PDA

View Full Version : Βοήθεια σύντροχοι!!



SliceOfLife
07/03/2021, 19:18
Χαιρετω την ομαδα!!

Μετα απο 2,5 χρονια κατοχος 690 αποφασισα να αφησω αυτη την κατηγορια και να παω σε "μεσαιο on-off" και συγκεκριμενα στο tracer900 οσο on-off θεωρειται.. Εχοντας πεισει τον εαυτο μου για αυτην την επιλογη παω λοιπον για test-drive και τα συναισθηματα ειναι λιγο αναμεικτα.. Ναι μεν εχει μοτερ διαμαντι και πολλα θετικα ωστοσο υστερει σε φρενα και αναρτησεις. Plus το νεο tracer δεν μου αρεσει εμφανισιακα (οκει υποκειμενικο). Και τοτε αρχισα να σκεφτομαι διαφορες εναλλακτικες και προσπαθω να ζυγισω τα πραγματα αλλα ματαια... Μια αλλη επιλογη θα ηταν-ειναι? δε ξερω το bmw f900xr που φαινεται τιμιο μηχανακι αλλα ηδη εχω διαβασει οτι πασχει σε αρκετα σημεια (βλ. σασμαν, quickshifter, αποσπωμενη οθονη :eyepop:) . Στα θετικα τα 5 χρονια εγγυησης που δινει η bmw.. Ε και καπου εκει,εχοντας κολλησει και το μικροβιο,αρχισα να σκεφτομαι και το smt της ktm... (δεν εμαθα απο οτι φαινεται)

Γενικα η χρηση που θελω ειναι η εξης:
1) Καθημερινο μεσο
2) Ταξιδια εντος Ελλαδας...δικαβαλο

Budget: 10-12k

Δωστε τα φωτα σας!! :confused::confused:

fatsas35
07/03/2021, 22:01
Η απάντηση είναι εύκολη!!
Ducati multistrada 950!
Ομορφη,ποιότητα κατασκευής,αρκετά άλογα να βγάλεις γούστα αλλά κ πιο μαζεμένο από τα 1200ρια χωρίς σκορτσαρισματα για καθημερινή χρήση,καλά φρενα κ αναρτήσεις .
Φορτώνεται ,ταξιδεύει με άνεση..
Τα κάνει όλα κ γουσταρεις οδηγική απολαυση
Καλοταξιδη

giorgosb
10/03/2021, 09:15
Το Multi είναι σούπερ επιλογή.. Υπάρχει το Tiger 900 με βασική έκδοση στα 11.800€ νομίζω, αλλά και το V-Strom 1050 στα 12.700€. Όλα αυτά όμως με 19" μπροστινό τροχό.. Σε 17" ίσως έχει μείνει κάποιο στοκ από Tiger 1050..

Lioulios
10/03/2021, 09:21
Δεν θες ενα τενερε 700 πιο πολυ ;

haga1981
10/03/2021, 11:07
Η Ηοnda ψήνει ένα νέο Τransalp καιρό τώρα...;)

CorpseAlive
10/03/2021, 12:13
Η Ηοnda ψήνει ένα νέο Τransalp καιρό τώρα...;)

750cc λένε με 60+ αλογα . Για να δούμε. Έχει βγάλει ήδη το NC...τι διαφορετικό πέρα από μια μικρή Africa μπορεί να βγάλει.

Lioulios
10/03/2021, 20:27
Λεγεται πως ο κινητηρας αυτος
θα φορεθει και σε αλλα μοντελα ,αφηνοντας να ενοηθεί πως θα υπαρξει και πιο street adventure με 17αρηδες.

SliceOfLife
21/03/2021, 15:28
Η απάντηση είναι εύκολη!!
Ducati multistrada 950!
Ομορφη,ποιότητα κατασκευής,αρκετά άλογα να βγάλεις γούστα αλλά κ πιο μαζεμένο από τα 1200ρια χωρίς σκορτσαρισματα για καθημερινή χρήση,καλά φρενα κ αναρτήσεις .
Φορτώνεται ,ταξιδεύει με άνεση..
Τα κάνει όλα κ γουσταρεις οδηγική απολαυση
Καλοταξιδη

Δε λεω πολυ ωραιο το multistrada αλλα απο αξιοπιστια? Γενικα σε τι πασχει το συγκεκριμενο μηχανακι?

SliceOfLife
21/03/2021, 15:37
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!! Γενικα, το tenere που αναφερθηκε δεν το πολυκοιταω γιατι θα γινει ελαχιστη χρηση-εως ανυπαρκτη σε χωμα. Απο το διλημμα σιγουρα εφυγε το bmw για διαφορους λογους και ειμαι περισσοτερο αναμεσα στο tracer, το ktm και ισως το multi που ανεφερθηκε και δεν το ειχα σκεφτει. Δε ξερω βεβαια αν αξιζει να παω σε 1 μοντελο '11-'12 (ΚΤΜ) οπου σπανιζει, ειναι αρκετα παλιοτερο απο τις αλλες 2 επιλογες, σιγουρα δεν ειναι τερας αξιοπιστιας ΑΛΛΑ εχει αυτο το πορτοκαλι που ...

Βασικα, δε θελω να βρεθω σε φαναρι να δω το μηχανακι που τελικα δε διαλεξα και να χαζευω αυτο αντι για το δικο μου...

Καθαρα υποκειμενικα ειναι τα κριτηρια εννοειται απλα προσπαθω να τα ζυγισω μπας και καταληξω καπου..

doctor_john
21/03/2021, 15:44
σόρυ για το site είναι απο το zougla..

https://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/ducati-multistrada-950-test-antoxis

giorgosb
21/03/2021, 16:00
Επίσης, δεν θυμάμαι από ποια χρονιά και μετά, τα Multistrada έχουν 4 χρόνια εγγύηση έναντι 2 που έχουν τα υπόλοιπα μοντέλα τους.

xbul
21/03/2021, 16:55
Η μικρή μου συνεισφορά στο θέμα. Έχω ένα baby multi εδώ και 50 ημέρες (από την 06 Ιανουαρίου) και έχω κάνει μόλις 1200km. Το προηγούμενό μου μηχανάκι ήταν v strom 650 του 2018, το οποίο είχε 22500km όταν το έδωσα. Όσον αφορά την αξιοπιστία δεν μπορώ να πω πολλά ακόμα, δεδομένων των πολύ λίγων χιλιομέτρων. Νιώθω μια ανασφάλεια λόγω δυσάρεστης εμπειρίας από προηγούμενο ιταλικό μηχανάκι (όχι ducati) και λόγω της σχετικής φιλολογίας. Μέχρι στιγμής: στα 300km και μετά στα 800km άναψε το engine light, το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου το έσβησαν (δωρεάν) με καταγεγραμμένη βλάβη στιγμιαία αστοχία σπινθήρα στον οριζόντιο κύλινδρο, την πρώτη φορά και τη δεύτερη και στους 2 κυλίνδρους. Και τις 2 φορές συνέβη σε πανομοιότυπες συνθήκες, πηγαίνοντας με 90 - 95km/h σε αυτοκινητόδρομο, άνοιξα απότομα το γκάζι για να προσπεράσω. Το μηχανάκι, αν και άναψε το engine light, δεν παρουσίασε αισθητή διαφορά στην απόδοση, ούτε καν στιγμιαία. Μου συνέστησαν να δοκιμάσω ανεφοδιασμό από διαφορετικό βενζινάδικο, όπως και έκανα, χωρίς να παρουσιαστεί ξανά το θέμα. Βενζίνη shell v power racing πάντα, αν και στο συνεργείο μου είπαν να βάζω απλή, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η συμπεριφορά της αντιπροσωπείας πολύ θετική και ευγενική, μου είπαν πως αν παρουσιαστεί και τρίτη φορά θα επέμβουν με οδηγίες από τη μαμά ducati. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε.
Όταν επέλεξα το multi ήμουν μεταξύ αυτού και του v strom 1050, έχοντας άψογη εμπειρία από το 650. Τελικά μεθ' ωρίμου σκέψεως κατέληξα πως το multi αξίζει τα €3000 παραπάνω γιατί έχει σαφέστατα καλύτερη ποιότητα κατασκευής (όχι συναρμολόγησης, και τα 2 είναι πολύ καλά) και προσφέρει περισσότερα σε ηλεκτρονικά gadgets (έχω το s), ποιότητα περιφερειακών, κλπ. Μέχρι σήμερα, αν και μικρό το διάστημα κατοχής, δεν νομίζω ότι έκανα λάθος.
Η εγγύηση των 4 ετών ισχύει, με την προϋπόθεση να κάνεις τα 3 (αν θυμάμαι καλά) πρώτα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

SliceOfLife
22/03/2021, 16:16
Τελεια!! Γνωριζουμε καποιον εμπορο που μπορουμε να κανουμε test drive?

contes di Zante
23/03/2021, 06:47
Όταν κοιτάζω τις τιμές στα SMT αναρωτιέμαι πως πάνε μερικοί και δίνουν για μηχανάκι +10ετίας το 60% της αρχικής τιμής του....να μου πείς εδώ πελάτης μου έδωσε 5000€ για TDM 15ετίας και το χαιρόταν κιόλας.....δικαίωμα του καθενός βέβαια.
Όσον αφορά το 950 πιστεύω ότι θα είναι το επόμενό μου μηχανάκι, όταν αλλάξω σε καμία 10αριά χρόνια το 1200. Μάλιστα πήγαινα για 950 κούτα αλλά δεν πρόλαβα μια προσφορά που είχε βγάλει όταν ανανέωνε το μοντέλο....και τελικά με κέρδισε το μονόμπρατσο
Για το tracer πιστεύω έχουν γραφτεί πολλά, άσε που δεν έχω προσωπική εμπειρία.....πάντως η συμβουλή μου είναι να μην συμβιβαστείς με κάτι που δεν σε φτιάχνει και το tracer βλέπω ότι δεν σε τρελαίνει. Τουλάχιστον πάρε ένα καλό μτχ και άν δεν κάτσει τότε το πουλάς χωρίς μεγάλη χασούρα

fatsas35
25/03/2021, 09:59
Δε λεω πολυ ωραιο το multistrada αλλα απο αξιοπιστια? Γενικα σε τι πασχει το συγκεκριμενο μηχανακι?

Απο όσο γνωρίζω δεν έχουν βγάλει κάτι..

xbul
25/03/2021, 20:57
test διαρκείας από το γερμανικό motorrad.
https://www.youtube.com/watch?v=FGJ2t5Cdfsg
έχει υπότιτλους στα αγγλικά.
Για να βοηθήσω αυτούς που δεν γνωρίζουν αγγλικά ή γερμανικά, το test είχε διάρκεια 50.000km.
τα βασικά σημεία που αναφέρονται είναι:
1. τα 50.000km έγιναν σε 15 μήνες, που θεωρείται κάτι φυσιολογικό για τέτοιο μηχανάκι στα χέρια τους, και υποδηλώνει πως δεν ήταν στο συνεργείο πολύ συχνά.
2. από την αρχή παρουσίαζε μια δυσκολία στην αποσύμπλεξη και στην ακρίβεια χειρισμού του συμπλέκτη, ιδίως κρύο. Σημειωτέον ότι αναφέρεται σε μοντέλο του 2017 με μηχανικό συμπλέκτη (με ντίζα) ενώ από το 2020 ο συμπλέκτης έχει γίνει υδραυλικός. Το θέμα αναφέρθηκε και από πολλούς (σχεδόν όλους) τους αναγνώστες του περιοδικού, άρα ήταν ένα γενικό φαινόμενο και δεν αφορούσε το συγκεκριμένο μηχανάκι του test. Παρ' όλο που το πρόβλημα εντοπίστηκε και έγιναν προσπάθειες διόρθωσής του (αφορά την πίεση λειτουργίας μιας βαλβίδας λαδιού στο κιβώτιο), αποδείχθηκε μάλλον εγγενές και παρέμεινε μέχρι το τέλος του test. Οι περισσότεροι βέβαια το συνήθισαν με τον καιρό και δεν έδωσαν περισσότερη σημασία.
3. Θραύση του γραναζιού της μίζας, στο οποίο δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία γιατί το θεώρησαν τυχαίο γεγονός, αφού δεν αναφέρθηκε και ως πρόβλημα από κάποιον από τους αναγνώστες.
4. Κατανάλωση λαδιού 0,4 lt / 1000km, από την αρχή ως το τέλος. Σημειώνουν πως δεν έχει αναφερθεί τόσο μεγάλη κατανάλωση από κάποιον αναγνώστη και θεώρησαν πως ο συγκεκριμένος κινητήρας θα είχε κάποιο ελάττωμα που θα το ανακάλυπταν κατά το λύσιμο στο τέλος.
5. όταν έλυσαν τον κινητήρα, δεν διαπίστωσαν κάποιο ελάττωμα που να δικαιολογούσε την κατανάλωση λαδιού. Τα μηχανικά μέρη βρέθηκαν σε πολύ καλή κατάσταση. Εμφανίστηκε μη συμμόρφωση στις ανοχές των ρουλεμάν στροφάλου, χωρίς όμως να εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και στη φθορά των οδηγών βαλβίδων εισαγωγής, γεγονός που τους έκανε εντύπωση γιατί η φθορά εντοπίζεται συνήθως στους οδηγούς των βαλβίδων εξαγωγής. Μετρήθηκαν πάντως και ήταν εντός ορίων. Η απόδοση της μοτοσυκλέτας ήταν η ίδια, μετρημένη στο δικό τους δυναμόμετρο στην αρχή και στο τέλος του test.
Στην εισαγωγή κάνουν κάποιες ενδιαφέρουσες αναφορές για τη σχέση κόστους απόδοσης του συγκεκριμένου με τη μεγάλη του αδερφή, καθώς και σε συγκριτικό test που είχαν κάνει, όπου είχε πρωτεύσει στην κατηγορία του (απορώ πως μου ξέφυγε, θεωρούσα ότι είχα δει ό,τι test υπήρχε πριν το αγοράσω, τσ τσ τσ).

νεοσσός
25/03/2021, 21:04
Για την ιστορία, αναφέρεται σε Ducati Multistrada 950.

SliceOfLife
02/04/2021, 12:58
Καλησπερα επανερχομαι στο θεμα μιας και οδηγησα την προηγουμενη βδομαδα 950 S. Γενικα με γεμισε παρα πολυ το μηχανακι σε ολους τους τομεις. Πολυ ανετο ειδικα για πολη, ροπατο τουλαχιστον προσωπικα μου αρεσε, αναρτησαρες, θεση οδηγησης ισως η καλυτερη που εχω βρεθει σε μηχανακι για το υψος μου... με λιγα λογια νομιζω κλεινω περισσοτερο σε αυτην την επιλογη. Τα μονα αρνητικα που βρηκα ειναι το βαρος του (230 κιλα γεματο) τα οποια φανταζομαι οι περισσοτεροι θα πειτε οτι ειναι λιγα για αυτη την κατηγορια, απλως εγω που προερχομαι απο motard μου εκανε μεγαλη αισθηση. Φυσικα, οταν την οδηγεις δεν αισθανεσαι κανενα βαρος ισα ισα μπορω να πω οτι μου φανηκε πολυ ευκολη σε αλλαγες κατευθυνσης. Το 2ο αρνητικο για μενα δηλαδη ειναι η τιμη της μιας και δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα και ερχομαι λοπον στο ερωτημα. Με τα λεφτα που διαθετω μπορω να βρω καποια μεταχειρισμενη απο 17'-19', ωστοσο ξερω οτι τα πρωτα μοντελα ειχαν θεμα με τον συμπλεκτη. Ξερουμε αυτο ποτε λυθηκε; Την χρονια που βγηκε και η S εκδοση;

xbul
03/04/2021, 23:01
Το 2020 άλλαξε ο συμπλέκτης από μηχανικός (με ντίζα) σε υδραυλικός.

katsar
04/04/2021, 07:27
Καλημέρα.
Συγνώμη αλλά κατανάλωση λαδιού 0.4λ/1Κ χλμ σε πανάκριβη καινούργια μηχανή; :facepalm:

typhoon
04/04/2021, 09:29
Όσοι συμβιώσαμε με Αυστριακά μηχανάκια θεωρούμε αυτή την κατανάλωση λαδιού μια χαρά. Ενδεικτικά το LC8 μοτέρ δίνει "φυσιολογική" κατανάλωση έως 600mi/1000χλμ, με το (πρώην) δικό μου να έχει περί τα 350ml με σχεδόν 80.000χλμ
Επίσης έχω πολλούς συντρόχους με γιαμάχα που συμπληρώνουν λαδάκι τακτικά , ο νοών νοείτω.

Επι του θέματος, παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό τις τιμές μεταχειρισμένων στο car, για έναν φίλο που ψάχνεται για αγορά.
Δυστυχέστατα αυτό που βλέπω είναι μια τεράστια στρέβλωση της αγοράς με τις τιμές να έχουν πάρει την ανηφόρα.
Το πεντοχίλιαρο και περιξ , αρκεί πλέον για μηχανάκια 12-15 ετών.
Στα οκτώ με εννιά χιλιάρικα αρχίζουν και υπάρχουν κάποιες επιλογές (μιλάμε για 1000άρια οχι super sport) αλλά και πάλι. Όταν βρίσκεσαι σε απόσταση αναπνοής απο καινούργιο , σαφώς μιλάμε για το tracer θεωρώ ότι η τελική επιλογή σου διαμορφώνεται απο το τι σε καβλώνει τελικά και όχι τι σε συμφέρει.

Γιατί αυτό που σε συμφέρει στο bugdet που κινείσαι είναι ενα Tracer, το προηγουμενο μοντέλο στοκ, λίγο κάτω απο τα 11.000 και τα ρέστα ανάρτηση και σχετικό εξοπλισμό ανάλογα την χρήση.

Απο την άλλη το SMT990 μάλλον είναι αυτό που ζητάς, αλλά στην ελλάδα θεωρείται είδος πολύτελείας.
Αν δεν βαριέσαι τις διαδικασίες είναι ιδανική εποχή για να κοιτάξεις να το φέρεις απο Γερμανία εισαγωγή. Εκεί οι τιμές ειναι πιο γήινες.
Εντελώς ενδεικτικά
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=321074877&adLimitation=ONLY_DEALER_ADS&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=smt&minCubicCapacity=750&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&usage=USED&searchId=8bd10251-fc84-2148-6916-6258fedd8155

Υπολόγισε κάνα 1200€ παραπάνω για τελωνείο και μεταφορικά, ενώ έχεις πάντα την δυνατότητα να σχεδιάσεις ένα ωραίο ταξιδάκι προς το καλοκαίρι και να το φέρεις οδηγώντας (τελωνείο χοντρικά 800€ , λίγο λιγότερα αν κάνεις τις διαδικασίες ο ίδιος)

Tallyban
06/04/2021, 08:01
Έτσι και είχα στο 850 κατανάλωση λαδιού μόνο 400ml στα 1000 θα ήμουν άρχοντας...