PDA

View Full Version : Ξηροβούνι(1502m)-Κερασοβούνι(1708m) 27-3-2021



billy84
01/04/2021, 11:33
Τελευταία εξόρμηση για αυτόν τον μήνα στην Ορεινή Ναυπακτία με μεγάλες δόσεις περιπέτειας και αδρεναλίνης που τα χειμερινά βουνά προσφέρουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο.Για ακόμη μια φορά ξεπέρασα τον εαυτό μου.Άλλωστε είναι γνωστό το γνωμικό περί ορίων και μετατόπισης αυτών παραπέρα όταν τα πλησιάσεις αρκετά.

Χαζεύοντας τους χάρτες μεσοβδόμαδα είχα ήδη χαράξει την πορεία μου.Κοίταγα τους προορισμούς και τις διαδρομές και ένιωθα οτι μια αόρατη δύναμη με ωθούσε να σηκωθώ επιτόπου και να καβαλήσω για να φτάσω σε αυτούς.Σαν να ήταν μαγνήτες και εγώ ένα άβουλο κομμάτι μετάλλου ανήμπορο να αρνηθεί.Και γιατί να αρνηθεί θα μου πείτε...

Ο πρώτος μου στόχος ήταν το όρος Ξηροβούνι κοντά στο χωριό Περιβόλια.Το προσέγγισα απο παλιά εθνική μέχρι τη Ναύπακτο και ανάβαση προς την ορεινή Ναυπακτία απο την Κάτω Δάφνη.Πριν κάμποσο καιρό σας είχα υποσχεθεί οτι θα βιντεοσκοπήσω την εναλλακτική σφιχτή διαδρομή απο Δεσφίνα προς Ιτέα.Πολύ ωραία διαδρομή αλλά μόνο για να χαζεύεις το τοπίο.Για πιο γρηγορες καταστάσεις φυσικά ενδείκνυται η γρήγορη.



https://www.youtube.com/watch?v=a-hM_q04fMY



Το απέραντο γαλάζιο του Κορινθιακού.


426852

billy84
01/04/2021, 11:33
Απο το Ανθόφυτο της ορεινής Ναυπακτίας έφτασα στη βάση του όρους Ξηροβούνι μέσω μιας πολύ ωραίας διαδρομής



https://www.youtube.com/watch?v=C0kQPMSAfjk&feature=emb_title

billy84
01/04/2021, 11:37
Το Ξηροβούνι έχει ύψος 1502m και είναι ένα βουνό χωρίς μονοπάτι και χωρίς ορειβατικό ενδιαφέρον.Αξίζει όμως διαδρομή που ανεβαίνει μέχρι την κορυφή του στην οποία υπάρχουν κεραίες.



https://www.youtube.com/watch?v=C4a7d89U7dE&t=176s


Στον απέναντι ορεινό όγκο υπάρχει και ένα εκκλησάκι στην κορυφή.Είναι η συνέχεια του Ξηροβουνίου


426853


Κορυφή Ξηροβουνίου 1502m


426854


Στο βάθος τα Βαρδούσια και η Γκιώνα.Φαίνονται και τα 2 γιατί η θέση βρίσκεται διαγώνια προς αυτά τα βουνά.Λίγο βορειότερα τα Βαρδούσια σκεπάζουν τη Γκιώνα.


426855


Απέναντι ο ορεινός όγκος μου φαίνεται λίγο ψηλότερος και θα στοιχημάτιζα λεφτά σε αυτό.Ρε λες να είναι εκεί η ψηλότερη κορυφή?Τελικά 2 χάρτες με ακριβείς συντεταγμένες με διαψεύδουν πανηγυρικά βγάζοντας την απέναντι κορυφή 40 μέτρα χαμηλότερη.Θα τα έχανα τα λεφτά μου απο ότι φαίνεται.Διάολε όμως δείχνει ψηλότερος αυτός ο όγκος.Αυτά που δείχνουν προφανή στο ανθρώπινο μάτι τελικά δεν είναι.Καλά έλεγα κάποτε ότι στο βουνό τα πάντα μοιάζουν ψεύτικα...


426856


Χαμηλά ο Κορινθιακός.Αεροπλανικές εικόνες.


426857



Μπροστά μου ο ορεινός όγκος ''Μακρυνόρος'' που είναι κομμάτι του όρους Τσακαλάκι (με ψηλότερη κορυφή στα αριστερά)


426858



Στο βάθος διακρίνεται ένα κομμάτι της Τριχωνίδας


426859

billy84
01/04/2021, 11:39
Επιστροφή στον κεντρικό δρόμο και συνέχεια προς την Ελευθεριανή.Στην είσοδο του χωριού υπάρχει ένας φανταστικός καταρράκτης βγαλμένος απο παραμύθι


426860



https://www.youtube.com/watch?v=JgsJqnJt4Eo

billy84
01/04/2021, 11:42
Απο την Ελευθεριανή ξεκίνησε μια πραγματική περιπέτεια που θα θυμάμαι για όλη μου τη ζωή.Έχω κάνει πολλά όμως αυτό δεν έχει προηγούμενο.Είχα δει έναν δρόμο που πάει πάνω απο το βουνό και βγαίνει στον Πόδο.Φυσικά τα 2 χωριά ενώνονται απο βατή διαδρομή που πλέον σε ένα κομμάτι της έχει ασφαλτοστρωθεί.Εγώ επέλεξα να κάνω το δύσκολο,που βέβαια δεν το περίμενα να είναι και τόσο αλλά προέκυψε στην πορεία και λόγω συνθηκών.

Πρώτο κομμάτι σε σπαστήρι με πολλά κατεστραμμένα σημεία,μου δείχνει τι θα επακολουθήσει.Κερασάκι στην τούρτα βέβαια όταν ξεκινάω και κατεβαίνω σε χιονισμένες κατηφόρες.



https://www.youtube.com/watch?v=B9tpH4DiOkI



Δρόμος παρατημένος για πολλά χρόνια


426861


Εδώ περνάει ίσα ίσα και σε λίγο καιρό ίσως καθόλου


426862



Η διαδρομή απλά εκπληκτική παρά τις δυσκολίες


426863



Μέχρι και κατολισθήσεις πέτυχα


426864



Σε κάποιο σημείο που ξεκινά και κατηφορίζει πλέον κατεβαίνω να δω αν το χιόνι είναι τουλάχιστον μαλακό και πρέπει να πάρω μια απόφαση.Αν κατέβω και κάπου πιο κάτω έχει πέσει τελείως ο δρόμος η κατάσταση θα είναι πολύ δύσκολη για να επιστρέψω απο εδώ πάλι.Οχι ακατόρθωτη αλλά σίγουρα δε θα είναι παιχνίδι.Τελικά παίρνω την απόφαση να συνεχίσω και όπως πάει.


426865

billy84
01/04/2021, 11:46
Συνέχεια της διαδρομής με την επιλογή μου να κρίνεται εκ του αποτελέσματος λανθασμένη.Το χειρότερο σενάριο είχε ήδη παρουσιαστεί μπροστά μου



https://www.youtube.com/watch?time_continue=366&v=KzWhafEj7Jc&feature=emb_title



Ενα δέντρο έχει κλείσει όλο το δρόμο.Καληνύχτα σας.Αυτό θα μπορούσε να είναι το τέλος της εξόρμησης.


426866


Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα,για επιστροφή ούτε λόγος.Δεν περνάω με τίποτα.Βγάζω μπουφαν και πλησιάζω τον κορμό να δώ τι μπορώ να κάνω


426867



Σκέφτομαι οτι αριστερά υπάρχει ενα κενό.Αν δεν υπήρχαν τα κλαδιά του δέντρου,τα οποία δε σπάνε με το χέρι με τίποτα όντας γερά και μεγάλα,και αν δεν υπήρχε ένα μικρό έλατο απο την αριστερη πλευρά μετά το δέντρο,θεωρητικά θα μπορούσα να το περάσω απο κάτω.Λέω εγώ τώρα...

Βγάζω τον σουγια μου και ξεκινάω και ''πληγώνω'' ένα κλαδί του δέντρου.Μετά απο λίγο μου έρχεται έμπνευση!!!!!Εχω πάντα μέσα στον κουβά ένα μικρό πολυεργαλείο με πένσα,σουγια,μυτες κατσαβιδιού,λίμα και ένα μικρό πριονάκι 4 δάχτυλα μηκος(πολύ μικρό αλλά απο το τίποτα...).Δώρο απο τον πατέρα μου!Που να ήξερε οτι μετά απο χρόνια τελικά θα παίξει σημαντικό ρόλο!!!

Αμέσως το βγάζω απο τον κουβά του NC και ξεκινάω και πριονίζω το κλαδί το οποίο κόβω με χαρακτηριστική ευκολία για το μέγεθος του πριονιου.Απίστευτο λέω!!!Και συνεχίζω μέχρι να τα κόψω όλα αριστερά.Δώστε βάση στην προηγούμενη φωτό και δείτε τη συνέχεια!

Κηπαιρικαί και χωματουργικαί εργασίαι Billy84.Επίσκεψη στο χώρο σας.Τιμές λογικές! :D


426868



Έφαγα 1.5 ώρα για να:
- κόψω τα κλαδιά
-να πριονίσω το μικρό έλατο απο την πίσω πλευρά
-να πριονίσω το άλλο μεγάλο έλατο που βρισκόταν στα αριστερά αλλά τα κλαδιά του έφταναν μέχρι τον κορμό σχεδόν
-να κουβαλήσω όλες τις μεγάλες πέτρες απο αριστερά και να καθαρίσω το μονοπάτι μου για να πατήσω με ασφάλεια.
-να σκάψω με τα πόδια μου ένα λούκι ώστε να κατέβει το έδαφος όσο πιο χαμηλά γίνεται.


Και τελικά το πέρασα.Αν και ο καθρέφτης μου έβρισκε και αναγκάστηκα να το ακουμπήσω μαλακά στο έδαφος


426869



Έχοντας περάσει απο την άλλη πλευρά



426870

billy84
01/04/2021, 11:48
Το πέρασμα και η διαδρομή μέχρι τον Πόδο ο οποίος απείχε μόλις 5 λεπτά.Πραγματικά θα ήταν πολύ κρίμα να κολλήσω εδώ μετά απο 45 λεπτά σχεδόν δύσβατης διαδρομής με χιόνια.Παρολαυτά αναγνωρίζω τη λανθασμένη απόφασή μου,ανεξάρτητα απο το αν τελικά τα κατάφερα.



https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=1NQ7hw-w1uI&feature=emb_title



Άφιξη στον Πόδο μετά απο αυτήν την τεράστια περιπέτεια.Ένιωθα όμως κουρασμένος γιατί είχα καταναλώσει μεγάλη ενέργεια τόσο στη διαδρομή όσο και στην προσπάθεια να περάσω τον κορμό.Είχα σκοπό να ανέβω στον Αρδίνη,ένα βουνό εκεί κοντά αλλά όχι εύκολο.Τελικά πήρα την απόφαση να συνεχίσω την εξόρμηση βόρεια και να οδηγήσω περισσότερο.


426871

billy84
01/04/2021, 11:51
Απο τον Πόδο συνέχισα προς Αμπελακιώτισσα απο βατή πλέον διαδρομή και έκανα μια στάση σε ένα φανταστικό σημείο αναψυχής,στον ποταμό Κότσαλο,έναν παραπόταμο του Εύηνου



https://www.youtube.com/watch?v=ntUcmzOC528&t=318s



426872


426873



Το σημείο είναι απίστευτο.Οι εικόνες μιλούν απο μόνες τους



426874



426875

billy84
01/04/2021, 11:54
Απο Αμπελακιώτισσα συνέχισα για τη λίμνη του Εύηνου και έφτασα στα Κρυονέρια.Λίγο μετά στην κατέυθυνση προς Ναύπακτο αποφάσισα να ανέβω σε ένα βουνό εκεί κοντά στο οποίο υπήρχε χωματόδρομος ο οποίος φτάνει κοντά στην κορυφή.Βέβαια οι συνθήκες της περιοχής μου είχαν δείξει με τρόπο οτι δεν υπάρχει τίποτα εύκολο το χειμώνα στα βουνά.Και μου το έδειξαν ακόμα μια φορά αφού προσπάθησα να προσεγγίσω αυτό το βουνό απο βόρεια και δεν τα κατάφερα λόγω χιονιού.Το βουνό είναι το Κερασοβούνι με ύψος 1708m.Ο δρόμος δεν έβγαινε γιατί το είχε στρώσει αρκετούς πόντους και συνέχισα για Ελατόβρυση ώστε να το προσεγγίσω απο άλλη βατή πλευρά(υποτίθεται).

Στο τέλος του 1ου βίντεο σταματάω γιατί το χιόνι είναι αρκετό παρόλο που δε φαίνεται στην κάμερα.



https://www.youtube.com/watch?v=KLwiBIB9cRk


Στην ευθεία ή στην κατηφόρα καλά είναι.Στην ανηφόρα ξεκινάνε τα ζόρια.Αναλόγως πάντα και την ποσότητα γιατί και στην ευθεία αν έχει ρίξει μπόλικο δεν περνάς.Δοκιμασμένο :D



426876

billy84
01/04/2021, 11:54
Συνέχεια μέχρι την Ελατόβρυση.Πολύ ωραία και βατή διαδρομή




https://www.youtube.com/watch?time_continue=284&v=WdgtgqK-TbU&feature=emb_title

billy84
01/04/2021, 11:58
Μετά το Γρηγόριο ένας δύσβατος χωματόδρομος με οδήγησε στην καρδιά του Κερασοβουνίου.



https://www.youtube.com/watch?v=yEzRwqYs5rU&feature=emb_title


Απίστευτα δάση.Λάσπες παντού και απο ένα σημείο και μετά αρκετό χιόνι.


426877



Κάπου εδώ σταματάω γιατί το χιόνι είναι αρκετό σε μεγάλη κλίση και μάλλον γνωρίζω την κατάληξη αν προσπαθήσω να περάσω.



426878



Συνεχίζω με τα πόδια τελικά.Εφόσον το πήρα απόφαση η κορυφή πρέπει να κατακτηθεί.Δεν έχω πολύ χρόνο και απέχω 3km απο τον στόχο.



426879



Ανεβαίνοντας θαυμάζω για ακόμη μια φορά το πανέμορφο δάσος του βουνού



426880



Και την απίστευτη θέα στα Βαρδούσια.Απο όπου και αν τα κοιτάξεις είναι πανέμορφα.



426881



Και καινούργιο τακούνι να είχα δε νομίζω να κατάφερνα να περάσω απο εδώ,Το εντυπωσιακό είναι οτι το χιόνι είναι χειρότερο απο τις λάσπες.



426882



Κάποια στιγμή βγαίνω στα υποαλπικά κομμάτια



426883


Σιγά σιγά πετυχαίνω αρκετό χιόνι και σε συνδυασμό με τον ουρανό μου χαρίζει ασύλληπτες εικόνες


426884



Απέναντι τα Βαρδούσια σταθερά με τον ουρανό σαν σε πίνακα ζωγραφικής


426885

billy84
01/04/2021, 12:19
1η επαφή με την κορυφή.Και εδώ κεραίες...


426886



Αυτό το σημείο μου θυμίζει κοκκάλια και καραφλά Καλαβρύτων.Απο εκείνη την πλευρά θα ερχόμουν αν δε με σταμάταγε το χιόνι(απο τα Κρυονέρια).Σίγουρα θα επιστρέψω κάποια στιγμή μόλις λιώσουν τα χιόνια.


426887


Συνεχίζοντας


426888



Εικόνες που μπορεί να δεί κάποιος μόνο εδώ πάνω δυστυχώς(ή ευτυχώς)


426889



λίγα μέτρα απομένουν για την κορυφή



426890



Σε αυτό το κτίσμα είναι το ψηλότερο σημείο του βουνού στα 1708m



426891



Aπολαύστε



426892




https://www.youtube.com/watch?v=nH_5hLl6I6E&feature=emb_title







Έτσι λοιπόν ακόμη μια πραγματικά περιπετειώδης εξόρμηση τελείωσε με επιτυχία.Και επιτυχία σημαίνει να γυρνάς όρθιος στο σπίτι σου,τίποτα άλλο δεν έχει σημασία.Το να υπερβείς τις δυσκολίες που προκύπτουν είναι το λιγότερο.

Το σίγουρο είναι οτι τέτοιου τύπου εξορμήσεις μένουν για πάντα χαραγμένες στη μνήμη και τις θυμάται κανείς με πολύ διαφορετικό τρόπο απο τις κανονικές απλές βόλτες.


Πάντα όρθιοι!

gaslion
01/04/2021, 19:53
Φοβερό!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/04/2021, 06:56
Τι περιπέτεια :beer:

Vstrommer71
02/04/2021, 10:10
Με αυτά που γράφεις και προκαλείς το δημόσιο αίσθημα,πέρνα από τον Χαρδαλιά να πληρώσεις 3000 ευρώ σε πρόστιμα:D
Συν ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να προξενήσεις το ενδιαφέρον και να πετύχεις κανένα Μωυσή παρέα με την υπέρκομψη σε καμμιά πλαγιά.

billy84
02/04/2021, 18:39
Με αυτά που γράφεις και προκαλείς το δημόσιο αίσθημα,πέρνα από τον Χαρδαλιά να πληρώσεις 3000 ευρώ σε πρόστιμα:D
Συν ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να προξενήσεις το ενδιαφέρον και να πετύχεις κανένα Μωυσή παρέα με την υπέρκομψη σε καμμιά πλαγιά.


Εχω δηλώσει ότι οι εξορμήσεις μου είναι ''ανέμελες'' και ''πρόχειρες'' οπότε είμαι καθόλα νόμιμος όπως και το πρότυπο πολίτη, ο Κούλης!:lol:

Dr.Monty
05/04/2021, 10:02
Φίλε Βασίλη ενα απο τα καλύτερα ποστ σου!!! Τέλειο!! :beer:

Μια ερώτηση.

Γενικά βλέπω στο 99% των εκδομών σου ακόμα και σε αυτές με τις κορυφές στο youtube, δεν εχεις καποιον μαζί σου, οπότε το θέμα της ασφάλειας σου το επωμίζεσαι μόνος σου.

Φυσικά φαντάζομαι ότι εχεις κινητό τηλέφωνο. Στα μέρη που πάς όμως πιθανόν πολλές φορές να είσαι χωρίς σημα.

Πως χειρίζεσαι το θέμα ασφάλεια συνολικά;

Για παράδειγμα πράγματα που σκέφτηκα εγω:
α)χαραζεις εκ των προτέρων διαδρομή και την κοινοποιείς σε κάποιον (φιλο-γυναικα) και παραμένεις πιστός σε αυτήν;
β)Επικοινωνείς σε συγκεκριμενα χρονικά σημεία με κάποιον;
γ)Έχεις κάποιο δορυφορικό τηλέφωνο;

doctor_john
05/04/2021, 11:49
Έλα ρε Βασίλη.. string ή wire saw (https://www.military1st.eu/pd-pd1-ss-15-helikon-wire-saw.html?gclid=CjwKCAjw6qqDBhB-EiwACBs6x_qwV4t8Skgocm-lw2jMSad4RuS8a2VQBSpGBNtXz7vovAhK3IAJZRoCGcQQAvD_BwE) θα το βρείς..

έχε υπόψιν και τα βιβλία των μικρών εξερευνητών ;)

billy84
05/04/2021, 15:28
Φίλε Βασίλη ενα απο τα καλύτερα ποστ σου!!! Τέλειο!! :beer:

Μια ερώτηση.

Γενικά βλέπω στο 99% των εκδομών σου ακόμα και σε αυτές με τις κορυφές στο youtube, δεν εχεις καποιον μαζί σου, οπότε το θέμα της ασφάλειας σου το επωμίζεσαι μόνος σου.

Φυσικά φαντάζομαι ότι εχεις κινητό τηλέφωνο. Στα μέρη που πάς όμως πιθανόν πολλές φορές να είσαι χωρίς σημα.

Πως χειρίζεσαι το θέμα ασφάλεια συνολικά;

Για παράδειγμα πράγματα που σκέφτηκα εγω:
α)χαραζεις εκ των προτέρων διαδρομή και την κοινοποιείς σε κάποιον (φιλο-γυναικα) και παραμένεις πιστός σε αυτήν;
β)Επικοινωνείς σε συγκεκριμενα χρονικά σημεία με κάποιον;
γ)Έχεις κάποιο δορυφορικό τηλέφωνο;


Σε ευχαριστώ καταρχήν :beer: και απαντώ.


Καταρχήν να τονίσω οτι απόλυτα ασφαλής δε μπορείς να είσαι ποτέ στο βουνό.Όσοι ασχολούνται γενικά με το σπορ(με οποιονδήποτε τρόπο) γνωρίζουν καλά οτι το βουνό αποφασίζει για το αν θα βγεις σώος απο αυτό.Αν δεν το γνωρίζουν αργά ή γρήγορα θα το μάθουν είτε έχουν παρέα είτε είναι μόνοι τους.Ακούγεται μεταφυσικό αλλά είναι αληθινό.Τα πάντα εκεί πάνω μπορούν να γίνουν πολύ απρόβλεπτα και πολλές φορές πέραν της λογικής.Εμείς απλά προσπαθούμε να εξαντλήσουμε κάθε άσχημο ενδεχόμενο κάνοντας τα εξής απλά πράγματα:

α)Εχουμε στείλει σε δικά μας άτομα ακριβώς τι θα κάνουμε.Το είπες και εσύ πολύ σωστά.

β)Προτιμότερο είναι να στείλουμε φωτογραφία τον χάρτη του βουνού και να αναφέρουμε απο ποια μεριά θα προσεγγίσουμε κάποια κορυφή.Να φαίνεται εμφανώς ο χωματόδρομος που θα ακολουθήσουμε.

γ)Να έχουμε πάρει πρόβλεψη καιρού απο αξιόπιστα σάιτ. Αν υπάρχει πιθανότητα βροχής αποφευγουμε να ανέβουμε.

δ)Να έχουμε πάντα το GPS ανοιχτό.Με ανοιχτό GPS θα μας βρουν κατα πάσα πιθανότητα.

ε)Αν έχουμε δεδομένα στο κινητό ακόμα καλύτερα καθώς ενημερώνουμε άμεσα για οποιαδήποτε τροποποίηση.Η Cosmote εχει σχεδόν παντού σήμα

ζ)Στο βουνό δεν πρέπει να τρέχουμε είτε μόνοι είτε με παρέα.Πολλοί νιώθουν ασφαλείς όταν είναι με παρέα αλλά είναι ψευδαίσθηση ασφάλειας.Μπορεί να έχουμε Αφρικα ή Τενερέ ή 990 που μπορούν να καταπιούν τα πάντα αλλά οταν πέσεις με 80 και 100 είναι πολλά τα km και δε θα σε σώσει η παρέα αν σε έχει τρυπήσει πέτρα ή κλαδί.Να θυμόμαστε οτι χτυπάμε στην Εύβοια και το ασθενοφόρο μπορεί να έρθει μετά απο 1,5 ώρα απο την άσφαλτο.Σκεφτείτε να είστε σε χωματόδρομο στη μέση του πουθενά...


Σε γενικές γραμμές αυτά.Εννοείται άνθρωπος που δεν έχει σχέση με βουνά επιβάλλεται στις πρώτες εξορμήσεις να πηγαίνει με παρέα μέχρι να νιώσει εμπιστοσύνη.Εγώ ξεκίνησα ανάποδα,βασικά η ανάγκη με ώθησε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος.

Dr.Monty
05/04/2021, 15:52
Εκτενέστατος!!

doctor_john
05/04/2021, 16:15
Τα βουνά είναι κόλλημα για πολλούς και ίσως το καλύτερο πεδίο άγριας φύσης που μπορούμε να εκθέσουμε παιδιά
με σκοπό την όξυνση των αισθήσεων και την διαμόρφωση χαρακτήρα.

Μαθήματα "ορειβασίας" και βασικές γνώσεις πρώτων βοηθειών θα βρείτε σε πολλά μέρη, είναι διασκεδαστικά
εύκολα και δημιουργούν πολύ καλές αναμνήσεις πέρα απο τα προφανή εφόδια.

Τώρα ειδικά την άνοιξη είναι μεγάλο πρόβλημα να περιγράψεις την ομορφιά που καρπώνεσαι..