PDA

View Full Version : Ατυχία



Giorgos12345
30/03/2021, 18:22
Καλησπέρα παιδιά! Ένας ηλικιωμένος μου έκανε μήνυση επειδή οδηγαω χωρίς δίπλωμα ειμαι 17 και το μηχανάκι 135cc σε πόσο καιρό θα μου έρθει η μήνυση και πως θα ειδοποιηθω;;; Ευχαριστώ!

doctoras
30/03/2021, 18:27
μάλλον θα καλεστείς απο την αστυνομία της περιοχής σου για κατάθεση, εκει θα μάθεις και τις επόμενες κινήσεις

BLiTzER
30/03/2021, 18:39
Όταν λες "ατυχία";

bulmont
30/03/2021, 18:45
Όταν λες "ατυχία";

Να πέσεις σε στραβόξυλο γέρο.....τόσοι άλλοι καλοί υπάρχουν............

telegonos
30/03/2021, 18:51
Ατυχία είναι εκεί που πας, να έχει τρύπα το πλακάκι από κάτω και να σπάσει και να πέσεις ή να σε χτυπήσει μετεωρίτης ή να σε επιλέξει τυχαία το κράτος για εφορευτική επιτροπή στις εκλογές.

Αυτό που έκανες εσύ, δεν είναι ατυχία, είναι παρανομία εν γνώση σου, και με την ευθύνη σου (+του κηδεμόνα σου αφού είσαι ανήλικος).

Πως ξέρεις 1)για ηλικιωμένο 2)τι έκανε 3)για ποιον λόγο; Στα είπε ο ίδιος, στα είπε άλλη πηγή; Πως του ήρθε του ηλικιωμένου και το έκανε αυτό, έτσι ξαφνικά ή κάτι άλλο συνέβη πρώτα στο οποίο κάτι έκανες εσύ;

Giorgos12345
30/03/2021, 18:58
Ατυχία είναι εκεί που πας, να έχει τρύπα το πλακάκι από κάτω και να σπάσει και να πέσεις ή να σε χτυπήσει μετεωρίτης ή να σε επιλέξει τυχαία το κράτος για εφορευτική επιτροπή στις εκλογές.

Αυτό που έκανες εσύ, δεν είναι ατυχία, είναι παρανομία εν γνώση σου, και με την ευθύνη σου (+του κηδεμόνα σου αφού είσαι ανήλικος).

Πως ξέρεις 1)για ηλικιωμένο 2)τι έκανε 3)για ποιον λόγο; Στα είπε ο ίδιος, στα είπε άλλη πηγή; Πως του ήρθε του ηλικιωμένου και το έκανε αυτό, έτσι ξαφνικά ή κάτι άλλο συνέβη πρώτα στο οποίο κάτι έκανες εσύ;

Καληπερα σας, ο λόγος είναι ότι κάνει θόρυβο το μηχανάκι και συμφωνώ στα ίσα είπατε παραπάνω! Μου το είπε ο ίδιος ότι θα μου κάνει μήνυση εδώ και 1 εβδομάδα έχει γίνει αυτό το συμβάν

telegonos
30/03/2021, 19:03
Είπε ότι θα στην κάνει, δεν σημαίνει ότι την έκανε. Αν σε ξέρει και έχει το τηλέφωνό σου, θα σε είχε καλέσει επί τόπου ο αστυνομικός που καταγράφει την μήνυση. Αν δεν σε ξέρει, τότε με τι στοιχεία σου έκανε την μήνυση; Με την πινακίδα σου μόνο;

Δύσκολο το βλέπω, έχει και ένα 100ρικο η μήνυση, 95% ψαρωτικά στο είπε.

Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου, βάλε ένα σιγαστηράκι (db killer) να μην προκαλείς, είσαι παράνομος, προκαλείς κιόλλας. Stay low που λένε ;)

g_m900
30/03/2021, 19:06
Καληπερα σας, ο λόγος είναι ότι κάνει θόρυβο το μηχανάκι και συμφωνώ στα ίσα είπατε παραπάνω! Μου το είπε ο ίδιος ότι θα μου κάνει μήνυση εδώ και 1 εβδομάδα έχει γίνει αυτό το συμβάν
"Θα..."
Μια λεξη που εχει καταστρεψει τον τοπο.
Περα απο το αστειο νομιζω δεν σου εχει κανει απολύτως τίποτα.
1ον θα πρεπει να σκασει 50-70€ παραβολο.
2ον αν γίνει στο τμημα σε καλουν αμεσα οποτε δεν.
3ον αν βαλει δικηγορο πληρωνει περισσοτερα.

"Θα... " αυτος αλλα βγαλε την εξάτμιση μια και δεν μπορει να υποστηριξει ευκολα την υπαρξη της μετα την αφαιρεση σου απο εσενα.
Τελοσπαντων... Μην προκαλεις και συ.

DRAKONET
30/03/2021, 19:07
Το οτι οδηγεις χωρις διπλωμα ειναι μεγιστη κουταμαρα να μην το πω πιο χοντρα !
Το οτι εκανε μυνηση...εαν ισχυει πρεπει και να αποδειχθει....σε τοπο και χρονο...κατι το οποιο μπορεις να αρνηθεις
για το σημειο

νεοσσός
30/03/2021, 19:10
Καλώς ήρθες στο forum!

Στην ηλικία σου, δικαιούσαι να οδηγείς μόνο μέχρι 50 κυβικά εκατοστά³ μοτοσυκλέτα και μόνο εάν έχεις αντίστοιχο δίπλωμα οδήγησης. Επιπλέον πρέπει να φροντίσεις να μην κάνει περισσότερο θόρυβο από τον επιτρεπόμενο.

Σε περίπτωση ατυχήματος, όντας ανασφάλιστος, παίρνεις το ρίσκο να χρεωθείτε οικογενειακώς για μία ζωή. Οι μηνύσεις από τρίτους είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει.

Σου εύχομαι να κάνεις τη διαφορά και να πράξεις συνετά. Δεν έχω βέβαια αυταπάτες, απλά θα εντυπωσιαστώ.

Giorgos12345
30/03/2021, 19:13
Είπε ότι θα στην κάνει, δεν σημαίνει ότι την έκανε. Αν σε ξέρει και έχει το τηλέφωνό σου, θα σε είχε καλέσει επί τόπου ο αστυνομικός που καταγράφει την μήνυση. Αν δεν σε ξέρει, τότε με τι στοιχεία σου έκανε την μήνυση; Με την πινακίδα σου μόνο;

Δύσκολο το βλέπω, έχει και ένα 100ρικο η μήνυση, 95% ψαρωτικά στο είπε.

Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου, βάλε ένα σιγαστηράκι (db killer) να μην προκαλείς, είσαι παράνομος, προκαλείς κιόλλας. Stay low που λένε ;)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας το εκτιμώ πολύ,από Τα στοιχεία μου τα ξέρει το όνομα μου και την περιοχή μου! Οπότε αν την είχε κάνει θα είχα ειδοποιηθεί λέτε εε;;

Giorgos12345
30/03/2021, 19:15
"Θα..."
Μια λεξη που εχει καταστρεψει τον τοπο.
Περα απο το αστειο νομιζω δεν σου εχει κανει απολύτως τίποτα.
1ον θα πρεπει να σκασει 50-70€ παραβολο.
2ον αν γίνει στο τμημα σε καλουν αμεσα οποτε δεν.
3ον αν βαλει δικηγορο πληρωνει περισσοτερα.

"Θα... " αυτος αλλα βγαλε την εξάτμιση μια και δεν μπορει να υποστηριξει ευκολα την υπαρξη της μετα την αφαιρεση σου απο εσενα.
Τελοσπαντων... Μην προκαλεις και συ.

Ναι έχετε απόλυτο δίκιο απλά επειδή το έχει κάνει σε πολλά παιδιά αυτό το πράγμα να κάνει μηνύσεις λέω ότι θα την πατήσω και εγώ και αγχώνομαι! Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που μου το είπε οπότε με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να είχα ενημερωθεί! Σας ευχαριστώ

vantonopoulos
30/03/2021, 19:17
Σχετικό άσχετο, το παράβολο για την κατάθεση της μήνυσης έχει καταργηθεί, υπάρχει ένα παράβολο των 250€ αν αρχειοθετήσει την μήνυση ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών, για να την επαναξιολογήσει ο εισαγγελέας εφετών. Από τον νέο ΚΠΔ όσο τον έχω ξεφυλλισει.

Giorgos12345
30/03/2021, 19:21
Σχετικό άσχετο, το παράβολο για την κατάθεση της μήνυσης έχει καταργηθεί, υπάρχει ένα παράβολο των 250€ αν αρχειοθετήσει την μήνυση ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών, για να την επαναξιολογήσει ο εισαγγελέας εφετών. Από τον νέο ΚΠΔ όσο τον έχω ξεφυλλισει.

Καλησπερα σας, επειδή βλέπω ότι ξέρετε κάποια πράγματα! Σε περίπτωση μήνυσης σε πόσο καιρό ειδοποίησε;;;

vantonopoulos
30/03/2021, 19:25
Άρθρο 43

Έναρξη ποινικής δίωξης.

Τρόποι κίνησης. Αρχειοθέτηση. 1. Ο εισαγγελέας όταν λάβει τη μήνυση ή την αναφορά, κινεί την ποινική δίωξη, παραγγέλλοντας ανάκριση ή εισάγοντας την υπόθεση με απευθείας κλήση του κατηγορουμένου στο ακροατήριο, όπου αυτό προβλέπεται ή διαβιβάζοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών στην περίπτωση της επόμενης παραγράφου ή υποβάλλοντας αίτηση για την έκδοση ποινικής διαταγής (άρθρο 409). Στα κακουργήματα ή πλημμελήματα αρμοδιότητας τριμελούς πλημμελειοδικείου, καθώς και στα πλημμελήματα αρμοδιότητας τριμελούς εφετείου (άρθρο 111 παρ. 6), κινεί την ποινική δίωξη μόνο εφόσον έχουν ενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 και προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για την κίνησή της. Αν έχει προηγηθεί ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση ελέγχου του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης ή του Σώματος ή Υπηρεσίας Επιθεώρησης και Ελέγχου των φορέων της παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 3074/2002 και προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για να κινηθεί η ποινική δίωξη, μπορεί να μην ενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση, εφόσον η ποινική δίωξη που πρόκειται να ασκηθεί αναφέρεται σε πράξεις ίδιες με εκείνες για τις οποίες διενεργήθηκε η Ε.Δ.Ε ή αναφέρονται στο πόρισμα ή την έκθεση ελέγχου.

2. Αν διενεργήθηκε προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ή ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση αρμόδιας κατά τον νόμο για έλεγχο αρχής για πλημμέλημα των προσώπων του άρθρου 111 παρ. 6, ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών κινεί την ποινική δίωξη διαβιβάζοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών με σχέδιο κλητηρίου θεσπίσματος. Αν ο εισαγγελέας εφετών κρίνει ότι δεν συντρέχουν επαρκείς ενδείξεις για την εισαγωγή της υπόθεσης στο ακροατήριο με απευθείας κλήση, υποβάλλει σχετική πρόταση στο συμβούλιο εφετών διατηρώντας το δικαίωμα να διατάξει προηγουμένως προανάκριση για τη συμπλήρωση του αποδεικτικού υλικού».

3. Αν η μήνυση ή η αναφορά δεν στηρίζεται στον νόμο ή είναι προφανώς αβάσιμη στην ουσία της ή ανεπίδεκτη δικαστικής εκτίμησης, ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών τη θέτει στο αρχείο και, υποβάλλοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών, αναφέρει σε αυτόν τους λόγους για τους οποίους δεν άσκησε ποινική δίωξη. Ο τελευταίος, αν δεν συμφωνεί, έχει υποχρέωση να παραγγείλει προκαταρκτική εξέταση αν πρόκειται για κακούργημα ή πλημμέλημα για το οποίο αυτή είναι υποχρεωτική, είτε την άσκηση ποινικής δίωξης στις λοιπές περιπτώσεις προσδιορίζοντας σαφώς τα νομικά χαρακτηριστικά της αξιόποινης πράξης».

4. Αν έχει διενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ή ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση αρμόδιας κατά τον νόμο για έλεγχο αρχής και ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών κρίνει ότι δεν προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για να κινηθεί η ποινική δίωξη, θέτει την υπόθεση στο αρχείο και, υποβάλλοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών, αναφέρει σε αυτόν τους λόγους για τους οποίους δεν άσκησε ποινική δίωξη. Ο τελευταίος, αν δεν συμφωνεί, έχει δικαίωμα να παραγγείλει είτε τη συμπλήρωση προκαταρκτικής εξέτασης είτε την άσκηση ποινικής δίωξης, εκθέτοντας στην παραγγελία του συνοπτικά τους λόγους που την δικαιολογούν, προσδιορίζοντας σαφώς τα νομικά χαρακτηριστικά της αξιόποινης πράξης.»

5. Μήνυση ή αναφορά η οποία υποβάλλεται με οποιονδήποτε τρόπο ανωνύμως ή με ανύπαρκτο όνομα, τίθεται αμέσως στο αρχείο από τον εισαγγελέα πλημμελειοδικών και εφαρμόζονται αναλόγως όσα ορίζονται στην παρ. 3. Όταν συντρέχουν εξαιρετικοί λόγοι που μνημονεύονται ειδικά στην παραγγελία του εισαγγελέα πλημμελειοδικών, διατάσσεται η» διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης.

6. Ο αρμόδιος εισαγγελέας ανασύρει τη δικογραφία από το αρχείο μόνον όταν αναφαίνονται νέα πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία ή γίνεται επίκληση αυτών, τα οποία δικαιολογούν κατά την κρίση του την επανεξέταση της υπόθεσης. Στην περίπτωση αυτή καλεί τον μηνυόμενο ή αυτόν σε βάρος του οποίου διενεργήθηκε προκαταρκτική εξέταση για παροχή εξηγήσεων.

vantonopoulos
30/03/2021, 19:27
Καλησπερα σας, επειδή βλέπω ότι ξέρετε κάποια πράγματα! Σε περίπτωση μήνυσης σε πόσο καιρό ειδοποίησε;;;

Άρθρο 42

Μήνυση αξιόποινων πράξεων.

1. Εκτός από αυτόν που αδικήθηκε και οποιοσδήποτε άλλος έχει το δικαίωμα να καταγγείλει στην αρχή τις αξιόποινες πράξεις που διώκονται αυτεπαγγέλτως, τις οποίες πληροφορήθηκε με οποιονδήποτε τρόπο.

2. Η μήνυση γίνεται απευθείας στον εισαγγελέα πλημμελειοδικών, αλλά και στους άλλους ανακριτικούς υπαλλήλους είτε από τον ίδιο το μηνυτή είτε από ειδικό πληρεξούσιο. Το έγγραφο της πληρεξουσιότητας μπορεί να δοθεί και με απλή έγγραφη δήλωση. Η γνησιότητα της υπογραφής του εντολέα πρέπει να βεβαιώνεται από οποιαδήποτε δημόσια, δημοτική ή κοινοτική αρχή ή δικηγόρο. Το έγγραφο της πληρεξουσιότητας προσαρτάται στην έκθεση για την κατάθεση της μήνυσης. Μπορεί επίσης η μήνυση να γίνει και προφορικά, οπότε συντάσσεται έκθεση.

3. Αν η μήνυση έγινε σε ανακριτικό υπάλληλο, αυτός τη στέλνει χωρίς χρονοτριβή στον αρμόδιο για την ποινική δίωξη εισαγγελέα.

4. Η κατάθεση της μήνυσης μπορεί να γίνεται και με ηλεκτρονικά μέσα, εφόσον φέρει προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή κατά την έννοια του άρθρου 3 παρ. 1 του π.δ. 150/2001. Οι λεπτομέρειες και οι ειδικότερες προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης καθορίζονται με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

doctoras
30/03/2021, 19:29
το θέμα είναι τι προτίθσαι να κάνεις απο εδώ και στο εξής?
πες οτι την γλιτωσες αυτή την φορά, τι θα κάνεις στην επόμενη προειδοποίηση μήνυσης?

το μηχανάκι είναι ασφαλισμένο στον πατέρα σου? ή είναι ανασφάλιστο?
έχεις σκεφθεί την περίπτωση να συμετέχεις σε ένα τροχαίο ατύχημα με πεζό?
έχεις σκεφθεί ποσο ενδέχεται να κοστίσει κάποια μερική βλάβη σε πεζό, ακόμη και αν δεν φταίς φυσικά

αν θέλεις μπορούμε να τα συζητήσουμε και αυτά, γιατί όλα και όλοι απο κάπου ξεκινάνε

telegonos
30/03/2021, 19:33
50 κυβικά³

Κυβικά εις την τρίτη δύναμη; Εννιαδιάστατος κύβος; Γουαου

mikepap
30/03/2021, 19:41
Περα απο τον φοβο που σου εχει προκαλεσει η υποθεση για τυχων συνεπειες ,θα προτιμούσα να ρωτούσες με πραγματικο ενδιαφέρον για το πως θα ησουν νομιμος με ασφαλισμενο οχημα ,διπλωμα, εξοπλισμο κλπ, χωρις να δινεις δικαιομα και να εκνευριζεις την γειτονια.Νομιζω οτι το καλύτερο ειναι πρωτα να κανεις το μηχανακι αθόρυβο, ετσι θα μεταφερεσαι ιγκογκνιτο και μετα μια συγνωμη για την αναστατωση απο τον γειτονα.Το σιγουρο ειναι οτι εαν συνεχίσεις να κινησαι ετσι, απο τον γειτονα θα την γλιτώσεις αλλα καποιο οργανο θα σε συνετησει στην καλητερη Δυστηχως οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειμαι άμοιρος ευθηνών και στη ηλικια σου κατι αντιστοιχο μπορει να εχω κανει .Μαθαινουμε απο τα λαθη μας .Συγνωμη εκφραζω προσωπικη αποψη.

AristidisZ
30/03/2021, 20:10
Μόνο εμένα μου φαίνεται λίγο άτοπο το περιεχόμενο της μήνυσης που συζητάμε εδώ ;

toyar
30/03/2021, 20:36
φιλε μου στην ηλικια σου και με φτιαγμενο παπι που κανει θορυβο να σου κανουν μηνυση για θορυβο ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου συμβει
καποιος μεγαλυτερος πρεπει να σου εξηγησει καποια πραγματα

tzimidis
30/03/2021, 20:56
Την Κυριακή που μας πέρασε, φίλος έκανε ψιλομαλακιουλα με το Ι. Χ., με με αποτέλεσμα ένα παπι που ερχόταν δικάβαλο με τα όσα από πίσω, να πέσει στα φρένα, να πέσει και να συρθεί κάμποσα μέτρα στο δρομο, πριν στουκαρει στα κάγκελα.
χωρίς τραυτατισμους, όμως το παπι πάει για ολική.
Ο οδηγός του παπακίου χωρίς δίπλωμα.

Μάντεψε ποιος ΔΕΝ θα αποζημιωθει

Bowleno
30/03/2021, 21:09
Ατυχία λέει.... Άνοιξε ρε παλικάρι ένα λεξικό να μάθεις τον ορισμό της....:rolleyes:
Στην παρούσα φάση είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί... Στα είπαν οι από πάνω, δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
Απορώ μονάχα με τους κηδεμόνες σου.:wave2:

karellen
30/03/2021, 21:14
Κυβικά εις την τρίτη δύναμη; Εννιαδιάστατος κύβος; Γουαου

Ο Νταλί μέχρι 4 κατάφερε να φτάσει.:smokin:

g_m900
30/03/2021, 23:28
Ναι έχετε απόλυτο δίκιο απλά επειδή το έχει κάνει σε πολλά παιδιά αυτό το πράγμα να κάνει μηνύσεις λέω ότι θα την πατήσω και εγώ και αγχώνομαι! Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που μου το είπε οπότε με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να είχα ενημερωθεί! Σας ευχαριστώ

Η μηνυση πρεπει να στηριχθει με στοιχεια. Αν αυτος εχει κανει μηνυσεις σε οτι κινειται δεν μετρα υπερ του και κινειται στα ορια του δικομανη σαν προσωπικοτητα.
Βγαλε ομως τη εξατμιση γιατι αν φας και κανα κληση για ολα αυτα την πατησες

g_m900
30/03/2021, 23:35
Επισης Ατυχια ειναι να σπασει κανα καποτα στην ηλικια σου. Οχι αυτο που περιγράφεις.

afasias
31/03/2021, 06:37
Παλικάρι μου, έχω γιο στην ηλικία σου, μην αγχώνεσαι για τη μήνυση. Πήγαινε όμως άμεσα να βγάλεις ένα δίπλωμα για το μηχανάκι σου. Λάβε υπόψη σου τις συμβουλές των παραπάνω. Την εξάτμιση μην τη βγάλεις, να τη χαρείς, να χαρείς και το θόρυβό της κι ας γκρινιάζουν οι παππούδες.

doctoras
31/03/2021, 07:03
την έκανε, πήρε αυτό που ήθελε "και απο δω παν κι άλλοι"

πρέπει να μπει ενα φίλτρο με κάποιο τρόπο να κόβονται τέτοιες περιπτώσεις

Bowleno
31/03/2021, 09:27
Παλικάρι μου, έχω γιο στην ηλικία σου, μην αγχώνεσαι για τη μήνυση. Πήγαινε όμως άμεσα να βγάλεις ένα δίπλωμα για το μηχανάκι σου. Λάβε υπόψη σου τις συμβουλές των παραπάνω. Την εξάτμιση μην τη βγάλεις, να τη χαρείς, να χαρείς και το θόρυβό της κι ας γκρινιάζουν οι παππούδες.

Και που θα το βγάλει, πάλι παράνομος θα είναι...

mikepap
31/03/2021, 11:41
Μου ελεγε η γιαγια μου,και εγω κοιταγα σαν χαζος,μπορει και να ημουν.Οι αδειοι τενεκεδες κανουν θορυβο.[γενικος]