PDA

View Full Version : piaggio medley s 125 vs kymco people gti 125 cbs



panosm33
11/03/2021, 12:01
Καλημερα σας
Καλως σας βρηκα

Εχω γυρω στα 15 χρονια διπλωμα μοτοποδηλατου κ το τελευταιο μου σκουτερ ειναι ενα liberty 50 διχρονο ελευθερο (στην ουσια 80ρι )

Μετα κ απο τις τελευταιες ανακοινωσεις κ ψηφιση του νομου περι δυνατοτητας οδηγησης μεχρι κ 125 κ αφου εχω κ χρονια διπλωμα αυτοκινητου εχω αποφασισει κ εχω καταληξει στα δυο σκουτερ medley s 125 κ people gti 125

Τα κριτηρια μου ειναι να εχουν οσο πιο πολυ επιπεδο πατωμα,μεγαλους τροχους,να ειναι πολυ γρηγορα κ να ειναι αξιοπιστα

Βαση της ερευνας αγορας μου το kymco ειναι το πιο γρηγορο με εντελως επιπεδο πατωμα αλλα λιγο πιο βαρυ απο το medley
To medley το θεωρω πιο ομορφο ,ειναι πιο ελαφρυ ,λιγο πιο αδυναμο σε επιδοσεις κ χωρις εντελως επιπεδο πατωμα (αντισταθμιζετε οτι εχει τεραστιο χωρο κατω απο τη σελα)

Ποια η γνωμη σας γενικα
Θα εκτιμουσα καποιες επιπλεον αποψεις κ γνωμες

panavour
11/03/2021, 12:41
Aυτο με τις μεγαλυτερες ροδες,safety first.

kyriakosrod
11/03/2021, 12:55
Ανάμεσα στα δύο το piaggio. Εχει δικαναλο abs απ ότι διαβαζω. Είναι κ πιο όμορφο. Εγώ θα έβλεπα το νέο pcx

panosm33
11/03/2021, 13:59
Ανάμεσα στα δύο το piaggio. Εχει δικαναλο abs απ ότι διαβαζω. Είναι κ πιο όμορφο. Εγώ θα έβλεπα το νέο pcx

ααα ευχαριστω
με το abs δεν το ξερα...
ωραιο το pcx αλλα θελω χωρους επιπεδο πατωμα κλπ
πρεπει να δω κ ποσο πραγματικα πιο αργο ειναι το medley
Ειναι πανεμορφο ναι οντως

panosm33
11/03/2021, 14:01
Aυτο με τις μεγαλυτερες ροδες,safety first.

το kymco 16-16
το medley 16-14

BLiTzER
11/03/2021, 14:09
Από αυτά τα 2, το Medley, εννοείται.

haga1981
11/03/2021, 18:42
Το Kymco φαίνεται να έχει μεγαλύτερους τροχούς και έχει όντως επίπεδο πάτωμα, στο medley δεν είναι επίπεδο.

panosm33
11/03/2021, 19:06
Το Kymco φαίνεται να έχει μεγαλύτερους τροχούς και έχει όντως επίπεδο πάτωμα, στο medley δεν είναι επίπεδο.

ειναι διλλημα καλο...
κ ειναινκ.πιο γρηγοροοο

Pew
12/03/2021, 23:21
Το Kymco φαίνεται να έχει μεγαλύτερους τροχούς και έχει όντως επίπεδο πάτωμα, στο medley δεν είναι επίπεδο.
Ναι αλλα ο "κουβας" του Medley χωραει ενα γκοτζιλα απο κατω.

Akalestos
13/03/2021, 13:02
Κι εγω medley λεω. Ο χωρος ειναι βασικο κριτηριο οταν θες σκουτερ. Συν οτι μου αρεσει περισσοτερο το medley.

panosm33
14/03/2021, 12:02
Κι εγω medley λεω. Ο χωρος ειναι βασικο κριτηριο οταν θες σκουτερ. Συν οτι μου αρεσει περισσοτερο το medley.

το 125 ρι εχεις;
ποσο εχεις δει τελικη;
Ναι ειναι πολυ ομορφο...Αλλες εντυπωσεις;Εχει κ αγκιστρο κ μπροστα για τσαντουλα ε

panosm33
14/03/2021, 12:03
Ναι αλλα ο "κουβας" του Medley χωραει ενα γκοτζιλα απο κατω.

ναιιι φαινεται πολυ μεγαλος χωρος

Γιώργης
15/03/2021, 04:47
Γιατί έχεις κολλήσει με το επίπεδο πάτωμα; Θα το δουλέψεις επαγγελματικό και θέλεις να κάνεις μεταφορές με κιβώτια; Για τα ψώνια σου καλύτερα οι τσάντες να είναι κλειστές στον κουβά κάτω απ΄την σέλα παρά να πηγαίνουν πέρα δώθε σε κάθε στροφή.
Από αυτά τα δύο θα αγόραζα το πιάτζιο. Από άλλα θα κοιτούσα το pcx και το nmax.

panosm33
31/03/2021, 20:54
Καλησπερα παιδια
Μετα απο καμποσο tour σε εκθεσεις αυτη την περιοδο αλαξαν καπως τα πραγματα στο κεφαλι μου γιατι αλλιως ειναι να δεις κατι απο κοντα ή κ να το οδηγησεις κ αλλιως να το βλεπεις απο ιντερνετ μονο
Αναθεωρησα επισης λιγο τις αποψεις μου για το επιπεδο πατωμα μιας κ αν εχει καλους χωρους ενα scooter κατω απο τη σελα μου αρκει μαζι με ενα box πισω
Οποτε τα δεδομενα εχουν ως εξης....
Το piaggio medley παραμενει η απολυτα λογικη επιλογη σε μενα κ βαση οικονομικων...
Απο κει κ περα ομως....

Μηπως να κοιταζα που μου αρεσει μεταχειρισμενο forza 125 με 7k-9k χλμ ;;;
Ή να κανω λιγο ακομα υπομονη κ να προσπαθησω οικονομικα για καινουρια forza 125 ή peugeot pulsion που μου αρεσουν πολυ κ με κοστος 4100 ευρο
(εχω ηδη βρει αγοραστη για το liberty 50 ρι μου)
Το kymco ποια δεν το κοιταζω...Δεν εχει abs κ το βρηκα κ βαρυ....
Πηγα κ στη sym αλλα δεν μ αρεσε ...
Οποτε το διλλημα ειναι medley new ή forza used στα ιδια λεφτα ? Ή υπομονη να μαζεψω χρηματα για τα ποιο ακριβα

Pew
31/03/2021, 21:16
Medley. Με επεκταση εγγυησης 4 χρονια.
Αν μαζεψεις παραπανω λεφτα, τοτε για το Forza 125 καινουριο.

Μην μπλεξεις με μεταχειρισμενα κατα τη γνωμη μου... θα γλιτωσεις λιγα λεφτα γι'αυτα που σε βαθος χρονου θα κληθεις να πληρωσεις.

contes di Zante
02/04/2021, 06:28
Το Peugeot Pulsion τι κατασκευής είναι? Απ' όσο ξέρω τα σκούτερ της Peugeot είναι είτε Piaggio είτε SYM. Το παλιό Tweet της γυναίκας μου ήταν ένα Symphony με άλλοα πλαστικά και σήμα

panosm33
02/04/2021, 09:09
Το Peugeot Pulsion τι κατασκευής είναι? Απ' όσο ξέρω τα σκούτερ της Peugeot είναι είτε Piaggio είτε SYM. Το παλιό Tweet της γυναίκας μου ήταν ένα Symphony με άλλοα πλαστικά και σήμα

Απο οτι εχω δει κατασκευαζονται Γαλλια αλλα σαν μαρκα ανηκει σε Ινδους πλεον....

panosm33
02/04/2021, 09:16
Αντε να δουμε ποτε θα ανοιξουν κ οι σχολες...Θελουμε να βγαλουμε διπλωμα κ δεν μπορουμε