PDA

View Full Version : Γιατι δεν βλεπουμε mv agusta στους δρομους;



Σελίδες : [1] 2 3 4

Parkaki
19/03/2021, 01:39
Απλα απο περιεργεια, ειναι τοοοοοοσο ομορφα ρε παιδια, γιατι δεν κυκλοφορουν; Ξερω οτι ειναι ακριβες αλλα 10μυρια ειμαστε, υπαρχουν πολλοι που τα εχουν τα λεφτα. Ειδα πριν καμμια βδομαδα 2 παιδια με 2 ιδιες mv agusta στη πολυτεχνειου στο κεντρο της Θεσσαλονικης, πολυ τους γουσταρα.. Ειχαμε και κατι vstrom και τετοια στο φαναρι, προσπαθησαν αλλα ουτε καν..

ΤάκηςΜπ
19/03/2021, 04:04
Ρε συ αυτά τα mv agusta έχουν βγει καλά; Γιατί δεν βλέπω πολλά να κυκλόφορούν.

rainmike
19/03/2021, 06:47
Ρε συ αυτά τα mv agusta έχουν βγει καλά; Γιατί δεν βλέπω πολλά να κυκλόφορούν.

Δε νομίζω ότι αυτοί που αγοράζουν agusta την παίρνουν με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία η την αντοχή στο χρόνο.
Δεν είναι και για πέταμα αλλά για πακέτο δεν κάνουν:lol:

viper1
19/03/2021, 06:47
Για να μην τα ματιάσουμε :D

νεοσσός
19/03/2021, 07:04
Μέχρι πρόπερσι, προ κορονοϊού, έβλεπα τα σαββατοκύριακα κάποιες Rivale, κυρίως στην Πεντέλη.

Είναι και ένας συμφορουμήτης που κυκλοφορεί συχνά ξαθημερινές μία Brutale Dragster.

Συμφωνώ όμως ότι κυκλοφορούν σπάνια. Αγοράζονται κυρίως σαν οχήματα ελεύθερου χρόνου και όχι σαν διασκεδαστικά εργαλεία. Από τη μία η υψηλή τιμή, από την άλλη τα θέματα αντοχής στη χρήση του τρικύλινδρου 800cc.

contes di Zante
19/03/2021, 07:08
Μία που ξέρω, κόκκινη Brutale 989 στο Μαρούσι, κυκλοφορεί ως καθημερινό μέσο....και όταν ο καιρός το επιτρέπει πάει και μέχρι Μαραθώνα 2-3 φορές την εβδομάδα

panavour
19/03/2021, 07:44
μηχανες για πολυ λιγους
ακριβες,ευαισθητες
με ελαχιστους εως ανυπαρκτους μαστορες να ξερουν να τις συντηρησουν
με σχεδον ανυπαρκτο δικτυο στην αθηνα,και ανυπαρκτο στην επαρχια
με απολυτα εξειδικευμενη χρηση
Οπως μια φερραρι ή μια λαμποργκινι
Ποσες δηλαδη θα βλεπατε να κυκλοφορουν??

AristidisZ
19/03/2021, 08:10
μηχανες για πολυ λιγους
ακριβες,ευαισθητες
με ελαχιστους εως ανυπαρκτους μαστορες να ξερουν να τις συντηρησουν
με σχεδον ανυπαρκτο δικτυο στην αθηνα,και ανυπαρκτο στην επαρχια
με απολυτα εξειδικευμενη χρηση
Οπως μια φερραρι ή μια λαμποργκινι
Ποσες δηλαδη θα βλεπατε να κυκλοφορουν??

Λίγο άτοπη η σύγκρισή σου βέβαια, γιατί μια Ferrari μπορεί να κάνει όσο 5 ή 10 Mercedes π.χ., ενώ ένα MV Agusta έχει ίδιο κόστος κτήσης με ένα μεγάλο BMW ή ΚΤΜ...

panavour
19/03/2021, 08:21
Λίγο άτοπη η σύγκρισή σου βέβαια, γιατί μια Ferrari μπορεί να κάνει όσο 5 ή 10 Mercedes π.χ., ενώ ένα MV Agusta έχει ίδιο κόστος κτήσης με ένα μεγάλο BMW ή ΚΤΜ...

Δεν κανω οικονομικη συγκριση,απλως με τροπο λεω οτι για εναν νεο -που συνηθως θα αγορασει αυτην την μηχανη-η αγκουστα ειναι η φερραρι των μοτοσυκλεττων.
Παντως για να πω την αποψη μου,περισσοτερες φερραρι εχω δει στον δρομο παρα αγκουστα.

doctor_john
19/03/2021, 08:25
γιατί το ευαίσθητες ισχύει;
αγοράστηκαν απο φίλους που θεωρούν λογικό να λειτουργούν όπως τα suzuki λόγο του ότι έδωσαν τα χρήματα τους..
Δεν υπαρχουν αυτα, οταν θες κατι τετοιο ασχολείσαι ο ίδιος και ελέγχεις τους παντες. Αν δεν μπορείς..

panavour
19/03/2021, 08:31
γιατί το ευαίσθητες ισχύει;
αγοράστηκαν απο φίλους που θεωρούν λογικό να λειτουργούν όπως τα suzuki λόγο του ότι έδωσαν τα χρήματα τους..
Δεν υπαρχουν αυτα, οταν θες κατι τετοιο ασχολείσαι ο ίδιος και ελέγχεις τους παντες. Αν δεν μπορείς..

Αυτο δεν αναιρει το ΓΕΓΟΝΟΣ, οτι βασει πληροφοριων απο ΟΛΟ τον κοσμο,-φορουμ,ειδησεογραφια κλπ-εχουν μεγαλυτερο δεικτη ΒΛΑΒΩΝ απο αντιστοιχου κυβισμου γιαπωνεζικες.
Απο κει και περα, ο καθενας πραττει αναλογως ''προσοντων'' -τσεπης,καυλας,λογικης,συναισθηματος- οπως ο καθε αγοραστης οποιουδηποτε αγαθου.

AristidisZ
19/03/2021, 08:38
Δεν κανω οικονομικη συγκριση,απλως με τροπο λεω οτι για εναν νεο -που συνηθως θα αγορασει αυτην την μηχανη-η αγκουστα ειναι η φερραρι των μοτοσυκλεττων.
Παντως για να πω την αποψη μου,περισσοτερες φερραρι εχω δει στον δρομο παρα αγκουστα.

Συμφωνώ με αυτό, προσπαθώ να θυμηθώ αν εχω πετύχει ποτέ MV Agusta στο δρόμο και δε μου έρχεται κάτι στο νου
Ferrari π.χ. θα δεις μια φορά το μήνα ή έστω το δίμηνο...


Αυτο δεν αναιρει το ΓΕΓΟΝΟΣ, οτι βασει πληροφοριων απο ΟΛΟ τον κοσμο,-φορουμ,ειδησεογραφια κλπ-εχουν μεγαλυτερο δεικτη ΒΛΑΒΩΝ απο αντιστοιχου κυβισμου γιαπωνεζικες.
Απο κει και περα, ο καθενας πραττει αναλογως ''προσοντων'' -τσεπης,καυλας,λογικης,συναισθηματος- οπως ο καθε αγοραστης οποιουδηποτε αγαθου.

Εντάξει νομίζω ότι είναι και θέμα στατιστικής αυτό, δηλαδή στα 10 μηχανάκια αν χαλάσει ένα, πήγες στο 10% με την μία :D

panavour
19/03/2021, 08:40
Συμφωνώ με αυτό, προσπαθώ να θυμηθώ αν εχω πετύχει ποτέ MV Agusta στο δρόμο και δε μου έρχεται κάτι στο νου
Ferrari π.χ. θα δεις μια φορά το μήνα ή έστω το δίμηνο...



Εντάξει νομίζω ότι είναι και θέμα στατιστικής αυτό, δηλαδή στα 10 μηχανάκια αν χαλάσει ένα, πήγες στο 10% με την μία :D

δυστυχως ομως ειναι σωστο ,εστω και αν μας φαινεται περιεργο.

ΓιώργοςΤΤ
19/03/2021, 08:56
Δεν βλέπεις στην Ελλάδα. Κάνε ένα ταξίδι στην Ιταλία και την Γερμανία με μοτοσυκλέτα και θα τις βλέπεις πιο συχνά από όσο βλέπεις XT και Vstrom στην Ελλάδα.

Απλά ο Έλληνας είναι αφραγκος και πεινασμένος και πλέον κάνει το σκατό του παξιμάδι για να βγάλει τον μήνα με το επίδομα του Κούλη.

Οι λίγοι που έχουν λεφτά συνήθως στερούνται γούστου και μοτοσυκλετιστικου ενστίκτου
και αγοράζουν ότι έχει ο γείτονας.

Οι πιο λίγοι που έχουν λεφτά και δεν στερούνται γούστου και μοτοσυκλετιστικου ενστίκτου, δεν τα επιλέγουν διότι είναι ευαίσθητα και ιδιαίτερα μηχανήματα με απαιτητική συντήρηση που δεν μπορεί να κάνει ο τοπικός μάστορας - κάστορας που το πιο σύγχρονο τεχνολογικά εργαλείο που διαθέτει είναι το πολύμετρο (και αυτό αναλογικό).

Ένα ελάχιστο ποσοστό έχει λεφτά, είναι και , πώς το είπε να δεις ένα παιδί, ααα ναι, απερίσκεπτα γενναίοι όποτε αγοράζουν τέτοια εξωτικά πράγματα.

Ο κόσμος έχει πάει μπροστά και η ψωροκωσταινα ζει με μισθούς μικρότερους από όσα παίρναμε πριν 20 χρόνια. Δεν έχει και δάνεια να ρεφαρουμε την χασουρα όποτε ΧΤ 600 και μεταχειρισμένα GSXR θα αγοράζουμε μέχρι να παγώσει η κόλαση.

DoctoR_k6
19/03/2021, 08:56
Τα προηγουμενα χρονια (2-3 περιπου) συναντουσα τα πρωινα (περιπου σε καθημερινη βαση) εναν τυπο με ενα F41000 που ηταν ντυμενος σινιε κ ενα ARAI κρανος.
Τωρα τελευταια δεν τον βλεπω (προ κορωνοιου).
Η δεν κυκλοφορει πλεον ή παω τελικα αργοτερα στη δουλεια. :lol:

Akalestos
19/03/2021, 08:58
Τι Agusta να δεις ρε φιλος στην Ελλαδα,εδω τρεχουμε καθημερινα κ δεν μπορουμε να φθασουμε να παρουμε βουτυρο για το ψωμι μας... Ποσα περιμενες να δεις στην Ελλαδα δλδ? Υπαρχουν σιγουρα αλλα μετρημενα στο 1 χερι.
(Το ερωτημα προφανως ρητορικο).

doctoras
19/03/2021, 09:16
Αυτα τα γουστα γινόντουσαν μεχρι το γαματο αλλα και συνάμα μακρινο 2010. Απο εκει και μετα και αφου το mode φτωχοποιηση σεταριστικε.
Σημερα αυτος που θα αγοραζε μια φανταστική mvagusta, αγοραζει το τιμιο daytona t310. Δε γ@μεις η βολτα μετραει

sapila racing
19/03/2021, 09:19
To πρόβλημα με τις αυτοδιαλυόμενες κεφαλές στα 3κύλινδρα 800 δεν βοήθησε βέβαια.
Δυστυχώς είναι αρκετοι αυτοί που την πάτησαν και μαλιστα επανειλλημένα.

doctor_john
19/03/2021, 09:21
μεγάλη αξία δίνεις στην τιμιότητα και δεν συνάδει με το κράτος.
Όποιος ηθελε mv θα το πάρει και τώρα, οι υπόλοιποι που ήθελαν να τους βλέπουν με mv έχουν θέμα.

doctoras
19/03/2021, 09:35
μεγάλη αξία δίνεις στην τιμιότητα και δεν συνάδει με το κράτος.
Όποιος ηθελε mv θα το πάρει και τώρα, οι υπόλοιποι που ήθελαν να τους βλέπουν με mv έχουν θέμα.
Δεν υπαρχει αγορα δοκτορ.
Θεωρητικά 1 στους 20 που θα παει για μουλτιστραντα θα το σκεφτει να παρει προσφορα οπως και να ρωτησει τι γίνεται με το αφτερ σειλς
Ως εκει. Αν υπηρχε η αγορα του 2005-2010 θα πουλούσαν 200 κομμάτια ετησίως σιγουρα

geioann
19/03/2021, 10:08
Δεν βλέπεις στην Ελλάδα. Κάνε ένα ταξίδι στην Ιταλία και την Γερμανία με μοτοσυκλέτα και θα τις βλέπεις πιο συχνά από όσο βλέπεις XT και Vstrom στην Ελλάδα.
.
.
.


Μην νομίζεις...και στην Ιταλία μετρημένες είναι.
Γενικά και εδώ περισσότερα γιαπωνέζικα κυκλοφορούν παρά ιταλικά!
Τα Ζ συγκεκριμένα έχουν γίνει πολύ σούπα!

billy84
19/03/2021, 10:22
Το σωστό ερώτημα του τίτλου θα ήταν "γιατί θα έπρεπε να βλέπουμε mv Agusta στους δρόμους?" :lol:

AristidisZ
19/03/2021, 10:33
Το σωστό ερώτημα του τίτλου θα ήταν "γιατί θα έπρεπε να βλέπουμε mv Agusta στους δρόμους?" :lol:

προς τέρψη των οφθαλμών, βεβαίως βεβαίως :beer:

BLiTzER
19/03/2021, 10:40
Κυκλοφορούν, αλλά όχι στους δρόμους. Κάνε μια βόλτα στα συνεργεία όπου συχνάζουν.

Parkaki
19/03/2021, 12:13
Ευχαριστω για τις αποψεις παιδες. Το οτι δεν υπαρχουν μαστωρες ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα και δεν το ηξερα, φανταστικα οτι θα μπορεις να τα κανεις σερβις σε καποιο αλλο ν αντιπροσωπο πχ κτμ η απριλια κλπ. Τωρα για το κοστος, οκ για μηχανες ακριβες ειναι αλλα δεν ειναι κατι τρομερο, εαν δεν υπηρχε το θεμα με τα σερβις πιστευω ενας με εναν νορμαλ μισθο θα μπορουσε ανετα να το παρει με ενα δανειο η ακομη ξαι μετρητα. Η συγκριση με φερραρι λιγο ακυρη, καμια σχεση σαν ποσα.

Ενας που δινει 14κ για τμαξ κουτα θα μπορουσε να παρει ξαι αυτο εδω το κουκλι https://www.car.gr/6179296

doctor_john
19/03/2021, 12:20
Υπαρχουν μηχανικοί, εργαζονται για χρήματα πρωτίστως και πρέπει να ακους τι λένε δευτερευόντως.

ΓιώργοςΤΤ
19/03/2021, 12:38
Ευχαριστω για τις αποψεις παιδες. Το οτι δεν υπαρχουν μαστωρες ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα και δεν το ηξερα, φανταστικα οτι θα μπορεις να τα κανεις σερβις σε καποιο αλλο ν αντιπροσωπο πχ κτμ η απριλια κλπ. Τωρα για το κοστος, οκ για μηχανες ακριβες ειναι αλλα δεν ειναι κατι τρομερο, εαν δεν υπηρχε το θεμα με τα σερβις πιστευω ενας με εναν νορμαλ μισθο θα μπορουσε ανετα να το παρει με ενα δανειο η ακομη ξαι μετρητα. Η συγκριση με φερραρι λιγο ακυρη, καμια σχεση σαν ποσα.

Ενας που δινει 14κ για τμαξ κουτα θα μπορουσε να παρει ξαι αυτο εδω το κουκλι https://www.car.gr/6179296

Τα απλά σέρβις τα κάνεις και μόνος σου. Όταν στραβωσει η δουλειά τρέχεις και δεν φτάνεις.

Όταν λες νορμάλ μισθό; Αυτόν με τα 540€ ή τον άλλον που παίρνουν οι άνθρωποι που είναι κάτω από 23?

Δάνειο; Χαχα καλό ε; This, last year.


Αυτός που παίρνει Τmax, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι μοτοσυκλετιστής. Είναι σκουτερακιας. Άρα το να αγοράσει μοτοσυκλέτα είναι απίθανο.

Parkaki
19/03/2021, 12:46
Τα απλά σέρβις τα κάνεις και μόνος σου. Όταν στραβωσει η δουλειά τρέχεις και δεν φτάνεις.

Όταν λες νορμάλ μισθό; Αυτόν με τα 540€ ή τον άλλον που παίρνουν οι άνθρωποι που είναι κάτω από 23?

Δάνειο; Χαχα καλό ε; This, last year.


Αυτός που παίρνει Τmax, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι μοτοσυκλετιστής. Είναι σκουτερακιας. Άρα το να αγοράσει μοτοσυκλέτα είναι απίθανο.

Οχι εννοω καποιον που εχει μια αξιοπρεπη δουλεια, προφανως δε μιλαει για 500 ευρω. Απλα λεω οτι δεν ειναι κανενα αστρονομικο ποσο. Επισης δανεια δινουν τωρα, εμενα μου εδωσαν ενα καταναλωτικο και εγκριθηκε σε 4 μερες χωρις καν να βαλω εγγυητη πριν 2 χρονια. Αυτο με το τμαξ ναι απλα σαν ποσο το εβαλα, ξεχνα το τμαξ και πες τρεισερ.

ΓιώργοςΤΤ
19/03/2021, 13:06
Και οι δουλειές των 500€ μια χαρά αξιοπρεπείς είναι. Απλά σε μπατιρημενο κράτος, με μηδέν πρόνοια, ή μάλλον πρόνοια που περιορίζεται στην αγαπημένη μας κοινωνική ομάδα, οι εργοδότες αλωνιζουν και κάνουν ότι γουστάρουν. Όλοι οι υπάλληλοι του ιδιωτικό τομέα, αξιοπρεπέστατες δουλειές έχουν αλλά παίρνουν 3 και 60.

Parkaki
19/03/2021, 13:19
Και οι δουλειές των 500€ μια χαρά αξιοπρεπείς είναι. Απλά σε μπατιρημενο κράτος, με μηδέν πρόνοια, ή μάλλον πρόνοια που περιορίζεται στην αγαπημένη μας κοινωνική ομάδα, οι εργοδότες αλωνιζουν και κάνουν ότι γουστάρουν. Όλοι οι υπάλληλοι του ιδιωτικό τομέα, αξιοπρεπέστατες δουλειές έχουν αλλά παίρνουν 3 και 60.

Για να μη παρεξηγηθω μιλουσα για λεφτα και οχι για αξιοπρεπεια σαν εννοια. Και εγω στο μεροκαματο ειμαι.. Δεν ακολουθησα καν αυτο που σπουδασα γιατι χωρις καλο βισμα και πλατες δε πας μπροστα ουτε στα "καλα" επαγγελματα.

νεοσσός
19/03/2021, 17:15
Το γεγονός ότι διατίθενται, ακόμα και σήμερα, 15 και 20 χιλιάρικα για διάφορες μοτοσικλέτες, δείχνει ότι δεν είναι το οικονομικό ο κύριος παράγοντας μη επιλογής αγγούστας.

Έγιναν γνωστά τα θέματα αξιοπιστίας, οπότε ο κόσμος στράφηκε σε μοτοσακά που δεν χαλάνε εύκολα κι αν χαλάσουν βρίσκει συνεργείο που μπορεί να τα αναλάβει.

stefanos
19/03/2021, 17:32
Το ότι είναι "κάπως" εμφανισιακά το προσπερνάτε?:confused:

doctor_john
19/03/2021, 18:32
Τι εννοείς; κομπλάρουν όπως με τις ωραίες γυναίκες;

telegonos
19/03/2021, 19:01
Το ότι είναι "κάπως" εμφανισιακά το προσπερνάτε?:confused:

Αν εννοείς ότι εκτός από το πανέμορφο Εφφε Τρε και το Μπρουτάλε, όλα τα άλλα είναι η αποθέωση του Κιτς, σχέδιο για το σχέδιο, και μόδα για την μόδα, ε ναι, ΔΕΝ τα παίρνει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι θύματα της μόδας.

rainmike
19/03/2021, 19:07
Εγώ αν είχα φράγκα θα παιρνα.

doctor_john
19/03/2021, 20:09
ποιο είναι ρε η αποθέωση του κιτς; :a024:

ποια μόδα περιλαμβανει μοντέλα της mv?

telegonos
19/03/2021, 20:13
Αυτό με την πίσω ρόδα ΚΑΡΝΑΒΑΛΟ με εχρωμες ακτίνες για παράδειγμα, και τις 1024 γραμμές ακμές και επιφάνειες στην σχεδιάσή του.

doctor_john
19/03/2021, 20:53
Ψαχνω τα customαρισμενα να βρω ένα πολυ κιτς να έχουμε σαν αναφορα.. δεν βρίσκω.
To Rush είναι κιτς για εμενα αλλα και αυτο έχει αναφορα σε κιτς αγώνισμα...

426484

tzimidis
19/03/2021, 21:12
Πάντως είχα δει καναδυοφορές αραγμενες μαζί μπροστά στο public Κορυδαλλού μια MV agustaF4 μαζί με μια rsv4, πάνε 2 χρόνια βέβαια από τότενες.

AristidisZ
19/03/2021, 21:15
Αλήθεια τώρα, θεωρείτε τα agusta κιτς ;
Κερνάω οφθαλμίατρο

atom_smasher
19/03/2021, 22:37
Εγώ αν είχα φράγκα θα παιρνα.

ομοίως. Και ας έσπαγε.

Parkaki
20/03/2021, 02:30
Το ότι είναι "κάπως" εμφανισιακά το προσπερνάτε?:confused:

Τι καπως; καυλα ειναι! Γουστα ειναι αυτα βεβαια, εμενα μαρεσουν τα εφε, ειμαι λιγο καγκουρας :D

Parkaki
20/03/2021, 02:41
Ένα ελάχιστο ποσοστό έχει λεφτά

.

Αυτο δεν το προσεξα πριν που μιλουσαμε. Απο τη δικια μου εμπειρια, αυτοι που εχουν λεφτα δεν ειναι τοσο λιγοι οσο πιστευεις. Δε θα μπω σε λεπτομερειες τωρα για να μη βγουμε εκτως θεματος παλι.

contes di Zante
20/03/2021, 07:41
Εγώ πάντως κοίταξα και για Turismo Veloce ένα φεγγάρι. Οι λόγοι που δεν το έβαλα στη λίστα ήταν πρώτο και βασικότερο ότι δεν υπάρχει συνεργείο κοντά μου, εννοώ Πάτρα, και δεν υπήρχε και μτχ της προκοπής....αγοράζω πάντα μτχ 1-3 ετών. Όσο για βλάβες, από το Brutale 959 του κολλητού που ξέρω από πρώτο χέρι, ένας αισθητήρας συμπλέκτη (ή κιβωτίου) στα 10 χρόνια με >60000km

ΟΚΤΑΝΙΟ
20/03/2021, 09:26
Να ρωτησετε τη γνωμη ενος δικου μου, που εδωσε το R1 των 15 χιλ τοτε για να παρει το 312 με τα 25+ χιλιαρικα (ιππερβολικο ποσο για εκεινες τις εποχες)

Το το πρωτο που δουλευε, ηταν μια χαρα. Απο κει και περα δε ξαναδουλεψε, η αντιπροσωπεια αλλαζε χερια οπως αλλαζαμε εμεις τα μηχανακια, κανεις δε το αναλαμβανε, κανεις δε βρηκε τι ακριβως φταιει (κατι μεταξυ οργανου, κολλαρων, ψυγειου, ηλεκτρονικων) και καθεται και σαπιζει (κυριολεκτικα) καπου στη Βουλγαρια μπας και πουληθει εκει, μιας και εδω ουτε 5 χιλιαρικα δε του εδιναν....οι μπουζοπιπες ελυωναν στο χερι, γινοντουσαν αμμος, κυριολεκτικα

Και θυμαμαι ενα ντοκυμαντερ που παρουσιαζε διαφορα superfactories και σε ενα επειδοδιο ειχε την MV. Ε ρε γελια που ειχα ριξει, να το δει το επεισοδιο κανας ασχετος αχρηστος ψωνισμενος φραγκατος, και να τα σκασει για να παρει την επιτυχια του αιωνα :bawl:

doctoras
20/03/2021, 10:07
σήμερα με βάση το παραπάνω περιστατικό που αναφέρεις αν δεν σε καλύπτει το όποιο δίκτυο υπάρχει, μαζεύεις όλα τα στοιχεία που έχεις διαθέσιμα και επικοινωνείς με varese αν δε κάνω λάθος εκεί πρέπει να είναι ακόμη τα κεντρικά γραφεία τους.

Αν είχα διαθέσιμα λεφτά που θα δικαιολογούσαν μια αγορά νέας μοτοσυκλέτας θα αγόραζα μια, για την ιστορία της την ομορφιά και την μοναδικότητα
Ενδεχομένως πριν της αγορά θα ερχόμουν σε επικοινωνία με τους ιταλοί να με διαβεβαιώσουν την υποστήριξη τους. Αν βέβαια είχα ψάξει και δεν εμπιστευόμουν κανέναν στην ελλάδα.

stefanos
20/03/2021, 10:13
Τι εννοείς; κομπλάρουν όπως με τις ωραίες γυναίκες;

Εννοώ "κάπως" , φορτωμένο, πολλά πράγματα μαζί,
Μου δίνει την εντύπωση ότι κάτσανε κάτω μερικοί σχεδιαστές και
δημιουργήσανε κάτι που να έχει απ όλα.
Να βάλουμε και χωροδικτύωμα να βάλουμε και μονόμπρατσο να βάλουμε μερικές ακόμα εξατμίσεις
να βάλουμε και μερικές επιπλέον καμπύλες στις εξατμίσεις και κανα περίεργο φανάρι
και μερικές επιπλέον γωνίες και ....
Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι έγινε προσπάθεια να γίνει πιο ducati πιο ΚΤΜ και να κρατήσει και κάποια
marketινήστικα χαρακτηριστικά της "παράδοσης".
Επί πλέον έχω την εντύπωση ότι πολλές από τις παραπάνω επιλογές δεν εξυπηρετούν την καλύτερη λειτουργία
της μοτοσυκλέτας αλλά απλά την αισθητική του δημιουργού αλλά αυτό είναι άσχετο από το αισθητικό κομμάτι.

karellen
20/03/2021, 10:55
Εννοώ "κάπως" , φορτωμένο, πολλά πράγματα μαζί,
Μου δίνει την εντύπωση ότι κάτσανε κάτω μερικοί σχεδιαστές και
δημιουργήσανε κάτι που να έχει απ όλα.
Να βάλουμε και χωροδικτύωμα να βάλουμε και μονόμπρατσο να βάλουμε μερικές ακόμα εξατμίσεις
να βάλουμε και μερικές επιπλέον καμπύλες στις εξατμίσεις και κανα περίεργο φανάρι
και μερικές επιπλέον γωνίες και ....
Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι έγινε προσπάθεια να γίνει πιο ducati πιο ΚΤΜ και να κρατήσει και κάποια
marketινήστικα χαρακτηριστικά της "παράδοσης".
Επί πλέον έχω την εντύπωση ότι πολλές από τις παραπάνω επιλογές δεν εξυπηρετούν την καλύτερη λειτουργία
της μοτοσυκλέτας αλλά απλά την αισθητική του δημιουργού αλλά αυτό είναι άσχετο από το αισθητικό κομμάτι.

Σωστός.
Μερικά δε είναι εν τω πολλώ το ευ,σαν την Dragster 800 RR με τις λευκές ζάντες και τις εμφανείς ακτίνες με τα κόκκινα βιδάκια.

426486

BLiTzER
20/03/2021, 11:00
Ωραίο είναι αυτό. Αν δούλευε θα το έπαιρνα.

Shinigami Ryuk
20/03/2021, 11:04
Σωστός.
Μερικά δε είναι εν τω πολλώ το ευ,σαν την Dragster 800 RR με τις λευκές ζάντες και τις εμφανείς ακτίνες με τα κόκκινα βιδάκια.

426486

Ειδικα αυτες οι ασπρες ζαντες με τα κοκκινα βιδακια ειναι που σκαλωνει το μυαλο,κατα την αποψη μου

νεοσσός
20/03/2021, 11:08
Κατά πολλούς το θέμα της ομορφιάς είναι συνήθως στο περιττό και όχι στο λειτουργικό. Ισχύει από το ντύσιμο, μέχρι τα σπίτια (αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών) και τα οχήματα.

Θεωρώ ότι η Agusta κάνει καλή δουλειά στη σχεδίαση, τις αναρτήσεις και την ισχύ των κινητήρων, αλλά αν δεν το υποστηρίξει με αξιοπιστία και δίκτυο μηχανικών, πραγματικά χάνει την αξία της. Έχουν δώσει έμφαση στο να παράγουν κάτι όμορφο, που να δουλεύει σωστά για λίγο καιρό και έχει χαθεί η ισορροπία που πρέπει να έχει μία μοτοσυκλέτα παραγωγής, όπου η αντοχή στη χρήση οφείλει να είναι πρωτεύων παράγοντας.

Αν δεν είχε τον ελαττωματικό κινητήρα των 800cc, θα ήταν καλή επιλογή η Dragster RR σε αυτό το χρωματισμό:

426487

AristidisZ
20/03/2021, 11:08
Ωραίο είναι αυτό. Αν δούλευε θα το έπαιρνα.

Εγώ θα το έπαιρνα αν είχε τα μισά από όσο κοστίζει, κι ας μη δούλευε :D

stefanos
20/03/2021, 11:24
Κατά πολλούς το θέμα της ομορφιάς είναι συνήθως στο περιττό και όχι στο λειτουργικό. Ισχύει από το ντύσιμο, μέχρι τα σπίτια (αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών) και τα οχήματα.

Σαν διαπίστωση ισχύει.
https://www.scjohnson.com/en/a-family-company/architecture-and-tours/frank-lloyd-wright/designed-to-inspire-sc-johnsons-frank-lloyd-wright-designed-administration-building

xbul
20/03/2021, 13:35
Σαν αρχιτέκτονας, απαλλάχτηκα από τις υπαρξιακές μου αμφιβολίες: τελικά είμαστε περιττοί (ή ασχολούμαστε με περιττά πράγματα). Απορώ βέβαια πως ακριβώς οι πολιτικοί μηχανικοί διδάσκονται την "λειτουργικότητα".

Dr.Monty
20/03/2021, 14:12
Γιαυτο εχει γεμισει το καθε χωριο και η καθε πόλη με άθλια λειτουργικα κουτια. Μια βόλτα σε μια γειτονιά και το πιο απειρο μάτι μπορει να διακρίνει που μπήκε αρχιτέκτονας.

Φίλος εργολάβος μου είχε πει: "Σιγά μη βάλω αρχιτέκτονα. Ξερεις ποσα παιρνουν; Αφου τα κανω και μονος μου."

"Γιαυτο αυτα που φτιαχνεις ειναι γτπ" ήθελα να του πω. Δεν ημασταν τοσο φίλοι ομως για να εκφραστω ελεύθερα

νεοσσός
20/03/2021, 14:35
Σαν αρχιτέκτονας, απαλλάχτηκα από τις υπαρξιακές μου αμφιβολίες: τελικά είμαστε περιττοί (ή ασχολούμαστε με περιττά πράγματα). Απορώ βέβαια πως ακριβώς οι πολιτικοί μηχανικοί διδάσκονται την "λειτουργικότητα".
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η ομορφιά έχει υψηλή αξία. Και μάλιστα πολλές φορές στην πράξη πληρώνεται περισσότερο από τη λειτουργικότητα. Ακόμα και για μοτοσυκλέτες, κάποιος μπορεί να δώσει πολύ περισσότερα χρήματα για κάποια που θεωρεί πολύ όμορφη, παρά για εκείνη που θα είναι το αξιόπιστο εργαλείο της δουλειάς του.

Επίσης, θα ήταν άχαρο να ζούμε σε λειτουργικά κουτιά και ανιαρά πολεοδομικά συγκροτήματα, αν δεν υπήρχε ο παράγοντας της ομορφιάς. Η πρόταση "αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών" αναφέρεται στην άτυπη "διαμάχη" όπου η μία ομάδα μηχανικών εστιάζει περισσότερο στην καλαισθησία, ενώ η άλλη τείνει να την αγνοεί μπροστά στη λειτουργικότητα και τη μείωση του κόστους.

Έχοντας πει αυτά, για κάποια πράγματα που πρέπει να λειτουργούν για χρόνια και όχι απλά να στέκονται, ο παράγοντας της αξιοπιστίας έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από εκείνον της εμφάνισης. Χρειάζονται και οι δύο, αλλά αν είναι να θυσιάσεις μέρος του ενός, προς όφελος του άλλου, στα πλαίσια περιορισμού του κόστους, τότε θα πρέπει να εστιάσεις στην αντοχή στη χρήση.

fatsas35
20/03/2021, 14:48
Γερμανία κυκλοφορούν αρκετές..Σκεφτόμουν κ γω για το turismo Veloce όμως λίγο τα θέματα που βγάζουν λίγο το τεστ των Γερμανών στα 50000 της μοτο που έδειξε φθορά λίγο το ανύπαρκτο δίκτυο με κράτησαν μακριά..Πανέμορφη αλλα...καλύτερα ducati

stefanos
20/03/2021, 14:56
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η ομορφιά έχει υψηλή αξία. Και μάλιστα πολλές φορές στην πράξη πληρώνεται περισσότερο από τη λειτουργικότητα. Ακόμα και για μοτοσυκλέτες, κάποιος μπορεί να δώσει πολύ περισσότερα χρήματα για κάποια που θεωρεί πολύ όμορφη, παρά για εκείνη που θα είναι το αξιόπιστο εργαλείο της δουλειάς του.


Όταν μιλάμε για αντικείμενα που χρησιμοποιούμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος όμορφο κάτι μη λειτουργικό.

Parkaki
20/03/2021, 15:02
Γερμανία κυκλοφορούν αρκετές..Σκεφτόμουν κ γω για το turismo Veloce όμως λίγο τα θέματα που βγάζουν λίγο το τεστ των Γερμανών στα 50000 της μοτο που έδειξε φθορά λίγο το ανύπαρκτο δίκτυο με κράτησαν μακριά..Πανέμορφη αλλα...καλύτερα ducati

Ποια μη τουριστικη ducati θεωρεις οτι αξιζει σαν αγορα; Εστω μεταχειρισμενη; Βλεπω πχ οτι το hypermotard 1100 ειναι αρκετα φθηνο στις αγγελιες. Ειμαι στο τσακ πριν παρω ενα μεγαλο μοταρδοειδες (εστω κατι σε στριτ μιξ) απλα δε ξερω κτμ ντουκατι η κατι αλλο.

Ps: ducati ειπαμε, φοβαμαι μη μας καψουν ζωντανους :o

PaNick67
20/03/2021, 17:58
Όταν μιλάμε για αντικείμενα που χρησιμοποιούμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος όμορφο κάτι μη λειτουργικό.
Παράδειγμα ο στιφτης του Φιλιπ Σταρκ. Πανέμορφος αλλά αν δεν τον βάλεις σε κατσαρόλα θα κάνεις τον πάγκο της κουζίνας χάλια για να στρίψεις ένα πορτοκαλι.
https://www.designisthis.com/el/stiftis-juicy-salif-by-philippe-stark-alessi

panavour
20/03/2021, 21:28
Το εχω γραψει και παλαιοτερα, το ξαναγραφω και δω γιατι το θεωρω επικαιρο.
Καποτε το μακρινο 85 ειχαν ρωτησει τον διασημο BERTONE ,πως ''καταδεχτηκε'' να αναλαβει την σχεδιαση των νεων σκόντα της εποχης που οδηγησαν στο skoda favorit το 87.
Και εκεινος απηντησε οτι η ''μαγκια'' του αρχιτεκτονα ΔΕΝ ειναι με ενα απεριοριστο μπάτζετ να σχεδιασει μια βίλλα για εκατομυριουχους,αλλα να σχεδιασει μια ομορφη και ''λειτουργικη'' λαικη πολυκατοικια.

1987 σκοντα φαβοριτ,ομορφο κατα την γνωμη μου για την εποχη του.

426499

νεοσσός
20/03/2021, 22:10
Η δουλειά του αρχιτέκτονα πληρώνεται επιπλέον. Αν ο κατασκευαστής δεν θέλει να την πληρώσει, είτε σαν εργασία αρχιτέκτονα, είτε σαν επιπλέον υλικά και εργατοώρες, καταλήγει να κάνει τη δουλειά του με πολιτικό μηχανικό (που μπορεί να είναι ο ίδιος ο κατασκευαστής). Ενίοτε και με αρχιτέκτονα, αλλά περιορίζοντάς του τις δυνατότητες, με αντίστοιχο περιορισμό του κόστους. Δεν πληρώνουν όλοι το περίτεχνο, αλλά πολλές φορές άλλα χονδροειδή μεγέθη (περιοχή, τετραγωνικά).

Αντίστοιχα, με το βιομηχανικό σχεδιασμό, πρέπει να πληρώσεις πολλούς εργατομήνες, ώστε ο σχεδιαστής να επεξεργαστεί νέα υλικά και τεχνολογίες που θα μπορούν παράλληλα να είναι λειτουργικά. Ακόμα και με την κατασκευή των καλουπιών μπορεί να έχεις αυξημένο κόστος και χρόνο παραγωγής. Θα τα πληρώσει αυτά ο τελικός καταναλωτής; Λίγοι το ρισκάρουν, ενώ είναι μπόλικες οι εταιρείες που έχουν κλείσει, ενώ είχαν επενδύσει σε υψηλή τεχνολογία και καινοτόμα σχεδίαση για αγορά niche.

Το άλλο άκρο είναι να πας συντηρητικά, με γνωστές φόρμες και σχεδίαση ...σουζούκι, που δείχνει 10 χρόνια πίσω. Ακόμα κι έτσι όμως, αν αναφερόμαστε σε μοτοσυκλέτα, καλύτερα να έχει μέτρια σχεδίαση και υψηλή αξιοπιστία, παρά ο κατασκευαστής να έχει μειώσει σημαντικά την αξιοπιστία, επενδύοντας το αντίστοιχο ποσό στη βελτίωση της σχεδίασης.

Φυσικά, υπάρχουν καλύτερες περιπτώσεις από τα άκρα που ανέφερα, που εντοπίζουν τη χρυσή τομή. Όπως υπάρχουν και χειρότερες, που αντί να επενδύουν στην ποιότητα, επενδύουν στη ...διαφήμιση και το εντυπωσιακό είναι ότι κερδίζουν κάποιες φορές.

Parkaki
20/03/2021, 22:45
Εμενα γιατι μου φαινεται κουλο μια μηχανη που κανει 33.000 ευρω να μην ειναι ΚΑΙ αξιοπιστη αλλα ΚΑΙ ομορφη ταυτοχρονα; Ειναι μεγαλο το ποσο για να πουμε οτι το εριξαν ολο στο design..

AristidisZ
20/03/2021, 23:01
Εμενα γιατι μου φαινεται κουλο μια μηχανη που κανει 33.000 ευρω να μην ειναι ΚΑΙ αξιοπιστη αλλα ΚΑΙ ομορφη ταυτοχρονα; Ειναι μεγαλο το ποσο για να πουμε οτι το εριξαν ολο στο design..

Πως λες a priori ότι δεν είναι αξιόπιστη ;

Έχουν ας πούμε 5 φίλοι σου και έχουν όλοι θέματα ;

Parkaki
20/03/2021, 23:23
Πως λες a priori ότι δεν είναι αξιόπιστη ;

Έχουν ας πούμε 5 φίλοι σου και έχουν όλοι θέματα ;

Δεν ειπα κατι τετοιο, αυτο λενε τοση ωρα με τη συζητηση για τους αρχιτεκτονες. Εγω δεν εχω ιδεα αν ειναι αξιοπιστα η οχι, καποιοι εδω στο τοπικ ειπαν οτι ειχαν θεματα γενικα.

panos_zip
20/03/2021, 23:44
Σήμερα πέτυχα ενα F3 να πηγαίνει δυνατά και γρήγορα προς την πρώτη στροφή στα λιμανάκια.
Δεν ξερω αν πιάνεται.

toyar
21/03/2021, 06:40
το οχημα φτιαχνεται για να κινειται αξιοπιστα και με ασφαλεια
αφου πετυχει αυτα μπορει να γινει και ομορφο
εχουν κυκλοφορησει πανεμορφες φολες διαχρονικα

rainmike
21/03/2021, 07:15
Ωραίο είναι αυτό. Αν δούλευε θα το έπαιρνα.

Λογικά θα το πουλούσες πριν χαλάσει :lol:

fatsas35
21/03/2021, 17:34
Ποια μη τουριστικη ducati θεωρεις οτι αξιζει σαν αγορα; Εστω μεταχειρισμενη; Βλεπω πχ οτι το hypermotard 1100 ειναι αρκετα φθηνο στις αγγελιες. Ειμαι στο τσακ πριν παρω ενα μεγαλο μοταρδοειδες (εστω κατι σε στριτ μιξ) απλα δε ξερω κτμ ντουκατι η κατι αλλο.

Ps: ducati ειπαμε, φοβαμαι μη μας καψουν ζωντανους :o

Πολύ καλή επιλογή τα hyper όπως κ τα monster..Επισης σε ktm το 1050 motard κ σε Aprilia τα dorso 750 κ 900..
Χαχα ήδη πρέπει να αναψανε τους πυρσους:)

νεοσσός
21/03/2021, 17:47
Πολύ καλή επιλογή τα hyper όπως κ τα monster..Επισης σε ktm το 1050 motard κ σε Aprilia τα dorso 750 κ 900..
Χαχα ήδη πρέπει να αναψανε τους πυρσους:)
Μήπως εννοείς το KTM 950 SM;

Hypermotard 1100 και Dorsoduro 750 factory ή 900 μου αρέσουν κι εμένα.

maniatiakos
21/03/2021, 18:17
Τη δεδομένη στιγμή, η mv agusta βγάζει τις πιο όμορφες σύγχρονες μοτοσυκλέτες.
Ποια να πρωτοπεί κανείς; Το turismo veloce, το dragster800rr, το rivale;;

Υπάρχουν πολύ περισσότερα απ' όσα νομίζετε και απ' όσα έπρεπε να είχαν πουληθεί, δεδομένου ότι υπάρχει ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο μόνο και αυτό στην Αθήνα.
Τώρα το αν έχουν βγει προβληματικά, ποιος το λέει; Πίσω από ένα πληκτρολόγιο κάποιοι σε κάποιο φόρουμ που μπορεί και να μην έχουν mv;

Ξέρω 4-5 brutale που τα χουν πάνω από μια δεκαετία οι ιδιοκτήτες και δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Είναι αλήθεια ότι πρώτα F4 είχαν θεματάκια με τη θερμοκρασία...έλιωναν κολλάρα, μέχρι και πλαϊνά φέρινγκ, κολλούσαν βεντιλατέρ κλπ...
Από τότε έχουν περάσει 15 χρόνια, λέτε να είναι τα ίδια;

viper1
21/03/2021, 19:09
Τη δεδομένη στιγμή, η mv agusta βγάζει τις πιο όμορφες σύγχρονες μοτοσυκλέτες.
Ποια να πρωτοπεί κανείς; Το turismo veloce, το dragster800rr, το rivale;;

Υπάρχουν πολύ περισσότερα απ' όσα νομίζετε και απ' όσα έπρεπε να είχαν πουληθεί, δεδομένου ότι υπάρχει ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο μόνο και αυτό στην Αθήνα.
Τώρα το αν έχουν βγει προβληματικά, ποιος το λέει; Πίσω από ένα πληκτρολόγιο κάποιοι σε κάποιο φόρουμ που μπορεί και να μην έχουν mv;

Ξέρω 4-5 brutale που τα χουν πάνω από μια δεκαετία οι ιδιοκτήτες και δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Είναι αλήθεια ότι πρώτα F4 είχαν θεματάκια με τη θερμοκρασία...έλιωναν κολλάρα, μέχρι και πλαϊνά φέρινγκ, κολλούσαν βεντιλατέρ κλπ...
Από τότε έχουν περάσει 15 χρόνια, λέτε να είναι τα ίδια;

Οι ιδιοκτήτες τα έχουν 10 χρονια. Τα βγάζουν εξω βόλτα?:lol:

maniatiakos
21/03/2021, 19:17
Εννοείς για βόλτα ή να το έχουν για παπάκι?
:lol:

Να ξεκαθαρίσουμε και το τι είναι βόλτα...
Γιατί τα τελυταία χρόνια Λαυριο άντε τπτ Βίλια πάνε οι "ντεμέκ" μηχανόβιοι που γράφουν για αξιοπιστίες κλπ...

BLiTzER
21/03/2021, 19:21
Οι ιδιοκτήτες τα έχουν 10 χρονια. Τα βγάζουν εξω βόλτα?:lol:

Είναι "ναυτικών". 10 χρόνια, 16.000 χλμ.

Shinigami Ryuk
21/03/2021, 19:21
Οι ιδιοκτήτες τα έχουν 10 χρονια. Τα βγάζουν εξω βόλτα?:lol:

Μονο για κατουρημα

bulmont
21/03/2021, 19:26
Είναι "ναυτικών". 10 χρόνια, 16.000 χλμ.

:moutza::moutza:

panavour
21/03/2021, 19:38
Είναι "ναυτικών". 10 χρόνια, 16.000 χλμ.

Μην τους κατηγορεις,την ιδια αναλογια με σενα εχουν, 1 μερα 5 χιλιομετρα
την επομενη το εχεις πουλησει.
3650 ημερες με 5 χλμ την μερα = 18000 περιπου.:lol::bawl:

πυξιδας990
21/03/2021, 20:00
To πρόβλημα με τις αυτοδιαλυόμενες κεφαλές στα 3κύλινδρα 800 δεν βοήθησε βέβαια.
Δυστυχώς είναι αρκετοι αυτοί που την πάτησαν και μαλιστα επανειλλημένα.

αυτο θα ηθελα παρακαλω να δω καποια λινκ και σε ποια μοντελα αναφερεται,διοτι με εδιαφερει...
το 3κ μοτερ γκρι μετα το 2015 που μπηκε στα ψηλα τιμονια(rivale-stradale-veloce) και επειδη ειμαι σε κανα 2 ομαδες,δεν αναφερουν θεματα...
θεμα ειχαν τα γκρι μοτερ με το συμπλετη κατω που την ακουγε,αλλα η εταιρια εχει δωρεαν φτιαξιμο γι αυτο σε οποιον του τυχει..
τα αλλα αναφερουν κατι ψιλολογια ,με κανα φλας,κανα αισθητηρα βενζινας,κανα μπλουτουθ.
το μαυρο μοτερ που απαντατε μετα το 2018 εχει λυσει τα θεματα του..
σερβις εχει μονο αθηνα,σαλονικα εξουδιοτημενο και κανα 2 μαγαζια που τα πιανουν αθηνα...
παντα ειχε μικρη παραγωγη και ταλανιστηκε απο προβληματα οικονομικα.
τα τελευταια χρονια που εχει μπει ο ρωσος με το χρημα,παει σφαιρα παντως..
αγαπημενη μαρκα και που θα παει,θα γινει το θελημα!!

RaGe_Raptor
22/03/2021, 19:10
grenade heads στα F3
premium τιμές
κάπως φορτωμένα σχεδιαστικά τα τελευταία χρόνια,σε βαθμό κιτς μερικά


ΠΕΘΑΜΕΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ του μοτοσυκλετιστικού "κοσμάκη"

The_Scientist
22/03/2021, 19:32
Είναι σοβαρό θέμα πάντως το 1 και
μοναδικό service σε όλη την Αθήνα για τον υποψήφιο αγοραστή.

Για τα γυμνά δεν έχω άποψη, αλλά το Turismo Veloce σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο στην ευρύτερη κατηγορία σχεδιαστικά είναι έτη φωτός μπροστά.

Νομίζω όμως ακόμα και για κάποιον που είναι διατεθειμένος να σπρώξει το extra χρήμα (επιπλέον του Tracer πχ) είναι σοβαρός προβληματισμός ότι θα εξαρτάται από ένα και μόνο συνεργείο.

Από την άλλη, πάλι καλά που υπάρχει έστω αυτό το ένα.

telegonos
22/03/2021, 20:33
κάπως φορτωμένα σχεδιαστικά τα τελευταία χρόνια,σε βαθμό κιτς μερικά

Με όποιον πρόεδρο θα κάτσεις , τέτοια γραμματ(ι)α θα μάθεις

426533

doctor_john
22/03/2021, 20:56
:lol:

έλα ρε, τι φταιν τα μοτοσακα..

Ρε σεις, ειναι που εστιαζει ο καθένας, που του αρέσει να ασχοληθεί και "μελεταει".
Θυμηθήτε τις πρώτες φορές που είδατε μια μορφή τέχνης, ταινία, μουσική, γλυπτική, οτιδήποτε.
Έτσι είναι, μερικές εκφανσεις καθε ρεύματος χρειαζονται την εμπλοκή - εκπαίδευση του αποδέκτη για να γίνουν κατανοητές.

Περιμένατε κατι συνηθισμένο ή πιο βατό απο την MV; αν δεν "ρισκαρουν" αυτοί, πως θα εξελιχθούν οι υπόλοιποι; (μη το δούμε κυριολεκτικα, δεν ρισκαρουν μόνο αυτοί..)

nikonian
22/03/2021, 22:54
Ανακαλώ το εξής:
Κάπου το 2005-2006 είχαμε στην παρέα τρία Agusta. Σε μια μεγάλη στριφτερή εκδρομή Βusa- Hornet 600 '01- brutale 750 , το Αgusta ενώ πήγαινε πιο χαλαρά από τα άλλα, με ελάχιστα φρένα κλπ , στο τέλος έκαψε ακριβώς την ίδια βενζίνη με το Busa και 50% πάνω από το Hornet 600. Αλλά σε κάθε στάση το χαζεύαμε.

νεοσσός
22/03/2021, 22:56
:lol:

έλα ρε, τι φταιν τα μοτοσακα..

Ρε σεις, ειναι που εστιαζει ο καθένας, που του αρέσει να ασχοληθεί και "μελεταει".
Θυμηθήτε τις πρώτες φορές που είδατε μια μορφή τέχνης, ταινία, μουσική, γλυπτική, οτιδήποτε.
Έτσι είναι, μερικές εκφανσεις καθε ρεύματος χρειαζονται την εμπλοκή - εκπαίδευση του αποδέκτη για να γίνουν κατανοητές.
Αλίμονο στην ποίηση, άμα αρχίσουμε και την καταλαβαίνουμε όλοι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=23s)

Ένα ποίημα είναι ποίημα, άμα δεν το καταλαβαίνει κανείς. Άμα το καταλαβαίνουν όλοι, δεν είναι ποίημα, είναι τσιφτετέλι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=131s)
:lol:



Ανακαλώ το εξής:
Κάπου το 2005-2006 είχαμε στην παρέα τρία Agusta. Σε μια μεγάλη στριφτερή εκδρομή Βusa- Hornet 600 '01- brutale 750 , το Αgusta ενώ πήγαινε πιο χαλαρά από τα άλλα, με ελάχιστα φρένα κλπ , στο τέλος έκαψε ακριβώς την ίδια βενζίνη με το Busa και 50% πάνω από το Hornet 600. Αλλά σε κάθε στάση το χαζεύαμε ...που του έβαζε βενζίνη.
:p

panavour
22/03/2021, 23:00
Αλίμονο στην ποίηση, άμα αρχίσουμε και την καταλαβαίνουμε όλοι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=23s)

Ένα ποίημα είναι ποίημα, άμα δεν το καταλαβαίνει κανείς. Άμα το καταλαβαίνουν όλοι, δεν είναι ποίημα, είναι τσιφτετέλι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=131s)
:lol:



:p


https://www.youtube.com/watch?v=37SCgbDr7P8

doctor_john
22/03/2021, 23:02
αν είναι προφανές λες.. έλα μη με καις βραδιάτικο..
έχω και την στεναχώρια μου με την απαξίωση της αρχιτεκτονικής πιο πίσω..

telegonos
22/03/2021, 23:21
Αλίμονο στην ποίηση, άμα αρχίσουμε και την καταλαβαίνουμε όλοι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=23s)

Ένα ποίημα είναι ποίημα, άμα δεν το καταλαβαίνει κανείς. Άμα το καταλαβαίνουν όλοι, δεν είναι ποίημα, είναι τσιφτετέλι. (https://www.youtube.com/watch?v=7djzT7eLOes&t=131s)
:lol:



:p

Η αξία της ''ποίησης'' κι εδώ


https://www.youtube.com/watch?v=d30MJgLsrt4

telegonos
22/03/2021, 23:26
:lol:

έλα ρε, τι φταιν τα μοτοσακα..

Ρε σεις, ειναι που εστιαζει ο καθένας, που του αρέσει να ασχοληθεί και "μελεταει".
Θυμηθήτε τις πρώτες φορές που είδατε μια μορφή τέχνης καλλιτεχνίας, ταινία, μουσική, γλυπτική, οτιδήποτε.
Έτσι είναι, μερικές εκφανσεις καθε ρεύματος χρειαζονται την εμπλοκή - εκπαίδευση του αποδέκτη για να γίνουν κατανοητές.



Ναι, αυτό ήταν το ζήτημα με το κάθε κιτσαριό, οι χαζοί εμείς που δεν το καταλαβαίνουμε.

Και μια απαραίτητη διόρθωση στον όρο, γιατί σαν πολύ έχει χάσει το σωστό νόημα η λέξη τέχνη. Τέχνη είναι να φτιάξεις κάτι που ΔΟΥΛΕΥΕΙ π.χ. τέχνη είναι ο ηλεκτρολόγος εξου και το λαικό ''μάθε τέχνη κι άστηνε''. Η ''τεχνη''=καλλιτεχνία, εξ ορισμού της, ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει, ΔΕΝ πρέπει να έχει πρακτικό σκοπό, πρέπει απλά να είναι...ωραία.

o_gavros
22/03/2021, 23:35
εκλαϊκεύεις κάτι που δεν σου αρέσει/καταλαβαίνεις/κάνει (συνόδευσε όποιο απο τα τρια αυτά ρήματα επιλέξεις,με ερωτηματικό) σε σημείο να γίνεσαι ισοπεδωτικός χωρίς λόγο ρε συ Τηλέγονε.
Το να λέει κάποιος δεν μ'αρέσουν τα μπουρδέλα που κάνουν ένα σκασμό λεφτά και ανατινάζονται, να το καταλαβουμε και να το ασπαστούμε κιόλας.
Αυτό που κάνεις εσύ όμως είναι να προσπαθείς sony και ντε να πείσεις ότι εσύ έχεις δίκιο. Που διαφέρει λίγο παραπάνω.

Εγω προσωπικά αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου κάποια στιγμή, ένα ντράγκστερ ρρ θα το ήθελα κολασμένα!

Akalestos
22/03/2021, 23:48
Εμενα παλι και να με πληρωναν να παρω Agusta,δε θα την επαιρνα με τιποτα.Agusta,Ducati,καποιες αλλες ψαγμενες με πολυ φουτουριστικες σχεδιαστικες γραμμες και Kawasaki με κρατανε παγερα αδιαφορο σαν μηχανες.

doctor_john
23/03/2021, 00:16
Ναι, αυτό ήταν το ζήτημα με το κάθε κιτσαριό, οι χαζοί εμείς που δεν το καταλαβαίνουμε.

Και μια απαραίτητη διόρθωση στον όρο, γιατί σαν πολύ έχει χάσει το σωστό νόημα η λέξη τέχνη. Τέχνη είναι να φτιάξεις κάτι που ΔΟΥΛΕΥΕΙ π.χ. τέχνη είναι ο ηλεκτρολόγος εξου και το λαικό ''μάθε τέχνη κι άστηνε''. Η ''τεχνη''=καλλιτεχνία, εξ ορισμού της, ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει, ΔΕΝ πρέπει να έχει πρακτικό σκοπό, πρέπει απλά να είναι...ωραία.

Ε τώρα δε νομίζεις ότι το υπονομεύεις; γενικεύεις πάνω σε αυτό και το βάζεις σε ένα σύνολο με αλλα κιτσαρια;
Το μονο που καταφέρνεις είναι να δηλώσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει και ως εκ τούτου αδυνατείς να το κατανοήσεις.

Φαντάσου να δηλώσω πως το ψάρεμα είναι μια φαιδρή ασχολία που καπηλεύεται τα αγαθά πλάσματα της θάλασσας.
Δεν είναι εύκολο σε οποιονδήποτε το αγαπάει και έχει ασχοληθεί, να διακρίνει πως δεν έχω κάποιο ενδιαφέρον γι' αυτό
με αποτέλεσμα να προβάλλω την άγνοια μου μέσα από μια επιφανειακή οπτική που γενικεύει;

Πρέπει να αισθάνομαι χαζός μην καταλαβαίνοντας το ψάρεμα και την ομορφιά του, ενώ γνωρίζω ότι δεν με ενθουσίασε ποτέ
και δεν ασχολήθηκα; Τότε το να μιλώ γι' αυτό αρνητικά πως θα έπρεπε να με κανει να νιώθω;

Θεωρείς ότι οι καλές τέχνες είναι δεδομένα μη λειτουργικές, χωρίς πρακτικό σκοπό αλλά πρέπει να αρέσουν;! σε ποιους; γιατί;
Απλα δεν έχεις ασχοληθεί.
Δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κάποιος για κατι που συνειδητά δεν έχεις επιλέξει, είναι δικαίωμα σου.
Μπορεί να σε κατηγορήσει αν γι' αυτό που δεν έχεις ασχοληθεί, εκφράζεις μια γενική εικόνα - προσπάθεια να το μειώσεις.

atom_smasher
23/03/2021, 10:31
Εμενα παλι και να με πληρωναν να παρω Agusta,δε θα την επαιρνα με τιποτα.Agusta,Ducati,καποιες αλλες ψαγμενες με πολυ φουτουριστικες σχεδιαστικες γραμμες και Kawasaki με κρατανε παγερα αδιαφορο σαν μηχανες.

να το ξέρεις με στεναχωρησες τώρα.

telegonos
23/03/2021, 11:32
Ε τώρα δε νομίζεις ότι το υπονομεύεις; γενικεύεις πάνω σε αυτό και το βάζεις σε ένα σύνολο με αλλα κιτσαρια;
Το μονο που καταφέρνεις είναι να δηλώσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει και ως εκ τούτου αδυνατείς να το κατανοήσεις.

Θεωρείς ότι οι καλές τέχνες είναι δεδομένα μη λειτουργικές, χωρίς πρακτικό σκοπό αλλά πρέπει να αρέσουν;! σε ποιους; γιατί;
Απλα δεν έχεις ασχοληθεί.


Καλό είναι να διαβάσεις λίγο, γιατί γράφεις για ''επιχειρήματα'' πράγματα τελείως αντίθετα από τα σωστά.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα, δεν μπορει ΠΟΤΕ να είναι καλλιτεχνία (art) , διότι έχει πρακτικό σκοπό και λειτουργία. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει πρακτική λειτουργία αποκλείεται από την καλλιτεχνία(art) εξ ορισμού αυτής.

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα μπορούν να έχουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ καλλιτεχνίας(art), με την έννοια ότι κάποια πράγματα πάνω τους, είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να σου δημιουργούν κάποιο συναίσθημα, όπως κάνει η καλλιτεχνία(art). To κύριο όμως στοιχείο σε μια μοτοσυκλέτα είναι η τεχνική(craft) η οποία και αυτομάτως το απορρίπτει από την καλλιτεχνία(art) σαν σύνολο.

Αυτά δεν τα λέω εγώ, αυτά τα λένε στις σχολές καλών τεχνών, στα μουσεία τέχνης(art) κ.ο.κ. οι ίδιοι οι καλλιτέχνες.

o_gavros
23/03/2021, 11:40
Ρε φίλε, είναι ώρες που γράφεις σα κακιασμενη γκόμενα.
Και εχει κουράσει πια.
Ο άνθρωπος σου έγραψε με αρκετή ευγένια του νόημα που ήθελε να σου περάσειεσυ όμως εκεί, να δείξεις πόσο γαμάτος είσαι.
Κανονικά θα έπρεπε να σου ρίξω κάρτα για φλεημ να ξέρεις.
Στο έχουμε πει αμέτρητες φορές, για το πως επιλέγεις να γράφεις αλλά εσύ μόνο μικρά διαλείμματα κάνεις και μετα από λίγο επιστρέφεις στο ίδιο τροπάρι.
Ε νυσαφι!
Πάρτο ως προειδοποίηση.

Shinigami Ryuk
23/03/2021, 11:41
Ας μην εμβαθυνουμε τοσο πολυ γιατι χανουμε το νοημα ετσι,γνωμη μου

o_gavros
23/03/2021, 11:51
Το εντιτ που ακολουθεί την παρατήρηση, επειδή έτσι δείχνει σαφώς λιγότερο εριστικό, ας το έγραφες εξαρχής.
Το νόημα του προηγούμενου ποστ μου δεν αλλάζει πάντως.
διαλεξε αν και πως θες να συνεχίσεις.

Και προς όλους:
Μάγκες εδώ είναι το μέρος που θα έρχεστε και θα βγάζετε την σκατιλα και τα νεύρα σας. Δεν έχουμε καμία υποχρέωση να ανεχόμαστε τον κάθε ζοχαδα

ratamahatta
23/03/2021, 13:35
All time dream bike για εμένα, προσωπικά σχεδιαστικά είναι σε άλλο επίπεδο η mv σε σχέση με όλες τις εταιρείες.
Brutale for the win

DrBig
23/03/2021, 15:31
Καλό είναι να διαβάσεις λίγο, γιατί γράφεις για ''επιχειρήματα'' πράγματα τελείως αντίθετα από τα σωστά.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα, δεν μπορει ΠΟΤΕ να είναι καλλιτεχνία (art) , διότι έχει πρακτικό σκοπό και λειτουργία. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει πρακτική λειτουργία αποκλείεται από την καλλιτεχνία(art) εξ ορισμού αυτής.

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα μπορούν να έχουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ καλλιτεχνίας(art), με την έννοια ότι κάποια πράγματα πάνω τους, είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να σου δημιουργούν κάποιο συναίσθημα, όπως κάνει η καλλιτεχνία(art). To κύριο όμως στοιχείο σε μια μοτοσυκλέτα είναι η τεχνική(craft) η οποία και αυτομάτως το απορρίπτει από την καλλιτεχνία(art) σαν σύνολο.

Αυτά δεν τα λέω εγώ, αυτά τα λένε στις σχολές καλών τεχνών, στα μουσεία τέχνης(art) κ.ο.κ. οι ίδιοι οι καλλιτέχνες.

Ρε συ τελεγονε, ποιος εδωσε τον ορισμο αυτον δηλαδη και γιατι ο οποισδηποτε ειναι υποχρεωμενος να τον ενστερνιστει?
Το μοναδικο δημιουργημα του ανθρωπινου νου στο οποιο χωραει ο χαρακτηρισμος "σωστο" και "λαθος" ειναι τα μαθηματικα και ακομα κι εκει ενας τετοιος χαρακτηρισμος μπορει να μην ειναι απολυτα ορθος.

p@nos
23/03/2021, 15:39
Καλό είναι να διαβάσεις λίγο, γιατί γράφεις για ''επιχειρήματα'' πράγματα τελείως αντίθετα από τα σωστά.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα, δεν μπορει ΠΟΤΕ να είναι καλλιτεχνία (art) , διότι έχει πρακτικό σκοπό και λειτουργία. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει πρακτική λειτουργία αποκλείεται από την καλλιτεχνία(art) εξ ορισμού αυτής.

Ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα μπορούν να έχουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ καλλιτεχνίας(art), με την έννοια ότι κάποια πράγματα πάνω τους, είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να σου δημιουργούν κάποιο συναίσθημα, όπως κάνει η καλλιτεχνία(art). To κύριο όμως στοιχείο σε μια μοτοσυκλέτα είναι η τεχνική(craft) η οποία και αυτομάτως το απορρίπτει από την καλλιτεχνία(art) σαν σύνολο.

Αυτά δεν τα λέω εγώ, αυτά τα λένε στις σχολές καλών τεχνών, στα μουσεία τέχνης(art) κ.ο.κ. οι ίδιοι οι καλλιτέχνες.


με την ιδια λογικη και ο μονα λιζα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν δισκος σε ταβερνα να κουβαλανε ψημενα αρνια, αρα δεν ειναι τεχνη :uplate:


εδω προφανως τα παιδια στο μουσειο μοντερνας τεχνης δεν ξερουν, καλο ειναι να μπουν στο φορουμ να ενημερωθουν περι τεχνης

https://www.sfmoma.org/artwork/99.427.A-B/





Universally recognised as icons of automotive art, Ducati motorcycles have been exhibited in some of the world's foremost museums, including the Guggenheim in New York and the Museum of Modern Art in San Francisco.

https://www.classicdriver.com/en/bike/ducati/916/1996/374550

rainmike
23/03/2021, 15:51
Ρε συ τελεγονε, ποιος εδωσε τον ορισμο αυτον δηλαδη και γιατι ο οποισδηποτε ειναι υποχρεωμενος να τον ενστερνιστει?
Το μοναδικο δημιουργημα του ανθρωπινου νου στο οποιο χωραει ο χαρακτηρισμος "σωστο" και "λαθος" ειναι τα μαθηματικα και ακομα κι εκει ενας τετοιος χαρακτηρισμος μπορει να μην ειναι απολυτα ορθος.

Το σωστό και λάθος στα μαθηματικά υπάρχει επειδή υπάρχουν καποια αξιώματα τα οποία τα δέχεσαι ετσι χωρίς περαιτερω εξηγήσεις.
Αλλιώς δε θα μπορούσες να στηρίξεις τη θεωρία.
Παρόλα αυτα ένας λόγος να πιστεύουμε οτι είναι σωστά ,είναι γιατι περιγράφουν σωστά τη φύση κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εκτός απο ακραίες καταστάσεις μοναδικότητα στο εσωτερικό μιας μελανής οπής απροσδιοριστία σωματιδίων κτλ.
Κατα τα αλλα σωστό και λάθος δεν υπάρχει,τις ταμπέλες τις βάζουμε εμείς