PDA

View Full Version : Italian horse seduces young Greek rider



teo_g7
01/04/2021, 21:25
My sex tape title...:smokin:

Όπως ίσως καταλάβατε δεν ξεκινήσαμε καλά τη συμβίωση με το άτι από τη γειτονική Ιταλία. Η ιστορία ξεκινάει με κάπως αδύναμο δούλεμα στο ρελαντι και κάποια σβησιματα. Αρκετές δοκιμές με τα μείγματα και μερικά πεταμένα μπουζί μετά, καταλήξαμε (???) στην τρόμπα η οποία είναι σεσημασμενη στο συγκεκριμένο μοντέλο. Δυστυχώς όμως παρότι βελτιώθηκε αρκετά το δούλεμα στο ρελαντί και δε δείχνει πλέον κάποιο σημάδι ότι θα σβήσει, στο δρόμο κάνει ακόμη αυτά τα στιγμιαία κοψίματα κυρίως με σταθερό γκάζι και κυρίως στις 2-3-4.000 rpm.
Μπορεί κάποιος πρώην κάτοχος η γνώστης να μας δώσει τα φώτα του για μερικές ρυθμίσεις μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Αυτή τη στιγμή το CO είναι στο -8 και το TPS στις 17°
Καμία άλλη ιδέα για το τι μπορεί να είναι;

karellen
01/04/2021, 22:04
Ψάξε στο νετ,αυτά τα 'βηξίματα' είναι εγγενές χαρακτηριστικό των Minarelli κινητήρων και μάλλον θα μάθεις να ζεις με αυτό,6 χρόνια με το ΧΤΧ το είχα συνέχεια.
Υπάρχει όμως μία ισχυρή πιθανότητα να είναι το TPS,στα ΥΑΜΑΗΑ είχε βουήξει ο τόπος ,τα άλλαζαν στην ανάκληση και έβαζαν νεώτερης γεννεάς.Μήπως το εφαρμόζει και η Απρίλια?

teo_g7
01/04/2021, 22:14
Ψάξε στο νετ,αυτά τα 'βηξίματα' είναι εγγενές χαρακτηριστικό των Minarelli κινητήρων και μάλλον θα μάθεις να ζεις με αυτό,6 χρόνια με το ΧΤΧ το είχα συνέχεια.
Υπάρχει όμως μία ισχυρή πιθανότητα να είναι το TPS,στα ΥΑΜΑΗΑ είχε βουήξει ο τόπος ,τα άλλαζαν στην ανάκληση και έβαζαν νεώτερης γεννεάς.Μήπως το εφαρμόζει και η Απρίλια?

Ναι έχω βγάλει λίγο τα μάτια μου τις τελευταίες ώρες. Διαβάζω στο Aprilia Bikers κάτι για reflash ECU που το φτιάχνει θεωρητικά.
Tps έχει αλλάξει με την ανάκληση όποτε μάλλον βγαίνει από την εξίσωση.

zannisvel
01/04/2021, 22:21
Έτσι ξαφνικά συνέβη?
Αλλάξατε την τρόμπα?

teo_g7
01/04/2021, 22:23
Έτσι ξαφνικά συνέβη?
Αλλάξατε την τρόμπα?
Ναι τρόμπα φιλτρο αλλάχτηκαν σήμερα αλλά πέρα από τη σταθεροποίηση του ρελαντί (δεν κάνει να σβήσει κλπ) δεν άλλαξε κάτι στο δρόμο.

zannisvel
01/04/2021, 22:24
Σου το έκανε από την πρώτη μέρα? Αυτό εννοούσα ή είναι γενικό πρόβλημα.

teo_g7
01/04/2021, 22:32
Σου το έκανε από την πρώτη μέρα? Αυτό εννοούσα ή είναι γενικό πρόβλημα.

Μπορώ να πω πως ναι, το έκανε από την αρχή αλλά ίσως δεν το παρατηρουσα η το απέδιδα στη λειτουργία του μονοκύλινδρου που δεν είχα ξαναοδηγησει.
Έχει πολλά σκαμπανεβάσματα η ιστορία καθώς με διάφορες ρυθμίσεις και μπουζί βελτιωνόταν ή χειροτερευε.

zannisvel
01/04/2021, 22:35
ΟΚ, τώρα κατάλαβα.

Από ότι φαίνεται είναι το γνωστό θεματάκι.
Νομίζεις ότι μπορείς να ζήσεις με αυτό?

teo_g7
01/04/2021, 22:37
ΟΚ, τώρα κατάλαβα.

Από ότι φαίνεται είναι το γνωστό θεματάκι.
Νομίζεις ότι μπορείς να ζήσεις με αυτό?

Σήμερα που με ρωτάς όχι, θα πάρω μερικές μέρες να το σκεφτώ και μερικές γνώμες και βλέπουμε

Bowleno
01/04/2021, 22:41
Τι να πω ρε γμτ, 11 χρόνια μαζί του δεν είχα κανένα θέμα!

contes di Zante
02/04/2021, 06:21
Το δικό μου πάντως με 2α-3η και ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΚΑΖΙ κάπου στις 2500-3000 κλώτσαγε σα μουλάρι.....ρελαντί και σε εκκίνηση δεν είχα πρόβλημα

Αθήνα δεν είσαι? Πήγαινέ το στον γνωστό γιατρό μας που θα σου έχει την καλύτερη λύση....

teo_g7
02/04/2021, 06:27
Το δικό μου πάντως με 2α-3η και ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΚΑΖΙ κάπου στις 2500-3000 κλώτσαγε σα μουλάρι.....ρελαντί και σε εκκίνηση δεν είχα πρόβλημα

Αθήνα δεν είσαι? Πήγαινέ το στον γνωστό γιατρό μας που θα σου έχει την καλύτερη λύση....

Για στείλε πμ με τη σύσταση του δόκτορα

contes di Zante
02/04/2021, 06:34
Είναι ο γνωστός "Bill" ή γιατρός των aprilia....ψάξε στο apriliabikers και θα βρείς στοιχεία ή ρώτα τον Πυξίδα που θα ξέρει σίγουρα....αλλιώς θα σου βρώ το τηλέφωνο αργότερα

teo_g7
02/04/2021, 06:36
Είναι ο γνωστός "Bill" ή γιατρός των aprilia....ψάξε στο apriliabikers και θα βρείς στοιχεία ή ρώτα τον Πυξίδα που θα ξέρει σίγουρα....αλλιώς θα σου βρώ το τηλέφωνο αργότερα

Εκεί το πάω το μηχανάκι

filipp0s
02/04/2021, 13:49
Πάντως εγώ ρε παιδιά με ακράπες ανοιχτές και φίλτρο ΚΝ και ρυθμισμένο από Bill δέν έχω κομπιάσματα. Δουλέυει λίγο raw κι έχω σκασίματα στα κλεισίματα αλλά αυτό είναι από τις εξατμίσεις, όταν βάλω πάνω τους σιγαστηρες δουλέυει πιο smooth.

Οι βαλβίδες σου είναι ρυθμισμένες?

teo_g7
02/04/2021, 14:54
Πάντως εγώ ρε παιδιά με ακράπες ανοιχτές και φίλτρο ΚΝ και ρυθμισμένο από Bill δέν έχω κομπιάσματα. Δουλέυει λίγο raw κι έχω σκασίματα στα κλεισίματα αλλά αυτό είναι από τις εξατμίσεις, όταν βάλω πάνω τους σιγαστηρες δουλέυει πιο smooth.

Οι βαλβίδες σου είναι ρυθμισμένες?

Βαλβίδες ρυθμισε ο Bill στο σέρβις που έκανα μόλις το πήρα και μάλιστα μου είπε ότι ήταν πολύ off, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι μήπως ο προηγούμενος μάστορας το είχε επίτηδες έτσι γιατί δούλευε καλύτερα;;; Μπορεί να λέω και μεγάλη μπαρουφα, έτσι...???

Τη λύση αυτή με φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση σκέφτομαι κι εγώ να πω την αλήθεια.
Μίλησα σήμερα και με τον Άρη που συστήνουν τα παιδιά στο Aprilia Bikers και μου είπε ότι εφόσον δεν είναι τρόμπα, και δεν είναι και TPS ( είχε αλλαχτεί εντός εγγύησης) τότε με ένα προγραμματισμό (κάποιες ρυθμίσεις στην ουσία ) φτιάχνει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αλλά αν σκέφτομαι την αναβάθμιση με φίλτρο εξάτμιση τότε μπορεί να φτιάξει καινούργιο πρόγραμμα με θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτά τα ολίγα

filipp0s
02/04/2021, 18:20
Βαλβίδες ρυθμισε ο Bill στο σέρβις που έκανα μόλις το πήρα και μάλιστα μου είπε ότι ήταν πολύ off, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι μήπως ο προηγούμενος μάστορας το είχε επίτηδες έτσι γιατί δούλευε καλύτερα;;; Μπορεί να λέω και μεγάλη μπαρουφα, έτσι...???

Τη λύση αυτή με φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση σκέφτομαι κι εγώ να πω την αλήθεια.
Μίλησα σήμερα και με τον Άρη που συστήνουν τα παιδιά στο Aprilia Bikers και μου είπε ότι εφόσον δεν είναι τρόμπα, και δεν είναι και TPS ( είχε αλλαχτεί εντός εγγύησης) τότε με ένα προγραμματισμό (κάποιες ρυθμίσεις στην ουσία ) φτιάχνει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αλλά αν σκέφτομαι την αναβάθμιση με φίλτρο εξάτμιση τότε μπορεί να φτιάξει καινούργιο πρόγραμμα με θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτά τα ολίγα

Εγώ δεν έχω πρόγραμμα, μόνο εξατμίσεις και φίλτρο αλλά το πήρα κι έτσι οπότε δεν ξέρω πως δουλεύει με τις μαμά. Πάντως στην αρχή που οι βαλβίδες και σε μένα ήταν αλλού και μετά από καθάρισμα του ψεκασμού -φαντάζομαι πως έχεις κάνει αφού έκανες μεγάλο σέρβις- είδα άλλο μηχανάκι. Δηλ. τέλος σβησίματα, κομπιάσματα κτλ.

Να ήταν off οι βαλβίδες για να δουλεύει σωστά δεν παίζει πάντως...

Έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ για το remap στην ecu κι όλοι λένε οτι έχει καλά αποτελέσματα απλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι για να μπω στη διαδικασία :beer:

ελπίζω να βγάλεις άκρη

teo_g7
02/04/2021, 18:47
Εγώ δεν έχω πρόγραμμα, μόνο εξατμίσεις και φίλτρο αλλά το πήρα κι έτσι οπότε δεν ξέρω πως δουλεύει με τις μαμά. Πάντως στην αρχή που οι βαλβίδες και σε μένα ήταν αλλού και μετά από καθάρισμα του ψεκασμού -φαντάζομαι πως έχεις κάνει αφού έκανες μεγάλο σέρβις- είδα άλλο μηχανάκι. Δηλ. τέλος σβησίματα, κομπιάσματα κτλ.

Να ήταν off οι βαλβίδες για να δουλεύει σωστά δεν παίζει πάντως...

Έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ για το remap στην ecu κι όλοι λένε οτι έχει καλά αποτελέσματα απλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι για να μπω στη διαδικασία :beer:

ελπίζω να βγάλεις άκρη

Ναι μάλλον θα προχωρήσω με εξάτμιση + φίλτρο και βλέπουμε...
Thanks

teo_g7
02/04/2021, 18:48
Φίλτρο παίζει ενα DNA στα 45€ και ένα K&N στα 80€
Καμία άλλη ιδέα?
Επίσης κραταω την εισαγωγή η τη βγάζω;

filipp0s
02/04/2021, 18:53
Ναι μάλλον θα προχωρήσω με εξάτμιση + φίλτρο και βλέπουμε...
Thanks

πάντως το remap είναι πολύ πιο οικονομικό και οι περισσότεροι στο aprilia bikers ήταν με τις μαμα εξατμίσεις όταν το έκαναν και όλοι είχαν να πουν πολύ καλά λόγια για το αποτέλεσμα. just saying

teo_g7
02/04/2021, 19:24
πάντως το remap είναι πολύ πιο οικονομικό και οι περισσότεροι στο aprilia bikers ήταν με τις μαμα εξατμίσεις όταν το έκαναν και όλοι είχαν να πουν πολύ καλά λόγια για το αποτέλεσμα. just saying

Ναι το ξέρω αλλά λέω να το κάνω μια και καλή και σαν βελτίωση. Για φίλτρο έχεις άποψη; Και κυρίως για το αν κρατάμε ή όχι την εισαγωγή; Είδα κι ένα stage 2 που απ' ότι κατάλαβα είναι για αντικατάσταση.
https://www.tpl-parts.gr/product/DNA-0178/DNA-Filters/APR-PGS2/Aprilia-Pegaso-660-Series-DNA-Air-Intake-Insert-Stage-2-(S2)-TC-AP6SM05-S2

Για εξατμίσεις έχω φίλο που θα μου τις φτιάξει σωστά και οικονομικά.

πυξιδας990
02/04/2021, 20:14
dna βαλε ,ειναι και made in greece
επισης ο αρης απο οτι ξερω εχει φτιαξει αρκετα με remup

teo_g7
02/04/2021, 20:16
dna βαλε ,ειναι και made in greece
επισης ο αρης απο οτι ξερω εχει φτιαξει αρκετα με remup

Thanks το παρήγγειλα.Θα δοκιμάσω να παίξω και με την εισαγωγή, είτε να τη βγάλω τελείως είτε να την κόψω όπως κάνουν άλλοι.
Από βδομάδα θα πάω και για τις εξατμίσεις και βλέπουμε.
Stage 1 here we come

πυξιδας990
02/04/2021, 20:28
Thanks το παρήγγειλα.Θα δοκιμάσω να παίξω και με την εισαγωγή, είτε να τη βγάλω τελείως είτε να την κόψω όπως κάνουν άλλοι.
Από βδομάδα θα πάω και για τις εξατμίσεις και βλέπουμε.
Stage 1 here we come

το μηχανακι ειναι τερας αξιοπιστιας,ο john kerasi μολις επιασε τις 170000 χλμ στο bikers

filipp0s
03/04/2021, 06:52
Ναι το ξέρω αλλά λέω να το κάνω μια και καλή και σαν βελτίωση. Για φίλτρο έχεις άποψη; Και κυρίως για το αν κρατάμε ή όχι την εισαγωγή; Είδα κι ένα stage 2 που απ' ότι κατάλαβα είναι για αντικατάσταση.
https://www.tpl-parts.gr/product/DNA-0178/DNA-Filters/APR-PGS2/Aprilia-Pegaso-660-Series-DNA-Air-Intake-Insert-Stage-2-(S2)-TC-AP6SM05-S2

Για εξατμίσεις έχω φίλο που θα μου τις φτιάξει σωστά και οικονομικά.

Τον bill ειχα ρωτησει κι εγω αν αξίζει το κοψιμο του snorkel και μου ειχε πει να μην ασχοληθω