PDA

View Full Version : The (anti)-Nokia thread!



ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 21:02
..Στα κινητά κάποτε τα νοκια ήταν τα καλύτερα,τώρα δεν νομίζω να έπαιρνε κάποιος νοκια..


Για ποιο λόγο να μη πάρει κάποιος Νοκια τωρα?

Bowleno
29/03/2021, 21:19
Για ποιο λόγο να μη πάρει κάποιος Νοκια τωρα?

Διότι πλέον είναι μπουρδέλ@ και υπάρχουν πολύ καλύτερα κινητά στο κόστος τους....

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 21:31
Διότι πλέον είναι μπουρδέλ@ και υπάρχουν πολύ καλύτερα κινητά στο κόστος τους....

Μπουρδελα γιατί?
Κ όταν λες αλλα καλύτερα στο ίδιο κοστος, καλύτερα σε ποιο τομεα?

peterTHErider
29/03/2021, 22:26
Για ποιο λόγο να μη πάρει κάποιος Νοκια τωρα?


λάθος τοποθέτηση τα παιδιά,ναι,φυσικά μπορείς να πάρεις νοκια,αλλά κάποτε ήταν η κορυφή με διαφορά στον τομέα κινητά και οδηγούσαν τις εξελίξεις.όταν πήγαινες να αγοράσεις κινητό πρώτα κοιτούσες τα νοκια και αν δεν φτάνανε τα λεφτά κοιτούσες τα υπόλοιπα.τώρα ποιός οδηγεί τις εξελίξεις?πού είναι η νοκια σαν εταιρία?
κάπως έτσι και στις μοτο,οι γιαπωνέζοι κάποτε ήταν πρωτοπόροι,τώρα οι ευρωπαίοι...απλά πράγματα...

dorso
29/03/2021, 22:38
λάθος τοποθέτηση τα παιδιά,ναι,φυσικά μπορείς να πάρεις νοκια,αλλά κάποτε ήταν η κορυφή με διαφορά στον τομέα κινητά και οδηγούσαν τις εξελίξεις.όταν πήγαινες να αγοράσεις κινητό πρώτα κοιτούσες τα νοκια και αν δεν φτάνανε τα λεφτά κοιτούσες τα υπόλοιπα.τώρα ποιός οδηγεί τις εξελίξεις?πού είναι η νοκια σαν εταιρία?
κάπως έτσι και στις μοτο,οι γιαπωνέζοι κάποτε ήταν πρωτοπόροι,τώρα οι ευρωπαίοι...απλά πράγματα...

Δεν μπορούν να το καταλάβουν η δεν μπορούν να δεχτούν τις αλλαγές, αυτό συμβαίνει σε πολλά πράγματα στην ζωή.. Και το άσχημο είναι ότι οι μεγάλοι δεν μπορούν να το καταλάβουν που έχουν ζησει δραματικές αλλαγές στην ζωή τους..

BLiTzER
29/03/2021, 22:45
Γελάω λίγο γιατί και πριν 20 χρόνια δεν έδινα ούτε 3€ για Nokia. Μόνο Ericsson. :smokin:

peterTHErider
29/03/2021, 22:50
Δεν απάντησες όμως....


ρε φιλαράκο δεν θα απαντάω στα αυτονόητα.όποιος ασχολείται έστω και λίγο με κινητά ξέρει το χάλι των νόκια με τα windows...

peterTHErider
29/03/2021, 22:52
Γελάω λίγο γιατί και πριν 20 χρόνια δεν έδινα ούτε 3€ για Nokia. Μόνο Ericsson. :smokin:

δηλαδή δεν πέρασε από τα χέρια σου ποτέ 3210,3310 κλπ?
από sony ericsson είχα το p900 από τα πρώτα με πενάκι,κινητάρα.

telegonos
29/03/2021, 22:53
ρε φιλαράκο δεν θα απαντάω στα αυτονόητα.όποιος ασχολείται έστω και λίγο με κινητά ξέρει το χάλι των νόκια με τα windows...

Έχεις μείνει λίγο πίσω, η σημερινή Nokia μια χαρά android κινητά έχει. Τα Windows κινητά ήταν στην εποχή που την είχε αγοράσει η Microsoft, μόνο 10 χρόνια πριν δλδ.

peterTHErider
29/03/2021, 22:57
Έχεις μείνει λίγο πίσω, η σημερινή Nokia μια χαρά android κινητά έχει. Τα Windows κινητά ήταν στην εποχή που την είχε αγοράσει η Microsoft, μόνο 10 χρόνια πριν δλδ.

το ξέρω πως έχει andoid πλέον,αλλά κάπου εκεί έχασε το παιχνίδι και βγήκε από την αγορά.τώρα όσο και να τρέχει δεν...

BLiTzER
29/03/2021, 23:04
δηλαδή δεν πέρασε από τα χέρια σου ποτέ 3210,3310 κλπ?
από sony ericsson είχα το p900 από τα πρώτα με πενάκι,κινητάρα.

Ποτέ. Ούτε ένα. Ήμουν πάντα του εναλλακτικού απ' ό,τι φαίνεται. 768, Τ10, Τ20...

dorso
29/03/2021, 23:09
Ποτέ. Ούτε ένα. Ήμουν πάντα του εναλλακτικού απ' ό,τι φαίνεται. 768, Τ10, Τ20...

Μάλλον ήρθε η ώρα;)

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:15
ρε φιλαράκο δεν θα απαντάω στα αυτονόητα.όποιος ασχολείται έστω και λίγο με κινητά ξέρει το χάλι των νόκια με τα windows...

Βασικά η ερωτηση αλλου πηγαινε, αλλά μιας κ απάντησες εσύ, πως κ ποσο ασχολείσαι με τα κινητά?

peterTHErider
29/03/2021, 23:23
Βασικά η ερωτηση αλλου πηγαινε, αλλά μιας κ απάντησες εσύ, πως κ ποσο ασχολείσαι με τα κινητά?

τόσο όσο να ξέρω πως το 2021 όταν μιλάμε για τα κορυφαία μοντέλα σε επίπεδο επεξεργαστή,οθόνης και ντιζάιν δεν βάζουμε μέσα τα νοκια.

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:28
το ξέρω πως έχει andoid πλέον, αλλά κάπου εκεί έχασε το παιχνίδι και βγήκε από την αγορά.τώρα όσο και να τρέχει δεν...

Το ότι είχε αγοραστεί από τη Microsoft, το ότι η πρώτη έκδοση Windows 7.8 ήταν μια μαλακια και μισή γιατί αντέγραψαν το σκεπτικό της apple (το οποίο πάντως πουλαει), μετά όμως έφτιαξαν τα Windows 8 τα οποία είναι (για αυτούς που έστω και λίγο ασχολούνται με τα κινητά όπως ειπες) το καλύτερο λογισμικό που έχει φορεθεί σε κινητο.... αλλά τη Microsoft ΔΕΝ την ένοιαζε να πουλάει κινητά και το παράτησε το θέμα (εφαρμογές, αν δε το γνωριζεις) και αγοράστηκε το brand Νοκια από μια φιλανδική εταιρεία που έχει σκοπό να την φέρει στο σωστό δρόμο, τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι Κινέζοι πχ είναι καλύτεροι?

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:31
τόσο όσο να ξέρω πως το 2021 όταν μιλάμε για τα κορυφαία μοντέλα σε επίπεδο επεξεργαστή,οθόνης και ντιζάιν δεν βάζουμε μέσα τα νοκια.


Μάλιστα, κατάλαβα
Το επόμενο μήνυμα που έγραψα, δε χρειάζεται να μπεις στο κόπο να απαντήσεις, περιττό θα είναι

peterTHErider
29/03/2021, 23:34
Το ότι είχε αγοραστεί από τη Microsoft, το ότι η πρώτη έκδοση Windows 7.8 ήταν μια μαλακια και μισή γιατί αντέγραψαν το σκεπτικό της apple (το οποίο πάντως πουλαει), μετά όμως έφτιαξαν τα Windows 8 τα οποία είναι (για αυτούς που έστω και λίγο ασχολούνται με τα κινητά όπως ειπες) το καλύτερο λογισμικό που έχει φορεθεί σε κινητο.... αλλά τη Microsoft ΔΕΝ την ένοιαζε να πουλάει κινητά και το παράτησε το θέμα (εφαρμογές, αν δε το γνωριζεις) και αγοράστηκε το brand Νοκια από μια φιλανδική εταιρεία που έχει σκοπό να την φέρει στο σωστό δρόμο, τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι Κινέζοι πχ είναι καλύτεροι?

όταν τη φέρουν στο σώστο δρόμο εδώ θα είμαστε να τα ξανα αγοράσουμε,μέχρι τότε έχει και αλλού...
τους κινέζους τους κάνει καλύτερους το ότι θέλουν να πουλήσουν,τα τεράστια κεφάλαια και τεράστια εσωτερική αγορά που έχουν και οτι τολμάνε να ρισκάρουν για να μπούν στον αφρό(βλέπε foldable και rollable).

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:38
...τους κινέζους ....(βλέπε foldable και rollable).


Κορεατες εννοείς

peterTHErider
29/03/2021, 23:41
Κορεατες εννοείς

κινέζους.εκτός από τη samsung μόνο οι κινέζοι κάνουν βήματα.huawei,oppo,xiaomi.

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:43
Διορθωσε με άλλα τα foldable η samsung δε τα πρωτοπαρουσιασε?

BLiTzER
29/03/2021, 23:45
εκτός από τη samsung μόνο οι κινέζοι κάνουν βήματα.huawei,oppo,xiaomi.

Τα μόνα βήματα που κάνουν οι Κινέζοι είναι για να μαζεύουν τις πετσέτες της Samsung.

peterTHErider
29/03/2021, 23:48
Διορθωσε με άλλα τα foldable η samsung δε τα πρωτοπαρουσιασε?

και μέτα από λίγες μέρες και η huawei αλλά ναί.λέω ότι ακολουθούν και οι κινέζοι και δεν το παρατάνε.θύμισε μου τι έκανε η νοκια?ή ποιά είναι η ναυαρχίδα της?
μετά το lg g2 αγοράζω μόνο samsung.

Viking
29/03/2021, 23:54
ela pare pare gia ola ta a-gousta
426840

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:55
.θύμισε μου τι έκανε η νοκια?ή ποιά είναι η ναυαρχίδα της?.

Νοκια 9, κ σύγκρινε το με όλα τα ιππολοιπα κινητά εκείνης της χρονιάς.
Αυτή τη στιγμή όχι, δεν έχουν flagship, κάτι που εμενα με αφήνει αδιάφορο γιατί εγώ προσωπικά κοιτάω το 95% των κινητών που πουλάει η κάθε εταιρία, και όχι το ιππερεκτιμημενο 5% που βγάζει γιατί θεαθήναι ( σα να συγκρίνεις την kawasaki με τους άλλους βασιζόμενος στο h2r πχ)

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/03/2021, 23:59
ela pare pare gia ola ta a-gousta



Μη σπαμμαρεις ρε, ανοίξαμε νέο πόλεμο, νοκια vs οthers :lol:

peterTHErider
30/03/2021, 00:02
Μη σπαμμαρεις ρε, ανοίξαμε νέο πόλεμο, νοκια vs οthers :lol:

και βάζει θήκες iphone να το πάει στο next level!:bawl:

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/03/2021, 00:07
και βάζει θήκες iphone να το πάει στο next level!:bawl:


Οχι iPhone ρε συ, θα αυτοbanαριστω λέμε :bawl:

peterTHErider
30/03/2021, 00:11
Οχι iPhone ρε συ, θα αυτοbanαριστω λέμε :bawl:

γιατί δεν είναι vfm τα iphone?:confused:

Bowleno
30/03/2021, 00:13
Αθάνατο μοτο.γρ, από τα τριμπούρδελα που (δεν) καβαλάμε, στα τριμπούρδελα που κρατάμε στο χέρι και γράφουμε εδώ;:cry::lol:
Όταν φτάσει η κουβέντα στους θερμοσίφωνες πείτε μου, έχω προτάσεις:moutza::bawl:

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/03/2021, 00:17
γιατί δεν είναι vfm τα iphone?:confused:

Κατσε με μπερδεύεις τώρα. vfm δλδ value for money. Τα αΗφον? Το πιο ιππερεκτιμημενο κινητο?

( εκτός κ έκανες πλάκα κ δε το επιασα)

Viking
30/03/2021, 00:17
τα iphone είναι τα αγκούστα των κινητών και όλοι θα θέλατε ένα :D

συγνώμη για το σπάμ ρε παιδιά, πάμε πάλι.

Έρικσον?
426841

ή Νόκιανν
426842

:cool:

peterTHErider
30/03/2021, 00:17
ναί το χαλάσαμε λίγο...mv τελικά δεν βλέπουμε πολλά νομίζω λόγο της πολύ κακής φήμης για την αξιοπιστία της εταιρίας αλλά και γιατί έχουν πολύ ιδιαίτερο ντιζάιν που το φτάνει μερικές φορές στο όριο του κιτς και της υπερβολής.

peterTHErider
30/03/2021, 00:18
Κατσε με μπερδεύεις τώρα. vfm δλδ value for money. Τα αΗφον? Το πιο ιππερεκτιμημενο κινητο?

( εκτός κ έκανες πλάκα κ δε το επιασα)

ε ναί ρε...

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/03/2021, 00:20
τα iphone είναι τα αγκούστα των κινητών και όλοι θα θέλατε ένα :D

Οχι ευχαριστώ, θεωρώ πιο χρήσιμο να χαλάσω το χιλιάρικο που έχει ένα αΗφον σε πασατεμπο, χαρτομάντιλα, πάγο κτλ κτλ

Volpad
30/03/2021, 00:21
Τελικά δεν απαντήσατε.
Θα φορούσατε Τ-shirt ΝΟΚΙΑ;

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/03/2021, 00:27
Τελικά δεν απαντήσατε.
Θα φορούσατε Τ-shirt ΝΟΚΙΑ;


Θεοοοοος :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

giorgos.boun
30/03/2021, 00:43
Οχι ευχαριστώ, θεωρώ πιο χρήσιμο να χαλάσω το χιλιάρικο που έχει ένα αΗφον σε πασατεμπο, χαρτομάντιλα, πάγο κτλ κτλ

δηλαδη αν ειχες εταιρια που σου ελεγε παρε κινητο με οσα θελεις εσυ δεν θα ηταν μεσα στις 2-3 βαρια επιλογες σου?
οκ...
για καποιες συνηθως εταιριες τα iphone ειναι σαν τα δικα σου πασατεμπο...

οταν καθομαι και διαβαζω να περναει η ωρα μου κατι τετοια θεματα μου θυμιζετε το φανταρικο. Το οτι ναναι στο μεγαλειο του...

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/03/2021, 00:46
δηλαδη αν ειχες εταιρια που σου ελεγε παρε κινητο με οσα θελεις εσυ δεν θα ηταν μεσα στις 2-3 βαρια επιλογες σου?
οκ...


Μα σε καμία όμως :smokin:

spyrval
30/03/2021, 10:58
Τελικά Agusta Matata ή όχι;

DrBig
30/03/2021, 12:06
Αυτα τα agusta παντως ειναι πολυ καλα, ειδικα απο τοτε που εγινε συνεργασια με την westland

426844

bulmont
30/03/2021, 14:35
Ποτέ. Ούτε ένα. Ήμουν πάντα του εναλλακτικού απ' ό,τι φαίνεται....

Το είδαμε από τα μηχανάκια που αγοράζεις................:bawl::bawl:

toyar
30/03/2021, 14:47
εγω θα παρω αιφον οταν του βαλουν ραδιοφωνακι

afasias
30/03/2021, 16:02
Θα πω κάτι τετριμμένο αλλά αληθινό. Αν η Samsung είχε ios θα έπαιρνα Samsung. Αφού δεν έχει έχω iphone.

BLiTzER
30/03/2021, 16:06
Θα πω κάτι τετριμμένο αλλά αληθινό. Αν η Samsung είχε ios θα έπαιρνα Samsung. Αφού δεν έχει έχω iphone.

Ευτυχώς για τους υπόλοιπους, έχει λειτουργικό γραμμένο από power users, όχι γυμνασιόπαιδα με προβλήματα όρασης.

afasias
30/03/2021, 16:13
Ευτυχώς για τους υπόλοιπους, έχει λειτουργικό γραμμένο από power users, όχι γυμνασιόπαιδα με προβλήματα όρασης.

Δε σ' αρέσει το ιος ε;

BLiTzER
30/03/2021, 16:22
Δεν είναι θέμα γούστου. Είναι λειτουργικό για casual users, φτιαγμένο για να χρησιμοποιείται εύκολα ακόμα κι από γιαγιάδες, με μεγάλα, όμορφα κουμπιά (διότι έχουν και κάποια ηλικία). Φυσικά, όλο αυτό έρχεται με κόστος τον πλήρη περιορισμό του χρήστη (κοινώς, δε σε αφήνουν να κάνεις τίποτα, τα πάντα είναι κλειδωμένα), άρα από μένα έτσι κι αλλιώς τρώει άκυρο από τα αποδυτήρια. Δε φτάνω καν στο ότι οι συσκευές είναι 10 χρόνια πίσω και κοστίζουν τα 4πλάσια απ'όσα αξίζουν.

afasias
30/03/2021, 16:26
Δεν είναι θέμα γούστου. Είναι λειτουργικό για casual users, φτιαγμένο για να χρησιμοποιείται εύκολα ακόμα κι από γιαγιάδες, με μεγάλα, όμορφα κουμπιά (διότι έχουν και κάποια ηλικία). Φυσικά, όλο αυτό έρχεται με κόστος τον πλήρη περιορισμό του χρήστη (κοινώς, δε σε αφήνουν να κάνεις τίποτα, τα πάντα είναι κλειδωμένα), άρα από μένα έτσι κι αλλιώς τρώει άκυρο από τα αποδυτήρια. Δε φτάνω καν στο ότι οι συσκευές είναι 10 χρόνια πίσω και κοστίζουν τα 4πλάσια απ'όσα αξίζουν.

Διαφωνώ αλλά δεν θα μπω στον κόπο.

toyar
31/03/2021, 07:49
Όλα είναι θέμα διαφημισης
κάποιες φορές δε χρειάζεται να έχεις το καλύτερο προϊόν αρκεί να το πλασάρεις και να το τιμολογησεις ως ελιτ

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 09:50
Θα πω κάτι τετριμμένο αλλά αληθινό. Αν η Samsung είχε ios θα έπαιρνα Samsung. Αφού δεν έχει έχω iphone.


Αν εννοεις αληθινο κατι το οποιο ειναι επιλογη σου, κανεις δεν εχει λογο να αμφιβαλλει

Ακου τωρα μια αλλη αληθεια. Αν αυριο η Apple βγαλει το iphone 12, με 7 καμερες αλλά με τα χαρακτηριστικα του αΗφον 4, τα προββ ε πελατες ηθελα να πω, θα κανουν ουρες ατελειωτες εξω απο τα καταστηματα για να το παρουν
.
.
.
.
.
.
.
νταξ, ιππερβαλω, οχι ολοι
.
.
.
.
.
.
.
.
το 95% σιγουρα

afasias
31/03/2021, 10:04
Αυτό που το 95% των χρηστών iphone είναι μαλάκες με ξεπερνάει. Δεν πειράζει, ας υπάρχουν κι αυτοί προκειμένου να ξεχωρίζουν οι μάγκες με τα άλλα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 10:05
Αυτό που το 95% των χρηστών iphone είναι μαλάκες .


Δεν το ειπα εγω αυτο ;)

BLiTzER
31/03/2021, 10:11
Αυτό που το 95% των χρηστών iphone είναι μαλάκες με ξεπερνάει. Δεν πειράζει, ας υπάρχουν κι αυτοί προκειμένου να ξεχωρίζουν οι μάγκες με τα άλλα.

Το 95% των χρηστών γενικά είναι μαλάκες. :lol:

Viking
31/03/2021, 10:15
Αν εννοεις αληθινο κατι το οποιο ειναι επιλογη σου, κανεις δεν εχει λογο να αμφιβαλλει

Ακου τωρα μια αλλη αληθεια. Αν αυριο η Apple βγαλει το iphone 12, με 7 καμερες αλλά με τα χαρακτηριστικα του αΗφον 4, τα προββ ε πελατες ηθελα να πω, θα κανουν ουρες ατελειωτες εξω απο τα καταστηματα για να το παρουν
.
.
.
.
.
.
.
νταξ, ιππερβαλω, οχι ολοι
.
.
.
.
.
.
.
.
το 95% σιγουρα

Το iphone 12 έχει βγεί ήδη :lol:

Πέρα από το οπαδικά, μια χαρά κινητά είναι όλα, κάνουν τα πάντα!

Πολύ προσοχή στις εφαρμογές και στις άδειες που δίνουμε σε αυτές.

Υπάρχουμε κι εμείς με τα iphone 5ετίας των 350 ευρώ. Και η apple βγάζει και κινητά των 400 ευρώ για όποιους ενδιαφέρονται.

Και τα android είναι τέλεια. Είμαστε τυχεροί με τόσες καλές επιλογές. :beer:

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 10:25
Το iphone 12 έχει βγεί ήδη :lol:

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
Φαντασου ποσο πολυ αντιπαθω τα αΗφον




μια χαρά κινητά είναι όλα, κάνουν τα πάντα!



Μερικσ δε κανουν τα παντα... μαντεψε ποια :p

afasias
31/03/2021, 10:28
Σαν τι, ας πούμε, δεν κάνουν;

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 10:28
Σαν τι, ας πούμε, δεν κάνουν;


Παιρνουν καρτα μνημης?

afasias
31/03/2021, 10:31
Παιρνουν καρτα μνημης?

Όχι, αυτό αποτελεί λειτουργικό πρόβλημα του τηλεφώνου;

Viking
31/03/2021, 10:32
Παιρνουν καρτα μνημης?

Να με συμπαθάς αλλά και τα high end android εγκαταλείπουν τις SD (και τους φορτιστές :a014:)

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 10:39
Όχι

Και παλι καλα να λες που τους εκοψε (εστω και με την eSim) να λανσαρουν δικαρτα τηλεφωνα




Να με συμπαθάς αλλά και τα high end android εγκαταλείπουν τις SD (και τους φορτιστές :a014:)


Γιαυτο και βλεπεις εξαγριωμενους πελατες να λενε αγανακτισμενοι "ΕΔΩΣΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΝΑ ΦΟΡΤΙΣΤΗ?" :lol:

Viking
31/03/2021, 10:43
Και παλι καλα να λες που τους εκοψε (εστω και με την eSim) να λανσαρουν δικαρτα τηλεφωνα






Γιαυτο και βλεπεις εξαγριωμενους πελατες να λενε αγανακτισμενοι "ΕΔΩΣΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΝΑ ΦΟΡΤΙΣΤΗ?" :lol:

Σε λίγο δεν θα έχουν ούτε θύρες.
Καταργήσανε το jack.

Κλείσαν τον ΟΤΕ. ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ ΟΛΟΙ! :lol:

το δικό μου έχει jack

doctor_john
31/03/2021, 11:04
Όντως, πανε τα τζακ; τι είν τούτοι ρε..

DoctoR_k6
31/03/2021, 11:51
Εγω προχτες ηθελα να κανω screen mirroring απο ενα μηλοτηλεφωνο κ δεν γινοταν.
Με τα απλα βηματα που κανεις σε ενα android. Xωρις airplay tv κ αλλες εφαρμογες.
Ιδιο wifi κ απλα cast στην TV.

Viking
31/03/2021, 11:57
Εγω προχτες ηθελα να κανω screen mirroring απο ενα μηλοτηλεφωνο κ δεν γινοταν.
Με τα απλα βηματα που κανεις σε ενα android. Xωρις airplay tv κ αλλες εφαρμογες.
Ιδιο wifi κ απλα cast στην TV.

Σωστός.
Αν ωστόσο θέλεις να προβάλλεις βίντεο από youtube έχει έτοιμο κουμπάκι εντός του app και το πετάει στην TV.

BLiTzER
31/03/2021, 12:00
Μην πάτε πολύ μακριά. Μιλάμε για απλά, καθημερινά πράγματα. Θέλω να μεταφέρω ένα αρχείο από το άιφον στο πισί μου συνδέοντας απλά το καλώδιο. Στα κανονικά κινητά παίρνει ακριβώς 4 δευτερόλεπτα. Στα άιφον δε γίνεται. Πρέπει να εγκαταστήσεις ειδικό software. Για να μεταφέρεις ένα αρχείο. Λολ.

Viking
31/03/2021, 12:01
Μην πάτε πολύ μακριά. Μιλάμε για απλά, καθημερινά πράγματα. Θέλω να μεταφέρω ένα αρχείο από το άιφον στο πισί μου συνδέοντας απλά το καλώδιο. Στα κανονικά κινητά παίρνει ακριβώς 4 δευτερόλεπτα. Στα άιφον δε γίνεται.

Δεν χρειάζεται γιατί έχει συγχρονιστεί ήδη μέσω icloud :cool:

BLiTzER
31/03/2021, 12:03
Ναι, αυτό είναι το θέμα. Για να κάνεις οτιδήποτε πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο i-crap (icloud, itunes, igamisou). Δε θέλω. Θέλω να κάνω αυτό που θέλω, όπως το θέλω ΕΓΩ, όχι η απλ. Δε θέλουμε όλοι να μοιράζουμε τα πάντα στο ίντερνετ. ;)

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 12:08
Δεν χρειάζεται γιατί έχει συγχρονιστεί ήδη μέσω icloud :cool:



Χρειαζεται, γιατι δε γουσταρει ο μπλιτζερ να ανεβαινουν τα προσωπικα του δεδομενα σε κανενα cloud ;)


(Ειναι πολλα τα στραβα της απλ, χρονο δεν εχω να σας τα διηγηθω)



Εντιτ.
Με προλαβε ο μπλιτΖ

BLiTzER
31/03/2021, 12:09
Το αστείο είναι ότι ακόμα και απλ φανμπόις παρατάνε το itunes τελευταία και ψάχνουν εναλλακτικές γιατί είναι σκουπίδι. :lol:

Στο μεταξύ, εγώ συνδέω το κινητό μου χωρίς καν καλώδιο (https://support.microsoft.com/en-us/topic/connect-on-a-new-level-with-link-to-windows-bb7a82b6-7bcd-be1d-ccc8-dddb909bc07b) και μπορώ να το ελέγχω πλήρως, μέχρι και να γράφω sms από το πισί μου.

Viking
31/03/2021, 12:20
Trade-off είναι πάντα. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Το θέμα είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου (και όχι στις ανάγκες που σου έχουν θέσει).

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 12:25
Το θέμα είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου (και όχι στις ανάγκες που σου έχουν θέσει).


Να'ξερες ποσο πολυ ερχεσαι στα λογια μου :beer:

karellen
31/03/2021, 12:31
Το παν είναι ποιος κατέχει την πληροφορία.
Δείτε την ταινία Sneakers- οι Αθόρυβοι,καρμπόν η ιστορία του Jobs και του Wozniak και οι αντιδιαμετρικές αντιλήψεις τους περί αυτής.

BLiTzER
31/03/2021, 12:49
Trade-off είναι πάντα. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Το θέμα είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου (και όχι στις ανάγκες που σου έχουν θέσει).

Συμφωνώ απολύτως. Και αυτό είπα εξ αρχής. Τα iphones είναι φτιαγμένα για να είναι εύχρηστα και foolproof, για χρήστες χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και ανησυχίες.

DoctoR_k6
31/03/2021, 12:53
Σωστός.
Αν ωστόσο θέλεις να προβάλλεις βίντεο από youtube έχει έτοιμο κουμπάκι εντός του app και το πετάει στην TV.

Αυτο τους ελειπε να μην μπορουν να κανουν ουτε κ αυτο.

Τεσπα οσοι θελουν αιφον ξερουν τα καλα κ τα κακα οποτε...
Ευτυχως υπαρχουν αλλες επιλογες κ για τους υπολοιπους οποτε ολοι καλυμμενοι.

Grafton 505
31/03/2021, 20:53
Να πω και εγώ τον καημό μου, μιας και αγοράζω μόνο Nokia τα τελευταία 20 χρόνια.

Έχοντας λοιπόν χρησιμοποιήσει κινητά (smartphones) από όλες τις εταιρίες, Κινέζικες, Κορεάτικες, Αμερικάνικες, δεν είδα καμιά ουσιώδη διαφορά. Τα ίδια έκανα σε όλα και τα ίδια αποτελέσματα είχα.

Και επειδή είμαι στο 80% τον χρηστών, που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να παίρνουν τηλέφωνο και να χρησιμοποιούν μερικές γνωστές εφαρμογές (που έχουν τα ίδια ''κουμπιά'' σε όλα τα λειτουργικά, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα :

1) Σου περισσεύουν τα φράγκα ; Παίρνεις ότι σε αρέσει και πουλάς μούρη.
2) Δεν σου περισσεύουν ; Παίρνεις ότι μπορείς και κάνεις την δουλεία σου μια χαρά.

Και επειδή είμαστε και μοτοφόρουμ ( τελευταία φορά που κοίταξα δηλαδή ) ένα κινητό, όπως και ένα κράνος, ανάμεσα στα 150 € και τα 200 € είναι μια χαρά.

Και τα δύο θα αντέξουν 5 με 7 χρόνια ούτως η άλλως.

Αυτά !
Ευχαριστώ !

:beer:

υγ. Παίρνω και θα παίρνω Nokia γιατί η ποιότητά τους είναι ανώτερη από την τιμή τους.

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 21:03
1) Σου περισσεύουν τα φράγκα ; Παίρνεις ότι σε αρέσει και πουλάς μούρη.
2) Δεν σου περισσεύουν ; Παίρνεις ότι μπορείς και κάνεις την δουλεία σου μια χαρά..


:a46:

bulmont
31/03/2021, 21:14
cat s42....................

Bowleno
31/03/2021, 22:24
Ήμουν φαν της νόκια πριν την έλευση του Android μέχρι που πήρα την πατάτα n97 στον μήνα επάνω τα έπαιξε και αποφάνθηκαν... Υγρασία! Την στιγμή που πάντα το είχα σε θήκη και ποτέ δεν πλησίασε καν νερό. Τέλος από μένα.
Μετά πήγα στην sammy όπου είχα πολλά τα S έως το 6 από εκεί και μετά τα θεώρησα υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Πλέον μόνο xiaomi (μέχρι νεωτέρας...)

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/03/2021, 22:41
την πατάτα n97

Τηλεφωναρα


στον μήνα επάνω τα έπαιξε και αποφάνθηκαν... Υγρασία! Την στιγμή που πάντα το είχα σε θήκη και ποτέ δεν πλησίασε καν νερό.

Ξέρεις πόσοι ορκιζοντουσαν στα παιδιά τους οτι το κινητό τους δε βράχηκα ποτέ και από μέσα βγαίνανε ψαρια? Και όταν τους το έδειχνες έλεγαν "δε ξέρω, έτσι θα ήταν από το εργοστασιο"

( δε το λέω για σένα, γενικά μιλαω)

Bowleno
01/04/2021, 05:13
Τηλεφωναρα



Ξέρεις πόσοι ορκιζοντουσαν στα παιδιά τους οτι το κινητό τους δε βράχηκα ποτέ και από μέσα βγαίνανε ψαρια? Και όταν τους το έδειχνες έλεγαν "δε ξέρω, έτσι θα ήταν από το εργοστασιο"

( δε το λέω για σένα, γενικά μιλαω)

Πατάτα διότι ούτε μήνα δεν το χάρηκα και κόστισε 600 ευρώ εκείνη τη εποχή:cry:
Ένα δίκιο το έχεις έχω δει κι εγώ περιπτώσεις...
Αλλά εγώ ξέρω για τα δικά ΜΟΥ κινητά. Το συγκεκριμένο το πήρα καλοκαίρι, πάντα στην θήκη του (θήκη ζώνης) δεν το άφησα ποτέ πάνω σε τραπεζάκι π.χ. καθώς δεν το ακούω να χτυπάει... Συνεπώς; Τι θυμήθηκα πρωί πρωί και χάνω τα εναπομείναντα μαλλιά μου ...:cry::lol:

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2021, 08:49
Λες ψεμματα
.
.
.
.
.
.
.
650 ειχε :lol:

Ακου μια ιστορια, ισως αληθινη, ισως και φανταστικη
Παει ενας τυπος με το τηλεφωνο του στο σερβις, λεει του τεχνικου οτι δε του ανοιγει και πριν προλαβει να τελειωσει τη κουβεντα γυριζει ο τεχνικος και του λεει "Το τηλεφωνο εχει παρει υγρα" :uplate:
Σαφως ενοχλημενος ο πελατης αρχισε την επιθεση, και πως το ξερει, και το προσεχει κτλ κτλ.
Ηρεμος (σπανιο για τον τεχνικο που εχει ακουσει τοσα) του λεει "Ησουν χθες στο Base Cafe, καποιο στιγμη πηγες για κατουρημα, εκεινη τη στιγμη η σερβιτορα καθως εφερνε τους καφεδες σας, εριξε ενα ποτηρι νερο πανω στο κινητο σου. Ζητησε συγνωμη, το σκουπισαν οι φικοι σου και ειπαν ολα καλα, δουλευει. Εγω ομως που ημουν διπλα και το ειδα.... σε περιμενα σημερα" :lol:
Ζητησε συγνωμη, αφησε το κινητο για φτιαξιμο και εφυγε

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2021, 08:57
Βεβαια, ακου και την αλλη ιστορια, παλι ισως αληθινη, ισως φανταστικη κ αυτη

Κινητο βγαινει απο το κουτι του για να παραδωθει στο πελατη, αλλα το κινητο δεν λειτουργησε ποτε. Δοκιμαστηκε αλλη μπαταρια μηπως και ειναι αυτο το προβλημα αλλα τζιφος.
Δε πειραζει, διαδικασια DOA (defective on arrrival η Dead on arrival οπως λενε στην αργκο) Η συσκευη απο το κουτι εφυγε στο σερβις.
Η διασγνωση? Υγρα στη πλακετα. Περιττο να σου πω οτι εγινε της πουτανας :evil:

motojojo
01/04/2021, 09:26
Να πω κι εγω τη δική μου ιστορία με υγρά στην πλακέτα του πληκτρολογίου?

Κανουργιο SE K750. Από τις πρώτες μέρες δεν δούλευε το 5. Όσο και να το πατούσα μια έπιανε μια δεν έπιανε.
Το πάω αντιπροσωπεία, μου λένε το ίδιο, έπεσαν υγρά μέσα και δεν το καλύπτει η εγγύηση, μου είχαν πει και ένα κόστος μόνο για να το ανοίξουν.
Πάω στο σπίτι και λέω δεν μαμιέται, θα το ανοίξω μόνος μου, ούτε μήνα δεν το είχα. Βγάζω την πλακέτα του πληκτρολογίου, όντως είχε κάτι υγρά σαν λάδι αλλά όχι απλωμένα, σε ένα σημείο, γυρω γύρω ήταν πεντακάθαρα. Βέβαια η πλακέτα ήταν καλυμένη με ασπρη αδιάφανη ζελατίνα οπότε τα υγρά δεν έπαιζαν κανένα ρόλο στη λειτουργικότητα, οπότε παίρνω τη μεγάλη απόφαση να την ξεκολήσω. Ε ακριβως εκεί που πατάει το 5 είχε υγρά πάλι, κάτω από τη ζελατίνα αυτή τη φορά, με αποτέλεσμα οι ακροδέκτες που εκαναν επαφή με το πάτημα του 5 να μην κάνουν επαφή. Τα υπόλοιπα κουμπά καθαρά. Το καθαρισα με ένα πανί, ξανακόλησα τη ζελατίνα και όλα κομπλέ.

Το τηλέφωνο δουλεψε για αρκετά χρόνια μέχρι να αντικατασταθεί για το πρώτο μου Smartphone. Τηλεφωνάρα για την εποχή του και αξιοπιστία επιπέδου 3310. Μια φορά ημουν με το μηχανάκι, μου έπεσε στο δρόμο και το κατάλαβα στο σπίτι. Δεν θυμάμαι με πόσα πήγαινα, πάνω από 50 γιατί ήταν ανοιχτός δρόμος, αλλά δεν έπαθε τίποτα.

Bowleno
01/04/2021, 09:39
Λες ψεμματα
.
.
.
.
.
.
.
650 ειχε :lol:

Ακου μια ιστορια, ισως αληθινη, ισως και φανταστικη
Παει ενας τυπος με το τηλεφωνο του στο σερβις, λεει του τεχνικου οτι δε του ανοιγει και πριν προλαβει να τελειωσει τη κουβεντα γυριζει ο τεχνικος και του λεει "Το τηλεφωνο εχει παρει υγρα" :uplate:
Σαφως ενοχλημενος ο πελατης αρχισε την επιθεση, και πως το ξερει, και το προσεχει κτλ κτλ.
Ηρεμος (σπανιο για τον τεχνικο που εχει ακουσει τοσα) του λεει "Ησουν χθες στο Base Cafe, καποιο στιγμη πηγες για κατουρημα, εκεινη τη στιγμη η σερβιτορα καθως εφερνε τους καφεδες σας, εριξε ενα ποτηρι νερο πανω στο κινητο σου. Ζητησε συγνωμη, το σκουπισαν οι φικοι σου και ειπαν ολα καλα, δουλευει. Εγω ομως που ημουν διπλα και το ειδα.... σε περιμενα σημερα" :lol:
Ζητησε συγνωμη, αφησε το κινητο για φτιαξιμο και εφυγε

:bawl: ακριβώς για κάτι τέτοια το είχα πάντα στην θήκη και πάντα επάνω μου.
Καλά... Πολύ γκαντέμης ο τύπος, από τόσα μαγαζιά του έκατσε η περίπτωση:cry::bawl:

karellen
01/04/2021, 09:58
Πάντως μια εποχή που τα Νόκια ήταν windows phone πηγαίνανε σφαίρα,ούτε κολλήματα ούτε τίποτα.Έχω ένα Lumia 640 ακόμα μάχιμο.

Viking
01/04/2021, 10:03
Πάντως μια εποχή που τα Νόκια ήταν windows phone πηγαίνανε σφαίρα,ούτε κολλήματα ούτε τίποτα.Έχω ένα Lumia 640 ακόμα μάχιμο.

Παρομοίως με Lumia 635, αγορασμένο 75 ευρώ. Ένα πράγμα μου έλειπε (nfc). Κατα τα άλλα, δεν κολλούσε ποτέ και αυτό για μένα είναι νούμερο 1 χαρακτηριστικό για ένα κινητό.

Τώρα iphone SE (2016). Δεν περιορίζομαι σε αυτά που θέλω, δεν κολλάει πουθενά, κινητό 5ετίας που ακόμα παίρνει ενημερώσεις (και χωρίς pop up διαφημίσεις που είναι τουλάχιστον εκνευριστικές, ναι για τα xiaomi λέω γιατί έχω και ένα ποκο Φ1 για τάμπλετ και youtube κτλ..).

DoctoR_k6
01/04/2021, 10:50
Βεβαια, ακου και την αλλη ιστορια, παλι ισως αληθινη, ισως φανταστικη κ αυτη

Κινητο βγαινει απο το κουτι του για να παραδωθει στο πελατη, αλλα το κινητο δεν λειτουργησε ποτε. Δοκιμαστηκε αλλη μπαταρια μηπως και ειναι αυτο το προβλημα αλλα τζιφος.
Δε πειραζει, διαδικασια DOA (defective on arrrival η Dead on arrival οπως λενε στην αργκο) Η συσκευη απο το κουτι εφυγε στο σερβις.
Η διασγνωση? Υγρα στη πλακετα. Περιττο να σου πω οτι εγινε της πουτανας :evil:

Επειδη βλεπω ξερεις 2-3 πραγματα απο service κινητων...ξερεις πως πολλες συσκευες που γυρνανε πισω υπο εγγυηση η χαλασμενα επανακατασκευαζονται κ ξαναπωλουνται σαν καινουρια απο εταιριες κινητης (τουλαχιστον οσο δουλευα εγω).
Επειδη εχω δουλεψει πριν πολλα χρονια σε εταιρια με service μεγαλου παροχου εχω δει πολλα.
Καλα αυτο δεν εχει πεσει ποτε σε νερο κλπ κλπ ειναι γνωστα. Καθε συσκευη ειχε 1-2 αυτοκολλητα που δειχνανε αν εχει παρει υγρασια η συσκευη/πλακετα. Δεν επρεπε να δεις πρασιναδα ξερω γω για να το καταλαβεις.
Αν με λιγο αλκοολη καθαριζες πλακετα κ ησουν τυχερος, αντε να κολλουσες κ κατι με το κολλητηρι κ να δουλευε. Εως εκει.

Οποτε καταλαβαινεις γιατι μπορει μεχρι κ ''καινουριες'' συσκευες μπορει να εβλεπες απο υγρασια μεχρι κ πληροφοριες απο προηγουμενο χρηστη. :lol:

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2021, 11:26
.ξερεις πως πολλες συσκευες που γ[U]υρνανε πισω υπο εγγυηση η χαλασμενα επανακατασκευαζονται κ ξαναπωλουνται σαν καινουρια απο εταιριες κινητης


Οχι ακριβως
Οι επισκευασμενες συσκευες χρησιμοποιουνταν ως swap συσκευες. ;)

DoctoR_k6
01/04/2021, 11:56
Οχι ακριβως
Οι επισκευασμενες συσκευες χρησιμοποιουνταν ως swap συσκευες. ;)

Kαλα για την ιδια συσκευη δεν το συζηταμε.
Απλα πολλα μαγαζια δινανε αλλη συσκευη κ οταν γινοταν επιστροφη εμπαινε σε κουτι καινουριο κ στο τζαμι.
Κανεις δεν ηξερε αν ειναι swap η παραλαβη αλλα σε καινουριο κουτι.

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2021, 12:07
Αυτο (κακως) ηταν λαθος του καταστηματος. Κ ευκολα θα μπορουσε να γινει μπερδεμα γιατι αλλο imei θα ειχε η συσκευη απο επισκευη και αλλο στο κουτι που θα το εβαζαν

Και επισης, μπορει ενα καταστημα να εκανε αλλαγη κινητου σε καποιο καλο πελατη για να τον εξυπηρετισει, ποιος ομως εγγυαται οτι η συσκευη δεν εσπασε/βραχηκε, με αποτελεσμα το καταστημα να εχει χασει μια συσκευη?

DoctoR_k6
01/04/2021, 12:27
Αυτο (κακως) ηταν λαθος του καταστηματος. Κ ευκολα θα μπορουσε να γινει μπερδεμα γιατι αλλο imei θα ειχε η συσκευη απο επισκευη και αλλο στο κουτι που θα το εβαζαν

Και επισης, μπορει ενα καταστημα να εκανε αλλαγη κινητου σε καποιο καλο πελατη για να τον εξυπηρετισει, ποιος ομως εγγυαται οτι η συσκευη δεν εσπασε/βραχηκε, με αποτελεσμα το καταστημα να εχει χασει μια συσκευη?

Καλα τι ειναι σωστο κ λαθος ας μην το συζητησουμε καθολου.
Ειχα δει τα παντα λεμε. Δεν γραφονται αυτα σε φορουμ.
Μεγαλη μπιζνα τα κινητα...

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2021, 12:52
Καλα τι ειναι σωστο κ λαθος ας μην το συζητησουμε καθολου.
Ειχα δει τα παντα λεμε. Δεν γραφονται αυτα σε φορουμ.
Μεγαλη μπιζνα τα κινητα...

Σε νοιωθω, γραφεις βιβλιο με τις ιστοριες που σου εχουν τυχει και γινεται και μπΕστοσελλερ :lol: