PDA

View Full Version : σάκος ουράς GIVI EA107



KAWAMANRIDER
05/04/2021, 13:18
πριν μερικές μέρες αγόρασα έναν σάκο ουράς. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω παρόμοιο προϊόν για την μοτοσυκλέτα μου. Ο λόγος γίνεται για τον σάκο ουράς givi EA107.
Παρακάτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά :

'"Givi | Tail Bag

Κυλινδρικός σάκος της Givi 35Lt από 600d pu (θερμοπλαστικό) με αυξημένη ακαμψία και σταθερότητα. Χαρακτηριστικά:

Κάλυμμα βροχής
Ιμάντας ώμου
Ιμάντες πολλαπλών χρήσεων
Πλευρική θήκη
Άνω θήκη
Φερμουάρ και από το πλάι
Σύστημα Double-D για τοποθέτηση κάτω από το κάθισμα ή στην ουρά. "

το κόστος αγοράς ήταν 75 ευρώ. Το βρήκα σε διάφορα καταστήματα μοτο και σε όλα στην ίδια τιμή. Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Το παρήγγειλα και το πήρα.
Θεωρώ ότι είναι μια πολύ πρακτική και εύκολη λύση, γιατί δεν χρειάζεται να έχεις βάσεις για top case ή πλαϊνές βαλίτσες
και βολεύει πολύ για ένα ολιγοήμερο ταξίδι με καλές καιρικές συνθήκες, μαζί με ένα σακίδιο πλάτης. Ο λόγος γίνεται για το σύστημα double d που μπορείς εύκολα
να το προσαρμόσεις κάτω από την σέλα στην πίσω μεριά χωρίς να χρειαστεί να δέσεις και να λύσεις ιμάντες. Όταν το βάλω πάνω στο μηχανάκι θα ανεβάσω φωτό.
Το βασικό είναι να μένει σταθερό πάνω στην μηχανή. Θα ενημερώσω και για τις εντυπώσεις, αν καταφέρω και κάνω κανένα ταξιδάκι. Αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα,
παρακαλώ την διαχείριση να μεταφέρει το θέμα.

426931

typhoon
05/04/2021, 16:07
Πολύ ωραίο και πρακτικό δείχνει
Προσωπικά όσα ring και να είχε δυο λάστιχα χιαστί θα τα περνούσα απο πάνω για το piece of mind.

Αναμένουμε φωτος!

Dr.Monty
08/04/2021, 22:58
Πραγματικά φαίνεται πολυ πρακτικο. Και ειναι και πολυ όμορφο.

Υπάρχουν μεγάλες (πρακτικές διαφορές) με αυτήν?

https://www.motoraid.eu/bags/motoraid-bags/motoraid-duffle-bag-adventure-40-blue-white

Μια που "βλέπω" ειναι το "Σύστημα Double-D για τοποθέτηση κάτω από το κάθισμα ή στην ουρά." που μάλλον θα ειναι σημαντικο.

typhoon
08/04/2021, 23:33
Από όσο μπορώ να δω, η πρώτη δείχνει πολύ πιο πρακτική λόγω του ανοίγματος με φερμουάρ από πάνω που σου δίνει εύκολη πρόσβαση (εάν βέβαια αυτό είναι το ζητούμενο ε) ενώ η δεύτερη είναι οι γνωστοί αδιαβροχοι σακοι που θέλουν πρώτα δίπλωμα κ μετά ασφαλίζεις τα κλιπ, πράγμα που ναι μεν είναι fail proof όσον αφορά την αδιαβροχοποιηση, αλλά χάνει πολύ σε πρακτικότητα (και ομορφιά) από αυτές με φερμουάρ

KAWAMANRIDER
09/04/2021, 10:23
Πραγματικά φαίνεται πολυ πρακτικο. Και ειναι και πολυ όμορφο.

Υπάρχουν μεγάλες (πρακτικές διαφορές) με αυτήν?

https://www.motoraid.eu/bags/motoraid-bags/motoraid-duffle-bag-adventure-40-blue-white

Μια που "βλέπω" ειναι το "Σύστημα Double-D για τοποθέτηση κάτω από το κάθισμα ή στην ουρά." που μάλλον θα ειναι σημαντικο.


είχα δει παρόμοιους σάκους σαν αυτόν που πόσταρες αλλά προτίμησα της givi τον συγκεκριμένο με μια μικρή οικονομική διαφορά προς τα πάνω. Μου άρεσε πιο πολύ όπως τον είδα. Αν είναι με double d σίγουρα θα είναι πολύ πρακτικός και εύχρηστος κι αυτός. Αρκεί να είναι και ασφαλής όπως το ελπίζω και με τον δικό μου. Τον έχω παραλάβει αλλά με την δουλειά δεν έχω προλάβει ούτε καν να τον βγάλω από την συσκευασία. Το ΣΚ που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ να το εφαρμόσω πάνω στην σέλα και θα χώσω και δυο ρούχα μέσα να πάω μια βόλτα να το τεστάρω. Θα ανεβάσω φωτό και θα επανέλθω με περισσότερη πληροφόρηση.

KAWAMANRIDER
11/04/2021, 08:19
καλημέρα, παραθέτω τις φωτογραφίες, λεπτομέρειες από το τεστάρισμα και μερικές πληροφορίες

427061

αυτός είναι ο σάκος

427062

αυτό είναι το double d δέσιμο

427063

ο ιμάντας που δένει στην σέλα

427064

περάστηκε στην σέλα

427065

αυτά είναι τα παρελκόμενα. Ιμάντας για μεταφορά τύπου "ταχυδρόμος", αδιάβροχη κουκούλα και τέσσερις ιμάντες εξτρά για δέσιμο σε σταθερά σημεία της μοτοσυκλέτας

KAWAMANRIDER
11/04/2021, 08:35
427072

τοποθετήθηκε στην μοτοσυκλέτα

427073

τον γέμισα με ρούχα για το τεστάρισμα

427074


427075

με την αδιάβροχη κουκούλα του, η οποία σφίγγει γύρω από τον σάκο

427076

εδώ μετά στην βόλτα - δοκιμή, όπου παρέμεινε σταθερός όπως τοποθετήθηκε

Bowleno
11/04/2021, 08:48
Δοκίμασε τον τώρα και μια λαϊκή, να δούμε πόσα απίδια πιάνει...:p

Ωραίος!:beer:

KAWAMANRIDER
11/04/2021, 09:10
ο σάκος ακόμα και άδειος διατηρεί το κανονικό σχήμα του, ανοίγει από πάνω και στο πλάι από αριστερά και δεξιά με φερμουάρ. Έχει ανακλαστικά για το βράδυ στα πλάγια και πίσω. Τα φερμουάρ ανοίγουν και κλείνουν εύκολα ακόμα και με γάντια. Είναι πολύ εύκολη η τοποθέτηση και η αφαίρεση του. Πήγα μια δοκιμαστική βόλτα για κάποια χιλιόμετρα και είχε και αρκετό αέρα. Φορούσα και ένα σακίδιο πλάτης γεμάτο. Δεν με εμπόδιζε και με το σακίδιο όπως καθόμουν και παρέμεινε στην θέση του χωρίς να μετατοπίζεται για όλη την ώρα της βόλτας. Όταν επέστρεψα βρισκόταν ακριβώς στην ίδια θέση όπως τον είχα τοποθετήσει. Με τον αέρα δεν κατάλαβα να επηρεάζει κάπου την οδήγηση. Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή και πρακτική λύση αυτός και παρόμοιου τύπου σάκοι για ολιγοήμερα ταξίδια.

doctor_john
11/04/2021, 09:14
Καλα έκανες και το τσέκαρες χρειάζεσαι και ένα μικρό δίχτυ όμως.

Δεν γίνεται να περιμένεις πως θα κραταει το σελακι την τσάντα με 5-10κ μέσα.
Με το δίχτυ θα είσαι σίγουρος ότι είναι δεμένο στην ουρά, θα το πιέζεις με κάποιο μπακπακ και θα τακτοποιείται πιο πίσω
δεν φουσκώνει το αδιάβροχο κάλυμμα, δημιουργούνται θέσεις για γρήγορο πιάσιμο.

KAWAMANRIDER
11/04/2021, 11:56
Καλα έκανες και το τσέκαρες χρειάζεσαι και ένα μικρό δίχτυ όμως.

Δεν γίνεται να περιμένεις πως θα κραταει το σελακι την τσάντα με 5-10κ μέσα.
Με το δίχτυ θα είσαι σίγουρος ότι είναι δεμένο στην ουρά, θα το πιέζεις με κάποιο μπακπακ και θα τακτοποιείται πιο πίσω
δεν φουσκώνει το αδιάβροχο κάλυμμα, δημιουργούνται θέσεις για γρήγορο πιάσιμο.

ναι κι ένα διχτάκι πάνω δεν είναι άσχημη ιδέα, επιπλέον ασφάλεια και σιγουριά

o_gavros
11/04/2021, 12:39
Και το δίχτυ μη νομίζεις ότι τον αγκυρωνει το σάκο.
Ο πλέον σίγουρος τρόπος είναι χταπόδια ή ιμάντες τυλιγμένοι γύρω από το σάκο και πιασμένοι σε σημεία δεσίματος.
Πρέπει να συνυπολογίσεις -εκτος από το βάρος που θα φέρει ο σάκος που είναι βασικο- και το γεγονός οτι τονσελακι πίσω έχει κλίση και λίγα,ίσως ελάχιστα σημεία δεσίματος για αντιστάθμισμα. Δεν έχεις ας πούμε μια χειρολαβή που θα βοηθαγε άπειρα στο σταθερό δέσιμο.
Σε ένα ταξιδι, αυτό που κουράζει, εμένα τουλάχιστον,είναι το ότι ο σάκος μετακινείται προς τα μπροστά στις ανωμαλίες του δρόμου.
Σαν και σένα και εγώ δεν έχω πολλά σημεία σταθερού δεσίματος.
Σε διβδομαδο ταξίδι στην Ασία μου πήρε κάμποσες μέρες δοκιμών ώσπου να βρω τον ιδεατό συνδυασμό δεσίματος.
Μη βασιστείς στον ιμάντα που μπαίνει κάτω από το σελακι γιατί το σελακι και οι βάσεις του δεν είναι σχεδιασμένα για να κρατάνε βάρος κόντρα.

Parking
12/04/2021, 16:21
ωραίο κόλπο αυτό !

Dr.Monty
12/04/2021, 17:04
Πολυ κατατοπιστικό το πόστ και οι απαντήσεις. Μια ερώτηση:

Εψξα και βρήκα τις διαστάσεις
Capacity: 35 litres.
Dimensions: 47cm L x 30cm W x 30cm H.

Στην φωτογραφία φαίνεται οτι στώνει πανω στη μηχανή.

Ο παρακάτω σάκος θα μπορούσε να στερεωθεί με ασφάλεια? Δεν ειναι πολυ μεγάλο το πλάτος?

https://www.givi.co.uk/givi-products/soft-bags/ultima-t-range/ut804

69cm L x 35cm W x 40cm H.

doctor_john
12/04/2021, 19:13
Υποτίθεται πως αυτόν θα τον δέσεις πανω απο βαλίτσες.
αν σου φαίνεται φαρδύς χωρίς βαλίτσες, τον γυρνάς στο μήκος.

Είναι τεραστιος παντως. 35-45λτ είναι πολύ βολικότερα.

o_gavros
12/04/2021, 20:43
Προτείνω ανεπιφύλακτα το σάκο που πουλάνε στο μοτοραιντ!!
Σκληρά δοκιμασμένος στην αδιάβροχοποίηση, έχει και βερσιόν με ιμάντες ώμου,έχει πλέον όλα τα γύρω γύρω τζιτζιμπλικια που πρέπει να έχουν οι σάκοι και τέλος, είναι σε λογικοτατη τιμή.
Δρ.Μοντυ αυτό που έβαλες είναι τεράστιο. Εκτός κι αν έχεις κάνα μεγκα ονοφφ,ίσως δεν κάτσει εύκολα πίσω

Dr.Monty
12/04/2021, 20:57
Προτείνω ανεπιφύλακτα το σάκο που πουλάνε στο μοτοραιντ!!
Σκληρά δοκιμασμένος στην αδιάβροχοποίηση, έχει και βερσιόν με ιμάντες ώμου,έχει πλέον όλα τα γύρω γύρω τζιτζιμπλικια που πρέπει να έχουν οι σάκοι και τέλος, είναι σε λογικοτατη τιμή.
Δρ.Μοντυ αυτό που έβαλες είναι τεράστιο. Εκτός κι αν έχεις κάνα μεγκα ονοφφ,ίσως δεν κάτσει εύκολα πίσω

Ναι έχω ακούσει για αυτόν ξανά τα καλύτερα. Για την ιστορία για όποιον ενδιαφέρεται ο μαύρος με τους ιμάντες ωμού θα ειναι διαθέσιμος ξανά κατα το Μάιο.

o_gavros
12/04/2021, 21:10
Τον έχω χρήσιμοποιησει ακόμα και ως drybag σε πεζοπορία,αυτό θα σου πω μόνο.
Με το μηχανάκι τον έχω καταχαρει,δεν μασάει τίποτα και χωράει την Άρτα και τα Γιάννενα.
Εγώ διάλεξα το γκρι όταν τον πήρα,αν το αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα κάποιο χρωματιστό. Πορτοκαλί, πράσινο, άσπρο,δεν ξέρω,κάτι με χρώμα.
Και σαφώς τη βερζιον με τους ιμάντες πλάτης. Για δέκα ευρώ παραπάνω, είναι νο μπρεηνερ

KAWAMANRIDER
12/04/2021, 21:22
εμένα πάντως με υποψιάσατε θετικά. Θα δεθεί και με τους ιμάντες του σε σταθερό σημείο πάνω στην μηχανή.

zannisvel
13/04/2021, 08:22
Έχω και εγώ τον πορτοκαλί. Δένει πολύ εύκολα στο πίσω μέρος της μηχανής και όντως δεν παθαίνει τίποτα.
Είναι σαν το ύφασμα από τα φουσκωτά. Τον έχω 5 χρόνια, 2 φορές μόνο τον χρησιμοποίησα για τη μηχανή, τις υπόλοιπες για διακοπές με το αυτοκίνητο. Καλό θα ήταν να τον δοκιμάσεις πριν τον πάρεις γιατί έχει όγκο.

Garfield
07/03/2023, 21:25
πριν μερικές μέρες αγόρασα έναν σάκο ουράς. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω παρόμοιο προϊόν για την μοτοσυκλέτα μου. Ο λόγος γίνεται για τον σάκο ουράς givi EA107.
Παρακάτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά :

'"Givi | Tail Bag

Κυλινδρικός σάκος της Givi 35Lt από 600d pu (θερμοπλαστικό) με αυξημένη ακαμψία και σταθερότητα. Χαρακτηριστικά:

Κάλυμμα βροχής
Ιμάντας ώμου
Ιμάντες πολλαπλών χρήσεων
Πλευρική θήκη
Άνω θήκη
Φερμουάρ και από το πλάι
Σύστημα Double-D για τοποθέτηση κάτω από το κάθισμα ή στην ουρά. "

το κόστος αγοράς ήταν 75 ευρώ. Το βρήκα σε διάφορα καταστήματα μοτο και σε όλα στην ίδια τιμή. Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Το παρήγγειλα και το πήρα.
Θεωρώ ότι είναι μια πολύ πρακτική και εύκολη λύση, γιατί δεν χρειάζεται να έχεις βάσεις για top case ή πλαϊνές βαλίτσες
και βολεύει πολύ για ένα ολιγοήμερο ταξίδι με καλές καιρικές συνθήκες, μαζί με ένα σακίδιο πλάτης. Ο λόγος γίνεται για το σύστημα double d που μπορείς εύκολα
να το προσαρμόσεις κάτω από την σέλα στην πίσω μεριά χωρίς να χρειαστεί να δέσεις και να λύσεις ιμάντες. Όταν το βάλω πάνω στο μηχανάκι θα ανεβάσω φωτό.
Το βασικό είναι να μένει σταθερό πάνω στην μηχανή. Θα ενημερώσω και για τις εντυπώσεις, αν καταφέρω και κάνω κανένα ταξιδάκι. Αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα,
παρακαλώ την διαχείριση να μεταφέρει το θέμα.

426931

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες KAWAMANRIDER. Πολύ κατατοπιστικό το review σου. Σκέφτομαι και εγώ να πάρω αυτό το σάκο αλλά για το σκούτερ μου (η αλήθεια είναι ότι πολύ θα ήθελα να πάρω κάποια στιγμή το Ninja που έχεις και εσύ!). Σε συνδυασμό με τις δύο πλαϊνές soft bags της Nordcode (2x25lt) πιστεύω ότι θα είναι ότι πρέπει, και σε συνδυασμό και με τον χώρο κάτω από την σέλα, για λίγο μεγαλύτερα ταξίδια (δεν θέλω με τίποτα να βάλω πίσω μπαγκαζιέρα).

Τελευταία είδα όμως και αυτό (https://www.motoraid.eu/bags/tailbags/moto-detail-tailbag-40lt?sort=p.price&order=ASC) ή αυτό (https://www.motoraid.eu/bags/tailbags/moto-detail-tailbag-40-lt-black-grey?sort=p.price&order=ASC) . Λέτε να είναι πιο βολικοί;

Tsber
08/03/2023, 10:25
Μια που "πιάνεται" σαν σάκος ουράς θα βάλω κι εγώ το μπαουλάκι μου :D

https://www.carpimoto.com/en-US/45256_XS305-Givi-Tail-Bag-Xstream-XS305.htm

Αν θέλετε μία πρακτική, αδιάβροχη αποσκευή με αρκετό χώρο για μία εβδομάδα στον δρόμο που να τοποθετείται, να αφαιρείται και να μεταφέρεται πανεύκολα, τσεκάρετε τη συγκεκριμένη ή κάτι παρόμοιου στυλ.

Εγώ πίνω νερό στο όνομά της χρόνια τώρα :D

Με δύο λάστιχα χιαστί δεν πάει πουθενά με σταθερά 140χλμ/ώρα όλη μέρα...

441857

...έχει και σταθερό ιμάντα για πέρασμα κάτω από τη σέλα για όποιον το προτιμά.

Leon67
08/03/2023, 10:51
Σε σπόρ μηχανακια λύση για καλύτερο δεσιμο ειναι οι σχαριτσες της Rentec:
https://renntec.com/product/suzuki-gsxr1000-k5-k6-carrier-in-black/

Εδω στην Πάτρα πριν το ferry για ταξιδακι Ιταλία-Γαλλία. Με βολευε πάντα κατα το διάμηκες και με 2-3 λαστιχα, ηταν καλύτερο αεροδυναμικά.... Μεχρι τα 200-220 τουλάχιστον ηταν ΟΚ.


441858

Garfield
08/03/2023, 21:21
Μια που "πιάνεται" σαν σάκος ουράς θα βάλω κι εγώ το μπαουλάκι μου :D

https://www.carpimoto.com/en-US/45256_XS305-Givi-Tail-Bag-Xstream-XS305.htm

Αν θέλετε μία πρακτική, αδιάβροχη αποσκευή με αρκετό χώρο για μία εβδομάδα στον δρόμο που να τοποθετείται, να αφαιρείται και να μεταφέρεται πανεύκολα, τσεκάρετε τη συγκεκριμένη ή κάτι παρόμοιου στυλ.

Εγώ πίνω νερό στο όνομά της χρόνια τώρα :D

Με δύο λάστιχα χιαστί δεν πάει πουθενά με σταθερά 140χλμ/ώρα όλη μέρα...

441857

...έχει και σταθερό ιμάντα για πέρασμα κάτω από τη σέλα για όποιον το προτιμά.

Πολύ καλή και ενδιαφέρουσα περίπτωση. Αν δεν είχα ήδη αγοράσει πλαινές τσάντες σίγουρα θα ήταν στα υπόψη μου.