PDA

View Full Version : Και τώρα.... Τι;



Bowleno
20/02/2021, 19:02
Την καλησπέρα μου στην παρέα.
Αφού δόθηκε ο Πήγασος στον συμφορουμίτη teo_g7
Είμαι μια ανάσα να παραγγείλω την Δευτέρα το sym vf 125...
Δεδομένου ότι τελικά ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθεί για ντελίβερι (οι λόγοι δεν είναι του παρόντος) αλλά για απλές μετακινήσεις θεωρείται καλή κίνηση; Υπάρχει κάτι καλύτερο αυστηρώς ως τα 2 χιλιάρικα και μου διέφυγε; Ευχαριστώ

motojojo
20/02/2021, 19:40
μτχ μοτοσυκλετάκι? Ειτε 125 ειτε 250.

Μόνο και μόνο για την επαφή με κανονική μοτοσυκλέτα και όχι με παπι

Bowleno
20/02/2021, 19:54
μτχ μοτοσυκλετάκι? Ειτε 125 ειτε 250.

Μόνο και μόνο για την επαφή με κανονική μοτοσυκλέτα και όχι με παπι

Όχι μτχ. Αλλιώς πάει περίπατο ο σκοπός πώλησης του Πήγασου. Μόνο κούτα και μόνο παπί.
Έχω αναφέρει στο άλλο θρεντ ότι ζητούμενο είναι η μείωση του κόστους (επί του παρόντος, τουλάχιστον...) Όσο το δυνατόν περισσότερο.
Αργότερα, σε βάθος 3ετίας, βλέπουμε....

Akalestos
20/02/2021, 19:55
Εγω θα επελεγα μηχανη στα 250cc κι οχι παπι εκτος αν θες να πας σε κανα σκουτερ.Αλλα οχι παπι εκτος αν εχεις τους λογους σου.

toyar
20/02/2021, 20:27
μερος να το φυλας εχεις;

Bowleno
20/02/2021, 20:39
μερος να το φυλας εχεις;

Θα πάρω ότι μέτρα μπορώ και Άγιος ο Θεός... Καμιά πρόταση έχεις; Η πάω καρφωτός σε αυτό που είπα;

George_M.
20/02/2021, 21:34
Daytona 125 με 1500 ευρώ κουτα κ τα 500 που θα περισεψουν είναι όλες οι βενζίνες κ τα σέρβις για τα επόμενα 3 χρόνια ανετα

vforvendetta85
21/02/2021, 00:36
Πάρε ένα daytona, όπως λέει ο George M, να κάνεις την δουλειά σου, δε χρειάζεται να φτάσεις τόσο ψηλά σε χρήματα.

doctoras
21/02/2021, 01:20
Δες και αυτο
https://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo

Acacius
21/02/2021, 03:02
Αν δε σε νοιάζει η εγγύηση του Γκοργκολή, το Daytona μπορείς να το βρεις μάλλον ακριβώς ίδιο και ως Dayang με 100-150€λιγότερα. Το Kawasaki αν και κακάσχημο είναι δελεαστική πρόταση, αλλά πρέπει να έχει ακριβότερα αναλώσιμα και ανταλλακτικά.

Δεν ξέρω τι χρήση-χιλιόμετρα σκοπεύεις να κάνεις, αλλά μήπως σε καλύπτει ηλεκτρικό δίτροχο; Ειδικά με επιδότηση (ΑμεΑ έχουν επιπλέον, λέει, αλλά δεν ξέρω πόσο) ίσως μπορείς να πάρεις κάτι σχετικά αξιόλογο και η διαφορά οικονομίας σε "καύσιμο" και σέρβις πρέπει να είναι χαοτική ακόμα και σε σχέση με παπί.

Bowleno
21/02/2021, 05:19
Πάρε ένα daytona, όπως λέει ο George M, να κάνεις την δουλειά σου, δε χρειάζεται να φτάσεις τόσο ψηλά σε χρήματα.


Με αυτά που έχω "ακούσει" για τις ζημιές που βγάζει αλλά και το ότι το έχει και ο πρώην μπατζανάκης μου και το τρέχει κάθε Τρίτη μάστορα χωρίς να είναι πορτοκαλί, προτιμώ να το προσπεράσω όσο και αν έχει δελεαστική τιμή.


Δες και αυτο
https://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo


Αν δε σε νοιάζει η εγγύηση του Γκοργκολή, το Daytona μπορείς να το βρεις μάλλον ακριβώς ίδιο και ως Dayang με 100-150€λιγότερα. Το Kawasaki αν και κακάσχημο είναι δελεαστική πρόταση, αλλά πρέπει να έχει ακριβότερα αναλώσιμα και ανταλλακτικά.



Δεν ξέρω τι χρήση-χιλιόμετρα σκοπεύεις να κάνεις, αλλά μήπως σε καλύπτει ηλεκτρικό δίτροχο; Ειδικά με επιδότηση (ΑμεΑ έχουν επιπλέον, λέει, αλλά δεν ξέρω πόσο) ίσως μπορείς να πάρεις κάτι σχετικά αξιόλογο και η διαφορά οικονομίας σε "καύσιμο" και σέρβις πρέπει να είναι χαοτική ακόμα και σε σχέση με παπί.


Το έιχα σοβαρά στα υπόψη αυτό, (δεν με απασχολεί και τόσο η εμφάνιση) αλλά όντως έχει (αρκετά...) ακριβότερα περιφερειακά και αναλώσιμα αφενός και αφετέρου, έχω καλομάθει 17 χρόνια στα tubeless ελαστικά, δεν με έχουν αφήσει ποτέ στην μέση του δρόμου. Μακαρόνι, φούσκωμα και φύγαμε!

Άσε τα... πριζοειδή θέλω να μπορώ ρε αδερφέ να πεταχτώ μια Λούτσα για μπάνιο, ας πούμε.

toyar
21/02/2021, 06:40
προσωπικη αποψη δεν εχω για την κατηγορια που ψαχνεις
καποια στιγμη που χαζευα ειχα εστιασει σε keeway target
ανασταλτικος παραγοντας για μενα ειναι η μεγαλη πιθανοτητα κλοπης στα παπια λογω ντελιβερυ
μονο παπι και μονο κουτα ειναι λιγο ρισκο...χωρις να θελω να σε αγχωσω

Nikos77
21/02/2021, 08:00
Την καλησπέρα μου στην παρέα.
Αφού δόθηκε ο Πήγασος στον συμφορουμίτη teo_g7
Είμαι μια ανάσα να παραγγείλω την Δευτέρα το sym vf 125...
Δεδομένου ότι τελικά ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθεί για ντελίβερι (οι λόγοι δεν είναι του παρόντος) αλλά για απλές μετακινήσεις θεωρείται καλή κίνηση; Υπάρχει κάτι καλύτερο αυστηρώς ως τα 2 χιλιάρικα και μου διέφυγε; ΕυχαριστώΔες και το κρυπτόν s και το daytona dy125. Οποίο και να πάρεις χαμένος δε βγαίνεις. Το daytona είναι φουλ αξιόπιστο. Το έχει φίλος και έκανε 120.000χλμ με το καρμπυρατέρ και ξαναπήρε το injection μετά. Πάντως και το vf φαίνεται καλή επιλογη

billyka
21/02/2021, 08:49
Δες και το κρυπτόν s και το daytona dy125. Οποίο και να πάρεις χαμένος δε βγαίνεις. Το daytona είναι φουλ αξιόπιστο. Το έχει φίλος και έκανε 120.000χλμ με το καρμπυρατέρ και ξαναπήρε το injection μετά. Πάντως και το vf φαίνεται καλή επιλογη

Και γω εχω το Daytona DV125 καρμπυρατερ μια χαρα ειναι,απλα αν ανεβεις σε Crypton S καταλαβαινεις την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης.Αν μπορεις να διαθεσεις παραπανω χρηματα πανε στο Crypton S.Απο αξιοπιστια δεν εχω παραπονο,απο 0-50.000χλμ εκανε μονο σκισιμο-ντελιβερι 120-150χλμ καθε μερα,συν τις δικες μου καθημερινες μετακινησεις στην πολη.Στα 45.000 περιπου αρχισε να καιει λαδακι,οπου λογω πιεσης χρονου,να ναι ετοιμο το μηχανακι δλδ γρηγορα,αντι να το επισκευασω πεταξα πανω ενα Lifan 110,αγορα μοτερ,λαδια,εργατικα 270 ευρω, το οποιο επισης εχει κανει αλλα 50.000-60.000 στην ιδια χρηση.Το Lifan το μονο που μου χει βγαλει ειναι οτι θελει πλεον αλλαγη δισκων συμπλεκτη λογω το οτι δεν το φερομουν και με το γαντι το μηχανακι,διασκεδαζα με σουζιτσες στην δουλεια με το κουτι της διανομης πισω:lol: .Πλεον δεν δουλευει ντελιβερι το μηχανακι και συνεχιζω να το χρησιμοποιω για τις καθημερινες μου μετακινησεις.Τι θελω να πω,για τα λεφτα του καλο ειναι,απο αξιοπιστια παλι μια χαρα μου βγηκε εμενα,το οτι εκαιγε λαδι με τετοιο δουλεμα στα 45.000 μια χαρα μου φαινεται αν αναλογιστειτε οτι το Honda(δεσπαειδεχαλαει) Innova 125 στα 50- 55.000χλμ κολλησε το μοτερ.

Bowleno
21/02/2021, 09:37
Είχα τον γενάρχη των crypton, το 105 το μακρινό 1997 το κράτησα 2 χρόνια και έκανε 102.000 χλμ... Σκυλί μαύρο όντως.
Το σημερινό όμως ξεφεύγει αρκετά στα λεφτά που λέω στο πρώτο ποστ. Επίσης, δεν έχει tubeless που είναι για εμένα τουλάχιστον, must....

kachius
21/02/2021, 10:36
Γνώμη για παπί δεν έχω, απλά να πω ότι και με σαμπρέλα (όπου τα σετ σαμπρέλες-λάστιχα είναι πάμφθηνα -δε ξέρω αν τα tubeless είναι εξίσου οικονομικά), άμα μείνεις του πετάς αφρό fast και έφυγες επίσης ;)
Μήπως άδικα τα εξαιρείς.

Acacius
21/02/2021, 11:00
Σχετικά φθηνό, αξιόπιστο σύμφωνα με όσα έχω ακούσει και με tubeless ήταν το (Made in Korea) Daelim City Ace. Το πρόβλημα είναι ότι το μόνο που βρίσκω πια είναι ένα στοκ οκταετίας εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3549884-daelim). Πιθανόν να έχει κι αυτό ακριβά ή δυσεύρετα ανταλλακτικά και έχει και 16άρα ζάντα αντί 17" όπως τα περισσότερα, οπότε ίσως και ακριβότερα ελαστικά.

Δεν το προτείνω, απλά επειδή κάτω από 2Κ οι επιλογές είναι περιορισμένες το αναφέρω αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις

Bowleno
21/02/2021, 12:29
Ευχαριστώ όσους είπαν μια γνώμη κλπ. Γεγονός είναι ότι στο budget αυτό και στα θέλω μου, το sym είναι μονόδρομος....

Nitse3
21/02/2021, 14:04
Από sym δεν φθάνεις το 185 το παπί η το on off; Λογικά αξίζουν τη διαφορά

George_M.
21/02/2021, 14:19
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7483083-suzuki-address

Άμα δεν έχει σαμπρέλες όρμα...

zannisvel
21/02/2021, 16:01
Κοιτά και το NH T φαίνεται πολύ ωραίο και πιο μοτοσυκλέτα. Επειδή πέρασα και εγώ από παπί, αν δε το θέλεις για δουλειά μην πας προς τα εκεί.

Nitse3
21/02/2021, 16:19
Κοιτά και το NH T φαίνεται πολύ ωραίο και πιο μοτοσυκλέτα. Επειδή πέρασα και εγώ από παπί, αν δε το θέλεις για δουλειά μην πας προς τα εκεί.

Σωστά βγαίνει και σε 125 όχι μόνο 185.

Bowleno
21/02/2021, 18:33
Από sym δεν φθάνεις το 185 το παπί η το on off; Λογικά αξίζουν τη διαφορά

800 ευρώ είναι η διαφορά! Σχεδόν τα μισά λεφτά, μπα όχι

Bowleno
21/02/2021, 18:35
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7483083-suzuki-address

Άμα δεν έχει σαμπρέλες όρμα...

Κάποιο λάθος κάνεις:cry: μόνο παπί είπαμε. Σιχαίνομαι τα σκούτερ όπως ο διάολος το λιβάνι:lol:

Nikospiaggio
22/02/2021, 08:18
Φιλε μου η σκεψη σου ειναι η σωστοτερη επιλογη για κατω απο 2.000
Συμφωνω κι εγω οτι αν μπορεις να εχεις ενα παπι και μετα οτι αλλο σ αρεσει σε μηχανη ή scooter.αλλα το παπι παντα χρειαζεται και δεν κοστιζει
Το sym εχει καλα πλαστικα
Καλο δεσιμο
Δεν τριζει
Καλυτερες αναρτησεις
Νομιζω στα χρηματα που διαθετεις ειναι μονοδρομος

Kickstart
22/02/2021, 08:41
καλημέρα.

με τα δεδομενα που θετεις, εγώ στη θέση σου θα παιρνα το sym.

Bowleno
22/02/2021, 09:32
Φιλε μου η σκεψη σου ειναι η σωστοτερη επιλογη για κατω απο 2.000
Συμφωνω κι εγω οτι αν μπορεις να εχεις ενα παπι και μετα οτι αλλο σ αρεσει σε μηχανη ή scooter.αλλα το παπι παντα χρειαζεται και δεν κοστιζει
Το sym εχει καλα πλαστικα
Καλο δεσιμο
Δεν τριζει
Καλυτερες αναρτησεις
Νομιζω στα χρηματα που διαθετεις ειναι μονοδρομος


καλημέρα.

με τα δεδομενα που θετεις, εγώ στη θέση σου θα παιρνα το sym.

Το παράγειλα σήμερα το πρωί. Ίδωμεν.

AristidisZ
22/02/2021, 09:34
Το παράγειλα σήμερα το πρωί. Ίδωμεν.

Μεγειές και συ λοιπόν :beer:

sapila racing
22/02/2021, 10:30
Το παράγειλα σήμερα το πρωί. Ίδωμεν.

Πολυ ωραία η αυτή φάση της αναμονής για καινούριο μηχανάκι! :beer:

doctoras
22/02/2021, 11:35
Το παράγειλα σήμερα το πρωί. Ίδωμεν.

τώρα το πρόσεξα, αυτό είναι πολύ όμορφο ίσως το ομορφότερο στην κατηγορία
καλορίζικο!


*τόσα πράγματα κατασκευαστικά αλλάξαν/αλλάζουν, να μεγαλώσουν των αποθηκευτικό χώρο κάτω απο την σέλα δεν κατάφερε κανένας (πέραν του athlete125)

zannisvel
22/02/2021, 11:57
Αντε καλορίζικο φίλε!!!

Καλά χιλιόμετρα και να το χαρείς!!!:beer:

teo_g7
22/02/2021, 15:12
Καλορίζικο Δημήτρη!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/02/2021, 16:05
Μια χαρα όλα πήγαν. Άντε με το καλό η παραλαβή αν και δε κατάλαβα τελικάπιο πήρες...

GogosLux
22/02/2021, 16:51
Καλορίζικο και παντα ορθιος !!!!

alexis72
22/02/2021, 19:29
καλορίζικο κ καλοτάξιδο κ φυσικά ΠΑΝΤΑ το καινούργιο ειναι η καλύτερη αγορά ,
σαν μηχανάκι
εχει κ τα υπέρ κ τα κατά....
μού τα ειπε γειτονας ντελιβεράς ,
ΥΠΕΡ , εχει πολύ καλό κ σχετικά αθορυβο μοτέρ - δεν τριζει τιποτα -πλήρες απο οργανα -τέλεια φρενα για παπί - πολύ καλές αναρτήσεις για παπί αλλά μόνο για πίσω - ελαστικά χωρίς σαμπρέλα -χοντρό πίσω ελαστικό -καλά φώτα για παπί το βράδυ -πολύ καλό κιβωτιο ταχυτητων -τιμή κάτω απο 2.000 ευρώ -καταναλωση περιπου λιγο πάνω απο 2λιτρα για 100χλμ
ΚΑΤΑ , η σελα ειναι κατηφορική πρός τα εμπρός - κατω απο την σέλα ΔΕΝ χωράει κράνος ουτε full face ουτε το απλό - μικρό ντεποζιτο οπότε θέλεις συχνά επισκεψη σε βενζινάδικο - αλλά το σημαντικότερο θεμα που βγαζει ειναι στο μπροστινό συστημα που ειναι πολύ πολύ μαλακό κ βουτάει σε φρενάρισμα η οταν πέφτει σε απλή λακούβα κ λύνεται μόνο με αλλαγή πιο σκληρών ελατηρίων που ειναι μεσα στις μπουκάλες ....η αλλάζοντας ισως τα υγρά στο μπροστινό (θέλει ψαξιμο αυτό )

Sebastian1980
22/02/2021, 19:47
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το sym vf 125.

Bowleno
22/02/2021, 20:07
καλορίζικο κ καλοτάξιδο κ φυσικά ΠΑΝΤΑ το καινούργιο ειναι η καλύτερη αγορά ,
σαν μηχανάκι
εχει κ τα υπέρ κ τα κατά....
μού τα ειπε γειτονας ντελιβεράς ,
ΥΠΕΡ , εχει πολύ καλό κ σχετικά αθορυβο μοτέρ - δεν τριζει τιποτα -πλήρες απο οργανα -τέλεια φρενα για παπί - πολύ καλές αναρτήσεις για παπί αλλά μόνο για πίσω - ελαστικά χωρίς σαμπρέλα -χοντρό πίσω ελαστικό -καλά φώτα για παπί το βράδυ -πολύ καλό κιβωτιο ταχυτητων -τιμή κάτω απο 2.000 ευρώ -καταναλωση περιπου λιγο πάνω απο 2λιτρα για 100χλμ
ΚΑΤΑ , η σελα ειναι κατηφορική πρός τα εμπρός - κατω απο την σέλα ΔΕΝ χωράει κράνος ουτε full face ουτε το απλό - μικρό ντεποζιτο οπότε θέλεις συχνά επισκεψη σε βενζινάδικο - αλλά το σημαντικότερο θεμα που βγαζει ειναι στο μπροστινό συστημα που ειναι πολύ πολύ μαλακό κ βουτάει σε φρενάρισμα η οταν πέφτει σε απλή λακούβα κ λύνεται μόνο με αλλαγή πιο σκληρών ελατηρίων που ειναι μεσα στις μπουκάλες ....η αλλάζοντας ισως τα υγρά στο μπροστινό (θέλει ψαξιμο αυτό )

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις, τα γνωρίζω όλα:beer:
Θα δω στα χέρια τα δικά μου τι θα κάνει το μπροστινό και αναλόγως θα πράξω. Όσο για την σέλα, το ψυλιάστικα όταν την είδα από κοντά. Και αυτό το θέμα λύνεται σχετικά εύκολα.

Ευχαριστώ άπαντες για τις ευχές σας, υγεία, καλός δρόμους να έχουμε και όλα τα άλλα βρίσκονται!:beer:

mia_zoi_kawa
22/02/2021, 20:13
Καλορίζικο Βοwleno. Το sym είναι από τα ποιο όμορφα της κατηγορίας και μπορεί να μείνει κλειδωμένο έξω χωρίς να χάνεις τον ύπνο σου. Nομιζω έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή.

Kickstart
22/02/2021, 21:05
Η sym γενικώς έχει ένα θέμα με τις σελες.. τσαρούχια.. Και στο σιτικομ έτσι ήταν μπροστά στη μύτη γυριστή.. Πηγα σε σελά και την σενιαρα στο δίμηνο ενισχύοντας και την άνεση του αφρωδους. .. Κόστος μικρό.

Bowleno
22/02/2021, 21:40
Η sym γενικώς έχει ένα θέμα με τις σελες.. τσαρούχια.. Και στο σιτικομ έτσι ήταν μπροστά στη μύτη γυριστή.. Πηγα σε σελά και την σενιαρα στο δίμηνο ενισχύοντας και την άνεση του αφρωδους. .. Κόστος μικρό.

Λες να βάλω την γνωστή φούντα μπροστά, να μου τα κρατάει στα φρεναρίσματα;:cry::lol:

doctoras
22/02/2021, 21:46
Για το πιρούνι, αν το βρεις οπως τα λεει ο αποπανω, λυσε το ειτε στον μαστορα σου μεσα στην εγγύηση ειτε αν πιανουν τα χερια σου και τσεκαρε την ποσοτητα λαδιου πιρούνιου. Ειναι πολλα παπια που έρχονται με το 1/3 της ποσοτητας που θα επρεπε να εχει μεσα.

motojojo
23/02/2021, 08:59
Καλορίζικο και καλοτάξιδο λοιπον! Εύχομαι να σε καλύψει απόλυτα για αυτό που το πήρες.

Είναι μεγάλη η χαρά της παραλαβής!

mikes
23/02/2021, 23:31
καλη αναμονη, καλη παραλαβη, και καλοβολτο..

o_gavros
24/02/2021, 07:24
ΚΑΤΑ , η σελα ειναι κατηφορική πρός τα εμπρός - κατω απο την σέλα ΔΕΝ χωράει κράνος ουτε full face ουτε το απλό - μικρό ντεποζιτο οπότε θέλεις συχνά επισκεψη σε βενζινάδικο - αλλά το σημαντικότερο θεμα που βγαζει ειναι στο μπροστινό συστημα που ειναι πολύ πολύ μαλακό κ βουτάει σε φρενάρισμα η οταν πέφτει σε απλή λακούβα κ λύνεται μόνο με αλλαγή πιο σκληρών ελατηρίων που ειναι μεσα στις μπουκάλες ....η αλλάζοντας ισως τα υγρά στο μπροστινό (θέλει ψαξιμο αυτό )
Με εξαίρεση τη φορά της σέλας, ότι περιγράφεις ισχύουν και για το κρυπτονΧ γενικώς.
Αυτά ολα, όμως, είναι θέματα που λύνονται ή/και τα περιμένεις από ένα παπί.

Η συμ πάντως κάνει θραύση.
Και με τα παπάκια αλλά ειδικά με τα σκούτερ, είναι πολύ ψηλά σε πωλήσεις.
Ενδεικτικά αναφέρω ως άτυπη μέτρηση, αυτά που βλέπω στο φέρρυ μποτ έμπα εβγα Σαλαμίνα.
6 στα 10 μηχανάκια πλέον (και πιστέψτε με, μπαινοβγαίνει ΠΟΛΥ μηχανάκι) είναι Συμ!
Μέχρι πέρσι προπερσι, την πρωτιά αυτή την είχαν τα κρυπτονΧ.

Καλορίζικο και καλοδουλευτος ο παπιος.

Bowleno
24/02/2021, 07:38
Με εξαίρεση τη φορά της σέλας, ότι περιγράφεις ισχύουν και για το κρυπτονΧ γενικώς.
Αυτά ολα, όμως, είναι θέματα που λύνονται ή/και τα περιμένεις από ένα παπί.

Η συμ πάντως κάνει θραύση.
Και με τα παπάκια αλλά ειδικά με τα σκούτερ, είναι πολύ ψηλά σε πωλήσεις.
Ενδεικτικά αναφέρω ως άτυπη μέτρηση, αυτά που βλέπω στο φέρρυ μποτ έμπα εβγα Σαλαμίνα.
6 στα 10 μηχανάκια πλέον (και πιστέψτε με, μπαινοβγαίνει ΠΟΛΥ μηχανάκι) είναι Συμ!
Μέχρι πέρσι προπερσι, την πρωτιά αυτή την είχαν τα κρυπτονΧ.

Καλορίζικο και καλοδουλευτος ο παπιος.

Γαύρε, εσύ που από ότι έχω καταλάβει, το.... Τρως όλο το φαι σου :p
Έχεις κάνει κάτι με το μπροστινό; Αν ναι, έχεις ένα ενδεικτικό κόστος;

o_gavros
24/02/2021, 14:42
Τίποτα δεν έχω κάνει καθώς το μηχανάκι το δουλεύω συνέχεια.
Η λύση, είναι μετρημένα κουκιά.
Για πιο μπαμπατσικους αναβάτες, σκληρότερο ελατήριο.
Το διαφορετικό ιξώδες λαδιού δεν ξέρω αν θα είχε ουσιαστικό νόημα για παπί.
Ίσως σε αναβάτες με νορμάλ βάρος

S705
25/02/2021, 12:11
ωπ . καλοτάξιδο παλικάρι.
όσο για το μπροστινό... 10αρι λάδι και έναν αποστάτη στα ελατήρια να δώσεις λίγη προφορτηση.

Bowleno
25/02/2021, 12:38
ωπ . καλοτάξιδο παλικάρι.
όσο για το μπροστινό... 10αρι λάδι και έναν αποστάτη στα ελατήρια να δώσεις λίγη προφορτηση.

Ωραίος, θα το κοιτάξω αν τελικά το χρειάζεται, ευχαριστώ:beer:

Iaswnas1988
02/03/2021, 21:58
Το euro 5 πήρες;;

Bowleno
02/03/2021, 23:12
Το euro 5 πήρες;;

Δεν έχω ιδέα αν είναι 4 η 5:lol:
Το vf 125 πήρα, κακό δεν το λες, καλά φρένα έχει (για παπί) καλές αναρτήσεις έχει (για παπί) καλά φώτα έχει (για παπί) η σέλα σκληρή, θεόσκληρη και κατηφορική, θα γίνει κάποια στιγμή βελτίωση της. Εν καιρώ και αφού γίνουν κάποια χλμ. (Τώρα στρώνεται και ασφαλή συμπεράσματα δεν δύναται να βγουν) θα γράψω στο σχετικό section μια αναφορά να υπάρχει για όσους βρεθούν να ψάχνουν παπί....

Nikos77
03/03/2021, 05:34
Δεν έχω ιδέα αν είναι 4 η 5:lol:
Το vf 125 πήρα, κακό δεν το λες, καλά φρένα έχει (για παπί) καλές αναρτήσεις έχει (για παπί) καλά φώτα έχει (για παπί) η σέλα σκληρή, θεόσκληρη και κατηφορική, θα γίνει κάποια στιγμή βελτίωση της. Εν καιρώ και αφού γίνουν κάποια χλμ. (Τώρα στρώνεται και ασφαλή συμπεράσματα δεν δύναται να βγουν) θα γράψω στο σχετικό section μια αναφορά να υπάρχει για όσους βρεθούν να ψάχνουν παπί....διάβαζα ότι έχει έρθει το euro 5 με μεγαλύτερη ιπποδύναμη που το κάνει το δυνατότερο της κατηγορίας και με μικρότερη κατανάλωση. https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/irthe-neo-sym-vf125-euro5

Bowleno
03/03/2021, 06:06
διάβαζα ότι έχει έρθει το euro 5 με μεγαλύτερη ιπποδύναμη που το κάνει το δυνατότερο της κατηγορίας και με μικρότερη κατανάλωση. https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/irthe-neo-sym-vf125-euro5

Προφανώς το 4 έχω, γι'αυτό η αντιπροσωπεία μείωσε τόσο πολύ την τιμή του, από τα 2.260 που κόστιζε, σε 1960 ευρώ. 300 ευρώ κάτω δεν τα λες και λίγα σε αυτή τη κατηγορία....
Λογικά το 5 θα έχει αρκετά πιο ψηλά την τιμή ;)

νεοσσός
03/03/2021, 06:38
Καλό στρώσιμο λοιπόν!

doctoras
03/03/2021, 08:34
Δεν έχω ιδέα αν είναι 4 η 5:lol:
Το vf 125 πήρα, κακό δεν το λες, καλά φρένα έχει (για παπί) καλές αναρτήσεις έχει (για παπί) καλά φώτα έχει (για παπί) η σέλα σκληρή, θεόσκληρη και κατηφορική, θα γίνει κάποια στιγμή βελτίωση της. Εν καιρώ και αφού γίνουν κάποια χλμ. (Τώρα στρώνεται και ασφαλή συμπεράσματα δεν δύναται να βγουν) θα γράψω στο σχετικό section μια αναφορά να υπάρχει για όσους βρεθούν να ψάχνουν παπί....

Εξοικείωση χρειάζεσαι μην απογοήτευσε, οταν συνηθίσεις την ιδεα μικρου μηχανακιου και τα ωφελήματα του τοτε θα αναθεωρήσεις

Bowleno
03/03/2021, 09:05
Εξοικείωση χρειάζεσαι μην απογοήτευσε, οταν συνηθίσεις την ιδεα μικρου μηχανακιου και τα ωφελήματα του τοτε θα αναθεωρήσεις

Ξέρω καλά τι πήρα... Είχα το κρυπτον το 105, είχα και το καζερ, το σημερινό καμία σχέση με αυτά, σε αρκετά θέματα. Προς το παρόν, δηλώνω ευχαριστημένος:)

motojojo
03/03/2021, 11:12
Καμια σχέση με ποια έννοια?

Θα είχε ένα ενδιαφέρον μια τέτοια σύγκριση (αν υφίσταται) "παλιό vs νεο"

Bowleno
03/03/2021, 21:00
Καμια σχέση με ποια έννοια?

Θα είχε ένα ενδιαφέρον μια τέτοια σύγκριση (αν υφίσταται) "παλιό vs νεο"

Πάμε μια στα γρήγορα: φώτα. Δεν έχω δει καλύτερα μαμά φώτα σε παπί στα προηγούμενα που είχα, (αγορασμενα κούτα και αυτά) εφεγγαν όπου νάναι.
Πίνακας οργάνων, ο πιο πλήρης που έχω δει σε παπί, με στροφόμετρο κιόλας.
Tubeless ελαστικά με το πίσω να είναι θεόχοντρο (ήταν βασικό ζητούμενο για μένα)
Αναρτήσεις, εμπρός, μια χαρά για μένα πίσω κάπως σκληρές αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα.
Όμορφη εμφάνιση (άμα δεν παινέψεις το παπί σου...:p )
Αυτά για τώρα

o_gavros
03/03/2021, 21:38
Ρε μη το κουράζουμε.
Τα παπιά πλέον έχουνε φτάσει να δίνουν πράγματα που κάποτε ούτε και το φανταζόμασταν.
Αντιστρόφως ανάλογη δείχνει να είναι η αίσθηση αθανατοτητας που απεπνεαν μηχανάκια όπως το καζερ, το σουπερκαμπ ή το γκραντ.
Η φάση προχωράει.

Για όλους έχει ο μπαξες.

Nikos77
03/03/2021, 23:16
Προφανώς το 4 έχω, γι'αυτό η αντιπροσωπεία μείωσε τόσο πολύ την τιμή του, από τα 2.260 που κόστιζε, σε 1960 ευρώ. 300 ευρώ κάτω δεν τα λες και λίγα σε αυτή τη κατηγορία....
Λογικά το 5 θα έχει αρκετά πιο ψηλά την τιμή ;)
Την ίδια τιμή έχει. Δε τη άλλαξαν https://www.sym.gr/model/vf125/
Καλορίζικο όμως είναι πολύ ωραίο και ποιοτικο

doctoras
04/03/2021, 08:13
Πάμε μια στα γρήγορα: φώτα. Δεν έχω δει καλύτερα μαμά φώτα σε παπί στα προηγούμενα που είχα, (αγορασμενα κούτα και αυτά) εφεγγαν όπου νάναι.
Πίνακας οργάνων, ο πιο πλήρης που έχω δει σε παπί, με στροφόμετρο κιόλας.
Tubeless ελαστικά με το πίσω να είναι θεόχοντρο (ήταν βασικό ζητούμενο για μένα)
Αναρτήσεις, εμπρός, μια χαρά για μένα πίσω κάπως σκληρές αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα.
Όμορφη εμφάνιση (άμα δεν παινέψεις το παπί σου...:p )
Αυτά για τώρα

Συνεπώς θα επρεπε να πετας στα σύννεφα(και οχι να μας κανεις τον δυσκολο :) ) μιας και έκανες συγκριτικά μια ωραιότατη αναβάθμιση σε πολυ ανταγωνιστική τιμη.
Καμια state of art φωτο δεν θα δουμε?

Bowleno
04/03/2021, 11:33
Συνεπώς θα επρεπε να πετας στα σύννεφα(και οχι να μας κανεις τον δυσκολο :) ) μιας και έκανες συγκριτικά μια ωραιότατη αναβάθμιση σε πολυ ανταγωνιστική τιμη.
Καμια state of art φωτο δεν θα δουμε?

Από μηχανή σε παπί, δεν το λες ακριβώς αναβάθμιση έστω και αν είναι κούτα. Πάρε και 2 φώτο, δύσκολα θα το ξαναδούμε τόσο καθαρό:p

426031
426032

doctoras
04/03/2021, 16:27
τουμπανο το παπί! πολύ όμορφο ρε!
να το χαρεις

Pew
04/03/2021, 17:22
Μεγεια ο πάπαρος και καλοταξιδο να 'ναι!

Να ευχηθω ομως υγεια και μακαρι να σου γυρισουν ολα προς το καλυτερο γιατι αν καταλαβα καλα, αντιμετωπιζεις μεγαλο ζορι.:beer:

Bowleno
04/03/2021, 18:32
Σας ευχαριστώ όλους για τα βρουμ! σας, μου δίνουν κουράγιο να... Συνηθίσω στη ιδέα του παπιού.:lol:

Σημασία 2 μόνο πράγματα, έχουν, τελικά: υγεία και καλούς δρόμους να έχουμε, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες! :beer:

@pew δες εδώ... (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159255&highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%AC+%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9)

Augotaraxos
04/03/2021, 23:45
Πάντα όρθιος, καλά και απολαυστικά χιλιόμετρα!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/03/2021, 06:44
Πραγματικά πολύ όμορφο. Ζηλεύω...
Να το χαρείς.

doctoras
05/03/2021, 06:47
Σας ευχαριστώ όλους για τα βρουμ! σας, μου δίνουν κουράγιο να... Συνηθίσω στη ιδέα του παπιού.:lol:

Σημασία 2 μόνο πράγματα, έχουν, τελικά: υγεία και καλούς δρόμους να έχουμε, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες! :beer:

@pew δες εδώ... (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159255&highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%AC+%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9)

έλα ρε τι κουράγιο θα κάνεις την δουλειά σου, όμως η ιδέα του μοτοσυκλετισμού δεν περιοριζεται στον τύπο μοτοσυκλέτας
καλώς έβαλε η sym.gr στην σελίδα του μοντέλου τα δύο ταξιδιωτικά εντός (https://www.sym.gr/sym-vf125-%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%b4%cf%81%cf%8c%ce%bc%ce%bf-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-1821/) και εκτός (https://www.sym.gr/wp-content/uploads/Taxidi_Alpeis_papi_6p.pdf) συνόρων, γιατί επιβεβαιώνει τον παραπάνω κανόνα
όλα είναι στο μυαλό δεν περιορίζεσαι με το παπί, απλώς ίσως περιορίζεσαι οικονομικά στα να έχεις 2 ή 3 μηχανάκια συνολικά στην κατοχή σου

δες την ταινία heartlands του 2002 (https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BMTQ0NTE2MzE5Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjU3NTYyMQ@@._V1_.jpg) όταν έχεις χρόνο
τύπος που του πάνε όλα στραβά, αρπάζει το παπί του (glx50) και κάνει road trip στο άγνωστο μέχρι να βρει τον εαυτό του

Kickstart
05/03/2021, 07:51
κουκλάκι είναι, μια χαρά θα σου κάνει τη δουλειά που θες, και που σαι...άμα χρειαστεί να ξέρεις θα σου δώσει και μεροκάματο.

Augotaraxos
05/03/2021, 09:56
έλα ρε τι κουράγιο θα κάνεις την δουλειά σου, όμως η ιδέα του μοτοσυκλετισμού δεν περιοριζεται στον τύπο μοτοσυκλέτας
καλώς έβαλε η sym.gr στην σελίδα του μοντέλου τα δύο ταξιδιωτικά εντός (https://www.sym.gr/sym-vf125-%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%b4%cf%81%cf%8c%ce%bc%ce%bf-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-1821/) και εκτός (https://www.sym.gr/wp-content/uploads/Taxidi_Alpeis_papi_6p.pdf) συνόρων, γιατί επιβεβαιώνει τον παραπάνω κανόνα
όλα είναι στο μυαλό δεν περιορίζεσαι με το παπί, απλώς ίσως περιορίζεσαι οικονομικά στα να έχεις 2 ή 3 μηχανάκια συνολικά στην κατοχή σου

δες την ταινία heartlands του 2002 (https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BMTQ0NTE2MzE5Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjU3NTYyMQ@@._V1_.jpg) όταν έχεις χρόνο
τύπος που του πάνε όλα στραβά, αρπάζει το παπί του (glx50) και κάνει road trip στο άγνωστο μέχρι να βρει τον εαυτό του

Και φυσικά αυτόν τον Youtuber: https://www.youtube.com/user/c90adventures

doctoras
05/03/2021, 10:27
Και φυσικά αυτόν τον Youtuber: https://www.youtube.com/user/c90adventures

στηρίζω έχω t-shirt του
έχει κάνει εξωπραγματικά πράγματα

Bowleno
05/03/2021, 13:04
Ρε σεις οι από πάνω... Φιρί φιρί το πάτε να μείνω μόνιμα με το παπί;:cry:
Χθες πήγα από νέα Φιλαδέλφεια στο Αιγάλεω να δω τον γιο μου, απόσταση 8 χλμ. Από Κηφισό και είχα τάσεις αυτοκτονίας από την βαρεμάρα λέμε.
αφήστε που με περνούσαν από παντού...:cry:

nikonian
05/03/2021, 13:16
Έκανα κι εγώ παρόμοια μετάβαση πριν από λίγα χρόνια και ξέρω πως είναι να σε περνάνε από παντού.
Στο πρώτο μποτιλιάρισμα όμως θα πάρεις το αίμα σου πίσω, μια και θα περνάς εσύ από παντού.

kachius
05/03/2021, 13:40
Σαφώς και οι ανοιχτοί δρόμοι/λεωφόροι δεν είναι ό,τι καλύτερο για την ψυχολογία της μετάβασης,
αλλά ακόμα και εκεί σε λίγο καιρό δε θα σε στεναχωρεί τίποτα :)

Χώσου και συ λίγο σε στενά/κίνηση κτλ πρώτα...κατευθείαν εθνική; :D

Bowleno
05/03/2021, 13:55
Σαφώς και οι ανοιχτοί δρόμοι/λεωφόροι δεν είναι ό,τι καλύτερο για την ψυχολογία της μετάβασης,
αλλά ακόμα και εκεί σε λίγο καιρό δε θα σε στεναχωρεί τίποτα :)

Χώσου και συ λίγο σε στενά/κίνηση κτλ πρώτα...κατευθείαν εθνική; :D

Αφού έπρεπε να πάω να δω τον πεζεβέγκη, τι να κάνω; :D
Εδώ τριγύρω όντως δεν έχει αντίπαλο, χώνεται εκεί που ο Πήγασος δεν...

Augotaraxos
05/03/2021, 22:27
στηρίζω έχω t-shirt του
έχει κάνει εξωπραγματικά πράγματα

H επιτομή του «όλα είναι στο μυαλό».

νεοσσός
06/03/2021, 07:32
Πανέμορφο το παπί. Με yes!

Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η ανοικτόμυαλη προσέγγιση της SYM, που ανέβασε ταξιδιωτικά πελατών της. Μέσα στο πνεύμα της εποχής το marketing τους. Εύγε!



Έκανα κι εγώ παρόμοια μετάβαση πριν από λίγα χρόνια και ξέρω πως είναι να σε περνάνε από παντού.
Συνηθίζεται. Το βιώνω συχνά και μάλιστα δεν έχω τη δικαιολογία ότι έχει μικρή ισχύ το μοτοσακό μου. Μόνο που δε μου φωνάζουν "Πέτα το, αφού δεν το ανοίγεις!". :lol:

McGyver
12/03/2021, 15:21
Έστω κι αργοπορημένα, καλορίζικο!

:beer:

:D


426304

Bowleno
12/03/2021, 20:12
Έστω κι αργοπορημένα, καλορίζικο!

:beer:

:D


426304


:eek::eek::eek:
Τέλειο! Πώς θα γίνει να το πάρω;:D

:beer:

Bowleno
24/03/2021, 10:54
... Και μόλις παραλάβαμε! Θωμά, πολλές:beer:
426677

McGyver
24/03/2021, 11:00
Μπράβο μπράβο!!!

:beer::beer::beer::beer::beer:

Parkaki
30/03/2021, 01:00
Διαβασα ολο το ποστ και εχω να πω λιγα πραγματακια.

Εαν επαιρνα σημερα παπι κουτα αυτο θα ηταν το συμ που διαλεξες. Ξερω ντελιβερα με αυτο το μηχανακι και του εχει βγει σκυλι μαυρο. Συν οτι για μενα ειναι σημερα το ομορφοτερο παπι που πουλιεται καινουργιο (θα εβαζα μονο μια εξατμιση, η μαμα σαν ολα τα συμ ειναι φλωρικη).

Το παπι σαν μεσο μετακινησης εντως πολης ειναι γρηγοροτερο απο τα υπολοιπα οχηματα. Σαν γκαζι δε λεει και πολλα αλλα στα φαναρια τα 0-60 τα πιανεις παντα γρηγοροτερα απο τα αυτοκινητα και τους αφηνεις πολυ πισω, και σαν πορεια τα 80 ειναι μια καλη ταχυτητα να μη σε φτανουν καν μεσα στη πολη σε μεγαλους δρομους. Για εκτως πολης δεν κανει προφανως. (δεν εχω παπι αλλα δουλευω με παπι).

Το καλυτερο παπι που εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα για μενα ειναι το καζε ρ. Αξιοπιστο μοτερ, μιλαμε δε καταλαβαινε τιποτα ακομα και με τα ιδια λαδια για 10++ χιλιαδες χιλιομετρα. Χαμηλο υψος πλατια σελα και μεγαλο τιμονι το εκαναν σταθεροτατο. Πλαστικα ισως τα πιο χοντρα σε παπι που υπηρξαν ποτε, δεν εσπαγαν για κανεναν λογο. Κοντα 200.000 χιλιομετρα και το μονο που εκανα ηταν μια ηλεκτροκολληση στην εξατμιση. Σερβις ουτε μια φορα σε συνεργειο, μονο αλλαγη λαδιων οποτε και αν και μονο λαστιχα φρενα.


Καλοταξιδο φιλος!

Bowleno
30/03/2021, 07:42
Διαβασα ολο το ποστ και εχω να πω λιγα πραγματακια.

Εαν επαιρνα σημερα παπι κουτα αυτο θα ηταν το συμ που διαλεξες. Ξερω ντελιβερα με αυτο το μηχανακι και του εχει βγει σκυλι μαυρο. Συν οτι για μενα ειναι σημερα το ομορφοτερο παπι που πουλιεται καινουργιο (θα εβαζα μονο μια εξατμιση, η μαμα σαν ολα τα συμ ειναι φλωρικη).

Το παπι σαν μεσο μετακινησης εντως πολης ειναι γρηγοροτερο απο τα υπολοιπα οχηματα. Σαν γκαζι δε λεει και πολλα αλλα στα φαναρια τα 0-60 τα πιανεις παντα γρηγοροτερα απο τα αυτοκινητα και τους αφηνεις πολυ πισω, και σαν πορεια τα 80 ειναι μια καλη ταχυτητα να μη σε φτανουν καν μεσα στη πολη σε μεγαλους δρομους. Για εκτως πολης δεν κανει προφανως. (δεν εχω παπι αλλα δουλευω με παπι).

Το καλυτερο παπι που εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα για μενα ειναι το καζε ρ. Αξιοπιστο μοτερ, μιλαμε δε καταλαβαινε τιποτα ακομα και με τα ιδια λαδια για 10++ χιλιαδες χιλιομετρα. Χαμηλο υψος πλατια σελα και μεγαλο τιμονι το εκαναν σταθεροτατο. Πλαστικα ισως τα πιο χοντρα σε παπι που υπηρξαν ποτε, δεν εσπαγαν για κανεναν λογο. Κοντα 200.000 χιλιομετρα και το μονο που εκανα ηταν μια ηλεκτροκολληση στην εξατμιση. Σερβις ουτε μια φορα σε συνεργειο, μονο αλλαγη λαδιων οποτε και αν και μονο λαστιχα φρενα.


Καλοταξιδο φιλος!

Ευχαριστώ για την ευχή .:beer:

Έναν και κάτι μήνα μετά, η αλήθεια είναι ότι το έχω βολευτεί πολύ καθώς δεν κάνω χλμ. (Βγαίνω σε ακτίνα 15 χλμ. Το πολύ από το σπίτι). Χωράει παντού, Εθνική πάει μια χαρά με 80, βλέπω το γρασίδι να μεγαλώνει, τα πουλάκια να κελαηδούν:lol:
Όσο για την εξάτμιση, φλώρικη συμφωνώ το euro 4, βλέπεις..
Τις κάνει όλες σαν θερμοσίφωνες πλέον:(
Έχω σαν αρχή να μην πειράζω τα μηχανάκια που παίρνω κούτα.
Το καζέρι το είχα κάπου το 2004, και ισχύουν όσα λες. Το έδωσα για να πάρω το ER-5 και μετά από αυτό, τον Πήγασο.
Εκτός συνταρακτικού απροόπτου, το παπί μάλλον θα γεράσει μαζί μου...

Vstrommer71
30/03/2021, 11:52
Εκτός συνταρακτικού απροόπτου, το παπί μάλλον θα γεράσει μαζί μου...
Τέτοια λές και μου έφυγε ο καφές από τα χέρια.
Στην ηλικία μας πρέπει να λές το μηχανάκι που θα μας πάει στα βαθιά γεράματα.
Μην νομίζει ο κόσμος δηλαδή ότι είμαστε τίποτα τριαντάχρονα τζόβενα(που λένε και στα Πατρινά) που μιλάνε για παπιά:bawl:

Parkaki
30/03/2021, 12:13
Αν ειναι εργαλειο δουλειας το κρατας μεχρι να γινει χρεπι. Αν ειναι για βολτα το αλλαζεις οταν στο επιτρεψουν τα οικονομικα σου. Αυτο ισχυει για ολες τις μηχανες, προσωπικα δε μπορω να κρατησω κατι πανω απο χρονο, βαριεμαι. Η κρατας το παπι φορεβερ και αλλαζεις μηχανες, καλο ειναι να υπαρχει ενα παπι παντα..

Bowleno
30/03/2021, 18:02
Τέτοια λές και μου έφυγε ο καφές από τα χέρια.
Στην ηλικία μας πρέπει να λές το μηχανάκι που θα μας πάει στα βαθιά γεράματα.
Μην νομίζει ο κόσμος δηλαδή ότι είμαστε τίποτα τριαντάχρονα τζόβενα(που λένε και στα Πατρινά) που μιλάνε για παπιά:bawl:

Εγώ αγέραστος θα πάω, το παπί δεν ξέρω...:lol:


Αν ειναι εργαλειο δουλειας το κρατας μεχρι να γινει χρεπι. Αν ειναι για βολτα το αλλαζεις οταν στο επιτρεψουν τα οικονομικα σου. Αυτο ισχυει για ολες τις μηχανες, προσωπικα δε μπορω να κρατησω κατι πανω απο χρονο, βαριεμαι. Η κρατας το παπι φορεβερ και αλλαζεις μηχανες, καλο ειναι να υπαρχει ενα παπι παντα..

Το δεύτερο. Η γυναίκα ούτε να ακούσει δεν θέλει για ντελίβερι, φοβάται.... ;)

thacha
28/06/2021, 00:24
Σκέφτομαι να πάρω ένα Sym vf 125 euro (5) όπως εσύ. Δεδομένου ότι από τα προηγούμενα 10 μηχανάκια που είχα αυτό είναι το μόνο μη Γιαπωνέζικο , φοβάμαι το θέμα της αξιοπιστίας του Ταΐβανέζικου. Σου έχει βγάλει προβλήματα ?

Bowleno
28/06/2021, 06:19
Σκέφτομαι να πάρω ένα Sym vf 125 euro (5) όπως εσύ. Δεδομένου ότι από τα προηγούμενα 10 μηχανάκια που είχα αυτό είναι το μόνο μη Γιαπωνέζικο , φοβάμαι το θέμα της αξιοπιστίας του Ταΐβανέζικου. Σου έχει βγάλει προβλήματα ?

Καλημέρα, έχω μέχρι στιγμής κάτι λιγότερο από 3.000 χλμ. Οπότε ασφαλή συμπεράσματα είναι νωρίς ακόμα για να βγουν.
Πάντως, ως τώρα κιχ δεν έχει κάνει, κάθεται ωραία στον δρόμο, τα πρώτης τοποθέτησης ελαστικά του πάρα πολύ καλά, δεν γλυστράνε (ευχάριστη έκπληξη για μένα που έλεγα ότι θα τα άλλαζα με την αγορά και τελικά γλίτωσα το έξοδο), η σέλα μόνο θέλει βελτίωση, είναι σκληρή και ελαφρώς κατηφορική.
Εν ολίγοις, πολύ καλό για τα λεφτά του και είναι και όμορφο

thacha
28/06/2021, 12:49
Ευχαριστώ , stay safe !