PDA

View Full Version : Honda NC700 300.000km



billy84
28/02/2021, 18:07
Έφτασε και αυτή η στιγμή.Μια μοτοσυκλέτα που αγοράστηκε προσωρινά το 2015 έγινε τελικά το βασικό εργαλείο για ταξίδια σε όλα τα τεραίν κάνοντας συνολικά πάνω απο 300.000km απροβλημάτιστα.

Σίγουρα απο το μοτέρ χαμηλής απόδοσης εγώ το περίμενα κρίνοντας και απο το πόσο αντέχουν τα αντίστοιχα χαμηλόστροφα μοτερ των αυτοκινήτων.Αυτό που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση όμως ήταν η αντοχή σε όλα τα επίπεδα δηλαδή:

-Στα ηλεκτρικά του.Μίζα,πηνία,ανορθωτής δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.Μετά τις 290.000km μόνο ο αισθητήρας ταχύτητας δυσλειτουργούσε και αλλάχτηκε αλλά οτιδήποτε και να βγάλει σε τόσα km το θεωρώ πλέον συντήρηση και όχι βλάβη.Ειδικά ο αισθητήρας που βρίσκεται στην πάνω πλευρά του μοτέρ και τρώει αμέτρητες μεταβολές θερμοκρασίας σε τόσα km.

-Τρόμπα λαδιού και τρόμπα νερού χωρίς πρόβλημα σε αυτά τα km.Οκ το πρώτο θα σήμαινε και ανατίναξη θα μου πείτε,αλλά το 2ο είναι συνήθης βλάβη στα πολλά km.

-Ψυγείο χωρίς καμία διαρροή

-Δίσκοι συμπλέκτη αλλάχτηκαν μόνο οι φιμπερένιοι στις 275.000km

-Τρόμπα βενζίνης καθαρίστηκε πρόσφατα σχετικά για μια και μοναδική φορά ενώ μέχρι να ξεκινήσει να κάνει κοψίματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Εντυπωσιακό με τις βενζίνες που έχουμε στην Ελλάδα και χωρίς να προσέχω ποτέ που βάζω βενζίνη(δε γίνεται ούτως ή άλλως με τη χρήση που κάνω)

-Τεντωτήρας και καδένα αλλάχτηκαν προληπτικά στις 190.000km.Είχα λίγο θόρυβο όταν άφηνα το γκάζι και φρέναρε ο κινητήρας με ταχύτητα μέσα.

-Δισκόπλακα άλλαξα πίσω στις 230.000km.Μπροστά έχω ακόμα την εργοστασιακή χωρίς ιδιαίτερο δόντι!Πολύ ποιοτικό το υλικό του εργοστασίου!


Το μηχανάκι αγοράστηκε για συγκεκριμένη χρήση.Προσωπικά δεν περίμενα να αντέξει το ξύλο που τρώει κάνοντας ΜΗ ενδεδειγμένη χρήση.Δηλαδή οκ να μη στραβώνουν οι ζάντες με τόσο χώμα?2-3 στραβώματα που είχα έγιναν στην άσφαλτο σε λακκούβες με πολλά km.

Το σημαντικότερο απο όλα?Στις 300.000km μου δείχνει μια υγεία οτι δε θα με προβληματίσει για πολύ ακόμα και δεν καίγομαι να το αλλάξω καν.Εκεί που με ένα συνηθισμένο μοτερ μοτοσυκλέτας στο 1/3 των km ξεκινάς και σκέφτεσαι το το διώξεις.

Για τη συντήρηση τα γνωρίζετε πάνω κάτω.Ανα 12.000km-14.000km αλλαγή λαδιών,ανα 48.000km μπουζί,ανα 100.000km τσεκ στις βαλβίδες(ανα 24.000km λέει το μάνιουαλ αλλα είναι καθαρά μάρκετινγκ,διαπιστωμένο στην πράξη).Ουσιαστικά γράφω km χωρίς να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου.


Με το NC ταξίδεψα σε 25 χώρες και ανέβηκα σε περισσότερα απο 100 βουνά κάνοντας σε πολλές περιπτώσεις πολύ δύσκολους χωματόδρομους.Θα το αλλάξω μόνο αν υπάρξει κάτι αντίστοιχο να με υπηρετήσει το ίδιο καλά.Δημιούργησα ένα βίντεο με πολλές εμπειρίες απο Ελλάδα και εξωτερικό.Φυσικά δε χωράνε όλες οι εμπειρίες σε ένα μικρό βίντεο αλλά παίρνετε μια γεύση.



https://www.youtube.com/watch?v=b3MRXA6bnME&t=5s&fbclid=IwAR3p2f08pfFu4dXJGHEg0SeMeqa80hmcCfcGvuC-nzOzV6YjZDxVV-PwHUs



Πάντα όρθιοι!:beer:

νεοσσός
28/02/2021, 18:14
Εύγε! Με το καλό στο ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα και σε όλα τα βουνά της Ευρώπης!

gior-gos
28/02/2021, 18:20
Ωραίος Βασίλη! τί extra φοράει το μηχανάκι πανω; οι μάρκες αυτων; μάρκα λαδιού;

ποπαϋ
28/02/2021, 18:22
Τι λάδια και μπουζί βάζεις;

motojojo
28/02/2021, 18:31
Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις ένα όχημα να εξυπηρετεί παραπάνω απ'όσο θα μπορούσε το σκοπό του και με τετοια αξιοζήλευτη αξιοπιστία, είτε πρόκειται για μοτοσυκλέτα είτε για αυτοκίνητο. Respect.

bulmont
28/02/2021, 18:36
Nα γιατί BMW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bawl::bawl::bawl:

giorgosb
28/02/2021, 19:15
Άντε και στις επόμενες 300.000, πάντα όρθιος! :beer:

Triathlon 7
28/02/2021, 19:19
:a012:

Εύχομαι το 1.000.000km να το γιορτάσεις συνδυαστικά με την ανάβαση εδώ (https://cdn.britannica.com/17/83817-050-67C814CD/Mount-Everest.jpg)

toyar
28/02/2021, 19:25
για τη μηχανη θελω να παρατηρησω τη σημασια ενος απλου αλλα σωστου μηχανηματος σαν βαση σε συνδυασμο με κανονικη συντηρηση
για τον αναβατη πολλες :beer::beer:

DrBig
28/02/2021, 19:56
Έφτασε και αυτή η στιγμή.Μια μοτοσυκλέτα που αγοράστηκε προσωρινά το 2015 έγινε τελικά το βασικό εργαλείο για ταξίδια σε όλα τα τεραίν κάνοντας συνολικά πάνω απο 300.000km απροβλημάτιστα.

Σίγουρα απο το μοτέρ χαμηλής απόδοσης εγώ το περίμενα κρίνοντας και απο το πόσο αντέχουν τα αντίστοιχα χαμηλόστροφα μοτερ των αυτοκινήτων.Αυτό που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση όμως ήταν η αντοχή σε όλα τα επίπεδα δηλαδή:

-Στα ηλεκτρικά του.Μίζα,πηνία,ανορθωτής δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.Μετά τις 290.000km μόνο ο αισθητήρας ταχύτητας δυσλειτουργούσε και αλλάχτηκε αλλά οτιδήποτε και να βγάλει σε τόσα km το θεωρώ πλέον συντήρηση και όχι βλάβη.Ειδικά ο αισθητήρας που βρίσκεται στην πάνω πλευρά του μοτέρ και τρώει αμέτρητες μεταβολές θερμοκρασίας σε τόσα km.

-Τρόμπα λαδιού και τρόμπα νερού χωρίς πρόβλημα σε αυτά τα km.Οκ το πρώτο θα σήμαινε και ανατίναξη θα μου πείτε,αλλά το 2ο είναι συνήθης βλάβη στα πολλά km.

-Ψυγείο χωρίς καμία διαρροή

-Δίσκοι συμπλέκτη αλλάχτηκαν μόνο οι φιμπερένιοι στις 275.000km

-Τρόμπα βενζίνης καθαρίστηκε πρόσφατα σχετικά για μια και μοναδική φορά ενώ μέχρι να ξεκινήσει να κάνει κοψίματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Εντυπωσιακό με τις βενζίνες που έχουμε στην Ελλάδα και χωρίς να προσέχω ποτέ που βάζω βενζίνη(δε γίνεται ούτως ή άλλως με τη χρήση που κάνω)

-Τεντωτήρας και καδένα αλλάχτηκαν προληπτικά στις 190.000km.Είχα λίγο θόρυβο όταν άφηνα το γκάζι και φρέναρε ο κινητήρας με ταχύτητα μέσα.

-Δισκόπλακα άλλαξα πίσω στις 230.000km.Μπροστά έχω ακόμα την εργοστασιακή χωρίς ιδιαίτερο δόντι!Πολύ ποιοτικό το υλικό του εργοστασίου!


Το μηχανάκι αγοράστηκε για συγκεκριμένη χρήση.Προσωπικά δεν περίμενα να αντέξει το ξύλο που τρώει κάνοντας ΜΗ ενδεδειγμένη χρήση.Δηλαδή οκ να μη στραβώνουν οι ζάντες με τόσο χώμα?2-3 στραβώματα που είχα έγιναν στην άσφαλτο σε λακκούβες με πολλά km.

Το σημαντικότερο απο όλα?Στις 300.000km μου δείχνει μια υγεία οτι δε θα με προβληματίσει για πολύ ακόμα και δεν καίγομαι να το αλλάξω καν.Εκεί που με ένα συνηθισμένο μοτερ μοτοσυκλέτας στο 1/3 των km ξεκινάς και σκέφτεσαι το το διώξεις.

Για τη συντήρηση τα γνωρίζετε πάνω κάτω.Ανα 12.000km-14.000km αλλαγή λαδιών,ανα 48.000km μπουζί,ανα 100.000km τσεκ στις βαλβίδες(ανα 24.000km λέει το μάνιουαλ αλλα είναι καθαρά μάρκετινγκ,διαπιστωμένο στην πράξη).Ουσιαστικά γράφω km χωρίς να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου.


Με το NC ταξίδεψα σε 25 χώρες και ανέβηκα σε περισσότερα απο 100 βουνά κάνοντας σε πολλές περιπτώσεις πολύ δύσκολους χωματόδρομους.Θα το αλλάξω μόνο αν υπάρξει κάτι αντίστοιχο να με υπηρετήσει το ίδιο καλά.Δημιούργησα ένα βίντεο με πολλές εμπειρίες απο Ελλάδα και εξωτερικό.Φυσικά δε χωράνε όλες οι εμπειρίες σε ένα μικρό βίντεο αλλά παίρνετε μια γεύση.



https://www.youtube.com/watch?v=b3MRXA6bnME&t=5s&fbclid=IwAR3p2f08pfFu4dXJGHEg0SeMeqa80hmcCfcGvuC-nzOzV6YjZDxVV-PwHUs



Πάντα όρθιοι!:beer:

Πηγα να στειλω βρουμ αλλα εφυγε ασυμπληρωτο. Μπραβο σε σενα που επεμεινες στο μηχανακι χωρις να σε τρωει ο απαυτος σου για το σουπερ ντουπερ με imu και μπραβο και στην χοντα που εβγαλε τετοιο μηχανακι!

sapila racing
28/02/2021, 21:27
Μπράβο billy, μπράβο και στο Honda NC και καλή συνεχεια! :beer: :beer:

bros 650
28/02/2021, 21:28
Να τα εκατομμύριασεις και πάντα ορθιος:beer:

doctoras
28/02/2021, 22:44
Τα λογια ειναι περιττά, εισαι απο τους μοναδικούς εναπομείναντες να γράφουν αδιάλειπτα τοσα πολλα χλμ.!
Εύχομαι να πιασεις το επομενο γαματο νούμερο των 500k km!
Για το nc δρομολόγησε να του κανεις καποια δωράκια αναβάθμισης που θα σε ενδιέφεραν ως ανταπόδοση για την προσήλωση του.

*Ξερεις τι πιστευω, αν ειχες καποιες χορηγίες και βολευαν τα πραγματα στην ζωη σου θα μπορούσες να ολοκληρώσεις RTW σε 5μηνες!
Γιατι τετοια ρεντα και κυρίως σωματικη αντοχη να καταπίνεις χλμ θα μπορουσες να διασχίσεις μεγαλες διαδρομες αρκετα πιο γρηγορα απο συμβατικα roadtrips που έχουμε δει

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/03/2021, 05:04
Μπράβο Βασίλη. Και στα επόμενα 300 απροβλημάτιστα.

Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως ο χρόνος είναι αυτός που κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά και όχι η χρήση.

Dr.Monty
01/03/2021, 06:52
Εχω περάσει τοσες ώρες με το μηχανακι αυτο στο youtube που το αγαπάω και εγω!

Σου ευχομαι και τα επόμενα 300Κ να ειναι ασφαλή και απροβλημάτιστα.

Και δυο ερωτήσεις!

Βλέπω ότι εχεις κανει και μακρινά ταξίδια. Παρατήρησα ακόμα (τουλάχιστον στις φώτο) ότι δεν εχεις μπαγαζιέρα. Είδα μόνο ένα τανκμπανκ και σε μια άλλη φωτο πλαινές βαλίτσες.

α)Τα ταξίδια τα κανεις δικάβαλος; β)Που βάζεις τα πράγματα;

lospsi
01/03/2021, 07:21
Εντυπωσιακός, όπως πάντα! Με το καλό και σε άλλα τόσα και παραπάνω!

spyro
01/03/2021, 09:48
:a18:

AristidisZ
01/03/2021, 10:01
300000 χλμ δε νομίζω ότι θα κάνω ποτέ στη ζωή μου, με όλα τα οχήματα που είχα, έχω και (ελπίζω) θα έχω, συν το περπάτημα :D

Ωραίος ρε Billy :beer:

DoctoR_k6
01/03/2021, 11:11
Σιγα το μπουρδελ@ ρε Βασιλη... :lol:
Εις περισσοτερα χλμ κ απροβληματιστα.
:beer::beer::beer:

Garfield
01/03/2021, 13:29
:a20:

kordix
01/03/2021, 14:00
Να είσαι καλά να τα κάνεις 600.000 km.

Πραγματικά εντυπωσιακό σε τόσα km να έχει τόσο λιγη φθορά και μάλιστα με χρήση πιο xtreme απ' ότι φτιάχτηκε σε χώμα και άσφαλτο.

(Θα ήθελα πολύ να οδηγήσω ένα nc να δω πως είναι γιατί υπάρχουν αρκετά με 4500-5000 με λίγα χιλιόμετρα και προφανώς είναι πολύ καλή αγορά για μεταχειρισμένο με τέτοια αξιοπιστία, κατανάλωση και χρηστικότητα).

Kas_Tracer
01/03/2021, 14:08
Έφτασε και αυτή η στιγμή.Μια μοτοσυκλέτα που αγοράστηκε προσωρινά το 2015 έγινε τελικά το βασικό εργαλείο για ταξίδια σε όλα τα τεραίν κάνοντας συνολικά πάνω απο 300.000km απροβλημάτιστα.

Σίγουρα απο το μοτέρ χαμηλής απόδοσης εγώ το περίμενα κρίνοντας και απο το πόσο αντέχουν τα αντίστοιχα χαμηλόστροφα μοτερ των αυτοκινήτων.Αυτό που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση όμως ήταν η αντοχή σε όλα τα επίπεδα δηλαδή:

-Στα ηλεκτρικά του.Μίζα,πηνία,ανορθωτής δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.Μετά τις 290.000km μόνο ο αισθητήρας ταχύτητας δυσλειτουργούσε και αλλάχτηκε αλλά οτιδήποτε και να βγάλει σε τόσα km το θεωρώ πλέον συντήρηση και όχι βλάβη.Ειδικά ο αισθητήρας που βρίσκεται στην πάνω πλευρά του μοτέρ και τρώει αμέτρητες μεταβολές θερμοκρασίας σε τόσα km.

-Τρόμπα λαδιού και τρόμπα νερού χωρίς πρόβλημα σε αυτά τα km.Οκ το πρώτο θα σήμαινε και ανατίναξη θα μου πείτε,αλλά το 2ο είναι συνήθης βλάβη στα πολλά km.

-Ψυγείο χωρίς καμία διαρροή

-Δίσκοι συμπλέκτη αλλάχτηκαν μόνο οι φιμπερένιοι στις 275.000km

-Τρόμπα βενζίνης καθαρίστηκε πρόσφατα σχετικά για μια και μοναδική φορά ενώ μέχρι να ξεκινήσει να κάνει κοψίματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Εντυπωσιακό με τις βενζίνες που έχουμε στην Ελλάδα και χωρίς να προσέχω ποτέ που βάζω βενζίνη(δε γίνεται ούτως ή άλλως με τη χρήση που κάνω)

-Τεντωτήρας και καδένα αλλάχτηκαν προληπτικά στις 190.000km.Είχα λίγο θόρυβο όταν άφηνα το γκάζι και φρέναρε ο κινητήρας με ταχύτητα μέσα.

-Δισκόπλακα άλλαξα πίσω στις 230.000km.Μπροστά έχω ακόμα την εργοστασιακή χωρίς ιδιαίτερο δόντι!Πολύ ποιοτικό το υλικό του εργοστασίου!


Το μηχανάκι αγοράστηκε για συγκεκριμένη χρήση.Προσωπικά δεν περίμενα να αντέξει το ξύλο που τρώει κάνοντας ΜΗ ενδεδειγμένη χρήση.Δηλαδή οκ να μη στραβώνουν οι ζάντες με τόσο χώμα?2-3 στραβώματα που είχα έγιναν στην άσφαλτο σε λακκούβες με πολλά km.

Το σημαντικότερο απο όλα?Στις 300.000km μου δείχνει μια υγεία οτι δε θα με προβληματίσει για πολύ ακόμα και δεν καίγομαι να το αλλάξω καν.Εκεί που με ένα συνηθισμένο μοτερ μοτοσυκλέτας στο 1/3 των km ξεκινάς και σκέφτεσαι το το διώξεις.

Για τη συντήρηση τα γνωρίζετε πάνω κάτω.Ανα 12.000km-14.000km αλλαγή λαδιών,ανα 48.000km μπουζί,ανα 100.000km τσεκ στις βαλβίδες(ανα 24.000km λέει το μάνιουαλ αλλα είναι καθαρά μάρκετινγκ,διαπιστωμένο στην πράξη).Ουσιαστικά γράφω km χωρίς να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου.


Με το NC ταξίδεψα σε 25 χώρες και ανέβηκα σε περισσότερα απο 100 βουνά κάνοντας σε πολλές περιπτώσεις πολύ δύσκολους χωματόδρομους.Θα το αλλάξω μόνο αν υπάρξει κάτι αντίστοιχο να με υπηρετήσει το ίδιο καλά.Δημιούργησα ένα βίντεο με πολλές εμπειρίες απο Ελλάδα και εξωτερικό.Φυσικά δε χωράνε όλες οι εμπειρίες σε ένα μικρό βίντεο αλλά παίρνετε μια γεύση.



https://www.youtube.com/watch?v=b3MRXA6bnME&t=5s&fbclid=IwAR3p2f08pfFu4dXJGHEg0SeMeqa80hmcCfcGvuC-nzOzV6YjZDxVV-PwHUs



Πάντα όρθιοι!:beer:

Αντε και στα 500000+

Έτσι από περιέργεια . Από αλλαγές ρουλεμάν γενικότερα (τροχών-λαιμού) κάθε πότε?

teo_g7
01/03/2021, 16:39
Πραγματικά ότι και να πούμε είναι λίγο. Να το χαρείς το μηχανάκι σου όσο πάει! Άντε να τελειώσει όλο αυτό να κανονίσουμε και καμιά βόλτα

billy84
01/03/2021, 17:45
Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορά παιδιά!Εύχομαι υγεία πάνω απο όλα και σύντομα να ξεμπλέξουμε απο αυτην την κατάσταση που βιώνουμε τον τελευταίο χρόνο!:beer:

Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν και έχουν σημασία.

-Μόλις το πρωτοπήρα το 2015 διαπίστωσα πως μπροστά και πίσω ήταν πολύ μαλακό απο ελατήρια.Λογικό ως ένα βαθμό αφού το συγκεκριμένο όχημα κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στην Ιαπωνία και είχε βγεί πολύ φθηνά στην αγορά για νέο πρότζεκτ(6500 στην ευρώπη,7500 εδώ).Σχεδόν αμέσως αλλάχτηκαν ελατήρια και λάδια μπροστινού με ohlins γραμμικά,απο τα προοδευτικά μαμά.Η βελτίωση ήταν καθολική σε όλα τα τεραίν.Ακόμα αυτά έχω μπροστα.Πίσω μεχρι τις 230.000km είχα την εργοστασιακή ανάρτηση την οποία είχα σφίξει εξ αρχής(προφόρτιση ελατηρίου μόνο) και η οποία έκανε μια χαρά τη δουλειά της σε συνδυασμό με το μοχλικό.Απλά είχα βαρεθεί κάποια στιγμή επειδή έσκαγε ανα 40.000km (την πήγαινα και για σέρβις κάθε φορά ανα τόσα km περίπου) και έβαλα τελικά μια ohlins απλή που βγαίνει για το NC.

-Λάδια και μπουζί βάζω ότι προτείνει η Honda.Ιριδίου είναι τα μαμά για αυτο και το μανιουαλ δινει ανα 48,000km αλλαγή.Εχω βάλει διάφορες μάρκες λαδιών,πάντα όμως τηρούσα το 10-30 που προτείνει η Honda.

-Για το τι κουβαλάω στα ταξίδια που ρώτησε ο Dr Monty.Στο πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό πήρα σαμάρια αλλά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά έχοντάς τα γεμάτα.Στο επόμενο που πήγα Νορβηγία αποφάσισα να ταξιδέψω πιο ευέλικτα παίρνοντας μόνο ένα Tank Bag των 32 λίτρων.Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει το ΥΠΕΡΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ του ψευδοτεπόζιτου που είναι ουσιαστικά άλλα 20 λίτρα χώρου!Δηλαδή εκεί μέσα βάζεις αδιάβροχα και ενα κάρο πράγματα που σου δεσμεύουν χώρο απο ένα σαμάρι σε άλλη μοτοσυκλέτα.52 λίτρα σύνολο είναι μια χαρά για μένα,εφόσον όλη μέρα συνήθως είμαι στο δρόμο με τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα.Ποτέ δε μου έλειψε κάτι,ίσα ίσα στο Nordkapp περίσσεψαν και ρούχα που δεν πρόλαβα να φορέσω :lol: .Εννοείται είναι και στον άνθρωπο,μια φορά είχαμε πάει μονοήμερη με κάτι φίλους και ο ένας ήρθε με τριβάλιτσο!:bawl: .
Πάντως είναι σωτήριο το ψευδοτεπόζιτο,τόσο πολύ που το θεωρώ αναγκαίο πλέον και θα ήθελα να έχει το επόμενο μηχανάκι μου τετοιο χώρο.Στις μονοήμερες που βλέπετε σαν να μην κουβαλάω τίποτα μαζί μου,είναι όλα μέσα στο ψευδοτεπόζιτο, έχω 2.5 λίτρα υγρά,κομπρεσερακι,αδιάβροχο,φόρμα,κιτ επισκευης ελαστικών,power bank,δεύτερα γάντια,τσαντάκι κλπ.Δικάβαλος που πήγα το 2018 στην Κορσική με τη γυναίκα,είχα πάρει τανκ μπαγκ(δικά μου μέσα) και τα σαμάρια(για τα πράγματα της γυναίκας) + τον χώρο στον κουβά έφτασαν και περίσσεψαν.

-Για τα ρουλεμάν που με ρώτησε ο Kas Tracer.Μόλις είδα οτι άλλαξα πίσω στις 261.000km.Κάθε φορά που πάω για αλλαγή ελαστικού τα τσεκάρω και αν χρειαστεί αλλάζονται επιτόπου.Δε χρειάζονται συχνά πάντως,σίγουρα κανα 60αρι χιλιάδες αντέχουν.Ρουλεμάν λαιμού αλλάχτηκε μια φορά στις 130.000km με πρωτοβουλία του μάστορα,δεν είχα δει κάτι περίεργο εγώ να πω την αλήθεια.Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχει αλλαχτεί στο λαιμό κάτι.



Όπως είπα και σε κάποιους φίλους που με ρώτησαν,το μηχανάκι δεν είναι Αφρικα ούτε Τενερέ στο χώμα και δεν πρόκειται να γίνει.Παρολαυτά είναι εύκολο,ελαφρύ σε αίσθηση και με σωστά λάστιχα πάει παντού.Όχι με την ταχύτητα μιας off μοτοσυκλέτας αλλά προσωπικά μου αρέσει να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή και όχι να τρέχω μόνος μου στα χώματα.Δείτε το σαν ένα SUV,δεν είναι τζηπ αλλά αν το ψηλώσεις και του βάλεις κατάλληλα λάστιχα θα σε πάει πολύ μακρύτερα απο όσο πίστευες.Αν συμπεριλάβουμε και το πόσο ανθεκτικό είναι για μένα αξίζει για allaround go anywhere μοτοσυκλέτα με κάποιες παραχωρήσεις,που ούτως ή άλλως θα έκανες σε άλλους τομείς οποιαδήποτε άλλη να είχες.

Galkar
01/03/2021, 19:06
Μπράβο φίλε μου, να το χαρείς και να κάνεις και άλλα τόσα χιλιόμετρα όρθιος.

XLGeorge
01/03/2021, 22:06
Μπραβο ρε φιλε, αντε και στα 500000χμ!

toyar
02/03/2021, 05:36
εντωμεταξυ σε αλλες 3 σελιδες θα εχει φτασει 350000:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/03/2021, 06:40
Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορά παιδιά!Εύχομαι υγεία πάνω απο όλα και σύντομα να ξεμπλέξουμε απο αυτην την κατάσταση που βιώνουμε τον τελευταίο χρόνο!:beer:

Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν και έχουν σημασία.

-Μόλις το πρωτοπήρα το 2015 διαπίστωσα πως μπροστά και πίσω ήταν πολύ μαλακό απο ελατήρια.Λογικό ως ένα βαθμό αφού το συγκεκριμένο όχημα κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στην Ιαπωνία και είχε βγεί πολύ φθηνά στην αγορά για νέο πρότζεκτ(6500 στην ευρώπη,7500 εδώ).Σχεδόν αμέσως αλλάχτηκαν ελατήρια και λάδια μπροστινού με ohlins γραμμικά,απο τα προοδευτικά μαμά.Η βελτίωση ήταν καθολική σε όλα τα τεραίν.Ακόμα αυτά έχω μπροστα.Πίσω μεχρι τις 230.000km είχα την εργοστασιακή ανάρτηση την οποία είχα σφίξει εξ αρχής(προφόρτιση ελατηρίου μόνο) και η οποία έκανε μια χαρά τη δουλειά της σε συνδυασμό με το μοχλικό.Απλά είχα βαρεθεί κάποια στιγμή επειδή έσκαγε ανα 40.000km (την πήγαινα και για σέρβις κάθε φορά ανα τόσα km περίπου) και έβαλα τελικά μια ohlins απλή που βγαίνει για το NC.

-Λάδια και μπουζί βάζω ότι προτείνει η Honda.Ιριδίου είναι τα μαμά για αυτο και το μανιουαλ δινει ανα 48,000km αλλαγή.Εχω βάλει διάφορες μάρκες λαδιών,πάντα όμως τηρούσα το 10-30 που προτείνει η Honda.

-Για το τι κουβαλάω στα ταξίδια που ρώτησε ο Dr Monty.Στο πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό πήρα σαμάρια αλλά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά έχοντάς τα γεμάτα.Στο επόμενο που πήγα Νορβηγία αποφάσισα να ταξιδέψω πιο ευέλικτα παίρνοντας μόνο ένα Tank Bag των 32 λίτρων.Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει το ΥΠΕΡΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ του ψευδοτεπόζιτου που είναι ουσιαστικά άλλα 20 λίτρα χώρου!Δηλαδή εκεί μέσα βάζεις αδιάβροχα και ενα κάρο πράγματα που σου δεσμεύουν χώρο απο ένα σαμάρι σε άλλη μοτοσυκλέτα.52 λίτρα σύνολο είναι μια χαρά για μένα,εφόσον όλη μέρα συνήθως είμαι στο δρόμο με τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα.Ποτέ δε μου έλειψε κάτι,ίσα ίσα στο Nordkapp περίσσεψαν και ρούχα που δεν πρόλαβα να φορέσω :lol: .Εννοείται είναι και στον άνθρωπο,μια φορά είχαμε πάει μονοήμερη με κάτι φίλους και ο ένας ήρθε με τριβάλιτσο!:bawl: .
Πάντως είναι σωτήριο το ψευδοτεπόζιτο,τόσο πολύ που το θεωρώ αναγκαίο πλέον και θα ήθελα να έχει το επόμενο μηχανάκι μου τετοιο χώρο.Στις μονοήμερες που βλέπετε σαν να μην κουβαλάω τίποτα μαζί μου,είναι όλα μέσα στο ψευδοτεπόζιτο, έχω 2.5 λίτρα υγρά,κομπρεσερακι,αδιάβροχο,φόρμα,κιτ επισκευης ελαστικών,power bank,δεύτερα γάντια,τσαντάκι κλπ.Δικάβαλος που πήγα το 2018 στην Κορσική με τη γυναίκα,είχα πάρει τανκ μπαγκ(δικά μου μέσα) και τα σαμάρια(για τα πράγματα της γυναίκας) + τον χώρο στον κουβά έφτασαν και περίσσεψαν.

-Για τα ρουλεμάν που με ρώτησε ο Kas Tracer.Μόλις είδα οτι άλλαξα πίσω στις 261.000km.Κάθε φορά που πάω για αλλαγή ελαστικού τα τσεκάρω και αν χρειαστεί αλλάζονται επιτόπου.Δε χρειάζονται συχνά πάντως,σίγουρα κανα 60αρι χιλιάδες αντέχουν.Ρουλεμάν λαιμού αλλάχτηκε μια φορά στις 130.000km με πρωτοβουλία του μάστορα,δεν είχα δει κάτι περίεργο εγώ να πω την αλήθεια.Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχει αλλαχτεί στο λαιμό κάτι.



Όπως είπα και σε κάποιους φίλους που με ρώτησαν,το μηχανάκι δεν είναι Αφρικα ούτε Τενερέ στο χώμα και δεν πρόκειται να γίνει.Παρολαυτά είναι εύκολο,ελαφρύ σε αίσθηση και με σωστά λάστιχα πάει παντού.Όχι με την ταχύτητα μιας off μοτοσυκλέτας αλλά προσωπικά μου αρέσει να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή και όχι να τρέχω μόνος μου στα χώματα.Δείτε το σαν ένα SUV,δεν είναι τζηπ αλλά αν το ψηλώσεις και του βάλεις κατάλληλα λάστιχα θα σε πάει πολύ μακρύτερα απο όσο πίστευες.Αν συμπεριλάβουμε και το πόσο ανθεκτικό είναι για μένα αξίζει για allaround go anywhere μοτοσυκλέτα με κάποιες παραχωρήσεις,που ούτως ή άλλως θα έκανες σε άλλους τομείς οποιαδήποτε άλλη να είχες.

Δεν έχω δει από κοντά το nc.Δεν ήξερα ότι έχει χώρο στο ντεπόζιτο. Τη βενζίνη από που τη βάζεις?Από την ουρά?Σαν τα τζιες?

billy84
02/03/2021, 08:25
Καλημέρα φίλε, ναι το πίσω σελακι ανοίγει και βάζεις βενζίνη. Το δοχείο εκτείνεται μέχρι κάτω από τη σέλα του οδηγού κρατώντας έτσι και το βάρος χαμηλά. Στο ψευδοτεποζιτο χωράει full face κράνος. Το λέω για να αντιληφθείς το πόσο χώρο εχει.

MikeG
02/03/2021, 08:47
True motorcyclist! Iron Butt approved!!

:beer: :beer: :beer:

RaGe_Raptor
02/03/2021, 12:46
Τα λόγια είναι περιττά και για το χονδα και για εσένα.
Πάρε μπύρες :beer::beer::beer:

el-Gatto
04/03/2021, 08:48
Να'σαι πάντα καλά Βill-άRRα κ να ταξιδεύεις όπου κι όπως γουστάρεις. :beer:

billy84
07/03/2021, 20:42
Καλησπέρα σε όλους.Στις 301.300km που είχε το μηχανάκι την παρασκευή(σήμερα 302,000km:D) έγινε ένα μίνι σερβις με λάδια και μπουζί.Τα λάδια είχαν 13.000km και τα μπουζί 50.000km πάνω τους παρολαυτά όπως θα δείτε βγήκαν αμφότερα σε εξαιρετική κατάσταση απο το μηχανάκι


https://www.youtube.com/watch?v=ug2LqrSjgI0



426157


426158


Στο συνεργείο υπάρχει ως έκθεμα η μπιέλα απο Versys φίλου που το μοτέρ παρέδωσε πνεύμα μετά απο 193.000km.Και πάλι καλά είναι γιατί άλλοι είχαν την ατυχία και τους έτυχε μέχρι τις 60.000km.Συντηρητικός οδηγός και ψειρας στη συντήρηση ο άτυχος φίλος.Το ακριβώς αντίθετο απο εμένα!:bawl:


426159

SAVVAS62
08/03/2021, 23:03
Ωραίος Βασίλη και εσύ πρωτίστως αλλά και το εργαλείο !
Πάντα όρθιος και δυνατός ! :beer:

ποπαϋ
08/03/2021, 23:43
... .Τα λάδια είχαν 13.000km και τα μπουζί 50.000km πάνω τους παρολαυτά όπως θα δείτε βγήκαν αμφότερα σε εξαιρετική κατάσταση απο το μηχανάκι..

Όπως τα βλέπω θα συμφωνήσω για τα μπουζί, αλλά ρε Μπίλι τα λάδια μου φαίνονται χάλια

panavour
09/03/2021, 08:18
Όπως τα βλέπω θα συμφωνήσω για τα μπουζί, αλλά ρε Μπίλι τα λάδια μου φαίνονται χάλια

ΕΤΣΙ πρεπει να φαινονται τα λαδια.
Τα λαδια εκτος των αλλων ,εχουν απορρυπαντικες ιδιοτητες,και καθαριζουν τον κινητηρα απο τα παντος ειδους καταλοιπα.
ΑΝ ΔΕΝ εχουν αυτο το μαυρο χρωμα που βλεπεις ,σημαινει οτι ΔΕΝ καθαριζουν καλα,η οτι τα εβαλες χτες το βραδυ και τα αλλαξες σημερα το πρωι,και δεν προλαβαν να καθαρισουν.

doctor_john
09/03/2021, 09:23
Μήπως ξέρεις η μπιέλα του versys απο ποιο κύλινδρο είναι;

panavour
09/03/2021, 09:37
απ αυτον που δεν λειτουργει πια.:lol:

billy84
09/03/2021, 17:50
Όπως τα βλέπω θα συμφωνήσω για τα μπουζί, αλλά ρε Μπίλι τα λάδια μου φαίνονται χάλια

Είσαι ο πρώτος όλα αυτά τα χρόνια που τα βλέπει χάλια! Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχήσω η να ηρεμήσω! :lol:

@Doctor δεν ξερω δυστυχως!

ποπαϋ
09/03/2021, 17:55
:lol::lol:
δεν αναφέρομαι στο χρώμα, αλλά μου φαίνονται πολύ "νερουλά" , πιο ρευστά δλδ από το σύνηθες του λαδιού

panavour
09/03/2021, 17:56
:lol::lol:
δεν αναφέρομαι στο χρώμα, αλλά μου φαίνονται πολύ "νερουλά" , πιο ρευστά δλδ από το σύνηθες του λαδιού

ειναι 10-30 γι αυτο,αυτα συνιστα η χονδα

billy84
09/03/2021, 18:22
:lol::lol:
δεν αναφέρομαι στο χρώμα, αλλά μου φαίνονται πολύ "νερουλά" , πιο ρευστά δλδ από το σύνηθες του λαδιού

Αααααα εντάξει το μηχανάκι ήταν ζεστό καθώς είχε κάνει 10+ km μέχρι τον μάστορα για αυτό το βλέπεις πιο ρευστό. :cool:

SAVVAS62
09/03/2021, 19:20
Σωστά ήταν ζεστό Βασίλη και αν είναι κρύο πρέπει να το ζεστάνεις κανά 3-5λεπτο πριν τα αλλάξεις όπως λένε όλα τα εγχειρίδια για όσους τα κάνουν μόνοι τους και τα ακολουθούν.
Και το χρώμα όπως πρέπει είναι και η ροή.
Μην πω για τα μπουζί που δείχνουν άριστη κατάσταση κινητήρα !

billy84
09/03/2021, 21:03
Σωστά ήταν ζεστό Βασίλη και αν είναι κρύο πρέπει να το ζεστάνεις κανά 3-5λεπτο πριν τα αλλάξεις όπως λένε όλα τα εγχειρίδια για όσους τα κάνουν μόνοι τους και τα ακολουθούν.
Και το χρώμα όπως πρέπει είναι και η ροή.
Μην πω για τα μπουζί που δείχνουν άριστη κατάσταση κινητήρα !


Σωστός έτσι πρέπει κανονικά!

Ο φίλος είχε σωστή ένσταση γιατί η αυτή ρευστότητα αν είναι κρύα τα λάδια δεν είναι οτι καλύτερο.Όμως αν έχουν απο κρύα τέτοια ρευστότητα συνήθως είναι και κατάμαυρα και ταλαιπωρημένα(οπως σε παλιά μοτερ τύπου παπιών η και πολύστροφα).Δύσκολο να βγουν ζουμί και καφέ ταυτόχρονα.

doctoras
09/03/2021, 23:24
Εμενα μου φάνηκαν περισσοτερο καφε(αντι μαυρα) απο οτι θα επρεπε.
Ομως σκέφτηκα οτι μπορει να εχει να κανει με τις χωματινες διελεύσεις.
Πανω σε αυτο για να εχεις καλυτερη φιλτρανση του αερα, φαντάζομαι φοραει χαρτινο φιλτρο, ψαξε καμια μετατροπή σε σφουγγαρενιο με προσθηκη λαδιου για offroad

billy84
10/03/2021, 15:03
Εμενα μου φάνηκαν περισσοτερο καφε(αντι μαυρα) απο οτι θα επρεπε.
Ομως σκέφτηκα οτι μπορει να εχει να κανει με τις χωματινες διελεύσεις.
Πανω σε αυτο για να εχεις καλυτερη φιλτρανση του αερα, φαντάζομαι φοραει χαρτινο φιλτρο, ψαξε καμια μετατροπή σε σφουγγαρενιο με προσθηκη λαδιου για offroad


Τα λάδια σε όλα τα NC βγαίνουν έτσι είτε μπαίνουν χώμα είτε οχι!Διάφοροι μηχανικοί μου έχουν πει οτι απλά αυτό το χαμηλόστροφο μοτέρ,σε συνδυασμό με τη δουλειά που έχει γίνει εσωτερικά για μείωση τριβών(επίστρωση μέχρι και στα πιστόνια),δεν τα ''σπάει'' τα λάδια και το χρώμα τους δείχνει οτι είναι πολύ καθαρό το μοτέρ εσωτερικά.

Το φίλτρο όσο και αν φαίνεται περίεργο δε γεμίζει χώμα εκεί που βρίσκεται ίσως επειδή συνήθως πάω μόνος μου και δεν τρώω σκόνη απο κάποιον μπροστά.Τη γνωρίζω την πατέντα που κάνουν οι χωμάτινοι αλλά βλέποντας το μαμα φίλτρο να βγαίνει άψογο δεν προβληματίστηκα να το αλλάξω με κάτι τέτοιο.Δυστυχώς δεν έχω φωτό δικιά μου απο το αλλαγμένο φίλτρο αέρα αλλά βγαίνει ακριβώς όπως αυτού του τύπου.


426227


Λίγο μαυρίζει εκεί στο κέντρο πάντα.Νομίζω οτι είναι λίγο διακοσμητικό καθώς το συγκεκριμένο μοτέρ δεν πρέπει να έχει ανάγκη απο μεγάλη ροή αέρα για αυτό το έχουν και χωμένο μέσα και οχι εκτεθειμένο να ρουφάει αέρα, κάτι που συνέβαινε και στο Ninja 250.