PDA

View Full Version : Φορητή τρόμπα usb για χρήση σε πίστα



macdeath_s
14/04/2021, 23:00
Αλλάχτε με mods αν είμαι εκτός θέματος.

Ψάχνω κάτι αντίστοιχο του παρακάτω γιατί το συγκειρκιμένο μου βγήκε ολίγον μάπα ή το χάλασα εγώ. Νανε καλά ο κάκαλος τα λεφτά μας πίσω θα τα πάρουμε οπότε κοιτάω για νέα αγορά. Θέλω αντίστοιχου μεγέθος, να φορτίζει με USB και βασικά μην ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και έχουμε καμια έκπληξη. Φυσικά όσο ελαφρύτερο και μικρότερο τόσο το καλύτερο.

https://www.amazon.es/gp/product/B08765NLT9/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

ptc
14/04/2021, 23:11
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123114&p=3094605&viewfull=1#post3094605

mikepap
15/04/2021, 10:09
https://www.e-shop.gr/ergaleia-eksoplismos-autokinitou-aerosympiestes-trompes-list?table=TLS&category=%C5%CE%CF%D0%CB%C9%D3%CC%CF%D3+%C1%D5%D4%CF%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5&filter-5096=1

psychoboy
15/04/2021, 12:13
Εχω την τρόμπα της xiaomi περίπου 1 μήνα.Είναι μικρό το χρονικό διάστημα, αλλά την εχω χρησιμοποιήσει αρκετά.3 φορές στην μηχανή και αρκετές στο ποδήλατο και στα ποδήλατα φίλων.Είναι μικρή βολική και πιστευώ οτι αξίζει τα λεφτά της.

ratamahatta
15/04/2021, 12:59
Της Xiaomi νομίζω είναι ιδανική,και εγώ την λιγούρευομαι μιας και η κλασική τρόμπα που είχα χάλασε.

MikeG
15/04/2021, 14:19
Της Xiaomi από πρωσοπική εμπειρία, η μπαταρία φτάνει ίσα ίσα να φουσκώσει 2 λάστιχα ποδηλάτου από το 0 psi στα 30psi.

psychoboy
15/04/2021, 14:42
Της Xiaomi από πρωσοπική εμπειρία, η μπαταρία φτάνει ίσα ίσα να φουσκώσει 2 λάστιχα ποδηλάτου από το 0 psi στα 30psi.

Μάλλον κατι θέμα θα είχε..

AristidisZ
15/04/2021, 15:12
Μάλλον κατι θέμα θα είχε..
Θα χαν πάρει τα μυαλά της αέρα

MikeG
15/04/2021, 15:23
Μάλλον κατι θέμα θα είχε..

Η τρόμπα είναι ενός έτους. Δε νομίζω ότι έχει θέμα.
Και άλλοι φίλοι το ίδιο θέμα έχουν.

giorgos.boun
15/04/2021, 17:15
Η τρόμπα είναι ενός έτους. Δε νομίζω ότι έχει θέμα.
Και άλλοι φίλοι το ίδιο θέμα έχουν.
Εντωμεταξύ όλες οι κριτικές στο Σκρουτζ ή σε βιντεάκια που ειδα λένε ακριβώς το αντιθετο. Ότι κρατάει.
Οκ δεν είναι η δουλειά τις να φουσκώσει από 0 σε 30 λάστιχο αυτοκινήτου αλλά 3-4 ελαστικά μηχανής από 20 σε 35 θα πρέπει να το κανει.
Αλλιώς τζάμπα λεφτά δώσαμε για άλλη μια φορά... θα δούμε...

νεοσσός
15/04/2021, 18:55
Αν δεν χρειάζεστε να την κουβαλάτε μαζί σας σε τσάντα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι τρόμπα χεριών/εδάφους, σαν αυτή (https://www.intersport.gr/podilata/axesouar/exoplismos-podilatou/m-wave-tromba-podilatou-air-jet-floor-pump_599192/). Δεν εννοώ τη συγκεκριμένη, αλλά τον τύπο. Είχα πάρει μία τέτοια από το Lidl με 12€ (χρειάστηκε αλλαγή βαλβίδας, γιατί έσπασε η αρχική) και φουσκώνω τα πάντα εδώ και 10 χρόνια: Λάστιχα ποδηλάτου, μοτοσακού, αυτοκινήτου, φουσκωτή πισίνα, μπρατσάκια, κουλούρα, ροζ φλαμίγκο, μέχρι και το κέικ.

Οι μικρές ηλεκτρικές είναι πιο αργές και θέλουν πρίζα κοντά ή μηχανή αυτοκινήτου αναμμένη, ενώ οι επαναφορτιζόμενες πέρα από αργές, θέλουν να έχεις προνοήσει να τις φορτίσει και να συντηρείς τη μπαταρία τους. Ενώ με μία καλή εδάφους/χεριών ξενοιάζεις για πάντα.

Εκτός θέματος βέβαια η απάντησή μου, διότι δεν αναφέρομαι σε τρόμπα που μπαίνει σε τσαντάκι.

Pew
15/04/2021, 19:59
Αν δεν χρειάζεστε να την κουβαλάτε μαζί σας σε τσάντα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι τρόμπα χεριών/εδάφους, σαν αυτή (https://www.intersport.gr/podilata/axesouar/exoplismos-podilatou/m-wave-tromba-podilatou-air-jet-floor-pump_599192/). Δεν εννοώ τη συγκεκριμένη, αλλά τον τύπο. Είχα πάρει μία τέτοια από το Lidl με 12€ (χρειάστηκε αλλαγή βαλβίδας, γιατί έσπασε η αρχική) και φουσκώνω τα πάντα εδώ και 10 χρόνια: Λάστιχα ποδηλάτου, μοτοσακού, αυτοκινήτου, φουσκωτή πισίνα, μπρατσάκια, κουλούρα, ροζ φλαμίγκο, μέχρι και το κέικ.

Οι μικρές ηλεκτρικές είναι πιο αργές και θέλουν πρίζα κοντά ή μηχανή αυτοκινήτου αναμμένη, ενώ οι επαναφορτιζόμενες πέρα από αργές, θέλουν να έχεις προνοήσει να τις φορτίσει και να συντηρείς τη μπαταρία τους. Ενώ με μία καλή εδάφους/χεριών ξενοιάζεις για πάντα.

Εκτός θέματος βέβαια η απάντησή μου, διότι δεν αναφέρομαι σε τρόμπα που μπαίνει σε τσαντάκι.

Ωραιο μανομετρο εχει, σαν κοντερ απο παπι!! :bawl:

karellen
15/04/2021, 20:08
Από την επαναφορτιζόμενη του Xiaomi προτιμώ καλύτερα την Airman με το πριζάκι.Και μη μου πειτε πρέπει να έχει και η μηχανή πριζάκι,δεν είναι απαραίτητο.Βγάζεις από την μπαταρία δύο καλώδια-αναμονές με μονωμένους ακροδέκτες στην άκρη.Από την άλλη προσαρμόζεις δύο κροκοδειλάκια στις επαφές της τρόμπας και όταν τη χρειαστείς μαγκώνεις τα κροκοδειλάκια στους ακροδέκτες και έχεις ρεύμα στη στιγμή.
Το έχω κάνει σε τρόμπα του Jumbo που φουσκώνει τα στρώματα.

Kas_Tracer
15/04/2021, 22:22
Της Xiaomi την έχω και γω εδώ και 2 μήνες περίπου .
Βολική , εύχρηστη , ακριβής . Για να ελέγχεις την πίεση (και να φουσκώσεις πλήρως ένα λάστιχο ) ιδανική.
Μειονέκτημα το ότι η φόρτιση είναι αρκετά αργή , οπότε θα πρέπει να έχεις λάβει τα μέτρα σου.
Βάζεις πίεση που θες , πατάς το κουμπί και σταματάει μόνο της

Την αγόρασα κατά τύχη όταν κάποιος θέλησε να μου ελαφρώσει το αυτοκίνητο πριν 2 μήνες αφαιρώντας την δική του .
Μια χαρά για τα λεφτά της .

giorgos.boun
15/04/2021, 22:43
Της Xiaomi την έχω και γω εδώ και 2 μήνες περίπου .
Βολική , εύχρηστη , ακριβής . Για να ελέγχεις την πίεση (και να φουσκώσεις πλήρως ένα λάστιχο ) ιδανική.
Μειονέκτημα το ότι η φόρτιση είναι αρκετά αργή , οπότε θα πρέπει να έχεις λάβει τα μέτρα σου.
Βάζεις πίεση που θες , πατάς το κουμπί και σταματάει μόνο της

Την αγόρασα κατά τύχη όταν κάποιος θέλησε να μου ελαφρώσει το αυτοκίνητο πριν 2 μήνες αφαιρώντας την δική του .
Μια χαρά για τα λεφτά της .
Δεν μας είπες όμως. Σαν παλιός χρήστης είναι όπως τα λέει το παιδί παραπάνω; 2 λάστιχα ποδηλάτου και τέρμα ή αντέχει παραπάνω;

Kas_Tracer
15/04/2021, 22:53
Δεν μας είπες όμως. Σαν παλιός χρήστης είναι όπως τα λέει το παιδί παραπάνω; 2 λάστιχα ποδηλάτου και τέρμα ή αντέχει παραπάνω;

'Οχι , δεν είναι τόσο.

Πχ συμπλήρωμα σε 2 αυτοκίνητα και το μηχανάκι και η μπατρία έπεσε περίπου στο μισό.
Το πίσω λάστιχο του tracer που είχε μείνει παρατημένο 2 βδομάδες και είχε χάσει τελείως αέρα (λόγω ελαττωματικής βαλβίδας) το φούσκωσε άνετα.Νομίζω άνετα θα μου φούσκωνε και το μπροστινό.

Θέλει αρκετό χρόνο , αλλά για μία τρόμπα μπαταρίας μιλάμε που φορτίζει με USB. Να κάνουμε σύγκριση με 3-φασικό κομπρεσερ 3KWatt?

Για τα λάστιχα του ποδηλάτου δεν έχω δοκιμάσει. Αυτά θέλουν πίεση από 70 psi και πάνω. Ίσως να μην έχει τόση δύναμη σε πίεση η τρόμπα.

lospsi
16/04/2021, 10:00
Εγώ νομίζω πως για την χρήση που θέλω (έλεγχος και συμπλήρωμα αέρα στα μηχανάκια) θα είναι σούπερ!

doctoras
16/04/2021, 13:40
Αντε....


427223
427224

καλορίζικο καλοτάξιδο καλοπροαίρετο :lol:

κατασκευαστικά φαίνεται πολύ καλό για τα λεφτά του, όπως τα περισσότερα προιόντα xiaomi

doctoras
16/04/2021, 14:01
στα υποψιν το μανιουαλ αναφέρει τουλάχιστο μια φόρτιση το τρίμηνο

AristidisZ
16/04/2021, 14:24
Σαν μεγάλο iPod είναι :d
Μεγειες, ψήνομαι και εγώ να τσιμπήσω ένα

lospsi
16/04/2021, 17:02
Ήρθε και το δικό μου. Ποιοτική κατασκευή φαίνεται, έχει και σακουλάκι μεταφοράς. Τεστ το ΣΚ.

giorgosb
16/04/2021, 18:44
Το τσίμπησα κι εγώ τελικά. Το έχω βάλει να φορτίσει. Ωραίο το σακουλάκι όντως..

Παίζει να ξεπούλησε η Xiaomi.. :lol:

giorgos.boun
16/04/2021, 19:53
Άντε ρε αγόρια δοκιμάστε το αφού το πήρατε.
Και σε μένα ήρθε αλλά μάλλον από βδομάδα θα το έχω στα χέρια μου...