PDA

View Full Version : Ανορθωτης



Solococa
06/03/2021, 14:27
Μαγκες βοηθεια
Ποια απο αυτα τα καλωδια του ανορθωτη συνδεουμε στο + και ποια στο - της μπαταριας

kostaskk
06/03/2021, 15:44
Σε πριόνι,διαστημοπλοιο; Αν δεν πεις μοντέλο,χρονολογία δύσκολα να ξέρει κάποιος. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ανορθωτη να συνδέεται με μπαταρία, μόνο με φισες στην πλεξούδα έχω δει.

Solococa
06/03/2021, 16:19
Σε πριόνι,διαστημοπλοιο; Αν δεν πεις μοντέλο,χρονολογία δύσκολα να ξέρει κάποιος. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ανορθωτη να συνδέεται με μπαταρία, μόνο με φισες στην πλεξούδα έχω δει.
ktm lc4 2004 εχει γινει πατεντα εδω για αυτο δες την φωτο

telegonos
06/03/2021, 16:35
Παίρνεις ένα πολύμετρο.

Βάζεις το + του πολύμετρου στο ένα καλώδιο της ανόρθωσης και το - του πολύμετρου στο άλλο καλώδιο της ανόρθοωσης. Μετράς αγωγιμότητα.

Αν βγάλει τεράστια αντίσταση=ελάχιστη αγωγιμότητα, τότε το καλώδιο που έβαλες στο + του πολύμετρου πάει στο + της μπαταρίας και το άλλο στο - της μπαταρίας.

Αν βγάλει μικρή αντίσταση=μεγάλη αγωγιμότητα, τότε το καλώδιο που έβαλες στο + του πολύμετρου πάει στο - της μπαταρίας και το άλλο στο + της μπαταρίας.


Δοκίμασε για επαλήθευση να βάλεις και με τους δύο τρόπους του άκρα του πολύμετρου.

Viking
06/03/2021, 16:41
426114

99% κόκκινο του ανορθωτή στον θετικό πόλο και μαύρο (ή κόκκινο/μπλε) στον αρνητικό.

Το τρίτο τέρμα δεξιά (στον πράσινο κύκλο) απο πού έρχεται? Δεν φαίνεται να έρχεται από τον ανορθωτή.

Χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο με πολύμετρο για να μην κάνεις καμιά ζημιά αγαπητέ.

Solococa
06/03/2021, 22:08
426114

99% κόκκινο του ανορθωτή στον θετικό πόλο και μαύρο (ή κόκκινο/μπλε) στον αρνητικό.

Το τρίτο τέρμα δεξιά (στον πράσινο κύκλο) απο πού έρχεται? Δεν φαίνεται να έρχεται από τον ανορθωτή.

Χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο με πολύμετρο για να μην κάνεις καμιά ζημιά αγαπητέ.

Το 3ο ερχεται απο αυτο εδω που δεν ξερω πως λεγεται δοκιμασα να το βαλω στο θετικο και τιποτα η μιζα426125

Viking
06/03/2021, 22:27
Φαίνεται σαν να το τράβηξε από την ασφαλειοθηκη (το μαύρο κουτάκι είναι η ασφαλειοθηκη). Δεν έχω ιδέα γιατί. Αν όντως το τράβηξε από εκεί θα έπρεπε να πηγαίνει στο + αλλά σίγουρα μέσω μιας ασφάλειας.

Δες το θετικά: έχεις ΚΤΜ lc4 χωρίς προβλήματα στον κινητήρα :D

Solococa
06/03/2021, 22:50
Φαίνεται σαν να το τράβηξε από την ασφαλειοθηκη (το μαύρο κουτάκι είναι η ασφαλειοθηκη). Δεν έχω ιδέα γιατί. Αν όντως το τράβηξε από εκεί θα έπρεπε να πηγαίνει στο + αλλά σίγουρα μέσω μιας ασφάλειας.

Δες το θετικά: έχεις ΚΤΜ lc4 χωρίς προβλήματα στον κινητήρα :D
Χαχαχα ισχυει αλλα και με τα ηλεκτρικα να πουμε με εχει γαμησει μια μπαταρια μια καμμενος ανορθωτης
τα εβαλα ολα οπως ειπες και την ασφαλειοθηκη στο + οταν παταω την μιζα δεν εχει δυναμη να γυρισει και ακουγεται ενας ηχος σαν τειζερ απο πισω δεξια

Viking
06/03/2021, 22:56
Ωραία αφού δεν έκανε μπαμ.:p
Αποσύνδεσε τα πάντα και κανόνισε επίσκεψη σε μάστορα.:beer:

Solococa
06/03/2021, 23:53
Ωραία αφού δεν έκανε μπαμ.:p
Αποσύνδεσε τα πάντα και κανόνισε επίσκεψη σε μάστορα.:beer:

Μηπως φταιει οτι ειναι καινουργια η μπαταρια με αλλο ανορθωτη και δεν εχει προλαβει να δουλεψει καθολου και μου την αδειασε μετα απο τοσες προσπαθειες για αυτο να μην γυρναει η μιζα;

Viking
07/03/2021, 00:03
Δυσκολη η τηλεδιαγνωση σε τέτοιες περιπτώσεις. Θέλει πολύμετρο και υπομονή.
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.
Και μόνο που τα βλέπω έτσι πειραγμένα τα καλώδια φρικαρω λίγο.

motojojo
07/03/2021, 11:00
Τι πατέντα έχει γίνει? Γιατί φοβάμαι κάτι λάθος παει να γίνει στη συνδεσμολογία...

stefanos
07/03/2021, 11:29
Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-640-lc4-regulator-rectifier-question-upgraded-to-950-r-r.1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.

Viking
07/03/2021, 12:16
Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-640-lc4-regulator-rectifier-question-upgraded-to-950-r-r.1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.

Ωραίο το wiring που βρήκες!
Φυσικά και πάει ο ανορθωτής στην μπαταρία (μέσω ασφάλειας 20Α) όπως φαίνεται παρακάτω (με κίτρινο το αρνητικό "-", με κόκκινο το θετικό "+").
Η ασφάλεια είναι απαραίτητη. Μην κάνεις άλλες δοκιμές και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει τι κάνει φίλτατε.
426145

Solococa
07/03/2021, 12:22
Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-640-lc4-regulator-rectifier-question-upgraded-to-950-r-r.1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.
Μαγκες ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κανει πατεντα με τον ανορθωτη επειδη δεν του ειχε βαλει τον γνησιο και ετσι οταν εγω πηρα τον γνησιο μου ηρθε με δυο φισακια κανονικα το οποια τα μονταρε ο μαστορας για να μπορεσουν να συνδεθουν

Solococa
07/03/2021, 12:24
Με τα καλωδια του ανορθωτη ειμαι κομπλε τωρα τα βρηκα αλλα αυτο που βγενει απτην ασφαλειοθηκη που να το βαλω;

Viking
07/03/2021, 12:32
Με τα καλωδια του ανορθωτη ειμαι κομπλε τωρα τα βρηκα αλλα αυτο που βγενει απτην ασφαλειοθηκη που να το βαλω;

Θέλεις πολύμετρο. Πρέπει να δεις αν είναι καλώδιο που έρχεται στην ασφαλειοθηκη και κόπηκε πριν φτάσει εκεί για να παρακάμψει ασφάλεια (που μπορεί να καιγόταν συχνά) ή αν είναι καλώδιο που φεύγει από την ασφαλειοθηκη.

Solococa
07/03/2021, 13:22
Για να είναι όπως πρέπει, πρέπει να παρεμβάλλεται η 20άρα ασφάλεια. Αν παρεμβάλλεται κανονικά, συνδέεις όπως σου λέω στην παρακάτω εικόνα.
Το καλώδιο του κίτρινου κύκλου πάει στο "-" της μπαταρίας. Τα άλλα δύο τα ενώνεις μαζί και τα μονώνεις με ταινία. Η καλωδίωση της μοτο θα το στείλει στο "+" (μέσω της ασφάλειας 20Α λογικά, θα ήταν καλό να έχεις πολύμετρο να μετράς συνέχειες)
426146
426147

Αδερφε ετσι οπως εψαχνα κατι φωτο βρηκα αυτην που ηταν οταν το ειχε λυσει ο μηχανικος και οπως φαινεται στην φωτο το μαυρο πηγαινει στο - και τα αλλα τα δυο στο +

Viking
07/03/2021, 13:23
Για να είναι όπως πρέπει, πρέπει να παρεμβάλλεται η 20άρα ασφάλεια ανάμεσα στον ανορθωτή και στον θετικό πόλο της μπαταρίας.

edit προηγούμενου μηνύματος ελπίζοντας να μην έγινε ζημιά: Το καλώδιο που σου μένει στον αέρα είναι μετά την ασφάλεια γιατί η άσπρη φίσα έχει μόνο ένα καλώδιο. Μπορείς να το αγνοήσεις και να το αφήσεις στον αέρα μονωμένο.
Σε κάθε πρίπτωση βρες έναν τρόπο να παρεμβάλεις ασφάλεια 20Α από το κόκκινο του ανορθωτή σου προς το θετικό της μπαταρίας.

Solococa
07/03/2021, 13:33
426148
Παρε και αυτην που φαινεται καπως καλυτερα το μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για το καλωδιο το κοκκινο του ανορθωτη αμα τελικα παει στο + η δεν το εχει συνδεσει καθολου παντως της ασφαλειας παει στο + οπως φαινεται

Viking
07/03/2021, 13:37
426147

Αδερφε ετσι οπως εψαχνα κατι φωτο βρηκα αυτην που ηταν οταν το ειχε λυσει ο μηχανικος και οπως φαινεται στην φωτο το μαυρο πηγαινει στο - και τα αλλα τα δυο στο +

edit προηγούμενου μηνύματος ελπίζοντας να μην έγινε ζημιά: Το καλώδιο που σου μένει στον αέρα είναι μετά την ασφάλεια γιατί η άσπρη φίσα έχει μόνο ένα καλώδιο. Μπορείς να το αγνοήσεις και να το αφήσεις στον αέρα μονωμένο.
Σε κάθε πρίπτωση βρες έναν τρόπο να παρεμβάλεις ασφάλεια 20Α από το κόκκινο του ανορθωτή σου προς το θετικό της μπαταρίας.

Viking
07/03/2021, 14:03
426148
Παρε και αυτην που φαινεται καπως καλυτερα το μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για το καλωδιο το κοκκινο του ανορθωτη αμα τελικα παει στο + η δεν το εχει συνδεσει καθολου παντως της ασφαλειας παει στο + οπως φαινεται
Κοίτα στην εικόνα κάτω. Αν υποθέσουμε ότι έχεις καταργήσει τον μαμά ανορθωτή (πράσινο Χ), η φίσα στον πράσινο κύκλο είναι (λογικά) στον αέρα. Και άρα τίποτα δεν έρχεται στην ασφάλεια των 20Α και τίποτα δεν υπάρχει μετά από αυτήν στην μονή φίσα στον μπλέ κύκλο. Αυτή την μονή φίσα βλέπω γενικά στις φωτογραφίες σου.

Αφού αντικατέστησες τον ανορθωτή με άλλο (και θεωρώντας ότι συνδέθηκε σωστά στα κίτρινα που έρχονται από τα πηνία), φαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς ούτε την φίσα στον πράσινο κύκλο και άρα ούτε αυτήν στον μπλε.

Ο καινούριος σου ανορθωτής έχει συνδεθεί στα τρία κίτρινα (που έρχονται από τα πηνία) και πρέπει να στείλεις το κόκκινο του ανορθωτή στο + της μπαταρίας μέσω ασφάλειας 20Α και το μαύρο του ανορθωτή στο - της μπαταρίας κατευθείαν.

426149

Αυτά, περαστικά και αγύριστα :beer: