PDA

View Full Version : Περί αναρτήσεων gsr 600



Galkar
07/03/2021, 17:23
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ. Μετά λοιπόν από μια γρήγορη κορονοβολτα ένιωσα σε μια στροφή κάτι περίεργο.
Σημειωτέον ότι έχω χάσει μερικά κιλά από την μέρα που αγόρασα στην μηχανή 8 για την ακρίβεια με 79 να είμαι τωρα. (το αναφέρω ίσως βοηθήσει αργότερα).
Ένιωσα λοιπόν κάτι περίεργο στο πίσω μέρος της μηχανής από ότι έψαξα μάλλον για πλεύση?!!? Δεν έχω ιδέα γιαυτό διορθώσετε! Ενα ταρακουνημα αριστερά δεξιά χωρίς όμως να νιώσω γλίστρημα, χωρίς πολύ πολύ πίεση θα έλεγα κιόλας.
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να μετρήσω λίγο τις αναρτήσεις μου να δω τι γίνεται.
Τα μαμά της σουζι έχουνε 130μμ μπροστά και 134μμ πίσω.
Οπότε μέτρησα μπροστά 130μμ σε έκταση φυσικα
106μμ μόνο με το βάρος της μηχανής και 92μμ με εμένα πάνω. ( βέβαια και κάτι περίεργο στο στατικό sag η μία μέτρηση ήτανε 9.2μμ και της άλλης μπουκάλας 9.4μμ μόνο όμως στο στατικό sag, στο rider ήτανε ίδιες)
Και πίσω αφού κράτησα ένα σταθερό σημείο οι μετρήσεις ήτανε 134μμ με σηκωμενη ρόδα, οπότε static sag 3.2μμ και rider sag 5.7μμ.
Με βάση 1/3 της διαδρομής που ρυθμίζουν από ότι έχω διαβάσει θα έπρεπε να έχουμε μπροστά 11.5 sag και 8.6 rider sag. Όπως και πίσω sag 1.5 και rider sag 4.4.
Άρα θέλουνε πιο πολύ προφορτιση η λιγότερη γιατί μπερδεύτηκα? . :confused:

o teos
08/03/2021, 09:04
Dear God...τα έχεις κάνει αχταρμα στο κεφάλι σου και στο λέω τελείως φιλικά...θες το 1/3 της συνολικής διαδρομής.. με εσενα πάνω γυρω στο 37mm εμπρός γυρω στο 35 πισω..στατικό πισω 10 με 15mm..στατικό εμπρός 25 με 28mm...αν σου φαίνονται κινέζικα αυτα ξεκινα να διαβάζεις απ την αρχή σιγα σιγα παλι αλλιως βρες κάποιον να στις ρυθμίσει..το συγκεκριμένο είναι σκεψου το εύκολο κομμάτι..

Galkar
08/03/2021, 09:53
Τώρα που το λες και το παρατηρώ τα έγραψα λίγοοο μπερδεμένα :facepalm:
Παραθέτω μόνο τις μετρήσεις ολικό μήκος μπροστά δίνει το μανουαλι 130mm
Οπότε μέτρησα στατικό 24μμ και Rider 38μμ.
Και πίσω 134μμ
Οπότε πίσω στατικό 32μμ και rider 57μμ
Τώρα νομίζω είναι οκ :winka:

doctor_john
08/03/2021, 10:02
Έτσι όπως τα λες δείχνει να θέλει άλλο ελατήριο ή κάποια επισκευή το πίσω.

Galkar
08/03/2021, 10:16
Εάν το προφορτισω λίγο δεν θα πλησιάσει στα νούμερα που θέλουμε? Η να μην ασχοληθώ καθόλου και να πάω κατευθείαν για καινούργιο.. Έχω δει δελεαστική τιμή για τα hagon με προφορτιση και απόσβεση και συμπίεσης στα 400 ευρώ περίπου.. Αλλά τα hagon αξίζουν?

doctor_john
08/03/2021, 10:35
Ε ναι, έχει και άλλο περιθώριο; Να το κάνεις και να δεις ξανά την επαναφορά μήπως χρειάζεται διόρθωση.
Ο στόχος είναι να σε καλύπτει και να αντιμετωπίζει το δρόμο διατηρώντας το επίπεδο της (μπρος - πίσω).

Θα σου πρότεινα να εξαντλήσεις τα περιθώρια χρήσης αυτών των αναρτήσεων και αν θες να αλλάξεις
αργότερα να ξέρεις για ποιό λόγο. Τα χρήματα της αλλαγής τα "δίνουν πίσω" όταν ξέρεις τι χρειάζεσαι.


υγ: Για να μιλάς με φίλους που έχουν ασχοληθεί πολύ με τις αναρτήσεις, όπως ο Teos, βάζε και τα κιλά σου, τα χιλίομετρα που έχουν
οι αναρτήσεις σου, το χρόνο που έχουν τα λάδια μέσα, τις λιβρες που γράφει το πίσω ελατήριο..

Galkar
08/03/2021, 10:54
Ναι έχεις δίκιο μου ξέφυγαν όλα αυτά γιατί δεν έχω ιδέα ή αλήθεια είναι :)
Προσπαθώ να εγκληματιστω έχω διαβάσει όλα τα του φόρουμ περί αναρτήσεων και αποφάσισα να γράψω.
Τον χρόνο που έχουνε τα λάδια μέσα η αλήθεια είναι πως δεν τον γνωρίζω μπορεί να μην αλλάχτηκαν και πότε εγώ την αγόρασα μισό χρόνο πριν, δεν είμαι σίγουρος βέβαια ότι το πίσω επισκευάζεται πρέπει να ρωτήσω. 36000km έχουνε οι αναρτήσεις και εγώ είμαι 78 κιλά. Τώρα τις λιμπρες ότι γράφει πάνω το ακούω πρώτη φορά οπότε θα ψάξω να δω τι γράφει.

o teos
08/03/2021, 12:46
Λοιπον...αν μετράς μόνος σου χωρίς slacker υπάρχει η πιθανότητα να μετράς στο γάμο του καραγκιόζη συνηθως το πίσω...been there done that..οι τιμές του μπροστά είναι σωστές...πίσω είσαι πολύ οφ...το μαμα ελατήριο είναι οκ για τα κιλα σου..οποτε αν είναι μαμα αυτές οι τιμές θα είχαν ένα νόημα με ένα άτομο 100+κιλά...ειδικά με το στατικό κατι δεν πάει καλά..ποτε δεν είναι πάνω από 20-25 ακομα και λασκα να ναι το ελατήριο εκτος αν κάποιος τον έχει παίξει..θα σου πρότεινα να μετρήσεις παλι με ένα φιλο και εσενα πάνω στο μοτο η το αναποδο..κάτι δεν πάει καλά...εκτός αν το ελατήριο είναι σωμιες από ντιβάνι.. τσεκαδε το και μιλαμε παλι...οποιοδήποτε αφτερ μάρκετ από μαμα μη ρυθμιζόμενο είναι πολύ καλύτερο παρε ότι σηκώνει η τσέπη...

doctor_john
08/03/2021, 12:54
...εκτος αν κάποιος τον έχει παίξει...

αμάν μ'αυτές τις ρυθμίσεις και τις προδιαγραφές τους! :lol:

o teos
08/03/2021, 15:03
αμάν μ'αυτές τις ρυθμίσεις και τις προδιαγραφές τους! :lol:

:bawl:

billy84
08/03/2021, 17:38
Πως μας πετσόκοψε έτσι ο φίλος?Οι περισσότεροι έχουμε γίνει βόδια στην καραντίνα και μας πετάει ένα ''εχασα 8 κιλά '':lol:


Να ξεκινήσουμε απο τα βασικά.Πως έφτασες στο συμπέρασμα οτι φταίει η ανάρτηση για αυτό που ένιωσες?Προσωπικά επειδή μου έχει τυχει τέτοιο σύμπτωμα θα σου πω τι είχε συμβει.

1)Ξεφούσκωτο λάστιχο,όχι τελείως αλλά με πολύ χαμηλή πίεση

2)Αξονας ψαλιδιού που είχε ξεσφίξει

3)Ρουλεμάν πίσω τροχού φαγωμένο που είχε φάει με τον καιρό και τη φωλιά

4)Τελευταία θα κοιτούσα την ανάρτηση καθώς όπως αντιλαμβάνομαι σου έχει τύχει μόλις μια φορά αυτό και η διαφορά στα κιλά είναι 8 κάτω,τίποτα δηλαδή που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο.Αν ήταν έτσι το καλοκαίρι που θα καβαλάγαμε τα μηχανάκια με καλοκαιρινό εξοπλισμό θα χόρευαν καρσιλαμά.

Galkar
08/03/2021, 18:01
Ναι μου έκανε καλό ή καραντίνα με το θέμα τον κιλών :) Γιατί ξεκίνησα κετογονικη διατροφή 2 μήνες και με βοήθησε.
Ξεφουσκωτο λάστιχο ήτανε λίγο η αλήθεια είναι 32 μπροστά και 34 πίσω αντί για 34 με 38 στα power 5.
Θα μπορούσε ρουλεμάν τροχού να έχει τεντωσει με 36κ χιλιόμετρα? Δεν θα το έβλεπαν όταν μου άλλαξαν τα λάστιχα?
Δεν ήξερα τι να ψάξω και είπα να μετρήσω τις αναρτήσεις για αρχή. Και ήτανε εκτός η αλήθεια είναι η πισω. Μέτρησα ξανά σήμερα το απόγευμα με ένα κλικ + στην προφορτιση. Οπότε με 134μμ διαδρομή βρήκα sag 14μμ και Rider sag 39μμ.

o teos
08/03/2021, 18:48
Οποτε είσαι εντος ορίων και στην πισω..ψάξε κατι απ όσα σου λέει ο Μπιλ....άσε μαν μας έκανες κορδέλες...όσο για την πίεση...αν δεν είναι κατω από 30 δε νομίζω να πάρεις τοσο χαμπάρι εκτος αν είσαι τόσο ευαίσθητος.:p

Bowleno
08/03/2021, 19:16
Έχασε 8 κιλά εν μέσω καραντίνας; Από μένα είναι ban :lol:

billyka
08/03/2021, 19:23
Οταν ειχα βιωσει ενα τετοιο κουνημα δεξια-αριστερα,αλλα καπως ομαλο,σαν χορευτικο,σαν μπαλατζαρισμα,οχι εντονο σαν ταρακουνημα οπως περιγραφεις ητανε ρουλεμαν ψαλιδιου.Τσεκαρε αξονα ψαλιδιου να δεις τι παιζει,αν εχεις κεντρικο σταντ σηκωσε την μηχανη να ειναι η πισω στον αερα,πιασε με τα χερια το ψαλιδι απο τερμα πισω και παιξτο δεξια αριστερα να δεις αν νιωθεις κενο

Galkar
08/03/2021, 19:49
Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο.
Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν έχω σταντ διπλό οπότε δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το τσεκάρω :/.
Εντάξει το σκεφτόμουνα πολύ καιρό να τα χάσω αλλά μέσα στην καραντίνα ήρθε η ευκαιρία. Γιατί όντας μάγειρας μέσα στην κουζίνα ολη μέρα δεν βοηθάει και πολύ εάν είσαι και λίγο λαιμαργος. :a014: :a014:
Άρα να υποθέσω ότι μόνο όταν πάω για service θα μπορέσω να το δω?!

billyka
08/03/2021, 19:53
Σε μενα οταν εκανα παντηλικια δεξια-αριστερα μολις τελειωνα και το μηχανακι ισιαζε τοτε ενιωθα να κανει αυτο το δεξια-αριστερα μπαλατζαρισμα.Και καταλαβα,λεω ρουλεμαν ψαλιδιου,τσεκαρα και ναι,ρουλεμαν:D

Galkar
08/03/2021, 20:35
Θα κάνω κάνα μπατιλικι αύριο εαν δεν βρέχει μπας και κάνει κάνα τακ κάνα τσουκ κάτι να πάρουμε πρέφα :)

Pew
08/03/2021, 23:03
Στην κατω βαση του αμορτισερ, στο μοχλικο απο πανω δηλαδη, θα δεις μια βιδα...
Βίδωσέ την τέρμα και ξέσφιξε την ωστε τα 2 σημαδάκια (κουκκίδες) που έχει να ευθυγραμμιστούν.

Απο εκει, κανε μια στροφή ακομα (αριστεροστροφα).
Συμφωνα με το μανουαλι, ειναι στην εργοστασιακη ρυθμιση πλεον.
ΕΡΩΤΗΜΑ: Ηταν ετσι πριν το επιχειρησεις; Δωσε feedback.

Σχετικα με την προφορτιση του πισω, στα 79 κιλα σου, εισαι στην θεση 4 ή και 5.... Ρυθμισε το εκει.
ΕΡΩΤΗΜΑ: Σε ποια θέση ηταν η προφορτιση του πισω;

Κανε τα παραπανω, με την προφόρτιση του μπροστινου στην 3η γραμμη (ορατες 2 γραμμές - η 3η προσωπο με την "ταπα")


Ακομα και στα μετρα σου να το φερεις ως προς το sag (που μεσες ακρες οι παραπανω ρυθμισεις θα σου κατσουν μια χαρα) μην περιμενεις να δεις θεαματικες αλλαγες.
Μπροστα θελει cartridge και πισω ενα καλυτερο ως προς τα υδραυλικα του αμορτισερ εστω και με τις basic ρυθμισεις.

Αν σκοπευεις να το κρατησεις μην πας σε μεσοβεζικες λυσεις για ελατήρια εμπρος, κατευθειαν φυσιγγια με γραμμικα ελατηρια.

o teos
09/03/2021, 00:48
Καλο είναι να μη δίνουμε πληροφορίες λανθασμένες όσων αφορά την υδραυλική ρύθμιση..αν κατάλαβα καλά αυτό του λες να ρύθμισει..την επαναφορά..οι υδραυλικές ρυθμίσεις με τον καιρό όσο το λαδι χάνει τις ιδιότητες του θέλουν ρύθμιση..οποτε μετα από 36000χλμ η εργοστασιακή ρύθμιση είναι τελείως λάθος για αυτο το μηχανάκι..όπως και το σαγκ παει ανάλογα τα κιλα το ελατήριο και τον τρόπο οδήγησης(advanced φαση) του αναβάτη...αν ο φίλος δεν ξερει τι και πως πρέπει να κάνει με τα υδραυλικά καλο είναι να το ψάξει αρκετά πριν σκαλισει επαναφορες...αν και...μετα από τόσα χλμ μικρη διαφορα θα κάνει όπου και αν το ρυθμισει..

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ αν και με ένα πιο χοντρό λαδάκι γιατι τα ελατήρια δείχνουν σωστά για τα κιλα του και με ένα αφτερ φτηνό πισω θα ναι μια χαρά...μιλάω για το συγκεκριμένο μηχανακι και για καθημερινή μέχρι λιγο γρήγορη χρήση...μετα παμε στις επιλογές που παρέθεσε ο pew σαν αναβάθμιση...αυτά...

Pew
09/03/2021, 08:20
Καλο είναι να μη δίνουμε πληροφορίες λανθασμένες όσων αφορά την υδραυλική ρύθμιση..αν κατάλαβα καλά αυτό του λες να ρύθμισει..την επαναφορά..οι υδραυλικές ρυθμίσεις με τον καιρό όσο το λαδι χάνει τις ιδιότητες του θέλουν ρύθμιση..οποτε μετα από 36000χλμ η εργοστασιακή ρύθμιση είναι τελείως λάθος για αυτο το μηχανάκι..όπως και το σαγκ παει ανάλογα τα κιλα το ελατήριο και τον τρόπο οδήγησης(advanced φαση) του αναβάτη...αν ο φίλος δεν ξερει τι και πως πρέπει να κάνει με τα υδραυλικά καλο είναι να το ψάξει αρκετά πριν σκαλισει επαναφορες...αν και...μετα από τόσα χλμ μικρη διαφορα θα κάνει όπου και αν το ρυθμισει..

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ αν και με ένα πιο χοντρό λαδάκι γιατι τα ελατήρια δείχνουν σωστά για τα κιλα του και με ένα αφτερ φτηνό πισω θα ναι μια χαρά...μιλάω για το συγκεκριμένο μηχανακι και για καθημερινή μέχρι λιγο γρήγορη χρήση...μετα παμε στις επιλογές που παρέθεσε ο pew σαν αναβάθμιση...αυτά...
Εχεις δικιο σχετικα με τη ρυθμιση αποσβεσης επαναφορας, αλλα τα χιλιομετρα του ειναι λιγα για να εχει ταλαιπωρηθει τοσο που να γινει επικινδυνο στην εργοστασιακη ρυθμιση.

Το σημαντικοτερο, ειναι πως αν απο προηγουμενο ιδιοκτητη, εχει πειραχτει καθως πολλοι δεν δινουν σημασια σε αυτη τη βιδουλα, θα ερθει εκει που πρεπει. Αν μη τι αλλο, δοκιμαζοντας θα καταληξει να το φερει στα μετρα του ευκολοτερα εχοντας μια βαση.

Ειμαι 8kg ελαφρυτερος του και εχω το ιδιο μηχανακι, με 7000χλμ λιγοτερα... δε θα εδινα ποτε συμβουλες στο κουτουρου.

Ειναι κακες συνθηκες παντως για δομιμη πισω αμορτισερ με μπολικο γκαζι, καθως μετα τα χιονια εδω πανω, οι δρομοι εχουν ακομα αλατια αφου δεν εριξε σοβαρη βροχη.

o_gavros
09/03/2021, 08:28
Έχασε 8 κιλά εν μέσω καραντίνας; Από μένα είναι ban :lol:

Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί :p

RaGe_Raptor
09/03/2021, 09:03
Έχασε κιλά εν μέσω καραντίνας. 8. Ε δεν πάμε καλά...
Τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα, δεν πιστεύω λέξη :bawl:



Όταν κάποτε είχα τέτοια κουνήματα πίσω, είχα πάθει λάστιχο και είχαν μείνει 13psi μέσα.παντως το πρώτο που σκέφτηκα τότε, ήταν ότι παρέδωσε πνεύμα το αμορτισέρ.

Όπως θα έγραψαν κι άλλοι, έλεγχος:
psi
Ρουλεμάν τροχού/ψαλιδιού
Αμορτισέρ

Με αυτή τη σειρά.

o teos
09/03/2021, 09:04
Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί :p

:bawl:


Pew τα εμπρος αμορτισέρ πρεπει να αλλάζουν λαδια στα 25000 το παρα πολύ και στα 20000 το πισω εφόσον είναι αυτο εφικτό...άπλα Ελλάδα μεριά δεν ασχολείται πολυ ο κόσμος εκτος από κανένα ψαγμένο η αγωνιζόμενους..

Οι τιμές χλμ που έδωσα παραπανω είναι στο παρα πολύ ε..κανονικα κάθε 15000 κάποιος πρέπει να κανει και τα δυο η το μπροστά ανάλογα το μοτο...όπως έχει λαδι ο κινητήρας σου και δε θα το αφηνες ποτε πανω από κάποια χλμ το ιδιο ισχύει για τις αναρτήσεις σου...ίσως να μην χαλάσουν όπως θα πάθει ο κινητήρας αλλα χάνεις τουλάχιστον το 50% της απόδοσης μιας μοτοσυκλέτας..βέβαια τώρα κουβέντα να γίνεται ο περισσότερος κόσμος απλα κανει τη βόλτα του το σουπερμάρκετ του και τελος...για όλους τους υπόλοιπους ισχύει το παραπανω..εχει τύχει να σεταρω αναρτήσεις πολύ βασικά σε παλικάρι και να αναρωτιέται γιατι δε το έκανε νωρίτερα...προχωράμε...:wave2:

Pew
09/03/2021, 09:34
:bawl:


Pew τα εμπρος αμορτισέρ πρεπει να αλλάζουν λαδια στα 25000 το παρα πολύ και στα 20000 το πισω εφόσον είναι αυτο εφικτό...άπλα Ελλάδα μεριά δεν ασχολείται πολυ ο κόσμος εκτος από κανένα ψαγμένο η αγωνιζόμενους..

Οι τιμές χλμ που έδωσα παραπανω είναι στο παρα πολύ ε..κανονικα κάθε 15000 κάποιος πρέπει να κανει και τα δυο η το μπροστά ανάλογα το μοτο...όπως έχει λαδι ο κινητήρας σου και δε θα το αφηνες ποτε πανω από κάποια χλμ το ιδιο ισχύει για τις αναρτήσεις σου...ίσως να μην χαλάσουν όπως θα πάθει ο κινητήρας αλλα χάνεις τουλάχιστον το 50% της απόδοσης μιας μοτοσυκλέτας..βέβαια τώρα κουβέντα να γίνεται ο περισσότερος κόσμος απλα κανει τη βόλτα του το σουπερμάρκετ του και τελος...για όλους τους υπόλοιπους ισχύει το παραπανω..εχει τύχει να σεταρω αναρτήσεις πολύ βασικά σε παλικάρι και να αναρωτιέται γιατι δε το έκανε νωρίτερα...προχωράμε...:wave2:
Μαζι σου σε ολα, αλλα για advanced αναβατη.
Βαλε και σφιξιμο - επανελεγχο ρουλεμαν λαιμου στον περιοδικο ελεγχο... και εισαι μεσα!!!

Μην φανταστεις παντως πως στα 20-25000 γινονται και σωβρακο τα μπροστινα με τις ανυπαρκτες ρυθμισεις!! Τουλαχιστον οχι τοσο ωστε να πεις ωχ αμαν! Δεν ειναι και κανενα απολυτο εργαλειο γεωμετριας/πλαισιου που θα σε προδωσει το πιρουνι...

Galkar
09/03/2021, 09:43
Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί :p

:lol: :lol:

Pew η αλήθεια ειναι ότι η προφορτιση η πίσω ήτανε στο 4 και την πήγα στο 5.
Την βίδα της απόσβεσης επαναφοράς την έχω δει αλλά δεν την έχω πειράξει ακόμη γιατί δεν φαινότανε πίσω να χοροπηδάει γυρνούσε ωραία και ομαλά, μεγάλο συν να έχεις το μανουαλι :) Τώρα βέβαια που ξέρω την εργαστασιακη θα κρατήσω τις στροφές της τώρα ρύθμισης και θα δοκιμάσω την εργοστασιακή να δω τη διαφορά έχει, εάν έχει. (Δεν έχω δει τις κουκκίδες στην βίδα της επαναφοράς θα το δω σήμερα). Το μπροστά εάν θυμάμαι καλά βλέπω δύο γραμμές σίγουρα μετά θα σου δώσω feedback, ουτοσιαλος θα το πείραζα λίγο το μπροστά γιατί σαν να φαίνεται μια πολύ μικρή διαφορά από την μία μέρα στην άλλη 1μμ πχ ίσα που φαίνεται με το μάτι αλλά έλεγα να μετρήσω στροφές να τα κάνω ίδια ακριβως.

RaGe_Raptor αέρα έβαλα το αμορτισέρ ρυθμίστηκε το sag μένει να δω περί επαναφοράς τι θα γίνει άλλη ρύθμιση δεν έχει. Άρα εάν το ξανακάνει λογικά η ρουλεμάν τροχού η ψαλιδιου θα είναι.

Ο τεος Το έχω ακούσει αυτό με την αλλαγή λαδιων αλλά ο προηγούμενος δεν νομίζω να το έχει κάνει ποτέ η δεν μ το είπε.
Έχει μπει στο πρόγραμμα και αυτό απλά επειδή όλοι λένε ότι το μπροστά είναι πολύ μαλακό που όντως είναι, σε φρενάρισμα βουτάει αρκετά προσπαθώ να δω εάν θα πάω μόνο για service στο μπροστινό η εάν θα βάλω και ελατήρια μια και καλή μην τις ανοίξουμε δύο φορές.
Το πίσω τώρα από ότι έχω διαβάσει δεν επισκευάζεται οπότε η αλλαγή του αργότερα μάλλον θα είναι μονόδρομος.

sam4g
09/03/2021, 09:48
Να πω και εγώ τη βλακεία μου.. Όπως είχα γράψει σε αντίστοιχο θέμα με έτρωγε κι εμένα να ρυθμίσω τις αναρτήσεις στη μηχανή... Είδα άπειρα βίντεο και ξεκίνησα να το κάνω...

Το χειρότερο ήταν βέβαια ότι το έκανα εν μέσω track day :bawl: και τα είδα όλα!

Μετά βοήθησαν αρκετά οι συμβουλές του Teo εδώ μέσα αλλά και πάλι τη μηχανή δεν την ένιωθα καλά.

Αποφάσισα να γυρίσω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μιας και το βάρος μου είναι στα επίπεδα του μέσου αναβάτη (75-80kg). Κάτι καλύτερο είδα από θέμα συμπεριφοράς αλλά και πάλι δεν την ένιωθα όπως πριν τις πειράξω (ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να τις είχε ρυθμίσει καλύτερα). Έφτασα σε σημείο να νιώθω τη μηχανή ασταθή. Είπα πάει ξεράθηκαν τα λάστιχα επειδή δεν την πολυ παίρνω.

Ώσπου πήγα για μια απλή αλλαγή στα τακάκια και λέω στο μάστορα την περιπέτεια μου με τις αναρτήσεις. Του εξήγησα τον τρόπο οδήγησης μου, του είπα ότι θα πήγαινα και σε επερχόμενο trackday. Μου τις ρύθμισε κι έφυγα με άλλη μηχανή.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλύτερα να πας σε κάποιον που ξέρει να του πεις τί θέλεις, τι σου φταίει στη συμπεριφορά της μηχανής και να στο κάνει αυτός....

Galkar
10/03/2021, 19:38
Sam4g εν μέρη συμφωνώ με την άποψη σου, αλλά εφόσον ένιωσα ότι ίσως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο είπα να το προσπαθήσω μόνος μου για αρχή δεν έχει και όλες τις ρυθμίσεις μια προφορτιση και μια επαναφορά έχει η πίσω. Για αρχή είπα να τις βάλω στο εύρος που θα έπρεπε να είναι και για τα υπόλοιπα σιγά σιγά ανάλογα εάν δεν με καλύπτει.


Ουτοσιαλος θα πάει για αλλαγή λαδιων τουλάχιστον στα μπροστινά οπότε θα τις ρυθμίσει και το μαστορη μετά, όταν με το καλό βγούμε από την καραντινα.


Θα ήτανε ένα συν να μάθω να τις προφορτιζω τουλάχιστον γιατί είμαι πολύ συχνά με δεύτερο άτομο, και εάν πάνε τα σχέδια όπως κατ ευχήν το καλοκαίρι θα κανουμε κάποια ταξίδια αναψυχής και μη που θα χρειαστεί.


Σήμερα την έκανα μια γρήγορη βόλτα( λες και με περίμενε να βγω για να βρέξει) και πέρασα από την ίδια στροφή που το είχα νιώσει, πίεσα λίγο και όλα ήταν ωραία και σταθερά. Η δεν ήτανε τίποτα και ήτανε τυχαίο η μία θέση προφορτισεις έκανε καλή δουλειά τελικά.

Η μηχανή ψήλωσε αισθητα η αλήθεια είναι ( πριν πατούσα πιο άνετα).

Όσο για την απόσβεση επαναφοράς μένει εκεί μέχρι να φάω αρκετά χιλιομετρα για να δω εάν θα την πείραξω αλλά νομίζω ότι είναι οκ ούτε με χτυπάει σε λακκούβες και όταν την πατάω με το χέρι δεν κάνει bounce.


Πάμε στα μπροστά τώρα που είναι και πιο ευκολα μόνο προφορτιση έχουνε.
*Pew είναι προφορτισμενα με την δεύτερη γραμμή πρόσωπο.

Εφόσον είμαι μέσα στο εύρος λειτουργειας δεν τα πειράζω απλά θα μετρήσω να έχουνε τις ίδιες στροφές γιατί έχω την εντύπωση ότι από αριστερά είναι λιγότερο προφορτισμενο κατά πολύ λίγο βέβαια μισή στροφή ίσως η και παραπάνω.
Θα μπορούσε να τραβάει ελαφρώς αριστερά λόγω αυτού?

Pew
10/03/2021, 20:41
Πάμε στα μπροστά τώρα που είναι και πιο ευκολα μόνο προφορτιση έχουνε.
*Pew είναι προφορτισμενα με την δεύτερη γραμμή πρόσωπο.

Εφόσον είμαι μέσα στο εύρος λειτουργειας δεν τα πειράζω απλά θα μετρήσω να έχουνε τις ίδιες στροφές γιατί έχω την εντύπωση ότι από αριστερά είναι λιγότερο προφορτισμενο κατά πολύ λίγο βέβαια μισή στροφή ίσως η και παραπάνω.
Θα μπορούσε να τραβάει ελαφρώς αριστερά λόγω αυτού?


Και στα δυο καλαμια, ο ρυθμιστης θα πρεπει να ειναι στο ιδιο σημειο αναφορας με βαση τις γραμμες.
Ιδανικα για να μη μπλεκεις με στροφες (ΔΕΝ το μετρας ετσι) οι γραμμες θα πρεπει να ειναι ορατες το ιδιο και στις δυο "ταπες", δηλαδη ισα που να ξεπροβαλλουν.

Χλωμο να τραβαει αριστερα ή δεξια εξαιτιας λαθος ρυθμισης. Πρεπει στο ενα να εισαι στη 2η θεση και στο αλλο στην 7η ξερω 'γω αλλα και παλι, χλωμο.. με προοδευτικα ελατηρια!

Πριν πας συνεργειο στειλε μου ενα ΡΜ αν θες να ριξω μια ματια.
Σαββατο θα ειμαι ανατολικα προς ΙΚΕΑ το μεσημερι.

Galkar
11/03/2021, 11:36
Ναι τόσο μεγάλη διαφορά με ένα χιλιοστό μάλλον δεν θα έχει, καλά μην φανταστείς ότι τραβάει και πολύ :p απλά μάλλον είμαι πολύ ψείρας χαχαχα.

Ναι να το κανονίσουμε γιατί και εγώ ανατολικά μένω. Στείλε μου που σε βολεύει και τι ώρα :)

Galkar
14/04/2021, 19:56
Επιστρεφω στο θέμα ξανά σήμερα, που μόλις γύρισα από το συνεργείο.

Έγινε επισκευή στο μπροστινό αλλαγή λαδιων τσιμουχων γλυστρων και κουζινετων. Τα κουζινετα ήτανε και σκουριασμενα μου τα έδειξε ο μάστορας με αποτέλεσμα σε κάθε λακκούβα να κάνει τακ τακ. ( κοινός το μπροστινό ήτανε σωβρακο)

Επίσης τσεκαριστηκαν και τα ρουλεμαν που ήτανε σε καλή κατάσταση και σφιχτικαν.
Με αποτέλεσμα η μηχανή να είναι πολύ στιβαρή πλέον να μην βουλιάζει σε κάθε φρενάρισμα και πολύ καλύτερη αίσθηση στα φρένα.
Έκανα ερώτηση για την πίσω ανάρτηση εάν επισκευάζεται και εάν αξίζει. Επισκευάζεται με κόστος 120 ευρώ αλλά μου λέει πως θα πρέπει να την κάνουμε μετά κάθε χρόνο δεν θα κρατάει παραπάνω. Οπότε μελλοντικά σκέφτομαι για μια αλλαγή με μια ohlins κόστος (600).
Για πείτε καμία γνώμη γιατί μια ohlins με 600 και όχι μια yss στα 350, θα υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά?

o teos
14/04/2021, 21:52
Αναλογα τι χρήση θα κάνεις και ας μη συγκρίνουμε το ρολεξ με το κασιο..και με τα δυο κάνεις τη δουλειά σου αλλα αλλο ohlins αλλο yss...αν η χρήση είναι νορμαλ τοτε με μια πλήρως ρυθμιζόμενη yss θα σαι μια χαρα...αν σε παίρνει οικονομικα βαλε ohlins.
Εχω πει ξανα προσωπικά στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ειμαι της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις..:wave2:

Galkar
12/06/2021, 08:37
Πολλές καλημερες σε όλους, επιστρέφω στο θέμα γιατί μετά το σέρβις του μπροστινού και το σφίξιμο τον ρουλεμαν του λαιμού που έκανε ο μάστορας αρχίσανε να χτυπάνε πάλι στις λακκούβες.
Μου είχε πει πως ήτανε κάλα και δεν χρειαζότανε άλλαγμα, μήπως είναι σημάδι πως το άλλαγμα δεν το γλιτώνουμε?
Σκαλωματα και τέτοια δεν νιώθω μόνο το χτυπήματα κι στις λακκούβες, έχω και ένα ταξιδάκι καμία 300κμ και δεν προλαβαίνω να πάω μάστορα είναι επικίνδυνο αυτό?

doctor_john
12/06/2021, 08:52
Ρύθμισες το sag και είναι λιγότερο από 40mm μαζί με εσένα επάνω;
Τα ρουλεμάν των τροχών πόσα χλμ έχουν;

Galkar
12/06/2021, 09:00
Πρέπει να έχουνε όσα έχει η μηχανή :bawl: 38000 γιατί δεν νομίζω πως τα έχει αλλάξει ποτέ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Sag μετά το σέρβις δεν μέτρησα η αλήθεια είναι το έβαλα εκεί που λέει το μανουαλι.

katsar
12/06/2021, 09:27
Καλημέρα,για την πίσω ανάρτηση που σκεφτόσουν πριν λίγο καιρό ,δεν ξέρω τι αμορτισέρ έχει πίσω το gsr αλλά μήπως ταιριάζει κάποιο από πιο σπορ μηχανή ;Πχ από κάποιο gsxr 600/750 ;
Σε κάποια μοντέλα γίνονται τέτοιες αλλαγές με σχετικά χαμηλό κόστος σε αγορά μτχ αμορτισέρ.

doctor_john
12/06/2021, 09:31
Δες τι μπορεί να δώσει το πίσω και φέρε τα εμπρός όσο πιο κοντά σε αυτό γίνεται.
εγώ θα είχα αρχίσει ήδη τα παρακάλια στον teos να του ρίξει μια ματιά.

Ο μηχανικός είπε: τα ελατήρια είναι καλά ή μήπως: η σκληρότητα τους είναι οκ για το βάρος σου;

Nostradamus
12/06/2021, 20:21
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν ξέρω πως οδηγείς και τι ακριβώς θέλεις να "πάρεις" από το συγκεκριμένο μηχανάκι. Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω πως "ορίζεις" τα χτυπήματα στις λακούβες.
Για χρήση δρόμου και χαλαρά (πολύ χαλαρά) track day, τα μαμά είναι μια χαρά. Γενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι, είναι "μαλακό" και αν το κυνηγάς, έχει πολλές "ελαστικότητες" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω).
Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα αλλά και τα χρόνια που οδηγούν σε φθορές τα κινούμενα μέρη.
Αν έχεις σκοπό να αλλάξεις αναρτήσεις (εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ) μην δώσεις χρήματα για αγορές από το πάνω ράφι.
Αν θες πιο σφιχτό γυμνό, κοίτα να πάρεις κάτι "έτοιμο", το gsr δεν είναι τέτοιο.

Tallyban
14/06/2021, 09:02
Αν δε κάνω λάθος το συγκεκριμένο έχει πηρούνι χωρίς φυσίγγιο(κακώς δεν του έβαλαν από το εργοστάσιο), οπότε εγώ θα ψαχνομουνα για κάποια Κιτ από διάφορες εταιρείες που το μετατρέπουν σε φυσιγγίου /ρυθμιζομενο.
Για πίσω(ψαλιδάρα και μοχλικο έχει το gsr) θα κούμπωνα ένα αμορτισέρ με πλήρεις ρυθμισεις από τα μεταχειρισμένα ,σίγουρα κάτι θα ταιριάζει,κανεις αυτά και θα δεις άλλο μηχανάκι.

Pew
14/06/2021, 11:47
Galkar, ειτε το αφηνεις ως εχει γιατι ειναι υπεραρκετο, ειτε τρεχεις Σερρες και το αναβαθμιζεις.
Δεν υπαρχει μεση λυση στο συγκεκριμενο μηχανακι.

Το εργοστασιακο πισω αν και basic, ειναι πολυ καλο, αν και μαλακο.
Το εμπρος χρειαζεται σκληροτερα ελατηρια για να ερθει εκει που πρεπει.

Το αμεσως επομενο βημα ειναι εμπρος cartridge και πισω wilbers ρυθμιζομενη.
Μεσες ακρες ενα χιλιαρικακι!

Μονο με ελατηρια εμπρος και τα S21 δεν με χαλασε σε κατι εντος πιστας.
1:30.5 καταφερα στις Σερρες με το GSR γυρνωντας 1:33 σταθερα και απροβληματιστα με τα Bridgestone S21.
Στο δρομο, βολτα, ταξιδι, Light κυνηγητο, δεν θα σε χαλασει το μαλακο σεταπ, απεναντιας το βρισκω βολικο γιατι δεν κουραζει.

Galkar
14/06/2021, 18:19
Σορρυ που έχω αργήσει να απαντησω πήγα ένα διήμερο στην πτολεμαιδα, το ταξίδι ήτανε μια χαρά το περίμενα πιο ζόρικο. Το χτύπημα που ανέφερα το νιώθω στο μπροστινό όπως ήτανε πριν σφιχτουν τα ρουλεμαν.
Ως τώρα μετά το σέρβις δεν είχα κάποιο θέμα αλλά πιθανολογώ πως θέλουνε πάλι σφίξιμο τα ρουλεμαν του λαιμού, είναι αυτό ένα σημάδι ότι με έχουνε χαιρετήσει και θέλουνε αλλαγή? (έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα γιατί σας μπέρδεψα λιγάκι).
Όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις σκέφτομαι μόνο μια ohlins πίσω σε περίπτωση αλλαγής να πουληθεί χωριστά και εύκολα. Την αλλαγή την βλέπω πιο νωρίς με κάτι με φαιρινγκ, για πιο άνετα ταξιδάκια.