PDA

View Full Version : Αναζήτηση νέας μηχανής



karvouniaris
02/04/2021, 23:23
Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο κυκλοφορώ με την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125.
Τι μου αρέσει:
-πολύ μικρή κατανάλωση ~2.5 λίτρα/100χλμ
-ευέλικτο μέσα στην πόλη, χωράει σχεδόν παντού
-δεν κλέβεται, αλλά και πάλι το κλειδώνω πάντα
-μικρό βάρος

Τι δεν μου αρέσει:
-εκτός πόλης χρειάζεται πολύ υπομονή και σε δρόμους με πολύ κίνηση μπορεί να φανεί επικίνδυνο μιας και δεν μπορεί να αναπτύξει και να κρατήσει την απαραίτητη ταχύτητα
-με δεύτερο άτομο πάνω τα φρένα θα έλεγα ότι είναι προβληματικά

Μιας και πλησιάζει καλοκαίρι και ελπίζοντας ότι θα μπορούμε να κυκλοφορούμε λίγο πιο ελεύθερα άρχισα να ψάχνομαι για καινούρια μηχανή θέλοντας να βελτιώσω τα σημεία που υστερεί το 125, ξέροντας ότι θα κάνω παραχωρήσεις (ελπίζω όχι μεγάλες) στα σημεία που μου αρέσουν.

Έχουμε και λέμε

-μπάτζετ ως 3500€, μπορεί να ανέβει σε περίπτωση που αξίζει τον κόπο
-250-500cc
-κατά προτίμηση όχι κινέζικο
-μεταχειρισμένο
-όχι πάνω από δεκαετία
-να μην είναι σκούτερ

Κάποια πρόταση προς τα που να κοιτάξω;

Parkaki
02/04/2021, 23:26
Δεν ειπες αν θελεις σκουτερ η οπωσδηποτε μοτοσυκλετα. Σε αυτο το μπατζετ εγω προτεινω σκουτερ για αυτη τη χρηση. Με 3500 παιρνεις 300αρη με λιγα χιλιομετρα. Αλλιως δες για κανα duke 390.

karvouniaris
02/04/2021, 23:41
Δεν ειπες αν θελεις σκουτερ η οπωσδηποτε μοτοσυκλετα. Σε αυτο το μπατζετ εγω προτεινω σκουτερ για αυτη τη χρηση. Με 3500 παιρνεις 300αρη με λιγα χιλιομετρα. Αλλιως δες για κανα duke 390.

ναι σωστά... το συμπλήρωσα τώρα... δεν ψάχνω για σκούτερ, μόνο για μοτοσυκλέτα

Parkaki
03/04/2021, 00:06
Δε ξερω ποση δυναμη θελεις να εχει αλλα στα λεφτα σου παιζει και αυτο καινουργιο https://m.youtube.com/watch?v=pnuVo8iUFa8

giorgosb
03/04/2021, 00:07
Με αυτά τα κριτήρια κοιτάς για Duke 390, Z300, CBR300, CBR500.. Τα CB500F, CB500X, MT03 είναι κανα χιλιάρικο πάνω απ το μπάτζετ σου.

Tallyban
03/04/2021, 08:12
Τα μηχανακια μέχρι 500κυβικα που χωρανε χωρίς στριμωγμα δύο
άτομα είναι το TRK502,το CBF500 (όχι το CB500F
που πουλιέται τώρα),και το Ιναζουμα 250 (καλά,αυτό παίζει να χωράει και τρία άτομα με τη σέλα που έχει).
Αν έχω ξεχάσει κάποιο συμπλήρωστε με.

karvouniaris
03/04/2021, 14:30
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

@Tallyban
Το trk502 απορρίπτεται λόγω βάρους και όγκου, το ιναζούμα δεν μου αρέσει εμφανισιακά και νομίζω είναι αρκετά βαρύ για 250κε, το cbf500 θα μπει στα υπόψιν σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο με abs. Γενικά δεν με απασχολεί τόσο η άνεση στο δικάβαλο, όσο η ασφάλεια.

@Parkaki
Θα έχω και το bn251 στα υπόψιν μόνο αν βρεθεί κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο. Δεν θέλω να δώσω λεφτά για καινούργια μιας και δεν ξέρω για πόσο θα μείνω σε αυτή την κατηγορία.

@giorgosb
Το Duke 390 έχω την εντύπωση ότι είναι η πιο vfm επιλογή, αλλά με προβληματίζει λίγο η αξιοπιστία του. Το CB500X είναι ίσως το μόνο για το οποίο θα έκανα χρηματική υπέρβαση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "κλέβεται".

panavour
03/04/2021, 18:03
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

@Tallyban
Το trk502 απορρίπτεται λόγω βάρους και όγκου, το ιναζούμα δεν μου αρέσει εμφανισιακά και νομίζω είναι αρκετά βαρύ για 250κε, το cbf500 θα μπει στα υπόψιν σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο με abs. Γενικά δεν με απασχολεί τόσο η άνεση στο δικάβαλο, όσο η ασφάλεια.

@Parkaki
Θα έχω και το bn251 στα υπόψιν μόνο αν βρεθεί κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο. Δεν θέλω να δώσω λεφτά για καινούργια μιας και δεν ξέρω για πόσο θα μείνω σε αυτή την κατηγορία.

@giorgosb
Το Duke 390 έχω την εντύπωση ότι είναι η πιο vfm επιλογή, αλλά με προβληματίζει λίγο η αξιοπιστία του. Το CB500X είναι ίσως το μόνο για το οποίο θα έκανα χρηματική υπέρβαση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "κλέβεται".

μαλλον λιγοτερο απ το ktm.

Panos0001
03/04/2021, 19:14
Προσωπικα στην κατηγορια θα κοιταγα και τα διαμαντακια της Σουζουκι gsxr250 και το vstromακι το 250 που ειναι πανω κατω στα λεφτα σου μεταχειρισμενα και εχεις και αξιοπιστια σουζουκι. Ειναι κριμα αυτη η σουζουκι κανει τοσο ωραια μηχανακια και τα μικρα της gsxr125 και gsx s125 ισως τα καλυτερα στην κατηγορια σε καλες τιμες και πανε απατα λογω κακης διαφημισης κατα τη γνωμη μου μιας και ο κοσμος δε τα ξερει... Βασιλιας στην Α2 κατηγορια το cb ενω καλο ειναι και το versys αν εισαι θες να δωσεις κατι παραπανω. Επισης αυτο με το αν κλεβεται ενα μηχανακι ειναι ψιλοσχετικο (που μενεις,τι μετρα ασφαλειας εχεις παρει η μπορεις να παρεις).