PDA

View Full Version : Cbf 600sa 2004, ανάρτηση πίσω



arisp
23/02/2021, 14:51
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να βελτιώσω την πίσω ανάρτηση στο μηχανάκι του τίτλου. Κάποια πρόταση;

doctor_john
23/02/2021, 15:34
Aν θέλεις περιέγραψε λίγο την χρήση που κάνεις και το ποσό που δεν θα ήθελες να ξεπεράσεις.
Σε περίπτωση που ξέρεις το μήκος της ανάρτησης που φοράς (κέντρο-κέντρο των βιδών πρόσδεσης ενώ είναι χωρίς φορτίο) θα είναι επίσης χρήσιμο.

Grafton 505
23/02/2021, 20:25
Δεν βρήκες τίποτα στο section με τα CBF (https://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=33) που να σε καλύπτει ;

panavour
23/02/2021, 20:28
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να βελτιώσω την πίσω ανάρτηση στο μηχανάκι του τίτλου. Κάποια πρόταση;

πηγαινε την στον ρεμουνδο,και θα νομιζεις οτι εχεις ολινς χωρις πολλα λεφτα
https://www.facebook.com/search/top?q=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%20%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83% CE%AD%CF%81%20%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%BF

arisp
25/02/2021, 12:57
Ο στόχος είναι να μην πονα η μέση μου...:) Η ανάρτηση είναι η μανία. Δεν της έχει γίνει ποτέ συντήρηση...

panavour
25/02/2021, 13:32
Ο στόχος είναι να μην πονα η μέση μου...:) Η ανάρτηση είναι η μανία. Δεν της έχει γίνει ποτέ συντήρηση...

γιαυτο στο εγραψα απο πανω.

sapila racing
25/02/2021, 13:40
πηγαινε την στον ρεμουνδο,και θα νομιζεις οτι εχεις ολινς χωρις πολλα λεφτα
https://www.facebook.com/search/top?q=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%20%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83% CE%AD%CF%81%20%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%BF

Μαλλον υπερβολικός.
Η μαμα ούτε μετά από επισκευη δεν πλησιάζει μια απλή Ohlins που να εχει μαλιστα και πολλά χλμ στην πλάτη της.

@arisp
Αν οταν ηταν σε καλή κατασταση το αμορτισέρ ήταν ΟΚ για σένα, τότε με μια επισκευη θα είσαι ΟΚ.
Αν όμως δεν σου εκανε ούτε πριν, σκέψου για αλλαγή ανάρτησης.

arisp
25/02/2021, 14:08
Ο στόχος είναι να μην πονα η μέση μου...:) Η ανάρτηση είναι η μανία. Δεν της έχει γίνει ποτέ συντήρηση... δεν είναι μανία η ανάρτηση :) δαίμονας του πληκτρολογίου... Μανία ήταν.
Δε ξέρω η απλή ολινς είδα έχει 600€. Αν σκεφτούμε ότι η μέση μας αξίζει πολύ περισσότερο είναι ίσως μιας καλή επένδυση...
Η επισκευή πόσο κοστίζει?

arisp
25/02/2021, 14:10
δεν είναι μανία η ανάρτηση :) δαίμονας του πληκτρολογίου... Μανία ήταν.
Δε ξέρω η απλή ολινς είδα έχει 600€. Αν σκεφτούμε ότι η μέση μας αξίζει πολύ περισσότερο είναι ίσως μιας καλή επένδυση...
Η επισκευή πόσο κοστίζει?

Μαμισια όχι μανία

sapila racing
25/02/2021, 14:20
δεν είναι μανία η ανάρτηση :) δαίμονας του πληκτρολογίου... Μανία ήταν.
Δε ξέρω η απλή ολινς είδα έχει 600€. Αν σκεφτούμε ότι η μέση μας αξίζει πολύ περισσότερο είναι ίσως μιας καλή επένδυση...
Η επισκευή πόσο κοστίζει?

Η επισκευή αμορτισέρ πάει γύρω στα 80-100 Ευρω.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον μάστορα που ανέφερε ο panavour, καπου τόσα χρεώνει ο Κ Shock που τον έχω χρησιμοποιήσει.
Για απλό αμορτισερ δεν χρειάζεσαι πιο εξειδικευμένο μάστορα απο αυτούς.

doctoras
25/02/2021, 14:27
Μαμισια όχι μανία

100 +/- η επισκευη

Plus κανα 70ρι αν επιλέξεις λογω φθορας(μέτρηση μηκους ελατηριου) να βαλεις νεο ελατήριο

Για ohlins δες τι βγαίνει για το μοντέλο σου, η απλη εννοώντας με μηχανική προφορτιση δε βολεύει γιατι για να ρυθμίσεις την προφορτιση (σε περίπτωση δικαβαλου ταξιδιου-βολτας) θα πρεπει να αφαιρέσεις τα αριστερα πλαινά καπάκια.

Τουτέστιν αν ψαχτεις παραυτα για aftermarket, το αμορτισέρ πρεπει να παρεχεται με υδραυλική προφορτιση

Υπάρχουν επιλογες αναλογα με τα βαλάντια

arisp
26/02/2021, 14:11
100 +/- η επισκευη

Plus κανα 70ρι αν επιλέξεις λογω φθορας(μέτρηση μηκους ελατηριου) να βαλεις νεο ελατήριο

Για ohlins δες τι βγαίνει για το μοντέλο σου, η απλη εννοώντας με μηχανική προφορτιση δε βολεύει γιατι για να ρυθμίσεις την προφορτιση (σε περίπτωση δικαβαλου ταξιδιου-βολτας) θα πρεπει να αφαιρέσεις τα αριστερα πλαινά καπάκια.

Τουτέστιν αν ψαχτεις παραυτα για aftermarket, το αμορτισέρ πρεπει να παρεχεται με υδραυλική προφορτιση

Υπάρχουν επιλογες αναλογα με τα βαλάντια

Ποιες μάρκες είναι εναλλακτικές προτάσεις αν αποφασίσω να την αλλάξω; Πχ μέχρι 250€ υπάρχει κάτι;

doctor_john
26/02/2021, 14:35
350-400ε είναι οι οικονομικές after market, υπάρχουν πολλές, ψάξε CBF600 rear suspension.



100 +/- η επισκευη

Plus κανα 70ρι αν επιλέξεις λογω φθορας(μέτρηση μηκους ελατηριου) να βαλεις νεο ελατήριο

Για ohlins δες τι βγαίνει για το μοντέλο σου, η απλη εννοώντας με μηχανική προφορτιση δε βολεύει γιατι για να ρυθμίσεις την προφορτιση (σε περίπτωση δικαβαλου ταξιδιου-βολτας) θα πρεπει να αφαιρέσεις τα αριστερα πλαινά καπάκια.

Τουτέστιν αν ψαχτεις παραυτα για aftermarket, το αμορτισέρ πρεπει να παρεχεται με υδραυλική προφορτιση

Υπάρχουν επιλογες αναλογα με τα βαλάντια

To διαβάζω που το γράφετε συχνά, γιατί τέτοια "ανάγκη" για την ρύθμιση της προφόρτισης υδραυλικά;

DoctoR_k6
26/02/2021, 16:15
Μαλλον υπερβολικός.
Η μαμα ούτε μετά από επισκευη δεν πλησιάζει μια απλή Ohlins που να εχει μαλιστα και πολλά χλμ στην πλάτη της.


Μαλλον...? :lol:

Εγω τον εχω κ εχω αποψη.
Αλλη φορα το feedback...:facepalm:

Κ-shock για ενα φρεσκαρισμα.
Αν δεν σου ξανακανει πας για αλλη.
Η αφτερ κ τα σκας η καμια μετατροπη απο καποιο Honda με σχετικα σοβαροτερη αναρτηση.
Σε ενα φιλο με Hornet 08 κοιταγαμε απο Cb1000 αν θυμαμαι καλα (Δεν ορκιζομαι).

DrBig
26/02/2021, 16:21
Ειδεστε κι εδω μπας και...

https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths

Συμφωνα με τον πινακα θα σου κανει απο cbr1000rr αρκει να υπαρχει χωρος για το δοχειο αζωτου.

DrBig
26/02/2021, 16:23
Ποιες μάρκες είναι εναλλακτικές προτάσεις αν αποφασίσω να την αλλάξω; Πχ μέχρι 250€ υπάρχει κάτι;

Στα 250 δε παιρνεις σοβαρη αναρτηση. Οι σοβαρες ξεκινανε απο yss (350+) και πανω.

doctor_john
27/02/2021, 10:46
Ειδεστε κι εδω μπας και...

https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths

Συμφωνα με τον πινακα θα σου κανει απο cbr1000rr αρκει να υπαρχει χωρος για το δοχειο αζωτου.



Απίστευτο εργαλείο! χίλια ευχαριστώ, τόσο καμουφλαρισμένο δεν θα το έβρισκα.
Αν είναι εύκολο να καρφιτσωθεί στα ανταλλακτικά και να υπάρχει κατεβασμένο στο server θα το θέλουν και άλλοι.

arisp
01/03/2021, 17:48
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Αν παραδεχτούμε ότι η μέση μας είναι πολύτιμη πραγματικά και ότι δεν είμαστε πια παιδιά (43), μήπως κάτι τέτοιο:
https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133727/virtuemart_category_id/228
αξίζει τελικά τα χρήματα;

panavour
01/03/2021, 18:29
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Αν παραδεχτούμε ότι η μέση μας είναι πολύτιμη πραγματικά και ότι δεν είμαστε πια παιδιά (43), μήπως κάτι τέτοιο:
https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133727/virtuemart_category_id/228
αξίζει τελικά τα χρήματα;

το αν αξιζει το ξερει η τσεπη σου,και η διαθεση σου.
σαν μαρκα ειναι η καλυτερη,σαν κοστος/αποδοση,αυτο μονο εσυ θα το κρινεις.

doctor_john
01/03/2021, 19:49
Φίλε Άρη η "μέση" σε ένα δίκυκλο δεν έχει να κάνει πρωτίστως με την ικανότητα της ανάρτησης να αποσβένει κατα την γνώμη μου.
Οπωσδήποτε συμμετέχει σε μεγάλο ποσοστό και αν δεν λειτουργεί επιβαρύνει.

Η θέση μας όμως και η ρύθμιση που έχουμε κάνει σαν fitting είναι πολύ σημαντικότερη.
Αν για παράδειγμα, κάποιος οδηγεί με τον κορμό κάθετο στον δρόμο, ενώ η φυσική του κατάσταση δεν αντέχει την επιβάρυνση και τον πονάει η μέση
και τρείς ohlins να βάλει παράλληλα, η μέση θα τον πονάει.

Αν δεν λυγίζουν οι αγκώνες λίγο στην θέση ηρεμίας πολύ πιθανά θα πονέσει ο αυχένας κ.λπ.

Κάθε μοτοσυκλέτα δέχεται ρυθμίσεις, δεν είναι δυνατόν με το default στήσιμο ενός εργοστασίου, να έχει την σωστή θέση για κάποιον
στο 1,65μ και για κάποιον στο 1,80μ.. Είτε με ρυθμίσεις που υφίστανται, είτε με αλλαγή περιφερειακών, πρέπει να μας εφαρμόζει εργονομικά.

Οι αναρτήσεις φτιάχνονται για να μπορεί το όχημα, στο σύνολο του, να αντιμετωπίζει το τερέν, να διατηρεί την πρόσφυση κ.λπ.
Το τι πιστεύουμε ως σωστή θέση χωρίς να έχουμε διαβάσει για το σώμα και την καταπόνηση - απιτήσεις του μέσου, το τι νομίζουμε ότι βολεύει
λόγο της εικόνας και το τι πραγματικά χρειάζεται, πολλές φορές έχουν διαφορά. ;)

Δες παρακάτω, πως έβαλα πρόχειρα εμένα πάνω σε δύο μοτό, με προτεραιότητα το ύψος του ορίζοντα στο πλάνο μου
την κλίση που μπορώ να μεγαλώσω πηγαίνοντας προς τα πίσω, την πρόσβαση μου στα χειρίστρια.

Δεν προσπάθησα να μοιάζουν τα νούμερα, απλά με έβαλα και στις δύο με διάθεση σπορ - τουρισμού

Οι διαφορές είναι σε σχέση με το εργοστασιακό στήσιμο.

425988425989

DrBig
01/03/2021, 21:47
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Αν παραδεχτούμε ότι η μέση μας είναι πολύτιμη πραγματικά και ότι δεν είμαστε πια παιδιά (43), μήπως κάτι τέτοιο:
https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133727/virtuemart_category_id/228
αξίζει τελικά τα χρήματα;

Ναι τα αξιζει :wave2:

Tallyban
02/03/2021, 07:26
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να βελτιώσω την πίσω ανάρτηση στο μηχανάκι του τίτλου. Κάποια πρόταση;

Μη ταλαιπωρείσαι με ακριβά αμορτισέρ και επισκευές,το cbf δεν έχει μοχλικο.
Μια φτηνή βελτίωση είναι μεταχειρισμένο ψηλότερο αμορτισέρ με μαλακότερο ελατήριο,η απλά ψηλότερο και μαλακότερο ελατήριο στο υπάρχον αμορτισέρ.

sapila racing
02/03/2021, 08:10
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Αν παραδεχτούμε ότι η μέση μας είναι πολύτιμη πραγματικά και ότι δεν είμαστε πια παιδιά (43), μήπως κάτι τέτοιο:
https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133727/virtuemart_category_id/228
αξίζει τελικά τα χρήματα;

Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις το CBF, τότε ναι αξίζει και μαλιστα ειδικά επειδή η μοτο σου δεν έχει μοχλικό στην πίσω αναρτηση αξίζει ακόμα περισσότερο.
Στο δικό μου Hornet 900 που επίσης δεν έχει μοχλικό, τα χρήματα για την αναβάθμιση σε ενα τέτοιο απλό Ohlins πίσω ηταν η καλύτερη επένδυση.
Εχω κάνει με αυτό σχεδόν 100.000 χλμ και θέλει service, αλλά ακόμα κι έτσι οπως ειναι τώρα ειναι πολύ καλύτερο απο το μαμα το οποίο το άλλαξα πολύ γρήγορα στις 5000 χλμ απο καινούριο.

kordix
02/03/2021, 09:31
Αν έχεις θέμα με τη μέση ίσως θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις κατηγορία. Τα ον οφ έχουν μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις και είναι πολύ πιο άνετα.