PDA

View Full Version : Ανακατασκευή Kawasaki ZX-9R '95



csofos
19/02/2021, 03:30
Και πριν καλά-καλά τελειώσω με το FZR1000 που ανακατασκεύαζα μέχρι και πριν μερικές ημέρες, βρήκα μια καλή ευκαιρία με ένα Kawasaki ZX-9R μοντέλο 1995.

Έχει, όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες παρακάτω, κάποια χρώματα που δεν τα είχα δει ποτέ σε αυτό το μοντέλο (ή και που να τα είχα δει θα τα είχα ξεχάσει).
Έχει οπωσδήποτε ατέλειες. Το μπροστινό φτερό είναι σπασμένο και θα χρειαστεί αλλαγή, το τελικό δεν περνάει RWC (ΚΤΕΟ), η σέλα οδηγού έχει ένα μικρό σκίσιμο, τα λάστιχα θέλουν αλλαγή, λείπουν κάποιες βίδες από τα φέρινγκ (μαμά), τα οποία έχουν κάποιες γρατζουνιές, όπως και το τεπόζιτο κλπ κλπ.....

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε και ένα δεύτερο τεπόζιτο στα ίδια χρώματα, το οποίο είχε λέει σαπίσει και δεν του γινόταν επισκευή!! Χμμμ..... θα το δούμε αυτό!
Επίσης μου έδωσε και ένα σωρό άλλα καλούδια, τα οποία να πω την αλήθεια, τα πήρα στην κούτα και ούτε που τα πρόσεξα και πολύ.

Θέλω να το κάνω και αυτό σε γνήσια κατάσταση. Όμως, μου άρεσε πάρα πολύ το μοντέλο πράσινο-άσπρο-βιολετί της ίδιας χρονιάς. Σκέφτομαι να βρω άλλο κουστούμι να του βάλω και να το βάψω σε εκείνα τα χρώματα. Κρατώντας έτσι και τα δικά του φέρινγκ στη γνήσια τους κατάσταση.

Ακούω γνώμες :)

425670

425671

425672

425673

425674

425675

425676

425677

425678

S705
19/02/2021, 03:38
πόσο γουστάρω να βλέπω μηχανές του 95 χωρίς σκουριασμενες βίδες!!!!!!
σύγκριση ποιότητας με μηχανές 05-06 που κοιτάω και έχουν σοβαρές σκουριές σε βίδες.


στο θέμα σου όμως.
περίεργος χρωματισμός και πιθανόν σπάνιος ,κράτησε το κουστούμι και βάψε άλλο όπως είπες.
καλές δουλείες να έχεις. :beer:

csofos
19/02/2021, 05:10
περίεργος χρωματισμός και πιθανόν σπάνιος ,κράτησε το κουστούμι και βάψε άλλο όπως είπες.
καλές δουλείες να έχεις. :beer:

Αυτό περί σπανιότητας είναι που με ώθησε να πάρω την απόφαση να το κρατήσω. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν Κινέζικα φέρινγκ, αλλά μετά πό λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ, βρήκα ότι όντως υπάρχουν μηχανάκια με αυτό ακριβώς το χρώμα. Άλλωστε, πως αλλιώς βρήκε (και τρόμαξε για να το βρει) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τεπόζιτο στον ίδιο συνδυασμό?

Σε ευχαριστώ πολύ :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/02/2021, 05:36
Forza :beer:

lospsi
19/02/2021, 07:20
Ωραία πράγματα! Θα χαζεύουμε ευχάριστα, καλές δουλειές!

(το ίδιο σε 9αρι μου άρεσε πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς)

katsar
19/02/2021, 07:24
Καλές δουλειές μάστορα,καταπληκτική Μοτοσυκλέτα !Άλλη μια μεγάλη καψούρα το νιντζα.
Προσωπικά αυτή την απαίσια εξατμισούλα θα την έβγαζα ακόμα και αν περνούσε ΚΤΕΟ :lol:
Όσο για τις σκουριές που είπε ο φίλος πριν,πραγματικά θλίβομαι όταν διαβάζω εδώ για σκουριασμένα ψαλίδια,ζάντες π.χ σε καινούργιες μηχανές όταν το δικό μου ...χρέπι-μπ@@ρδ@λο κτλ του 96 δεν έχει σκουριές και έβγαλε και μια 3τια στην αυλή σκεπασμένο πριν έρθει στα χέρια μου.

kordix
19/02/2021, 08:29
Καλημέρα, το ZX 9 πριν του 98 είναι αρκετά βαρύ για superbike αλλά είναι ενα εξαιρετικό sport-touring.

Έχει πολύ βαριά αίσθηση στο μπροστινό αλλά από την άλλη είναι ακλόνητο, δεν κουνάει και δίνει στον οδηγό φοβερή αίσθηση ασφάλειας.

Θα προτιμούσα να το κρατήσεις σε στοκ εμφανιση και μου αρέσει η ιδέα του δεύτερου σετ πλαστικών στο χρωματισμό που σου αρέσει.

doctor_john
19/02/2021, 09:01
Απολαυστικό, μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω πόσο φαρδύ είναι κοντά στα μαρσπιε ενώ με είχε στα ωπα ωπα.
Είχα καταφέρει να κάνω και μια τρελή κουλαμάρα με το φρένο, με αποτέλεσμα να σηκωθεί μέσα στην στροφή αλλά το καημένο με έσωσε όταν λειτούργησε ο εγκέφαλος μου.

Οι χρωματισμοί αυτοί ήταν νομίζω για την Aυστραλία αλλά έχω δει και στην κεντρική αμερική.
Μου άρεσε πολύ ένα γκρί - κόκκινο και το 'χα στόχο εκείνη την εποχή. Τώρα όμως σαν συλλογή με κερδίζει περισσότερο το πράσινο - βιολετί.

Να περάσεις καλά!

motojojo
19/02/2021, 09:08
Μήπως να το κάνεις επάγγελμα?

Καλή αρχή!

karellen
19/02/2021, 09:25
Ακούω γνώμες :)



Να αφήνεις να περνάει ικανός χρόνος μέχρι το επόμενο πρότζεκτ ώστε να προλαβαίνουμε θα θαυμάσουμε το προηγούμενο.
Όχι όλα μονοκοπανιά!

csofos
19/02/2021, 11:08
Καλές δουλειές μάστορα,καταπληκτική Μοτοσυκλέτα !Άλλη μια μεγάλη καψούρα το νιντζα.
Προσωπικά αυτή την απαίσια εξατμισούλα θα την έβγαζα ακόμα και αν περνούσε ΚΤΕΟ :lol:
Όσο για τις σκουριές που είπε ο φίλος πριν,πραγματικά θλίβομαι όταν διαβάζω εδώ για σκουριασμένα ψαλίδια,ζάντες π.χ σε καινούργιες μηχανές όταν το δικό μου ...χρέπι-μπ@@ρδ@λο κτλ του 96 δεν έχει σκουριές και έβγαλε και μια 3τια στην αυλή σκεπασμένο πριν έρθει στα χέρια μου.

Ναι και μένα δε μου αρέσει! Μόλις το πρόσεξα αυτό με τις βίδες. Δίκιο έχετε ρε!!!!


Καλημέρα, το ZX 9 πριν του 98 είναι αρκετά βαρύ για superbike αλλά είναι ενα εξαιρετικό sport-touring.

Έχει πολύ βαριά αίσθηση στο μπροστινό αλλά από την άλλη είναι ακλόνητο, δεν κουνάει και δίνει στον οδηγό φοβερή αίσθηση ασφάλειας.

Θα προτιμούσα να το κρατήσεις σε στοκ εμφανιση και μου αρέσει η ιδέα του δεύτερου σετ πλαστικών στο χρωματισμό που σου αρέσει.

Θα δω τα οικονομικά μου και θα το κανονίσω. Η στοκ εμφάνιση θα παραμείνει έστω και αν πάρω δεύτερο κουστούμι.


Απολαυστικό, μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω πόσο φαρδύ είναι κοντά στα μαρσπιε ενώ με είχε στα ωπα ωπα.
Είχα καταφέρει να κάνω και μια τρελή κουλαμάρα με το φρένο, με αποτέλεσμα να σηκωθεί μέσα στην στροφή αλλά το καημένο με έσωσε όταν λειτούργησε ο εγκέφαλος μου.

Οι χρωματισμοί αυτοί ήταν νομίζω για την Aυστραλία αλλά έχω δει και στην κεντρική αμερική.
Μου άρεσε πολύ ένα γκρί - κόκκινο και το 'χα στόχο εκείνη την εποχή. Τώρα όμως σαν συλλογή με κερδίζει περισσότερο το πράσινο - βιολετί.

Να περάσεις καλά!

Θα το ψάξω αυτό για την Αυστραλιανή αγορά. Μάλλον έχεις δίκιο.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!


Μήπως να το κάνεις επάγγελμα?

Καλή αρχή!

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Και να 'ξερες πόσο θα το 'θελα!!! Ποτέ δεν είναι αργά.


Να αφήνεις να περνάει ικανός χρόνος μέχρι το επόμενο πρότζεκτ ώστε να προλαβαίνουμε θα θαυμάσουμε το προηγούμενο.
Όχι όλα μονοκοπανιά!

Χαχαχα... απλά έβαλα τις φωτογραφίες όντας κατενθουσιασμένος μιας και το είχα αγοράσει μόλις μια ώρα πριν! Θα αργήσω να ασχοληθώ με αυτό το προτζεκτ, μιας και εδώ έχει ακόμα καλοκαίρι και λέω να οδηγήσω το 1000 λιγάκι!

csofos
19/02/2021, 11:17
Forza :beer:

:beer:


Ωραία πράγματα! Θα χαζεύουμε ευχάριστα, καλές δουλειές!

(το ίδιο σε 9αρι μου άρεσε πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς)

Σε ευχαριστώ! Αν και όπως είπα πριν, θα αργήσω να το ξεκινήσω

sapila racing
19/02/2021, 11:18
Εμπαινε Χριστόδουλε!!!
Ωραίο μηχανάκι το ZX9. :beer:

csofos
19/02/2021, 11:21
Εμπαινε Χριστόδουλε!!!
Ωραίο μηχανάκι το ZX9. :beer:

Φοβερό φίλε!!! Και μένα μου άρεσε από πάντα!

Leon67
19/02/2021, 17:38
Πολύ ωραίο, το ηθελα το ΖΧ-9 Β 1-4 αλλα μεχρι να μαζέψω λεφτά βγήκε το C1 (1998) το οποιό πήρα τότε σε ενα ομορφο μονοχρωμο μπλέ!

Περιμένουμε την αρχή του project ZX-9. Είναι Β1 ή Β2 αν το πηρούνι-βασεις για δαγκάνες φρενων ειναι οι οριτζιναλ. Τα Β3, Β4 είχαν τις εξαπίστονες της Tokico.

telegonos
19/02/2021, 18:02
Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

Καλές βόλτες.

S705
19/02/2021, 20:53
Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

Καλές βόλτες.

όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι.... ;)

csofos
19/02/2021, 23:05
Δεν βλέπω να λείπει κάτι.

Το σπάσιμο στο φτερό, πιθανόν έχει γίνει από ξεχασμένο λουκέτο δισκόφρενου. Δεν το έβγαλε, έκανε πίσω να ξεπαρκάρει και ... κράκ! Προσωπικά δεν θα το άλλαζα, θα το έτρωγα να λειανθεί η τομή στο κομάτι που λείπει ωστε να ''γλυκάνει'' και έτσι θα το άφηνα. Δεν δείχνει να έχει λειτουργικό πρόβλημα, και μην νομίζεις, μόνο ο ιδιοκτήτης τα βλέπει αυτά. Το πολύ πολύ μελλοντικά, αν ποτέ ερχόταν η ώρα του βαψίματος, να του έκανε μια κόλληση ένα κομάτι πλαστικό να συμπληρωθεί και τέλος.

Ένα κόλλημα οι ρωγμές στο μούτρο θέλει.

Και ένα πλύσιμο-καθάρισμα-συντήρηση άρσης ακινησίας-αναλώσιμα και οι μικροελλείψεις φλας-φιλέτα ραμαιρ-καθρέπτες.

Μακάρι να ήταν όλα τα ζωντανέματα τόσο εύκολα.

Καλές βόλτες.

Σε ευχαριστώ! Για το κόλλημα των ρωγμών, σκέφτομαι την πλαστικοκόλληση. Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή κολλητήρι για καλώδια και κομμάτια πλαστικό?


όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι.... ;)

Πολύ σωστά! Και εγώ είμαι πολύ ψείρας να πάρει :D

csofos
19/02/2021, 23:08
Πολύ ωραίο, το ηθελα το ΖΧ-9 Β 1-4 αλλα μεχρι να μαζέψω λεφτά βγήκε το C1 (1998) το οποιό πήρα τότε σε ενα ομορφο μονοχρωμο μπλέ!

Περιμένουμε την αρχή του project ZX-9. Είναι Β1 ή Β2 αν το πηρούνι-βασεις για δαγκάνες φρενων ειναι οι οριτζιναλ. Τα Β3, Β4 είχαν τις εξαπίστονες της Tokico.

Πολύ σωστά! Επίσης τα Β1-Β2 δεν είχαν τις χειρολαβές του συνεπιβάτη. Το συγκεκριμένο είναι Β2 (1995)
Το συγκεκριμένο μπλε που λες, είναι επίσης ένα πανέμορφο χρώμα!!!

telegonos
19/02/2021, 23:33
Σε ευχαριστώ! Για το κόλλημα των ρωγμών, σκέφτομαι την πλαστικοκόλληση. Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο ή κολλητήρι για καλώδια και κομμάτια πλαστικό?

Θέλεις να κάνεις μια πρόχειρη-προσωρινή επισκευή, απλά να κολλήσει το πλαστικό; Μέχρι κάποια στιγμή αργότερα να το φτιάξεις σωστά;

Θέλεις να κάνεις σωστή επισκευή; Σωστή επισκευή ΜΟΝΟ σε εξειδικευμένο επαγγελματία, ένας να κάνει τις επισκευές στα πλαστικά που χρειάζονται με ειδικές κόλλες και τεχνικές, και ένας να βάψει επαγγελματικά.

Η πρόχειρη επισκευή γίνεται και με το κολλητήρι να λιώσεις τοπικά το πλαστικό (αντίο χρώματα γύρω-γύρω βέβαια) και με κόλλες π.χ. εποξειδική, και με συνδυασμό αυτών. Οι πρόχειρες-προσωρινές επισκευές βέβαια ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Πρόχειρα, και για μικρογραντζουνιές βοηθάνε και οι μπογιές μοντελισμού ή τα μανώ των γυναικών. Αμφότερα έχουν τεράστια ποικιλία σε αποχρώσεις. Έχω μπει σε μαγαζί με καλλυντικά κρατώντας πλαστικό για δείγμα και βρήκα μανώ το ίδιο ακριβώς κόκκινο, να καλύψω δυο γραντζουνιές άτυχες. Ε αμα δεν στο δείξουν, δεν το βλέπεις.


Μάλλον όμως σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις.

telegonos
19/02/2021, 23:37
όλα αυτά ανάλογα πόσο ψείρας είσαι.... ;)

Ψείρας με την καλή την έννοια μακάρι να είναι κανείς, με την κακή την έννοια μην είναι μόνο.

Το γράφω αυτό, γιατί έχω δει και κάτι ''ψειρες'', που μέχρι γκάλοπ τι σχέδιο χρωμάτων να κάνουν το μοτό ποστάρανε, και το μοτέρ από μέσα ήταν με πριονίδι και βαλβολίνη, και φυσικά βάρεσε και τους μείνανε οι ψηφοφορίες για τα σχέδια.

csofos
19/02/2021, 23:56
Θέλεις να κάνεις μια πρόχειρη-προσωρινή επισκευή, απλά να κολλήσει το πλαστικό; Μέχρι κάποια στιγμή αργότερα να το φτιάξεις σωστά;

Θέλεις να κάνεις σωστή επισκευή; Σωστή επισκευή ΜΟΝΟ σε εξειδικευμένο επαγγελματία, ένας να κάνει τις επισκευές στα πλαστικά που χρειάζονται με ειδικές κόλλες και τεχνικές, και ένας να βάψει επαγγελματικά.

Η πρόχειρη επισκευή γίνεται και με το κολλητήρι να λιώσεις τοπικά το πλαστικό (αντίο χρώματα γύρω-γύρω βέβαια) και με κόλλες π.χ. εποξειδική, και με συνδυασμό αυτών. Οι πρόχειρες-προσωρινές επισκευές βέβαια ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Πρόχειρα, και για μικρογραντζουνιές βοηθάνε και οι μπογιές μοντελισμού ή τα μανώ των γυναικών. Αμφότερα έχουν τεράστια ποικιλία σε αποχρώσεις. Έχω μπει σε μαγαζί με καλλυντικά κρατώντας πλαστικό για δείγμα και βρήκα μανώ το ίδιο ακριβώς κόκκινο, να καλύψω δυο γραντζουνιές άτυχες. Ε αμα δεν στο δείξουν, δεν το βλέπεις.


Μάλλον όμως σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις.

Έχω ακούσει από 'δω και από 'κει πράγματα, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πλαστικοκόλληση, οπότε δε γνωρίζω τίποτα.
Θέλω και τα δύο που ανέφερες. Δηλαδή και να κάνω σωστή δουλειά, αλλά και να το κάνω μόνος. Ξέρω, ζητάω πολλά τώρα, αλλά πιστεύω πως αξίζει να προσπαθήσω το καλύτερό μου!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :beer:


Ψείρας με την καλή την έννοια μακάρι να είναι κανείς, με την κακή την έννοια μην είναι μόνο.

Το γράφω αυτό, γιατί έχω δει και κάτι ''ψειρες'', που μέχρι γκάλοπ τι σχέδιο χρωμάτων να κάνουν το μοτό ποστάρανε, και το μοτέρ από μέσα ήταν με πριονίδι και βαλβολίνη, και φυσικά βάρεσε και τους μείνανε οι ψηφοφορίες για τα σχέδια.

Συμψωνώ απόλυτα μαζί σου και θέλω να πιστεύω ότι είμαι με την καλή έννοια. Έχω δει μερικούς με την κακή, οι οποίοι γκρινιάζουν για το παραμικρή λεπτομέρεια έστω και αν αυτή δεν υφίσταται!!! Και το αποτέλεσμα είναι να σπάνε @ρχ#&%@ άλλων!!!

Rac3rX
20/02/2021, 08:46
Έχω ακούσει από 'δω και από 'κει πράγματα, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πλαστικοκόλληση, οπότε δε γνωρίζω τίποτα.
Θέλω και τα δύο που ανέφερες. Δηλαδή και να κάνω σωστή δουλειά, αλλά και να το κάνω μόνος. Ξέρω, ζητάω πολλά τώρα, αλλά πιστεύω πως αξίζει να προσπαθήσω το καλύτερό μου!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :beer:



Αν μπορείς να βρείς ένα κιτ της plastex είναι ιδανικό, πέρα απο κολλήσεις σε ρωγμές κάνει και για δημιουργία σπασμένων τμημάτων. Ακριβό βέβαια αλλά δοκιμασμένο. Πειραματίζομαι με μια φθηνότερη εναλλακτική αυτόν τον καιρό, ίσως ανεβάσω ενα how to αν πάει καλά.

doctor_john
20/02/2021, 10:31
Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.

csofos
20/02/2021, 11:17
Αν μπορείς να βρείς ένα κιτ της plastex είναι ιδανικό, πέρα απο κολλήσεις σε ρωγμές κάνει και για δημιουργία σπασμένων τμημάτων. Ακριβό βέβαια αλλά δοκιμασμένο. Πειραματίζομαι με μια φθηνότερη εναλλακτική αυτόν τον καιρό, ίσως ανεβάσω ενα how to αν πάει καλά.

Με έσωσες αδερφέ! Μπήκα στο eBay και το βρήκα το plastex. Είναι ακριβώς όπως το plastifix που είχα παραγγείλλει από Αμερική και μου το σταματήσανε στο τελωνείο της Αυστραλίας και το γυρίσανε πίσω. Είχε λέει "επικίνδυνα υλικά" μέσα του. Το plastex δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Το αγοράζω άμεσα. Ξέρω πως δουλεύει. Σε ευχαριστώ πολύ!!!


Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Γιάννη έχω δει ένα υλικό που είναι κορυφαίο, αλλά κοστίζει πάρα πολλά λεφτά για να κάνεις καλούπια για τα φέρινγκ και έχουν και υλικό για να βάλεις μέσα στα καλούπια που θα φτιάξεις. Ήθελα να αγοράσω για να φτιάξω καλούπια και φέρινγκ για το RB50 GAG του αδερφού μου, αλλά βγαίνει πολύ ακριβά φίλε.
Να ένα βίντεο που έχουν (από τα πολλά) στο YouTube, που δείχνει πως κάνεις και τα δύο (καλούπι και κατασκευή). Φαντάσου λοιπόν αυτό, σε μεγαλύτερες διαστάσεις για φέρινγκ.

https://www.youtube.com/watch?v=WlTuDgzhTlk

Rac3rX
20/02/2021, 12:25
Με ενδιαφέρει η κατασκευή εξαρχής πλαστικών όσον αφορά το υλικό μόνο και όχι για παραγωγή.
Αν έχεις κάτι να μου δώσει μια κατεύθυνση θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Αυτό που δοκιμάζω είναι για μικρά τμήματα σε σπασμένα fairing κλπ, έχω αγοράσει τα υλικά και θα αρχίσω δοκιμές σύντομα. Τι πλαστικά θες να κατασκευάσεις;
Σαν ιδέα για το καλούπι, πιθανώς να κάνει η Vinamold που είναι επαναχρησιμοποιούμενη και σαφώς πιο οικονομική από τις κλασσικές σιλικόνες 2 συστατικών.

doctor_john
20/02/2021, 14:05
Στην ουσία θέλω να αντικαταστήσω τον πολυεστέρα με κάτι πιο βολικό και λιγότερο ασταθές την ώρα της εφαρμογής.
Δεν έχω κάτι προς αντιγραφή, δικά μου σχέδια από πηλό ή από χαρτοπολτό θέλω να φτιάξω σε πλαστικό και αυτά μοναδικά, όχι σε παραγωγή.

Ωραία εταιρεία με πολλές λύσεις και με αντιπρόσωπο στη Βουλγαρία ;)

https://www.smooth-on.com/distributor-regions/europe/

ευχαριστώ!


Αυτό που δοκιμάζω είναι για μικρά τμήματα σε σπασμένα fairing κλπ, έχω αγοράσει τα υλικά και θα αρχίσω δοκιμές σύντομα. Τι πλαστικά θες να κατασκευάσεις;
Σαν ιδέα για το καλούπι, πιθανώς να κάνει η Vinamold που είναι επαναχρησιμοποιούμενη και σαφώς πιο οικονομική από τις κλασσικές σιλικόνες 2 συστατικών.

Φέρινγκ, καπάκια, σασί σέλας, καπάκια σέλας και τέτοια. Ο πολυεστέρας και η ρητίνες στο κάρμπον είναι
πολύ ασταθή και δεν ξέρεις πότε θα σε πουλήσουν την ώρα της εφαρμογής γι' αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι ποιο εύκολο
με αντίστοιχα χαρακτηριστικά όταν σταθεροποιηθούν.

Είναι και λίγο επικίνδυνα για την υγεία στο φινίρισμα τους ..

Grafton 505
21/02/2021, 20:23
:a014:

:beer:

csofos
22/02/2021, 07:25
:a014:

:beer:

Σύντομα τα αρχίσει το ξήλωμα! Πίστεψέ με το περιμένω πως και πως!!!

csofos
22/02/2021, 07:30
:a4:
Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί για χρώματα, οι οποίοι μου είχανε βγάλει και για το FZR μου. Δεν μπορούσε με τίποτα να βρει σε κανένα δειγματολόγιο, ούτε το πράσινο, αλλά ούτε και το γαλάζιο του ZX9R!!!
Εν τω μεταξύ, έχω φάει όλο το ιντερνετ εδψ και τρεις μέρες, για να βρω τόσο τα αυτοκόλλητά του, αλλά πολύ περισσότερο τους κωδικούς των χρωμάτων του. Βρήκα κάποιους κωδικούς που "μπορεί" να ήταν αυτοί, αλλά όταν τους έβαλε στον υπολογιστή του, δεν του έβγαζε τίποτα :a02:
Ξέρει κανείς που μπορούμε να μάθουμε τους κωδικούς? Η Kawasaki άραγε τους δίνει αν τους πάρεις τηλέφωνο, ή και αυτοί δεν έχουν ιδέα?

Acacius
22/02/2021, 07:44
Για δες τα παρακάτω μήπως σε βοηθήσουν (το πρώτο με οδήγησε στο δεύτερο). Τα χρώματά σου μάλλον είναι Luminous Coral Blue Green / Ebony / Pearl Royal Blue

https://www.kawasaki.eu/en/accessories/In_the_Garage/Paint/Paint?UidCat=0034XA&UidSubCat=045FWlhZXFhaWllYWF1cXVxZUVFaWFlbUA&Uid=0455WlhZXFhaWllYWF1cXVxaXVlaWFlbUQ

https://www.rsbikepaint.com/en-gb/colours.php?makeid=81&modelid=3236&prodyear=1995#makeid=81&modelid=3236&prodyear=1995&colourscheme=7339

csofos
22/02/2021, 08:01
Για δες τα παρακάτω μήπως σε βοηθήσουν (το πρώτο με οδήγησε στο δεύτερο). Τα χρώματά σου μάλλον είναι Luminous Coral Blue Green / Ebony / Pearl Royal Blue

https://www.kawasaki.eu/en/accessories/In_the_Garage/Paint/Paint?UidCat=0034XA&UidSubCat=045FWlhZXFhaWllYWF1cXVxZUVFaWFlbUA&Uid=0455WlhZXFhaWllYWF1cXVxaXVlaWFlbUQ

https://www.rsbikepaint.com/en-gb/colours.php?makeid=81&modelid=3236&prodyear=1995#makeid=81&modelid=3236&prodyear=1995&colourscheme=7339

Αυτά είναι τα χρώματά μου, αλλά δεν του τα βγάζει στον υπολογιστή του. Είναι και αυτοι...!!! Θέλουν το νουμερο... τι να πω?
Είδα τα sites που μου έστειλες και δεν έχουν το Luminous coral blue green. Δε βαριέσαι! Θα παραγγείλω τα άλλα δύο να τα έχω και να κάνω κάτι διορθώσεις που θέλω και θα δω για το άλλο.
Σε ευχαριστώ πολύ :beer:

doctor_john
22/02/2021, 09:02
Τους πήγες τμήμα του φαίρινγκ; και να βρείτε κωδικούς δεν θα ταιριάζουν να κάνεις touch up, θα πρέπει να βάψεις τομείς.
Η κόκκινη χρωστική που έχουν και τα δύο μέσα έχει αλλοιωθεί απο τον Ήλιο, θέλουν διόρθωση.

Στείλε τα στοιχεία της στην αντιπροσωπία ή ξεκινήστε από το πιο κοντινό που θα ταιριάξει απο τα χρωματολόγια.

csofos
25/02/2021, 01:52
Τους πήγες τμήμα του φαίρινγκ; και να βρείτε κωδικούς δεν θα ταιριάζουν να κάνεις touch up, θα πρέπει να βάψεις τομείς.
Η κόκκινη χρωστική που έχουν και τα δύο μέσα έχει αλλοιωθεί απο τον Ήλιο, θέλουν διόρθωση.

Στείλε τα στοιχεία της στην αντιπροσωπία ή ξεκινήστε από το πιο κοντινό που θα ταιριάξει απο τα χρωματολόγια.

Του πήγα το δεξί φέρινγκ Γιάννη. Το άφησα εκεί για να μπορέσει να βρεί τα κατάλληλα χρώματα. Πριν από λίγο τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι βρήκε το μαύρο και το μπλέ, αλλά το πράσινο τον ταλαιπωρεί. Σήμερα μου είπε, θα προσπαθήσει μια νέα μέθοδο. Για να δούμε...!

viper1
26/02/2021, 16:40
Του πήγα το δεξί φέρινγκ Γιάννη. Το άφησα εκεί για να μπορέσει να βρεί τα κατάλληλα χρώματα. Πριν από λίγο τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι βρήκε το μαύρο και το μπλέ, αλλά το πράσινο τον ταλαιπωρεί. Σήμερα μου είπε, θα προσπαθήσει μια νέα μέθοδο. Για να δούμε...!

Γιατί δεν στέλνεις ένα email στην αντιπροσωπεία με τον αριθμό πλαισίου να σου στείλουν τους κωδικούς ?

csofos
26/02/2021, 23:02
Γιατί δεν στέλνεις ένα email στην αντιπροσωπεία με τον αριθμό πλαισίου να σου στείλουν τους κωδικούς ?

Το έκανα ήδη Γιώργο. Μέχρι στιγμής, με έχουν γράψει κανονικά!

telegonos
26/02/2021, 23:04
Το έκανα ήδη Γιώργο. Μέχρι στιγμής, με έχουν γράψει κανονικά!

Στείλε σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία. Η Ελληνική δεν φημίζεται για την εξυπηρέτησή της, αν πας μια μέρα στο γκισέ των ανταλλακτικών να δεις μούρες και συμπεριφορές θα καταλάβεις.

csofos
26/02/2021, 23:07
Στείλε σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία. Η Ελληνική δεν φημίζεται για την εξυπηρέτησή της, αν πας μια μέρα στο γκισέ των ανταλλακτικών να δεις μούρες και συμπεριφορές θα καταλάβεις.

Τηλέγονε, στην Αυστραλιανή αντιπροσωπεία έστειλα :(

viper1
26/02/2021, 23:28
https://www.rsbikepaint.com/en-gb/colours.php?makeid=81&modelid=3265&prodyear=1995#makeid=81&modelid=3265

https://touchupdirect.com/touch-up-paint/kawasaki/ninja-zx-9r/

https://www.colorrite.com/wizardresults.cfm

csofos
26/02/2021, 23:38
https://www.rsbikepaint.com/en-gb/colours.php?makeid=81&modelid=3265&prodyear=1995#makeid=81&modelid=3265

https://touchupdirect.com/touch-up-paint/kawasaki/ninja-zx-9r/

https://www.colorrite.com/wizardresults.cfm

Τα έχω δει αυτά τα sites. Από εκεί τους έδωσα τις ονομασίες και τους κωδικούς, αλλά όπως είπα και πριν, δεν τα βρίσκουν μέσα στον υπολογιστή τους! Τι στο διάλο πρόγραμμα έχουν... δεν μπορώ να καταλάβω!!!
Το μόνο που μου απομένει, είναι να τα παραγγείλω από αυτά τα sites. Αν και παρατήρησα ότι το πράσινο (Luminous coral blue green) δεν το έχει κανείς τους.
Εκεί κολλάει και ο δικός μου εδώ. Σε αυτό το μαμημένο το πράσινο.

Σας ευχαριστώ όμως όλους για τη βοήθεια παιδιά!!! :wave2:

csofos
14/03/2021, 06:52
Έρχονται τα φέρινγκ. Ασταρωμένα έτοιμα. Μόλις έρθουν, θα πιάσω δουλειά για βάψιμο.

426330

Sotirisxt
14/03/2021, 07:07
Εντάξει το ένα πρότζεκτ καλύτερο από το άλλο.. Περιμένουμε με ανυπομονησία να δούμε πως θα είναι βαμμένα.. Καλημέρα και καλή Κυριακή..

csofos
22/03/2021, 11:03
Και μιας και έχω άδεια και ο καιρός μας τα έκανε σκατά εδώ στη Βικτώρια, είπα να πιαστώ με το Kawasaki! Το τεπόζιτο αυτό, μου το έδωσε δώρο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, μιας και (κατ' αυτόν) "it's beyond repair". Όταν μου λέει κάποιος ότι κάτι δεν γίνεται, δεν τον πολυπιστεύω και ψάχνω να βρω τρόπο να γίνει. Σκέφτομαι λοιπόν να του βγάλω όλο το χρώμα, να του σφραγίσω όλες τις τρύπες για να ρίξω άσπρο ξύδι για να το ξεσκουριάσω μέσα και μετά να του περάσω ένα στεγανωτικό για τεπόζιτα και να μη ξανασκουριάσει ποτέ. Τέλος, ένα καλό βάψιμο στα χρώματα της Kawasaki πάντα!
Σήμερα λοιπόν, είχε ξύσιμο όλης αυτής της σαβούρας που είχε κολλήσει ο τύπος για να το στεγανώσει. Από ότι ίσως, μπορείτε να δείτε, είχε προσπαθήσει με κόλληση MIG και με μπρουντζοκόλληση! Και από ότι κατάλαβα, δεν είχε ιδέα τι έκανε. Όταν ήμουν 17 χρονών, έκανα καλύτερες κολλήσεις :lol:


426515


426516

Και μετά, διαβρωτικό και ξύσιμο. Εννοείται ότι έχω ήδη βρεί τα χρώματα για να βαφεί.

426517

csofos
24/03/2021, 07:44
Η βλακεία μου:
Ενώ το ήξερα, έβγαλα το χρώμα πριν ρίξω το ξύδι μέσα στο τεπόζιτο, με αποτέλεσμα να πιάσει αμέσως σκουριά απ' έξω. Είναι βέβαια επιφανειακή σκουριά και με λίγο ξύσιμο έφυγε (καμιά σχέση με τη φωτογραφία πλέον).
426622

Τα αποτελέσματα από μέσα. Πριν ρίξω το ξύδι, ήταν βρωμιά και δυσοδία! Πλέον μπορώ να πω ότι είναι σε ΠΟΛΥ καλύτερη κατάσταση. Ίσως θα έπρεπε να το άφηνα άλλη μια μέρα μέσα, αλλά πιστεύω ότι θα είναι εντάξει. Θα πάρω το υλικό της Caswell που το ξέρω καλά και έχω κάνει ήδη δύο τεπόζιτα. Θα γίνει κουκλί!
426623

Πριν
426634

Και μετά
426624

csofos
05/04/2021, 08:37
Και τα αποτελέσματα μετα τη χρήση του Rust Bucket που αφαιρεί τη σκουριά! Το επόμενο βήμα θα είναι να σφραγιστεί το τεπόζιτο με το Gas Tank Sealer της Caswell

426928

Grafton 505
05/04/2021, 20:26
Και τα αποτελέσματα μετα τη χρήση του Rust Bucket που αφαιρεί τη σκουριά! Το επόμενο βήμα θα είναι να σφραγιστεί το τεπόζιτο με το Gas Tank Sealer της Caswell

426928

Άψογο αποτέλεσμα.
Αναρωτιέμαι εαν το evaporust κυκλοφορεί Αυστραλία.

mankam
09/04/2021, 01:36
κριμα που εισαι μακρια, το δινει 50 ευρω να φυγει

427029

427030

turogalos
09/04/2021, 05:23
Άψογο αποτέλεσμα.
Αναρωτιέμαι εαν το evaporust κυκλοφορεί Αυστραλία.

Ναι υπάρχει αλλά δεν είναι το ίδιο φθηνό με Αμερική, έχει σχεδόν διπλάσια/τριπλάσια τιμή.

csofos
09/04/2021, 06:04
[QUOTE=mankam;3094160]κριμα που εισαι μακρια, το δινει 50 ευρω να φυγει

Αυτά είναι!!!! Που να βρεις κάτι τέτοιο σε τέτοια κατάσταση και...σε ΤΕΤΟΙΑ τιμή!!! Ούτε για αστείο εδώ!

csofos
12/04/2021, 10:55
Να αφήνεις να περνάει ικανός χρόνος μέχρι το επόμενο πρότζεκτ ώστε να προλαβαίνουμε θα θαυμάσουμε το προηγούμενο.
Όχι όλα μονοκοπανιά!

Χωρίς να θέλω να γίνω σπασίκλας, ένα πράγμα θα σου δείξω.........

427084

:D :D :D

karellen
12/04/2021, 11:26
Χωρίς να θέλω να γίνω σπασίκλας, ένα πράγμα θα σου δείξω.........

427084

:D :D :D

GSXR.Αυτό κι αν θα είναι hit parade! :smokin:

sapila racing
12/04/2021, 11:52
Χωρίς να θέλω να γίνω σπασίκλας, ένα πράγμα θα σου δείξω.........

427084

:D :D :D

:eek: :eek:

ΟΚΤΑΝΙΟ
12/04/2021, 12:16
Χωρίς να θέλω να γίνω σπασίκλας, ένα πράγμα θα σου δείξω.........




Μας εστειλες :lol:

Καλη αρχη :beer:

csofos
13/04/2021, 00:08
Σας ευχαριστώ όλους. Δεν μπορούσα να αντέξω! Μόλις το είδα το πήρα αμέσως. Πριν δύο μέρες έγινε η δουλειά.
Φυσικά προέχει το Νίντζα. Τελειώνω (με το πάσο μου) αυτό και βλέπουμε!

S705
13/04/2021, 16:31
Και άλλος με γεροκομειο μηχανών :lol:
Να τις ευχαριστηθεις αφού μπορείς να τις έχεις.