PDA

View Full Version : Enduro tools!



george.S
02/03/2021, 10:03
Καλημέρα
Ιδανική εργαλειοθήκη για enduro?
Το κιτ που έδιναν με την μηχανή που είναι μικρό μέγεθος είναι αρκετό?
Έχει κανένας υπόψιν του μικρή κασετίνα σε όγκο να έχουμε να σφίξουμε μια βίδα αν χρειαστεί ?
Πενσα/κοφτακι/μπουζοκλειδο/ένα γαλλικό δερματικά και μια κασετίνα με μύτες και καρυδακια μπορεί να βγει σε πακέτο σύνολο 10Χ20 Και βάθος 10cm?
Να το βάλω πάνω στην μηχανή παν ενδεχόμενο

Ευχαριστώ πολύ

daz
02/03/2021, 10:36
Η ιδανική εργαλειοθήκη για enduro είναι αυτή που έχει σαμπρέλες, μπαλώματα, λεβιέδες για λάστιχα, αμπούλες αέρα, κλειδί για βγάζεις τροχούς, και τα βασικά εργαλεία για να φέρνεις στα ίσια τους μανέτες κτλ.

Για ποιά μηχανή μιλάμε? Τι εργασίες θέλεις να καλύψεις?

george.S
02/03/2021, 12:25
ένα ttr 250 έχω

πήγαμε βόλτα και είδα στην μηχανή φίλου ότι μια βίδα (την ανάγκη την κάλυψαν δεματικα) μπορεί να χαλάσει την βόλτα
δεν μιλάμε για εκδρομικού enduro χαμένος μέσα στα βουνά για μέρες αλλά για μια βόλτα πχ βαρυμπομπη για να μην ξενερώσεις για μια χαζοβλαβη (οχι σερβις)
θα φτιάξω μια μίνι εργαλειοθήκη μέσα σε ένα σακίδιο που θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά στις βόλτες με εργαλεία που έχω ήδη και θα ψάξω για μια αξιόλογη μίνι κασετίνα με μύτες και καρυδάκια

λόγο απειρίας ρωτάω καταρχήν αν είναι υπερβολή και κατά δεύτερον αν είναι ''πλήρης'' η δεν έχω σκεφτεί κάτι βασικό

ευχαριστώ πολύ

Edit: πχ

daz
02/03/2021, 13:58
Ετσι κι αλλιώς εντουρο δε σημαίνει χαμένος στα βουνά για μέρες. Μια βόλτα στο βουνό είναι πιο "εντουρο" απ' το εδρομικό εντούρο.

Αν σε πιάσει λάστιχο εκεί τι θα κάνεις? Θα περιμένεις την οδική?

Αυτές οι συλλογές έχουν μέσα μύτες που μπορεί η μηχανή σου να μην έχει. Και να μην έχουν κάτι που ίσως σου χρειαστεί. πχ αυτή που έβαλες έχει δυο σειρές τορξ που αμφιβάλω αν ή μηχανή σου έχει κάποιο. Και αν έχει είναι σε σημείο που θα χρειαστεί να επέμβεις όσο είσα στο βουνό?
Η μύτη με αυτόν τον αντάπτορα δε χωράει σε πολλά σημεία λόγο πάχους του αντάπτορα. Έχει η μηχανή σου τέτοια?

Φτιάξε ή πάρε μια υφασμάτινη θήκη είτε απ' αυτές που γίνονται ρολό, είτε μια με φερμουάρ και βάλε μέσα τα εργαλεία που χρειάζεσαι στο βουνό και μονο αυτά. Υπάρχουν σχετικά θέματα για συλλογές κάτω απ' τη σέλα της μηχανής, να πάρεις ιδέες. Θα τα βρεις απ' το ευρετήριο θεμάτων.

Σκέψου τι μπορεί να αντιμετωπίσεις στο βουνό και πάρε τα κατάλληλα εργαλεία.

Σκύλα θες? Μπορείς να την κάνεις μέχρι και λεβιέ αν σου σπάσει κάτι. Την έχουν κάνει από ασφάλεια σε χαμένο παξιμάδι ρόδας μέχρι ποδόφρενο. Εχεις χούφτες? Μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα και πρέπει να μπορείς να τις λύσεις.

Τι είναι αυτό που μπορεί να σε αφήσει στο βουνό εκτός από το να σου τελειώσει η βενζίνη? Προφανώς η αλλαγή λαδιών και το ρουλεμαν λαιμού, δεν είναι απ' αυτά. Πρέπει να έχεις όσα σου χρειάζονται για να φτάσεις έστω κάπου που να μπορεί να έρθει οδική ή να σε βρει ένας φίλος. Διαφορετικά τι θα κάνεις? Θα αφήσεις τη μηχανή και θα κατέβεις με τα πόδια?

Δε ξέρω αλλά όταν λες συλλογή εντουρο εγώ αυτό καταλαβαίνω. Διαφορετικά ρίξε μια ματιά στο θρεντ με τις μινι συλλογές και πάρε όποια καλύπτει περισσότερες ανάγκες στη μηχανή σου.

Zid
02/03/2021, 14:29
Αν σε πιάσει λάστιχο εκεί τι θα κάνεις? Θα περιμένεις την οδική?



Γι αυτό βάζεις mousse και δε χρειάζεται να κουβαλάς τπτ απο αυτά... ουτε λεβιέδες ουτε σαμπρέλες ουτε να κάθεσαι να ρυθμίζεις τη πίεση ανάλογα το τεραίν .. :)

Πάντα για χρήση enduro (οχι εκδρομή δλδ άσφαλτο με μεγάλες ταχύτητες ).

Προσωπικά κουβαλάω μονο αυτά που δίνει ο κατασκευαστής και αρκετά δεματικά 1 μπουζι και 1 σετ ασφάλεια αλυσίδας. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα..ουτε χρειάστηκα κάτι άλλο

daz
02/03/2021, 15:34
Το μους δε λειτουργεί πάντα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω την καλυτερη εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση 2-3 αμπούλες και ένα μπάλωμα το είχα μαζί μου. Όπως και να 'χει, πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη για σπασμένο λάστιχο. Είτε είναι μους, είτε αφρός, είτε μπάλωμα, είτε σαμπρέλες.

Έπειτα.. μου έχει χαλάσει τη βόλτα μια γμνη χούφτα που σηκώθηκε μαζί με τη μανένα του συμπλέκτη. Δεν ήταν λόγος για να μείνω, αλλά ήταν μια χαζή βλάβη που με υποχρέωσε να γυρίσω πίσω. Άλλες φορές, προσπαθούσα να βιδώσω βίδες που ξεβίδωσαν, χωρίς να έχω το κατάλληλο κλειδί.
Διάφορα χαζά προβήματα που έγιναν μεγάλα, επειδή δε μπορούσα να ξεβιδωσω κάτι, να αποκτήσω πρόσβαση στο πρόβλημα.

Δε ξέρω τι δίνει ο κατασκευαστής με το κάθε μηχανάκι, αλλά το αναφέρετε σα να είναι για όλα το ίδιο. Εμένα είχε ένα μπουζόκλειδο και δυο γερμανικά 10χ12 για να ρυθμίζω την αλυσίδα. Ούτε καν κλειδί για να χαλαρώσω τον άξονα αν ήθελα να ρυθμίσω την αλυσίδα.

Το ότι κάποιος δεν έχει μείνει ποτέ ως τώρα στο βουνό, δε σημαίνει οτι μεθαύριο δε μπορεί να μείνει επειδή δε μπορεί να βραχυκοικλωσει την ασφάλεια του σταντ.

Αν τα εργαλεία που είχε η μηχανή, σας προσφέρουν τα βασικά που μπορεί να χρειαστείτε, τότε μια χαρά. Αλλά έτσι στον αέρα, δε γίνεται συζήτηση ούτε μπορεί να προτείνει κάποιος οτιδήποτε.

azar41
02/03/2021, 16:08
Καλησπέρα.
Κατά την γνώμη μου μια εντουροεργαλειοθήκη δεν χρειάζεται πολλά .
Δυο λεβιέδες για εξαγωγή τροχών. με γερμανοπολύγωνο για ξεβίδωμα αξόνων στην άλλη άκρη,κλειδια, οκτώ,δέκα ,δώδεκα και δεκατέσσερα,το σετάκι με τα μπαλώματα,συρμοτόσχοινα γκαζιέρας και συμπλέκτη,δυο κατσαβίδια,μια μικρή σκύλα.
Ολα αυτά χωράνε στην εργαλειοθήκη της μηχανής,εκτός απο τους λεβιέδες που τους σφηνώνω στο.....φιλτροκούτι!
Στο σακκίδιο έχω πάντα μια μικρή τρόμπα και ένα φαστ που με έσωσε μια φορά στην επιστροφή που ήμουν κουρασμένος και βαριόμουν να μπαλώσω σαμπρέλα.

daz
02/03/2021, 16:50
Καλησπέρα.
Κατά την γνώμη μου μια εντουροεργαλειοθήκη δεν χρειάζεται πολλά .
Δυο λεβιέδες για εξαγωγή τροχών. με γερμανοπολύγωνο για ξεβίδωμα αξόνων στην άλλη άκρη,κλειδια, οκτώ,δέκα ,δώδεκα και δεκατέσσερα,το σετάκι με τα μπαλώματα,συρμοτόσχοινα γκαζιέρας και συμπλέκτη,δυο κατσαβίδια,μια μικρή σκύλα.
Ολα αυτά χωράνε στην εργαλειοθήκη της μηχανής,εκτός απο τους λεβιέδες που τους σφηνώνω στο.....φιλτροκούτι!
Στο σακκίδιο έχω πάντα μια μικρή τρόμπα και ένα φαστ που με έσωσε μια φορά στην επιστροφή που ήμουν κουρασμένος και βαριόμουν να μπαλώσω σαμπρέλα.

Έτσι πιστεύω και 'γω.

STOYBI
02/03/2021, 20:41
Δυο-τρια γερμανοπολυγωνακια....[ τα βασικα απο τις περισοτερες βιδες που φοραει το μηχανακι...]

Ενα καλο πολυεργαλειο ( ελαχιστο σε μεγεθος μα πραγματικα τα εχει ολα..)

Ενα δυο απο τα βασικα αλενακια......

Μπουζι,μπουζοκλειδο ...

Ασφαλεια αλυσιδας...

κλειδι για χαλαρωμα του αξονα.....μου εχει χρησιμευσει για πολλες ατυχιες εκτος απο αλλαγη σε λαστιχο ...

Και αυτο γιατι ποτε δεν χαραμισα τον χρονο μου να επισκευασω λαστιχο.....

5-6 χοντρα δεματικα, και μια που καλη κοντρα μπορει να μου εριξε τον ρυθμο αλλα το προτιμουσα απο την ωρα που θα χρειαζομουν για επισκευη του ...

Φυσικα μιλαω για ελαφρυ εντουρο μηχανακι 100% χωματινα ελαστικα και ημερησιες βολτες...των 80-90 κμ..!

viper1
02/03/2021, 20:51
Για να είσαι σίγουρος :bawl:
425995

Zid
03/03/2021, 00:02
Το μους δε λειτουργεί πάντα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω την καλυτερη εμπειρία. .

Τι ακριβώς ενοεις .. μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και οχι σε enduro mousse ?

daz
03/03/2021, 00:06
Τι ακριβώς ενοεις .. μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και οχι σε enduro mousse ?

Εχχμμ... μάλλον!

Πάνε κάτι αιώνες που πούλησα το εντουράκι βλέπεις.

:beer:

Zid
03/03/2021, 07:05
Εχχμμ... μάλλον!

Πάνε κάτι αιώνες που πούλησα το εντουράκι βλέπεις.

:beer: Ah ok, makes sense then :) το μούς ειναι σίγουρη λύση ακομα και το λάστιχο να σκιστεί θα γυρίσεις πισω κανονικά. To ποιο ακραίο παράδειγμα με το Toby price φετος στο Dakar

https://www.youtube.com/watch?v=HA9vVUQWtzM
:beer:

george.S
04/02/2022, 18:02
Έβαλα μαζί με τα βασικά εργαλεία και μια μονωτική, 2 ασφάλειες,ένα καλώδιο, λίγο σύρμα και ένα σακουλάκι με βίδες παξιμάδια και ασφάλειες

Μου λείπει ένα μπουζί και μπουζοκλειδο
2 alen και μερικά δεματικα

Μόλις τα συγκεντρώσω όλα θα μπούνε σε υφασμάτινη θήκη ρόλο να βάλω μέσα στην τσάντα


Έτσι για μην πάμε αμαχητί σε καμία ψιλοαβαρια

GEORGIOS
04/02/2022, 19:33
Για να είσαι σίγουρος :bawl:
425995

Ένα μεγάλο 4Χ4 δεν περνάει σε στενούς δρόμους και μονοπάτια που περνάει μια μηχανή.
Μόνο μουλάρι μπορεί να πάει όπου φτάνει μηχανή.:lol:

433911

Grafton 505
04/02/2022, 20:09
Έβαλα μαζί με τα βασικά εργαλεία και μια μονωτική, 2 ασφάλειες,ένα καλώδιο, λίγο σύρμα και ένα σακουλάκι με βίδες παξιμάδια και ασφάλειες

Μου λείπει ένα μπουζί και μπουζοκλειδο
2 alen και μερικά δεματικα

Μόλις τα συγκεντρώσω όλα θα μπούνε σε υφασμάτινη θήκη ρόλο να βάλω μέσα στην τσάντα


Έτσι για μην πάμε αμαχητί σε καμία ψιλοαβαρια

Βάλε και μια μικρή σκύλα (https://www.johnart.gr/Catalogue/images/201010/84-809.jpg) μέσα.

leftos
05/02/2022, 07:26
Τουλάχιστον για ελαστικό εγω πιστέυω σε μικρή βόλτα δεν υπάρχει θέμα έχει χρειαστεί να κάνουμε πάνω απο 20 χλμ με σκασμένο λάστιχο και παραπάνω απο τα μισά σε άσφαλτο για να επιστρέψουμε και το λάστιχο δέν είχε καμία φθορά είναι τόσο σκληρά τα πλαινά τους που δεν πιστέυω οτι θα έχουν θέμα. Σίγουρα αν είχαμε εργαλεία δεν θα χάναμε την βόλτα αλλά πιο το νόημα σε μια 2ωρη βόλτα να καθίσεις να αλλάξεις λάστιχο.
Εργαλεία μπουζόκλειδο, μικρό γαλλικό διπλό κατσαβίδι μαζί με πλαστικά και μεταλλικά δεματικά νομίζω οτι είναι αρκετά.

stefanos
05/02/2022, 08:57
Τουλάχιστον για ελαστικό εγω πιστέυω σε μικρή βόλτα δεν υπάρχει θέμα έχει χρειαστεί να κάνουμε πάνω απο 20 χλμ με σκασμένο λάστιχο και παραπάνω απο τα μισά σε άσφαλτο για να επιστρέψουμε και το λάστιχο δέν είχε καμία φθορά είναι τόσο σκληρά τα πλαινά τους που δεν πιστέυω οτι θα έχουν θέμα.

Παρόμοιες καταστάσεις μου έχουν τύχει και με το XR που δεν το λες και ελαφρύ 160+ κιλά και 85 εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια επειδή αυτές οι εργαλειοθήκες φτιάχνονται μια φορά και δεν ανοίγουν ποτέ καλό είναι να έχουν
τα απαραίτητα χωρίς να προσθέτουμε ή να αφαιρούμε ανάλογα με τη βόλτα. Προσωπικά τα κουβάλαγα σε ένα τσαντάκι μέσης https://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_bags/tsantaki_meses_ergaleioteke_colori_2832 μαζί με τσιγάρα πορτοφόλια κλπ. γιατί το μηχανάκι δεν είχε χώρο για τίποτα.

GEORGIOS
05/02/2022, 09:43
Η μύτη με αυτόν τον αντάπτορα δε χωράει σε πολλά σημεία λόγο πάχους του αντάπτορα. Έχει η μηχανή σου τέτοια?

Να θυμίσω σε όσους φτιάχνουν σετ με μύτες 1/4, ότι εκτός από τις συνηθισμένες κοντές μύτες υπάρχουν και μύτες με μήκη 5, 10, 15, 20 εκατοστά για να φτάνεις στα στενά σημεία. Βλέπεις τι σε βολεύει για την μηχανή σου και παίρνεις το ανάλογο μήκος.

433921

stefanos
05/02/2022, 10:34
Πέρα από τα εργαλεία μια καλή ιδέα για όσους ζούνε στα βουνά και τα λαγκάδια...https://www.youtube.com/watch?v=NG-dwIiHxY0

leftos
05/02/2022, 10:51
Εγω τα χαρτία, το γαλλικό που μου ξεβιδώνει και μπουζί ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι, μπούζι και δεματικά τα έχω μέσα στο φιλτροκούτι σφηνωμένα κάτω απο το φίλτρο δεν πάνε πουθενά άμεσα προσβάσιμα.

george.S
06/11/2023, 07:55
καλημέρα

έχω βάλει 2-3 κομμάτια ακόμα και είναι μόνιμα μέσα στο τσαντάκι στην μπροστά θήκη
ακόμα δεν έχουν χρειαστεί και μακάρι να μην χρειαστούν στο μέλλον

αυτό που θα προσθέσω είναι ένας ιμάντας

πριν από ένα μήνα περίπου σε βόλτα που έκανα στο βουνό μου έκανε κάτι σβησίματα στην διαδρομή και μετά την στάση για διάλειμμα δεν ξαναπήρε ....για καλή μου τύχη 2 παιδιά που βρήκα στο βουνό με βοήθησαν και έκανα ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής πατάκι (βράδυ πλέον)
να είναι καλά τα παιδιά :beer: γιατί έφτασα ξεθεωμένος και μάλλον θα είχα πεθάνει από κούραση αν την έβγαζα όλη την διαδρομή σπρώχνοντας
ευχαριστώ Νόντα και Φανούρη ....
στο συνεργείο το πήγα με ιμάντα τραβώντας με το TTR και σκεφτόμουν πόσο εύκολη θα ήταν η ζωή μου αν είχα τον ιμάντα όταν έμεινα...

για την ιστορία ήταν κομμένο καλώδιο εσωτερικά στην πλεξούδα (δεν φαινόταν κομμένο ) και το βρήκε ο Άγγελος (gmx works) μετά από πολύ ψάξιμο.....

GEORGIOS
08/11/2023, 09:30
αυτό που θα προσθέσω είναι ένας ιμάντας


Εγώ αντί για ιμάντα έχω ένα σκοινάκι 4mm dyneema ή αλλιώς Spectra, αντοχής κοντά ενός τόνου, που κάνει την ίδια δουλειά με τον ιμάντα και έχει τον 1/3 του όγκου και το 1/4 του βάρους για το ίδιο μήκος.
Με μειονέκτημα ότι αν θέλεις να τραβήξεις με τα χέρια, το dyneema γλιστράει και επειδή έχει μικρή διάμετρο σου κόβει τα χέρια αν δεν φοράς γάντια.

george.S
27/01/2024, 15:53
Ανανέωση τακτοποίηση τσάντας (έχει μέσα και τα εργαλεία)


Βασικά εργαλεία
Κάνω τεράστια προσπάθεια να μην το φορτώσω
Εργαλεία υπάρχουν άλλα θα γίνει βαρίδι

Στην βόλτα των βετεράνων έκοψε η knipex ακτίνα του drz και υπάρχει μόνο ένας αποχρωματισμός στην κόψη :smokin:

Ιμάντας και μπαλακλαβα γιατί πολλές φορές σταματάω για διάλειμμα μούσκεμα στον ιδρώτα και φυσάει

Ένα υποτυπώδες φαρμακείο με τα στοιχειώδη και μια αλουμινοκουβερτα, αδιάβροχο κλπ

GEORGIOS
28/01/2024, 18:05
Αφού έχεις μαζί σου τόσα, έπρεπε να έχεις και μία ντίζα συμπλέκτη.