PDA

View Full Version : Suzuki GSX-S 1000 2021



Σελίδες : [1] 2

lleonidas
05/04/2021, 11:02
Με το γνωστό πλέον τρόπο των teaser videos, η Suzuki προαναγγέλει την άφιξη του νέου GSX-S 1000.
Παρουσιάζεται επίσημα στις 26/4.
https://www.youtube.com/watch?v=YTWy3KDuWik

giorgosb
05/04/2021, 11:26
Όχι και η Suzuki.. Τι φανάρι είναι αυτο...; :cry:

426929

426930

Kas_Tracer
05/04/2021, 11:35
Διακρίνονται φτεράκια?

giorgosb
05/04/2021, 11:42
Μάλλον απέκτησε και φτερούγες ναι..

DrBig
05/04/2021, 11:53
Ας εχει πλζ γκοντ το μοτερ του τελευταιου gsxr!

DoctoR_k6
05/04/2021, 12:36
Ας εχει πλζ γκοντ το μοτερ του τελευταιου gsxr!

Αυτο...
Κ σοβαρες αναρτησεις μπρος/πισω.

Το φαναρι μου θυμιζει ER...No GOD!!

KotsosDR
05/04/2021, 13:29
:a014:

RaGe_Raptor
05/04/2021, 13:36
Έλα μωρη Σουζουκαρα.
Ελπίζω να μην είναι απλώς bng,bnc,bnh

Pew
05/04/2021, 20:32
Ας εχει πλζ γκοντ το μοτερ του τελευταιου gsxr!

ΣΙΓΟΥΡΑ !!!! :bawl:

lospsi
05/04/2021, 20:37
Αυτο...
Κ σοβαρες αναρτησεις μπρος/πισω.

Το φαναρι μου θυμιζει ER...No GOD!!

Το υπάρχον GSXS έχει καλές αναρτήσεις, πλήρως ρυθμιζόμενες νομίζω.

DoctoR_k6
05/04/2021, 23:28
Το υπάρχον GSXS έχει καλές αναρτήσεις, πλήρως ρυθμιζόμενες νομίζω.

Πίσω οχι. Ρύθμιση συμπίεσης δεν έχει. Το λες γενικά φτηνό...
Κ μπροστά ένα BPF θα μπορούσε να ήταν , από ένα φουλ ρυθμιζόμενο KYB.
Εντάξει είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά κ τα περιφερειακά ειναι εξίσου σημαντικά.

Galkar
06/04/2021, 06:45
Το φανάρι μου θυμίζει λίγο mv agusta f3 800 η είναι η ιδέα μου? :a014:

Tallyban
06/04/2021, 08:10
Αντί να φτιάξουν ένα GSX1000XR,πήγαν και ξόδεψαν το χρόνο τους στο κολοβό με το φτυάρι στη πίσω ρόδα..

DrBig
06/04/2021, 08:16
Αντί να φτιάξουν ένα GSX1000XR,πήγαν και ξόδεψαν το χρόνο τους στο κολοβό με το φτυάρι στη πίσω ρόδα..

Μηχανες τυπου bmw xr ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να χαντακωσεις ενα τετρακυλινδρο 1000ρι μοτερ.

Parking
06/04/2021, 08:40
Μηχανες τυπου bmw xr ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να χαντακωσεις ενα τετρακυλινδρο 1000ρι μοτερ.

Μην το βλέπεις έτσι....στενά!:D
Αντί να φτιάξεις ένα v2 βάζεις ένα ηλεκτρονικό κ...λ..δάχτυλο
σε ένα 4κ που έχεις στο ράφι κι όλα κομπλέ!

Περιφερειακά ακολουθούν τη γενική εικόνα
:lol:

THRESH
06/04/2021, 09:13
Το φανάρι μου θυμίζει λίγο mv agusta f3 800 η είναι η ιδέα μου? :a014:

Σαν να του φέρνει λίγο αλλά στο πιο αξιόπιστο

aris19
06/04/2021, 16:17
Μηχανες τυπου bmw xr ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να χαντακωσεις ενα τετρακυλινδρο 1000ρι μοτερ.

Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μοτέρ υπάρχει και στο γυμνό S1000R, οπότε δεν είναι ότι μένει ανεκμετάλλευτο. Φαντάζομαι ότι απλά το έβγαλαν και σε sport touring στυλ για όποιον θέλει. Στα του θέματος τώρα, είναι όντως λίγο περίεργο το φανάρι, ας περιμένουμε να το δούμε ολόκληρο βέβαια.

DrBig
06/04/2021, 16:51
Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μοτέρ υπάρχει και στο γυμνό S1000R, οπότε δεν είναι ότι μένει ανεκμετάλλευτο. Φαντάζομαι ότι απλά το έβγαλαν και σε sport touring στυλ για όποιον θέλει. Στα του θέματος τώρα, είναι όντως λίγο περίεργο το φανάρι, ας περιμένουμε να το δούμε ολόκληρο βέβαια.

Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.

aris19
06/04/2021, 17:12
Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.

Περί ορέξεως... Πρέπει να πούλησε αρκετά καλά πάντως!

doctoras
06/04/2021, 17:34
Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.

Doc, αυτο που λες, εγω θα το διαχωριζα οτι οι σπορ τετρακυλινδροι(>140hp)ταιριάζουν περισσοτερο σε σπορ κατηγορίες οπως ss, sport naked.
Γιατι οπως το γραφεις ακούγεται ολοκληρωτικό και αυτο γιατι υπαρχουν τοσες επιτυχημένες εφαρμογές σε βολταδικα η τουριστικά τετρακυλινδρα οπως για παράδειγμα cb1300, cbf1000, fjr1300, gtr1400 κλπ

DrBig
06/04/2021, 18:25
Doc, αυτο που λες, εγω θα το διαχωριζα οτι οι σπορ τετρακυλινδροι(>140hp)ταιριάζουν περισσοτερο σε σπορ κατηγορίες οπως ss, sport naked.
Γιατι οπως το γραφεις ακούγεται ολοκληρωτικό και αυτο γιατι υπαρχουν τοσες επιτυχημένες εφαρμογές σε βολταδικα η τουριστικά τετρακυλινδρα οπως για παράδειγμα cb1300, cbf1000, fjr1300, gtr1400 κλπ

Σε 1000ρια 4κ μοτερ αναφερομουνα. Για να εχει ροπη ενα τετοιο μοτερ θα πρεπει να ειναι λιγο ταφος απο ισχυ οπως το cbf που λες. Στα 100 αλογα ομως κανεις πολυ καλλιτερη δουλεια με 1000ρι 2κυλινδρο μοτερ.
Το 1000xr σε ανηφορικο ελληνικο βουνισιο στροφιλικι σου ρχεται να το κλωτσησεις, δε παει μια ειδικα αν εχεις δευτερο ατομο. Ουσιαστικα ειναι μηχανακι που δουλευει καλα μονο σε ανοιχτο δρομο αλλα και παλι με τοσο υψος και 17ρι τροχο χανεις και το πλεονεκτημα του 17ρι.

Οποτε θεωρω πως 1000ρι γρηγορα μοτερ ταιριαζει ειτε σε sbk ειτε σε γυμνο ειτε σε μηχανη τυπου gsxs

doctoras
06/04/2021, 21:08
Επεσες στην περιπτωση εχω cbf1000. Στην δική μου οπτική και αίσθηση το μηχανακι εχει ροπη και δύναμη να μεταφερει τρια ατομα με τις αποσκευες σε ολα τα τερεν με δύναμη απο ρελαντί
Οχι μου ελειψε κατι σε δύναμη, το θεωρω και παραπανω απο το ιδανικό
Αλλα ειναι η οπτική του καθενός

Να συμφωνήσω ομως οτι σπορ 1000ρια με πολλα άλογα (πανω απο 150) + ορθια θεση δε πανε μαζι. Εκτος και αν ο αναβατης εχει σιδερένιο σβέρκο

Απο την αλλη και το μουλτιστραντα με τα 160hp με ψηλες αναρτήσεις το ιδιο θεμα θα ειχε με το 1000xr.
Αρα το πρόβλημα δεν ειναι οι κυλίνδρισμοι.

Το ζευγάρωμα σπορ μοτερ + τουριστικη θεση δεν ειναι ορθό, ή σπορ μοτερ με σπορ θεση ή βολταδικο μοτερ με τουριστική θεση

νεοσσός
06/04/2021, 21:21
Το θέμα είναι ότι πολύς κόσμος αγοράζει άλογα. Λίγοι είναι εκείνοι που αγοράζουν συνειδητά βάσει λειτουργίας κινητήρα, πλαισίου, γεωμετρίας και όχι των μέγιστων αριθμητικών τιμών.

Το ίδιο θέμα υπήρξε και με την αρχική έλευση των καταλυτικών αυτοκινήτων, όπου και πάλι οι κατασκευαστές είχαν ξεκινήσει την άγρα των αλόγων, αντί της ροπής στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας. Γέμισε ο τόπος δεκαεξαβάλβιδα που έβγαζαν τα άλογα σε σημείο που τα έβλεπες λίγα δευτερόλεπτα τη μέρα και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήσουν με ανεπαρκή ροπή.

Volpad
06/04/2021, 21:38
Το θέμα είναι ότι πολύς κόσμος αγοράζει άλογα. Λίγοι είναι εκείνοι που αγοράζουν συνειδητά βάσει λειτουργίας κινητήρα, πλαισίου, γεωμετρία και όχι των μέγιστων αριθμητικών τιμών.

Το ίδιο θέμα υπήρξε και με την αρχική έλευση των καταλυτικών αυτοκινήτων, όπου και πάλι οι κατασκευαστές είχαν ξεκινήσει την άγρα των αλόγων, αντί της ροπής στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας. Γέμισε ο τόπος δεκαεξαβάλβιδα που έβγαζαν τα άλογα σε σημείο που τα έβλεπες λίγα δευτερόλεπτα τη μέρα και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήσουν με ανεπαρκή ροπή.

Ειλικρινά, δεν το πιστεύω αυτό...
Το αντίθετο ίσως..

Αν εξαιρέσεις τους γληγορους που θέλουν να έχουν το δυνατότερο μηχανάκι εβερ, οι υπόλοιποι, περισσότερο ενδιαφέρονται για όλα τα υπόλοιπα πρώτα και μετά για τα άλογα.

Εννοώ, οι περισσότεροι πιστεύω επιλέγουν βάσει της εξής σειράς προτεραιότητας:

Τύπος μηχανής (γυμνό, touring, so κλπ),
Κυβισμός,
Αξιοπιστία,
Εμφάνιση,
Άλογα.

Τωρα, κάποιος που έχει συνηθίσει την λειτουργία ενός μοτέρ 600cc δικύλινδρου πχ, δύσκολα θα του αρέσει για την ίδια χρήση ένα 600cc 4κυλινδρο.
Για να εχει ροπή χαμηλά, αν θέλει 4κυλινδρο, θα πάει σε 1000cc.

Αυτός όμως που έχει μάθει ένα δικύλινδρο 1000cc, όλοι οι 1000cc 4κυλινδροι, του φαίνονται "λάθος" για πολιτική και τουριστικη χρήση.

(Νομίζω είναι φανερό ότι είμαι φαν των 2 κυλινδρων... ειδικά των V... ειδικότερα των L :P )

Οντως ομως, ελάχιστοι είναι αυτοί που επιλέγουν βάση πλαισίου ή γεωμετρίας.

DrBig
06/04/2021, 22:19
Επεσες στην περιπτωση εχω cbf1000. Στην δική μου οπτική και αίσθηση το μηχανακι εχει ροπη και δύναμη να μεταφερει τρια ατομα με τις αποσκευες σε ολα τα τερεν με δύναμη απο ρελαντί
Οχι μου ελειψε κατι σε δύναμη, το θεωρω και παραπανω απο το ιδανικό
Αλλα ειναι η οπτική του καθενός

Να συμφωνήσω ομως οτι σπορ 1000ρια με πολλα άλογα (πανω απο 150) + ορθια θεση δε πανε μαζι. Εκτος και αν ο αναβατης εχει σιδερένιο σβέρκο

Απο την αλλη και το μουλτιστραντα με τα 160hp με ψηλες αναρτήσεις το ιδιο θεμα θα ειχε με το 1000xr.
Αρα το πρόβλημα δεν ειναι οι κυλίνδρισμοι.

Το ζευγάρωμα σπορ μοτερ + τουριστικη θεση δεν ειναι ορθό, ή σπορ μοτερ με σπορ θεση ή βολταδικο μοτερ με τουριστική θεση

Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως.

Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.

peterTHErider
06/04/2021, 22:44
Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως.

Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.

για ποιό χρ μιλάς?γιατί μιας και ήμουν υποψήφιος αγοραστής του,το παλιό όντως ήταν έτσι αλλά το νέο είναι αισθητά βελτιωμένο και με πολύ πιό εύχρηστο μοτέρ.

doctoras
06/04/2021, 22:56
Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως.

Αποψεις ανταλλάσσουμε, η δικη μου οπτικη ειναι αν υποθέσουμε εχεις 3μοτερ 4κ 3κ 2κ με την ιδια ισχυ και βαρος, την διαφορα στην απιδοση την κανει το στήσιμο και το βαρος και οχι οι κυλινδροι, οκ εχουν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα οι διαταξεις καπου χανεις καπου κερδίζεις..


Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.

Με μικροτερο λαγκαρισμα (λογω κοντυτερου συγκριτικά ευρους στροφων)το ιδιο πραγμα συμβαίνει και στο V2 μουλτιστραντα 1200 απο την μεση των στροφων και πανω

DrBig
07/04/2021, 05:54
για ποιό χρ μιλάς?γιατί μιας και ήμουν υποψήφιος αγοραστής του,το παλιό όντως ήταν έτσι αλλά το νέο είναι αισθητά βελτιωμένο και με πολύ πιό εύχρηστο μοτέρ.

Το παλιο εχω οδηγησει αλλα απ ο,τι φαινεται και το νεο δεν ειναι τραγικα διαφορετικο
https://youtu.be/ucCIjfq3Zcs

DrBig
07/04/2021, 06:18
.
Αποψεις ανταλλάσσουμε, η δικη μου οπτικη ειναι αν υποθέσουμε εχεις 3μοτερ 4κ 3κ 2κ με την ιδια ισχυ και βαρος, την διαφορα στην απιδοση την κανει το στήσιμο και το βαρος και οχι οι κυλινδροι, οκ εχουν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα οι διαταξεις καπου χανεις καπου κερδίζεις..


Να το πω λιγο διαφορετικα, πες μου κυβισμο, αριθμο κυλινδρων και ισχυ (η στροφαρισμα) και θα σου πω σε τι μηχανακι ταιριαζει καλλιτερα αυτο το μοτερ (και για τι ειδους διαδρομες) και σε τι μηχανακι δε ταιριαζει.

Προφανως εκφραζω προσωπικη αποψη και μονο.

Tallyban
07/04/2021, 07:50
Η πρώτη σειρά 1000XR εκανε πολύ καλές πωλήσεις και έφερε πελάτες στη εταιρεία μόνο για αυτό το μοντέλο.
Αυτό τους θορύβησε και στη δεύτερη γενιά το "έκαψαν" κάνοντας το κολοβό (αφαιρεσαν και το μοχλικο..),για να μη κόβει πωλήσεις από τη μπουρουχα.
Για πολύ κόσμο ένα υπερυψωμένο υψηλής ποιότητας και απόδοσης τετρακυλινδρο με δεκαεφταρηδες και σέλα για συνεπιβάτη είναι Η λύση.

doctoras
07/04/2021, 08:41
Να το πω λιγο διαφορετικα, πες μου κυβισμο, αριθμο κυλινδρων και ισχυ (η στροφαρισμα) και θα σου πω σε τι μηχανακι ταιριαζει καλλιτερα αυτο το μοτερ (και για τι ειδους διαδρομες) και σε τι μηχανακι δε ταιριαζει.

Προφανως εκφραζω προσωπικη αποψη και μονο.

Προφανώς εχει την σημασία του αυτο που λες, αλλα απο την αλλη ειναι τοσες πολλες οι μιξεις των κατασκευαστων καποιες αποτυγχάνουν (στην ισορροπία εμπορικοτητας-προτζεκτ), αλλες πετυχαίνουν και εμεις αναθεωρουμε

giorgosb
26/04/2021, 08:58
Διέρρευσε η 15λεπτη παρουσίαση του. (https://youtu.be/4izEfzJ8Ims)

RaGe_Raptor
26/04/2021, 09:15
Έλα μωρη Σουζουκαρα.
Ελπίζω να μην είναι απλώς bng,bnc,bnh

Τελικά είναι απλώς bng,bnc,bnh.
Ούτε καν imu.
Α, έχει νέο υποπλαίσιο και ρεζερβουάρ.

All new, my ass...

lleonidas
26/04/2021, 11:31
Euro 5, 999cc, 152 hp/11.000rpm, 106Nm/9.250rpm
214 κιλά (4 περισσότερα από το απερχόμενο μοντέλο αλλά και με 2 λίτρα μεγαλύτερο ντεπόζιτο), υποβοηθούμενος συμπλέκτης με Suzuki Clutch Assist System, τρία modes οδήγησης και άλλα πέντε ελέγχου πρόσφυσης, ελαστικά πρώτης τοποθέτησης: Dunlop Sportmax Roadsport 2 σε μεγέθη 120/70-17 μπροστά και 190/50-17 πίσω.

Πηγή (https://www.moto.it/news/nuova-suzuki-gsx-s-1000-2021-tutto-un-altro-stile.html)


427654

427655

427656

427657

427658

giorgosb
26/04/2021, 11:46
427659

427660

DoctoR_k6
26/04/2021, 11:57
Τελικά είναι απλώς bng,bnc,bnh.
Ούτε καν imu.
Α, έχει νέο υποπλαίσιο και ρεζερβουάρ.

All new, my ass...

Εχει καινουρια πλαστικα...Μην εισαι αδικος.
Κλασικοι Ιαπωνες (Σουζουκι τουλαχιστον).
Πιο εντυπωσιακη ηταν η παρουσιαση.
Παλι λειψη πισω αναρτηση. Τι κακο κ αυτο...:facepalm:

peterTHErider
26/04/2021, 12:12
και μέτα τσακωνόμαστε εδώ μέσα για το αν είναι καλύτεροι οι ευρωπαίοι ή οι ιάπωνες...
να δώσουμε λοιπόν πολλά συγχαρητήρια στην σουζουκάρα για την τεχνολογία και τα όργανα του 2013 που μας έφερε...
(γιαμαχα και κάβα το παλέυουν λίγο αλλά πρέπει να δώσουν κάτι παραπάνω...)

DoctoR_k6
26/04/2021, 12:46
και μέτα τσακωνόμαστε εδώ μέσα για το αν είναι καλύτεροι οι ευρωπαίοι ή οι ιάπωνες...
να δώσουμε λοιπόν πολλά συγχαρητήρια στην σουζουκάρα για την τεχνολογία και τα όργανα του 2013 που μας έφερε...
(γιαμαχα και κάβα το παλέυουν λίγο αλλά πρέπει να δώσουν κάτι παραπάνω...)

Oλοι θελουμε το υπερσυγχρονο αλλα να πω την αληθεια μου αναμεσα στο να δουλευει παντα κ το υπερσυγχρονο προτιμω το πρωτο.
Οι Ιαπωνες δεν ειναι ευρωπαιοι στα τζιτζιμπλικια αλλα υπερτερουν αλλου.
Εδω ειμαστε σε ενδοοικογενειακη κουβεντα...οι Ευρωπαιοι οξω. :D

Nitse3
26/04/2021, 13:24
Σαν γραμμές μου θυμίζει κάτι από Superduke

RaGe_Raptor
26/04/2021, 13:58
Oλοι θελουμε το υπερσυγχρονο αλλα να πω την αληθεια μου αναμεσα στο να δουλευει παντα κ το υπερσυγχρονο προτιμω το πρωτο.
Οι Ιαπωνες δεν ειναι ευρωπαιοι στα τζιτζιμπλικια αλλα υπερτερουν αλλου.
Εδω ειμαστε σε ενδοοικογενειακη κουβεντα...οι Ευρωπαιοι οξω. :D

Η Σουζουκαρα έχει βολευτεί με τις εργαλειομηχανές του Hayabusa από το '99, κι όπως φαίνεται και με του gsx-s. Χωρίς ¥ επένδυσης σε γραμμή παραγωγής, κόβει χρήμα :bawl:

Νέο GSXR 1000 θα δούμε γύρω στο 2030.
600-750 ούτε στον ύπνο μας.

Άντε πες , τώρα, γιατί δεν βάλανε imu στο gsx-s. Μια τεχνολογία ευρύτατα διαδεδομένη, πλέον. Ποιο κόστος θα είχε?!

DoctoR_k6
26/04/2021, 15:25
Δεν εχω ιδεα...ολοι αυτο θα περιμεναν τουλαχιστον.

Βεβαια να σου πω πως μετα απο κοντα 7 χρονια εργασιας σε Ιαπωνικη πολυεθνικη κ σε συνεργασια με Ιαπωνες πολυ κοντινη δεν με παραξενευει τιποτα.
Πολυ περιεργος λαος κ αν βγαινει κατι 1Ε πανω απο το budget τους δεν θα το κανουν. Ενω μπορει να βγαλουν 100 φορες κερδος ξερω γω παραπανω βγαινοντας εκτος οριων.
Αν δεν μπει ευρωπαιος μεσα (σε οποιοδηποτε τμημα) μονοι τους εχουν θεμα.

Το μοτερ του τελευταιου 1000 ηθελε (η θα ηθελα εγω) με VVT , IMU κ φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις.
Ποσο δυσκολο?

sapila racing
26/04/2021, 15:38
Σαν γραμμές μου θυμίζει κάτι από Superduke

Λιγο απο Superduke λιγο απο Z1000 λίγο απο το προηγούμενο μοντέλο και το φτιαξανε.
Για τα δικα μου μάτια ειναι πιο άσχημο απο το προηγούμενο που μου άρεσε.
Τωρα για specs κλπ κανανε οικονομία απ οτι φαίνεται.

doctoras
26/04/2021, 16:24
Ταυλα ειναι! αν το λανσαρει μερικα χιλιαρικα λιγοτερα απο τον ανταγωνισμό, με κλειστα τα ματια

DrBig
26/04/2021, 17:12
....αν το λανσαρει μερικα χιλιαρικα λιγοτερα απο τον ανταγωνισμό, με κλειστα τα ματια

Εκει παιζονται ολα.

sanctusan
26/04/2021, 17:15
Όταν πλήρωσες για σχεδιαστή μοτό, σου παρέδωσε απαράδεκτο μηχανάκι, και από τσιγκουνιά το βγάζεις στη παραγωγή :yuck::yuck::yuck::yuck:

peterTHErider
26/04/2021, 22:23
πήρανε το κατανα και του αλλάξανε λίγο τα πλαστικά και έτοιμο το ´νέο’ μηχανάκι.οκ παιδιά.

TONYBANDIT
27/04/2021, 11:05
Όταν πλήρωσες για σχεδιαστή μοτό, σου παρέδωσε απαράδεκτο μηχανάκι, και από τσιγκουνιά το βγάζεις στη παραγωγή :yuck::yuck::yuck::yuck:

Ενώ τα καινούργια kawasaki πχ σκίζουν από design.

motojojo
27/04/2021, 11:21
Γιατί άσχημα είναι?

Σε σχέση με τη συντηρητική σουζούκι θεωρώ τα καβασάκι ειναι πιο τολμηρά.

Υποκειμενικά μιλώντας φυσικα :)

RaGe_Raptor
27/04/2021, 11:29
Μια χαρά είναι η σχεδίαση του "νέου" gsx-s.
Μην μας πουλάνε,όμως, σαν all new ένα απλό ρετουσάρισμα.

sanctusan
27/04/2021, 12:45
Το ότι υπάρχουν κιάλλα άσχημα μηχανάκια, δεν σημαίνει ότι αυτό δεν είναι.
Δεν είναι καν θέμα σύγκρισης, το κακό ή το χειρότερο.

Viking
27/04/2021, 12:55
427659

427660


Άσχημο δεν θα το έλεγα, ειδικά σε αυτό το χρώμα, απλά δεν εντυπωσιάζει.

Οδηγικά θα είναι άψογο και αν η τιμή του είναι σωστή, τότε είναι σίγουρα κάτι που χρειάζεται να υπάρχει στην αγορά!

peterTHErider
27/04/2021, 23:43
διαβάζω συνεχώς πως αν είναι σωστή η τιμή του θα πουλήσει και έχει μερίδιο αγοράς.Αλήθεια ποιά είναι αυτή η τιμή δηλαδη?
Μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα με χαρακτηριστικά από το δεύτερο και το τρίτο ράφι και πολύ χτυπητές ελλείψεις όχι για το 2021 αλλά και για το 2018.Σκεφτείτε ότι αγοράζεις πχ με 14000 το tracer 900gt και τι κουβαλάει από τεχνολογίες και ευκολίες.
οπότε προσδιορίστε τη σωστή τιμή για να μιλάμε με νούμερα και όχι με θεωρίες!

Viking
28/04/2021, 00:15
διαβάζω συνεχώς πως αν είναι σωστή η τιμή του θα πουλήσει και έχει μερίδιο αγοράς.Αλήθεια ποιά είναι αυτή η τιμή δηλαδη?
Μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα με χαρακτηριστικά από το δεύτερο και το τρίτο ράφι και πολύ χτυπητές ελλείψεις όχι για το 2021 αλλά και για το 2018.Σκεφτείτε ότι αγοράζεις πχ με 14000 το tracer 900gt και τι κουβαλάει από τεχνολογίες και ευκολίες.
οπότε προσδιορίστε τη σωστή τιμή για να μιλάμε με νούμερα και όχι με θεωρίες!

Tuono V4 ~17400
KTM SD R ~20890
Ducati Streetfighter ~22000
BMW S1000R ~15500
Honda CB1000 ~15000
Kawasaki Z1000 ~14000 ή ~16000 το R
Yamaha MT10 ~15000
Triumph Speed Triple ~18000

αν βγεί λοιπόν γύρω στα 14000-15000 θα είναι μια χαρά μιας και οδηγικά θα είναι σούπερ.

Τώρα, η σύγκριση με το tracer900gt, είναι σαν να συγκρίνουμε την βούρτσα με την ποΥτσ@.

Υπάρχει κόσμος που γουστάρει naked japan και έχει ταβάνι 15000.

Εσένα κι εμένα που δεν μας άρεσε πολύ, ας μην το πάρουμε.

DrBig
28/04/2021, 09:40
Στην αγγλια εχει 11κ την στιγμη που το speed triple 1200 εχει 15κ
Στην ελλαδα λογικα θα εχει 14κ

peterTHErider
28/04/2021, 10:33
Tuono V4 ~17400
KTM SD R ~20890
Ducati Streetfighter ~22000
BMW S1000R ~15500
Honda CB1000 ~15000
Kawasaki Z1000 ~14000 ή ~16000 το R
Yamaha MT10 ~15000
Triumph Speed Triple ~18000

αν βγεί λοιπόν γύρω στα 14000-15000 θα είναι μια χαρά μιας και οδηγικά θα είναι σούπερ.

Τώρα, η σύγκριση με το tracer900gt, είναι σαν να συγκρίνουμε την βούρτσα με την ποΥτσ@.

Υπάρχει κόσμος που γουστάρει naked japan και έχει ταβάνι 15000.

Εσένα κι εμένα που δεν μας άρεσε πολύ, ας μην το πάρουμε.

εσύ κούκλε συγκρίνεις την βούρτσα με την π@@@@α.
παραθέτεις μηχανάκια με σύγχρονα ηλεκτρονικά,φρένα και αναρτήσεις με το ήδη παρωχημένο σουζούκι.
κατά τη γνώμη μου αν κοστίζει πάνω από 12999 είναι κλεψιά.

doctoras
28/04/2021, 13:05
κατά τη γνώμη μου αν κοστίζει πάνω από 12999 είναι κλεψιά.

εκεί θα τα χαλάσουμε θα σου το δώσω το σέρτικο χιλιάρικο να το πάρεις να το χαρείς
:lol:

lleonidas
28/04/2021, 13:08
13.190€ η τιμή (https://www.motorbox.com/moto/magazine-moto/moto-novita/nuova-suzuki-gsx-s1000-2021-motore-prezzo-scheda-tecnica) του στην Ιταλία και 12.900€ στη Γερμανία (https://www.motorradonline.de/naked-bike/suzuki-gsx-s-1000-2021/) .
Αν δεν κάνω λάθος, η τιμή του απερχόμενου μοντέλου στις δύο χώρες είναι 12.700€.

RaGe_Raptor
28/04/2021, 14:48
Παιδιά, είναι μηχανάρα,με πλαισιαρα,ψαλιδαρα και μοτερουκλα. Ένα από τα καλύτερα σύνολα. Ικανοποιητικά φρένα, απλώς επαρκές αμορτισέρ και παρωχημένα ηλεκτρονικά , όπως και όργανα.

Viking
28/04/2021, 16:03
εσύ κούκλε συγκρίνεις την βούρτσα με την π@@@@α.
παραθέτεις μηχανάκια με σύγχρονα ηλεκτρονικά,φρένα και αναρτήσεις με το ήδη παρωχημένο σουζούκι.
κατά τη γνώμη μου αν κοστίζει πάνω από 12999 είναι κλεψιά.

Κοίτα , νομίζω συγκρίνω τις π@##τσες μεταξύ τους.

Κλεψιά , ξεκλεψιά, πρόσεχε μην σε περάσει κανένας τέτοιος με κανένα παρωχημένο από πάνω όσο ρυθμίζεις τα 34474 modes του traction control, και τα 474583 stages του ABS στο tracer GT σου.

lleonidas
15/06/2021, 22:11
Σύντομα και σε touring έκδοση... Suzuki GSX-S1000T (https://www.cycleworld.com/story/bikes/suzuki-gsx-s1000t-confirmed-in-approval-documents/) .

doctoras
15/06/2021, 22:20
Αν μεινει αυτο λυπημένο μουτρο τou προηγουμενου F , θα μπορουσαν καλυτερα θα ελεγα
Ενιαία σελα, βασεις πλαινων, ψηλότερα καβαλετα καποια βασικα πραγματα που θα το εκαναν περισσοτερο touring

lupo3
20/06/2021, 15:44
Σύντομα και σε touring έκδοση... Suzuki GSX-S1000T (https://www.cycleworld.com/story/bikes/suzuki-gsx-s1000t-confirmed-in-approval-documents/) .

Το σύντομα είναι σχετικό, πριν τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη δεν σύμφωνα με την αντιπροσωπεία.. Για το naked!!

DoctoR_k6
22/09/2021, 09:11
Ήρθε κ το GT...https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/suzuki-gsx-s1000gt/

alex14
22/09/2021, 09:19
Ήρθε κ το GT...https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/suzuki-gsx-s1000gt/

Το θελω

DoctoR_k6
22/09/2021, 09:22
Το θελω

Με χαλάει ελαφρώς ότι μοιάζει στο Kawasaki αλλά κατά τ αλλά είναι touring. Άσε που φοράει κ τον διαμαντένιο κινητήρα. :D

Tallyban
22/09/2021, 10:07
Αν ήταν λίγο πιο ψηλό θα γινόταν το No1 γκαγκουρομηχανακι.

lospsi
22/09/2021, 10:12
Ωραίο φαίνεται, σίγουρα πολύ ομορφότερο από το προηγούμενο S. Όντως μοιάζει με το H2SX... Για να δούμε σε τι χρήματα θα βγεί βέβαια.

giorgosb
22/09/2021, 11:02
Ωραίο..... Αγγλία 11.600 λίρες λέει. Εδώ γύρω στα 14μιση λογικά θα έρθει.

Άκυρο.. 15. 890€ στην Ιταλία

430811

DoctoR_k6
22/09/2021, 12:26
16,5 φουλ κομπλε λεει το ΜΟΤΟ (https://www.motomag.gr/news/nea-montela/suzuki-gsx-s1000gt-2022-ena-streetfighter-me-exoplismo-touring). :cry:
Ανεβαινουμε σιγα σιγα...

peterTHErider
22/09/2021, 12:37
imu???

giorgosb
22/09/2021, 12:40
Μάλλον όχι

peterTHErider
22/09/2021, 12:46
Μάλλον όχι

2022 πάμε έτσι...

lospsi
22/09/2021, 13:29
Ωραίο..... Αγγλία 11.600 λίρες λέει. Εδώ γύρω στα 14μιση λογικά θα έρθει.

Άκυρο.. 15. 890€ στην Ιταλία

430811

Από μπροστά, μου θυμίζει λίγο και CFMoto..

kordix
22/09/2021, 14:32
Λες και το έφτιαξε η Kawasaki. Η ουρά δε είναι σχεδόν ίδια με του versys 1000.

Πέρα από την εμφάνιση μπράβο στις εταιρείες που αρχίζουν να βγάζουν ξανά sport touring μοτοσυκλέτες.

doctoras
22/09/2021, 14:46
Ε ναι! αυτο ειναι γαματο! Και πολυ καλα εξοπλισμένο αν τα εχει ολα αυτα πανω δικαιωματικά κοστιζει τοσο.

Juohmaru!
22/09/2021, 14:54
Μα πόση ασχήμια μπορούμε να αντέξουμε από την Σουζούκι πια...! :facepalm:
Και ΛΕΩ τα ΚΤΜ άσχημα... Θου κύριε!!!

doctor_john
22/09/2021, 19:46
A:ρε μλκ Haruto μας κουνιόνται οι ψηλοί στην kawa ότι είναι αιχμηροί.. ακόμα και τα πεμ φε είναι πιο αιχμηρά..
Η: είμαστε καλυμμένοι! έχω το μικρό στο στούντιο του Bertone εσώκλειστο.. και οι τροχοί με χάρακα.. το 'χουμε σου λέω.
Α: Άψογα! πότε τελειώνει;
Η: σε τρία χρόνια..
Α: το προσχέδιο ρε μλκ, συντονίσου!

contes di Zante
23/09/2021, 07:21
Άλλο ένα δείγμα υψηλής Ιαπωνικής αισθητικής

DoctoR_k6
23/09/2021, 08:51
Ενταξει το αισθητικο κομματι ειναι υποκειμενικο.
Αλλος το βλεπει κ ξερναει κ αλλος γουσταρει.
Να μιλησουμε για τα δεδομενα που δεν αμφισβητουνται (πχ. τεχνικα χαρακτηριστικα)

giorgosb
23/09/2021, 09:45
430816

430817

430818

peterTHErider
23/09/2021, 09:51
Ενταξει το αισθητικο κομματι ειναι υποκειμενικο.
Αλλος το βλεπει κ ξερναει κ αλλος γουσταρει.
Να μιλησουμε για τα δεδομενα που δεν αμφισβητουνται (πχ. τεχνικα χαρακτηριστικα)

να μιλήσουμε.μεγάλη και καλή μοτοσυκλέτα του 2022 χωρίς imu.δεν μιλαω καν για ηλεκτρονικες αναρτησεις που για συγχρονη τουριστικη μοτοσυκλετα ειναι πολυ χρησιμο εως και απαραιτητο χαρακτηριστικο.μεχρι το τρεισερ gt εχει...
τελος συζητησης.

lospsi
23/09/2021, 10:03
να μιλήσουμε.μεγάλη και καλή μοτοσυκλέτα του 2022 χωρίς imu.δεν μιλαω καν για ηλεκτρονικες αναρτησεις που για συγχρονη τουριστικη μοτοσυκλετα ειναι πολυ χρησιμο εως και απαραιτητο χαρακτηριστικο.μεχρι το τρεισερ gt εχει...
τελος συζητησης.

Σωστός, αν όντως ισχύουν οι παραπάνω απουσίες. Δεν έχω διαβάσει ακόμα τα σπεκς.

DoctoR_k6
23/09/2021, 10:43
να μιλήσουμε.μεγάλη και καλή μοτοσυκλέτα του 2022 χωρίς imu.δεν μιλαω καν για ηλεκτρονικες αναρτησεις που για συγχρονη τουριστικη μοτοσυκλετα ειναι πολυ χρησιμο εως και απαραιτητο χαρακτηριστικο.μεχρι το τρεισερ gt εχει...
τελος συζητησης.

Καλα για το ΙΜU να συμφωνησω αλλα οχι για ηλεκτρονικες αναρτησεις.
Δηλαδη εσυ δεν θα μπορουσες να οδηγησεις χωρις αυτες? Μεχρι τωρα πως οδηγουσες?
Ενταξει μην ειμαστε κ υπερβολικοι.

peterTHErider
23/09/2021, 10:55
Καλα για το ΙΜU να συμφωνησω αλλα οχι για ηλεκτρονικες αναρτησεις.
Δηλαδη εσυ δεν θα μπορουσες να οδηγησεις χωρις αυτες? Μεχρι τωρα πως οδηγουσες?
Ενταξει μην ειμαστε κ υπερβολικοι.

εξαρταται το μηχανακι.και ΟΧΙ δεν θα αγοραζα μεγαλη μοτοσυκλετα χωρις ηλεκτρονικες αναρτησεις.φυσικα και οδηγουσαμε χωρις αυτες αλλα πλεον εχουμε μια τεχνολογια στα χερια μας παρα πολυ χρησιμη.απο το 2011 και το k 1300gt που ειχα εχω παντα ηλεκτρονικες αναρτησεις.Δηλαδη εχεις τουριστικο σπορ μηχανακι και καθε φορα που βαζεις 2ο ατομο θα ρυθμιζεις προφορτισεις για να μην τυφλωνεις ολο το συμπαν με τα φωτς σου;οταν θες πραγματικα σπορ συμπεριφορα θα περνεις κατσαβιδια και οταν θες δικαβαλη χαλαρη βολτα θα ξαναπερνεις κατσαβιδια;
για μενα αυτα ειναι στο χρονοντουλαπο και δεν κοιταζω μοτοσυκλετα allrounder χωρις ηλεκτρονικες αναρτησεις.
αν εχω μια μοτο για συγκεκριμενη χρηση πχ μονο μονοκαβαλες γρηγορες βολτες και τιποτα αλλο οκ θα συμβιβαστω με συμβατικες αναρτησεις.

DoctoR_k6
23/09/2021, 11:14
εξαρταται το μηχανακι.και ΟΧΙ δεν θα αγοραζα μεγαλη μοτοσυκλετα χωρις ηλεκτρονικες αναρτησεις.φυσικα και οδηγουσαμε χωρις αυτες αλλα πλεον εχουμε μια τεχνολογια στα χερια μας παρα πολυ χρησιμη.απο το 2011 και το k 1300gt που ειχα εχω παντα ηλεκτρονικες αναρτησεις.Δηλαδη εχεις τουριστικο σπορ μηχανακι και καθε φορα που βαζεις 2ο ατομο θα ρυθμιζεις προφορτισεις για να μην τυφλωνεις ολο το συμπαν με τα φωτς σου;οταν θες πραγματικα σπορ συμπεριφορα θα περνεις κατσαβιδια και οταν θες δικαβαλη χαλαρη βολτα θα ξαναπερνεις κατσαβιδια;
για μενα αυτα ειναι στο χρονοντουλαπο και δεν κοιταζω μοτοσυκλετα allrounder χωρις ηλεκτρονικες αναρτησεις.
αν εχω μια μοτο για συγκεκριμενη χρηση πχ μονο μονοκαβαλες γρηγορες βολτες και τιποτα αλλο οκ θα συμβιβαστω με συμβατικες αναρτησεις.

Δεν ξερω τι μοτοσυκλετες καβαλουσες πριν κ ειχες τετοια θεματα αλλα αυτα μου κανουν too much.
Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα με ηλεκτρονικες αναρτησεις κ ας εβγαινε το ιδιο μοντελο.
Εσυ για τους δικους σου λογους το θελεις ετσι...
Εντω μεταξυ ποσο συχνα εναλλασσονται τα δικαβαλα ταξιδια με τις μονοκαβαλες βολτες?
Αν εσυ μερα παρα μερα θες να αλλαζεις ρυθμισεις μην παρεις χωρις ηλεκτρονικες.

Για την βολτα μου κ τα ταξιδια μου δεν θα με απασχολουσε η ηλεκτρονικη αναρτηση.
Κ αν εχω κανει δικαβαλα ταξιδια με διαφορα μοτο στη ζωη μου...

peterTHErider
23/09/2021, 12:09
Δεν ξερω τι μοτοσυκλετες καβαλουσες πριν κ ειχες τετοια θεματα αλλα αυτα μου κανουν too much.
Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα με ηλεκτρονικες αναρτησεις κ ας εβγαινε το ιδιο μοντελο.
Εσυ για τους δικους σου λογους το θελεις ετσι...
Εντω μεταξυ ποσο συχνα εναλλασσονται τα δικαβαλα ταξιδια με τις μονοκαβαλες βολτες?
Αν εσυ μερα παρα μερα θες να αλλαζεις ρυθμισεις μην παρεις χωρις ηλεκτρονικες.

Για την βολτα μου κ τα ταξιδια μου δεν θα με απασχολουσε η ηλεκτρονικη αναρτηση.
Κ αν εχω κανει δικαβαλα ταξιδια με διαφορα μοτο στη ζωη μου...

το ιδιο λεμε,εγω θα ηθελα να υπαρχει σαν επιλογη η ηλεκτρονικη αναρτηση γιατι για εμενα αυτο ολοκληρωνει το μηχανακι.για μενα.να μπω στα κακοτραχαλα της πολης και να ειναι μαλακο τερμα και μολις βγω εθνικη στην ιδια βολτα με ενα κουμπακι να γινετε βραχος.εχω τη δυνατοτητα;;;ΝΑΙ!!γιατι να μην εχω την τεχνολογια στην υπηρεσια μου;;;επειδη και καλα χαλανε;η οι καλοι μηχανοβιοι δεν θελετε τα συγχρονα βοηθηματα;να τα καταργησουμε ολα τοτε...
οπως αλλαζεις το επιπεδο abs και traction (και αυτα χαλανε με την ιδια παρολογη-λογικη) ετσι με ενα κουμπακι αλλαζουμε και τις αναρτησεις.

ptc
23/09/2021, 12:34
Από μπροστά, μου θυμίζει λίγο και CFMoto..

Η suzuki ειναι η μονη μεγαλη κατασκευαστρια χωρις δικια της σχεδιαστικη γλωσσα. Δηλαδη οταν βλεπεις ενα Honda ξερεις οτι ειναι Honda, ολα τα μοντελα ακολουθουν μια συγκεκριμενη γραμμη. Το ιδιο BMW, Yamaha, κτλ. Υπαρχει και η ΚΤΜ βεβαια που το εχει παει στο αλλο ακρο και ολα τα μοντελα ειναι σχεδον ιδια, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Παντως σιγουρα οταν βλεπεις ΚΤΜ ξερεις τι ειναι.

Η Suzuki απο την αλλη φαινεται σε καθε μοντελο να τραβαει και αλλη πορεια. Γυμνο σαν ΜΤ, sport touring σαν Ninja παντρεμενο με R1, κοκ. Καπως ετσι ειναι και οι κινεζοι που για καθε μοντελο κλεβουν και απο καποιον αλλο κατασκευαστη.

DoctoR_k6
23/09/2021, 14:12
το ιδιο λεμε,εγω θα ηθελα να υπαρχει σαν επιλογη η ηλεκτρονικη αναρτηση γιατι για εμενα αυτο ολοκληρωνει το μηχανακι.για μενα.να μπω στα κακοτραχαλα της πολης και να ειναι μαλακο τερμα και μολις βγω εθνικη στην ιδια βολτα με ενα κουμπακι να γινετε βραχος.εχω τη δυνατοτητα;;;ΝΑΙ!!γιατι να μην εχω την τεχνολογια στην υπηρεσια μου;;;επειδη και καλα χαλανε;η οι καλοι μηχανοβιοι δεν θελετε τα συγχρονα βοηθηματα;να τα καταργησουμε ολα τοτε...
οπως αλλαζεις το επιπεδο abs και traction (και αυτα χαλανε με την ιδια παρολογη-λογικη) ετσι με ενα κουμπακι αλλαζουμε και τις αναρτησεις.

Καλα ο καθενας εχει τις δικες του οδηγικες συνηθειες.
Εγω κ στα κακοτραχαλα να μπω σε μια πολη θα περασω κανονικα κ μετα τελος.
Δεν ειναι οτι θα κυκλοφορεις καθε μερα σε κακοτραχαλους δρομους.
Ποσες φορες αλλαζες εσυ ρυθμισεις στις μοτο που ειχες δηλαδη κ θες κ τωρα? Βεβαια μπορεις κ το κανεις αλλα δεν ειναι κατι συνηθες.
Δεν μιλησαμε για αλλα βοηθηματα δεν καταλαβαινω γιατι θες να πας την κουβεντα στο ''εσεις οι καλοι μηχανοβιοι δεν θελετε συγχρονα βοηθηματα'' κλπ κλπ...
Μιλησαμε για κατι αλλο?

Εσυ αγοραζεις το σουπερ ντουπερ υπερηλεκτρονικο μοτο που τα κανει ολα κ ο απλος ο κοσμακης οτι του κανει κεφι κ μπορει.
Μεγαλη ειναι η αγορα με πληθωρα επιλογων.

Πιστεψε με σε καθε μοτο κατι θα βρεθει να σχολιαστει καλο η κακο. Το τελειο δεν υπαρχει...

lospsi
23/09/2021, 14:22
Καλα ο καθενας εχει τις δικες του οδηγικες συνηθειες.
Εγω κ στα κακοτραχαλα να μπω σε μια πολη θα περασω κανονικα κ μετα τελος.
Δεν ειναι οτι θα κυκλοφορεις καθε μερα σε κακοτραχαλους δρομους.
Ποσες φορες αλλαζες εσυ ρυθμισεις στις μοτο που ειχες δηλαδη κ θες κ τωρα? Βεβαια μπορεις κ το κανεις αλλα δεν ειναι κατι συνηθες.
Δεν μιλησαμε για αλλα βοηθηματα δεν καταλαβαινω γιατι θες να πας την κουβεντα στο ''εσεις οι καλοι μηχανοβιοι δεν θελετε συγχρονα βοηθηματα'' κλπ κλπ...
Μιλησαμε για κατι αλλο?

Εσυ αγοραζεις το σουπερ ντουπερ υπερηλεκτρονικο μοτο που τα κανει ολα κ ο απλος ο κοσμακης οτι του κανει κεφι κ μπορει.
Μεγαλη ειναι η αγορα με πληθωρα επιλογων.

Πιστεψε με σε καθε μοτο κατι θα βρεθει να σχολιαστει καλο η κακο. Το τελειο δεν υπαρχει...

Αντικειμενικά πάντως, για κάποιον που είναι έτοιμος για αγορά σπορ Τούρινγκ μοτοσυκλέτας, εν έτη 2021, νομίζω πως όλα τα μπλιμπλίκια είναι απαραίτητα. Μαρκετινίστικα και μόνο να το εξετάσεις, βοηθάνε πολύ. Ίσως να το σώσει η τιμή, νομίζω ότι και το SX δεν έχει ηλεκτρονικές αναρτήσεις,έχει όμως IMU.

Προφανώς και δεν είναι θέμα επιλογής λοιπόν για την Σουζούκι αλλά αδυναμίας να το δώσει στους καταναλωτές. Το γιατί, δεν το ξέρω.

DoctoR_k6
23/09/2021, 14:30
Αντικειμενικά πάντως, για κάποιον που είναι έτοιμος για αγορά σπορ Τούρινγκ μοτοσυκλέτας, εν έτη 2021, νομίζω πως όλα τα μπλιμπλίκια είναι απαραίτητα. Μαρκετινίστικα και μόνο να το εξετάσεις, βοηθάνε πολύ. Ίσως να το σώσει η τιμή, νομίζω ότι και το SX δεν έχει ηλεκτρονικές αναρτήσεις,έχει όμως IMU.

Προφανώς και δεν είναι θέμα επιλογής λοιπόν για την Σουζούκι αλλά αδυναμίας να το δώσει στους καταναλωτές. Το γιατί, δεν το ξέρω.

H Suzuki παντα ετσι ηταν. Προσπαθει να κρατησει το κοστος χαμηλα. Ολα τα μπλιμπλικια τα πληρωνεις ειδικα στην αρχη. Για μετα δεν ξερω ο χρονος θα δειξει.
Το καλο ειναι οπως ειπαμε η μεγαλη αγορα με διαφορους τυπους μοτο για να διαλεξει κ ο πιο απαιτητικος.
Ας πουμε εγω δεν θα χαλαστω με την απουσια ηλεκτρονικων αναρτησεων. Εσυ κ καποιος αλλος ισως κ γι αυτο θα κοιταξεις αλλου.

Εμενα με ενδιαφερει να βγαινω για ταξιδι μεσα-εξω απο Ελλαδα κ να μην σκεφτομαι αν εκλεισα για οδικη/μεταφορικη η να μεινω απο βλαβη στη μοτο μου στο πουθενα.
Μετα να τα χεσω κ τα μπλιμπλικια κ ολα...

peterTHErider
23/09/2021, 14:45
Αντικειμενικά πάντως, για κάποιον που είναι έτοιμος για αγορά σπορ Τούρινγκ μοτοσυκλέτας, εν έτη 2021, νομίζω πως όλα τα μπλιμπλίκια είναι απαραίτητα. Μαρκετινίστικα και μόνο να το εξετάσεις, βοηθάνε πολύ. Ίσως να το σώσει η τιμή, νομίζω ότι και το SX δεν έχει ηλεκτρονικές αναρτήσεις,έχει όμως IMU.

Προφανώς και δεν είναι θέμα επιλογής λοιπόν για την Σουζούκι αλλά αδυναμίας να το δώσει στους καταναλωτές. Το γιατί, δεν το ξέρω.

το θετεις σωστα στο τελος.απλα αδυναμια δειχνει.και η τιμη στα 16500 δεν το λες και ευκαιρια.το τρεισερ πχ τα εχει ολα και κοστιζει 14000.και δεν εχει αρχαιο μοτερ...
η σουζουκι δεν γνωριζει απο ημιεργητικες.
αλλα αν δουμε το συνολο της αγορας ΟΛΕΣ οι μεγαλες μοτοσυκλετες εχουν την επιλογη των ηλεκτρονικων αναρτησεων.(για imu δεν συζηταμε καν).
ακομα και οι υπολοιποι ιαπωνες εχουν κανει βηματα σε αυτον τον τομεα περα απο τους ευρωπαιους που τα εχουν ολοι απο το 2013 και μετα.δες πλεον versys,tracer και νεο αφρικα.αν και παντα αργουν οι ιαπωνες ΟΛΟΙ προς το εκει πανε.αρα οποιος βγαζει νεα μοτο και δεν σου δινει καν την επιλογη στην ακριβη εκδοση κατι κανει λαθος...
γενικα ομως και ειναι ρητορικο το ερωτημα,γιατι να αγορασει καποιος σουζουκι;;;σε ποια κατηγορια εχει το καλυτερο μηχανακι η εστω στην πρωτη 3αδα...;

peterTHErider
23/09/2021, 14:49
H Suzuki παντα ετσι ηταν. Προσπαθει να κρατησει το κοστος χαμηλα. Ολα τα μπλιμπλικια τα πληρωνεις ειδικα στην αρχη. Για μετα δεν ξερω ο χρονος θα δειξει.
Το καλο ειναι οπως ειπαμε η μεγαλη αγορα με διαφορους τυπους μοτο για να διαλεξει κ ο πιο απαιτητικος.
Ας πουμε εγω δεν θα χαλαστω με την απουσια ηλεκτρονικων αναρτησεων. Εσυ κ καποιος αλλος ισως κ γι αυτο θα κοιταξεις αλλου.

Εμενα με ενδιαφερει να βγαινω για ταξιδι μεσα-εξω απο Ελλαδα κ να μην σκεφτομαι αν εκλεισα για οδικη/μεταφορικη η να μεινω απο βλαβη στη μοτο μου στο πουθενα.
Μετα να τα χεσω κ τα μπλιμπλικια κ ολα...

αυτο με τις βλαβες παλιωσε.οι ηλεκτρονικες αναρτησεις πλεον ειναι στην 5η γενια τους.με τη λογικη σου το μηχανακι πρεπει να εχει μανιβελα...
παντως αν αυτος ειναι ο σκοπος του παλι δεν τα πανε τοσο καλα...γιατι εχουν τα πιο αδεια μηχανακια χωρις ουσιαστικη διαφορα στην τιμη...

DoctoR_k6
23/09/2021, 14:52
αυτο με τις βλαβες παλιωσε.οι ηλεκτρονικες αναρτησεις πλεον ειναι στην 5η γενια τους.με τη λογικη σου το μηχανακι πρεπει να εχει μανιβελα...
παντως αν αυτος ειναι ο σκοπος του παλι δεν τα πανε τοσο καλα...γιατι εχουν τα πιο αδεια μηχανακια χωρις ουσιαστικη διαφορα στην τιμη...

Αν αυτο καταλαβαινεις οτι λεω οκ.
Ευτυχως επιλογες υπαρχουν οπως ειπαμε να πατε να παρετε κατι καλυτερο κ πιο γεματο.

peterTHErider
23/09/2021, 15:02
Αν αυτο καταλαβαινεις οτι λεω οκ.
Ευτυχως επιλογες υπαρχουν οπως ειπαμε να πατε να παρετε κατι καλυτερο κ πιο γεματο.

σωστα,και αυτο θα φανει απο τα ποσα gsx-s 1000gt θα πουληθουν...

lospsi
23/09/2021, 15:05
σωστα,και αυτο θα φανει απο τα ποσα gsx-s 1000gt θα πουληθουν...

Θα πουληθούν κάποια όταν τα κάνουν μια γενναία έκπτωση, κατά πάγια τακτική της Suzuki.
Πχ, πέρσι είχε gsxs1000 κούτα με 10Κ. Ναι, άξιζει έτσι κι ας μην είχε όλα τα μπλιμπλίκια.

basilis_k6
23/09/2021, 15:13
Η suzuki ειναι η μονη μεγαλη κατασκευαστρια χωρις δικια της σχεδιαστικη γλωσσα. Δηλαδη οταν βλεπεις ενα Honda ξερεις οτι ειναι Honda, ολα τα μοντελα ακολουθουν μια συγκεκριμενη γραμμη. Το ιδιο BMW, Yamaha, κτλ. Υπαρχει και η ΚΤΜ βεβαια που το εχει παει στο αλλο ακρο και ολα τα μοντελα ειναι σχεδον ιδια, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Παντως σιγουρα οταν βλεπεις ΚΤΜ ξερεις τι ειναι.

Η Suzuki απο την αλλη φαινεται σε καθε μοντελο να τραβαει και αλλη πορεια. Γυμνο σαν ΜΤ, sport touring σαν Ninja παντρεμενο με R1, κοκ. Καπως ετσι ειναι και οι κινεζοι που για καθε μοντελο κλεβουν και απο καποιον αλλο κατασκευαστη.

δεν ηταν ετσι παλια. τα ξεχωριζες. τωρα δεν εχει σχεδιαστη καν. χυμα πετανε τα πλαστικα πανω και τα κοβουν με dremel και οτι βγει.
το συγκεκριμενο μηχανακι εννοειτε πως θα παει απατο με αυτη την τιμη αλλα και τα υπολοιπα σουζουκι δεν πανε καλα. εχει θεμα και με τα μοτερ. δεν τραβανε πλεον αυτα που βγαζει, δεν το βλεπουν?

DoctoR_k6
23/09/2021, 15:14
σωστα,και αυτο θα φανει απο τα ποσα gsx-s 1000gt θα πουληθουν...

Oπως κ πολλα αλλα μοτο επιτυχιες...
Ειδικα στην Ελλαδα των 500Ε βασικου μισθου.

peterTHErider
23/09/2021, 15:39
δεν ηταν ετσι παλια. τα ξεχωριζες. τωρα δεν εχει σχεδιαστη καν. χυμα πετανε τα πλαστικα πανω και τα κοβουν με dremel και οτι βγει.
το συγκεκριμενο μηχανακι εννοειτε πως θα παει απατο με αυτη την τιμη αλλα και τα υπολοιπα σουζουκι δεν πανε καλα. εχει θεμα και με τα μοτερ. δεν τραβανε πλεον αυτα που βγαζει, δεν το βλεπουν?

:a013::a013::a013:

Tallyban
23/09/2021, 17:39
Πάντως όσο και να προσπαθώ να βρω ένα μηχανάκι που έβγαλε αυτή η εταιρεία που να μην ήταν τίμιο σχεδιαστικά και κατασκευαστικά δε βρίσκω.

lospsi
23/09/2021, 17:44
Πάντως όσο και να προσπαθώ να βρω ένα μηχανάκι που έβγαλε αυτή η εταιρεία που να μην ήταν τίμιο σχεδιαστικά και κατασκευαστικά δε βρίσκω.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Πάντα τίμια και καλοφτιαγμένα.

Όταν όμως βάζεις βαθιά το χέρι στη τσέπη, θέλεις και λίγο τσαχπινιά, λίγο τεχνολογία. Μόνο με την τιμιότητα ή το value/money δεν πας μπροστά πλέον.