PDA

View Full Version : ραβει αλλα αμαξια



interceptor
19/03/2021, 18:18
καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω τι σημαινει αυτο που λενε στις δοκιμες π.χ R1 ραβει στην αναμετρηση
το audi tt ή μια ferrari.

lykourgi
19/03/2021, 18:20
"Κάνει κηδεία", που λένε.

νεοσσός
19/03/2021, 18:21
καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω τι σημαινει αυτο που λενε στις δοκιμες π.χ R1 ραβει στην αναμετρηση
το audi tt ή μια ferrari.
https://www.slang.gr/lemma/15965-rabo

BLiTzER
19/03/2021, 18:25
καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω τι σημαινει αυτο που λενε στις δοκιμες π.χ R1 ραβει στην αναμετρηση
το audi tt ή μια ferrari.

Εννοούν ότι είναι πιο γρήγορο στις ευθείες κι από στάση.

interceptor
19/03/2021, 18:38
οκ φιλοι δεν το ειχα ξανακουσει

Grafton 505
19/03/2021, 19:30
Υπήρχε παλιότερα μια φράση, η '' τους ράβει κοστούμι για κηδεία''. Καθότι όλοι φοράνε κοστούμι άπαξ και τινάξουν τα πέταλα.

Με τα χρόνια έγινε ''ράβει κοστούμι'' άμα είναι να γίνει κάτι κακό, κάτι άσχημο κτλ.

Και με ακόμα μερικά χρόνια, έμεινε σκέτο το ρήμα,'' τον έραψε ή έραψε ή ράβει'', για τον νικητή φυσικά.

Αυτά βέβαια ισχύουν για εδώ πάνω, στην βόρεια Ελλάδα.

Κάτω οι χαμουτζίδες δεν ξέρω πως τα έχετε τα ρητά, αλλά εμείς εδώ είμαστε οι σωστοί γιατί ......................... έτσι !!!! :D :a09:

tzimidis
19/03/2021, 20:06
Υπήρχε παλιότερα μια φράση, η '' τους ράβει κοστούμι για κηδεία''. Καθότι όλοι φοράνε κοστούμι άπαξ και τινάξουν τα πέταλα.

Με τα χρόνια έγινε ''ράβει κοστούμι'' άμα είναι να γίνει κάτι κακό, κάτι άσχημο κτλ.

Και με ακόμα μερικά χρόνια, έμεινε σκέτο το ρήμα,'' τον έραψε ή έραψε ή ράβει'', για τον νικητή φυσικά.

Αυτά βέβαια ισχύουν για εδώ πάνω, στην βόρεια Ελλάδα.

Κάτω οι χαμουτζίδες δεν ξέρω πως τα έχετε τα ρητά, αλλά εμείς εδώ είμαστε οι σωστοί γιατί ......................... έτσι !!!! :D :a09:

Ράβει κουστούμι,
Κάτι σαν μπουγάτσα με παπιγιόν?

interceptor
19/03/2021, 20:15
Υπήρχε παλιότερα μια φράση, η '' τους ράβει κοστούμι για κηδεία''. Καθότι όλοι φοράνε κοστούμι άπαξ και τινάξουν τα πέταλα.

Με τα χρόνια έγινε ''ράβει κοστούμι'' άμα είναι να γίνει κάτι κακό, κάτι άσχημο κτλ.

Και με ακόμα μερικά χρόνια, έμεινε σκέτο το ρήμα,'' τον έραψε ή έραψε ή ράβει'', για τον νικητή φυσικά.

Αυτά βέβαια ισχύουν για εδώ πάνω, στην βόρεια Ελλάδα.

Κάτω οι χαμουτζίδες δεν ξέρω πως τα έχετε τα ρητά, αλλά εμείς εδώ είμαστε οι σωστοί γιατί ......................... έτσι !!!! :D :a09:ενταξει εγω εχω ακουσει οτι αυτος με το busa δικαζει , δηλαδη λεει εσυ θα φας 100 μετρα στο κοντραρισμα ή εσενα θα σε δικασω
και θα σου ριξω 500 μετρα στην κοντρα παρομοιο με αυτο που κανουν οι δικαστες οταν βαζουν ποινες.

Grafton 505
19/03/2021, 20:16
Ράβει κουστούμι,
Κάτι σαν μπουγάτσα με παπιγιόν?

Μάλλον όχι, αλλά δεν σε πιάνω κιόλας οπότε who knows .... :hmm:

panavour
19/03/2021, 22:59
Υπήρχε παλιότερα μια φράση, η '' τους ράβει κοστούμι για κηδεία''. Καθότι όλοι φοράνε κοστούμι άπαξ και τινάξουν τα πέταλα.

Με τα χρόνια έγινε ''ράβει κοστούμι'' άμα είναι να γίνει κάτι κακό, κάτι άσχημο κτλ.

Και με ακόμα μερικά χρόνια, έμεινε σκέτο το ρήμα,'' τον έραψε ή έραψε ή ράβει'', για τον νικητή φυσικά.

Αυτά βέβαια ισχύουν για εδώ πάνω, στην βόρεια Ελλάδα.


Κάτω οι χαμουτζίδες δεν ξέρω πως τα έχετε τα ρητά, αλλά εμείς εδώ είμαστε οι σωστοί γιατί ......................... έτσι !!!! :D :a09:

αντε ρε φατε καμμια μπουγατσα με φλουρι (βασιλοπιττα):lol:

doctoras
19/03/2021, 23:10
Μάλλον όχι, αλλά δεν σε πιάνω κιόλας οπότε who knows .... :hmm:

αγεωγραφητοι τι περιμενεις, :) ειπες πανω, σου λεει απο σαλονικη θαναι, δε βλεπουν κοτσαμαν φαρο της Αλεξανδρούπολης..

Grafton 505
20/03/2021, 16:06
αντε ρε φατε καμμια μπουγατσα με φλουρι (βασιλοπιττα):lol:

Την τρώμε και αυτή, μεταξύ των άλλων !!! :lol:


αγεωγραφητοι τι περιμενεις, :) ειπες πανω, σου λεει απο σαλονικη θαναι, δε βλεπουν κοτσαμαν φαρο της Αλεξανδρούπολης..

:a10: