PDA

View Full Version : Ελληνική Ονομασία "εργαλείου" Expansion plug



SeniorCanardo
10/03/2021, 09:29
Αρχικά να πω πως πραγματικά δεν του αξίζει καινούργιο θέμα, αλλά ένεκα του ότι οι "σύντομες ερωτήσεις" είναι κλειδωμένες, ρωτάω εδώ.

Ψάχνω το παρακάτω (Expansion Plug) αλλά παρ' όλους του ευφάνταστους τίτλους που σκέφτηκα δεν βρήκα και σχετικό.:(

426217

Εδώ (https://www.mcmaster.com/expansion-plugs/) και διάφορες άλλες παραλλαγές.

Κάτι σε "αυτοκινητάδκο" μου κάνει, αλλά δεν έχω ιδέα.

Όποιος γνωρίζει ας δώσει μια βοήθεια.

doctor_john
10/03/2021, 09:51
Περισσότερο ποδηλατικό είναι σαν όρος και δυστυχώς έχω κολλήσει και εγώ και δεν θυμάμαι κάποιον όρο.
Συνήθως περιγράφεται με την θέση που εγκαθίσταται και την "τεχνολογία" που φέρει: πχ τάπα λαιμού ahead εκτόνωσης με καουτσούκ.

Κάνε το όσο μπορείς συγκεκριμένο, θα μιλήσω με τον μηχανικό μου σήμερα, να τον ρωτήσω.

JNP
10/03/2021, 11:29
Αρχικά να πω πως πραγματικά δεν του αξίζει καινούργιο θέμα, αλλά ένεκα του ότι οι "σύντομες ερωτήσεις" είναι κλειδωμένες, ρωτάω εδώ.

Ψάχνω το παρακάτω (Expansion Plug) αλλά παρ' όλους του ευφάνταστους τίτλους που σκέφτηκα δεν βρήκα και σχετικό.:(

426217

Εδώ (https://www.mcmaster.com/expansion-plugs/) και διάφορες άλλες παραλλαγές.

Κάτι σε "αυτοκινητάδκο" μου κάνει, αλλά δεν έχω ιδέα.

Όποιος γνωρίζει ας δώσει μια βοήθεια.

Εμένα μου θυμίζει σώμα από λάστιχο που μπαίνει στην άκρη ενός σωλήνα και σφιγγοντας το παξιμαξι σφίγγεται το λάστιχο κατά μήκος, διαστέλλεται και φραζει την σωλήνα πρόχειρα.
Ταπα διαστελλομενη θα το έλεγα, είναι και ινδιάνικο!

SeniorCanardo
10/03/2021, 13:15
Εμένα μου θυμίζει σώμα από λάστιχο που μπαίνει στην άκρη ενός σωλήνα και σφιγγοντας το παξιμαξι σφίγγεται το λάστιχο κατά μήκος, διαστέλλεται και φραζει την σωλήνα πρόχειρα.
Ταπα διαστελλομενη θα το έλεγα, είναι και ινδιάνικο!

Αυτό ακριβώς κάνει και έχει διαφορετικούς τύπους.

Μπας και είναι καμιά ναυτιλιακή π@παρίτσα;

typhoon
10/03/2021, 13:26
Ψαξτο ως αντιβαρα τιμονιου ποδηλάτου, αντιβαρα τιμονιου mx εντουρο.

Δεν ξέρω εαν σου κάνουν για την εφαρμογή που θέλεις, αλλά ίσως βοηθήσει

sanctusan
10/03/2021, 13:30
έχω βρει κάτι τέτοιο σε κατάστημα με βίδες
αλλά δεν ήταν τάπα, ηταν βιδα με αυτο το συστημα. ηταν για συγκεκριμενες εφαρμογες

SeniorCanardo
10/03/2021, 13:41
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια!:beer:

Το βρήκα τελικά και λέγεται "Τάπα στεγανών" και όντως ανήκει στα ναυτιλιακά.

Για την ακρίβεια είναι "τάπα στεγανών με πεταλούδα ή βίδα", το κακό είναι ότι δεν βλέπω και πολύ ποικιλία, αλλά κάτι θα κάνουμε. :D

Υ.Γ.
Το βρίσκω και στα υδραυλικά, αλλά το amazon το έχει στην κατηγορία automotive.

daz
10/03/2021, 14:06
Αρχικά να πω πως πραγματικά δεν του αξίζει καινούργιο θέμα, αλλά .

Αλλά, μετά από 27 σελίδες, δεν καταφέραμε να συντονιστούμε, στις "σύντομες ερωτήσεις".

Το είχα ανοίξει, ακριβως για θέματα σαν αυτό, και το έγραφα κάθε 2η σελίδα.

SeniorCanardo
10/03/2021, 14:16
Αλλά, μετά από 27 σελίδες, δεν καταφέραμε να συντονιστούμε, στις "σύντομες ερωτήσεις".

Το είχα ανοίξει, ακριβως για θέματα σαν αυτό, και το έγραφα κάθε 2η σελίδα.

Γνωρίζω, το παρακολουθώ το θέμα και έχεις δίκιο. (For what is worth). :beer:

McGyver
10/03/2021, 16:04
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια!:beer:

Το βρήκα τελικά και λέγεται "Τάπα στεγανών" και όντως ανήκει στα ναυτιλιακά.

Για την ακρίβεια είναι "τάπα στεγανών με πεταλούδα ή βίδα", το κακό είναι ότι δεν βλέπω και πολύ ποικιλία, αλλά κάτι θα κάνουμε. :D

Υ.Γ.
Το βρίσκω και στα υδραυλικά, αλλά το amazon το έχει στην κατηγορία automotive.

Για πού το θέλεις αν επιτρέπεται;

AristidisZ
10/03/2021, 17:49
Και για τι διαμέτρου σωλήνα μιλάμε ;

SeniorCanardo
10/03/2021, 18:49
Για πού το θέλεις αν επιτρέπεται;

Προσπαθώ να κάνω μια πολύ πιο απλή (more efficient), εξίσου λειτουργική με το χαμηλότερο δυνατό κόστος, εκδοχή αυτού εδώ (https://www.ebay.com/p/942268560).
(Είμαι "τσίπης" το ξέρω).

Μηχανουργεία και λοιπά "αποκλείονται δια ροπάλου" (πτυσσόμενου κατά προτίμηση που είναι και της μοδός :D).
Ζητούμενο είναι να είναι απλό στην κατασκευή, με όσο το δυνατόν τις ελάχιστες παρεμβάσεις στα τμήματα που θα το συνθέτουν.
Αν επιτύχει το εγχείρημα η γνώση θα μοιραστεί απλόχερα στις "πλατιές λαϊκές μάζες". (Καλά δεν είναι και το φάρμακο για τον κορωνοϊο). :bawl:


Και για τι διαμέτρου σωλήνα μιλάμε ;
Η μία "τρούπα" της εξάτμισης είναι περίπου στα 20mm και η άλλη 30mm, ίσως και περισσότερο.

Μετρήσεις ακριβείας θα γίνουν, όταν αποκρυσταλλωθεί η τελική μορφή του όλου πράγματος.

Ο στόχος είναι να κατασκευάσω το εργαλείο με λιγότερο από 20€ και ο απόλυτα επιθυμητός με λιγότερο από 10€. (Μόλις το έκανε πολύ spicy. :bawl:).

McGyver
10/03/2021, 21:29
Δυο μεταλλικές ροδέλες με το κατάλληλο ελαστικό παρέμβυσμα ανάμεσά τους και μια βίδα περασμένη δε θα εξυπηρετούσαν;

Για το ελαστικό μέρος για ρίξε μια ματιά εδώ (http://benos.com.gr/) (no affiliation).

Ίσως παίζει και 3D printed part για το ελαστικό κομμάτι σε TPU ;).

SeniorCanardo
11/03/2021, 11:34
Δυο μεταλλικές ροδέλες με το κατάλληλο ελαστικό παρέμβυσμα ανάμεσά τους και μια βίδα περασμένη δε θα εξυπηρετούσαν;

Για το ελαστικό μέρος για ρίξε μια ματιά εδώ (http://benos.com.gr/) (no affiliation).

Ίσως παίζει και 3D printed part για το ελαστικό κομμάτι σε TPU ;).

Αρχικά ευχαριστώ για το link, εξαιρετικά χρήσιμο. :beer:

Η "τάπα στεγανών" πάνω κάτω αυτό είναι, δυο ροδέλες και μια βίδα.
Αν μπορεί να βρεθεί έτοιμο σε λογική τιμή, δεν υπάρχει λόγος να γίνει πατέντα.

Το 3D printing, προς το παρόν τουλάχιστον, θέλω να το αποφύγω.

McGyver
11/03/2021, 11:43
Αρχικά ευχαριστώ για το link, εξαιρετικά χρήσιμο. :beer:


Το 3D printing, προς το παρόν τουλάχιστον, θέλω να το αποφύγω.

Και πολύ σωστά κάνεις εφόσον βρίσκεις λύση με έτοιμο προϊόν :).

AristidisZ
11/03/2021, 12:15
Στα ναυτιλιακά, τα λένε "scupper plugs", αλλά φοβάμαι ότι για τόσο μικρή σωλήνα δε θα βρεις έτοιμο, αυτά τα βάζουν συνήθως για να κλείσουν τις απορροές που έχει στο κατάστρωμα προς τα έξω (συνήθως όταν παίρνουν πετρέλαια τα βαπόρια)

426239

SeniorCanardo
11/03/2021, 12:52
Στα ναυτιλιακά, τα λένε "scupper plugs", αλλά φοβάμαι ότι για τόσο μικρή σωλήνα δε θα βρεις έτοιμο, αυτά τα βάζουν συνήθως για να κλείσουν τις απορροές που έχει στο κατάστρωμα προς τα έξω (συνήθως όταν παίρνουν πετρέλαια τα βαπόρια)

426239

Σε ευχαριστώ πολύ!
Μέχρι στιγμής έχω βρει Ø20 μέχρι Ø25, σε τιμή 2-3€.

Θα κάνω μια μέτρηση της "φούσκας" και μετά θα κάνω ένα τήλ. στα εδώ ναυτιλιακά, αλλιώς την πατέντα που πρότεινε ο McGyver

OldMan
12/03/2021, 10:55
Ίσως παίζει και 3D printed part για το ελαστικό κομμάτι σε TPU ;).

Μαλακα Θωμα εισαι ντιπ κατεστραμμένος..!! :lol:Ι

Θελουμε να ζουληξουμε ενα λαστιχο και θα μπλεξουμε με 3D printings..

McGyver
12/03/2021, 14:47
Μαλακα Θωμα εισαι ντιπ κατεστραμμένος..!! :lol:Ι

Θελουμε να ζουληξουμε ενα λαστιχο και θα μπλεξουμε με 3D printings..

Στη σειρά κι εσύ με το Σοφιανό (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159384&page=4&p=3074826&viewfull=1#post3074826)...

:bawl: