PDA

View Full Version : California Superbike School



aris19
12/04/2021, 18:51
Χαιρετώ την παρέα! Την Πέμπτη παρέλαβα το μηχανάκι μου και δειλά δειλά ξεκίνησα τις βόλτες! Όντας νέος αναβάτης έψαξα για σχολεία ασφαλούς οδήγησης και είδα ότι στο CSS διδάσκουν και στις Σέρρες (μένω Θεσσαλονίκη). Οπότε θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Θα μπορούσαν όσοι το έχουν κάνει να μου πουν εντυπώσεις;
2) Για αρχή έχω αγοράσει κράνος, μπουφάν, γάντια και είπα τα υπόλοιπα να τα πάρω σταδιακά. Είδα ότι μπορείς να νοικιάσεις εξοπλισμό αλλά μιλάνε μόνο για την ολόσωμη φόρμα. Η ενοικίαση ισχύει για γάντια και μπότες; Αν όχι, τι είδους μπότες εννοούν; Αγωνιστικές ή για παράδειγμα καθημερινές απλά να είναι ψηλές; Φαντάζομαι πως δεν εννοούν ένα καθημερινό παπούτσι για μοτο. Ανεβάζω μια φωτό από κάθε περίπτωση για να με κατατοπίσετε.
427098 427093 427094

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :beer:

o_gavros
12/04/2021, 21:07
Εγώ όταν το έκανα στα Μέγαρα, πριν κάνα 4αρι(?) χρόνια μπήκα με κορντουρα μπουφάν και κορντουρα παντελόνι (είχα ρωτήσει φυσικά), μπότες τουριστικές σαν τις μεσαίες που έβαλες και γάντια δερμάτινα. Χωρίς να είμαι σίγουρος,γιατί δε θυμάμαι, τα γάντια έπρεπε να είναι δέρμα.
Όσο για το σχολείο, πολύ γνώση, συμπυκνωμένη και φαντάζομαι ότι στις Σέρρες που είναι κανονική πίστα, θα είναι και περισσότερο απολαυστικό.

aris19
13/04/2021, 07:14
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όταν θα έρθει η ώρα να το κλείσω θα πάρω ενα τηλέφωνο για να ρωτήσω. Απ' όσο καταλαβαίνω σου άρεσε και θα το πρότεινες σε άλλους. Θεωρείς ότι ίσως υπάρχει κάτι καλύτερο;

o_gavros
13/04/2021, 07:36
Ναι εννοείται πως μου άρεσε! Κανείς δεν φεύγει λέγοντας, πωπω μαλακία έκανα, πέταξα τα λεφτά μου. Ολοι ανεξαιρέτως βγαίνουν κερδισμένοι!
Για μένα προσωπικά είχε πλάκα στις μετέπειτα βόλτες, όταν με έπιανε η προκοπή, που προσπαθούσα συνειδητά, ας πουμε σαν σε προπόνηση, να εφαρμόσω στοιχεία απο το μάθημα στη βόλτα μου.
Κοιτα, νομίζω στην Ελλάδα είναι αυτο και το ραιντινγκ σκουλ του Χούντρα. Σε όποιο και να πας, κερδισμένος θα είσαι καθώς σου περνάνε σωστά πράγματα που σε κάνουν να καταλαβαίνεις γιατι συμβαίνει ότι συμβαίνει στο μηχανάκι.
Εσύ ειδικά που είσαι και λευκός καμβάς ακόμα, ίσως είσαι και πολύ τυχερός γιατι θα βάλεις απο την αρχή σωστες βάσεις.

sapila racing
13/04/2021, 08:02
Με μπότες touring εισαι ΟΚ.
Δερματινη φόρμα σου νοικιάζουν.
Οσο για το CSS στις Σέρρες δεν υπαρχει κατι καλύτερο!

aris19
13/04/2021, 14:22
Τώρα με ψήσατε ακόμα περισσότερο! Σκεφτόμουν για Ιούλιο αλλά στο site τους έχουν κλειστές τις εγγραφές. Μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχουν γεμίσει για Ιούλιο, διότι έχει αρκετές θέσεις για Μάιο και Σεπτέμβριο. Όπως και να 'χει θα πάρω ενα τηλέφωνο να ρωτήσω μήπως και πάω Μάιο

DrIoannis
13/04/2021, 18:24
Πάνε πολλά χρόνια που έκανα τα 2 πρώτα επίπεδα. Είναι εξαιρετική εμπειρία που σου δίνει αρκετά εφόδια για πίστα αλλά και δρόμο.

billyka
13/04/2021, 21:51
Κανε και ενα search στο forum εχουν αναφερθει και τα δυο, και το CSS και το Riding School.Και γω το ψηνω σε καποια φαση να παω.

billyka
13/04/2021, 23:23
Οπως επισης ψηνω και τις μποτες που εβαλες στην φωτο τις πρωτες,τις Dainese Nexus,οι οποιες δεν εχουν δερμα κατι που προτιμω

aris19
13/04/2021, 23:36
Οπως επισης ψηνω και τις μποτες που εβαλες στην φωτο τις πρωτες,τις Dainese Nexus,οι οποιες δεν εχουν δερμα κατι που προτιμω

Χαχαχα σου έβαλα διαόλια μου φαίνεται, εγώ μια ερώτηση ήθελα να κάνω :p

sapila racing
14/04/2021, 07:57
Χαχαχα σου έβαλα διαόλια μου φαίνεται, εγώ μια ερώτηση ήθελα να κάνω :p

Ναι αλλά αυτη η ερώτηση ειναι κρίσιμη για την υπόλοιπη μοτοσυκλετιστική σου πορεία.
Υπαρχει ενα κίνδυνος να ξέρεις!
Η πίστα ειναι τόσο ωραία που μπορεί σύντομα να ψαχνεις SS μηχανακι και να ξοδεύεις τα λεφτά σου σε λάστιχα.

aris19
14/04/2021, 15:48
Ναι αλλά αυτη η ερώτηση ειναι κρίσιμη για την υπόλοιπη μοτοσυκλετιστική σου πορεία.
Υπαρχει ενα κίνδυνος να ξέρεις!
Η πίστα ειναι τόσο ωραία που μπορεί σύντομα να ψαχνεις SS μηχανακι και να ξοδεύεις τα λεφτά σου σε λάστιχα.

Λες ε; :vroum:

Parking
14/04/2021, 16:23
να πας τρέχοντας

psychoboy
15/04/2021, 12:35
Εννοείται να κάνεις.Πρίν το λοκντάουν μπορούσες να ενοικιάσεις στολή-μπότες(σαν την Nexus) και γάντια.Αποψή μου αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάτι απ αυτά,να το κάνεις και να πάς με τον δικό σου εξοπλισμό.

giorgos.boun
15/04/2021, 17:22
Να ρίξω μια ιδέα για τον φίλο.
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις καινούργιο εξοπλισμό. Βρες μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση χωρίς πολλα ευρώ.
Με αποτέλεσμα αν δεν σου αρέσει το σπορ, πράγμα δύσκολο, και δεν θελεις να ξαναπάς τα πουλάς σχεδόν όσο τα πήρες.
Και δεν χρειάζεται να πάρεις αποκλειστικά dainese ή alpine. Υπάρχουν αρκετά αξιόλογες μάρκες χωρίς να ζητάνε τα ίδια χρήματα.
Καλές αγορές. Από τα πιο ευχάριστα κομμάτια για μένα!!!

aris19
24/04/2021, 13:40
Καλησπέρα παιδιά! Πήρα τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα στο σχολείο και μου επιβεβαίωσαν ότι στο κόστος ενοικίασης της φόρμας συμπεριλαμβάνονται και τα δερμάτινα γάντια, οπότε θα τα αφήσω καθώς δεν με ενδιαφέρουν σαν αγορά, προς το παρόν τουλάχιστον. Επιπλέον μου είπαν ότι με ένα μικρό επιπλέον κόστος μπορούν να μου νοικιάσουν και μπότες, αλλά μπότες θα ήθελα να πάρω δικές μου για τις βόλτες μου. Όταν ρώτησα τι είδους μπότες δεν μου είπε racing/touring/casual αλλά να "φτάνουν μέχρι το καλάμι".

Σήμερα που είχα χρόνο βγήκα στην αγορά και δοκίμασα από όλα τα είδη. Απέκλεισα τις touring μπότες (ίδρωνα να τις βάλω τις άτιμες!) καθώς δεν θεωρώ ότι θα πιάσουν τόπο και ξεχώρισα τα Nighthawk και τις Nexus της Dainese. Τα Nighthawk μου άρεσαν πάρα πολύ, μπαίνουν-βγαίνουν εύκολα, είναι άνετα στο πάτημα και προστατεύουν επαρκώς τον αστράγαλο. Από την άλλη πολύ μου άρεσαν και οι Nexus (είναι και λίγο ποζέρικες!!) χωρίς να έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή. Οπότε επανέρχομαι με την εξής ερώτηση: Αν κάποιος έχει κάνει το σχολείο, θα είμαι καλυμμένος με τις Nighthawk; Θα ανεβάσω στο τέλος του post φωτογραφία την οποία θα στείλω από βδομάδα και σε αυτούς, απλά είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος από εδώ. Οι Nighthawk είναι στο αριστερό πόδι ενώ οι Nexus φτάνουν στο ίδιο ύψος περίπου με τις touring που φοράω στο δεξί. Και μια τελευταία ερώτηση: Εσείς ποιες θα διαλέγατε; Για να βοηθήσω, η χρηματική διαφορά μεταξύ των δυο δεν με απασχολεί ενώ και οι δυο ήταν αρκετά άνετες χωρίς να ενοχλούν.
427612

o_gavros
24/04/2021, 13:54
εγω έχω τις nighthawk το προηγουμενο μοντέλο και με αυτές είχα μπει για το CSS1.
Φοβερές μπότες, εχουν αντέξει σε τουλούμια βροχής, ακόμα τις έχω και παρά τα μπόλικα χρονάκια τους ακόμα με εξυπηρετούν αξιοπρεπέστατα!

aris19
24/04/2021, 14:30
Συμφωνούμε, και εμένα μου άρεσαν πολύ όπως είπα! Θα μιλήσω Δευτέρα και με αυτούς και θα αποφασίσω! Ευχαριστώ :beer:

Volpad
24/04/2021, 16:35
Είχα και εγώ τις nighthawk, τις c2.
Ήταν το καλύτερο παπούτσι που έχω φορέσει ποτέ.

aris19
26/04/2021, 18:35
Καλησπέρα στην παρέα! Η ερώτησή μου απαντήθηκε κατόπιν επικοινωνίας με το superbike school οπότε ενημερώνω σε περίπτωση που υπάρχει/θα υπάρξει και άλλος ενδιαφερόμενος. Ουσιαστικά επιβεβαιώθηκε o gavros και είσαι καλυμμένος με μπότες σαν τις Nighthawk! Βέβαια εν τέλει ψήθηκα και πήρα τις Nexus όμως αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :p Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας παιδιά! Καλές και προπάντων ασφαλείς βόλτες σε όλους :beer:

billyka
27/04/2021, 23:39
Πες μας και εντυπωσεις απο τις νεξους που μου γυαλισαν.Αν και τελευταια που το σκεφτομουν μαλλον θα παω σε ποιο χαμηλο πατουμενο,να μπορουμε να περπαταμε κιολας:)

karellen
28/04/2021, 08:31
Πες μας και εντυπωσεις απο τις νεξους που μου γυαλισαν.Αν και τελευταια που το σκεφτομουν μαλλον θα παω σε ποιο χαμηλο πατουμενο,να μπορουμε να περπαταμε κιολας:)

Το άνετο περιπάτημα δεν έχει να κάνει με το ύψος της μπότας αλλά με την ποιότητα των υλικών και πως έχουν δεθεί αυτά στο κάτω μέρος της.
Να πάρεις κανονική μπότα όχι μποτάκι,μην παρασυρθείς από τη δήθεν ευκολία και χάσεις σε ασφάλεια.

aris19
28/04/2021, 15:34
Πες μας και εντυπωσεις απο τις νεξους που μου γυαλισαν.Αν και τελευταια που το σκεφτομουν μαλλον θα παω σε ποιο χαμηλο πατουμενο,να μπορουμε να περπαταμε κιολας:)

Θα επανέλθω όταν κάνω πιο πολλές βόλτες και τις περπατήσω λίγο! Πάντως δυο φορές που τις φόρεσα μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο! Με δυσκολεύουν λίγο στην κίνηση του ποδιού όταν ετοιμάζομαι για κατέβασμα, αλλά είμαι σίγουρος ότι οφείλεται στο ότι είναι καινούργιες και αρκετά σκληρές ακόμα.

aris19
10/05/2021, 18:12
Πες μας και εντυπωσεις απο τις νεξους που μου γυαλισαν.Αν και τελευταια που το σκεφτομουν μαλλον θα παω σε ποιο χαμηλο πατουμενο,να μπορουμε να περπαταμε κιολας:)
Επανέρχομαι μετά από αρκετές βόλτες και χρήση των Nexus: Γενικά έχουν μαλακώσει αρκετά και πλέον δεν με δυσκολεύουν κατά την κίνηση των ποδιών. Γενικά είναι άνετες αλλά δεν θα τις πρότεινα για πολύ περπάτημα. Αν θέλεις να σταματήσεις κάπου και πεις θα πάω για περπάτημα για κάνα 2-3ωρο δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή καθώς το προστατευτικό στο "καλάμι" είναι αρκετά σκληρό και σε παρατεταμένο περπάτημα θα κουράσει. Κατά τ' άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Εννοείται ότι ζεσταίνεται αρκετά το πόδι τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες αλλά όχι κάτι φοβερό. Ούτως ή αλλως νομίζω ότι ακόμα και τα πιο χαμηλά μποτάκια δεν είναι καλύτερα σε τέτοιες θερμοκρασίες. Είμαι newbie γενικά και δεν ξέρω αν σε κάλυψα, αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία εννοείται ότι ρωτάς!


Επιπλέον, έκλεισα να πάω στο σχολείο Κυριακή 23 του μήνα στις Σέρρες. Υπάρχει κανένας από Θεσσαλονίκη που να πηγαίνει την ίδια μέρα; Να κανονίσουμε να ανεβούμε μαζί!

zephyr1
17/05/2022, 10:19
https://www.facebook.com/California.Superbike.School.Greece

Το ειδατε αυτο?:cry:

sapila racing
17/05/2022, 11:14
https://www.facebook.com/California.Superbike.School.Greece

Το ειδατε αυτο?:cry:

Ωχχχχ, κακα μαντατα. :(

McGyver
17/05/2022, 12:16
Ωχχχχ, κακα μαντατα. :(

Θέτε να πείτε και σε εμάς τους ant-e-social;

zephyr1
17/05/2022, 12:28
https://www.youtube.com/watch?v=Hx_m7Y9nGtU

Περα απο αυτα που αναφερονται στη σελιδα τους τπτ παραπανω δεν ξερει κανεις.

Εκλεισα το λβλ 2 μετα απο ποσα χρονια δεν θυμαμαι,εχουμε και μηχανακι αλλα φουνταρε η διοργανωση.Απ οτι λενε ακυρωθηκαν ολα του 22,τωρα ποιος ξερει αν βαρεσει μπιστολα ή αν συνεχιστει το 23.

Ας ελπισουμε μη παει απατη μια τοσο σοβαρη οργανωση-δουλεια στην Ελλαδα :cry:

Dr.Monty
17/05/2022, 13:42
Σε σχόλια στο fb λεει οτι δεν ανανεώθηκε το συμβόλαιο (προφανώς με την μαμα εταιρια).

Εψαξα λιγο το site μια που το Σάββατο έκανα του Χούτρα για να δω διαφορές. Προφανώς δεν καταλαβα σε τι διαφέρουν διαφερουν. Σιγουρα ειναι αρκετά πιο ακριβή (διπλάσια τιμή).

Κατι ακόμα που παρατήρησα. Αν δεν εχεις μηχανή μπορεις να νοικιασεις απο εκει στην προνομιακη τιμή των 300 (πλέον ΦΠΑ) για CBR600RR ή 450 (πλέον ΦΠΑ) για CBR1000RR.

sapila racing
17/05/2022, 14:03
Θέτε να πείτε και σε εμάς τους ant-e-social;

Δεν εχω FB αλλά πατησα και ειδα οτι ακυρωθηκαν ολα για φετος.

doctoras
17/05/2022, 15:42
με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εύχομαι να μη χαθεί η αντιπροσώπευση

Shagrat
17/05/2022, 16:38
Το είδα πριν πάρω τηλ για να κλείσω θέση. Πολύ κρίμα .

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι άλλο πέραν του Χούντρα ;

Ilias_83
17/05/2022, 19:55
Μόλις χθες κοιτούσα και εγώ να κλείσω για το πρώτο Level μια και τελείως αρχάριος και απορούσα γιατί δεν με αφήνει στο site τους.
Μάλιστα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να ανέβω Σέρρες που γνωρίζω την πίστα πολύ καλύτερα (λόγω αυτοκινήτου).

Πραγματικά πολύ κρίμα...

aris19
17/05/2022, 20:16
Στη δική μου περίπτωση μιλάμε για την απόλυτη γκαντεμιά. Προσπαθώ από το 2021 να κάνω το σχολείο στις Σέρρες. Το Μάιο πέρσι ακυρώθηκε λόγω μέτρων κατά της Covid-19. Έκλεισα μετά για Σεπτέμβριο και ακυρώθηκε επειδή τα έκαναν θάλασσα με την ασφαλτόστρωση της πίστας. Κλείνω φέτος και γίνεται αυτό. Τον τελευταίο χρόνο δηλαδή παίζαμε τένις με το σχολείο με μπαλάκι τα χρήματα συμμετοχής :lol: Θα κοιτάξω τι παίζει με το σχολείο του Χούντρα μου φαίνεται.

Acacius
17/05/2022, 22:26
Στα σχόλια απαντούν ότι ελπίζουν πως η ακύρωση θα είναι μόνο για το 2022, κιι εγώ ελπίζω να έχουν δίκιο.

ποπαϋ
28/03/2024, 20:50
ανασκαφή γιατί ψάχνω πληροφορίες για το css και δεν βρίσκω κάτι.
δεν έχω fb και λοιπά social οπότε όποιος έχει τηλέφωνα ή emails ας πει κάτι

θενκ γιου

ratamahatta
28/03/2024, 21:31
Έχουν διακόψει εδώ και 2 χρόνια νομιζω
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει css στην Ελλάδα

ποπαϋ
28/03/2024, 21:36
Κρίμα.

Ευχαριστώ γαι την απάντηση.

sanctusan
29/03/2024, 19:28
Έχουν διακόψει εδώ και 2 χρόνια νομιζω
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει css στην Ελλάδα

Είχα μια εντύπωση ότι έχουν διακόψει από το 2020 με τον κορονοϊό, δλδ 4 χρόνια.

ratamahatta
29/03/2024, 23:43
Δεν αποκλείεται
Διάβασα και αυτό σήμερα
https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/37691-city-s-art-2024-ksekinoyn-ta-seminaria
Μου φέρνει πιο κοντά σε riding school

sanctusan
30/03/2024, 00:39
Έγραψε ο Χάρης σε άλλο θέμα πως και ο Χούντρας έχει βαλει επίπεδο 4 που καλύπτει ανάγκες πίστας.

Cpt_Slow
05/04/2024, 13:11
Υπαρχουν διαφοροι αλλοι που προσφερουν ημερισιο ''μαθημα'' στις Σερρες, ακόμη και 1 on 1. Πιστευω αξίζει.

ποπαϋ
05/04/2024, 16:23
Εαν εχεις καμία πρόταση πες την ή πμ