PDA

View Full Version : Πισω Αναρτηση aprilia Pegaso Trail 660



atopos
23/03/2021, 08:27
Καλημερα στο forum,
Η πισω αναρτηση του πηγασου (Trail) εχει χασει τα λαδια της, απο οσο γνωριζω δεν παιρνει επισκευη.

Η εργοστασιακη -απο οσο εψαξα- ξεφευγει σε χρηματα οποτε γνωριζουμε εαν υπαρχει καποια συμβατη aftermarket?

Επιπλεον μιας και μοιραζετε πολλα parts με το xt 660 υπαρχει περιπτωση να "παιρνουν" τις ιδιες ?(υποθετω μιας και ηταν αρκετα πιο εμπορικο μηχανακι οτι θα ειχα περισσοτερες επιλογες)

Thanks!

Bowleno
23/03/2021, 09:08
Καλημερα στο forum,
Η πισω αναρτηση του πηγασου (Trail) εχει χασει τα λαδια της, απο οσο γνωριζω δεν παιρνει επισκευη.

Η εργοστασιακη -απο οσο εψαξα- ξεφευγει σε χρηματα οποτε γνωριζουμε εαν υπαρχει καποια συμβατη aftermarket?

Επιπλεον μιας και μοιραζετε πολλα parts με το xt 660 υπαρχει περιπτωση να "παιρνουν" τις ιδιες ?(υποθετω μιας και ηταν αρκετα πιο εμπορικο μηχανακι οτι θα ειχα περισσοτερες επιλογες)

Thanks!

Να παίρνει τις ίδιες με το χτχ χλωμότατο καθώς εκείνο είναι αρκετά πιο ψηλό...

labrosDR800
23/03/2021, 09:19
Καλημερα στο forum,
Η πισω αναρτηση του πηγασου (Trail) εχει χασει τα λαδια της, απο οσο γνωριζω δεν παιρνει επισκευη.
Thanks!

θα σου ελεγα να ρωτησεις το Γιωργο Ρεμούνδο για το κοστος επισκευης.

karellen
23/03/2021, 10:12
Όλα παίρνουν επισκευή,ρώτησε K-Shock,Τασούλη και το Ρεμούνδο που είπε ο φίλος.
Κάπου στο 80ρι € θα σου πουν.

doctor_john
23/03/2021, 10:52
Mέτρησε και την δική σου απο κέντρο σε κέντρο τρύπας και τσέκαρε με τα διαθέσιμα:

https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths

@karellen: μπορούμε να έχουμε ένα sticky με μήκη αναρτήσεων; είναι πολύ χρήσιμο.

labrosDR800
23/03/2021, 10:54
Απ' οσο γνωριζω δεν ειναι ολες οι επισκευες μια τιμη. Αλλο κοστιζει ενα showa που ανοιγει και αλλο ενα kayaba σφραγισμενο που θα το κοψει και θα του φτιαξει σπειρωμα και ταπα, μονο με λαδι ή και με ξεχωριστη παροχη για αζωτο. Οπως και να εχει μια επισκευη ειναι χαμηλοτερη σε τιμη οπως ισως και σε αποτελεσμα σε σχεση με το τι περιμενεις να λαβεις απο αυτην, αλλα ειναι value for money λυση.

karellen
23/03/2021, 11:38
80€ πήρε ο K-Shock για άνοιγμα-φρέσκα λάδια-τσιμούχα και κλείσιμο σε μαμά αμορτισέρ BMW R 1150R,σε Vstrom 650 και σε Suzuki GSR 600 και σε ικανή χρονική διαφορά μεταξύ τους.
Αν τώρα το αμορτισέρ είναι Ohlins ή χρειάζεται κάτι έξτρα τότε λογικό είναι να κυμανθεί και η τιμή αναλόγως.

giorgosb
23/03/2021, 11:50
Ισχύει το 80άρι για τον K-Shock (V-Strom 650), το είχα πάει τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.

stefanos
23/03/2021, 12:57
Απ' οσο γνωριζω δεν ειναι ολες οι επισκευες μια τιμη. Αλλο κοστιζει ενα showa που ανοιγει και αλλο ενα kayaba σφραγισμενο που θα το κοψει και θα του φτιαξει σπειρωμα και ταπα, μονο με λαδι ή και με ξεχωριστη παροχη για αζωτο. Οπως και να εχει μια επισκευη ειναι χαμηλοτερη σε τιμη οπως ισως και σε αποτελεσμα σε σχεση με το τι περιμενεις να λαβεις απο αυτην, αλλα ειναι value for money λυση.

Σωστός αλλά κόψιμο σπείρωμα τσιμουχοθήκη και επιπλέον δοχείο αζώτου δεν το λες και επισκευή...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/03/2021, 15:32
Εμένα για σέρβις στο φριγουιντ μου ειπαν 150.

DrBig
23/03/2021, 15:37
Εμένα για σέρβις στο φριγουιντ μου ειπαν 150.

Σερβις σε ολοκληρο το φριγουιντ η μονο στην αναρτηση?

karellen
23/03/2021, 15:57
@karellen: μπορούμε να έχουμε ένα sticky με μήκη αναρτήσεων; είναι πολύ χρήσιμο.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=20138&page=2&p=3092008&viewfull=1#post3092008

atopos
23/03/2021, 16:22
Όλα παίρνουν επισκευή,ρώτησε K-Shock,Τασούλη και το Ρεμούνδο που είπε ο φίλος.
Κάπου στο 80ρι € θα σου πουν.

Θα πάρω ένα τηλ να τους ρωτήσω, αλλά επειδή δεν βρίσκομαι Αθήνα κ δεν έχω καθόλου χώρο για να μείνει το μηχανάκι σεε τακους ~καμια βδομάδα(μέχρι να στείλω την ανάρτηση Αθήνα να την επισκευάσουνε κ να ξανάρθει).
Θα προτιμούσα εάν έβρισκα καμια σχετικά "αξιοπιστη/συμβατη" στο ~250αρη να μου ερχοτανε, να την έβαζα και να ξεμπερδευα.

Γενικά και η εργοστασιακη είχε λιγα χλμ πάνω (~20.000) αλλά το μηχανάκι έχει μείνει αρκετό καιρό σε ακινησία και ξεραθήκανε οι τσιμουχες και έχασε τα λάδια.

Υ.γ Αυτοί(k-shock κτλ) εμπορεύονται και aftermarket?

stefanos
23/03/2021, 18:37
Υ.γ Αυτοί(k-shock κτλ) εμπορεύονται και aftermarket?

Ναι

DrBig
23/03/2021, 18:42
Θα πάρω ένα τηλ να τους ρωτήσω, αλλά επειδή δεν βρίσκομαι Αθήνα κ δεν έχω καθόλου χώρο για να μείνει το μηχανάκι σεε τακους ~καμια βδομάδα(μέχρι να στείλω την ανάρτηση Αθήνα να την επισκευάσουνε κ να ξανάρθει).
Θα προτιμούσα εάν έβρισκα καμια σχετικά "αξιοπιστη/συμβατη" στο ~250αρη να μου ερχοτανε, να την έβαζα και να ξεμπερδευα.

Γενικά και η εργοστασιακη είχε λιγα χλμ πάνω (~20.000) αλλά το μηχανάκι έχει μείνει αρκετό καιρό σε ακινησία και ξεραθήκανε οι τσιμουχες και έχασε τα λάδια.

Υ.γ Αυτοί(k-shock κτλ) εμπορεύονται και aftermarket?

Πρεπει να φερνουν ολινς και χαιπερπρο

atopos
23/03/2021, 18:54
Mέτρησε και την δική σου απο κέντρο σε κέντρο τρύπας και τσέκαρε με τα διαθέσιμα:

https://www.cyclecycle.info/bicycle-compatibility-charts/motorcycle-rear-shock-lengths


Η δική μου πρέπει να είναι 310χιλ->

YSS Top Line Monoshock MZ366-310TRL-22

Measurements: Length 310mm, Top 10x35mm, Bottom 10x36mm, YSS offers a full 2 year warranty on all shock absorbers.

Πέρα όμως από την διαδρομή και τα "πιασίματα(top/bottom)" έχουν όλες ίδια σκληρότητα/επαναφορά κτλ?
Π.χ βλέπω ότι και το aprilia rav4 έχει ίδιο μήκος αλλά είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκι.

Υ.γ Strada κ trail λογικά πρέπει να παίρνουν την ίδια και λογικά πιάνουν σε διαφορετικό σημείο στο ψαλίδι(από το πινακακι που παρέθεσες μάλλον το ίδιο συμβαίνει και σε xt-r κ xt-x που έχουν και τα 2 342χιλ αλλά προφανώς διαφορετικό ύψος)

stefanos
23/03/2021, 19:11
Πέρα όμως από την διαδρομή και τα "πιασίματα(top/bottom)" έχουν όλες ίδια σκληρότητα/επαναφορά κτλ?


Το βλέπω πολύ δύσκολο να είναι ίδιες οι αποσβέσεις σε όλα τα αμορτισέρ πράγμα που ξεπερνιέται όταν επιλέγουμε
ρυθμιζόμενες.
Αλλά από το ολότελα...

doctor_john
23/03/2021, 19:20
Το μήκος θα είναι χρήσιμο αν αποφασίσεις να αλλάξεις ανάρτηση με κάποια που ήδη υπάρχει εργοστασιακή σε άλλη μοτο.

Προς το παρόν το service της υπάρχουσας σε καλύπτει.

Σε περίπτωση που θες να αλλάξεις, βρίσκεις κάποιες συμβατές που σε βολεύουν και συνεννοείσαι με τον μηχανικό των αναρτήσεων.
απο εκεί και πέρα την διαμορφώνεις στα δεδομένα σου. Το κόστος είναι κοντα σε μια απλή αφτερ μαρκετ.

310 είναι των RSV4, του 899, 959, cb100r, cbf600sα κ.α.

πυξιδας990
23/03/2021, 20:38
κοιτα για hagon,λογικα παιζουν φθηνα..

GogosLux
23/03/2021, 23:10
Έχω μια Sachs από Tuono V4 2014 αν κάνει και σε ενδιαφέρει

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/03/2021, 05:07
Σερβις σε ολοκληρο το φριγουιντ η μονο στην αναρτηση?

Γ@μησετα.Μονο για ανάρτηση που στην τιμή δε συμπεριλαμβάνονται η αφαίρεση της απο το μότο. Πρέπει εγώ να τη βγάλω και να του τη πάω.

katsar
24/03/2021, 07:15
Λογικά θα έχει και καινούργιο ελατήριο στα 150ε .

leftos
24/03/2021, 07:30
Εκεί παίζει το σέρβις για αναρτήσεις που είναι fix ( κλειστές ) απο το εργοστάσιο , κανονικά δεν φτιάχνονται αλλά όπως έγραψαν και παραπάνω τις ανοίγουν και τις ξανακολλάνε.
Γι'αυτο και το κόστος αυτό φυσικά χωρίς ελατήριο.
Βέβαια την επόμενη φορά που θα χρειαστεί πάλι service το κόστος είναι το κανονικό στα 80€

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/03/2021, 14:40
Λογικά θα έχει και καινούργιο ελατήριο στα 150ε .

Δε ξέρω. Κάποια στιγμή θα μάθω :cry:

azar41
24/03/2021, 15:10
Εκεί παίζει το σέρβις για αναρτήσεις που είναι fix ( κλειστές ) απο το εργοστάσιο , κανονικά δεν φτιάχνονται αλλά όπως έγραψαν και παραπάνω τις ανοίγουν και τις ξανακολλάνε.
Γι'αυτο και το κόστος αυτό φυσικά χωρίς ελατήριο.
Βέβαια την επόμενη φορά που θα χρειαστεί πάλι service το κόστος είναι το κανονικό στα 80€

Η μαμά ανάρτηση του freewind λύνεται κανονικά και το σέρβις είναι 90 Ε στον Τασούλη που πηγαίνω,χρόνια τώρα.
Ο Ρεμούνδος δεν ξέρω τι κάνει παραπάνω,χρεώνει όντως 150 Ε χωρίς ελατήριο και μηχανάκι(DRZ) που οδήγησα μετά απο σέρβις πίσω αμορτισέρ σε αυτόν,ήταν ικανοποιητικό.

DoctoR_k6
24/03/2021, 15:32
Η μαμά ανάρτηση του freewind λύνεται κανονικά και το σέρβις είναι 90 Ε στον Τασούλη που πηγαίνω,χρόνια τώρα.
Ο Ρεμούνδος δεν ξέρω τι κάνει παραπάνω,χρεώνει όντως 150 Ε χωρίς ελατήριο και μηχανάκι(DRZ) που οδήγησα μετά απο σέρβις πίσω αμορτισέρ σε αυτόν,ήταν ικανοποιητικό.

K καλα ''revalving'' θα κανει.
Εγω δεν μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος στον 2ο.
Για να πεις οτι εχει ιδιο κοστος με εναν αλλο αναρτησα (που εχει καταστημα με ο,τι συνεπαγεται αυτο απο υποχρεωσεις) και αξιζει να πας εκει πρεπει να κανει πααααρα πολυ καλη δουλεια.
(Κατι που ξαναλεω δεν ειδα)

Τασουλης ή K-Shock για εμενα.

stefanos
24/03/2021, 17:22
Δε ξέρω. Κάποια στιγμή θα μάθω :cry:

150 για πίσω μόνο ,σε αμορτισέρ που ανοίγει ,είναι πολλά.