσό θα πιέσω την μανετα μου και να έχω τον πλήρη έλεγχο των φρένων μου.

giorgos.boun , Στο Triumph την εβαλες ? για κάθε μέρα θα την επέλεγες ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

p@nos
13/04/2021, 10:24
...



Δεν παει ακριβως ετσι, τρομπα δεν βαζεις αναλογα με το μηχανακι, βαζεις για να ταιριαξεις το εμβαδο των εμβολων που εχουν οι δαγκανες σου με κατι ωφελιμο στην τρομπα. Οι διαστασεις εχουν να κανουν κυριως με διαχεριση θερμοτητας και ελαστικοτητας, οχι δυναμης. Τωρα το μεγεθος της τρομπας πολλες φορες παιζει το ρολο του modulator της ποιοτητας/λειτουργιας του φρενου (πχ σε μεγαλα ον οφφ ειδικα παλιοτερα, εβαζαν μεγαλες τρομπες, ωστε η ''δυναμη'' να πεσει --η αν θελετε καλυτερα, το κερδος απο τη δυναμη της μανετας στις δαγκανες για να μη σαβουριαζεται ο κοσμος στα χωματα). Ο πιο απλος τροπος και αποτελεσματικος για να καταλαβεις γιατι μια τρομπα πιο μικρη φρεναρει πιο δυνατα, ειναι να καταλαβεις οτι στο υδραυλικο κυκλωμα ο απλος νομος του P=F/A μας λεει οτι οσο το εμβαδο μικραινει, τοσο η πιεση για την ιδια δυναμη αυξανεται. Ειναι το απευθειαν υδραυλικο ισοδυναμο ενος συστηματος γραναζιων, ενος συστηματος με μοχλου κοκ. Αυτο που αλλαζει ειναι οτι η διαδρομη στη μανετα αυξανεται για δεδομενη πιεση σε αυτην απο το χερι, οπως και η υδραυλικη πιεση στο κυκλωμα ομως. Οποτε οταν με την ιδια δυναμη στη μανετα, εχεις περισσοτερη πιεση στα τακακια, στην ουσια ειναι αρκετα ασφαλες να κανουμε την παραδοχη οτι τα φρενα ειναι ''δυνατοτερα''.

Αυτα αφορουν το υδραυλικο κομματι. Αν παμε στο μηχανικο μοχλισμο, στις ακτινικες τρομπες η δυναμη εφαρμοζεται μακρυτερα στο σημειο του αξονα της μανετας (100χιλ εναντι 75χιλ, μιλαμε για μια αυξηση πανω απο 30% στο μοχλο που εφαρμοζει την δυναμη στη μανετα), και επισης, το υπομοχλιο που δημιουργει η αποσταση αξονα και εμβολου (μικροτερο στις ακτινικες τρομπες κατα βαση) αυξανει ακομα περισσοτερο τον μηχανικο μοχλισμο της τρομπας, διοτι διαιρει τον μοχλο. Για να δωσω ενα παραδειγμα, μια τυπικη ακτινικη τρομπα με σημειο εδρασης της δυναμης στα 100χιλ, και 18χιλ αποσταση αξονα-εμβολου (οπου εχετε διαβασει τρομπα 19χ18, το 18 ειναι αυτη η αποσταση), μας δινει μια σχεση μηχανικου κερδους 100/18=5,55.

Μια τυπικη συμβατικη τζαπαν τρομπα, εχει αντιστοιχα νουμερα 75 και 25 η και ακομα 27, οποτε αν παρουμε την περιπτωση του 27 εχουμε μια σχεση 75/27=2,77. Τωρα αν παρουμε τους λογους αυτους βλεπουμε οτι 5,55/2,77=2,00. Αυτο σημαινει πως το μηχανικο πλεονεκτημα της ακτινικης ειναι 2 φορες περισσοτερο απο της συμβατικης τρομπας.

Αυτα ολα ομως δεν παραγουν ισχυ απο καπου, οποτε μεταφραζονται σε αυξηση της διαδρομης συνηθως, οχι με απολυτα γραμμικο τροπο διοτι υπαρχουν αλλαγες στη γεωμετρια της τρομπας, αλλα υπαρχουν. Και αυτος ειναι ο λογος που μια ακτινικη συνηθως αντιστοιχει σε μεγαλυτερη τρομπα απο μια συμβατικη, διοτι απλα θες να μειωσεις την παραπανω διαδρομη που εχει εμφανιστει λογω των διαφορετικων μοχλισμων.

Ως απαντηση στον volpad τωρα, οσο μεγαλυτερη ειναι η διαδρομη, τοσο καλυτερο modulation εχεις προφανως διοτι το ευρος εφαρμογης ειναι μεγαλυτερο. Εξαλλου, οι κατασκευαστες προτεινουν γι αυτο το λογο χ18 τρομπες για πιστα και χ20 για το δρομο, οπου οι τελευταιες ειναι πιο αναισθητες και εφαρμοζουν λιγοτερη δυναμη (με κοστος την μικροτερη διαδρομη). Το πως επιλεγεις τωρα τρομπα, το σημειο αναφορας ειναι ο λογος μεταξυ των εμβαδων των δαγκανων και της τρομπας, απο εκει και περα παιζει ρολο τι θελει αυτος που οδηγαει και με τι αισθανεται πιο ανετα και βολικα. Προσωπικα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι οσο πιο σκληρη μανετα, τοσο πιο καλο το φρενο (και ας ειναι αντικειμενικα λαθος αυτο) κατι που εξαλλου σε αναγκαζει να φρεναρεις με 3 η 4 δαχτυλα στη μανετα, οποτε πολλοι κατασκευαστες επιλεγουν λογους που θα κανουν την μανετα πιο σκληρη, και ας θυσιαζουν ισχυ στα φρενα και Modulation. Κατι που μου κανει εντυπωση στα bmw, εχουν αρκετα μαλακες μανετες και φρενα αγκυρες, γενικα δηλαδη σχεδιαζουν οπως πιστευουν οτι ειναι σωστο και οχι οτι θελει ο κοσμος, και δεν εχουν αδικο.

Και ενα τελευταιο, το λεει και ο giorgos.boun, σαν τελευταιο επιχειρημα ως προς το οτι η τρομπα δεν παει με τη χρηση, η πρωτης γενιας μονομπλοκ μπρεμπο Μ4 ειχαν 34αρια εμβολα και για να δουλεψει αυτο επρεπε να βαλουν 18αρα τρομπα, η δευτερης γενιας μονομπλοκ Μ50 εχουν 30αρια εμβολα και 16αρα τρομπα. Αν χρησιμοποιουσαν την 18αρα τρομπα σε αυτες τις δαγκανες, απλα τα φρενα θα ηταν πολυ χειροτερα. Υπαρχουν πινακες που περιγραφουν αυτες τις σχεσεις για οποιον θελει να βρει online υλικο, αλλα εχουν δυστυχως εφαρμογη μονο σε σταθερες δαγκανες.


Επειδη το φρενο ειναι και λιγο υποκειμενικο, οι κινεζοι μας βγαινουν μια χαρα αν θελουμε να πειραματιστουμε με τρομπες με αλλους λογους μοχλισμου και εμβολων. Τα μαθηματικα μας δινουν ενα ευρος επιλογων, η τελικη αποφαση εξαρταται απο το τι μας αρεσει, και δεν λεει να πειραματιζεσαι με τρομπες 300ε μεχρι να βρεις την μια που σου ταιριαζει περισσοτερο. Και για να πω την αληθεια μου, 300ε για αφτερμαρκετ τρομπα ειναι απλα κλοπη, η αξια δεν ειναι παραπανω απο τα 30ε που ζηταει ο κινεζος, αλλα τι να κανεις, πρεπει να τα πληρωσεις. Εγω πηρα την αντιστοιχη μπεμπο τελικα μονο και μονο επειδη χρειαζομουν τα TUV εγγραφα.

p@nos
13/04/2021, 10:25
Μια συμβουλη, αμα θελετε να αλλαξετε τρομπα, αφηστε την τελευταια. Καντε πρωτα ολες τις αλλαγες που σκοπευετε να κανετε (σωληνακια, τακακια, η ακομα και δαγκανες) και μετα αλλαξτε τρομπα. Ακομα και διαφορετικα τακακια εχουν διαφορετικες ελαστικοτητες, οποτε η αισθηση μιας τρομπας μπορει να σας αρεσει με ενα τακακι, και οχι με καποιο αλλο.

Συμβουλη νουμερο ντουο. Αμα θελετε να εχετε φρενα, παρτε τακακια απο τη μπρεμπο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και στην καλυτερη περιπτωση θα εχετε φρενο ιδιο με το αντιστοιχο μπρεμπο. Παλιοτερα αξιζε να ασχοληθεις με αλλες εταιρειες, διοτι τα μπρεμπο ηταν τα καλυτερα, αλλα και πολυ πιο ακριβα, σε πολλες περιπτωσεις εκαναν παραπανω απο τα διπλα λεφτα. Πλεον σχεδον κοστιζουν τα ιδια, οποτε δεν αξιζουν τα πειραματα.

giorgos.boun
13/04/2021, 11:09
Όχι ,εγω δεν έγραψα για κουτουρού επιλογή .
Εγώ έγραψα
(Αυτό ξέρω ότι έχει σχέση με την υλοποίηση και το μηχανάκι που θα βάλεις την τρόμπα)
Ακόμα ευχαριστώ τον Volpad για ωραία απάντηση του.

Τέλος, πάλι καθαρά δική μου άποψη είναι ότι μηχανικά δεν με αφορά αν η δύναμη είναι μεγαλύτερη στην μικρή τρόμπα και μικρότερη στην μεγαλύτερη όπως λέτε.
Αυτό που θέλει ο αναβάτης είναι η αίσθηση , και με το πάτημα της μανετας αυτή η ενέργεια να μεταφέρετε όσο γίνετε αυτούσια στα εμβολα και με την σειρά της στους δίσκους , έτσι ώστε να ξέρω ποσό θα πιέσω την μανετα μου και να έχω τον πλήρη έλεγχο των φρένων μου.

giorgos.boun , Στο Triumph την εβαλες ? για κάθε μέρα θα την επέλεγες ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

οχι στο triumph δεν εχω βαλει τιποτα κινεζικο. Ουτε μιση βιδα. Η αληθεια ειναι αυτη και δεν προκειται να βαλω, ολα οσα εχω ειναι επωνυμα.
Στο απριλια βεβαια απο την αλλη ολα ειναι κινεζικα. Απο τιτανιου βιδες σετ μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις.

Θα την επελεγα ναι γιατι οχι. Αφου δεν εχει προβλημα σε δυνατα φρεναρισματα γιατι οχι και στον δρομο?

giorgos.boun
13/04/2021, 11:21
Συμβουλη νουμερο ντουο. Αμα θελετε να εχετε φρενα, παρτε τακακια απο τη μπρεμπο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα και στην καλυτερη περιπτωση θα εχετε φρενο ιδιο με το αντιστοιχο μπρεμπο. Παλιοτερα αξιζε να ασχοληθεις με αλλες εταιρειες, διοτι τα μπρεμπο ηταν τα καλυτερα, αλλα και πολυ πιο ακριβα, σε πολλες περιπτωσεις εκαναν παραπανω απο τα διπλα λεφτα. Πλεον σχεδον κοστιζουν τα ιδια, οποτε δεν αξιζουν τα πειραματα.

ειχα την ιδια εντυπωση με σενα πριν λιγο καιρο. Εχω δοκιμασει εκτος απο brembo τα sbs που οκ για την τιμη τους ηταν καλα αλλα τωρα τελευταια καποιος απο εδω μου ειπε για τα dunlopad, δεν θυμαμαι ποιος. Εξαιρετικα

Αυτα...

p@nos
13/04/2021, 11:39
τα dp οντως εχουν καλο ονομα, και υπαρχουν σιγουρα πολλα αξιολογα τακακια εκει εξω. Αλλα επειδη υπαρχει και πολυ φολα, οποιος δεν θελει να πειραματιζεται, τα brembo ειναι παντα εξαιρετικα, με τρομερη διαρκεια και σχεδον ιδια αποδοση σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους, οποτε ειναι παντα και σταθερα μια τρομερα καλη επιλογη.

Volpad
13/04/2021, 13:33
Ως απαντηση στον volpad τωρα, οσο μεγαλυτερη ειναι η διαδρομη, τοσο καλυτερο modulation εχεις προφανως διοτι το ευρος εφαρμογης ειναι μεγαλυτερο. Εξαλλου, οι κατασκευαστες προτεινουν γι αυτο το λογο χ18 τρομπες για πιστα και χ20 για το δρομο, οπου οι τελευταιες ειναι πιο αναισθητες και εφαρμοζουν λιγοτερη δυναμη (με κοστος την μικροτερη διαδρομη). Το πως επιλεγεις τωρα τρομπα, το σημειο αναφορας ειναι ο λογος μεταξυ των εμβαδων των δαγκανων και της τρομπας, απο εκει και περα παιζει ρολο τι θελει αυτος που οδηγαει και με τι αισθανεται πιο ανετα και βολικα. Προσωπικα οι περισσοτεροι θεωρουν οτι οσο πιο σκληρη μανετα, τοσο πιο καλο το φρενο (και ας ειναι αντικειμενικα λαθος αυτο) κατι που εξαλλου σε αναγκαζει να φρεναρεις με 3 η 4 δαχτυλα στη μανετα, οποτε πολλοι κατασκευαστες επιλεγουν λογους που θα κανουν την μανετα πιο σκληρη, και ας θυσιαζουν ισχυ στα φρενα και Modulation. Κατι που μου κανει εντυπωση στα bmw, εχουν αρκετα μαλακες μανετες και φρενα αγκυρες, γενικα δηλαδη σχεδιαζουν οπως πιστευουν οτι ειναι σωστο και οχι οτι θελει ο κοσμος, και δεν εχουν αδικο.

Και ενα τελευταιο, το λεει και ο giorgos.boun, σαν τελευταιο επιχειρημα ως προς το οτι η τρομπα δεν παει με τη χρηση, η πρωτης γενιας μονομπλοκ μπρεμπο Μ4 ειχαν 34αρια εμβολα και για να δουλεψει αυτο επρεπε να βαλουν 18αρα τρομπα, η δευτερης γενιας μονομπλοκ Μ50 εχουν 30αρια εμβολα και 16αρα τρομπα. Αν χρησιμοποιουσαν την 18αρα τρομπα σε αυτες τις δαγκανες, απλα τα φρενα θα ηταν πολυ χειροτερα.



Αυτό που γράφεις στο πρώτο κομμάτι για το μηχανικό μοχλισμό εννοούσα.
Δεν έχω ψάξει τους λόγους των άλλων εταιριών. Προσωπικά είχα κοιτάξει μόνο τις προτάσεις τις brembo για το δικό μου σύστημα (και συμπλέκτη και φρένου) και είχα δεί οτι προτείνουν μεγαλύτερα έμβολα απο αυτά που είχε βάλει ο κατασκευαστής και απο αυτό έβγαλα το συμπέρασμα οτι ο μηχανικός μοχλισμός των RCS πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

Συγκεκριμένα, για το συμπλέκτη, η brembo προτείνει την RCS16 (ρυθμιζόμενη 16X16 ή 16X18), ενώ η μαμά είναι αξονική 12Χ20.
Για τα φρένα, προτείνει την RCS17 (ρυθμιζόμενη X18 ή Χ20), μίας και είναι για 32mm πιστόνια ή μικρότερα (η δαγκάνες μου είναι 34mm το μπροστά ζευγάρι και 30mm το πίσω, άρα κατα μέσο όρο 32). Η μαμά είναι αξονική 16Χ20
Και η RCS19 θα δούλευε, αλλα θα ήταν σκληρότερο το φρένο.

Τώρα τι παίζει σε άλλες εταιρίες δεν το έχω ψάξει.
Θεωρώ δεδομένο πάντως, οτι ανάλογα με το μηχανικό σχεδιασμό της κάθε τρόμπας (καθώς και για διαφορετική απόσταση εμβόλου - άξονα), να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο, για τις ίδιες δαγκάνες.

Άρα, ανάλογα με τις δαγκάνες αλλα και την εταιρία της τρόμπας, πιθανόν να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο.
Απο κεί και πέρα, είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.
Άλλος θέλει σκληρό φρένο με μικρή διαδρομή, άλλος θέλει μαλακό με μεγαλύτερη διαδρομή.

p@nos
13/04/2021, 13:49
Αυτό που γράφεις στο πρώτο κομμάτι για το μηχανικό μοχλισμό εννοούσα.
Δεν έχω ψάξει τους λόγους των άλλων εταιριών. Προσωπικά είχα κοιτάξει μόνο τις προτάσεις τις brembo για το δικό μου σύστημα (και συμπλέκτη και φρένου) και είχα δεί οτι προτείνουν μεγαλύτερα έμβολα απο αυτά που είχε βάλει ο κατασκευαστής και απο αυτό έβγαλα το συμπέρασμα οτι ο μηχανικός μοχλισμός των RCS πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

Συγκεκριμένα, για το συμπλέκτη, η brembo προτείνει την RCS16 (ρυθμιζόμενη 16X16 ή 16X18), ενώ η μαμά είναι αξονική 12Χ20.
Για τα φρένα, προτείνει την RCS17 (ρυθμιζόμενη X18 ή Χ20), μίας και είναι για 32mm πιστόνια ή μικρότερα (η δαγκάνες μου είναι 34mm το μπροστά ζευγάρι και 30mm το πίσω, άρα κατα μέσο όρο 32). Η μαμά είναι αξονική 16Χ20
Και η RCS19 θα δούλευε, αλλα θα ήταν σκληρότερο το φρένο.

Τώρα τι παίζει σε άλλες εταιρίες δεν το έχω ψάξει.
Θεωρώ δεδομένο πάντως, οτι ανάλογα με το μηχανικό σχεδιασμό της κάθε τρόμπας (καθώς και για διαφορετική απόσταση εμβόλου - άξονα), να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο, για τις ίδιες δαγκάνες.

Άρα, ανάλογα με τις δαγκάνες αλλα και την εταιρία της τρόμπας, πιθανόν να χρειάζεται διαφορετικής διαμέτρου έμβολο.
Απο κεί και πέρα, είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.
Άλλος θέλει σκληρό φρένο με μικρή διαδρομή, άλλος θέλει μαλακό με μεγαλύτερη διαδρομή.

για τι μηχανακι μιλας?

Προσωπικα παντως εχω δει πως οταν πας απο συμβατικη σε ακτινικη, η διαφορα στο ποσο μαλακη ειναι η μανετα ακομα και στην περιπτωση του ιδιου εμβολου δεν ειναι μεγαλη παρα τον διαφορετικο μοχλισμο. Επισης σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω καλη ιδεα να πας σε μεγαλυτερο εμβολο, εκτος αν το στοκ ειναι αρκετα μικρο και η μανετα τραγικα μαλακη. Συνηθως, στα μηχανακια που γινεται αναβαθμιση σε τρομπες με μεγαλυτερα εμβολα (βλ. σουπερμπαικ) που εχουν ηδη τρομερα καλα τακακια και δισκους με συντελεστες τριβης στο θεο, μια πιο μεγαλη τρομπα που κανει το συστημα λιγοτερο ευαισθητο πολλες φορες ειναι πιο ''βολικη'' για τον αναβατη, καθως το φρενο χανοντας ''δυναμη'' γινεται πιο διαχειρισιμο.

Volpad
13/04/2021, 14:20
Ένα Ducati ST4s.

Θα σου μιλήσω για το συμπλέκτη που προχώρησα στην αλλαγή.

Το μαμά slave είναι 25mm, αλλα το έχω αντικαταστήσει με ένα aftermarket με 29mm έμβολο.
Η μαμά τρόμπα είναι αξονική 12Χ20 (της brembo είναι και αυτή)

Έβαλα την RCS16 και προφανώς περίμενα οτι θα γίνει πολύ πιο σκληρός ο συμπλέκτης.
Θεωρητικά, θα έπρεπε να γίνει λίγο σκληρότερος απο το μαμά σύστημα (δηλαδή την τρόμπα 12Χ20 με το 25mm slave, το οποίο είναι πολύ σκληρό απο μόνο του)

Αυτό που έγινε στην πράξη όμως, είναι οτι σκλήρυνε λίγο (πολύ λίγο όμως) ο συμπλέκτης (δεδομένου του οτι πριν είχα την 12Χ20 με το 29mm slave), χρειάζεται μικρότερη διαδρομή για να αποσυμπλέξει/συμπλέξει, αλλα η αίσθηση ΠΑΡΑ πολύ καλύτερη.
Είναι σαφώς πιο μαλακός απο το μαμά configuration. Άν το έβαζα σε ποσοστό, θα έλεγα 50% πιο μαλακός.

Δεν έχω αλλάξει ακόμα τη τρόμπα των φρένων, αφενός γιατί τα μαμά είναι σχετικά επαρκή και αφετέρου γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα άν η σωστότερη επιλογή είναι η RCS17 ή η RCS19, μίας και στα φόρα του εξωτερικού, προτείνουν την 19 πράγμα που μου φαίνεται παράξενο δεδομένου του οτι η μαμά είναι 16άρα και η brembo προτείνει την RCS17 για τις δαγκάνες μου.

p@nos
13/04/2021, 14:42
Εχω δοκιμασει σε αυτες τις δαγκανες σε ντουκατι 19αρα τρομπα και δεν ηταν καθολου ωραιο το αποτελεσμα. Ειχα εντυπωσιαστει απο το φρεναρισμα οταν εβαλα μια 16αρα μπρεμπο ακτινικη απο ρ1, ειχε κανει πραγματικα τρομερη διαφορα. Ενας λογος που εχεις καλυτερη αισθηση στο συμπλεκτη ειναι επειδη οι στοκ τρομπες εχουν αρκετο τζογο και dead piston travel (δηλαδη πατας και δεν κανει τιποτα) οποτε βιωνεις την καλυτερη αισθηση που περιγραφεις. Ειμαι σιγουρος πως με μια πιο μικρη τρομπα στο συμπλεκτη θα εχεις πολυ καλυτερη λειτουργια σε αισθηση, ειδικα σε ξηροκαμπανο μηχανακι οπως το στ που εχει και σχετικα σκληρα ελατηρια. Θα σου ελεγα να μην πας στην 19αρα rcs γιατι θα το μετανιωσεις, αν θες να κινηθεις σε τετοιες τρομπες, κοιτα την 16αρα παλι η την 17αρα. Τα μονστερ και τα ςς σε αυτες τις δαγκανες εχουν συμβατικη 15αρα τρομπα η οποια λειτουργει εξαιρετικα, καλυτερα απο τις psc16 που χρησιμοποιουν τα στ και σ4. Αλλα επειδη ειναι και υποκειμενικο το θεμα, μπορεις παντα να παρεις μια πολυ φτηνη 16αρα κινεζικη με αστειο κοστος, και αν σου αρεσει το αποτελεσμα, να προχωρισεις στην αντιστοιχη μπρεμπο. Σε 16αρες ακτινικες η braking εχει επισης ενα πολυ καλο πακετο με ολα τα περιφεριακα σε τρομερη τιμη.

Volpad
13/04/2021, 15:24
Εχω δοκιμασει σε αυτες τις δαγκανες σε ντουκατι 19αρα τρομπα και δεν ηταν καθολου ωραιο το αποτελεσμα. Ειχα εντυπωσιαστει απο το φρεναρισμα οταν εβαλα μια 16αρα μπρεμπο ακτινικη απο ρ1, ειχε κανει πραγματικα τρομερη διαφορα. Ενας λογος που εχεις καλυτερη αισθηση στο συμπλεκτη ειναι επειδη οι στοκ τρομπες εχουν αρκετο τζογο και dead piston travel (δηλαδη πατας και δεν κανει τιποτα) οποτε βιωνεις την καλυτερη αισθηση που περιγραφεις. Ειμαι σιγουρος πως με μια πιο μικρη τρομπα στο συμπλεκτη θα εχεις πολυ καλυτερη λειτουργια σε αισθηση, ειδικα σε ξηροκαμπανο μηχανακι οπως το στ που εχει και σχετικα σκληρα ελατηρια. Θα σου ελεγα να μην πας στην 19αρα rcs γιατι θα το μετανιωσεις, αν θες να κινηθεις σε τετοιες τρομπες, κοιτα την 16αρα παλι η την 17αρα. Τα μονστερ και τα ςς σε αυτες τις δαγκανες εχουν συμβατικη 15αρα τρομπα η οποια λειτουργει εξαιρετικα, καλυτερα απο τις psc16 που χρησιμοποιουν τα στ και σ4. Αλλα επειδη ειναι και υποκειμενικο το θεμα, μπορεις παντα να παρεις μια πολυ φτηνη 16αρα κινεζικη με αστειο κοστος, και αν σου αρεσει το αποτελεσμα, να προχωρισεις στην αντιστοιχη μπρεμπο. Σε 16αρες ακτινικες η braking εχει επισης ενα πολυ καλο πακετο με ολα τα περιφεριακα σε τρομερη τιμη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου.
Οι στόκ τρόμπα είναι η PSC12 (για συμπλέκτη. για φρένο είναι η 16). Ηταν η ίδια με του multi 1000, με το coffin ρεζερβουάρ και τη ρυθμιζόμενη μανέτα, η οποία δεν έχει τζόγο.
Πρίν την αλλάξω, της άλλαξα τσιμούχες και ρύθμισα το έμβολο γιατι ήταν όντως ότι νάναι. Είχε τρελό dead piston travel και σε συνδυασμό με το 29άρι slave δεν απομόνωνε πλήρως ποτέ. (αφού τη ρύθμισα ήταν κομπλέ)

Δεν θα σου πώ ψέματα... Άν αξιωθώ να αλλάξω τρόμπα στα φρένα, θα πάρω σίγουρα RCS... Αφού θα δώσω που θα δώσω λεφτά, τουλάχιστον να είναι ίδιες εμφανισιακά οι 2 τους... (μη με ρωτήσεις πώς τη παλευω τώρα που η μία είναι έτσι και η άλλη είναι αλλιώς.....)
Λογικά θα κινηθώ στην 17άρα, κρίνοντας απο την αίσθηση που μου δίνει η μαμά 16άρα (που δεν έχει κενό). Θα την ήθελα λίγο πιο σφιχτή ούτως η άλλως. Απλά φοβόμουν μήπως (κρίνοντας απο το συμπλέκτη) η 17άρα τελικά είναι ακόμα πιο μαλακιά απο την PSC16, πράγμα που θα ήθελα να αποφύγω.

soulismafia
15/05/2021, 20:09
Καλησπερα,συγγνωμη αν χαλαω την ροη του θεματος, ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε που μπορω να βρω βαση στηριξης και σωληνακι για το δοχειο υγρων φρενου της brembo γιατι το κιτ που εχει η brembo στοιχιζει 65ε?