PDA

View Full Version : Επιλογή πρώτου enduro..παιδια βοήθεια!



odysseas1995
13/03/2021, 18:33
Καλησπέρα σε όλους και όλες! θα ήθελα να μου προτείνετε τι enduro να παρω..λοιπόν τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 2000 ευρώ μόνο για την μηχανή. Πρώτα απ' όλα θέλω να έχει πινακίδα οπωσδήποτε για να μπορώ εύκολα να μεταβαίνω με την παρέα μου στο βουνό. Επίσης δεν το θέλω για extreme καταστάσεις..ίσα ίσα κανένα εύκολο μονοπάτι και χωματόδρομους. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα μεγάλο κυβισμό οπότε πιστεύω τα 250cc 4t η τα 125cc 2t θα ήταν ότι πρέπει για μένα. Καταλαβαίνω πως με αυτά τα χρήματα δεν κοιτάω κάτι καινούριο οπότε αναγκαστικά πάμε δεκαετία 90'. Κάτι σημαντικό όσον αφορά τα σέρβις, θα το φτιάχνω μόνος μου καθώς υπάρχει τεχνογνωσία και εργαλεία. Τώρα θα ήθελα κάτι αξιόπιστο που να μην χαλάει εύκολα και να έχει ανταλλακτικά. Έχω κοιτάξει τα εξής μοντέλα : yamaha wr200, dt 200, ttr 250, honda xlr250, xlr 250 baja, xr 250.. Παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με! Ευχαριστώ πολυ!! Ακούω γνώμες!! :cool:

raccoon
14/03/2021, 02:09
Αν το θέλεις μόνο για βουνό, πάρε δίχρονο. Με ένα πιστόνι γίνεται καινούριο, είναι πιο ελαφρύ, άρα πιο ευέλικτο, πιο πολύ γκάζι, πιο άγριο γκάζι, νιώθεις περισσότερη καύλα. Φυσικά βρωμάει λαδιλα. Από αυτά που έγραψες, δίχρονα είναι τα Yamaha wr 200 & dt200. Από τα δύο, πιο στημένο είναι το wr. Έχει πιο άγριο μοτέρ, καλύτερες αναρτήσεις. Εκείνα τα μοτέρ είναι άσπαστα, 200 κυβικά, καρμπυρατέρ, δίχρονο, απλά θα πετάς στο βουνό. Βάλε εξοπλισμό και ξεκινά, χαλαρά για αρχή

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/03/2021, 10:20
Συμφωνώ με τον αποπάνω με μία επισήμανση ίσως ότι λόγω απειρίας τα 200cc να είναι λίγο too much.

Στις επιλογές σου για τετράχρονο ξέχασες και το dr.

billyka
14/03/2021, 14:11
Λιγο ασχετο σχετικα με την ερωτηση σου αλλα σχετικο για εντουρο.Ποτε δε θα βγαινεις μονος εντουρο.Αυτο

stefanos
14/03/2021, 14:36
To 2021 δεν μπορεί να κοιτάμε μηχανάκια του 90 και να θέμε να έχουν και ανταλλακτικά και να πηγαίνουμε και βουνό.

Kickstart
14/03/2021, 14:57
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35748226-ktm-125-exc#bigger-photos

Κάτι τέτοιο θα κοίταγα αν ήμουν στη θέση σου φίλε.. Πολύ καλό σχολείο για αρχή κι αποφεύγεις και τις αρχαιολογίες. . Αρκεί να δοκιμασεις να εξοικειωθείς λίγο με την οδήγηση δίχρονου και να δεις αν σου αρεσει...πάρε κάνενος φίλου σου μερικές βόλτες αν μπορείς.. Το λέω γιατί σε μερικούς τα διχρονα τους τρομάζουν.

billyka
14/03/2021, 15:20
Εγω επαθα πλακα οταν οδηγησα το ΚΤΜ ΕXC 250 φιλου..Εντυπωση δεν μου εκανε το γκαζι του,καθοτι 250 διχρονο,αλλα η φιλικοτητα και η σιγουρια που μου εδινε σαν αναβατη και ειχα και πολυ καιρο να οδηγησω διχρονο εντουρο.Με εκανε να νιωσω λες και το οδηγουσα καθε μερα και το γνωριζα σαν μηχανακι.Οποτε ενα 200exc(εφοσον κοιτας για wr-dt 200) θα ηταν οτι πρεπει,παραπανω γκαζι απο το 125 ωστε να μην το βαρεθεις αλλα και λιγοτερο απο το 250 ωστε να μην τρομαζει

odysseas1995
14/03/2021, 16:15
Λοιπόν η χρήση που θα κάνω θα είναι μια δυο φορές τον μηνα και αυτό οχι σε τρελά μονοπάτια..ίσα ίσα καμιά χαλαρή βόλτα με κάποιον φίλο σε έναν απλό χωματόδρομο..να σκεφτείτε ότι το μηχανάκι δεν θα το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου μέσα στην πόλη. Το μόνο που έχω από "εμπειρία" είναι ένα yz250 του 1988 και αυτό χωρίς βαλβίδα ροπής οπότε καταλαβαίνετε..τώρα όσον αφορά τα 2τ αυτής της ηλικίας φαντάζομαι πως θα είναι 100 φορές πιο σπασμένα απο ενα 4τ, πχ xlr250, οπότε αυτό με προβληματίζει λίγο..για τα ktm που ανέφερε ο kickstart δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα..από την άλλη κοιτάω ενα xlr baja με 20.000km απλά δεν ξερω τι διαφορές εχει με το απλο το xlr και τι διαφορες εχει με ενα xr..

billyka
14/03/2021, 17:50
Για αυτα που εχεις ακουσει για τα ΚΤΜ μην δινεις σημασια και μην ακους τπτ.Ειδικα οταν μιλαμε για διχρονα.Τι να παθει το διχρονο?Αντε να λεγαμε για κανα τετραχρονο Κτμ παει και ερχεται και αυτο για τα παλια μοντελα.XLR Baja ειναι το μοντελο με τα μεγαλα διπλα φαναρια μπροστα,το οποιο προοριζονταν για τον ομωνυμο αγωνα(μπαχα) που ηταν αρκετα χλμ οποτε τους επιανε και νυχτα.Το XR ειναι το τοτε τετραχρονο εντουρο της honda.Μοτερικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες,χειροκινητο αποσυμπιεστη το XR,αυτοματο το XLR,ποιο κοντο σασμαν,ψιλοπραματα.Το XLR ειναι η dual sport προταση της Honda,δλδ ποιο πληρη εξοπλισμο για δρομο,φλας,καθρεπτες κτλ ενω το XR η enduro προταση.Για την χρηση που αναφερεις αναμεσα στα δυο θα επερνα το XR.

odysseas1995
14/03/2021, 17:54
Για αυτα που εχεις ακουσει για τα ΚΤΜ μην δινεις σημασια και μην ακους τπτ.Ειδικα οταν μιλαμε για διχρονα.Τι να παθει το διχρονο?Αντε να λεγαμε για κανα τετραχρονο Κτμ παει και ερχεται και αυτο για τα παλια μοντελα.XLR Baja ειναι το μοντελο με τα μεγαλα διπλα φαναρια μπροστα,το οποιο προοριζονταν για τον ομωνυμο αγωνα(μπαχα) που ηταν αρκετα χλμ οποτε τους επιανε και νυχτα.Το XR ειναι το τοτε τετραχρονο εντουρο της honda.Μοτερικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες,χειροκινητο αποσυμπιεστη το XR,αυτοματο το XLR,ποιο κοντο σασμαν,ψιλοπραματα.Το XLR ειναι η dual sport προταση της Honda,δλδ ποιο πληρη εξοπλισμο για δρομο,φλας,καθρεπτες κτλ ενω το XR η enduro προταση.Για την χρηση που αναφερεις αναμεσα στα δυο θα επερνα το XR.

εισαι πολυ κατατοπιστικος και σε ευχαριστω πολυ! κοιταξα για ktm 2t και βρηκα αυτο εδω κοντα μου (ειμαι απο θεσσαλονικη) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35897104-ktm-125-exc φαινεται ταλαιπωρημενο αλλα οπως ειπαμε με αυτα τα χρηματα δεν γινεται να παρεις κατι σε κατασταση καινουριου

billyka
14/03/2021, 18:11
απο τις φωτο,οσο μπορω να δω,δεν μου φαινεται και πολυ ταλαιπωρημενο.

odysseas1995
14/03/2021, 18:22
απο τις φωτο,οσο μπορω να δω,δεν μου φαινεται και πολυ ταλαιπωρημενο.

φανταζομαι πως εχει πινακιδα..απο ανταλλακτικα πως τα παει το συγκεκριμενο μοντελο?

billyka
14/03/2021, 18:43
Μια χαρα ειναι απο ανταλλακτικα.Απο πλαστικα πχ. πολλα ΚΤΜ μοιραζονται το ιδιο κοστουμι,και οχι μονο ΚΤΜ αν δεις οι μασκες τους μπροστα ειναι ιδιες και στα Husaberg.Περιφερειακα επισης το ιδιο,ζαντες,μπροστινα ψαλιδια..Ισως στα μπροστινα αλλαζει το παχος των καλαμιων.Μοτερικα και κει ταιριαζουν απο πολλες χρονιες μοντελα καθοτι ο κινητηρας δεν ειχε και τρομακτικες αλλαγες,αν ειχε καν βασικα. Τσεκαρε https://www.car.gr/parts/?makes=KTM&models=125%20EXC&ca=711

odysseas1995
14/03/2021, 19:10
Μια χαρα ειναι απο ανταλλακτικα.Απο πλαστικα πχ. πολλα ΚΤΜ μοιραζονται το ιδιο κοστουμι,και οχι μονο ΚΤΜ αν δεις οι μασκες τους μπροστα ειναι ιδιες και στα Husaberg.Περιφερειακα επισης το ιδιο,ζαντες,μπροστινα ψαλιδια..Ισως στα μπροστινα αλλαζει το παχος των καλαμιων.Μοτερικα και κει ταιριαζουν απο πολλες χρονιες μοντελα καθοτι ο κινητηρας δεν ειχε και τρομακτικες αλλαγες,αν ειχε καν βασικα. Τσεκαρε https://www.car.gr/parts/?makes=KTM&models=125%20EXC&ca=711

και παλι σε ευχαριστω πολυ! νμζω πως ειναι καλη επιλογη καθως ειναι περιπου 10 χρονια νεοτερο απο τα υπολοιπα μοντελα που ειπαμε πιο πανω..δεν θελω πολυ γκαζι οποτε τα 125 2τ ειναι πολυ καλα για μενα πιστευω..αν ρωτησω για τον εξοπλισμο θα με βρισετε? :bawl:

billyka
14/03/2021, 19:15
Μην φοβασαι τα διχρονα τα τετραχρονα να φοβασαι ανεξαρτητου μαρκας που αν παθουν ζημια κοστιζει,το διχρονο πιστονι και φυγες.Καλο ειναι για αρχη το 125,για εξοπλισμο τι εννοεις?

odysseas1995
14/03/2021, 19:24
Μην φοβασαι τα διχρονα τα τετραχρονα να φοβασαι ανεξαρτητου μαρκας που αν παθουν ζημια κοστιζει,το διχρονο πιστονι και φυγες.Καλο ειναι για αρχη το 125,για εξοπλισμο τι εννοεις?

Πρωτα απ ολα δεν παμε βουνο μονοι μας και δευτερον χωρις εξοπλισμο..ο εξοπλισμος περιλαμβανει κρανος θωρακα μποτες επιγονατιδες επιαγκωνίδες και προστατευτικο αυχενα..(αν ξεχασα κατι συμπληρωστε ελευθερα). Ωραια ως εδω..σιγουρα αν δεν τα δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις αν σου ταιριαζει κατι απο αποψη μεγεθους. Τωρα, αυτο που δεν ξερω ειναι το πως πρεπει να εφαρμοζουν πανω σου..απ οτι εχω ακουσει το κρανος πρεπει να σε πιεζει λιγο χωρις να ειναι "βρακι" στο κεφαλι..οι μποτες ομως? πρεπει να κρατανε σφιχτο το ποδι?? η ο θωρακας να μην κουνιεται πανω σου?

billyka
14/03/2021, 19:42
κρανος μετρας με μεζουρα και επιλεγεις,τα μεγεθη πανε με small medium κτλ αλλα αντιστοιχουνε σε νουμερα,αν ψαξεις νετ εχει πινακακι.Το κρανος ναι πρεπει να καθεται σφιχτα,να μην περνανε απο το σημειο στο κουτελο σου τα δαχτυλα σου,να μην μπαινουν μεσα.Μποτες με το νουμερο που φορας,σφιχτο θα στο κρατανε θες δε θες για να μην λυγιζει το πελμα σου πλαγια και το στραμπουλιζεις πχ.Ρομποκοπ φαση οταν περπατας χαχα

odysseas1995
14/03/2021, 19:58
κρανος μετρας με μεζουρα και επιλεγεις,τα μεγεθη πανε με small medium κτλ αλλα αντιστοιχουνε σε νουμερα,αν ψαξεις νετ εχει πινακακι.Το κρανος ναι πρεπει να καθεται σφιχτα,να μην περνανε απο το σημειο στο κουτελο σου τα δαχτυλα σου,να μην μπαινουν μεσα.Μποτες με το νουμερο που φορας,σφιχτο θα στο κρατανε θες δε θες για να μην λυγιζει το πελμα σου πλαγια και το στραμπουλιζεις πχ.Ρομποκοπ φαση οταν περπατας χαχα

χαχα ωραια! και παλι σε ευχαριστω πολυ! ελπιζω να ανοιξουν συντομα τα μαγαζια να μπορεσω να δοκιμασω απο κοντα..αντε και απο βδομαδα να παω να δω κανενα μηχανακι!

billyka
14/03/2021, 20:04
Ενας μπουσουλας για την επιλογη μεγεθους κρανους.Με μεζουρα μετρας περιμετρο κεφαλιου δυο δαχτυλα πανω απο τα φρυδια και πανω απο τα αυτια.

XXS - 51-52cm
XS - 53-54cm
S - 55-56cm
M - 57-58cm
L - 59-60cm
XL - 61-62cm
XXL - 63-64cm

odysseas1995
14/03/2021, 21:48
Ενας μπουσουλας για την επιλογη μεγεθους κρανους.Με μεζουρα μετρας περιμετρο κεφαλιου δυο δαχτυλα πανω απο τα φρυδια και πανω απο τα αυτια.

XXS - 51-52cm
XS - 53-54cm
S - 55-56cm
M - 57-58cm
L - 59-60cm
XL - 61-62cm
XXL - 63-64cm

τελεια! απο μαρκες τι να προτιμησω? σιγουρα δεν θελω κατι επαγγελματικο..κατι απλο για μια απλη βολτα στη φυση

billyka
14/03/2021, 23:59
τσεκαρε εδω και διαβασε
https://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35

Zid
15/03/2021, 09:03
Λόγω καραντίνας οι τιμές στα μεταχειρισμένα χωμάτινα έχουν ανέβει πολύ. Με budget μεχρι 2000 ευρώ δύσκολα θα βρείς καλό μηχανάκι αυτη την εποχή, θα πρέπει να το ψάξεις πολύ προσεκτικά και με άνθρωπο μαζι που να έχει γνώσεις.
Αν δε βιάζεσαι περίμενε καλύτερα το καλοκαίρι που θα πέσουν οι τιμές και μάζεψε και κανα επιπλέον φράγκο ..:)
Τώρα απο πλευράς επιλογής σίγουρα ενα 2 stroke 125-200 η 250 4 stroke είναι οτι καλύτερο για αρχάριο.

odysseas1995
15/03/2021, 20:42
Λόγω καραντίνας οι τιμές στα μεταχειρισμένα χωμάτινα έχουν ανέβει πολύ. Με budget μεχρι 2000 ευρώ δύσκολα θα βρείς καλό μηχανάκι αυτη την εποχή, θα πρέπει να το ψάξεις πολύ προσεκτικά και με άνθρωπο μαζι που να έχει γνώσεις.
Αν δε βιάζεσαι περίμενε καλύτερα το καλοκαίρι που θα πέσουν οι τιμές και μάζεψε και κανα επιπλέον φράγκο ..:)
Τώρα απο πλευράς επιλογής σίγουρα ενα 2 stroke 125-200 η 250 4 stroke είναι οτι καλύτερο για αρχάριο.

Θα συμφωνησω εν μερη γιατι γενικα κοιταω μηχανακια εδω και κανενα χρονο οποτε πανω κατω ξερωω τι παιζει απο τιμες..ειδικα στα παλια μοντελα δεν ξερω γιατι αλλα μ φαινονται πολλα αυτα που ζητανε για ενα μοντελο 30 χρονων..απ οτι βλεπω λογικα θα καταφυγω σε 125 2τ μιας που μ αρεσει και ο ηχος απο το αλυσοπριονο :D αα ξεχασα να αναφερω και το yamaha dt125r..ειδα και κανα δυο τετοια..αξιζουν η πχ ενα exc 125 ειναι καλυτερο?

typhoon
16/03/2021, 01:14
Πολύ σωστή επιλογή για 125 2τ για το μπάτζετ που διαθέτεις.
Μεταξύ των δύο, εννοείται ότι τα exc είναι μακράν καλύτερα. Είναι κατά πολύ νεότερα, έχουν ανταλλακτικά (καθόλου φτηνά ε!) κ είναι μηχανάκια εντουρο με τα απολύτως απαραίτητα για την έκδοση πινακίδων.

Αντίθετα τα dt, wr της εποχής που ήταν recreational enduro. Τεχνικός όρος του μαρκετινγκ για να μην συγκρίνονται με τα γνήσια εντουρο μηχανάκια.
Ανάρτησεις υποδεέστερες κ μοτέρακια άσπαστα μεν, όχι τόσο χαρούμενα δε.
Βέβαια για ωραίες χαλαρές βόλτες μια χαρά είναι, να λέμε τα πράγματα ως έχουν. Δεν έχουν το κατι παραπάνω να σε κάνουν καλύτερο αναβάτη κ να ανταπεξέλθουν στα δύσκολα. Οπότε η χρήση που θέλεις είναι βασική για την επιλογή.

Επίσης, πολύ καλά σε συμβουλεύουν οι παραπάνω. Το εντουρο είναι ωραίο χόμπι, αλλά από τα ακριβά. Μιλάμε για τρύπιο κουμπάρα, πάντα κάτι θα θέλει το μηχανάκι.

odysseas1995
16/03/2021, 01:41
Πολύ σωστή επιλογή για 125 2τ για το μπάτζετ που διαθέτεις.
Μεταξύ των δύο, εννοείται ότι τα exc είναι μακράν καλύτερα. Είναι κατά πολύ νεότερα, έχουν ανταλλακτικά (καθόλου φτηνά ε!) κ είναι μηχανάκια εντουρο με τα απολύτως απαραίτητα για την έκδοση πινακίδων.

Αντίθετα τα dt, wr της εποχής που ήταν recreational enduro. Τεχνικός όρος του μαρκετινγκ για να μην συγκρίνονται με τα γνήσια εντουρο μηχανάκια.
Ανάρτησεις υποδεέστερες κ μοτέρακια άσπαστα μεν, όχι τόσο χαρούμενα δε.
Βέβαια για ωραίες χαλαρές βόλτες μια χαρά είναι, να λέμε τα πράγματα ως έχουν. Δεν έχουν το κατι παραπάνω να σε κάνουν καλύτερο αναβάτη κ να ανταπεξέλθουν στα δύσκολα. Οπότε η χρήση που θέλεις είναι βασική για την επιλογή.

Επίσης, πολύ καλά σε συμβουλεύουν οι παραπάνω. Το εντουρο είναι ωραίο χόμπι, αλλά από τα ακριβά. Μιλάμε για τρύπιο κουμπάρα, πάντα κάτι θα θέλει το μηχανάκι.

Ωπα μισο..για να καταλαβω..υπαρχει περιπτωση να μην εχει πινακιδες και να μπορω να βγαλω με καποιον τροπο?? οσο για τα χρηματα της συντηρησης το γνωριζω..ενταξει το εμφανισιακο κομματι δεν με απασχολει τοσο..

SeniorCanardo
16/03/2021, 13:56
Παρόλο που συμφωνώ γενικά με τον @typhoon από πάνω, εδώ θα διαφοροποιηθώ.

Δεν έχουν τα EXC ή τα σύγχρονα εντούρο πιο ακριβά ανταλλακτικά από τις "αρχαιολογίες".
Άλλος ένας μύθος ότι τα ευρωπαϊκά έχουν πιο ακριβά ανταλλακτικά.
Ενδεικτικά γλύστρα ψαλιδιού για το δικό μου EXC γνήσια 14€, γλύστρα ψαλιδιού για DT φίλου 40€ γνήσια. :eek:
Άσε που πολλές φορές στις "αρχαιολογίες" δεν θα βρίσκεις αυτό που θέλεις όταν το θες και θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς.

Το βασικό είναι να πάρεις ότι βρεις σε καλή κατάσταση.
Και το παλιό γιαπωνέζικο χαλάει και το νέο ευρωπαϊκό, αν ο προηγούμενος είναι "αυστραλοπίθηκος" ή αν ο "μαστρο-Μήτσος" έχει hangover από το χθεσινό κ@λάδικο, σίδερα είναι χαλάνε και σπάνε.

Ούτε το δίχρονο είναι απαραίτητα πιο φθηνό, αν είναι χιλιοξεσκισμένο.
Δεν είναι αλλάζω ένα πιστόνι και τέλος, αν έχει αρπάξει κύλινδρος, τι, ποιος, που θα στον φέρει στα ίσια.
Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω ένας κάνει και οι γνώμες διίστανται.

Άσε τα "απινακίδωτα" και όλα τα χαρτιά να έχει ο προηγούμενος, το πιθανότερο είναι να μην περνάει προδιαγραφές και να μην μπορεί να βγάλει πινακίδα.

Φίλος, ψάξε, ψάξε και ξαναψάξε!
Βρες κάποιον που να ξέρει να σε βοηθήσει.
Και εγώ με το δικό σου μπάτζετ ξεκίνησα άπειρος τελείως, πριν δυο χρόνια ακριβώς και έχω κλείσει 15 ώρες εντούρο, 200 ώρες μαστορική, ένα χιλιάρικο + σε ανταλλακτικά και άλλα τόσα σε εργαλεία.
Καταλαβαίνεις που το πάω.

Η σαβούρα που κυκλοφορεί στο εντούρο είναι απερίγραπτη.
Προσωπικά δεν θα αγόραζα εντούρο από άνθρωπο που είναι κάτω από 30 χρονών ή/και από επαρχία.:lol:

Akalestos
16/03/2021, 14:32
Φιλε θα συμφωνησω και με τους προλαλησαντες.Ενα ΕΧC 125 η' το πολυ 200 ειναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για αρχαριο.ΚΤΜ γιατι? Γιατι ειναι η μονη που εμεινε στο χωματινο σκηνικο με 125 2Τ ενω οι Ιαπωνες εδωσαν βαση στα 4Τ και εκτος αυτου παντα ηταν και ειναι εξοπλισμενα με πολυ ανωτερα περιφερειακα.Και συν το γεγονος οτι η ΚΤΜ απο ανταλλακτικα και aftermarket (KTM PowerParts) το εχει τερματισει!!!

stefanos
16/03/2021, 17:10
Πάμε παρακάτω....:)
Χαλλλαρές βόλτες με φίλους σε φλαταδούρες και εύκολα μονοπάτια προτιμάμε 125 2Τ ή 250-300 2Τ? :confused:

azar41
16/03/2021, 18:13
To 250αρι και το 300άρι θα δουλέψουν όμορφα και χαλαρά με μία πάνω σε όλες τις συνθήκες,σε σχέση με το μικρό.
Το 125 είναι σχολείο στο χώμα αλλά απευθείνεται στον πιτσιρικά που θα παίζει κλακέτες με τις ταχύτητες.

typhoon
16/03/2021, 18:24
Χαλαρές βόλτες σε φλαταδουρες γίνονται κ με παπάκι!

Περαν της πλάκας, όσο λιγότερο τεχνική είναι η οδήγηση που θέλουμε τόσο λιγότερες απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε από το μηχανάκι.
Τα 125 δυστυχώς δεν είναι για χαλαρά. Προτίμησε μεγαλύτερα κυβικά τετράχρονα για να το ευχαριστηθείς.
Έτσι για την κουβέντα, οι Αμερικανοί που κάνουν τετοιου είδους βόλτες, προτιμούν τα 450 - 650cc


Ενδεικτικά εντελώς, αλλά μεγάλη κ@υλ@
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_klx650%2095.htm

bros 650
16/03/2021, 18:57
Να κάνω και γω μία ερώτηση. Για εκδρομικό εντουρο τι προτιμάτε σε καινούργια μοτοσυκλέτα. Θεωρώ ότι τα xr xlr wr dt κτλπ είναι πανάκριβα για την ηλικία τους. Χωρίς βεβαίως να δώσεις μια μικρή περιουσία για αγορά καινούργιου. Η πιο φθηνή λύση/ μάρκα/ μοντέλο σε καινούργιο ποια είναι;. Χωρίς βέβαια να έχεις τρελές απαιτήσεις σαν επιδόσεις στήσιμο κτλπ. Απλά μια κυριακάτικη βόλτα στο δάσος και να μπορεί να βγάζει πινακίδα για καμιά βόλτα. Δηλαδή σαν ένα πχ xr 250 αλλά καινούργιο.

kordix
16/03/2021, 19:02
Πάμε παρακάτω....:)
Χαλλλαρές βόλτες με φίλους σε φλαταδούρες και εύκολα μονοπάτια προτιμάμε 125 2Τ ή 250-300 2Τ? :confused:

Έχω 300 ec gas gas και το προηγούμενο Σάββατο οδήγησα ένα xc 125 KTM (mx).

Δεν μπορούσα να το πάω το125, έχω μάθει με την ροπαρα του 300 και το 125 δεν μου άρεσε μου έκανε τη ζωή δύσκολη και ήθελε παντού ξύπνημα με συμπλέκτη. Ξανά τονίζω πως ήταν ΜΧ και όχι εντούρο, λογικά το exc 125 θα έχει παραπάνω δύναμη χαμηλά.

Μετά είναι και η συντήρηση, ένα 125 θα χρειαστεί πιστόνι πολύ πιο συχνά γιατί δουλεύει συνεχώς ψηλά.

Τέλος τα μεγάλα είναι πιο διασκεδαστικά.

doctoras
16/03/2021, 19:20
Να κάνω και γω μία ερώτηση. Για εκδρομικό εντουρο τι προτιμάτε σε καινούργια μοτοσυκλέτα. Θεωρώ ότι τα xr xlr wr dt κτλπ είναι πανάκριβα για την ηλικία τους. Χωρίς βεβαίως να δώσεις μια μικρή περιουσία για αγορά καινούργιου. Η πιο φθηνή λύση/ μάρκα/ μοντέλο σε καινούργιο ποια είναι;. Χωρίς βέβαια να έχεις τρελές απαιτήσεις σαν επιδόσεις στήσιμο κτλπ. Απλά μια κυριακάτικη βόλτα στο δάσος και να μπορεί να βγάζει πινακίδα για καμιά βόλτα. Δηλαδή σαν ένα πχ xr 250 αλλά καινούργιο.

4.5k σκαρτα
426374
https://www.kawasaki.gr/el/products/ENDURO/2020/KLX230/overview?Uid=0894UAlZX1oMUV0NWg1YXF8MUQkLCg5ZXVpbWF9fUVlZDg0

bros 650
16/03/2021, 19:33
Εκτός από το klx230 έχουμε καμία άλλη επιλογή;

Flying Mythos
16/03/2021, 20:18
Honda crf 250 L

doctoras
16/03/2021, 20:52
μπορείς να τα πεις και ψηλόφτερα ονοφ όπως παλιά
το crf250l παίζει μόνο του αλλά, απαιτεί 5,5k

μετά υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις στα 125, όπως aprilia rx125 ή swm RS 125 R

Zid
16/03/2021, 21:39
Έχω 300 ec gas gas και το προηγούμενο Σάββατο οδήγησα ένα xc 125 KTM (mx).

Δεν μπορούσα να το πάω το125, έχω μάθει με την ροπαρα του 300 και το 125 δεν μου άρεσε μου έκανε τη ζωή δύσκολη και ήθελε παντού ξύπνημα με συμπλέκτη.

Καλόμαθε η γριά στα σύκα... :D:p:lol:

typhoon
17/03/2021, 07:12
4.5k σκαρτα
426374
https://www.kawasaki.gr/el/products/ENDURO/2020/KLX230/overview?Uid=0894UAlZX1oMUV0NWg1YXF8MUQkLCg5ZXVpbWF9fUVlZDg0

Απορία το έχω πως αεροψυκτο μοτέρ να περνάει προδιαγραφές σύγχρονων euro...

doctoras
17/03/2021, 07:42
Απορία το έχω πως αεροψυκτο μοτέρ να περνάει προδιαγραφές σύγχρονων euro...

αυτό που λες μπορεί να έχει σχεση με το cb1100 που ενδέχεται να παράγει πολύ και άσκοπη θερμότητα
τα μικρά 1Κ, 2valve, sohc, αεροψυκτα απο 50cc ώς 250cc επιτυγχάνουν χαμηλή κατανάλωση και ρύπους, βέβαια το klx230 είναι euro4, δεν ξέρω αν πιάσει euro 5

leftos
17/03/2021, 07:53
Φίλος πρόσφατα πήρε ενα crf230 κοιτάξτε τα μια χαρά είναι το γκάζι του για το χώμα. Το μοτέρ είναι άσπαστο , θα σε πάει σε οποιοδήποτε μονοπάτι ήτε και χωρίς μονοπάτι στα κατσάβραχα. Οι τιμές είναι κοντά στα 2500 € και τα περισσότερα είναι σωστά δουλεμένα και σχετικά φρέσκα μοντέλα.
Δίχρονο παλιό έχω και το πήρα σε χαμηλή τιμή αλλά για να γίνει σωστό μηχανάκι αν πώ οτι το μαζεύω ( φρένα αναρτήσεις ) θα περάσει τα 1500 και αν κοιτάξεις και μοτέρ για να δουλεύει σωστά θα περάσεις τα 2500 και αν πάς για εξωτερική εμφάνιση θα περάσεις τα 3000 και θα έχεις ενα παλιό μηχανάκι που οτιδήποτε φρέσκο 10ετιας θα είναι κλασης ανώτερο.
Τα παλιά μηχανάκια έχουν τιμή γιατι για να κρατήσεις σε λειτουργική κατάσταση μηχανάκι 30 χρόνων θέλει κόπο και προτιμάς να πάρεις κάποια χρήματα παρά να το δώσεις τσάμπα όπως θα έπρεπε κανονικά. Το ζώ τωρα αυτό γι΄αυτό και το αναφέρω.

STF
17/03/2021, 09:47
Όταν λέμε εκδρομικό εντούρο γιατί να προτείνονται καθαρόαιμα; Επίσης... το ότι προτείνονται καθαρόαιμα 450cc.... ως πιο ξεκούραστα επειδή στα μικρά πρέπει να δουλεύεις πιο ψηλά...
Όλα σχετικά είναι και έχουν να κάνουν με τον αναβάτη και όχι με τη μηχανή. Άρα καλό θα είναι να γνωρίζουμε επίπεδο εμπειρίας, ηλικία, βάρος κ.α. όμορφα. Προτάσεις σύμφωνα με τα προσωπικά μας γούστα είναι απλά άκυρες.

SeniorCanardo
17/03/2021, 13:46
Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι υπάρχει ο αρχικός θεματοθέτης ο οποίος είπε τι θέλει να κάνει (στο περίπου), τι κυβικά ψάχνει κλπ και μετά ένας δεύτερος έκανε ερώτηση για "εκδρομικό" εντούρο, οπότε έχουμε δύο διαφορετκές ερωτήσεις και οι απαντήσεις απαντάνε είτε στο πρώτο ερώτημα, είτε στο δεύτερο, είτε και στα δύο ταυτόχρονα. :D

Για το τι είναι "εκδρομικό" εντούρο φαντάζομαι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, οπότε το θέμα όπως συμβαίνει κάθε φορά, μετά την τρίτη σελίδα παίρνει το δικό του δρόμο.

Τι να ναι άραγε "εκδρομικό εντούρο", ας λύσουμε πρώτα αυτό, αν έχει κάποιο νόημα.

odysseas1995
17/03/2021, 14:15
Παιδιά όλα όσα λέτε μου φαίνεται να βγάζουν νόημα.. σίγουρα θα βοηθούσε πολύ το να δοκιμάσω μερικά απ' αυτά τα μηχανάκια για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν έχω φίλους που να οδηγάνε τέτοια πράγματα..τώρα θα ξεκινήσω να κοιτάω και από κοντά μηχανάκια..αυτό που μπορώ να κοιτάξω εγώ με τις λίγες γνώσεις που έχω είναι πρώτα απ' όλα οι εξωτερικές φθορές..πχ πλαστικά..επίσης μπορώ να δω αν έχει κάποιο εξωτερικό ράγισμα το μοτέρ..επίσης μπορώ να δω αν οι αναρτήσεις χάνουν λάδι..μπορώ να δω αν θέλει γρανάζια και τακάκια..αλλά ως εκεί..πχ δεν μπορώ να καταλάβω αν θέλει ρουλεμάν τροχού η ρουλεμάν μάνας..άντε να δω και αν ακούγεται κάτι περίεργο στο μοτέρ αν και δύσκολα να το καταλάβω..δεν ξέρω τι άλλο κοιτάμε σε ένα μηχανάκι??

STF
17/03/2021, 15:31
Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι υπάρχει ο αρχικός θεματοθέτης ο οποίος είπε τι θέλει να κάνει (στο περίπου), τι κυβικά ψάχνει κλπ και μετά ένας δεύτερος έκανε ερώτηση για "εκδρομικό" εντούρο, οπότε έχουμε δύο διαφορετκές ερωτήσεις και οι απαντήσεις απαντάνε είτε στο πρώτο ερώτημα, είτε στο δεύτερο, είτε και στα δύο ταυτόχρονα. :D

Για το τι είναι "εκδρομικό" εντούρο φαντάζομαι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, οπότε το θέμα όπως συμβαίνει κάθε φορά, μετά την τρίτη σελίδα παίρνει το δικό του δρόμο.

Τι να ναι άραγε "εκδρομικό εντούρο", ας λύσουμε πρώτα αυτό, αν έχει κάποιο νόημα.

Να συμφωνήσουμε ότι όταν αναφερόμαστε σε εκδρομικό εντούρο ασχέτως επιπέδου δυσκολίας τερέν δε μας ενδιαφέρει η ταχύτητα;
Δηλαδή εκλείπει το στοιχείο του ανταγωνισμού.
Ναι;

Zid
17/03/2021, 15:40
Παιδιά όλα όσα λέτε μου φαίνεται να βγάζουν νόημα.. σίγουρα θα βοηθούσε πολύ το να δοκιμάσω μερικά απ' αυτά τα μηχανάκια για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν έχω φίλους που να οδηγάνε τέτοια πράγματα.

Αν δεν υπάρχει παρέα τότε ξεκινάς απο το 0... πρέπει εσυ ο ίδιος να αποφασίσεις τι θες τελικά γιατί χωρίς παρέα βουνό δεν βγαίνεις. Βασικο με enduro κανεις εκδρομικο με on off δε κανεις enduro ;)

odysseas1995
17/03/2021, 16:35
Αν δεν υπάρχει παρέα τότε ξεκινάς απο το 0... πρέπει εσυ ο ίδιος να αποφασίσεις τι θες τελικά γιατί χωρίς παρέα βουνό δεν βγαίνεις. Βασικο με enduro κανεις εκδρομικο με on off δε κανεις enduro ;)
Για να πω το όλο στορυ να με καταλάβετε.. λοιπόν εγώ και άλλοι 2 φίλοι μου έχουμε μια γουρούνα και ένα πολύ παλιό και με πολλά προβλήματα yz 250 του 88..το οποίο το βγάζουμε καμιά βόλτα μια στο τόσο με πόλη μεγάλη δυσκολία διότι δεν έχουμε τρέιλορ να το μεταφέρουμε οπότε το φορτώνουμε σε κομμάτια μέσα στα ιχ με αποτέλεσμα να το συναρμολογουμε σε κάθε βόλτα..τώρα εγώ θέλω να πάρω ένα απλό εντουρο με πινακίδα για να πηγαίνουμε καμιά βόλτα μαζί με τα φιλαράκια στο βουνό χωρίς αυτό το δύσκολο κομμάτι της μεταφοράς..αναβάσεις σε λόφους βράχους κτλπ δεν κάνουμε..σε χωματόδρομο πηγαίνουμε..

bros 650
17/03/2021, 17:40
Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι υπάρχει ο αρχικός θεματοθέτης ο οποίος είπε τι θέλει να κάνει (στο περίπου), τι κυβικά ψάχνει κλπ και μετά ένας δεύτερος έκανε ερώτηση για "εκδρομικό" εντούρο, οπότε έχουμε δύο διαφορετκές ερωτήσεις και οι απαντήσεις απαντάνε είτε στο πρώτο ερώτημα, είτε στο δεύτερο, είτε και στα δύο ταυτόχρονα. :D

Για το τι είναι "εκδρομικό" εντούρο φαντάζομαι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, οπότε το θέμα όπως συμβαίνει κάθε φορά, μετά την τρίτη σελίδα παίρνει το δικό του δρόμο.

Τι να ναι άραγε "εκδρομικό εντούρο", ας λύσουμε πρώτα αυτό, αν έχει κάποιο νόημα.

Εκδρομικό εντουρο εννοώ βόλτες σε χωματόδρομους μέσα στο δάσος μπορεί και μέσα στο δάσος σε βατα κομμάτια . Ίσως μια τέτοια βόλτα μπορεί να γίνει εύκολα και με τα ονοφ όπου η μετακίνηση από την ασφαλτο μέχρι το δάσος να είναι και πιο ανετη. Απλά θεωρώ ότι ένα μικρό μονοκύλινδρο εντουρακι μάλλον είναι πιο ιδανικό για αυτό ίσως κρατάνε τόσο υψηλές τιμές τα μεταχειρισμένα ψευδοεντουρο 30 ετών. Μπορεί ένα ktm 390/250 ,vstrom250, Himalayan, versus 300x. Κτλπ να κάνουν για αυτήν την δουλειά υπάρχουν τόσες επιλογές που μπερδευεσαι. Εδω αυτό που μας πασάρουν με τις μεγάλες ονοφ είναι αυτό ακριβώς που λέω κάνεις τα ταξίδια σου και μπαίνεις σε χωματόδρομους και εξερεύνας την φύση απλά θεωρώ ότι η αγορά και το κόστος χρήσης όπως επίσης και η δυσκολία οδήγησης λόγω βάρους στην πραγματικότητα δεν εκπληρώνουν σωστά αυτό που υπόσχονται.

SeniorCanardo
17/03/2021, 18:51
Να συμφωνήσουμε ότι όταν αναφερόμαστε σε εκδρομικό εντούρο ασχέτως επιπέδου δυσκολίας τερέν δε μας ενδιαφέρει η ταχύτητα;
Δηλαδή εκλείπει το στοιχείο του ανταγωνισμού.
Ναι;

Ναι, αλλά από την άλλη δεν είναι ανάγκη να βρούμε και ένα universal ορισμό (κομματάκι δύσκολο έτσι κι αλλιώς).

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις παρακάτω.


Όλα σχετικά είναι και έχουν να κάνουν με τον αναβάτη και όχι με τη μηχανή. Άρα καλό θα είναι να γνωρίζουμε επίπεδο εμπειρίας, ηλικία, βάρος κ.α. όμορφα. Προτάσεις σύμφωνα με τα προσωπικά μας γούστα είναι απλά άκυρες.

Και πάμε τώρα στον φίλο που ρώτησε για "εκδρομικό"...


Εκδρομικό εντουρο εννοώ βόλτες σε χωματόδρομους μέσα στο δάσος μπορεί και μέσα στο δάσος σε βατα κομμάτια . Ίσως μια τέτοια βόλτα μπορεί να γίνει εύκολα και με τα ονοφ όπου η μετακίνηση από την ασφαλτο μέχρι το δάσος να είναι και πιο ανετη. Απλά θεωρώ ότι ένα μικρό μονοκύλινδρο εντουρακι μάλλον είναι πιο ιδανικό για αυτό ίσως κρατάνε τόσο υψηλές τιμές τα μεταχειρισμένα ψευδοεντουρο 30 ετών. Μπορεί ένα ktm 390/250 ,vstrom250, Himalayan, versus 300x. Κτλπ να κάνουν για αυτήν την δουλειά υπάρχουν τόσες επιλογές που μπερδευεσαι. Εδω αυτό που μας πασάρουν με τις μεγάλες ονοφ είναι αυτό ακριβώς που λέω κάνεις τα ταξίδια σου και μπαίνεις σε χωματόδρομους και εξερεύνας την φύση απλά θεωρώ ότι η αγορά και το κόστος χρήσης όπως επίσης και η δυσκολία οδήγησης λόγω βάρους στην πραγματικότητα δεν εκπληρώνουν σωστά αυτό που υπόσχονται.

Εγώ θα εισάγω μερικές νέες παραμέτρους:

1) Πόσα χιλιόμετρα θα κάνει το μηχανάκι άσφαλτο μέχρι να πατήσει χώμα. (Ταυτόχρονα εισάγεται και το στοιχείο του ανεφοδιασμού). Σε τι είδους δρόμους, επαρχιακούς, ΕΟ, με τι ταχύτητες.

2)Μιλάμε αποκλειστικά για μονοήμερες εκδρομές ή υπάρχει και το ενδεχόμενο παραμονής-κατασκήνωσης, άρα και ανάγκη φορτώματος.

3) Σωματομετρικά χαρακτηριστικά του αναβάτη και εμπειρία στο χώμα. (Η ασφάλτινη εμπειρία μάλλον δεν μετράει και τόσο).

4) Αν υπάρχουν άλλα μηχανάκια στην παρέα, τι είναι, υπάρχει περίπτωση η επιλογή μας να δυσκολεύει ή να καθυστερεί την ομάδα.

5)Δυσκολία τερέν.
Σημείωση: Από την μικρή μου εμπειρία, (που σημαίνει ότι η γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερο ειδικό βάρος, τα παιδιά που μίλησαν πιο πάνω έχουν καντάρια εμπειρίας), βλέπω ότι στο βουνό δεν υπάρχουν σταθερές.
Αυτό που την προηγούμενη Κυριακή ήταν βατό, μετά από μια καταρρακτώδη βροχή δεν είναι πια, ακόμα και αν μιλάμε για ένα δασικό.

:beer:

bros 650
17/03/2021, 20:55
Ναι, αλλά από την άλλη δεν είναι ανάγκη να βρούμε και ένα universal ορισμό (κομματάκι δύσκολο έτσι κι αλλιώς).

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις παρακάτω.


Και πάμε τώρα στον φίλο που ρώτησε για "εκδρομικό"...



Εγώ θα εισάγω μερικές νέες παραμέτρους:

1) Πόσα χιλιόμετρα θα κάνει το μηχανάκι άσφαλτο μέχρι να πατήσει χώμα. (Ταυτόχρονα εισάγεται και το στοιχείο του ανεφοδιασμού). Σε τι είδους δρόμους, επαρχιακούς, ΕΟ, με τι ταχύτητες.

2)Μιλάμε αποκλειστικά για μονοήμερες εκδρομές ή υπάρχει και το ενδεχόμενο παραμονής-κατασκήνωσης, άρα και ανάγκη φορτώματος.

3) Σωματομετρικά χαρακτηριστικά του αναβάτη και εμπειρία στο χώμα. (Η ασφάλτινη εμπειρία μάλλον δεν μετράει και τόσο).

4) Αν υπάρχουν άλλα μηχανάκια στην παρέα, τι είναι, υπάρχει περίπτωση η επιλογή μας να δυσκολεύει ή να καθυστερεί την ομάδα.

5)Δυσκολία τερέν.
Σημείωση: Από την μικρή μου εμπειρία, (που σημαίνει ότι η γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερο ειδικό βάρος, τα παιδιά που μίλησαν πιο πάνω έχουν καντάρια εμπειρίας), βλέπω ότι στο βουνό δεν υπάρχουν σταθερές.
Αυτό που την προηγούμενη Κυριακή ήταν βατό, μετά από μια καταρρακτώδη βροχή δεν είναι πια, ακόμα και αν μιλάμε για ένα δασικό.

:beer:

Ωραία όσο πάει μπερδευομαι ακόμη πιο πολυ:cry:

kordix
18/03/2021, 07:53
Για να πω το όλο στορυ να με καταλάβετε.. λοιπόν εγώ και άλλοι 2 φίλοι μου έχουμε μια γουρούνα και ένα πολύ παλιό και με πολλά προβλήματα yz 250 του 88..το οποίο το βγάζουμε καμιά βόλτα μια στο τόσο με πόλη μεγάλη δυσκολία διότι δεν έχουμε τρέιλορ να το μεταφέρουμε οπότε το φορτώνουμε σε κομμάτια μέσα στα ιχ με αποτέλεσμα να το συναρμολογουμε σε κάθε βόλτα..τώρα εγώ θέλω να πάρω ένα απλό εντουρο με πινακίδα για να πηγαίνουμε καμιά βόλτα μαζί με τα φιλαράκια στο βουνό χωρίς αυτό το δύσκολο κομμάτι της μεταφοράς..αναβάσεις σε λόφους βράχους κτλπ δεν κάνουμε..σε χωματόδρομο πηγαίνουμε..

Crf 250 l + klx 250 ή 230 και θα είσαι άρχοντας.

STF
18/03/2021, 15:31
Crf 250 l + klx 250 ή 230 και θα είσαι άρχοντας.

To πρόβλημα με τον odysseas1995 είναι ότι τα χρήματα που διαθέτει είναι μέχρι 2000€. Δε ξέρω αν οριακά μπορεί να βρεθεί κανένα KLX250 σε αυτά τα λεφτά. Honda CRF230L ίσως πιο εύκολα σε αυτά τα λεφτά αλλά δεν το συναντάς τόσο συχνά στις αγγελίες. Το CRF250L το ξεχνάμε νομίζω σε αυτό το μπάτζετ.

STF
18/03/2021, 15:42
Βασικο με enduro κανεις εκδρομικο με on off δε κανεις enduro ;)

Προφανώς έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για αυτό το γράφεις αυτό. Τίποτα από τα δυο δεν ισχύει και υπό συνθήκες μπορούν να ισχύσουν και τα δυο.

Δόξα το Θεό ο σωλήνας είναι πλούσιος από βίντεο όπου έχουμε δει πολλά on/off να κάνουν enduro και πολλά καθαρόαιμα να κάνουν εκδρομικό enduro. Προφανώς δεν εννοώ σε επίπεδο αγώνα αλλά π.χ. σε κάθε λογής μονοπατάδες. Έχουμε δει on/off να περνάνε από εκεί που δεν έχουν περάσει καθαρόαιμα... γιατί; Η απάντηση είναι απλή και ακούει στο όνομα: ΑΝΑΒΑΤΗΣ, αυτός έχει σημασία.

Στο παρακάτω βίντεο αυτός που καταγράφει το βίντεο έχει ένα On/Off, όλη η υπόλοιπη παρέα είναι με καθαρόαιμα. Τι κάνουν τώρα άραγε αυτοί, εκδρομικό enduro ή enduro;


https://www.youtube.com/watch?v=JMPufHl1drg&t=361s

Zid
18/03/2021, 20:09
Προφανώς έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για αυτό το γράφεις αυτό. Τίποτα από τα δυο δεν ισχύει και υπό συνθήκες μπορούν να ισχύσουν και τα δυο.

Δόξα το Θεό ο σωλήνας είναι πλούσιος από βίντεο όπου έχουμε δει πολλά on/off να κάνουν enduro και πολλά καθαρόαιμα να κάνουν εκδρομικό enduro. Προφανώς δεν εννοώ σε επίπεδο αγώνα αλλά π.χ. σε κάθε λογής μονοπατάδες. Έχουμε δει on/off να περνάνε από εκεί που δεν έχουν περάσει καθαρόαιμα... γιατί; Η απάντηση είναι απλή και ακούει στο όνομα: ΑΝΑΒΑΤΗΣ, αυτός έχει σημασία.

Στο παρακάτω βίντεο αυτός που καταγράφει το βίντεο έχει ένα On/Off, όλη η υπόλοιπη παρέα είναι με καθαρόαιμα. Τι κάνουν τώρα άραγε αυτοί, εκδρομικό enduro ή enduro;


https://www.youtube.com/watch?v=JMPufHl1drg&t=361s Στη προκειμένη περίπτωση ο φίλος που ρωτάει ειναι νέος αναβάτης . Είναι οτι χειρότερο για ενα νέο οδηγό στο χώμα να πάρει ενα μεγάλο μηχανάκι 150+ κιλα και να κλαίει καθε φορά που θα πρέπει να το σηκώσει (χώρια το κίνδυνο τραυματισμού).
Στο video που έβαλες ο τύπος εχει ενα wrf 250 δεν έχει το DR650 που δείχνει σε αλλα βιντεο στο κανάλι του οπου εχει μουρλαθεί στη τούμπα και στο σπρώξιμο. Αν θες να πάθεις λουμπάγκο και να γίνεις φίλος της βολταρέν και των ορθοπεδικών τότε ναι οκ μπορείς να πας για enduro με ενα τέτοιο ντουλάπι δε διαφωνώ :D
Με ενα enduro 4 stroke πας εκδρομικά οπου γουστάρεις και με σχετική άνεση, με ντουλάπια δυστυχώς δε κάνεις enduro ... εκτός και είσαι ο Chris Birch..

doctoras
18/03/2021, 21:31
Στη προκειμένη περίπτωση ο φίλος που ρωτάει ειναι νέος αναβάτης . Είναι οτι χειρότερο για ενα νέο οδηγό στο χώμα να πάρει ενα μεγάλο μηχανάκι 150+ κιλα και να κλαίει καθε φορά που θα πρέπει να το σηκώσει (χώρια το κίνδυνο τραυματισμού).
Στο video που έβαλες ο τύπος εχει ενα wrf 250 δεν έχει το DR650 που δείχνει σε αλλα βιντεο στο κανάλι του οπου εχει μουρλαθεί στη τούμπα και στο σπρώξιμο. Αν θες να πάθεις λουμπάγκο και να γίνεις φίλος της βολταρέν και των ορθοπεδικών τότε ναι οκ μπορείς να πας για enduro με ενα τέτοιο ντουλάπι δε διαφωνώ :D
Με ενα enduro 4 stroke πας εκδρομικά οπου γουστάρεις και με σχετική άνεση, με ντουλάπια δυστυχώς δε κάνεις enduro ... εκτός και είσαι ο Chris Birch..

Αν υποθέσουμε οτι θα συγκριναμε καθαροαιμα wrf450 / ktm 525/400 σε σχεση με ψηλοφτερα ονοφ οπως το dr650 τα 30kg διαφορας τηρουμένων των αναλογιών δεν ειναι μεγαλη διαφορα οταν ξερουμε πως κατασκευαστικα η διαφορα αυτη κυριως οφείλεται στην αφαιρεση του υποπλασίου (με εναλλακτικο ψευδουποπλαισιο).
Ειναι φυσιολογικο για χρηση σε σφιχτη ημερησια μονοπαταδα να ειναι χαώδη η διαφορα.
Για εκδρομικο εντουρο η χωμάτινο ταξιδιωτικο ομως, τα ψηλοφτερα ονοφ ειναι ιδανικοτερα οταν θα πρεπει να συνυπολογίσεις φορτίο, δεστρες, η ακομη και προσθηκη σχαρας για τις αποσκευές/λουκανικο.
Κατανάλωση, αυτονομία χλμ, συντήρηση πλεονεκτουν εκθετικά. Ενω τα μοτερ επειδη δεν πουσαρισμενα κανουν αυτο που πρεπει σωστα χωρις να δυσανασχετουν και να σκορτσαρουν χαμηλα.
Αυτο που ειπε ο STF οταν δεν παιζει ο παράγοντας χρονος ο οποιος πιεζει την ταχύτητα τα ψηλοφτερα ονοφ εχουν τεραστιο ευρος χρησης και χρηστικότητας.

Λευκάδιος
18/03/2021, 22:24
Στο video που έβαλες ο τύπος εχει ενα wrf 250 δεν έχει το DR650 που δείχνει σε αλλα βιντεο στο κανάλι του οπου εχει μουρλαθεί στη τούμπα και στο σπρώξιμο. Αν θες να πάθεις λουμπάγκο ..
Ο τύπος στο βίντεο έχει 4χρονο WR250R (που είναι on/off) και όχι το καθαρό εντουρο F.

Zid
18/03/2021, 23:40
Ο τύπος στο βίντεο έχει 4χρονο WR250R (που είναι on/off) και όχι το καθαρό εντουρο F. Σωστά Λευκάδιος! λέει R εκ παραδρομής δεν το πρόσεξα . Αλλα και πάλι το wr250 ειναι αρκετά ελαφρύτερο απο το DR το έχω οδηγήσει και είναι πολύ περισσότερο off παρά on...οπως και το klx 250 που είναι στα ιδια κιλά περιπου .

OldMan
19/03/2021, 11:43
Με 2 χιλιαρικακια παιρνεις το καλυτερο enduro simulator, του φορτωνεις και οτι διαδρομες γουσταρεις και εισαι αρχοντας..!!!

Υ.Γ.
Και ουτε φασαριες τυπου "μηηηηη ρε καργιολη αντρα με τις μποτες στο σαλονι", "αν ξαναγρασσαρεις αλυσιδα στο ταψι του καλου σερβιτσιου θα μιλησεις με τον δικηγορο μου", "αν εισαι gay πες το στα ισια και μη μου βουτας το καλο καλτσον τον χειμωνα" ουτε τπτ αλλο..

STF
19/03/2021, 22:57
Αν υποθέσουμε οτι θα συγκριναμε καθαροαιμα wrf450 / ktm 525/400 σε σχεση με ψηλοφτερα ονοφ οπως το dr650 τα 30kg διαφορας τηρουμένων των αναλογιών δεν ειναι μεγαλη διαφορα οταν ξερουμε πως κατασκευαστικα η διαφορα αυτη κυριως οφείλεται στην αφαιρεση του υποπλασίου (με εναλλακτικο ψευδουποπλαισιο).
Ειναι φυσιολογικο για χρηση σε σφιχτη ημερησια μονοπαταδα να ειναι χαώδη η διαφορα.
Για εκδρομικο εντουρο η χωμάτινο ταξιδιωτικο ομως, τα ψηλοφτερα ονοφ ειναι ιδανικοτερα οταν θα πρεπει να συνυπολογίσεις φορτίο, δεστρες, η ακομη και προσθηκη σχαρας για τις αποσκευές/λουκανικο.
Κατανάλωση, αυτονομία χλμ, συντήρηση πλεονεκτουν εκθετικά. Ενω τα μοτερ επειδη δεν πουσαρισμενα κανουν αυτο που πρεπει σωστα χωρις να δυσανασχετουν και να σκορτσαρουν χαμηλα.
Αυτο που ειπε ο STF οταν δεν παιζει ο παράγοντας χρονος ο οποιος πιεζει την ταχύτητα τα ψηλοφτερα ονοφ εχουν τεραστιο ευρος χρησης και χρηστικότητας.

Σωστά, και με ένα Dual Sport μπορείς να περάσεις εξίσου όμορφα και να διανύσεις πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις. Φυσικά όλες οι μηχανές και όλα τα είδη μοτοσυκλετισμού έχουν την ομορφιά τους.


Ο τύπος στο βίντεο έχει 4χρονο WR250R (που είναι on/off) και όχι το καθαρό εντουρο F.

Ακριβώς! Όπως και τα KLX250/230 και τα CRF250/230L και τα TTR250 κτλ


Σωστά Λευκάδιος! λέει R εκ παραδρομής δεν το πρόσεξα . Αλλα και πάλι το wr250 ειναι αρκετά ελαφρύτερο απο το DR το έχω οδηγήσει και είναι πολύ περισσότερο off παρά on...οπως και το klx 250 που είναι στα ιδια κιλά περιπου .

Βασικά απαντούσα στη χρήση των On/Off. Ίσως έπρεπε να διευκρινίσω ότι υπάρχουν και σχετικά ελαφριά On/Off που είναι και αρκετά ικανά με τεράστιο πλεονέκτημα στη όχι και τόσο απαιτητική συντήρηση. Επίσης ήθελα να τονίσω -όπως υποψιάζομαι ότι καταλαβαίνεις και εσύ- ότι περισσότερη σημασία έχει ο αναβάτης, η μοτοσυκλέτα βοηθάει περισσότερο ή λιγότερο ή σημαντικά λιγότερο. Κατά τη γνώμη μου ένα ψευδοεντούρο με τους παλιούς όρους ονομασίας είναι ότι πιο καλό για σχολείο όταν ξεκινάει κανείς. Αρκεί... να ξέρει τι θέλει να κάνει. Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα και από τους δυο ενδιαφερόμενους δε μου ταίριαζαν τόσο οι προτάσεις καθαρόαιμων, ακόμη περισσότερο των 450cc που μακραίνουν χέρια. Σε μισή ώρα θα είναι "χώμα" και συγκαμένοι :D :beer:

DrBig
20/03/2021, 14:53
XR400 :D

STF
20/03/2021, 20:32
XR400 :D

Μια χαρά, παραπάνω από μια χαρά!

Zid
20/03/2021, 21:26
XR400 :D

Για την εποχή του ίσως το καλύτερο all around βουνο θαλασσα endurακι ταξιδάκι . Θυμάμαι ειχα ψάξει αρκετά να βρώ ενα καλό 400 το 2006 και οτι είχα πάει να δώ ήταν το ένα χειρότερο απο το άλλο και ζήταγαν και ενα κάρο λεφτά.

Εκανα ένα γρήγορο τσεκάρισμα στο car.gr τα λεφτά που ζητάνε για 20+ ετών μηχανάκι ειναι εξωπραγματικά.... τελικά τπτ δεν έχει αλλάξει

katsar
21/03/2021, 07:09
Καλημέρα.
Μιας και ανάφερες αρχαιολογίες να πω πως με το DT/WR200 (αν και δεν είναι ακριβώς ίδια μεταξύ τους) θα κάνεις άνετα αυτό που ζήτησες,βόλτες δηλαδή στο βουνό ,σούζες, ότι θέλεις.
Από άποψη απόδοσης κινητήρα δεν έχουν καμία σχέση με τα 250 4stroke.(της εποχής)
Έχουν βέβαια και τα - τους ,όπως το ypvs που μπορεί να κάνει το μηχανάκι να μην δουλεύει σωστά και δεν ρυθμίζεται και πολύ εύκολα χωρίς γνώσεις.
Προσωπικά με DT200 -με τα ανάλογα ελαστικά και κάποιες άλλες αλλαγές όπως εξάτμιση και αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας του ypvs- έχω κάνει πολλές γύρες και σε μικρό πιστάκι προπόνησης motocross στην Καβάλα,καθαρά για διασκέδαση φυσικά και όχι για να πιάσω τα ''ξερά'',όργωνε το DT.Ερχόταν ένα παιδί και με WR επίσης.
Για αυτό που γράφεις ''ίσα ίσα κανένα εύκολο μονοπάτι και χωματόδρομους'' δεν το συζητάμε ,τραχτέρ τα συγκεκριμένα ,εκτός από αυτό έκανα και κάτι 2ήμερα Χαλκιδική δικάβαλος χωρίς πρόβλημα.

DrBig
21/03/2021, 09:06
Για την εποχή του ίσως το καλύτερο all around βουνο θαλασσα endurακι ταξιδάκι . Θυμάμαι ειχα ψάξει αρκετά να βρώ ενα καλό 400 το 2006 και οτι είχα πάει να δώ ήταν το ένα χειρότερο απο το άλλο και ζήταγαν και ενα κάρο λεφτά.

Εκανα ένα γρήγορο τσεκάρισμα στο car.gr τα λεφτά που ζητάνε για 20+ ετών μηχανάκι ειναι εξωπραγματικά.... τελικά τπτ δεν έχει αλλάξει

Και για την σημερινη εποχη ειναι πολυ καλο, χρυση τομη απλοτητας, αξιοπιστιας, βαρους, στησιματος και πολυχρηστικοτητας. Μακαρι να βγαλει ο κινεζος κανα αντιγραφο. Ομοιως και το dr350 αλλα αντε βρες τα πλεον. Σε αυτην την κατηγορια κυβικων τα μηχανακια που πραγματικα θελει (ακομα κι αν δε το ξερει) ο κοσμος δεν υπαρχουν. Η πιο ελλειπης κατηγορια μοτοσυκλετων στην αγορα ειναι τα εντουρακια.

bros 650
21/03/2021, 15:19
Για την AJP μια εταιρεία από την Πορτογαλία τι γνώμη έχετε; Από ότι βλέπω είναι η πιο φθηνή λύση σε καινούργιο εντουρο με καλά περιφερειακά και με κάθε 3000 χλμ σέρβις. Για ερασιτεχνική λύση κυριακάτικη βόλτα στο δασος.

DrBig
21/03/2021, 15:50
Για την AJP μια εταιρεία από την Πορτογαλία τι γνώμη έχετε; Από ότι βλέπω είναι η πιο φθηνή λύση σε καινούργιο εντουρο με καλά περιφερειακά και με κάθε 3000 χλμ σέρβις. Για ερασιτεχνική λύση κυριακάτικη βόλτα στο δασος.

Εχουν ακουστει πολυ καλα λογια! Ελλαδα ερχονται?

STF
21/03/2021, 18:02
Για την AJP μια εταιρεία από την Πορτογαλία τι γνώμη έχετε; Από ότι βλέπω είναι η πιο φθηνή λύση σε καινούργιο εντουρο με καλά περιφερειακά και με κάθε 3000 χλμ σέρβις. Για ερασιτεχνική λύση κυριακάτικη βόλτα στο δασος.

Αντίστοιχα βλέπεις και τα SWM που έχουν έρθει στην Ελλάδα.

bros 650
21/03/2021, 18:14
Η KTM τα φέρνει αλλά κατόπιν παραγγελίας. Ειδικά το μεγάλο της μοντέλο το pr7 έχει όλα τα ιδανικά που λέτε εδώ μέσα μικρό βάρος 155 κιλά μου φαίνεται καμία 50 άλογα 300 μμ ανάρτηση ρυθμιζόμενη κτλπ όχι ότι με ενδιαφέρει αυτό το μοντέλο εγώ κοιτάω το μικρό το pr4 που είναι πιο μικροκαμωμένο ιδανικό για κοντούς 20 άλογα 100 κιλά. 4000€.

Flying Mythos
21/03/2021, 18:51
Για την AJP μια εταιρεία από την Πορτογαλία τι γνώμη έχετε; Από ότι βλέπω είναι η πιο φθηνή λύση σε καινούργιο εντουρο με καλά περιφερειακά και με κάθε 3000 χλμ σέρβις. Για ερασιτεχνική λύση κυριακάτικη βόλτα στο δασος.

Μακριά ... Είχα το pr3 240 και το pr5 250. Μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αν θέλεις

bros 650
21/03/2021, 19:44
Μακριά ... Είχα το pr3 240 και το pr5 250. Μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αν θέλεις

Για πες χαλιά;

Zid
21/03/2021, 20:07
Αντίστοιχα βλέπεις και τα SWM που έχουν έρθει στην Ελλάδα. Συμφωνώ πολύ καλύτερα απο τα AJP και σε αρκετά καλη τιμή. Αν είχα περιθώριο για 2ο μηχανάκι για εκδρομικό enduro και όχι μόνο θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια και εχεις και 2 χρονια εγγυση με πακετο περιφερειακών αντίστοιχο με τις αγωνιστικές enduro . https://www.bikeit.gr/enduro-swm/item/25598-test-swm-rs300r-2020

Flying Mythos
21/03/2021, 20:36
Για πες χαλιά;
Τα pr3-4 φοράνε έναν κινεζικο κινητήρα της zongshen αντίγραφο του crf 230, κάκιστης ποιότητας. Ενδεικτικά αναφέρω ότι στο εξάμηνο λόγω θραυσματος από το κιβώτιο κόλλησε η αντλία λαδιού με αποτέλεσμα κολλημένο εκκεντροφόρο. Επίσης για να περάσει προδιαγραφές ρύπων έχει έναν καταλύτη που το φιμωνει τόσο πολύ που πιθανότατα ένα παπί έχει καλύτερες επιδόσεις. Το pr5 πάλι ποτέ δεν έπαψε να έχει προβλήματα στον ψεκασμό. Η ecu εστάλη 2 φορές Πορτογαλία αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Συζητάμε για σβησιματα κατά την εκκίνηση και σε σφιχτά κομμάτια κατά το άνοιγμα του γκαζιού που σε ανάγκαζαν να πέσεις. Όλα τα μοντέλα ανεξαιρέτως κακή ποιότητα στα μέταλλα του πλαισίου, σκουριές από τον πρώτο χρόνο, βίδες που λες και τις αγόρασες από χρωματοπωλειο. Άσε τη χασουρα στη μεταπώληση. Ούτε τα μισά λεφτά δεν θα πάρεις μετά από ένα χρόνο, αν βρεις να το πουλήσεις. Αν αποφασίσεις να δώσεις 4Κ για καινούριο, με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο λουλούδι και κανείς τη δουλειά σου χωρίς τον κίνδυνο της μεταπώλησης.

bros 650
21/03/2021, 21:01
Τα pr3-4 φοράνε έναν κινεζικο κινητήρα της zongshen αντίγραφο του crf 230, κάκιστης ποιότητας. Ενδεικτικά αναφέρω ότι στο εξάμηνο λόγω θραυσματος από το κιβώτιο κόλλησε η αντλία λαδιού με αποτέλεσμα κολλημένο εκκεντροφόρο. Επίσης για να περάσει προδιαγραφές ρύπων έχει έναν καταλύτη που το φιμωνει τόσο πολύ που πιθανότατα ένα παπί έχει καλύτερες επιδόσεις. Το pr5 πάλι ποτέ δεν έπαψε να έχει προβλήματα στον ψεκασμό. Η ecu εστάλη 2 φορές Πορτογαλία αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Συζητάμε για σβησιματα κατά την εκκίνηση και σε σφιχτά κομμάτια κατά το άνοιγμα του γκαζιού που σε ανάγκαζαν να πέσεις. Όλα τα μοντέλα ανεξαιρέτως κακή ποιότητα στα μέταλλα του πλαισίου, σκουριές από τον πρώτο χρόνο, βίδες που λες και τις αγόρασες από χρωματοπωλειο. Άσε τη χασουρα στη μεταπώληση. Ούτε τα μισά λεφτά δεν θα πάρεις μετά από ένα χρόνο, αν βρεις να το πουλήσεις. Αν αποφασίσεις να δώσεις 4Κ για καινούριο, με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο λουλούδι και κανείς τη δουλειά σου χωρίς τον κίνδυνο της μεταπώλησης.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες:beer:

DrBig
22/03/2021, 00:03
Τα pr3-4 φοράνε έναν κινεζικο κινητήρα της zongshen αντίγραφο του crf 230, κάκιστης ποιότητας. Ενδεικτικά αναφέρω ότι στο εξάμηνο λόγω θραυσματος από το κιβώτιο κόλλησε η αντλία λαδιού με αποτέλεσμα κολλημένο εκκεντροφόρο. Επίσης για να περάσει προδιαγραφές ρύπων έχει έναν καταλύτη που το φιμωνει τόσο πολύ που πιθανότατα ένα παπί έχει καλύτερες επιδόσεις. Το pr5 πάλι ποτέ δεν έπαψε να έχει προβλήματα στον ψεκασμό. Η ecu εστάλη 2 φορές Πορτογαλία αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Συζητάμε για σβησιματα κατά την εκκίνηση και σε σφιχτά κομμάτια κατά το άνοιγμα του γκαζιού που σε ανάγκαζαν να πέσεις. Όλα τα μοντέλα ανεξαιρέτως κακή ποιότητα στα μέταλλα του πλαισίου, σκουριές από τον πρώτο χρόνο, βίδες που λες και τις αγόρασες από χρωματοπωλειο. Άσε τη χασουρα στη μεταπώληση. Ούτε τα μισά λεφτά δεν θα πάρεις μετά από ένα χρόνο, αν βρεις να το πουλήσεις. Αν αποφασίσεις να δώσεις 4Κ για καινούριο, με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο λουλούδι και κανείς τη δουλειά σου χωρίς τον κίνδυνο της μεταπώλησης.

Ενδιαφερον, καλο να τα ξερουμε κατι τετοια. Αναφερεσαι σε προσφατων χρονολογιων μοντελα?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/03/2021, 05:29
Ομοιως και το dr350 αλλα αντε βρες τα πλεον.

Το είχα ποστάρει λίγες σελίδες πριν. Πραγματικά μηχανάκι για τα πάντα χωρίς παράπονο. Φορτώνετε,ταξιδεύει,είναι παπάκι,δε παθαίνει ζημιές,είναι σχολείο και κάνει και χώμα πολύ άνετα. Με ενα μεγαλύτερο γραναζακι πίσω κάνει και μονοπάτια.

Flying Mythos
22/03/2021, 06:12
Ενδιαφερον, καλο να τα ξερουμε κατι τετοια. Αναφερεσαι σε προσφατων χρονολογιων μοντελα?

Το pr3 (ίδιο με pr4-μοναδική αλλαγή οι τροχοί 19 και 17 ιντσών και οι μικρότερες νομίζω διαστάσεις) ήταν του 17 και το pr5 του 18, αγορασμένα καινούρια και τα 2. Για το pr5 και το θέμα με τον ψεκασμό υπάρχουν αρκετά θέματα σε forum του εξωτερικού. Το πρόβλημα λυνόταν με επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου από εξωτερικό συνεργάτη τους (έξτρα κόστος-δεν το δοκίμασα). Σημειωτέον ότι ψηλά το μηχανάκι ξύριζε, χαμηλά είχε το πρόβλημα. Φυσικά αφορά τον κινητήρα του 250 της zongshen (rx3) που υπάρχει ακόμα στο μοντέλο 250 κυβικών. Στα νέα μοντέλα, 310 και 510 που φοράνε κινητήρες SWM δεν ξέρω τι γίνεται. Από πλαστικά (polisport), φρένα (braktec), τιμόνι (reikon) και αναρτήσεις (zf sachs) ήταν μια χαρά στα πλαίσια του ερασιτεχνικού, βολταδόρικου enduro.(Να συμπληρώσω ότι από τέτοιο σβήσιμο σε ανηφορικό κομμάτι, το pr5 μου χρωστάει έσω πλάγιους στο δεξί γόνατο, έξι μήνες καθισιού και φυσικοθεραπείας και ένα τριχίλιαρο που έχασα στη μεταπώληση). Η εμπειρία βέβαια η δική μου δεν σημαίνει ότι θα είναι κανόνας και για άλλους...

leftos
22/03/2021, 09:59
To enduro το ερασιτεχνικό που κάνουμε εμείς αν δεν δουλεύει χαμηλά σωστά το μηχανάκι σε σκοτώνει κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Οι άλλοι μπορεί να περνάνε αέρα γκαζωμένοι, εμείς θέλουμε να βάλουμε και πόδια κάτω η να πάμε με την ταχύτητα, κόλλημα του μπροστινού μας.

Akalestos
22/03/2021, 10:00
Αχ γ@μω τα euro 1,2,3,4,5 ενα ειναι το μηχανακι για χωμα,βολτες, κτλ οχι σκληρο εντουρο,αν κι πιστευω ακραδαντα οτι ο οδηγος παιζει τον μεγαλυτερο ρολο!

SUZUKI DR 650 SE μακαρι να το εφερνε Ευρωπη η SUZUKI.

STF
22/03/2021, 13:12
Αχ γ@μω τα euro 1,2,3,4,5 ενα ειναι το μηχανακι για χωμα,βολτες, κτλ οχι σκληρο εντουρο,αν κι πιστευω ακραδαντα οτι ο οδηγος παιζει τον μεγαλυτερο ρολο!

SUZUKI DR 650 SE μακαρι να το εφερνε Ευρωπη η SUZUKI.

Το έφερνε, κάποτε....

Από εκεί και πέρα ΕΝΑ δεν υπάρχει, αν υπήρχε αυτό το "ένα" θα το είχαμε όλοι. Το ξέρεις και εσύ φαντάζομαι και καταλαβαίνω πως το λες.

OldMan
22/03/2021, 13:24
XR400 :D

Και απο πλαισιο, μαστιχα..
(κατα το: απο φωνη, κορμαρα..)

stefanos
22/03/2021, 15:30
Και απο πλαισιο, μαστιχα..
(κατα το: απο φωνη, κορμαρα..)

Πολλοί θα το καβαλήσουν κανένας δεν θα το καταλάβει.
Το πρόβλημα στα παλιά είναι οι αρχαία θέση οδήγησης
που δεν βοηθάει στο χώμα.

Λευκάδιος
22/03/2021, 15:56
Το πρόβλημα στα παλιά είναι οι αρχαία θέση οδήγησης
που δεν βοηθάει στο χώμα.

Αν βαστάει η τσέπη λύνεται και το θέμα θέσης οδήγησης με το κιτ της Aloop
426518

Αλλά εφόσον μιλάμε (αν δεν κάνω λάθος) για 'εκδρομικό εντούρο' η στοκ θέση οδήγησης δεν θα ενοχλεί τους περισσότερους αναβάτες όπως και το πλαίσιο που ανέφερες.

Akalestos
22/03/2021, 16:11
Το έφερνε, κάποτε....

Από εκεί και πέρα ΕΝΑ δεν υπάρχει, αν υπήρχε αυτό το "ένα" θα το είχαμε όλοι. Το ξέρεις και εσύ φαντάζομαι και καταλαβαίνω πως το λες.

Προφανως και δεν υπαρχει το "ενα". Εκφραζοντας τα δικα μου γουστα το εγραψα.Το παραγει ακομα αλλα λογω euro restrictions δεν εισαγεται.Ελαφρυ,δυνατο,με ροπακλα,με μιζα,απλοικο,φθηνο,κανει αυτα που υποσχεται και με το παραπανω.Αν το χε κανει και EFi θα τα τελειο.Αλλα και καρμπ μια χαρα ειναι.

426526

DrBig
22/03/2021, 16:48
Και απο πλαισιο, μαστιχα..
(κατα το: απο φωνη, κορμαρα..)


Πολλοί θα το καβαλήσουν κανένας δεν θα το καταλάβει.
Το πρόβλημα στα παλιά είναι οι αρχαία θέση οδήγησης
που δεν βοηθάει στο χώμα.


Αν βαστάει η τσέπη λύνεται και το θέμα θέσης οδήγησης με το κιτ της Aloop
426518

Αλλά εφόσον μιλάμε (αν δεν κάνω λάθος) για 'εκδρομικό εντούρο' η στοκ θέση οδήγησης δεν θα ενοχλεί τους περισσότερους αναβάτες όπως και το πλαίσιο που ανέφερες.

Ετσι. Καπου χανεις, καπου κερδιζεις. Το θεμα ειναι τι χρηση κανεις και κατα ποσον τα απολυτα εργαλεια του παροντος ειναι αντενδειξη για την χρηση του τιμιου εκδρομικου εντουρα μεροκαματιαρη.

stefanos
22/03/2021, 19:46
Ετσι. Καπου χανεις, καπου κερδιζεις. Το θεμα ειναι τι χρηση κανεις και κατα ποσον τα απολυτα εργαλεια του παροντος ειναι αντενδειξη για την χρηση του τιμιου εκδρομικου εντουρα μεροκαματιαρη.

Αντένδειξη δεν είναι τίποτα και τέλειο δεν θα γίνει ποτέ τίποτα.
Για μένα το έχω ξαναπεί ο μεγαλύτερος περιορισμός είναι τα λάστιχα.
Στην άσφαλτο το xr με mt21 ή t62 πήγαινε αξιοπρεπώς άσφαλτο και έκανες και την πλάκα σου στο χώμα εξίσου αξιοπρεπώς.
Αλλά σε καμιά περίπτωση το αξιοπρεπώς δεν σημαίνει ότι αξιοποιείς τα άλογα ή τις αναρτήσεις ενώ κουβαλάς τσάμπα βάρος.
Γι αυτό προσωπικά πιστεύω ότι για τις δυνατότητες των ελαστικών 50/50 τα καλύτερα μηχανάκια είναι τα 250 wrr klx crf και ότι άλλο.
Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωμάτινο λάστιχο τότε με οποιοδήποτε μεγάλο 2τ ή και thumper περνάς πολύ ωραία σε ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα.
Το δύσκολο είναι να εντοπίσεις τι χρειάζεσαι γι αυτό που φαντάζεσαι ότι ΘΑ κάνεις.
Η παγίδα είναι να στήσεις μηχανάκι για το γύρο του κόσμου και τελικά
να παιδεύεσαι Πειραιάς Πάρνηθα.
Από εκεί και πέρα όλα σχετίζονται με το χρήμα.
Βέβαια στο τέλος σημασία έχει να το κάνεις με ότι έχεις και όπως μπορεί ο καθένας.

doctoras
22/03/2021, 21:05
το πρόβλημα σύνδεσης των 80-90ties με τώρα είναι:
-οτι τα μηχανάκια σχεδιαζόντουσαν για περισσότερες χρήσεις
-ήταν πολύ λιγότερο εξειδικευμένα για συγκεκριμένες χρήσεις
-είχαμε μικρότερο διαθέσιμο καταναλωτικό εύρος (μοντέλα)
-οι εμπειρίες (των ώριμων αναβατών) εμλουτίστηκαν ποικιλοτρόπως με πολλούς νεοτερισμούς και καλούδια που δεν υπήρχαν τότε, συνεπώς καλομάθαμε

και ερχόμενοι στο διπολο κότα-αυγό-ποιος το κάνει, αναπολούμε τα μοντέλα του παρελθόντος αλλά στην ουσία δεν μπορούμε να έχουμε ένα μηχανάκι για όλες τις χρήσεις erga omnes

άρα αργά γρήγορα μολις επανα-δειγματιστείς γυρνάει το switchακι του μυαλού και θέλεις παραπάνω.... καταλήγοντας κάπου, για να ικανοποιήσεις το μάτι και την εκάστοτε θεωρεία μοτοδιαβίωσης να πρέπει να διαθέτεις 3-4 μοντέλα, τα οποία παραδόξως δεν έχεις πια διαθέσιμο χρόνιο να καβαλάς ....



είναι όπως το ανέκδοτο που μιλούσε για εναν απηυδισμένο άνδρα απο πολλούς γάμους & χωρισμούς που τελικά κατέληξε να ψάχνει για μια γυναικά με μεγάλα :a03:

stefanos
22/03/2021, 22:26
το πρόβλημα σύνδεσης των 80-90ties με τώρα είναι:
-οτι τα μηχανάκια σχεδιαζόντουσαν για περισσότερες χρήσεις


Το ανάποδο.
Εκείνες τις εποχές υπήρχε άνθηση της μοτοβιομηχανίας και υπήρχαν πάρα πολλά μοντέλα με ελαφρώς διαφορετικές χρήσεις οπότε ο καθένας διάλεγε
ότι ήθελε.
Τα all around καθημερινά μοντέλα που τόσο αγαπητά είναι σήμερα νομίζω ξεκίνησαν με το TDM.
Πριν από αυτό υπήρχαν ψηλόφτερα όλων των κατηγοριών από δεκάδες Ευρωπαίους κατασκευαστές και πάρα πολλά από τους
Γιαπωνέζους που για να κυκλοφορήσεις σε άσφαλτο ήταν μεγάλος συμβιβασμός (με xt xl dt από τα πιο ασφάλτινα)
ή street που δεν σου πέρναγε από το μυαλό να βγεις από την άσφαλτο με δαύτα.
Τώρα είμαστε στην άλλη άκρη, με πολύ ωραία καθημερινά μηχανάκια για το 90% των χρήσεων.
Δεν είναι κακό.

kordix
23/03/2021, 09:19
;):p:whistle::a08:

426539

DrBig
23/03/2021, 11:19
Εγω λεω να μαζεψουμε υπογραφες για ενα εντουρο με 400ρι αεροψυκτο μοτερ, μοδερνο πλαισιο να μη λαστιχαρει ωστε να αρεσει και στον oldman, kyb αναρτησεις κλειστου φυσιγγιου, abs, ψεκαστο, 120 κιλα γεματο, 30 ροπατα αλογακια ροδα και απαιτησεις σερβις οποτε το θυμομαστε.

Kickstart
23/03/2021, 11:40
;):p:whistle::a08:

426539

Γειά σου Κώστα με τα ωραία σου.. Πολύ καιρό γυροφέρνει στο μυαλό μου να φορτώσω το δικό μου έτσι και να κάνω ένα τουριγκ στα βουνά της κεντρικής Ελλαδας, αλλά με προβληματίζει το μοτοκροσαδικο υποπλαισιο μου και αν θα αντέξει το βάρος.

kordix
23/03/2021, 11:43
Εγω λεω να μαζεψουμε υπογραφες για ενα εντουρο με 400ρι αεροψυκτο μοτερ, μοδερνο πλαισιο να μη λαστιχαρει ωστε να αρεσει και στον oldman, kyb αναρτησεις κλειστου φυσιγγιου, abs, ψεκαστο, 120 κιλα γεματο, 30 ροπατα αλογακια ροδα και απαιτησεις σερβις οποτε το θυμομαστε.

Και τιμή κάτω από 4.000 :D

Και με 6 ταχύτητες για να μη μας περνάνε και τα παπιά στο στο ταξίδι.

kordix
23/03/2021, 11:45
Είναι θέμα το φόρτωμα. Τα σαμάρια είναι μια καλή λύση αλλά σκηνή κτλ δύσκολα θα τα βολεψεις. Όμως τι να τη κάνεις τη σκηνή όταν α τα ξωκλήσια είναι ανοιχτά.

Βάλε πιο μακρύ γραναζωμα και βουρ από επαρχιακούς και χώμα.

Λευκάδιος
23/03/2021, 12:21
Είναι θέμα το φόρτωμα. Τα σαμάρια είναι μια καλή λύση αλλά σκηνή κτλ δύσκολα θα τα βολεψεις. Όμως τι να τη κάνεις τη σκηνή όταν α τα ξωκλήσια είναι ανοιχτά.

Βάλε πιο μακρύ γραναζωμα και βουρ από επαρχιακούς και χώμα.

Κάποια στιγμή δανείστηκα και δοκίμασα αυτή την Old-school σχάρα. Μια χαρά ήταν και με την σκηνή πάνω της εκτέλεσε και χρέη ανεμοθώρακα :p
426577
426578

azar41
23/03/2021, 12:48
O υπνόσακος δένεται και απευθείας πάνω στο φτερό,έτσι κάναμε παλιά!
Αρκεί να θυμάσαι να μην ανάβεις τον προβολέα.

karellen
23/03/2021, 15:18
Κάπως έτσι?

SeniorCanardo
24/03/2021, 14:24
Εγω λεω να μαζεψουμε υπογραφες για ενα εντουρο με 400ρι αεροψυκτο μοτερ, μοδερνο πλαισιο να μη λαστιχαρει ωστε να αρεσει και στον oldman, kyb αναρτησεις κλειστου φυσιγγιου, abs, ψεκαστο, 120 κιλα γεματο, 30 ροπατα αλογακια ροδα και απαιτησεις σερβις οποτε το θυμομαστε.

Τυλίξτε μου 2 για το σπίτι να περάσω να τα πάρω.:beer:

leftos
29/03/2021, 12:22
Μπήκε αγγελία το ccm εδώ στο forum μέσα στα χρήματα σου και μέσα στα θέλω σου για να κάνεις τα πάντα.
Το παίρνεις και σου μένουν χρήματα και για εξοπλισμό βενζίνες και μαζέματα.
Γενικά υπάρχουν μηχανάκια αξιόλογα στα 2000€ αλλά πρέπει να περιμένεις να εμφανιστούν.