PDA

View Full Version : Βολάν vespa px200e 1986



vespapx200e
10/03/2021, 20:46
Καλησπέρα σε όλους . Σχεδόν άσχετος από μηχανές... Ξεκίνησα να κάνω ότι μπορώ για τη παλιά βέσπα του παπού . Μια px 200 e του 1986 με μίζα. Παρατήρησα κάτι που δεν ξέρω γιατί συμβαίνει .. Έπιασα το βολάν ( φτερωτή ) με το χέρι μου και δοκίμασα να το περιστρέψω αριστερά - δεξιά . Ένιωσα σαν να έχει κενό ή μποσικο όπως το λένε κατά την περιστροφή και ακούγεται ένας ήχος μέσα στον κινητήρα κάτι σαν " κλακ κλακ " . Ρεύμα φέρνει κανονικά και η μηχανή δουλεύει με ένα πάτημα της μανιβέλας . Τι λέτε να είναι ;;;

doctor_john
10/03/2021, 21:34
Φίλε αν θες μια γνώμη μην πειράξεις τίποτα απο την βεσπα αν δεν θες να σου κοστίσει.

Συνεννοήσου να την δει εγγυημένος μηχανικός αν σου αρέσει να την κρατήσεις ή πούλησε την ώς έχει.
Πολλοί φίλοι νόμιζαν πως είναι κάτι απλό, κάτι εύκολο και μετά τους φαίνεται βουνό το κόστος που τους λέει ο μηχανικός.

Η συγκεκριμένη πιάνεται για "καινούρια", αν δεν την έχουν χαλάσει δήθεν μάστορες, το πιθανότερο είναι να συνέρχεται με τυπικό service.

Στα γράφω στα πλαίσια της ειλικρίνειας με την οποία συστήνεσαι και με την εμπειρία εκατοντάδων vespa, hofman, lambretta απο το 2004.
Δεν είμαι μηχανικός, δεν καβαλαώ vespa, έτυχε να κάνω παρέα με ειδικευμένο μηχανικό.

Καλως ήρθες!

vespapx200e
10/03/2021, 23:41
Αυτό έχω σκοπό να κάνω .Ήθελα να μάθω όσο γίνεται τι περίπου φταίει ή αν είναι φυσιολογικό για να μην μου πουν ότι " χρειαστεί " απλά για να μου πάρουν τα χρήματα. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό γιατί πραγματικά θέλω τη μηχανή . Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .

man25
11/03/2021, 08:17
Εάν κρατώντας το βολάν σε δύο σημεία με τα χέρια σου το κουνήσεις μέσα έξω ή αριστερά δεξιά (ως προς άξονα στήριξής του εννοώ, όχι να το περιστρέψεις αριστερά/δεξιά) τότε πιθανότατα είναι από το ρουλεμάν στροφάλου ο τζόγος.

vespapx200e
11/03/2021, 20:15
Καλησπέρα . Σε ευχαριστώ man25 ... Έκανα ακριβώς αυτό που μου είπες και κούνησα το βολάν πάνω κάτω και αριστερά δεξιά ως προς τον άξονα περιστροφής του . Ο τζόγος βέβαια αυτή τη φορά ήταν απειροελάχιστος αλλά άκουσα χτύπο μέσα στον κινητήρα σε κάθε τέτοια κίνηση που έκανα . Κατά πάσα πιθανότητα είναι όντως το ρουλεμάν στροφάλου. Σε ευχαριστώ και πάλι . Αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος..μια τέτοια επισκευή πόσο κοστίζει περίπου ;; Σίγουρα και ότι άλλο βρεθεί γιατί φαντάζομαι θα λυθεί όλος ο κινητήρας..

stefanos
11/03/2021, 23:28
https://www.youtube.com/watch?v=9kqt8KAqM6s

vespapx200e
12/03/2021, 09:59
stefanos ακριβώς αυτό συμβαίνει .