PDA

View Full Version : Polytrol



PortisHead
12/04/2021, 10:25
Όχι αυτος που τρολαρει σε posts, το αλλο, το γυαλιστικο.
Μη μου πειτε οτι δε σας εχουν σκάσει διαφημίσεις στο FB τον τελευταιο χρονο με δαυτο.
Και βιντεο και 100δες εφαρμογες μεχρι και στα κεραμυδια του σπιτιου...υποσχεται θαυματα.

Λοιπον, το εχει δοκιμασει κανεις ?

Ξέχασα το link :D

https://www.polychrom.gr/product/polytrol/

yannis24
12/04/2021, 12:58
Όχι αυτος που τρολαρει σε posts, το αλλο, το γυαλιστικο.
Μη μου πειτε οτι δε σας εχουν σκάσει διαφημίσεις στο FB τον τελευταιο χρονο με δαυτο.
Και βιντεο και 100δες εφαρμογες μεχρι και στα κεραμυδια του σπιτιου...υποσχεται θαυματα.

Λοιπον, το εχει δοκιμασει κανεις ?

Ξέχασα το link :D

https://www.polychrom.gr/product/polytrol/

καλησπερα,
Το ειχα δοκιμασει στα πλαστικα του σκούτερ, οπως και στα πλαστικα μαυρα "φρυδια" του αυτοκίνητου της γυναίκας μου, και ειναι πραγματικα πολυ καλο.
Ειχα δοκιμασει το spray.

Κανει καλη δουλεια.....οχι μονιμη, αλλα κραταει 5-6 μηνες.

doctor_john
12/04/2021, 13:50
Δείχνει να δουλεύει όπως τα γαλακτώματα για τα πλαστικά.
Σιλικόνη δεν έχει, περισσότερο κραταει, τσεκάρετε αν έχει μεγάλη οξύτητα και αν δεν έχει καλώς.

Σκέφτομαι αν υπάρχει λόγος να τονίσουμε ότι τα διάφορα υλικά συντήρησης δεν μπαίνουν στα λάστιχα των τροχών...

zannisvel
12/04/2021, 15:01
Το κοιτούσα για το hornet που είχα άβαφα μαύρα πλαστικα. Θα το έπαιρνα όταν θα μου τελείωνε το spray σιλικόνης. Τελικά πουλήθηκε το μηχανάκι πριν τελειώσει το spray.

Elesun
12/04/2021, 15:06
Πέρασα πριν 3 μήνες την πίσω βαλίτσα, η οποία είχε πολυμεριστεί με τα χρόνια και είχε γίνει χάλια. Μετά από ένα καλό γυαλοχαρτάρισμα την πέρασα ένα χέρι και ειλικρινά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Έχει παραμείνει μια ιδέα λαδίλας, σαν στρώση επάνω, χωρίς όμως να λερώνει. Βέβαια δεν πλένω και συχνά για να ξέρω πόσο γρήγορα φεύγει. Αυτό που φοβάμαι με όλα αυτά τα χημικά είναι τι ζημιά θα κάνουν στα πλαστικά σε βάθος χρόνου, ειδικά σε συνδυασμό με την έκθεση στον ήλιο.

S705
12/04/2021, 15:10
Δύσκολο υλικό.... Αν το εφαρμόσεις όπως δείχνει το βίντεο.... Μαύρα χάλια. Πάει και γλύφει στις χάραμαδες, είναι πηχτό, ύστερα στεγνώνει και δεν φεύγει εύκολα.
Για σωστή δουλειά θέλουν αφαιρέσει τα πλαστικά που θα περάσεις.
Κατά τα άλλα κάνει δουλειά. Θέλει να μάθεις να το δουλεύεις, πόσο να βάλεις, πόσο να το αφήσεις, ποσο να τραβήξει. Και κάθε διαφορετικη ποιότητα πλαστικού όλα τα παραπάνω διαφορετικά!

leftos
12/04/2021, 19:14
Εγω έχω περάσει πλαστικά απο scooter sym . Εκανε δουλειά και κράταγε καιρό , το σπρευ είχα χρησιμοποιήσει.
Είχα περάσει διακόπτες φώτων στο kle, και είχαν έρθει σε καλή κατάσταση.
Εκεί όπως αναφέρουν και παραπάνω θέλει άμεσω σκούπισμα να μήν μείνει και στεγνώσει επάνω σε κινούμενα μέρη.
Εμένα δεν με δυσκόλεψε. Δοκίμασέ το αξίζει.

xbul
12/04/2021, 21:18
Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικά κομμάτια: το πρώτο ήταν το κάλυμμα της αλυσίδας και στο οποίο είχε καλά αποτελέσματα. Το δεύτερο ήταν το κάλυμμα του πρωτεύοντος γραναζιού της τελικής μετάδοσης, το οποίο είχε πλέον γίνει ανοιχτό γκρι από την πολυκαιρία (μηχανάκι του 1981). Δεν έκανε απολύτως τίποτα. Τελικά το έβαψα με το χρώμα για μαύρα πλαστικά της sonαx το οποίο είχε πολύ καλό αποτέλεσμα, αμφιβάλλω όμως αν θα κρατήσει πολύ. Έτσι κι αλλιώς όμως το μηχανάκι δεν θα χρησιμοποιείται πλέον πολύ συχνά και δεν θα το βλέπει πολύ ο ήλιος. Εκτός αυτού το πήρα απόφαση να το ξαναβάφω όποτε χρειάζεται.

doctor_john
12/04/2021, 21:48
Υπαρχει το "Bumper Paint (https://www.skroutz.gr/s/22975372/HB-Body-Bumper-Paint-Black-400ml.html)" της body
για τέτοιες περιπτώσεις με "γραμματια".
Δυνατο, κανει επιδερμίδα, δεν ξεσκονίζεται εύκολα αλλα αντέχει σφουγγαρι.
Το χρησιμοποιώ χρόνια σε κλωβούς οργανων, καθρέπτες κ.λπ.

αν έχει καλή πρόσφυση γίνεται πολύ γερό.

DIG
13/04/2021, 07:15
Και εγώ που το δοκίμασα το polytrol στην μηχανή και στο αμάξι, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Ειδικά στο αυτοκίνητο, όταν στέγνωνε και το σκούπιζα, άφηνε σαν ένα ίχνος ασπρίλας.
Επίσης με βάζει σε σκέψεις, ένα προϊόν που έχει ένα μεγάλο εύρος εφαρμογών (μεταλλικές επιφάνειες, πλαστικές, ξύλινες, κ.α) μήπως μακροπρόθεσμα προκαλέσει κάποια ζημιά στα πλαστικά.

Viper4
13/04/2021, 08:12
Σε πλαστικά κάνει παπάδες! από τα καλύτερα προϊόντα του είδους.
Θέλει απλά να ακολουθήσεις τις απλές οδηγίες του για να μην στεγνώσει λάθος, και όλα οκ.

S705
13/04/2021, 10:57
Βασικό το να μην στεγνώσει...... Σε θέλει από πάνω του. Αν δεν είναι ζεστό το πλαστικό από τον ήλιο είναι καλύτερα, η ζέστη το στεγνώνει.

Garfield
27/04/2021, 16:23
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω παρατηρήσει ότι τα αβαφα πλαστικά από το Aprilia SR Max μου έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν πολύ και να δείχνουν πολύ άσχημα. Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται αυτό που λέω

427673

Τι θα μπορούσα να κάνω για να τα επαναφέρω όσο πιο πολύ γίνεται στην αρχική τους κατάσταση; Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά;
Είδα το K2 Bono Black https://www.skroutz.gr/s/16484874/K2-Car-Care-Bono-Black-200ml.html και σε σχετικά βίντεο μου φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά https://www.youtube.com/watch?v=H_ogWXJYaC4&t=100s & https://www.youtube.com/watch?v=27lU-7s5F8s
Επίσης είδα και το Autoglym Bumber Gel https://www.skroutz.gr/s/19212290/AutoGlym-Bumper-Trim-Gel-325ml.html με αντίστοιχo βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=KEnRTmiBUvY&t=519s

Τα φώτα σας παρακαλώ...

doctor_john
27/04/2021, 16:56
Οποιοδήποτε γαλάκτωμα συντήρησης πλαστικών θα τα επαναφέρει σχεδόν στην αρχική κατάσταση.
αν τα πέρναγες στην αρχή και το τέλος του καλοκαιριού θα ήταν σαν καινούρια.

αυτά που δείχνεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, θα μπορούσα όμως. Χρησιμοποιώ, meguiαr's, sonαx, wurth κ.λπ.
αλλά τώρα ψήθηκα να δοκιμάσω το polytrol.

Σε δέρματα και πλαστικά δεν βάζουμε ποτέ βαζελίνη ή πετρέλαιο. Δείχνει μια χαρα, διαβρώνει όμως το υλικό. ;)

leftos
27/04/2021, 17:23
polytrol παρε σε σπρει.
Θα κανεις δουλειά και κρατάει .

g_m900
27/04/2021, 19:16
Στο αμαξι έχω βαλει. Στα πλαστικα του νεροχυτη παρπριζ και στο εσωτερικο ταμπλο που ηταν καπως γκριζο απο τον καιρο. 1 χρονο τωρα το αποτελεσμα ειναι φανταστικο.
Θελει ομως ακριβη χρηση βαση οδηγιων της συσκευασιας.
Καθαρισμα καλο.
Περασμα με πινελο η ενα πανι μικροινων.

Garfield
30/04/2021, 21:30
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το παράξενο είναι, όπως βλέπετε και στις φώτο, ότι το πλαστικό κομμάτι που είναι οι αεραγωγοί και η τάπα της βενζίνης δεν έχει χάσει σχεδόν καθόλου το χρώμα του ενώ τα υπόλοιπα (ειδικά το κομμάτι γύρω από την φέτα αλουμινίου) έχουν ξεθωριάσει πολύ. Ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης για κάποιο λόγο το είχε αλλάξει (αν και το κράτησε λιγότερο από χρόνο).

Μάλλον τελικά θα δοκιμάσω το Autoglym καθώς τα αλλά μου φαίνεται ότι βάφουν μαύρα τα πλαστικά ενώ νομίζω ότι στο SR είναι απλά γκρι.

doctor_john
30/04/2021, 21:50
Δεν έχουν χρώμα, ενυδατώνουν το πλαστικό και δείχνουν το χρώμα που ήδη εχει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/05/2021, 05:46
Μου κάνει εντύπωση οτι το πολυτρολ υπόσχεται γιαλισμα και στα μεταλλικά μέρη.
Εγώ για τα πλαστικά εχω πάρει αυτό
https://www.skroutz.gr/s/11704331/Meguiar-s-Black-Plastic-Restorer-G15812-355ml.html
Και πραγματικά κάνει αυτό που λέει.

Bowleno
01/05/2021, 07:11
Μου κάνει εντύπωση οτι το πολυτρολ υπόσχεται γιαλισμα και στα μεταλλικά μέρη.
Εγώ για τα πλαστικά εχω πάρει αυτό
https://www.skroutz.gr/s/11704331/Meguiar-s-Black-Plastic-Restorer-G15812-355ml.html
Και πραγματικά κάνει αυτό που λέει.

Πολύ ενδιαφέρον.... Σκέφτομαι να το πάρω για το παπί που είναι όλο εκτεθειμένο στον ήλιο... Θα κάνει δουλειά;

Το Σκρουτζ μου δείχνει την φτηνότερη τιμή σε μαγαζί δίπλα στο σπίτι μου:lol:

doctor_john
01/05/2021, 08:02
Ναι και θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένη την ανάγκη συντήρησης-προστασίας των υλικών απο τον Ήλιο.

g_m900
01/05/2021, 08:08
Μην το βαζετε σε μεταλλο.
Εμενα σε καποια σημεια εσκασε το χρωμα.
Αναλογα την ποιοτητα της βαφης

Garfield
01/05/2021, 11:18
Και κάτι άλλο. Επειδή και το φερινγκ του έχει αρχίσει να κιτρινίζει λέτε να δοκιμάσω κάποια από τις αλοιφές που είναι για ξεθάμπωμα φαναριών;

doctor_john
01/05/2021, 12:26
Όχι αν δεν έχεις εμπειρία να μετρας σε μικρα. Έίναι σαν να τρίβεις με λεπτό γυαλόχαρτο.
Δοκίμασε να ταμπονάρεις με παχύρευστη χλωρίνη αλλά να ξέρεις ότι έχει ξεκινήσει ο πολυμερισμός του
και θα πρέπει να περαστεί νέο βερνίκι με προστασία UV.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/05/2021, 22:15
Πολύ ενδιαφέρον.... Σκέφτομαι να το πάρω για το παπί που είναι όλο εκτεθειμένο στον ήλιο... Θα κάνει δουλειά;

Το Σκρουτζ μου δείχνει την φτηνότερη τιμή σε μαγαζί δίπλα στο σπίτι μου:lol:

Το παπί που πήρες καινούργιο τώρα εννοείς?
Αυτό υπόσχεται να επαναφέρει ξεθωριασμένη επιφάνεια. Για το καινούργιο δε ξέρω αν μπορεί να το προστατέψει.

Bowleno
01/05/2021, 22:44
Το παπί που πήρες καινούργιο τώρα εννοείς?
Αυτό υπόσχεται να επαναφέρει ξεθωριασμένη επιφάνεια. Για το καινούργιο δε ξέρω αν μπορεί να το προστατέψει.

Ναι αυτό, ποιο άλλο; :lol:
Σκοπός όντως είναι να το προστατέψω μιας και εκεί που το παρκάρω, βαράει ο ήλιος από τις 10 έως τις 2 το μεσημέρι....
Αν υπάρχει κάτι άλλο για τον σκοπό αυτό πείτε το

katsar
01/05/2021, 22:53
Εγώ παίρνω την κουκούλα μαζί μου,χωράει άνετα σε μια σακούλα σουπερμαρκετ και το σκεπάζω.Την κρεμάς και στο τιμόνι (την σακούλα) που λέει ο λόγος,δεν έχει βάρος.

Chief
14/05/2021, 18:33
Πολύ καλό το έβαλα σε πλαστικούς προφυλακτήρες του C1 Citroen πριν 2 χρόνια ακομα είναι όπως τους πέρασα την πρώτη μερα.

Από τότε το βάζω σε ότι πλαστικό έχει χάσει την χαμένη του λάμψη, πολύ καλό και σχετικά φτηνό γι αυτά που κάνει.

Πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα.

Σε βαμμένες επιφάνειες δεν κάνει τίποτα το ίδιο και σε μέταλλα.

Ένα από τα λίγα φτηνά πράγματα που έχω αγοράσει και κάνει ακριβή δουλειά!

Garfield
04/06/2021, 16:17
Τελικά πήρα και έβαλα το K2 Car Care Bono Black. Έκανε κάποια διαφορά απλά κάποια πλαστικά ήταν πολύ ταλαιπωρημένα και χρειάστηκαν 3-4 χέρια για να γίνει κάτι.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την όποια διαφορά (αριστερά το πριν - δεξιά το μετά):

428559

428560

428561

428562

savvas
27/03/2023, 07:21
Ωραία και μερακλίδικα (όλες οι φώτο παραπάνω)...

Έχουμε και λέμε,
Οι έχοντες και οι κατέχοντες (που μας έλεγε και ο Ααρών Αβουρή ), κάνουν χρήση του polyτέτοιου...
Οι φτωχοποιημένοι γηγενείς (έγγαμοι με παιδιά) κάνουν χρήση του λινέλαιου + W. Spirit. :D
Εναλλακτικά, κρέμα βαφής για δερμάτινα, με 4€ (τρέχουσα τιμή 2023).